Welcome, Guest
Username: Password: Remember me
Ό,τι δεν ταιριάζει σε άλλη κατηγορία

TOPIC: Ιδιωτική ασφάλιση σπιτιού - κλάδου περιουσίας

Ιδιωτική ασφάλιση σπιτιού - κλάδου περιουσίας 02 Feb 2014 02:56 #10

  • maria (mb361)
  • maria (mb361)'s Avatar
  • OFFLINE
  • Platinum Boarder
  • Posts: 5234
  • Thank you received: 1687
  • Karma: 35 (-37)
Soto 51 καλησπερα,

Σε Κεφαλονια & Ιθακη ''διαφημιζουν'' οτι θα αποζημιωσουν τους μονιμους κατοικους λογω των ζημιων που υπεστησαν τα ασφαλισμενα σπιτια τους απο τον σεισμο.

Το ερωτημα που εχω βαλλει στο προιγουμενο μου μυνημα ειναι ποσα θα πληρωσουν ?

Αν π.χ. εχεις ασφαλισμενο το σπιτι σου για σεισμο 100000 ευρω με απαλλαγη 2 % και συμβουν απο σεισμο ζημιες 50000 ευρω λογικα πρεπει να σε αποζημιωσουν 50000 μειον 2 % χ 50000 = 49000 ευρω !

Αν ο υπολογισμος που κανω ειναι σωστος , εσυ τι πιστευεις θα πληρωσουν 49000 ευρω ?
...when the going gets tough, the tough gets going !!!

When the situation gets critical, those who aren't weak-willed, work harder and never give up.
Last Edit: 02 Feb 2014 02:59 by maria (mb361).
The administrator has disabled public write access.

Ιδιωτική ασφάλιση σπιτιού - κλάδου περιουσίας 02 Feb 2014 06:24 #11

  • soto51
  • soto51's Avatar
  • OFFLINE
  • Platinum Boarder
  • Posts: 7024
  • Thank you received: 2270
  • Karma: 200 (94)
maria wrote:
Soto 51 καλησπερα,

Σε Κεφαλονια & Ιθακη ''διαφημιζουν'' οτι θα αποζημιωσουν τους μονιμους κατοικους λογω των ζημιων που υπεστησαν τα ασφαλισμενα σπιτια τους απο τον σεισμο.

Το ερωτημα που εχω βαλλει στο προιγουμενο μου μυνημα ειναι ποσα θα πληρωσουν ?

Αν π.χ. εχεις ασφαλισμενο το σπιτι σου για σεισμο 100000 ευρω με απαλλαγη 2 % και συμβουν απο σεισμο ζημιες 50000 ευρω λογικα πρεπει να σε αποζημιωσουν 50000 μειον 2 % χ 50000 = 49000 ευρω !

Αν ο υπολογισμος που κανω ειναι σωστος , εσυ τι πιστευεις θα πληρωσουν 49000 ευρω ?

Τώρα το τι πιστεύω εγώ, δεν έχει σημασία.
Να σου πω ποια πράματα έχουν σημασία, αλλά αυτά δεν μπορούμε να τα μάθουμε, ούτε και οι δυο ασφαλιστές που μπαίνουν εδώ μέσα (nexus και sotoκάπως που επίσης μπαίνει) νομίζω ότι θα τα μάθουν:
1) Πόσο είναι (συνολικά) το ασφαλισμένο κεφάλαιο (για σεισμό) στα Επτάνησα.
2) Πόσο είναι το ασφαλισμένο κεφάλαιο (για σεισμό) που έπαθε ζημιά λόγω του κλονισμού στα Επτάνησα.
3) Σε τι ποσοστό του ασφαλισμένου κεφαλαίου ανέρχονται οι απαιτήσεις για αποζημιώσεις. Προφανώς, ακόμα αυτό το στοιχείο δεν θα έχει συγκεντρωθεί.
4) Από τις συνολικές απαιτήσεις που θα εγερθούν, τι ποσοστό (τελικά) θα πληρωθεί.
Το (4) θα πάρει χρόνια να ξεκαθαρίσει. Ιδίως αν μερικές περιπτώσεις πάρουν τη "δικαστική οδό", που ξέρεις πότε θα τελεσιδικήσουν...

