Welcome, Guest
Username: Password: Remember me
Ό,τι δεν ταιριάζει σε άλλη κατηγορία

TOPIC: Εθνικό νόμισμα

Εθνικό νόμισμα 17 Apr 2014 20:27 #28

  • soto51
  • soto51's Avatar
  • OFFLINE
  • Platinum Boarder
  • Posts: 7024
  • Thank you received: 2270
  • Karma: 200 (94)
Trader13 wrote:
εγώ πάλι πιστευω οτι τα 5 accounts: wave-makper-kraistos-Maria-Tsigounis δεν ανήκουν σε πάνω απο 3 φυσικά πρόσωπα...
Κοίτα, αυτοί που είναι ΔΥ και γράφουν από την "περεσία" δεν διατηρούν πάνω από 1 account. Η περεσία δεν δικαιολογεί τέτοιας έντασης απασχόληση. Χρειάζονται guts για να παίζεις σε 2-3 ταμπλώ, και οι ΔΥ δεν το μπορούν. Εκ φύσεως.
ΜΑΚΡΥΑ ΑΠ' ΤΙΣ ΤΡΑΠΕΖΕΣ.
The administrator has disabled public write access.

Εθνικό νόμισμα 18 Apr 2014 22:49 #29

  • maria (mb361)
  • maria (mb361)'s Avatar
  • OFFLINE
  • Platinum Boarder
  • Posts: 5234
  • Thank you received: 1687
  • Karma: 35 (-37)
Kratistos wrote:

Μια ρηχη και επιπολαιη αναλυση μας εκανες τωρα. Πασαλειματα που διαβασες εδω και εκει στο ιντερνετ.

Πριν το ευρω τι εκανες? Ησουν στελεχος μεσα στην αγορα εργασιας? Μαλλον δεν εχεις ιδεα για την προ του 2002 εποχη.

Οπως οι ιστορικοι δεν ξερουν τι συνεβει πριν το 10000 πχ.

www.ethnos.gr/article.asp?catid=22792&subid=2&pubid=63994634

Μηπως τελικα ειστε και με τον ''αστυφύλακα'' και με τον ''χωροφύλακα'' ?
...when the going gets tough, the tough gets going !!!

When the situation gets critical, those who aren't weak-willed, work harder and never give up.
The administrator has disabled public write access.

Εθνικό νόμισμα 19 Apr 2014 00:45 #30

  • soto51
  • soto51's Avatar
  • OFFLINE
  • Platinum Boarder
  • Posts: 7024
  • Thank you received: 2270
  • Karma: 200 (94)
maria wrote:
Έλα μωρέ Μαρία και σύ τώρα!

Του Δελαστικ, του υπάλληλου του Μπόμπολα το άρθρο βρήκες να μας βάλεις?
ΜΑΚΡΥΑ ΑΠ' ΤΙΣ ΤΡΑΠΕΖΕΣ.
The administrator has disabled public write access.

Εθνικό νόμισμα 21 Apr 2014 20:27 #31

  • crt
  • crt's Avatar
  • OFFLINE
  • Expert Boarder
  • Posts: 155
  • Thank you received: 11
  • Karma: 0 (-7)
Μια και έλειπα αυτές τις ημέρες, χρόνια πολλά σε όλες και όλους.
Απαντώ στην ερώτηση του 'soto51':
Το να έχει μία χώρα τοπικό νόμισμα δεν είναι πανάκεια - απλά ένα επιπρόσθετο εργαλείο που *συμβάλει* στην ανεξαρτησία της.
Τίποτε περισσότερο, τίποτε λιγότερο. Για αυτό χώρες όπως η Δανία, Αγγλία, Νορβηγία, κλπ επέλεξαν να διατηρήσουν το τοπικό τους νόμισμα.

Φιλικά
The administrator has disabled public write access.

Εθνικό νόμισμα 21 Apr 2014 21:01 #32

  • makper
  • makper's Avatar
  • OFFLINE
  • Banned
  • Posts: 1747
  • Thank you received: 202
  • Karma: -8 (-195)
Trader13 wrote:
εγώ πάλι πιστευω οτι τα 5 accounts: wave-makper-kraistos-Maria-Tsigounis δεν ανήκουν σε πάνω απο 3 φυσικά πρόσωπα...

