Welcome, Guest
Username: Password: Remember me
Ό,τι δεν ταιριάζει σε άλλη κατηγορία

TOPIC: Η αδικία στο φορολογικό μας σύστημα

Απ: Η αδικία στο φορολογικό μας σύστημα 17 Jul 2012 21:57 #64

  • john45 (jlian)
  • john45 (jlian)'s Avatar
  • OFFLINE
  • Banned
  • Posts: 464
  • Thank you received: 143
  • Karma: -18 (21)
Μάλλον δεν διαβάζετε αυτά που γράφει η είδηση. Ο άνθρωπος περιγράφει ότι έχει κόψει το ρεύμα από το σπίτι του. Και ούτε φυσικά αναφέρει οτι έχει τηλέφωνο. Έχω συγγενείς στην Κρήτη και σας πληροφορώ ότι έχω υπόψη μου γηραιό ζευγάρι, που ζει με συνθήκες Β' ΠΠ με ότι τρώει απ τον κήπο του, ξυλόσομπες και λάμπες πετρελαίου.

Είναι προφανές ότι όποιος κάνει αυτή την απίστευτα θαρραλέα ενέργεια, προκαλεί την εφορία να τον κάνει φυλλο και φτερό. Αυτό και μόνο δείχνει την ειλικρίνεια του και τις καλές του προθέσεις. Καλό είναι να σκεφτόμαστε ορισμένα πράγματα πριν αρχίζουμε να αναμεταδίδουμε την προπαγάνδα για τους πονηρούς φοροφυγάδες...
Ποτέ να μην λογομαχήσεις με έναν βλάκα. Θα σε ρίξει στο επίπεδό του και θα σε νικήσει λόγω εμπειρίας (αγνώστου).
Last Edit: 17 Jul 2012 22:02 by john45 (jlian).
The administrator has disabled public write access.
The following user(s) said Thank You: Καράντη Μαρία (cross)

Απ: Η αδικία στο φορολογικό μας σύστημα 17 Jul 2012 22:53 #65

  • makper
  • makper's Avatar
  • OFFLINE
  • Banned
  • Posts: 1747
  • Thank you received: 202
  • Karma: -8 (-195)
tekmartos wrote:
Πονάει βλέπω το περουσιολόγιο. Γιατί αφού όλοι διατυμπανίζετε με όλους τους τόνους οτι δεν σας βρουν πουθενά. Τι ασχολείστε;;;; Πηρατε τα λεφτά και καλά κάνατε άλλωστε με την ανασφάλεια που επικρατούσε . Τι σας κόφτει;; Βέβαια καταλαβαίνω οτι ψηφίζοντας τα ακροδεξια μορφόματα τύπου ΑΝΕΛ ΛΑΟΣ ολα τα μαυρα θα γίνουν νόμιμα. Έλα όμως που ολα τα υπόλοιπα κόματα ΝΔ ΠΑΣΟΚ ΔΗΜΑΡ ΣΥΡΙΖΑ ΚΚΕ θελουν περουσιολογιο. Και πουσε makper αν πλακώσει ο Συριζα μαυρο φίδι που τους έφαγε τους φοροφυγάδες . Με την πείνα που θα έχει πέσει τότε άστα κλάφτα μόνο στο εξωτερικό θα τα χαρούν οι φοροκλέφτες. Περαστικούλια λαμόγια.

Αχαχα ο ποντικός του φόρουμ ξαναχτυπά...

Ξέρεις κάτι μεγάλε; Φοροφυγάς δεν ήμουν αλλά σκέφτομαι σοβαρά να γίνω. Τώρα μάλιστα που έχω όλα τα εργαλεία για να το κάνω...

Δεν θα σου γράψω όμως τι θα κάνω γιατί κυκλοφορούν και ρουφιάνοι (όπως αποδείχτηκε). Μήπως ξέρεις κανέναν τέτοιο;

Ξέρεις όμως γιατί γράφω στα φόρουμ; Για να σας χαλάσουμε τη μαγιά. Ήδη ξύπνησαν αρκετοί και θα ξυπνήσουν κι άλλοι. Υπομονή.

