Welcome, Guest
Username: Password: Remember me
Ό,τι δεν ταιριάζει σε άλλη κατηγορία

TOPIC: Μεταφορα χρηματων σε τραπεζα εξωτερικού

Μεταφορα χρηματων σε τραπεζα εξωτερικού 28 Jul 2012 06:42 #28

  • soto51
  • soto51's Avatar
  • OFFLINE
  • Platinum Boarder
  • Posts: 7024
  • Thank you received: 2270
  • Karma: 200 (94)
john45 wrote:
είχε προαναγγείλει ο πρωθυπουργός :

Και όσοι απλώς απέσυραν καταθέσεις που αποκτήθηκαν από δηλωθέντα εισοδήματα στο παρελθόν, θα μπορέσουν να τις επιστρέψουν χωρίς κανένα πρόβλημα.

"Θα μπορέσουν" είχε πει.
Σοβαρή κουβέντα.
Δηλαδή τώρα (πριν απ' το νόμο του), "δεν μπορούν"?
Η έλλειψη του σχετικού νόμου είναι που έχει κάνει 110δις να κάνουν φτερά απ' τις Ελληνικές τράπεζες τα τελευταία 2 χρόνια και να μην ξαναγυρίζουν πίσω?

Είναι απίστευτοι οι τύποι.

Αλλά.... πρωθυπουργός είναι αυτός, κάτι θα ξέρει παραπάνω.
Ποιός θα ξέρει, εγώ?
ο μαλάκας?
ΜΑΚΡΥΑ ΑΠ' ΤΙΣ ΤΡΑΠΕΖΕΣ.
The administrator has disabled public write access.
The following user(s) said Thank You: Καράντη Μαρία (cross)

Μεταφορα χρηματων σε τραπεζα εξωτερικού 28 Jul 2012 12:52 #29

  • kostas bg
  • kostas bg's Avatar
PIOS THA GIRISI STIN ELLADA TA LEFTA TOY?PRIN 4 MINES TO( AXIOPISTO) KRATOS KATALISTEPSE TOYS MIKROOMOLOGIOYXOYS EN PSIXRO!OYTE H ARGENTINI OTAN PTOXEFSE DEN PIRAXE TOYS MIKROOMOLOGIOYXOYS .H EMPISTOSINI SE AFTO TO KRATOS EXEI XATHI KAI THA MINI ETSI POLLA XRONIA!O SAMARAS POY ZITA NA EPISTREPSOYN OI KATATHESIS STIN ELLADA TI EKANE ?TI ALAXE?MEXRI SIMERA DEN EXEI DEI TOYS ANTIPROSOPOYS TON MIKROOMOLOGIOYXON.SINEXIZI TIN POLITIKH TOY ARXILISTARXOY VENIZELOY.MAS PIASANE MIA FORA MALAKES DEFTERI FORA DEN THA IPARXI.TIS OIKONOMIES MAS TIS EXOYME EXO NA TIS SOSOYME APO TOYS KLEFTARADES POLITIKOYS!
The administrator has disabled public write access.

Μεταφορα χρηματων σε τραπεζα εξωτερικού 28 Jul 2012 23:14 #30

  • Μαίρη
  • Μαίρη's Avatar
Καλό θα είναι να εξετάζονται πολλές παράμετροι .Εμένα μου κάνουν εντύπωση τα εξής:
Η Gredit agricole πουλησε τις μετοχές της και έφυγε από την Εμπορική.
Η Societte generale πουλησε τις μετοχές της και έφυγε από την Γενική.
Η Carefoure πουλησε και αυτή τις μετοχές της στον Μαρινόπουλο και έφυγε από την Ελλάδα.
Τυχαίο? Δε νομίζω ......
Τι λέτε εσείς?
The administrator has disabled public write access.

Μεταφορα χρηματων σε τραπεζα εξωτερικού 29 Jul 2012 12:29 #31

  • kostas bg
  • kostas bg's Avatar
Μαίρη wrote:
Καλό θα είναι να εξετάζονται πολλές παράμετροι .Εμένα μου κάνουν εντύπωση τα εξής:
Η Gredit agricole πουλησε τις μετοχές της και έφυγε από την Εμπορική.
Η Societte generale πουλησε τις μετοχές της και έφυγε από την Γενική.
Η Carefoure πουλησε και αυτή τις μετοχές της στον Μαρινόπουλο και έφυγε από την Ελλάδα.
Τυχαίο? Δε νομίζω ......
Τι λέτε εσείς?
OTAN VOYLIAZI TO KARAVI FEVGOYN TA PONTIKIA!
The administrator has disabled public write access.