Ω ναι το βρήκες. Επειδή ο makper, o waverunner και ο kratistos δεν συμμετέχουν στην ηλεκτρονική κλάκα υπέρ μνημονιακών (σαν και του λόγου σου) είναι ένα πρόσωπο, άντε βάλαμε και το παπαγαλάκι του Κάπιταλ και τον Τσιγκούνη για ξεκάρφωμα και βγάλαμε το συμπέρασμα. είναι όλοι τους το πολύ 3 άτομα.

Λοιπόν, μόλις βρεις χρόνο από το πολύ trading που ασχολείσαι, πέρνα κάποια στιγμή από εδώ:

www.dromokaiteio.gr/

Παραδίδω μαθήματα τεχνικής ανάλυσης από Τρίτη.
Αν δεν το έχετε καταλάβει ακόμα, η σελίδα αυτή διαβάζει τα προσωπικά σας μυνήματα.
The administrator has disabled public write access.

Εθνικό νόμισμα 21 Apr 2014 21:46 #33

  • soto51
  • soto51's Avatar
  • OFFLINE
  • Platinum Boarder
  • Posts: 7024
  • Thank you received: 2270
  • Karma: 200 (94)
crt wrote:
Μια και έλειπα αυτές τις ημέρες, χρόνια πολλά σε όλες και όλους.
Απαντώ στην ερώτηση του 'soto51':
Το να έχει μία χώρα τοπικό νόμισμα δεν είναι πανάκεια - απλά ένα επιπρόσθετο εργαλείο που *συμβάλει* στην ανεξαρτησία της.
Τίποτε περισσότερο, τίποτε λιγότερο. Για αυτό χώρες όπως η Δανία, Αγγλία, Νορβηγία, κλπ επέλεξαν να διατηρήσουν το τοπικό τους νόμισμα.

Φιλικά

Εν τάξει, κατάλαβα πως το θέτεις.
Πρόσεξε όμως:
"Εργαλείο" είναι και η θανατική ποινή.
"Εργαλείο" είναι και ο λιθοβολισμός.
"Εργαλείο" είναι η κατοχή πυρηνικών όπλων.
Και άλλα διάφορα, το καθένα για διαφορετική χρήση. Π.χ. τα ανωτέρω 3 είναι για τις εξής χρήσεις:
-Για την επιβολή του νομικού πλαισίου, μια που οι επίδοξοι παραβάτες θα σκεφθούν πιο προσεκτικά τι θα κάνουν, πριν το κάνουν.
-Για την ικανοποίηση του αισθήματος δικαίου της κοινωνίας, μια που και η ίδια "συμμετέχει" στην τιμωρία των εγκληματιών, πετώντας τους πέτρες.
-Για την επιβολή εξωτερικής πολιτικής, μια που η απειλή χρήσης τους συνεπάγεται (συνήθως) την υπακοή από πλευράς των χωρών που δεν έχουν τέτοια.
Αυτές όμως είναι οι "θεωρητικές" και "διακηρυσσόμενες" χρήσεις των αντίστοιχων εργαλείων.
Υπαρχόντων των εργαλείων, έχει παρατηρηθεί και "λανθασμένη" χρήση τους, πράγμα που έχει οδηγήσει στην παύση της δυνατότητας ύπαρξης του εργαλείου. Συγκεκριμένα, για τα ανωτέρω τρία:
-Χρησιμοποιείται για την εξαφάνιση πολιτικών αντιπάλων. Επί πλέον, είναι μη αναστρέψιμη σε περίπτωση δικαστικής πλάνης.
-Την τιμωρία αναλαμβάνει ο όχλος, αντί η συντεταγμένη πολιτεία. Αυτό έχει επίδραση στη διαμόρφωση του περί δικαίου αισθήματος.
-Η απειλή τους χρησιμοποιείται για επιβολή πολιτικών που δεν συνάδουν με τους κανόνες του διεθνούς δικαίου.

