Welcome, Guest
Username: Password: Remember me
Ό,τι δεν ταιριάζει σε άλλη κατηγορία
  • Page:
  • 1
  • 2

TOPIC: Αντιπαραθέσεις και ο μύθος του Αισώπου

Απ: Επένδυση σε χρυσό 08 Nov 2012 19:33 #1

  • MAROMITRO
  • MAROMITRO's Avatar
[Οι πληροφορίες και τα σχόλιά σου ήταν πολύ κατατοπιστικά, οι δέ τεκμηριωμένες απόψεις σου διαφωτιστικές...

Σ' ευχαριστώ και πάλι!]

ΑΝΤΕ ΡΕ ΜΙΖΕΡΕ dobi με αυτές τισ διαφωτιστικές απόψεις και τις κατατοπιστοκές πληροφορίες κάνε επιτέλους αυτό το ΤΟΛΜΗΡΟ βήμα επένδυσης σε χρυσό και κρύψου ξανά στο λαγούμι σου !!!!!! :woohoo:
The administrator has disabled public write access.

Απ: Επένδυση σε χρυσό 09 Nov 2012 12:56 #2

  • dobi
  • dobi's Avatar
  • OFFLINE
  • Fresh Boarder
  • Posts: 13
  • Karma: 0
Maromitro:
"ΑΝΤΕ ΡΕ ΜΙΖΕΡΕ dobi με αυτές τισ διαφωτιστικές απόψεις και τις κατατοπιστοκές πληροφορίες κάνε επιτέλους αυτό το ΤΟΛΜΗΡΟ βήμα επένδυσης σε χρυσό και κρύψου ξανά στο λαγούμι σου !!!!!!"



1ον: Το μέγεθος του κόμπλεξ σου και της συμπλεγματικής αντιδραστικότητάς σου είναι κάτι παραπάνω από έκδηλο στο σχόλιό σου αυτό, από τη στιγμή μάλιστα που το σχόλιό μου που παραθέτεις όχι μόνο δεν είναι δηκτικό σε οποιονδήποτε χρήστη -παρά κολακευτικό κι ευχαριστήριο-, αλλά δεν αναφέρεται καν σε 'σένα!

2ον: Αυτή η μιζέρια φίλε είναι που μέ κάνει να έχω χρήματα ακόμη (τα όσα έχω, βλέπεις, εγώ ένας χαμηλόμισθος ήμουν πάντα)... Όταν δεν αγόραζα σπίτια με δάνειο (κι επέμενα να μένω στο μικρό με τα χίλια προβλήματα διαμερισματάκι μου), όταν δεν έκανα διακοπές με δάνεια ή καταθέσεις μου, όταν δεν έπαιξα στη φούσκα του χρηματιστηρίου, όταν δεν αγόραζα ρούχα μόνο για να φοράω κάτι "cool", όταν δεν έτρωγα στα εστιατόρια κάθε τρείς και λίγο, όταν δεν μού έκανα πανάκριβα, αμφιβόλου πρακτικότητας δώρα όπως τηλεοράσεις LCD κλπ, όταν, όταν, όταν...

Γι' αυτό εγώ τώρα έχω λεφτά κι οι άλλοι τραβάνε τα μαλλιά τους με τις εκμηδενισμένες και αποδεκατισμένες καταθέσεις τους και με τα δάνεια που τρέχουν και είναι "στο κόκκινο", που λένε και τα κανάλια...

Γι' αυτό κοιτάω με λύπηση και περιφρόνηση αυτούς που κλαίγονται για τα χρέη τους στις Τράπεζες και αλλού...

Σύμβολό μου ο μύθος του Αισώπου "Ο Τζίτζικας κι ο Μέρμηγκας" (για να καταλάβεις, εσύ είσαι ο Τζίτζικας που κοροϊδεύει το Μέρμηγκα και χαίρεται τη ζωή του κι εγώ, ο μίζερος Μέρμηγκας που κάνει τη δύσκολη, μίζερη ζωή αποταμίευσης...) και ρητό μου το: "Όποιος είναι μίζερος στην εποχή της φτώχειας, είναι ο πλούσιος στην εποχή της ευμάρειας"... Όπως κι ο Μέρμηγκας...

Ευχαριστώ.
The administrator has disabled public write access.