Μεταφορα χρηματων σε τραπεζα εξωτερικού 26 Aug 2012 13:13 #32

  • Επώνυμος
  • Επώνυμος's Avatar
Τρεχάτε λέμεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεε :S
The administrator has disabled public write access.

Μεταφορα χρηματων σε τραπεζα εξωτερικού 26 Aug 2012 16:12 #33

  • trader13
  • trader13's Avatar
Μαίρη wrote:
Καλό θα είναι να εξετάζονται πολλές παράμετροι .Εμένα μου κάνουν εντύπωση τα εξής:
Η Gredit agricole πουλησε τις μετοχές της και έφυγε από την Εμπορική.
Δεν έφυγε ακόμα, καταθετουν προσφορές Εθνική/Alpha/Eurobank για να την παρουν.
Οι φήμες λενε οτι θα πάει Εθνική.
Σε 1 μήνα ίσως να έχουμε κάποιο deal.
Η Societte generale πουλησε τις μετοχές της και έφυγε από την Γενική.
Δεν έφυγε, προσπαθεί να φύγει, αλλα χωρίς αύξηση μετοχικου μερικών δις δεν θα μπορέσει να πουλήσει.
Μπορεί και να μη φύγει τελικά (ασύμφορο ~ να βάλεις 2 δις για να πάρεις 1,5δις απ την πώληση ας πούμε).
Η Carefoure πουλησε και αυτή τις μετοχές της στον Μαρινόπουλο και έφυγε από την Ελλάδα.
Σωστόν, μην ξεχνάς τον έέγχο που έχει ξεκινήσει για τις "υπεριτιμολογίσεις" των πολυεθνικών .
π.χ.
Αν εκανε η carrefour 100εκ κέρδη στην Ελλάδα θα έπρεπε να φορολογήθεί με 40% και να αφήσει τα 40εκ στο Ελληνικό δημόσιο.
Αντι αυτού, αυξανε τις τιμές χονδρικής που πουλούσε η μητρική στην Ελλάδα (50% ας πούμε) και τα κέρδη τα έκανε η μητρική όπου
έιχε φορολόγηση 20% ας πούμε.
Γι αυτό και στην Ελλάδα πουλούσαν (και πουλάνε) πιο ακριβα από Γαλλία/Γερμανια, γιατί αγοράζουν ακριβα για να βγει το κέρδος εκτός Ελλάδος.
Αυτή η τακτική είναι γνωστή σε όλους πλέον, και δεν μπορεί να γίνει τόσο εύκολα όσο πριν 1-2 χρόνια, γι αυτό και τα μαζευουν.

Τυχαίο? Δε νομίζω ......
Τι λέτε εσείς?

Λογικά σε ενα κράτος που η κατανάλωση έχει πέσει 50%-70% μέσα σε 24 μήνες είναι λογικό να κλείνουν μαγαζία απ τα οποία κάποια να είναι πολυεθνικών. Εγώ δεν βλεπω κάποια συνωμοσία.
The administrator has disabled public write access.

Μεταφορα χρηματων σε τραπεζα εξωτερικού 26 Aug 2012 17:14 #34

  • stathis
  • stathis's Avatar
trader13 wrote:
Μαίρη wrote:
Καλό θα είναι να εξετάζονται πολλές παράμετροι .Εμένα μου κάνουν εντύπωση τα εξής:
Η Gredit agricole πουλησε τις μετοχές της και έφυγε από την Εμπορική.
Δεν έφυγε ακόμα, καταθετουν προσφορές Εθνική/Alpha/Eurobank για να την παρουν.
Οι φήμες λενε οτι θα πάει Εθνική.
Σε 1 μήνα ίσως να έχουμε κάποιο deal.
Η Societte generale πουλησε τις μετοχές της και έφυγε από την Γενική.
Δεν έφυγε, προσπαθεί να φύγει, αλλα χωρίς αύξηση μετοχικου μερικών δις δεν θα μπορέσει να πουλήσει.
Μπορεί και να μη φύγει τελικά (ασύμφορο ~ να βάλεις 2 δις για να πάρεις 1,5δις απ την πώληση ας πούμε).
Η Carefoure πουλησε και αυτή τις μετοχές της στον Μαρινόπουλο και έφυγε από την Ελλάδα.
Σωστόν, μην ξεχνάς τον έέγχο που έχει ξεκινήσει για τις "υπεριτιμολογίσεις" των πολυεθνικών .
π.χ.
Αν εκανε η carrefour 100εκ κέρδη στην Ελλάδα θα έπρεπε να φορολογήθεί με 40% και να αφήσει τα 40εκ στο Ελληνικό δημόσιο.
Αντι αυτού, αυξανε τις τιμές χονδρικής που πουλούσε η μητρική στην Ελλάδα (50% ας πούμε) και τα κέρδη τα έκανε η μητρική όπου
έιχε φορολόγηση 20% ας πούμε.
Γι αυτό και στην Ελλάδα πουλούσαν (και πουλάνε) πιο ακριβα από Γαλλία/Γερμανια, γιατί αγοράζουν ακριβα για να βγει το κέρδος εκτός Ελλάδος.
Αυτή η τακτική είναι γνωστή σε όλους πλέον, και δεν μπορεί να γίνει τόσο εύκολα όσο πριν 1-2 χρόνια, γι αυτό και τα μαζευουν.

