Welcome, Guest
Username: Password: Remember me
Ό,τι δεν ταιριάζει σε άλλη κατηγορία

TOPIC: Δάσκαλοι και καθηγητές

Δάσκαλοι και καθηγητές 05 Mar 2012 17:42 #1

  • makper
  • makper's Avatar
  • OFFLINE
  • Banned
  • Posts: 1747
  • Thank you received: 202
  • Karma: -8 (-195)
Εχω παρατηρήσει πως σε ένα-δυο φόρουμ (πχ της Ναυτεμπορικής) είχε μπει ένας ποντικός και έγραφε περίπου τα ίδια με αυτά που γράφει ένας ανώνυμος παραπάνω. Ότι οι δάσκαλοι και καθηγητές κάθονται 3 μήνες το καλοκαίρι, 15μερες Πάσχα και Χριστούγεννα και άντε να δουλεύουν 15 το πολύ ώρες τη βδομάδα, άρα έπρεπε να παίρνουν 300€ μισθό ή να πάνε να δουλεύουν κι αλλού (πχ σκουπιδιάρηδες) να βοηθήσουνε άλλες υπηρεσίες.

Πιθανόν να είναι και ο ίδιος, οπότε θέλω να σχολιάσω κάτι για αυτόν: Το προφανές είναι πως δεν έχει ιδέα πως λειτουργεί το εκπαιδευτικό σύστημα, γιατί πιθανόν και να μην πέρασε και ποτέ από αυτό (βλ και ατάκα Καραγκιόζη: σχολείο πήγα Δευτέρα, Τρίτη, Τετάρτη, Πέμπτη και την Παρασκευή με διώξανε) και το λιγότερο προφανές είναι πως πρόκειται για αδιόριστο εκπαιδευτικό.

(είναι παιδαγωγός η γυναίκα μου)
Αν δεν το έχετε καταλάβει ακόμα, η σελίδα αυτή διαβάζει τα προσωπικά σας μυνήματα.
Last Edit: 05 Mar 2012 18:34 by makper.
The administrator has disabled public write access.

Δάσκαλοι και καθηγητές 05 Mar 2012 23:19 #2

makper wrote:
Εχω παρατηρήσει πως σε ένα-δυο φόρουμ (πχ της Ναυτεμπορικής) είχε μπει ένας ποντικός και έγραφε περίπου τα ίδια με αυτά που γράφει ένας ανώνυμος παραπάνω. Ότι οι δάσκαλοι και καθηγητές κάθονται 3 μήνες το καλοκαίρι, 15μερες Πάσχα και Χριστούγεννα και άντε να δουλεύουν 15 το πολύ ώρες τη βδομάδα, άρα έπρεπε να παίρνουν 300€ μισθό ή να πάνε να δουλεύουν κι αλλού (πχ σκουπιδιάρηδες) να βοηθήσουνε άλλες υπηρεσίες.

Πιθανόν να είναι και ο ίδιος, οπότε θέλω να σχολιάσω κάτι για αυτόν: Το προφανές είναι πως δεν έχει ιδέα πως λειτουργεί το εκπαιδευτικό σύστημα, γιατί πιθανόν και να μην πέρασε και ποτέ από αυτό (βλ και ατάκα Καραγκιόζη: σχολείο πήγα Δευτέρα, Τρίτη, Τετάρτη, Πέμπτη και την Παρασκευή με διώξανε) και το λιγότερο προφανές είναι πως πρόκειται για αδιόριστο εκπαιδευτικό.

(είναι παιδαγωγός η γυναίκα μου)



Ηθελες να τα γράψεις αυτά ή σου ξέφυγαν τώρα??