Πολύ σύντομα, λίγο μετά από την κλωτσιά από το € που θα μας κάτσει όπου να 'ναι, θα καταλάβουν όλοι ότι είναι σε όφελος μας, η Ελλάδα θα γίνει φορολογικός παράδεισος.

Οπότε και κάτι ανεπάγγελτοι κλακαδόροι σαν κι εσένα μπορεί τελικά και να ωφεληθούν. Κάτσε να διαβάζεις λοιπόν τι γράφω και θα σου κάνει καλό....

Κάτι τελευταίο: Έμαθες να χρησιμοποιείς την οδοντόκρεμα ή την βάζεις ακόμα στο ψωμί;
Αν δεν το έχετε καταλάβει ακόμα, η σελίδα αυτή διαβάζει τα προσωπικά σας μυνήματα.
Last Edit: 17 Jul 2012 23:36 by makper.
The administrator has disabled public write access.
The following user(s) said Thank You: Καράντη Μαρία (cross)

Απ: Η αδικία στο φορολογικό μας σύστημα 18 Jul 2012 00:27 #66

  • ...kala!
  • ...kala!'s Avatar
Βλέπω μια κακία απέναντι στουσ δημόσιους υπαλλήλους. Ξέρετε τί μισθό παίρνει ενας normal δ.υ.? Ενας καθηγητής πχ δ.υ? Περνάει το χιλιάρικο? Μπορεί να υπάρχουν ένα σωρό επιδόματα προκλητικά, αλλά αυτά ποιός σας είπε οτι δεν είναι προκλητικά και για κάποιον δημόσιο υπάλληλο των 800ευρω? Η για κάποιο καθηγητή των 900? που έχει φάει ώρες στα θρανία πρίν αναλάβει τα παιδιά μας? Καλύτερα να ξεχωρίσουμε τους δ/υ σε προνομιούχους και μή!
The administrator has disabled public write access.

Απ: Η αδικία στο φορολογικό μας σύστημα 18 Jul 2012 01:28 #67

  • Σπύρος
  • Σπύρος's Avatar
john45 wrote:
Μάλλον δεν διαβάζετε αυτά που γράφει η είδηση. Ο άνθρωπος περιγράφει ότι έχει κόψει το ρεύμα από το σπίτι του. Και ούτε φυσικά αναφέρει οτι έχει τηλέφωνο. Έχω συγγενείς στην Κρήτη και σας πληροφορώ ότι έχω υπόψη μου γηραιό ζευγάρι, που ζει με συνθήκες Β' ΠΠ με ότι τρώει απ τον κήπο του, ξυλόσομπες και λάμπες πετρελαίου.

Είναι προφανές ότι όποιος κάνει αυτή την απίστευτα θαρραλέα ενέργεια, προκαλεί την εφορία να τον κάνει φυλλο και φτερό. Αυτό και μόνο δείχνει την ειλικρίνεια του και τις καλές του προθέσεις. Καλό είναι να σκεφτόμαστε ορισμένα πράγματα πριν αρχίζουμε να αναμεταδίδουμε την προπαγάνδα για τους πονηρούς φοροφυγάδες...

Έχεις δίκιο, δεν είδα αυτό που γράφει για την ηλεκτροδότηση. Ωστόσο δυσκολεύομαι να το πιστέψω οτι άνθρωποι επιλέγουν να ζουν χωρίς ρεύμα το 2012. Ακόμα κι έτσι, μου φαίνεται εξαιρετικά περίεργο να ζουν όντως με δύο χιλιάρικα για ένα χρόνο. Μπορεί να κάνω λάθος, πάντως κάτι δε μου φαίνεται να στέκει.
The administrator has disabled public write access.

Απ: Η αδικία στο φορολογικό μας σύστημα 18 Jul 2012 01:39 #68

  • Optimus (optimus)
  • Optimus (optimus)'s Avatar
  • OFFLINE
  • Platinum Boarder
  • Posts: 588
  • Thank you received: 61
  • Karma: -3 (-86)
makper wrote:

Πολύ σύντομα, λίγο μετά από την κλωτσιά από το € που θα μας κάτσει όπου να 'ναι, θα καταλάβουν όλοι ότι είναι σε όφελος μας, η Ελλάδα θα γίνει φορολογικός παράδεισος....

