Welcome, Guest
Username: Password: Remember me
Ό,τι δεν ταιριάζει σε άλλη κατηγορία

TOPIC: Κατέβασε την σημαία ο Γλεζος μαζι με τον Λακη Σαντα;

Κατέβασε την σημαία ο Γλεζος μαζι με τον Λακη Σαντα; 27 Jun 2014 02:36 #37

  • maria (mb361)
  • maria (mb361)'s Avatar
  • OFFLINE
  • Platinum Boarder
  • Posts: 5234
  • Thank you received: 1687
  • Karma: 35 (-37)
Theophilos wrote:
euro wrote:
Προσωπικα δε δοξαζω το Γλεζο για την ενεργεια αυτη. Αφενος ηταν αχρηστη κινηση, αφετερου προκαλεσε αντιποινα(δε ξερω εαν εγιναν και εκτελεσεις).

Δε βρεθηκε το πτωμα του Κουκιδη?
Δεν μίλησα προσωπικά, γι' αυτό είπα «όπως κάνουμε με τον Γλέζο». Πιστεύεις όμως ότι οι θέσεις που κατέλαβε οφείλονται αποκλειστικά στην καταλληλότητά του και δεν έχουν σχέση με την αρπαγή της σημαίας;

Όχι, πτώμα δεν βρέθηκε, από όσο γνωρίζω...

ellas2.wordpress.com/2014/04/27/%CE%BA%C...%CF%82-%CE%B3%CE%BB/

Στο 8 & 9 θα βρεις 2 μαρτυριες...
...when the going gets tough, the tough gets going !!!

When the situation gets critical, those who aren't weak-willed, work harder and never give up.
Last Edit: 27 Jun 2014 02:37 by maria (mb361).
The administrator has disabled public write access.

Κατέβασε την σημαία ο Γλεζος μαζι με τον Λακη Σαντα; 27 Jun 2014 15:35 #38

Theophilos wrote:
Όχι, δεν έχω κάποια απόδειξη για την καθημερινή υποστολή, όπως δεν έχεις και εσύ για τη μόνιμη παρουσία (ούτε οι δύο πρωταγωνιστές για την πράξη τους, βέβαια)... Εικάζουμε! Το λογικό, σύμφωνα με τη στρατιωτική πρακτική, είναι να υποστελλόταν κάθε βράδυ, αλλά και αυτό είναι εικασία.

Δεν εικαζουμε αφου υπαρχουν τα δημοσιευματα της εποχης. Η σημαια κυματιζε και τη νυχτα.
Η στρατιωτικη πρακτικη ειναι για στρατοπεδα, απο την Ακροπολη γιατι να υποστελονταν? Το πολυ πολυ να κυματιζε μεσιστια σε καποια ημερα πενθους...

Theophilos wrote:
[Ίσα-ίσα, περισσότερο, γι' αυτό θα έπρεπε να εξηγηθεί τι έκαναν οι στρατιώτες την ώρα που έψαχναν τα ντουλάπια.

Λες οι στρατιωτες να τους αφησαν επιτηδες?

Theophilos wrote:
Δεν μίλησα προσωπικά, γι' αυτό είπα «όπως κάνουμε με τον Γλέζο». Πιστεύεις όμως ότι οι θέσεις που κατέλαβε οφείλονται αποκλειστικά στην καταλληλότητά του και δεν έχουν σχέση με την αρπαγή της σημαίας;

Όχι, πτώμα δεν βρέθηκε, από όσο γνωρίζω...

Ναι, εγω μιλησα προσωπικα. Η αρπαγη της σημαιας ειναι επιτευγμα. Για μενα οχι σημαντικο, για πολλους αλλους σημαντικο.

Χωρις πτωμα πως αποδεικνυεται οτι αυτος ο τυπος βουτηξε με τη σημαια?
Last Edit: 27 Jun 2014 15:44 by euro (kolokythas).
The administrator has disabled public write access.

Κατέβασε την σημαία ο Γλεζος μαζι με τον Λακη Σαντα; 27 Jun 2014 18:45 #39

  • crt
  • crt's Avatar
  • OFFLINE
  • Expert Boarder
  • Posts: 155
  • Thank you received: 11
  • Karma: 0 (-7)
Το παρακάτω είναι πιο αξιόπιστο για μένα, αφού παραθέτει στην μέση και την ανακοίνωση του Γερμανού φρουράρχου.
Μιλάει για 'υπεξαίρεση' της σημαίας.

sarantakos.files.wordpress.com/2012/10/proinostypos01061941.pdf

Επίσης τότε γλεντούσε η φρουρά με πόρνες όπως λένε κάποιοι και αναφέρονται και στα λεγόμενα του Μανιαδάκη αργότερα στην Βουλή που αφήνει αιχμές για το ότι στην πραγματικότητα ήταν κάποια που δέχθηκε τον ρόλο θυσιαζόμενη, σε συμφωνία με τον Γλέζο, αλλά που ποτέ δεν της δόθηκε η δέουσα τιμή, γιατί 'δεν έπρεπε' να θιγεί το 'image'.