Αυτά, (το 1 και το 2) αμφιβάλλω αν τα ξέρουν και οι ίδιοι μέσα στις εταιρείες. Εξαρτάται από το ποιος είναι επι κεφαλής (Διευθύνων Σύμβουλος). Αν είναι κάποιος που το κοιτάει το μαγαζί, θα τα ξέρει. Θα έχει ζητήσει να υπάρχουν λίστες με στατιστικά ανά περιοχή, ανά κλάδο, κλπ. Αν είναι κανα κομματόσκυλο που τον έχουν βάλει εκεί για να κρατάει ισορροπίες, δε θα ξέρει την τύφλα του, και ούτε να τα ζητήσει ξέρει, ούτε πως να βάλει τους από κάτω να τα βγάλουν ξέρει, γενικώς αέρα-πατέρα. Ειδικά για την Εθνική δεν ξέρω ποιος είναι τώρα ο Δ.Σ., και μπορεί ο άνθρωπος να είναι σοβαρός.

Μη νομίζεις πάντως, ειδικά για τα Επτάνησα δεν θα είναι πολύ μεγάλα τα κεφάλαια. Η (γνωστή από χρόνια) σεισμικότητα της περιοχής θα έχει ανεβάσει τα ασφάλιστρα σεισμού σε τέτοια δυσθεώρητα ύψη, που δεν θα είναι πολλοί αυτοί που πήγαν και τα ασφάλισαν. Δεν ξέρω βέβαια τι έχει γίνει με τις υποχρεωτικές (λόγω δανείων) ασφαλίσεις. Αλλά εκεί, τα λεφτά της αποζημίωσης θα τα πάρει η τράπεζα, δεν θα τα πάρει ο φουκαράς που κοιμάται στο αυτοκίνητο.
Ξέρω π.χ. για τη Νίσυρο (εξαιρετικά μεγάλης σεισμικότητας νησί, μεγαλύτερης από των Επτανήσων, και κουνάει συνεχώς λόγω του ηφαιστείου) ότι για σπίτια και γενικώς κτίσματα στη Νίσυρο ΔΕΝ ΚΑΝΟΥΝ ΚΑΘΟΛΟΥ ασφάλεια σεισμού οι εταιρείες.

Άσε λοιπόν το τι πιστεύω εγώ, δεν έχει σημασία. Κανονικά, ναι, πρέπει να πληρώσουν το πενηντάρι (49 μετά την απαλλαγή) που λες. Αν έχεις κανένα γνωστό σε Ιθάκη-Κεφαλλονιά, πες μας την ιστορία του.
ΜΑΚΡΥΑ ΑΠ' ΤΙΣ ΤΡΑΠΕΖΕΣ.
The administrator has disabled public write access.
The following user(s) said Thank You: maria (mb361)

Ιδιωτική ασφάλιση σπιτιού - κλάδου περιουσίας 02 Feb 2014 06:40 #12

  • maria (mb361)
  • maria (mb361)'s Avatar
  • OFFLINE
  • Platinum Boarder
  • Posts: 5234
  • Thank you received: 1687
  • Karma: 35 (-37)
soto51 wrote:
maria wrote:
Soto 51 καλησπερα,

Σε Κεφαλονια & Ιθακη ''διαφημιζουν'' οτι θα αποζημιωσουν τους μονιμους κατοικους λογω των ζημιων που υπεστησαν τα ασφαλισμενα σπιτια τους απο τον σεισμο.

Το ερωτημα που εχω βαλλει στο προιγουμενο μου μυνημα ειναι ποσα θα πληρωσουν ?

Αν π.χ. εχεις ασφαλισμενο το σπιτι σου για σεισμο 100000 ευρω με απαλλαγη 2 % και συμβουν απο σεισμο ζημιες 50000 ευρω λογικα πρεπει να σε αποζημιωσουν 50000 μειον 2 % χ 50000 = 49000 ευρω !