Αν θελαν να σε διώξουν θα είχαν αφήσει τον Τσίπρα να βγει... Έτσι θα το κάναν ελαφρά την καρδία και θα περνάγαν ένα φοβερό αντικομουνιστικό μήνυμα του στηλ "όποιος κομουνιστής νομίζει οτι μπορεί να μας εκβιάσει τον τρώει η μαρμάγκα"

Αλλα αυτοί(οι εταίροι μας) όχι μόνο δεν το κάναν αυτό αλλα πολέμησαν με λύσσα τον ανερχόμενο κομουνιστή.

Το λεγόμενο GRexit σημαίνει 1)αποσταθεροποίηση της Ευρωπαϊκής και Παγκόσμιας οικονομίας 2)Αντίστροφη μέτρηση για διάλυση του Ευρώ 3)Κρίση των χρηματιστηρίων 4)Bankrun! 5)Εξεγέρσεις και πολιτικές αστάθειες σε διάφορες χώρες 6)Άμεσο χάσιμο χρημάτων λόγο χρεωκοπίας Ελλάδας (μόνο στην Γερμανία είναι 15δις)

Για τρελούς τους έχεις να βγάλουν μόνοι τους τα μάτια τους και να κλοτσήσουν την Ελλάδα; Οικονομολόγοι επιπέδου τρόικας ποτέ δεν δίνουν τέτοιες βίαιες λύσεις, "κλοτσιάς" χωρών έξω από νομισματικές ενώσεις.

Το ευρώ θα διαλυθεί, όχι τώρα όμως θα πάρει χρόνο και η αιτία δεν θα είναι η Ελλάδα. Sorry για το offtopic
Last Edit: 18 Jul 2012 01:42 by Optimus (optimus).
The administrator has disabled public write access.

Απ: Η αδικία στο φορολογικό μας σύστημα 18 Jul 2012 10:35 #69

  • john45 (jlian)
  • john45 (jlian)'s Avatar
  • OFFLINE
  • Banned
  • Posts: 464
  • Thank you received: 143
  • Karma: -18 (21)
Τίποτα απο όλα αυτά δεν θα γινονταν. Θα παιρναμε την απόφαση να βγούμε απο το € και θα τους στοιχίζαμε λίγοτερο. Ποιός ειναι ο ανερχόμενος κομουνιστής; :laugh: Το οικονομικό πρόγραμμα του ΣΥΡΙΖΑ το διαβάσατε. ΝΔ-ΠΑΣΟΚ-ΔΗΜΑΡ-ΣΥΡΙΖΑ έγραφαν ακριβώς τα ίδια πράγματα. Σαν να τους τα είχαν πασάρει κάποιοι.
Ποτέ να μην λογομαχήσεις με έναν βλάκα. Θα σε ρίξει στο επίπεδό του και θα σε νικήσει λόγω εμπειρίας (αγνώστου).
Last Edit: 18 Jul 2012 10:36 by john45 (jlian).
The administrator has disabled public write access.

Απ: Η αδικία στο φορολογικό μας σύστημα 18 Jul 2012 11:23 #70

  • Optimus (optimus)
  • Optimus (optimus)'s Avatar
  • OFFLINE
  • Platinum Boarder
  • Posts: 588
  • Thank you received: 61
  • Karma: -3 (-86)
john45 wrote:
Τίποτα απο όλα αυτά δεν θα γινονταν. Θα παιρναμε την απόφαση να βγούμε απο το € και θα τους στοιχίζαμε λίγοτερο. Ποιός ειναι ο ανερχόμενος κομουνιστής; :laugh: Το οικονομικό πρόγραμμα του ΣΥΡΙΖΑ το διαβάσατε. ΝΔ-ΠΑΣΟΚ-ΔΗΜΑΡ-ΣΥΡΙΖΑ έγραφαν ακριβώς τα ίδια πράγματα. Σαν να τους τα είχαν πασάρει κάποιοι.