Τυχαίο? Δε νομίζω ......
Τι λέτε εσείς?

Λογικά σε ενα κράτος που η κατανάλωση έχει πέσει 50%-70% μέσα σε 24 μήνες είναι λογικό να κλείνουν μαγαζία απ τα οποία κάποια να είναι πολυεθνικών. Εγώ δεν βλεπω κάποια συνωμοσία.


δεν μιλησε κανεις για συνωμοσια.αλλα οτι αφου φευγουν οι μεγαλοι γιατι να κατσουμε εμεις οι μικροι?εφωσον εχουμε την επιλογη βεβαια.
The administrator has disabled public write access.

Μεταφορα χρηματων σε τραπεζα εξωτερικού 26 Aug 2012 20:28 #35

  • trader13
  • trader13's Avatar
stathis wrote:
trader13 wrote:
Μαίρη wrote:
Καλό θα είναι να εξετάζονται πολλές παράμετροι .Εμένα μ
Τυχαίο? Δε νομίζω ......
Τι λέτε εσείς?

Λογικά σε ενα κράτος που η κατανάλωση έχει πέσει 50%-70% μέσα σε 24 μήνες είναι λογικό να κλείνουν μαγαζία απ τα οποία κάποια να είναι πολυεθνικών. Εγώ δεν βλεπω κάποια συνωμοσία.


δεν μιλησε κανεις για συνωμοσια.αλλα οτι αφου φευγουν οι μεγαλοι γιατι να κατσουμε εμεις οι μικροι?εφωσον εχουμε την επιλογη βεβαια.

Συμφωνα με την δικιά μου κατανόηση οταν λεει "τυχαίο? δεν νομίζω" εννοεί οτι δεν έγιναν όλα αυτά τυχαία αλλά υπάρχει σχέδιο που εκτελειται.
Προφανώς ο καθένας τι θα κάνει την περιουσία του είναι δικιά του απόφαση και επιλογή.
Last Edit: 26 Aug 2012 20:35 by Ο Τσιγκούνης (T$ig). Reason: διόρθωση quote
The administrator has disabled public write access.

Μεταφορα χρηματων σε τραπεζα εξωτερικού 26 Aug 2012 20:50 #36

  • Ανώνυμος
  • Ανώνυμος's Avatar
TRADER13 Εχεις πολυ δικιο σε ολα.Δυστυχως το site βριθει απο ατομα που σε καθε ευκαιρια τρομοκρατουν προειδοποιοντας για την επικειμενη καταστροφη εδω και 2 ΧΡΟΝΙΑ.Μας προτρεπουν να βγαλουμε τα χρηματα εκτος,ποτε εδω ποτε κει.Αφου αυτοι σιγουρα τα εχουν εξω και δεν φοβουντε ΓΙΑΤΙ καιγοντε για ολους τους αλλους????Σαν να μην εφτανε αυτο τυποι σαν την υποτιθεμενη Μαιρη διασπειρουν ψευδεις ειδησεις για να επιτινουν το κλιμα.Σε ευχαριστω που ειπες τα πραγματα με το ονομα τους.Και κατι ακομα.Αν ηταν να μας ΒΓΑΛΟΥΝ απο το ΕΥΡΩ θα μας εδιναν τοσα δις εδω και δυο χρονια για να τα ΧΑΣΟΥΝ????Θα μας ειχαν βγαλει απο την ΑΡΧΗ.
The administrator has disabled public write access.
Time to create page: 0.072 seconds