Αν ο υπολογισμος που κανω ειναι σωστος , εσυ τι πιστευεις θα πληρωσουν 49000 ευρω ?

Τώρα το τι πιστεύω εγώ, δεν έχει σημασία.
Να σου πω ποια πράματα έχουν σημασία, αλλά αυτά δεν μπορούμε να τα μάθουμε, ούτε και οι δυο ασφαλιστές που μπαίνουν εδώ μέσα (nexus και sotoκάπως που επίσης μπαίνει) νομίζω ότι θα τα μάθουν:
1) Πόσο είναι (συνολικά) το ασφαλισμένο κεφάλαιο (για σεισμό) στα Επτάνησα.
2) Πόσο είναι το ασφαλισμένο κεφάλαιο (για σεισμό) που έπαθε ζημιά λόγω του κλονισμού στα Επτάνησα.
3) Σε τι ποσοστό του ασφαλισμένου κεφαλαίου ανέρχονται οι απαιτήσεις για αποζημιώσεις. Προφανώς, ακόμα αυτό το στοιχείο δεν θα έχει συγκεντρωθεί.
4) Από τις συνολικές απαιτήσεις που θα εγερθούν, τι ποσοστό (τελικά) θα πληρωθεί.
Το (4) θα πάρει χρόνια να ξεκαθαρίσει. Ιδίως αν μερικές περιπτώσεις πάρουν τη "δικαστική οδό", που ξέρεις πότε θα τελεσιδικήσουν...

Αυτά, (το 1 και το 2) αμφιβάλλω αν τα ξέρουν και οι ίδιοι μέσα στις εταιρείες. Εξαρτάται από το ποιος είναι επι κεφαλής (Διευθύνων Σύμβουλος). Αν είναι κάποιος που το κοιτάει το μαγαζί, θα τα ξέρει. Θα έχει ζητήσει να υπάρχουν λίστες με στατιστικά ανά περιοχή, ανά κλάδο, κλπ. Αν είναι κανα κομματόσκυλο που τον έχουν βάλει εκεί για να κρατάει ισορροπίες, δε θα ξέρει την τύφλα του, και ούτε να τα ζητήσει ξέρει, ούτε πως να βάλει τους από κάτω να τα βγάλουν ξέρει, γενικώς αέρα-πατέρα. Ειδικά για την Εθνική δεν ξέρω ποιος είναι τώρα ο Δ.Σ., και μπορεί ο άνθρωπος να είναι σοβαρός.

Μη νομίζεις πάντως, ειδικά για τα Επτάνησα δεν θα είναι πολύ μεγάλα τα κεφάλαια. Η (γνωστή από χρόνια) σεισμικότητα της περιοχής θα έχει ανεβάσει τα ασφάλιστρα σεισμού σε τέτοια δυσθεώρητα ύψη, που δεν θα είναι πολλοί αυτοί που πήγαν και τα ασφάλισαν. Δεν ξέρω βέβαια τι έχει γίνει με τις υποχρεωτικές (λόγω δανείων) ασφαλίσεις. Αλλά εκεί, τα λεφτά της αποζημίωσης θα τα πάρει η τράπεζα, δεν θα τα πάρει ο φουκαράς που κοιμάται στο αυτοκίνητο.
Ξέρω π.χ. για τη Νίσυρο (εξαιρετικά μεγάλης σεισμικότητας νησί, μεγαλύτερης από των Επτανήσων, και κουνάει συνεχώς λόγω του ηφαιστείου) ότι για σπίτια και γενικώς κτίσματα στη Νίσυρο ΔΕΝ ΚΑΝΟΥΝ ΚΑΘΟΛΟΥ ασφάλεια σεισμού οι εταιρείες.

Άσε λοιπόν το τι πιστεύω εγώ, δεν έχει σημασία. Κανονικά, ναι, πρέπει να πληρώσουν το πενηντάρι (49 μετά την απαλλαγή) που λες. Αν έχεις κανένα γνωστό σε Ιθάκη-Κεφαλλονιά, πες μας την ιστορία του.