Απ: Επένδυση σε χρυσό 09 Nov 2012 14:35 #3

  • MAROMITRO
  • MAROMITRO's Avatar
dobi....
[Σύμβολό μου ο μύθος του Αισώπου "Ο Τζίτζικας κι ο Μέρμηγκας" (για να καταλάβεις, εσύ είσαι ο Τζίτζικας που κοροϊδεύει το Μέρμηγκα και χαίρεται τη ζωή του κι εγώ, ο μίζερος Μέρμηγκας που κάνει τη δύσκολη, μίζερη ζωή αποταμίευσης...) και ρητό μου το: "Όποιος είναι μίζερος στην εποχή της φτώχειας, είναι ο πλούσιος στην εποχή της ευμάρειας"... Όπως κι ο Μέρμηγκας]


Mόνο σε ένα μύθο μπορείς να νομίζεις ότι έχεις λεφτά αν θεωρεις ρε φουκαρά μου ότι με 20.000 μπορείς αντιμετωπίσεις τις απαιτήσεις της εποχής!!!!
ΚΡΙΜΑ ΠΟΥ ΠΑΡ ΌΛΕΣ ΤΙς ΣΤΕΡΗΣΕΙς ΣΟΥ ΡΕ ΦΊΛΕ ΚΑΤΑΦΕΡΕΣ ΝΑ ΈΧΕΙΣ ΑΥΤΟ ΤΟ ΠΟΣΌ.....ΦΥΛΑΞΈΤΟ ΚΑΛΑ.....
Αλλά να ξέρεις ότι με στερήσεις και μιζέρια δεν γ'ινεται δουλειά.....πρέπει να κάνεις και καμια επενδυσούλα...και επέτρεψέ μου δεν εισαι σε θέση να λυπάσαι αλλά μόνο νε σε λυπούνται!!!!
The administrator has disabled public write access.

Απ: Επένδυση σε χρυσό 09 Nov 2012 15:05 #4

  • soto51
  • soto51's Avatar
  • OFFLINE
  • Platinum Boarder
  • Posts: 7024
  • Thank you received: 2270
  • Karma: 200 (94)
Ας ευθυμήσουμε λιγάκι:

Ο Αίσωπος και οι μύθοι του

Aisopos.jpg


Ήταν καλοκαίρι στο δάσος έκανε τρομερή ζέστη και ο μέρμηγκας ήταν έξω καταϊδρωμένος και μάζευε ξύλα...
Εκεί που μάζευε ξύλα ακούει ένα φρενάρισμα: ΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙ ΙΙΙΙΙΙΙΙιιιιι...
γυρνάει και τι να δει!!!!!
Ο τζίτζικας μέσα σε ένα MERCEDES CABRIO SL 500 με δύο θεογκόμενες!
-"Έλα ρε άτομο τι κάθεσαι και κάνεις εδώ και μαζεύεις ξύλα ;;;;" του λέει ο τζίτζικας...
-"Αδερφέ, χειμώνας έρχεται και μαζεύω προμήθειες για το τζάκι."
-"Καλά τρελός είσαι ρε... πάμε εδώ στην παραλία να κάνουμε το μπανάκι μας έχω και τα δύο μωρά μαζί ... κοίτα πως σε κοιτάνε ρεεεε... χαζός είσαι που θα κάτσεις να μαζέψεις ξύλα... Παραλία, Μπανάκι, BEACH BAR και σφηνάκια.. "
-"Όχι ρε φίλε δεν μπορώ έχω δουλειά ακόμα ."
-"Καλά ρε φιλαράκι δεν πειράζει τα λέμε ... να ξέρεις εσύ χάνεις!!!"
Φεύγει ο τζίτζικας, αναστενάζει ο μέρμηγκας και συνεχίζει το κουβάλημα....
Περνάνε κάνα δυο βδομάδες εκεί που ήταν ο μέρμηγκας πάλι στο δάσος και μάζευε τροφή (ντάλα ο ήλιος) σκάει μύτητο γνωστό φρενάρισμα: ....ΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙ.. ..
Γυρνάει ο μέρμηγκας και βλέπει:
Τον γνωστό τζίτζικα με ένα JEEP 4 x 4 GRAND CHEROKEE και από πίσω κοτσαδούρα με ένα φουσκωτό 12 μέτρα.
Πάνω στο κότερο 4 θεογκόμενες 2μετρες να τον χαιρετάνε!!!
-"ΦΙΛΑΡΑΚΙ!!!"φωνάζει ο τζίτζικας!
-"Καλημέρα . " του απαντάει ο μέρμηγκας με ξεψυχισμένη φωνή!
-"Aντε, παράτα το κουβάλημα και ανέβα στο εργαλείο μαζί με τα κορίτσια !
πάμε τριήμερο Μύκονο!"
-"...εεεεε... ξέρεις έρχεται χειμώνας και αν δεν μαζέψω τροφή θα πεινάσουμε..."
-"ΡΕΕΕ ΔΕΝ ΠΑΣ ΚΑΛΑ!!! Μαζεύεις από βδομάδα τροφή ! καβάλα να φύγουμε. Τα κορίτσια σε περιμένουν πώς και πως! κοίτα κορμιά κοίτα ρεεε πως σε κοιτάνε!!!!!"
-"...όχι ρε φίλε δεν μπορώ".
"ΚΑΛΑ ΕΙΣΑΙ ΠΟΛΥ!!!! ΧΑΖΟΣ τι να σου πω ...." του λέει ο τζίτζικας και βάζει μπρος και την κάνει......
Περνάει το καλοκαίρι, περνάει το φθινόπωρο και έρχεται ο χειμώνας.
Έξω έχει 2 μέτρα χιόνι και ο μέρμηγκας είναι αραχτός στην πολυθρόνα δίπλα στο τζάκι... χαζεύει τηλεόραση "Πρωινό Καφέ" και πίνει το τσαγάκι του χαλαρός....
Ξαφνικά χτυπάει η πόρτα:
"ΤΑΚ ΤΑΚ ΤΑΚ" και ακούει μια φωνή:
-"ΦΙΛΑΡΑΚΙΙΙΙΙΙΙ"
Σηκώνεται αργά αργά και πάει στην πόρτα... ανοίγει την πόρτα και κοντεύει να πάθει έμφραγμα!
Ο Τζίτζικας με στολή Χιονοδρόμου κασκολάκι και γυαλιά να του χαμογελάει και πίσω του το γνωστό JEEP με αλυσίδες και από πάνω φορτωμένο με πέδιλα του σκι ! Μέσα στο JEEP δύο ξανθές μοντέλες να του χαμογελάνε!!!
"Έχεις 10 λεπτά καιρό να ετοιμαστείς και να κατέβεις να φύγουμε! Έχω κλείσει ΣΑΛΕ στον ΠΑΡΝΑΣΣΟ και θα πάμε για σκι με τα κορίτσια... άντε κατέβα!"
... Άφωνος ο μέρμηγκας έχει καταπιεί τη γλώσσα και έχει μείνει με ανοικτό το στόμα....
"A ντε ρε μη χαζεύεις... ΕΤΟΙΜΑΣΟΥ Γρήγορα!!! Τα κορίτσια ανυπομονούν να σε γνωρίσουν!!!!"
-"Εεεε, Φίλε μου τζίτζικα δυστυχώς δεν μπορώ να έρθω σήμερα μαζί σου αλλά σε παρακαλώ πολύ κάνε μου μια χάρη!
-Ότι θέλει το φιλαράκι μου!!
-"Αν εκεί πάνω στο βουνό δεις τον ΑΙΣΩΠΟ..., πες του να πάει να γαμηθεί.
ΜΑΚΡΥΑ ΑΠ' ΤΙΣ ΤΡΑΠΕΖΕΣ.
Last Edit: 09 Nov 2012 15:08 by soto51. Reason: Πρόσθεση σκίτσου
The administrator has disabled public write access.

Απ: Επένδυση σε χρυσό 09 Nov 2012 15:21 #5

  • MAROMITRO
  • MAROMITRO's Avatar
SOTO51...

Και σε είχα παρεξηγήσει....γιατί όπως φένεται παρά του είσαι γνώστης σε πολύ λεπτά και τεχνικά θέματα ξέρεις και τι σημαίνει ΖΩΗ!!! ;)

Γιάννης
The administrator has disabled public write access.

Απ: Επένδυση σε χρυσό 09 Nov 2012 15:41 #6

  • soto51
  • soto51's Avatar
  • OFFLINE
  • Platinum Boarder
  • Posts: 7024
  • Thank you received: 2270
  • Karma: 200 (94)
dobi wrote:
1ον: Το μέγεθος του κόμπλεξ σου και της συμπλεγματικής αντιδραστικότητάς σου

2ον: επέμενα να μένω στο μικρό με τα χίλια προβλήματα διαμερισματάκι μου

Σύμβολό μου ο μύθος του Αισώπου "Ο Τζίτζικας κι ο Μέρμηγκας"
Ευχαριστώ.