Παιδαγωγική
Από τη Βικιπαίδεια, την ελεύθερη εγκυκλοπαίδεια

Ο όρος Παιδαγωγική, ο οποίος κατέστη διεθνής, αφορά την επιστήμη της αγωγής των παίδων, (εξ ου και η σύνθετη ονομασία), κατά την αρμόζουσα ανατροφή και μόρφωση αυτών. Η Παιδαγωγική πραγματεύεται ειδικότερα τις αρχές και τις μεθόδους της ορθής αγωγής των παίδων.

Η Παιδαγωγική είναι μια ανθρωπολογική, πνευματική και εφαρμοσμένη κοινωνική Επιστήμη, η οποία προέκυψε από τη Φιλοσοφία και έχει ως έργο την έρευνα όλων των προβλημάτων που έχουν σχέση με την αγωγή του παιδιού. Η επιστήμη ενδιαφέρεται για την ολόπλευρη εξέλιξη του παιδιού από άποψη σωματική, διανοητική και ηθική, καθώς και την καλλιέργειά του. Η Παιδαγωγική είναι θεωρητική και πρακτική επιστήμη.

Σήμερα, ο όρος παιδαγωγική θεωρείται ανεπαρκής για να καλύψει το ευρύ φάσμα των φαινομένων της αγωγής. Η αντίληψη για τον χρόνο της αγωγής που περιέχεται στη λέξη παιδαγωγική (αγωγή του παιδιού) έχει διαφοροποιηθεί σημαντικά, εφόσον θεωρείται ότι ο άνθρωπος επιδέχεται αγωγή σε όλη τη διάρκεια της ζωής του.

ξερεις πολλο'υς τέτοιους??
The administrator has disabled public write access.
The following user(s) said Thank You: IRENE (K_)

Δάσκαλοι και καθηγητές 06 Mar 2012 00:10 #3

  • Quasar
  • Quasar's Avatar
makper wrote:
Εχω παρατηρήσει πως σε ένα-δυο φόρουμ (πχ της Ναυτεμπορικής) είχε μπει ένας ποντικός και έγραφε περίπου τα ίδια με αυτά που γράφει ένας ανώνυμος παραπάνω. Ότι οι δάσκαλοι και καθηγητές κάθονται 3 μήνες το καλοκαίρι, 15μερες Πάσχα και Χριστούγεννα και άντε να δουλεύουν 15 το πολύ ώρες τη βδομάδα, άρα έπρεπε να παίρνουν 300€ μισθό ή να πάνε να δουλεύουν κι αλλού (πχ σκουπιδιάρηδες) να βοηθήσουνε άλλες υπηρεσίες.

Πιθανόν να είναι και ο ίδιος, οπότε θέλω να σχολιάσω κάτι για αυτόν: Το προφανές είναι πως δεν έχει ιδέα πως λειτουργεί το εκπαιδευτικό σύστημα, γιατί πιθανόν και να μην πέρασε και ποτέ από αυτό (βλ και ατάκα Καραγκιόζη: σχολείο πήγα Δευτέρα, Τρίτη, Τετάρτη, Πέμπτη και την Παρασκευή με διώξανε) και το λιγότερο προφανές είναι πως πρόκειται για αδιόριστο εκπαιδευτικό.

(είναι παιδαγωγός η γυναίκα μου)

Έλα παραδέξου το. Δε τα πιστεύεις αυτά που γράφεις, έτσι δεν είναι ? Απλά σ' αρέσει να ανοίγεις flame wars
The administrator has disabled public write access.

Δάσκαλοι και καθηγητές 06 Mar 2012 12:05 #4

  • makper
  • makper's Avatar
  • OFFLINE
  • Banned
  • Posts: 1747
  • Thank you received: 202
  • Karma: -8 (-195)
1) Παιδαγωγός= απόφοιτος παιδαγωγικού τμήματος δημοτικής εκπαίδευσης. Αν κάποιος δεν το αντιλαμβάνεται ούτε αυτό, μάλλον ανήκει στην πρώτη και προφανή περίπτωση που ανέφερα.