Soto 51, ευχαριστω για την απαντηση. Οπως εγραψες,το ποσοστο ζημιας επι του συνολου των ασφαλισμενων κεφαλαιων ειναι αγνωστο και φυσικα δεν θα το μαθουμε ευκολα...Ουτε το ποσοστο των πληρωμενων (οποτε πληρωθουν) αποζημιωσεων επι του συνολου των ασφαλισμενων κεφαλαιων...

Η συνθεση του Δ.Σ. της ΕΘΝΙΚΗΣ ΑΣΦΑΛΙΣΤΙΚΗΣ ετσι για την ιστορια (αλλα, και την ''τυμπανοκρουσμενη διαφημηση'' της) φαινεται στο παρακατω νημα :

www.ethniki-asfalistiki.gr/default2.aspx...2&from=pressreleases

Kαι επειδη ισως καποιος κακοπροαιρετα θεωρησει οτι ασχολουμαι μονο με την ΕΘΝΙΚΗ ΑΣΦΑΛΙΣΤΙΚΗ , παραθετω και την χθεσινη ανακοινωση της INTERAMERICAN που ηδη αναφερεται σε πληρωμη (δεν αναφερει ομως το ποσο) 46 ωρες μετα τον σεισμο :

www.interamerican.gr/default.asp?pid=176&rID=739&la=1

Το 46 ωρες μετα, πραγματι, για τα Ελληνικα δεδομενα, εντυπωσιαζει...

Δεν εχω κανεναν γνωστο απο Κεφαλονια 'η Ιθακη.Και παλι εαν καποιος μας διαβαζει 'η εχει γνωστους 'η φιλους , ας μας ενημερωσει με τα πραγματικα περιστατικα, μιας και η αξιοπιστια τους κρινεται καθοριστικα απο τα ιδια τα γεγονοτα και οχι απο τις φλυαριες των ανα καιρους εισερχομενων εδω μεσα ''επαγγεματιων'' ασφαλιστων !

Στo attachment με την γελιογραφια οι μεχρι στιγμης οφελημενοι, απο την τεχουσα κατασταση...
Attachments:
...when the going gets tough, the tough gets going !!!

When the situation gets critical, those who aren't weak-willed, work harder and never give up.
Last Edit: 02 Feb 2014 08:29 by maria (mb361).
The administrator has disabled public write access.

Ιδιωτική ασφάλιση σπιτιού - κλάδου περιουσίας 03 Feb 2014 21:24 #13

  • Voukes
  • Voukes's Avatar
  • OFFLINE
  • Platinum Boarder
  • Posts: 351
  • Thank you received: 93
  • Karma: 5
Με βάση όλα αυτά τα χρήσιμα που συζητούμε κι αναφέρονται και στην ενότητα "ασφάλιση σπιτιού" πρέπει άραγε να στραφούμε σε μη ελληνικές εταιρείες;
The administrator has disabled public write access.

Ιδιωτική ασφάλιση σπιτιού - κλάδου περιουσίας 04 Feb 2014 01:40 #14

maria wrote:
δεν αναφερει ομως το ποσο

" Ήδη, η INTERAMERICAN έχει καταβάλει τις πρώτες αποζημιώσεις σε ασφαλισμένους της. Είναι χαρακτηριστικό ότι η πρώτη επιταγή αποζημίωσης εκδόθηκε 46 ώρες μετά τον σεισμό"

Ναι.
Οι εντυπώσεις είναι εύκολο να δημιουργούνται.
Τα διαγράμματα του soto εδώ πιο πριν, είναι επεξηγηματικά και κατατοπιστικά.
Αν δηλαδή έδωσαν ένα χιλιάρικο και σαν αποτέλεσμα αυτού απέκτησαν το (ηθικό) δικαίωμα να δημοσιεύουν το κείμενο που βλέπεις εδώ παραπάνω σε εισαγωγικά (" "), τότε για τι πράμα μιλάμε?
The administrator has disabled public write access.

