Welcome, Guest
Username: Password: Remember me
Ό,τι δεν ταιριάζει σε άλλη κατηγορία
  • Page:
  • 1
  • 2

TOPIC: τι ταμειο εχει ενας εισοδηματιας;

τι ταμειο εχει ενας εισοδηματιας; 20 Apr 2013 01:28 #10

  • soto51
  • soto51's Avatar
  • OFFLINE
  • Platinum Boarder
  • Posts: 7024
  • Thank you received: 2270
  • Karma: 200 (94)
marimar wrote:
σ ευχαριστω για το χρονο σου, πολυ ενδιαφεροντα οντως οσα γραφεις, αλλα παντα ολοι εχουμε ατο πισω μερος του μυαλου μας το να μη σου τυχει που λενε!γενικως μεχρι στιγμης ολα απο την τσεπη μου τα δινω, απλα αμα παθουμε κατι σοβαρο τι γινεται;; πχ καναν κωλοκαρκινο που τα εξοδα για τις θεραπειες ειναι υπερογκα; ο πεθερος μου ειχε κ η καθε χημειοθεραπεια κοστιζε 500 ευρω περιπου καθε 20 μερες!!ειχε ικα βεβαια εκεινος.απλα θελω να καταληξω οτι σε ορισμενες ασθενειες κ φαρμακα τα ποσα ειναι υπερογκα πραγματικα!υπαρχουν χαπια που εχουν 400 ευρω το κουτι...

στον ογα χλωμο το κοβω να με ασφαλιζουν,δεν λαμβανω κανενα εισοδημα καλλιεργισημης γης.
Σου έγραψα τα δυο παραδείγματα για να καταλάβεις ότι και ασφάλιση να έχεις, μη υπάρχοντος φράγκου δεν πρόκειται να πάρεις τίποτα από το φαληρημένο ασφαλιστικό σύστημα. Είδες: Η μεν γνωστή είχε και τα 'χωσε στο Υγεία (ποιο ΙΚΑ?), το δε παιδάκι (προφανώς θα είχαν ασφάλεια και αυτου οι γονείς) του έτυχε το στραβό, αλλά του έτυχε και το θετικό να ενδιαφερθεί "ο πρωθυπουργός μας".

Τι να σου πω... Η χώρα φτωχαίνει, μαζί της φτωχαίνουμε κι εμείς.
ΜΑΚΡΥΑ ΑΠ' ΤΙΣ ΤΡΑΠΕΖΕΣ.
The administrator has disabled public write access.

τι ταμειο εχει ενας εισοδηματιας; 20 Apr 2013 10:17 #11

  • ΣΤΑΜΑΤΗΣ
  • ΣΤΑΜΑΤΗΣ's Avatar
  • OFFLINE
  • Platinum Boarder
  • Posts: 2231
  • Thank you received: 1096
  • Karma: 97 (23)
Σχετικά με την λύση του ΟΓΑ , ξέρω οτι κάθε αγροτεμάχιο που έχει καλιεργήσιμη γή έστω και αν δεν την εκμεταλεύεσαι ακόμη έχει κάποιο εισόδημα έστω και εικονικό το οποιο κάθε χρόνο αναπροσαρμόζεται με ανάλογες τιμές και το οποιο οποιος θέλει το δηλώνει και στηο Ε1 . Άρα αν εχεις δενδρα , το δηλώνεις εως δενδροκαλιεργια , αν έχει ελιες ελαιοκαλιέργια και αν ειναι γενικα χερσα γη για μονοετη καλιεργεια αναλογα .
Αυτό αυτοματα σου δίνει την ευκαιρια να δηλωθεις στο μητρώο αγροτών και να μπεις στο συνταξιοδοτικό του ΟΓΑ με αυτασφάλιση . Ακομα και χωρίς δική σου έκταση μπορεις εικονικα να σου ενοικιασει καποιος συγγενής σου ενα αγροτεμαχιο να καταθετεις σε καθε ανανεωση το μισθωτηριο και να θεωρησε αγροτης . Ρωτησε το ποσο εαν παρεις την χαμηλοτερη κλιμακα σε συμφέρει . Μεχρι το καλοκαιρι τουλαχιστον ηταν η καλυτερη λυση . Δηλωνεις βεβαια ως κατοικια τον τοπο που ειναι το αγροτεμαχιο στον ανταποκριτη ΟΓΑ της περιοχης σου και μετ απλα πληρωνεις τις εισφορες σου στην τραπεζα . Το θεωρώ καλη και φτηνη λύση . Εχει μεγαλη διαφορά το να ξερεις οτι εσυ και τα παιδια σου εχουν τα φαρμακα τους σε ασχημη περιπτωση και επισης για τις επεμβασεις χτυπα ξυλο που θα χρειαστεις. Με τα ΚΕΝ το ΕΟΠΥΥ ειναι πολυ ευελικτο . Μην πηγαινει το μυαλο σου σε απλες επισκεψεις στο παιδιατρο ή στον παθολογο για αυτα δεν σε συμφερει καταδιαννοια να ασφαλιστεις μονο για την κακια ωρα . Επισης ασχετο στα χρηματοοικονομικά του ο ΟΓΑ ειναι με διαφορα το πιο σιγουρο ταμειο γιατι το πληρωνουν ολοι στην επαρχια σε αντιθεση με τις καγκουριες που κανουν στο ΙΚΑ στις πολεις . Στον ΟΓΑ ασφαλισζονται και πολλοι επαγγελματιες σε μικρες επαρχιακες πολεις που εχουν ειτε εποχικη απασχολιση στον τουρισμο πολλοι που ζουν εκει μετα την δουλεια τους και θελουν να συμπληρωσουν ασφαλιση και τελος ολοι σχεδον οι μονιμοι κατοικοι απο χωρια κατω των 2000 ατομων . Κοιτα το και κανε αναλογες κινησεις προσεκτικες , οχι τιποτα καγκουριες . :) :) :) :)
The administrator has disabled public write access.
The following user(s) said Thank You: Ιωάννης (mousatos), marimar (sita)