2) Απόσπασμα από τον Ανώνυμο που έλεγα:

"Να πληρώνονται οι δάσκαλοι και οι καθηγητές και να παίρνουν τα λεφτά που παίρνουν τώρα.
Τις ημέρες που δεν λειτουργούν τα σχολεία ας προσφέρουν εργασία κάπου αλλού.Η ας αλλάξει η λειτουργία του σχολείου και να έχει διακοπές λιγότερες μέρες όπως στο εξωτερικό.
Πως να το κάνουμε είναι προκλητικό να κάθεσαι 3 μήνες το καλοκαίρι και να πληρώνεσαι.Πολλοί που τελείωσαν παιδαγωγικές σχολές γιαυτό τον λόγο το έκαναν,δεν πείθομαι ότι η αύξηση των εισακτέων σε αυτές τις σχολές είναι λόγω του αυξημένου αισθήματος αγάπης προς τα παιδιά"

Χαρακτηριστικό απόσπασμα προκλητικών απόψεων που ξεκινάνε flame war. Πήγες και σχολείο στο εξωτερικό και ξέρεις ακριβώς πόσες ημέρες έχουν διακοπές τα σχολεία εκεί, έτσι;

Γράφουν κάποιοι και προκαλούν και στη συνέχεια κατηγορούν αυτούς που θα τους απαντήσουν. Εξ ιδίων τα αλλότρια που λένε. Συνήθως οι "ποντικοί" που ανέφερα μπαίνουν και με 2-3 ψευδώνυμα ακόμα για να υποστηρίξουν τα κόμπλεξ τους.

3) Θυμάμαι πολύ χαρακτηριστικά που διάβαζα τα ίδια σχεδόν σχόλια και στη Ναυτεμπορική και στον Κάπιταλ από κάποιον χρήστη. Ειδικά στο τελευταίο είχαμε και τις προεκτάσεις που ανέφερα, πχ "να τους υποχρεώσουν να προσφέρουν κάποιου είδους κοινωνική εργασία" (γι αυτό και έγραψα το "σκουπιδιάρηδες"). Μάλλον πρόκειται για το ίδιο άτομο ή προέρχεται από το είδος που γράφει στο ίντερνετ για να εκδικηθεί τους δημοσίους υπαλλήλους.

4) Να γράψω κάτι γενικόλογο: τσάμπα ρίχνετε λάσπη κρυμμένοι πίσω από τα πληκτρολόγια σας. Πολύ σύντομα (μετά τις εκλογές) θα πάρετε μια απάντηση εφ' όλης της ύλης, τουλάχιστον όσον αφορά τους δημοσίους υπαλλήλους.
Αν δεν το έχετε καταλάβει ακόμα, η σελίδα αυτή διαβάζει τα προσωπικά σας μυνήματα.
Last Edit: 06 Mar 2012 16:28 by makper.
The administrator has disabled public write access.

Δάσκαλοι και καθηγητές 06 Mar 2012 15:32 #5

makper wrote:
1) Παιδαγωγός= απόφοιτος παιδαγωγικού τμήματος δημοτικής εκπαίδευσης. Αν κάποιος δεν το αντιλαμβάνεται ούτε αυτό, μάλλον ανήκει στην πρώτη και προφανή περίπτωση που ανέφερα.

στο ποιά ειναι τα καθήκοντά τους αναφέρομαι, όχι που σπούδασαν(μεγαλη διαφορά)ΚΑΙ για να μην παρεξηγούμε σου λέω επειδή εχω 2 παιδια στο σχολείο οτι ΟΠΟΤΕ εχουν πέσει σε παιδαγωγό εμαθαν γράμματα σωστα και χωρίς καμμια βοήθεια απο τους γονεις.Στο γιο μου στο Λυκειο περσι οταν εληξε η κατάληψη τους ειπαν για τα μαθηματα που εχασαν,δεν πειράζει θα τα κανετε φροντηστηριο !!!Ειναι ελάχιστοι οι καλοι δυστυχως για ΟΛΟΥΣ μας
Last Edit: 06 Mar 2012 15:36 by Αλέξανδρος (detari).
The administrator has disabled public write access.