Dobi,

Συμφωνώ με τον χαρακτηρισμό που δίνεις σ' αυτόν που πάει να "στην πει" για τις επιλογές σου.
Όχι γιατί συμφωνώ με τις θέσεις σου, αλλά γιατί δεν βλέπω τι προσφέρει μια τέτοιου τύπου αντιπαράθεση όπως αυτή που ξεκίνησε ο τύπος. Απλώς δείχνει αυτά που είπες.

Για τον Αίσωπο σου απάντησα στο προηγούμενο ποστ μου. Δεν είναι πάντα τα πράματα όπως τα λένε οι διάφορες ιστορίες...

Ως προς το "διαμερισματάκι σου", δεν το ξέρω, δεν μπορώ να το εκτιμήσω, αλλά θα κάνω μια παραδοχή για να προχωρήσει η συζήτηση: Έστω λοιπόν ότι πας σήμερα να το πουλήσεις, πουλέται 20-25.000 ευρώ. (Τόσο πουλιώνται διαμερίσματα 2 δωματίων - 50-60m2, όχι καινούρια, σε μεσαίες αστικές περιοχές της Αθήνας). Καινούρια δεν υπάρχουν άλλωστε.

Αν ισχύει αυτό το υποθετικό νούμερο, αυτό σημαίνει ότι αν το πούλαγες το 2005, 2006, 2007, 2008, θα έπιανε 50-60.000.
Παραμένει το ερώτημα: Και που θα έμενες?
Η απάντηση είναι "Σε νοικιασμένο". Θα πλήρωνες 300-350 το μήνα για 3-4 χρόνια (δηλ. περίπου 15.000 συνολικά για όλο το διάστημα μέχρι σήμερα) και σήμερα θα είχες 60.000 (45.000 τα υπόλοιπα απ' το διαμέρισμα συν οι 20 που έχεις και θέλεις να τα κάνεις τώρα λίρες) και θα μας ρώταγες τώρα για 60.000, όχι για 20.
Συν οι τόκοι βέβαια για αυτά τα χρόνια, αλλά δεν τους υπολογίζω αυτούς ως μη σπουδαίους.
Αν ήθελες, θα έδινες τις 20-25.000 ΤΩΡΑ, για να ξαναγοράσεις το διαμερισματάκι σου (ή ένα παρόμοιο) και θα σου έμεναν οι 40 για λίρες.
Γιατί στα λέω αυτά:
Γιατί θέλω να σου καταδείξω ότι εκτός απ' την επιλογή που κάποτε κάναμε (εσύ τα προηγούμενα χρόνια) υπήρχε και άλλη, που θα ήταν ορθότερη. Αυτή που σου περιέγραψα. Δεν την έκανες. (Βεβαίως, δεν την έκανες γιατί (όπως και όλοι μας) δεν ήξερες ότιοι τιμές των ακινήτων θα πάνε έτσι). Αλλά δεν παύει να είναι μια ορθότερη κίνηση από αυτή που έκανες.

Θα μου πεις: "Και τι να κάνω τώρα? Να πάω να αγοράσω διαμέρισμα αντί το κοσάρικο να το κάνω λίρες?"
Η ΔΙΚΙΑ ΜΟΥ απάντηση είναι: "Όχι βέβαια!" Θεωρώ ότι τα ακίνητα έχουν να δουν ακόμη μεγαλύτερη κατρακύλα (ακόμα δεν έχουμε δει τίποτα), συν του ότι είναι βάρος, με όλα αυτά τα χαράτσια και λοιπά κέρατα που έχουν βάλει επάνω τους (και ακόμα πρόκειται να βάλουν). Πιστεύω ότι θα έρθει η ώρα που τέτοιας μορφής ιδιοκτησίες πραγματικά θα πουλιώνται "για ένα κομμάτι ψωμί". ΔΕΝ προβλέπω ότι αγοράζοντας σήμερα κάποιος ακίνητο (έστω και σκοτωμένο) έχει ελπίδες μετά από 2,4,6,10 χρόνια να δει το κεφάλαιο του να αυγατίζει. Το να πεις "θα τα δώσω, γιατί θα αυγατίσει σε 20 χρόνια" είναι πολύ μακριά για να το πεις, εκτός κι αν η αγορά του εξυπηρετεί και άλλους σκοπούς, π.χ. το να αποκτήσεις δικό σου σπίτι να μείνεις. Αλλά δεν είσαι αυτή η περίπτωση.

Καλημέρα....

MAROMITRO wrote:
SOTO51...
Και σε είχα παρεξηγήσει....γιατί όπως φένεται παρά του είσαι γνώστης σε πολύ λεπτά και τεχνικά θέματα ξέρεις και τι σημαίνει ΖΩΗ!!!
Γιάννης

Ναι.