Ιδιωτική ασφάλιση σπιτιού - κλάδου περιουσίας 04 Feb 2014 01:54 #15

  • Voukes
  • Voukes's Avatar
  • OFFLINE
  • Platinum Boarder
  • Posts: 351
  • Thank you received: 93
  • Karma: 5
... Επίσης θα ήθελα να ρωτήσω αν έχει κανείς άποψη, κατά πόσο στις πάγιες εντολές χρέωσης τραπεζικού λογαριασμού για την πληρωμή ασφαλίστρων υπάρχει κάποια παγίδα, με τη στενότερη ή ευρύτερη έννοια.
The administrator has disabled public write access.

Ιδιωτική ασφάλιση σπιτιού - κλάδου περιουσίας 04 Feb 2014 03:41 #16

  • soto51
  • soto51's Avatar
  • OFFLINE
  • Platinum Boarder
  • Posts: 7024
  • Thank you received: 2270
  • Karma: 200 (94)
Voukes wrote:
... Επίσης θα ήθελα να ρωτήσω ... στις πάγιες εντολές χρέωσης τραπεζικού λογαριασμού για την πληρωμή ... υπάρχει κάποια παγίδα

Οι "πάγιες εντολές" σημαίνουν ότι σε κάποιον δίνεις το δικαίωμα να βάζει το χέρι του στην τσέπη σου και να τραβάει μόνος του τα λεφτά ΣΟΥ, χωρίς καν να σε προειδοποιεί ότι θα το κάνει.

Δεν λέω, μέχρι τώρα δεν έχει παρουσιστεί το φαινόμενο να παίρνουν λεφτά εν είδη αφαίρεσης πορτοφολιού, αλλά ποτέ δεν μπορείς να αποκλείσεις την περίπτωση να κάνει λάθος ένας (π.χ.) καταμετρητής, και αντί για 95.452 kWh να γράψει 05.452 kWh στο ηλεκτρονικό του τεφτεράκι, οπότε εσένα θα σου βγουν 10.000 kWh παραπάνω από όσο πράγματι έκαψες. Το οποίον σημαίνει (χοντρικά) 1.800~2.000 ευρώ.
Βεβαίως θα πας να θέσεις το θέμα, και στο τέλος, θα το βρεις το δίκιο σου.
Αλλά θα τρέχεις (και θα χάνεις χρόνο και θα σου στοιχίζει σε νεύρα) να πάρεις πίσω τα ΔΙΚΑ ΣΟΥ λεφτά (που θα στα έχουν ήδη "εισπράξει").

Καλύτερα είναι λοιπόν να πληρώνεις όλους αυτούς με internet banking, όπου επιβαρύνεσαι με το να έχεις το νου σου, και σπαταλάς κάποιο χρόνο (μπες-βγες στο internet banking, έχε το νου σου μη λήξουν οι λογαριασμοί κλπ), παρά να έχεις πει σε όλους αυτούς (ΔΕΗ, ΕΥΔΑΠ, Vodafone, Wind, Cosmote, Ασφάλεις, κάρτες, κλπ) "Παιδιά, εδώ είναι η τσέπη, όσα σας λείπουν ελάτε πάρτε τα!".

Το οποίο εφαρμόζω εδώ και χρόνια, με απόλυτη επιτυχία, χωρίς παρατράγουδα, και χωρίς να στήνομαι σε ουρές.
ΜΑΚΡΥΑ ΑΠ' ΤΙΣ ΤΡΑΠΕΖΕΣ.
The administrator has disabled public write access.
The following user(s) said Thank You: Voukes

Ιδιωτική ασφάλιση σπιτιού - κλάδου περιουσίας 04 Feb 2014 17:37 #17

  • Voukes
  • Voukes's Avatar
  • OFFLINE
  • Platinum Boarder
  • Posts: 351
  • Thank you received: 93
  • Karma: 5
soto51 wrote:
Voukes wrote:
... Επίσης θα ήθελα να ρωτήσω ... στις πάγιες εντολές χρέωσης τραπεζικού λογαριασμού για την πληρωμή ... υπάρχει κάποια παγίδα

Οι "πάγιες εντολές" σημαίνουν ότι σε κάποιον δίνεις το δικαίωμα να βάζει το χέρι του στην τσέπη σου και να τραβάει μόνος του τα λεφτά ΣΟΥ, χωρίς καν να σε προειδοποιεί ότι θα το κάνει.