Δάσκαλοι και καθηγητές 06 Mar 2012 16:37 #6

  • makper
  • makper's Avatar
  • OFFLINE
  • Banned
  • Posts: 1747
  • Thank you received: 202
  • Karma: -8 (-195)
Ξέρεις, ένα από τα προβλήματα που αντιμετωπίζουν, ειδικά οι καθηγητές γυμνασίου & λυκείου, είναι η εχθρική συμπεριφορά των μαθητών, όταν πάνε να ανεβάσουν το επίπεδο της τάξης. Ο "κακός καθηγητής" βάζει πολύ ύλη και είναι απαιτητικός, ενώ σε αυτούς που δεν ασχολούνται βάζουν κακούς βαθμούς.
Ενώ ο "καλός καθηγητής" περνάει στην ώρα με χαβαλέ και τους φορτώνει όλους με καλούς βαθμούς. Αυτό οφείλεται στην απαξιωτική διαπαιδαγώγηση που έχουν ήδη υποστεί τα παιδιά από τα σπίτια τους. Όλοι έξω είναι απατεώνες, κοίτα στη ζωή σου να "την φέρεις" με κάποιο τρόπο στους άλλους, το παιδί μου πάνω απ' όλα και να πάνε να πνιγούνε οι υπόλοιποι κτλ. Αυτά μου μεταφέρουν εκπαιδευτικοί συνέχεια.
Είναι φυσικό να αμύνονται κι αυτοί και ένας τρόπος είναι η αδιαφορία.
Οσο για την παραπαιδεία, ειδικά στους παιδαγωγούς δεν υφίσταται, αλλά εάν ήθελαν μέσω καταγγελιών, μπορούσαν την την έκοβαν μαχαίρι, τουλάχιστον στους Δ.Υ εκπαιδευτικούς.
Αν δεν το έχετε καταλάβει ακόμα, η σελίδα αυτή διαβάζει τα προσωπικά σας μυνήματα.
The administrator has disabled public write access.

Απ: Δάσκαλοι και καθηγητές 06 Mar 2012 20:15 #7

  • ΑΓΓΕΛΟΣ ΓΕΩΡΓΙΟΥ
  • ΑΓΓΕΛΟΣ ΓΕΩΡΓΙΟΥ's Avatar
Αρέσει βλέπω σε πολλους εδω μέσα να ριχνουν λάσπη στις διαφορες κοινωνικες ομάδες εργαζομένων. Μπραβο στους παπαγάλους. Ολοι οι εργαζόμενοι αισθάνονται την κρεμάλα στο λαιμό. Και εσυ ανωνυμε χρηστη συνέχισε να ρίχνεις λασπη στους δασκάλους των 560 ευρω στην κάθε γωνιά της Ελλάδος. Ριξε λασπη στους ταριφες στους φαρμακοποιους στους δημοτικους υπαλληλους στους στους στους.....αν σου αρεσει συνέχισε, όμως να σου θυμίσω οτι και τότε τα γερμανικα παπαγαλάκια έτσι έκαναν προπαγάνδα με καθε τρόπο πριν βομβαρδίσουν την Αθήνα....
The administrator has disabled public write access.