Και θάνατος ξέρω τι σημαίνει.

Έχεις να μάθεις ακόμα πολλά από μένα, αλλά δε θα το καταφέρεις, γιατί δεν έχεις μάθει να ακούς.
ΜΑΚΡΥΑ ΑΠ' ΤΙΣ ΤΡΑΠΕΖΕΣ.
The administrator has disabled public write access.

Απ: Επένδυση σε χρυσό 09 Nov 2012 16:10 #7

  • MAROMITRO
  • MAROMITRO's Avatar
[Έχεις να μάθεις ακόμα πολλά από μένα, αλλά δε θα το καταφέρεις, γιατί δεν έχεις μάθει να ακούς.[/quote]

soto51
Το γεγονός ότι παραδέχομαι ότι γνωρίζεις καλά μερικά πράγματα δεν σημαίνει σε καμία περίπτωση ότι θέλω να μάθω πράγματα από εσένα,έχω εμπιστοσύνη στον εαυτό μου στις γνώσεις μου στην γυναίκα μου και στα παιδιά μου που κάνουν καριέρα σε επιχείρησή τους στο εξωτερικό.
Αλίμονο αν ο καθένας άκουγε τον κάθε ανώνυμο από τα διάφορα site .....Η ηλικία μου και η επιτυχιμένη μου μέχρι τώρα ΖΩΗ δεν σου επιτρέπει να μου δίνεις συμβουλές.....αυτές στους κακόμοιρους που σε ρωτάνε!!!!
ΕΜΑΘΑ ΝΑ ΑΚΟΥΩ ΑΠΟ ΜΙΚΡΟΣ!!! ;)
The administrator has disabled public write access.

Απ: Επένδυση σε χρυσό 09 Nov 2012 16:20 #8

  • soto51
  • soto51's Avatar
  • OFFLINE
  • Platinum Boarder
  • Posts: 7024
  • Thank you received: 2270
  • Karma: 200 (94)
MAROMITRO wrote:
Το γεγονός ότι παραδέχομαι ότι γνωρίζεις καλά μερικά πράγματα δεν σημαίνει σε καμία περίπτωση ότι θέλω να μάθω πράγματα από εσένα,έχω εμπιστοσύνη στον εαυτό μου στις γνώσεις μου στην γυναίκα μου και στα παιδιά μου που κάνουν καριέρα σε επιχείρησή τους στο εξωτερικό.
Αλίμονο αν ο καθένας άκουγε τον κάθε ανώνυμο από τα διάφορα site .....Η ηλικία μου και η επιτυχιμένη μου μέχρι τώρα ΖΩΗ δεν σου επιτρέπει να μου δίνεις συμβουλές.....αυτές στους κακόμοιρους που σε ρωτάνε!!!!
ΕΜΑΘΑ ΝΑ ΑΚΟΥΩ ΑΠΟ ΜΙΚΡΟΣ!!!
Υπερφύαλε ξιπασμένε,
Να χαίρεσαι την επιτυχία σου, τη γυναίκα σου, τα παιδιά σου, τις γνώσεις σου, και την εν τω εξωτερικώ καριέρα της επιχείρησης των συγγενών σου.
Δυστυχώς δεν μπορώ να σου πω και "Να χαίρεσαι την ακοή σου".
Γιατί έχει πρόβλημα.
ΜΑΚΡΥΑ ΑΠ' ΤΙΣ ΤΡΑΠΕΖΕΣ.
The administrator has disabled public write access.

Απ: Επένδυση σε χρυσό 09 Nov 2012 16:46 #9

  • MAROMITRO
  • MAROMITRO's Avatar
soto51
Όλα τα χαίρομαι και την Ζωή μου και τα παιδιά μου και την γυναίκα μου την οποία ουτε για πλάκα δεν την βγάζω στο κλαρί όπως εσύ!!!
[8) Μαζί με το σπίτι μου σου πουλάω και τη γυναίκα μου. Τα παίρνεις?[/quote]
ΑΝΩΜΑΛΕ ΝΤΑΒΑΤΖΗ ΤΗΣ ΟΙΚΟΓΕΝΕΙΑΣ ΣΟΥ...ΦΤΟΥ ΣΟΥ ΡΕΖΙΛΑΑΑΑΑ!!!!
The administrator has disabled public write access.
  • Page:
  • 1
  • 2
Time to create page: 0.226 seconds