Welcome, Guest
Username: Password: Remember me
Ό,τι δεν ταιριάζει σε άλλη κατηγορία

TOPIC: Φθηνοτερη εταιρεια ηλεκτρικου ρευματος

Φθηνοτερη εταιρεια ηλεκτρικου ρευματος 27 May 2020 20:57 #1

  • nick (nick6)
  • nick (nick6)'s Avatar
  • OFFLINE
  • Gold Boarder
  • Posts: 183
  • Thank you received: 18
  • Karma: -2
θα ηθελα να αλλαξω τον παροχο ηλεκτρικης ενεργειας μπορει καποιος να μου πει εμπειριες απο διαφορους παροχους?
The administrator has disabled public write access.

Φθηνοτερη εταιρεια ηλεκτρικου ρευματος 27 May 2020 23:56 #2

  • pka
  • pka's Avatar
  • OFFLINE
  • Expert Boarder
  • Posts: 154
  • Thank you received: 53
  • Karma: 5
θα προτεινα να ψαξεις αρκετα το τι γινεται με την ΟΤΣ,γιατι εχουν αρχισει και κοπανανε κανονικα επιπλεον χρεωσεις. Προτιμησε προγραμμα που δεν εχει ρητρα ΟΤΣ αν δεν θελεις να το ψαξεις διεξοδικα.
The administrator has disabled public write access.
The following user(s) said Thank You: Καράντη Μαρία (cross)

Φθηνοτερη εταιρεια ηλεκτρικου ρευματος 29 May 2020 22:48 #3

Επειδή το έχω ψάξει πρόσφατα:

1. Η τιμή ανά KWh που διαφημίζουν οι εταιρίες δεν είναι αυτή που μας λένε. Η διαφημιζόμενη τιμή πχ 0.059 είναι εάν είσαι συνεπής στις πληρωμές σου (το λένε τιμή συνέπειας) και δεν ισχύει από την πρώτη πληρωμή. Οι περισσότεροι σου κάνουν αυτή την τιμή στον εκκαθαριστικό λογαριασμό σου (στον 4ο λογαριασμό). Μέχρι τότε (3 λογαριασμοί) πληρώνεις άλλη τιμή. Σε άλλες εταιρίες πληρώνεις άλλη τιμή στον πρώτο λογαριασμό και μετά τον δεύτερο και εφόσον είσαι συνεπής πληρώνεις την τιμή που διαφημίζουν. Σε άλλες εταιρίες αν ΄χασεις έναν λογαριασμό δεν θεωρείσαι πλέον συνεπής και σε χρεώνουν με άλλη τιμή και σε άλλες χάνεις μόνο ένα 4μηνο.
2. Μερικές εταιρίες κόβουν το ρεύμα ακόμα και αν χρωστάς 30 ευρώ.
3. Η ΔΕΗ κάνει σίγουρα διακανονισμό. Οι άλλοι εξαρτάται...
4. Μεγάλη προσοχή στην ΟΤΣ. ΟΤΣ = Οριακή τιμή συστήματος. Να ρωτάτε πάντα ποια τα όρια άνω και κάτω του ΟΤΣ. Το ιδανικό είναι να έχεις υψηλή τιμή στο υψηλό όριο ΟΤΣ και επίσης υψηλό στο κατώτερο όριο. Οι χρεώσεις που μπορούν να προκύψουν λόγω ΟΤΣ δεν είναι λίγες. Υπάρχουν εταιρίες που δεν χρεώνουν ΟΤΣ αλλά συνήθως έχουν μηνιαίο πάγιο υψηλό και υψηλή τιμή ανα KWh.
5. Ρωτήστε τι γίνεται με την εγγύηση και το μηνιαίο πάγιο στην κάθε εταιρία.
6. Ρωτήστε πότε γίνεται η εκκαθάριση και τι τιμή ανά KWh θα σας χρεώσουν τον κάθε λογαριασμό αλλά ιδιαίτερα τον πρώτο για να καταλάβετε τι γίνεται.
7. Ρωτήστε αν μπορείτε σαν πελάτης να δηλώσετε την μέτρηση του μετρητή γιατί διαφορετικά θα σας στέλνουν ότι να ναι λογαριασμούς και στον εκκαθαριστικό θα έρθει ένα ποσό μαζεμένο και θα τρέχετε...
8. Ρωτήστε αν υπάρχει ρήτρα αποχώρησης και γενικά αν έχετε συμβόλαιο ή αποχωρείτε όποτε θέλετε.
Last Edit: 29 May 2020 22:50 by νικος (nikosalx).
The administrator has disabled public write access.