Είπαμε είναι κομουνιστής όχι βλάκας. Λες να είναι κορόιδο να θέλει να τετραπλασιάσει το χρέος του;

Με τα λίγα λεφτά που μας δίνουν απλά εξαγοράζουν την ζωή του Ευρώ :laugh: Εχεις υποτιμήσει πολύ το GRexit, + το πόσο δεν ήθελαν τον ανερχόμενο κομουνιστή B) σε χώρα μέλους ευρώ. Δεν τον θέλαν τους θίγει τα συμφέροντά τους και φάνηκε ξεκάθαρα
The administrator has disabled public write access.

Απ: Η αδικία στο φορολογικό μας σύστημα 18 Jul 2012 11:24 #71

  • soto51
  • soto51's Avatar
  • OFFLINE
  • Platinum Boarder
  • Posts: 7024
  • Thank you received: 2270
  • Karma: 200 (94)
Χθες βράδυ σε κουβέντα, μου είπε κάποιος ότι ερωτήματα τύπου "περιουσιολογίου" δεν είναι η πρώτη φορά που θα υποβληθούν, έχουν ξανα-ζητηθεί, και υποβλήθηκαν με τη δήλωση του 1992.

Δεν το θυμάμαι (αν και είχα κάνει δήλωση το '92), και πρέπει να ψάξω σε παλιά αρχεία για να τη βρω. Θα το κάνω, αλλά όχι σύντομα. Πάντως το άτομο που μου το είπε α) είναι σοβαρό, β) έχει καλό μνημονικό, γ) τα παρακολουθεί (από τότε το έκανε).

Αν υποθέσουμε ότι αληθεύει η πληροφορία (και αν κάποιος μπορεί να με απαλλάξει από το ψάξιμο θα το εκτιμήσω), μπορούμε να αναλογιστούμε τι αλλαγές έφερε τότε η κίνηση αυτή. Μάλλον καμία.

Ε, το ίδιο θα γίνει και τώρα (λέω εγώ). Τίποτα.
Είτε με Τσίπρα, είτε με Σα(χλα)μαρά, είτε με Βενζινέλο, είτε με Μιχαλομιάκο, είτε με τον θεό τον ίδιο.

Για τον τύπο στην Κρήτη:
Ξέρω κι εγώ τέτοιους. Είναι οι λεγόμενοι "φευγάτοι". Υπάρχουν. Μπορεί να μην το κάνουν αυτό σε όλη τους τη ζωή, αλλά για κάποια περίοδο το κάνουν. Μην το θεωρείτε αδύνατο να είναι αληθές.
ΜΑΚΡΥΑ ΑΠ' ΤΙΣ ΤΡΑΠΕΖΕΣ.
The administrator has disabled public write access.