Αν πάμε τώρα στο εργαλείο "νόμισμα", η δυνατότητα χειρισμού του, πράγματι παρέχει στην εξουσία μια πρόσθετη ανεξαρτησία, αλλά να μην ξεχνάμε τις αρχές που καθιστούν απαραίτητη την χρήση νομίσματος, γιατί αν τις ξεχάσουμε πολλά είναι δυνατόν να υποστηριχθούν, αλλά δεν θα εξυπηρετηθεί ο βασικός στόχος ύπαρξης νομίσματος που είναι:
α) Η δυνατότητα ανταλλαγής αξιών χωρίς να γίνονται ανταλλαγές προϊόντων,
β) Η δυνατότητα αποταμίευσης και αποθησαυρισμού,
γ) Η δυνατότητα μεταφοράς πόρων χωρίς να μεταφέρονται (οι συνήθως μεγάλοι όγκοι που αντιπροσωπεύουν) τα προϊόντα.

Αυτές είναι οι "υγιείς" χρήσεις του "εργαλείου" νομίσματος, και γι' αυτό εφευρέθηκαν τα νομίσματα (πριν από χιλιάδες χρόνια). Οι ηγεμόνες που τα εξέδιδαν και εγγυούντο την ορθή χρήση τους προσέφεραν εχέγγυα της σταθερής τους αξίας. Το κυριώτερο απ' αυτά ήταν η σπανιότητα των υλικών από τα οποία τα νομίσματα ήταν κατασκευασμένα (χρυσός, άργυρος, κλπ).

Η αντίστοιχη "λανθασμένη" χρήση των νομισμάτων είναι πλέον ο εξευτελισμός τους.
Ο οποίος χρησιμοποιείται από τους "ηγεμόνες" της σήμερον (οι οποίοι καμία σχέση δεν έχουν με τους ηγεμόνες του παρελθόντος - ούτε σε αξιοπιστία ούτε σε προθέσεις ούτε σε στιβαρότητα ούτε σε ενδιαφέρον διατήρησης της εξουσίας) μόνο για την ικανοποίηση των προσκαίρων τους στόχων.
ΑΥΤΟ είναι το κριτήριο "χρήσης" του υπάρχοντος "εργαλείου", και τα υπόλοιπα (οι βασικές αρχές που έγραψα πιο πάνω) στα παλιά τους τα παπούτσια.
Οι χώρες που ανέφερες έχουν σημαντικές διαφορές από τη δική μας (και ξέχασες να αναφέρεις και την Ελβετία, που διατηρεί νομισματική σταθερότητα επί αιώνες). Η διαφορά τους έγκειται στο οτι οι ηγεμόνες τους έχουν και αξιοπιστία, και πραγματικά ηθικές και τείνουσες προς το κοινό καλό προθέσεις, και καθιερωμένο θεσμικό πλαίσιο (που αποτρέπει τους σαλτιμπάγκους από το να προσπαθήσουν να αναριχηθούν στην εξουσία).
Εμείς, μη έχοντας ΤΙΠΟΤΑ απ' αυτά, γιατί να θέλουμε να δώσουμε στους σαλτιμπάγκους μας ΠΡΟΣΘΕΤΑ και αυτό το εργαλείο? Για να τους "ενδυναμώσουμε" στην άσκηση της "πολιτικής" τους?

Γι' αυτά όλα (με λίγα λόγια) είμαι ΚΑΤΑ της ύπαρξης "εθνικού νομίσματος".
Είμαι πρόθυμος να συζητήσω την αλλαγή του ευρώ με κάτι άλλο: Θες USD? Θες χρυσό? Θες ρούβλι? Να τα συζητήσουμε όλα. Αλλά το να (ξανα)δώσω σε κάποιον Σαμαρά, Παπανδρέου, Καραμαλή, Μητσοτάκη, Τσίπρα, Μιχαλολιάκο, Κουβέλη, Καρατζαφέρη, και δεν ξέρω και ποιον άλλον από αυτό το σύνολο τη δυνατότητα του να καθορίζει ΑΥΤΟΣ τι αξία θα αντιπροσωπεύει το χαρτί που έχω εγώ στην τσέπη μου, όχι, δεν το θέλω.
Προτιμώ να την καθορίζει ο Σόϊμπλε.
Σοβαρότερος είναι.
ΜΑΚΡΥΑ ΑΠ' ΤΙΣ ΤΡΑΠΕΖΕΣ.
Last Edit: 21 Apr 2014 23:51 by soto51.
The administrator has disabled public write access.