Φθηνοτερη εταιρεια ηλεκτρικου ρευματος 30 May 2020 13:54 #4

  • maria (mb361)
  • maria (mb361)'s Avatar
  • OFFLINE
  • Platinum Boarder
  • Posts: 5234
  • Thank you received: 1687
  • Karma: 35 (-37)
νικος (nikosalx) wrote:
Επειδή το έχω ψάξει πρόσφατα:

4. Μεγάλη προσοχή στην ΟΤΣ. ΟΤΣ = Οριακή τιμή συστήματος. Να ρωτάτε πάντα ποια τα όρια άνω και κάτω του ΟΤΣ. Το ιδανικό είναι να έχεις υψηλή τιμή στο υψηλό όριο ΟΤΣ και επίσης υψηλό στο κατώτερο όριο. Οι χρεώσεις που μπορούν να προκύψουν λόγω ΟΤΣ δεν είναι λίγες. Υπάρχουν εταιρίες που δεν χρεώνουν ΟΤΣ αλλά συνήθως έχουν μηνιαίο πάγιο υψηλό και υψηλή τιμή ανα KWh.


Νικο καλο μεσημερι,

Κατ' αρχας ευχαριστουμε για την ενημερωση σου.

Επειδη το πανω σημειο μου ειναι δυσνοητο, μπορεις να το αναλυσεις (εσυ ΄'η καποιος αλλος) με ενα παραδειγμα ?

Αυτο το ΟΤΣ ποιος το καθοριζει ?
...when the going gets tough, the tough gets going !!!

When the situation gets critical, those who aren't weak-willed, work harder and never give up.
Last Edit: 30 May 2020 14:02 by maria (mb361).
The administrator has disabled public write access.

Φθηνοτερη εταιρεια ηλεκτρικου ρευματος 30 May 2020 18:29 #5

maria (mb361) wrote:

Νικο καλο μεσημερι,

Κατ' αρχας ευχαριστουμε για την ενημερωση σου.

Επειδη το πανω σημειο μου ειναι δυσνοητο, μπορεις να το αναλυσεις (εσυ ΄'η καποιος αλλος) με ενα παραδειγμα ?

Αυτο το ΟΤΣ ποιος το καθοριζει ?

Εκανα κι εγω αλλαγη προσφατα και διαβασα αρκετα πανω στο θεμα.

Εν συντομια η ΟΤΣ καθοριζεται απο την προσφορα και τη ζητηση ενεργειας στο δικτυο ανα πασα στιγμη. Αλλαζει ωρα με την ωρα δηλαδη. Οι παροχοι περνουν ενα μεσο ορο (ημερησιο πχ) για να υπολογισοθυν τη χρεωση.

Στα ψιλα γραμματα του συμβολαιου που υπογραφεις οριζεται απο τον παροχο ενα ευρος ΟΤΣ ...πχ 45-60 ευρω ανα μεγαβατωρα. Οσο η ΟΤΣ ειναι μεσα σε αυτο το ευρος δεν υπαρχει καποια εξτρα χρεωση στον καταναλωτη.

Αν η ΟΤΣ ανεβει και παει πχ 75 ευρω/MWh τοτε ο παροχος μπορει να μετακυλλησει το αυξημενο κοστος στον καταναλωτη. Δηλαδη αν εχεις μια καταναλωση 2000 KWh που ειναι 2 MWh θα σε χρεωσει 2χ(75-60)=30 ευρω.

Θεωρητικα αν η ΟΤΣ πεσει στα 35 ευρω ανα MWh ο παροχος θα πρεπει να σου επιστρεψει 10 ευρω ανα MWh της καταναλωσης σου. (Να το δουμε κι αυτο!) :laugh: :laugh:

Στο site της ΡΑΕ υπαρχουν ολα τα δεδομενα για την ΟΤΣ.
The administrator has disabled public write access.
The following user(s) said Thank You: Καράντη Μαρία (cross), maria (mb361), Thanasis (atsi)

Φθηνοτερη εταιρεια ηλεκτρικου ρευματος 01 Jun 2020 17:36 #6

nick (nick6) wrote:
θα ηθελα να αλλαξω τον παροχο ηλεκτρικης ενεργειας μπορει καποιος να μου πει εμπειριες απο διαφορους παροχους?

Και για να απαντησω και στον φιλο nick, εδω και 8 μηνες εχω παει ελπεντισον. Μεχρι στιγμης δεν εχω αντιμετωπισει καποιο θεμα, ολα οπως πρεπει. Σε σχεση με την ΟΤΣ, εδινε τοτε (ισως και τωρα) ενα πακετο "Fixed" που με 1,5 ευρω/μηνα καταργει τη ρητρα ΟΤΣ. Επειδη το προγραμμα εχει μηδενικο παγιο ερχετε πανω κατω το ιδιο. Επειδη εχω μεγαλη καταναλωση, αν ενεργοποιηθει ρητρα ΟΤΣ θα πρεπει να πουλησω νεφρο - οποτε γι αυτο πηρα το fixed.