Re: Η αδικία στο φορολογικό μας σύστημα 18 Jul 2012 13:11 #72

  • ΣΤΑΜΑΤΗΣ
  • ΣΤΑΜΑΤΗΣ's Avatar
  • OFFLINE
  • Platinum Boarder
  • Posts: 2231
  • Thank you received: 1096
  • Karma: 97 (23)
Kαλημέρα σε όλους . Η γνώμη μου για το περουσιολόγιο την έχω γράψει και αλλού και είναι οτι αν κάποιος δεν έχει κάτι να φοβηθεί από την προέλευση των χρημάτων του και ειναι καθαρός με την εφορία δεν τον αγγίζουν. Με αυτό που λέω δεν θέλω να εξαιρώ τα λαμόγια του υπ.οικ. που προσπαθούν ειδικά σε προσωπικούς ελέγχους σε επιχειρήσεις να βγάλουν κάτι. Αλλά εαν το συστημα ειναι ηλεκτρονικό και δεν έρχεσαι σε επαφή μαζί τους δεν έχεις κάτι να φοβηθείς νομίζω. Τωρα εαν εξετάσετε τους νόμους που ήδη υπάρχουν θα δείτε ότι εαν εφαρμόζοταν και απο τράπεζες και απο το κράτος δεν υπάρχει λόγος να συζητάτε για το κακό περουσιολόγιο. Απλά θέλουν να ξετριπώσουν τους φοροφυγάδες που ειναι πολλοί όπως ξέρετε. Δεν θα ξεχάσω την πρόσφατα την ημέρα των εκλογών που καθόμουν σε σουβλατζίδικο - ψητοπωλείο στην Αθηνα και πιασαμε κουβέντα με τον ιδιοκτητη που έβριζε με τα χειροτερα τις μανες των πολιτικων και αποχωρησε καβαλώντας την Χ5 με ταχύτητα . Βεβαια οταν ζητησαμε τον λογαριασμο μαζι με το πεπονακι που μας προσφερε μας εφερε ενα ωραιο δελτιο παραγγελιας συμπληρωμενο με στυλο τις επιπροσθετες μπύρες πήρε τα 50 ευρωπουλα και πήγε στο καλό. Θέλω να πω απλά οτι συμφωνω με τον john 45 σε αλλο topic οτι ειναι προγραμμα ολων το περουσιολογιο , δυστυχως και παλι εκει δεν θα φανουν ολα λογω offshore αλλα τουλαχιστον θα φορολογηθουν καποιοι που ζουν ζωη βασιλια και δηλωνουν διφραγκα. Βεβαια κλασσικα στην Ελλάδα μαζι με τα ξερα θα καούν και χλωρά .
Προσωπικά συχένομαι τους φοροφυγάδες απο το πανεπιστήμιο που ηταν η πρωτη μου επαφή με ένα προβλημα που λεγόταν εστιες. Εκει καθε Σεπτεμβριο γινοταν η διανομη εστυιων σε οσους ηταν οικονομικα αδυνατοι. Ως εκ του θαύματος πολλοί ειχαν παρκαρισμενα απεξω τις BMW A-CLASS κτλ και αλλοι φοιτητες επερναν καθε μερα το αστικο και πληρωναν και ενα σκασμο λεφτα μαυρα τα πιο πολλά στον καθε ενα που νοικιαζε γκαρσονιερες και δυαρια για 40000 δρχ . Οπως καταλαβατε οι πατεραδες των φοιτητων αυτων κυριως ελευθεροεπαγγελματιες και εμποροι δηλωναν 1000000 δρχ εισοδημα η και πολλες φορες μηδενικο και επερναν προτεραιοτητα στην στεγαση.
Δυστυχως αυτο πρεπει να σταματησει εστω και τωρα. Δεν εμπιστευομαι κανεναν ειδικα απο τις εφοριες , δεν τους βαζω ολους βεβαια στο ιδιο τσουβαλι , αλλά δεν νομιζω οτι εχει ακνεις κατι να φοβηθει. Εστω λεω φιλε makper οτι γινεται το περουσιολογιο και εχεις καταθεσεις εξω , εαν ειναι δικαιολογημενες τι θα σου πουν φερτες μεσα για να μην τις χασεις;;; Θα μου πεις θα το κανουν εκτος ευρωζωνης . Ο.Κ . Αλλά ειναι κανονισμος της Ε.Ε ευρητερα η ελευθερη διακινηση κεφαλαιου . Τι θα κανουν θα μας βγαλουν και απο την Ε.Ε ;; Φιλε δεν ειναι και τοσο ευκολο αυτο. Ξερεις το εχω ξαναπει η Ελλάδα βρεχεται απο 3θαλλασες Αιγαιο και Ιονιο και Λιβυκο ξερεις εκει δεν ζουνε μονο ψαρια . Περναει και το 1/5 της ναυσιπλοοιας . Ξερεις τι θα σημανει αποσταθεροποιηση της Ελλάδας;;;; Θελω με αυτο το παραδειγμα να σου πω οτι οκ καλα ειναι να ακουμε τον καθε χαζο που μιλαει γαι καταστροφες κτλ αλλα ορισμενα πραγματα δεν ειναι απλα. Σεβομαι τον πονο την πικρα και τις δυσκολιες του καθενα αλλά πρεπει να σκεφτουμε οτι αυτη η σαπιλα και η διαβρωση και η φοροαποφυγη μας εφεραν εδω που ειμαστε .
Καλο καλοκαιρι σε ολους να ειστε καλα , και ψυχραιμα οι χωρες δεν εξαφανίζονται έτσι. Με την πρωτη δυσκολια δεν το βάζουμε κάτω. :cheer:
Last Edit: 18 Jul 2012 13:15 by ΣΤΑΜΑΤΗΣ.
The administrator has disabled public write access.
Time to create page: 0.083 seconds