Εθνικό νόμισμα 22 Apr 2014 18:39 #34

  • crt
  • crt's Avatar
  • OFFLINE
  • Expert Boarder
  • Posts: 155
  • Thank you received: 11
  • Karma: 0 (-7)
Τότε συμφωνούμε ότι διαφωνούμε.
Εγώ δεν πιστεύω ότι ο Σόιμπλε εργάζεται για το συμφέρον της χώρας μου (απλά δεν τον θεωρώ προδότη όπως τους δικούς μας).
Επίσης, κάθε νοικοκύρης προσπαθεί να φτιάξει το σπιτικό του και όχι να πηγαίνει σε άλλο όπου θα χάνει την ταυτότητά του.
Διαφορετικά, με την ίδια λογική, ας καταργήσουμε την χώρα και ας γίνουμε κομμάτι κάποιας άλλης χώρας (και πολίτες της).

Φιλικά
The administrator has disabled public write access.

Εθνικό νόμισμα 22 Apr 2014 19:39 #35

  • soto51
  • soto51's Avatar
  • OFFLINE
  • Platinum Boarder
  • Posts: 7024
  • Thank you received: 2270
  • Karma: 200 (94)
crt wrote:
Τότε συμφωνούμε ότι διαφωνούμε.
Εγώ δεν πιστεύω ότι ο Σόιμπλε εργάζεται για το συμφέρον της χώρας μου (απλά δεν τον θεωρώ προδότη όπως τους δικούς μας).
Επίσης, κάθε νοικοκύρης προσπαθεί να φτιάξει το σπιτικό του και όχι να πηγαίνει σε άλλο όπου θα χάνει την ταυτότητά του.
Διαφορετικά, με την ίδια λογική, ας καταργήσουμε την χώρα και ας γίνουμε κομμάτι κάποιας άλλης χώρας (και πολίτες της).

Φιλικά

ΠΡΟΦΑΝΩΣ ο Σόϊμπλε δεν εργάζεται για το συμφέρον της δικιάς μας χώρας, αλλά προτάσσει το συμφέρον της δικιάς του.
Το θέμα είναι (και αυτό πρέπει να εξετάσουμε) αν τα συμφέροντα των 2 χωρών είναι αντιμέτωπα. Γιατί το ότι είναι διαφορετικά, δε σημαίνει κατ' ανάγκη ότι είναι και αντίθετα. Και πάνω σ' αυτό το σημείο πρέπει να αρχίσει η επί μέρους εξέταση των διαφόρων παραμέτρων. Τι εννοώ:
Στο θέμα π.χ. του καθορισμού κανόνων για την αλιεία στη Μεσόγειο, μπορεί να έχουμε ταύτιση συμφερόντων.
Στο θέμα της δημιουργίας υποδομών για ανακυκλώσιμες μορφές ενέργειας, το ίδιο.
Αλλά μπορεί π.χ. στο θέμα της δημιουργίας (ή διατήρησης) ναυπηγοεπισκευαστικών μονάδων τα συμφέροντα μας να είναι αντίθετα.
Το ίδιο (π.χ.) και στο θέμα της ανάπτυξης κτηνοτροφικής βιομηχανίας (και της κτηνοτροφίας γενικότερα).
Θέλω να πω ότι υπάρχουν ΕΠΙ ΜΕΡΟΥΣ τομείς τους οποίους πρέπει να εξετάζουμε κάθε φορά, προκειμένου να παίνρουμε μια απόφαση, για να την εφαρμόζουμε στη δικιά μας επικράτεια, στο "σπίτι μας", όπως λες.
Προφανώς και θέλουμε να φτιάξουμε το σπιτικό μας, και να μην έχουμε ανάγκη κανέναν απ' έξω. Ξέρεις όμως, αυτό δεν γίνεται πια σε απόλυτο βαθμό. Η διακρατική (και υπερεθνική) συνεργασία είναι πια απαραίτητη, όπως για κάθε "σπιτικό" είναι απαραίτητο να σχετίζεται με το γειτονικό του περιβάλλον: άλλους παραγωγούς, εμπόρους, παρέχοντες υπηρεσίες κλπ, καθώς και πελάτες, που θα αγοράζουν τα δικά του προϊόντα.
Τι θα κάνει δηλαδή το "σπιτικό μου" όταν του χρειαστεί γιατρός, ή πετρέλαιο για θέρμανση, ή συνεργείο για το αυτοκίνητο, θα τα φτιάνει όλα μόνο του? Δεν γίνεται. Πέρασε η εποχή που τα "σπιτικά" αρκούντο στην δική τους παραγωγή, γιατί οι ανάγκες τους ήταν μόνο το φαγητό, και αυτό καλυπτόταν από την ίδια παραγωγή και θήρα. Αυξήθηκαν οι ανάγκες. Πρέπει λοιπόν να προσαρμόσουμε και τους τρόπους συναλλαγής σε τέτοιους που θα είναι αποδεκτοί και από το περιβάλλον μας.
Ας αφήσουμε λοιπόν στην άκρη τα θέματα που είναι άσχετα με την έκδοση και χρήση νομίσματος (όπως η κτηνοτροφία και τα ναυπηγεία) και ας επικεντρωθούμε σ' αυτό. Την επιλογή συναλλακτικού μέσου.