Στα θετικα:

- Ευκολη αλλαγη παροχου online χωρις μεταβαση σε καταστημα.
- Εκπτωση συνεπειας 15%
- Online καταχωρηση μετρητη - Στην ουσια εχεις εκκαθαριστικο καθε μηνα.
- Συμβολαιο χωρις χρονικη δεσμευση

Στα αρνητικα:

- Ενω εγινε μετρηση απο ΔΕΔΔΗΕ δεν βγηκε εκκαθαριστικος αλλα εναντι λογαριασμος. Λυθηκε με τηλεφωνο οπου εδωσα εγω τις μετρησεις και βγηκε εκκαθαριστικος τον επομενο μηνα.

So far so good, θα δουμε σε βαθος χρονου.
The administrator has disabled public write access.
The following user(s) said Thank You: Καράντη Μαρία (cross), Thanasis (atsi), Marc Question

Φθηνοτερη εταιρεια ηλεκτρικου ρευματος 01 Jun 2020 17:44 #7

  • Thanasis (atsi)
  • Thanasis (atsi)'s Avatar
  • OFFLINE
  • Platinum Boarder
  • Posts: 390
  • Thank you received: 164
  • Karma: 12
Charis (Parafron) wrote:
Και για να απαντησω και στον φιλο nick, εδω και 8 μηνες εχω παει ελπεντισον. Μεχρι στιγμης δεν εχω αντιμετωπισει καποιο θεμα, ολα οπως πρεπει. Σε σχεση με την ΟΤΣ, εδινε τοτε (ισως και τωρα) ενα πακετο "Fixed" που με 1,5 ευρω/μηνα καταργει τη ρητρα ΟΤΣ. Επειδη το προγραμμα εχει μηδενικο παγιο ερχετε πανω κατω το ιδιο. Επειδη εχω μεγαλη καταναλωση, αν ενεργοποιηθει ρητρα ΟΤΣ θα πρεπει να πουλησω νεφρο - οποτε γι αυτο πηρα το fixed.

Στα θετικα:

- Ευκολη αλλαγη παροχου online χωρις μεταβαση σε καταστημα.
- Εκπτωση συνεπειας 15%
- Online καταχωρηση μετρητη - Στην ουσια εχεις εκκαθαριστικο καθε μηνα.
- Συμβολαιο χωρις χρονικη δεσμευση

Στα αρνητικα:

- Ενω εγινε μετρηση απο ΔΕΔΔΗΕ δεν βγηκε εκκαθαριστικος αλλα εναντι λογαριασμος. Λυθηκε με τηλεφωνο οπου εδωσα εγω τις μετρησεις και βγηκε εκκαθαριστικος τον επομενο μηνα.

So far so good, θα δουμε σε βαθος χρονου.

Συγκρίνοντας με την ΔΕΗ /προηγούμενο πάροχο, τι όφελος περίπου έχεις;
Lagom
The administrator has disabled public write access.

Φθηνοτερη εταιρεια ηλεκτρικου ρευματος 01 Jun 2020 18:02 #8

Thanasis (atsi) wrote:
Συγκρίνοντας με την ΔΕΗ /προηγούμενο πάροχο, τι όφελος περίπου έχεις;

Με τα τρεχοντα τιμολογια της ΔΕΗ θα πληρωνα +105 ευρω αξια ρευματος και +40 ευρω λογω μειωμενης εκπτωσης συνεπειας.

Τα παραπανω αφορουν καταναλωση ενος τετραμηνου 6100 KWh με τις 4700 σε νυχτερινο τιμολογιο.
The administrator has disabled public write access.
The following user(s) said Thank You: Thanasis (atsi)

Φθηνοτερη εταιρεια ηλεκτρικου ρευματος 01 Jun 2020 22:33 #9

  • maria (mb361)
  • maria (mb361)'s Avatar
  • OFFLINE
  • Platinum Boarder
  • Posts: 5234
  • Thank you received: 1687
  • Karma: 35 (-37)
Charis (Parafron) wrote:

Τα παραπανω αφορουν καταναλωση ενος τετραμηνου 6100 KWh με τις 4700 σε νυχτερινο τιμολογιο.

Μαλλον 610 & 470 kWh εννοεις...
...when the going gets tough, the tough gets going !!!

When the situation gets critical, those who aren't weak-willed, work harder and never give up.
The administrator has disabled public write access.
Time to create page: 0.090 seconds