Απ: Δάσκαλοι και καθηγητές 06 Mar 2012 20:32 #8

  • Ανώνυμος
  • Ανώνυμος's Avatar
makper wrote:
Ξέρεις, ένα από τα προβλήματα που αντιμετωπίζουν, ειδικά οι καθηγητές γυμνασίου & λυκείου, είναι η εχθρική συμπεριφορά των μαθητών, όταν πάνε να ανεβάσουν το επίπεδο της τάξης. Ο "κακός καθηγητής" βάζει πολύ ύλη και είναι απαιτητικός, ενώ σε αυτούς που δεν ασχολούνται βάζουν κακούς βαθμούς.
Ενώ ο "καλός καθηγητής" περνάει στην ώρα με χαβαλέ και τους φορτώνει όλους με καλούς βαθμούς. Αυτό οφείλεται στην απαξιωτική διαπαιδαγώγηση που έχουν ήδη υποστεί τα παιδιά από τα σπίτια τους. Όλοι έξω είναι απατεώνες, κοίτα στη ζωή σου να "την φέρεις" με κάποιο τρόπο στους άλλους, το παιδί μου πάνω απ' όλα και να πάνε να πνιγούνε οι υπόλοιποι κτλ. Αυτά μου μεταφέρουν εκπαιδευτικοί συνέχεια.
Είναι φυσικό να αμύνονται κι αυτοί και ένας τρόπος είναι η αδιαφορία.
Οσο για την παραπαιδεία, ειδικά στους παιδαγωγούς δεν υφίσταται, αλλά εάν ήθελαν μέσω καταγγελιών, μπορούσαν την την έκοβαν μαχαίρι, τουλάχιστον στους Δ.Υ εκπαιδευτικούς.

Μην εισαι πολυ ρομαντικος και ευκολοπιστος σε αυτά που σου μεταφερουν.Απο την στιγμη που ενας τεμπέλης ή ανικανος(ναι δεν σημαίνειι οτι οποιος παιρνει πτυχιο μπορει και να διδάσκει)καθηγητης δεν υφισταται κανεναν ελενχο ουτε φυσικα και καμμία ποινή τοτε γιατι να χαλασει τη ζαχαρενια του.Αλλωστε μην ξεχνας οτι ο τροπος που εμπαιναν στο δημοσιο ηταν η επετηριδα,δηλ κουτσοι στραβοι με αριστους με τις ιδιες πιθανοτητες εισαγωγεις και ΜΟηλικιας τα 42 χρονια!Σταματω και δεν απαντω αλλο σε αυτο το θεμα.Τιμω τους ευσεινηδητους εκπαιδευιτικους(οσοι υπαρχουν)
The administrator has disabled public write access.

Απ: Δάσκαλοι και καθηγητές 06 Mar 2012 20:44 #9

  • Ανώνυμος
  • Ανώνυμος's Avatar
Προς όλους τους άσχετους: μακριά από την εκπαίδευση, σας βλέπουμε όταν έρχεστε και ρωτάτε για τα παιδιά σας. Εδώ δεν μπορείτε να κουμαντάρετε ένα (το δικό σας) και απορείτε πώς μπορούμε εμείς με 25 (τουλάχιστον). Αφήστε τις ανοησίες για τις μέρες εργασίας. Υπάρχει εργασία και εργασία. Ο υπάλληλος κλείνει το γραφείο και δεν ασχολείται με τίποτε άλλο. Αλλά πού να σκεφτείτε ότι για τα παιδιά σας και την παιδεία που παίρνουν ο δάσκαλος πρέπει να είναι καλοπληρωμένος... μία ζωή με τρεις κι εξήντα την έβγαζε. Αντί να τον κατηγορείτε για τα 950 που παίρνει μετά από 10 χρόνια στην εκπαίδευση, δείτε κάτί τριχίλιαρα που παίρνουν καθαρίστριες στη ΔΕΗ. Και κάτι τελευταίο, τα τελευταία 10 χρόνια η επετηρίδα έχει καταργηθεί και οι διορισμοί γίνονται κυρίως μεσω ΑΣΕΠ με εξετάσεις. Να δω σε ποιά ΔΕΗ, ΟΤΕ, Δήμο και αναπτυξιακές μπήκαν αξιοκρατικά... άντε γιατί ο κάθε άσχετος κάθεται και μιλάει για την εκπαίδευση...
The administrator has disabled public write access.
Time to create page: 0.070 seconds