Μαζεύτηκαν 17-18 χώρες και είπαν "Ας βγάλουμε ένα κοινό νόμισμα, να κάνουμε τα πράματα πιο εύκολα μεταξύ μας".
Θέλεις να δεχτώ ότι "κεφάλι" σ' αυτή την ιστορία έχουν πάρει οι Γερμανοί, που βρήκαν έναν δεύτερο τρόπο να "καπελλώσουν" τους υπόλοιπους (μια που ο πρώτος, η Wermacht δηλαδή απέτυχε)? Να το δεχτώ κι αυτό. Πράγματι, έτσι είναι.
ΣΕ ΠΟΙΟ ΤΟΜΕΑ όμως είναι που με καπελλώνουν οι Γερμανοί επειδή έχω δεχτεί να χρησιμοποιώ το νόμισμα που αυτοί (σε μεγάλο βαθμό) εκδίδουν?
Στην αλιεία? Στις ανακυκλώσιμες? Στα ναυπηγεία? Στην κτηνοτροφία? Σε τι?
Εγώ λέω πως όχι. Με καπελλώνουν ΜΟΝΟ στο θέμα της έκδοσης χρήματος (και αποφασίζουν αυτοί αντί για μένα). Και λέω ότι καλώς με καπελλώνουν, μια που ΟΠΟΤΕ είχα δικό μου χρήμα (δηλαδή είχα δώσει στους δικούς μου άρχοντες τη δυνατότητα να το εκδίδουν) αυτοί το σκάτωσαν το νόμισμα. Το ξεφτίλισαν, για τους λόγους που σου έγραψα πιο πάνω - καθόλου επικουρικούς για τη βελτίωση του "σπιτικού μου", όπως η ιστορία απέδειξε. Επικουρικούς μόνο για τους δικούς τους, κοντόφθαλμους και συμφεροντολογικούς στόχους.
Να λείπει λοιπόν το βύσινο.

Πρόσεξε: ΔΕΝ υποστηρίζω άκριτη αποδοχή των κανόνων της ΕΕ (τα έχω ξαναγράψει αυτά), γιατί δεν θεωρώ ότι η χρήση του κοινού νομίσματος ΠΡΟΫΠΟΘΕΤΕΙ αυτή την αποδοχή. Σ' αυτό το σημείο ναι, πρέπει να δοθούν μάχες (για την διατήρηση των εθνικών συμφερόντων και γενικώς της αυτοτέλαιας του "σπιτικού" μας), αλλά αυτό είναι ΑΣΧΕΤΟ με το συναλλακτικό και αποταμιευτικό μέσο που χρησιμοποιούμε.

Επίσης φιλικά.
Η αντιπαράθεση μαζί σου είναι απολαυστική.
ΜΑΚΡΥΑ ΑΠ' ΤΙΣ ΤΡΑΠΕΖΕΣ.
The administrator has disabled public write access.

Εθνικό νόμισμα 22 Apr 2014 22:15 #36

Trader13 wrote:
εγώ πάλι πιστευω οτι τα 5 accounts: wave-makper-kraistos-Maria-Tsigounis δεν ανήκουν σε πάνω απο 3 φυσικά πρόσωπα...

Mεσα επεσες ,η μαρια ειμαι κ ειμαι κ τσιγγουνα, γιαυτο μπαινω ως μαρια ,τσιγ, κ wave
The administrator has disabled public write access.
Time to create page: 0.069 seconds