τι ταμειο εχει ενας εισοδηματιας; 20 Apr 2013 10:50 #12

  • XxSMIL3xX
  • XxSMIL3xX's Avatar
  • OFFLINE
  • Gold Boarder
  • Posts: 266
  • Thank you received: 10
  • Karma: 0 (-28)
θα συμφωνησω με τον σταματη.
το εχω σκεφτει και γω να το κανω αλλα προτιμισα αλλη λυση.
ειτε δηλωνεις το οικοπεδο σου και ερχεται ο ανταποκριτης του ογα και το ελεγχει ειτε κανεις ενα ενοικιαστηριο της ταξεως των 10 ευρω το χρονο με καποιον συγγενη σου και δηλωνεις αυτο ως καλλιεργισιμη γη.

το ενοικιαστηριο ειναι τυπικο και το κανεις για να μην μπορεις να δηλωσεις το οικοπεδο για ιδιοχρησια μετα απο 20 χρονια και του το παρεις...

απ οσο ξερω ειναι 50 ευρω τον μηνα.εχεις και συνταξη και ιατροφαρμακευτικη μεσα.

σιγουρα ειναι μια λυση.
The administrator has disabled public write access.

τι ταμειο εχει ενας εισοδηματιας; 21 Apr 2013 06:05 #13

  • takis600
  • takis600's Avatar
  • OFFLINE
  • Platinum Boarder
  • Posts: 321
  • Thank you received: 49
  • Karma: 3
Πολύ ενδιαφέρον νήμα, ίσως από τα πιο ενδιαφέροντα στο φόρουμ.Με τόσους μακροχρόνια άνεργους και κατ'επέκταση ανασφάλιστους ύστερα από ένα χρονικό διάστημα, η λύση της ιδιωτικής ασφάλειας είναι μονόδρομος κατά τη γνώμη μου. Έχω κάνει BUPA για τον γιοκαρίνη (1.100 το χρόνο), λόγω χρόνιας βρογχίτιδας και AXA για εμένα και τη γυναίκα μου (800 εγώ + 700 εκείνη). Ο λόγος είναι η ανυπαρξία του ΟΑΕΕ που ανήκω και το -χτύπα ξύλο- ενδεχόμενο ενός καρκίνου και των συνεπακόλουθων πανάκριβων χημειοθεραπειών.
Αυτό που θεωρώ must και πρέπει να γίνει άμεσα είναι η απελευθέρωση των ασφαλισμένων από το υποχρεωτικό καθεστώς της ασφάλισης στα δημόσια ταμεία. Να μπορεί ο καθένας ελεύθερα να επιλέγει ιδιωτική ή δημόσια ασφάλιση.
The administrator has disabled public write access.
The following user(s) said Thank You: marimar (sita)
  • Page:
  • 1
  • 2
Time to create page: 0.056 seconds