Δεν λέω, μέχρι τώρα δεν έχει παρουσιστεί το φαινόμενο να παίρνουν λεφτά εν είδη αφαίρεσης πορτοφολιού, αλλά ποτέ δεν μπορείς να αποκλείσεις την περίπτωση να κάνει λάθος ένας (π.χ.) καταμετρητής, και αντί για 95.452 kWh να γράψει 05.452 kWh στο ηλεκτρονικό του τεφτεράκι, οπότε εσένα θα σου βγουν 10.000 kWh παραπάνω από όσο πράγματι έκαψες. Το οποίον σημαίνει (χοντρικά) 1.800~2.000 ευρώ.
Βεβαίως θα πας να θέσεις το θέμα, και στο τέλος, θα το βρεις το δίκιο σου.
Αλλά θα τρέχεις (και θα χάνεις χρόνο και θα σου στοιχίζει σε νεύρα) να πάρεις πίσω τα ΔΙΚΑ ΣΟΥ λεφτά (που θα στα έχουν ήδη "εισπράξει").

Καλύτερα είναι λοιπόν να πληρώνεις όλους αυτούς με internet banking, όπου επιβαρύνεσαι με το να έχεις το νου σου, και σπαταλάς κάποιο χρόνο (μπες-βγες στο internet banking, έχε το νου σου μη λήξουν οι λογαριασμοί κλπ), παρά να έχεις πει σε όλους αυτούς (ΔΕΗ, ΕΥΔΑΠ, Vodafone, Wind, Cosmote, Ασφάλεις, κάρτες, κλπ) "Παιδιά, εδώ είναι η τσέπη, όσα σας λείπουν ελάτε πάρτε τα!".

Το οποίο εφαρμόζω εδώ και χρόνια, με απόλυτη επιτυχία, χωρίς παρατράγουδα, και χωρίς να στήνομαι σε ουρές.
Εκτός των παραπάνω που γράφεις, έθεσα το ερώτημα και με την επιφύλαξη των όποιων αναπροσαρμογών των ασφαλίστρων, που σε περίπτωση πάγιας εντολής χρέωσης τραπεζικού λογαριασμού δημιουργείται καθεστώς σιωπηρής αποδοχής τους με άγνωστες νομικές συνέπειες για τον ασφαλισμένο.
Τα ασφάλιστρα της Εθνικής στον κλάδο υγείας-νοσηλείας για παράδειγμα, έχουν αυξηθεί προκλητικά την τελευταία 2ετία.
The administrator has disabled public write access.

Ιδιωτική ασφάλιση σπιτιού - κλάδου περιουσίας 04 Feb 2014 19:10 #18

  • soto51
  • soto51's Avatar
  • OFFLINE
  • Platinum Boarder
  • Posts: 7024
  • Thank you received: 2270
  • Karma: 200 (94)
Voukes wrote:
Εκτός των παραπάνω που γράφεις, έθεσα το ερώτημα και με την επιφύλαξη των όποιων αναπροσαρμογών των ασφαλίστρων, που σε περίπτωση πάγιας εντολής χρέωσης τραπεζικού λογαριασμού δημιουργείται καθεστώς σιωπηρής αποδοχής τους με άγνωστες νομικές συνέπειες για τον ασφαλισμένο.
Τα ασφάλιστρα της Εθνικής στον κλάδο υγείας-νοσηλείας για παράδειγμα, έχουν αυξηθεί προκλητικά την τελευταία 2ετία.

Ναι.
ΚΑΙ αυτό.
Γενικώς, έχεις όλες τις συνέπειες που μπορεί να έχει κάποιος όταν επιτρέπει σε ένα ξένο χέρι να μπαίνει στην τσέπη του.
ΜΑΚΡΥΑ ΑΠ' ΤΙΣ ΤΡΑΠΕΖΕΣ.
The administrator has disabled public write access.
Time to create page: 0.073 seconds