Όπως και να 'χει, σίγουρα υπάρχουν κενά στην όλη υπόθεση και 'μυρίζουν' άσχημα. Ο Μανιαδάκης μόνο τυχαίος δεν ήταν...
The administrator has disabled public write access.

Κατέβασε την σημαία ο Γλεζος μαζι με τον Λακη Σαντα; 28 Jun 2014 00:10 #40

  • Theophilos
  • Theophilos's Avatar
  • OFFLINE
  • Fresh Boarder
  • Posts: 10
  • Karma: 1
euro wrote:
Δεν εικαζουμε αφου υπαρχουν τα δημοσιευματα της εποχης. Η σημαια κυματιζε και τη νυχτα.
Η στρατιωτικη πρακτικη ειναι για στρατοπεδα, απο την Ακροπολη γιατι να υποστελονταν? Το πολυ πολυ να κυματιζε μεσιστια σε καποια ημερα πενθους...
Αν αναφέρεσαι στο παραπάνω δημοσίευμα, έχω εξηγήσει ήδη γιατί δεν μας λέει τίποτα ουσιαστικό για το τυπικό. Κάποιο δημοσίευμα που να λέει «η σημαία κυματίζει επί 24ώρου» δεν έχω δει. Από την άλλη εξακολουθείς να εικάζεις, όπως κι εγώ... αν δεν δούμε κάποια διαταγή «η επί της Ακροπόλεως πολεμική σημαία εξαιρείται της βραδυνής υποστολής» ή το αντίθετο, ή αν δεν βρούμε κάποια μαρτυρία «εγώ τη θυμάμαι κάθε βράδυ ψηλά», απλώς εικάζουμε!
euro wrote:
Λες οι στρατιωτες να τους αφησαν επιτηδες?
Μήπως γι' αυτό χαρακτηρίζεται «υπεξαίρεση» αντί «κλοπής»; Υπάρχει και η εκδοχή ότι ενεπλάκη και μία γυναίκα (ή περισσότερες)...
euro wrote:
Ναι, εγω μιλησα προσωπικα. Η αρπαγη της σημαιας ειναι επιτευγμα. Για μενα οχι σημαντικο, για πολλους αλλους σημαντικο.
Το ίδιο λέμε, αλλά δεν απάντησες στην ερώτησή μου...
euro wrote:
Χωρις πτωμα πως αποδεικνυεται οτι αυτος ο τυπος βουτηξε με τη σημαια?
Χωρίς κανένα στοιχείο, πώς αποδεικνύεται ότι αυτοί οι τύποι βούτηξαν τη σημαία;
Στο μυαλό του μέσου Έλληνα όμως, όποιος αμφισβητεί την εκδοχή των Σάντα-Γλέζου και δεν αμφισβητεί την υπόθεση του Κουκίδη είναι τουλάχιστον πλανημένος!
The administrator has disabled public write access.

Κατέβασε την σημαία ο Γλεζος μαζι με τον Λακη Σαντα; 02 Jul 2014 22:53 #41

crt wrote:
Το παρακάτω είναι πιο αξιόπιστο για μένα, αφού παραθέτει στην μέση και την ανακοίνωση του Γερμανού φρουράρχου.
Μιλάει για 'υπεξαίρεση' της σημαίας.

sarantakos.files.wordpress.com/2012/10/proinostypos01061941.pdf

Επίσης τότε γλεντούσε η φρουρά με πόρνες όπως λένε κάποιοι και αναφέρονται και στα λεγόμενα του Μανιαδάκη αργότερα στην Βουλή που αφήνει αιχμές για το ότι στην πραγματικότητα ήταν κάποια που δέχθηκε τον ρόλο θυσιαζόμενη, σε συμφωνία με τον Γλέζο, αλλά που ποτέ δεν της δόθηκε η δέουσα τιμή, γιατί 'δεν έπρεπε' να θιγεί το 'image'.

Όπως και να 'χει, σίγουρα υπάρχουν κενά στην όλη υπόθεση και 'μυρίζουν' άσχημα. Ο Μανιαδάκης μόνο τυχαίος δεν ήταν...

Tι ακριβως λεει αυτη η εφημεριδα, δυσκολευομαι να τη διαβασω.

Ποιος Μανιαδακης? Ο μεταξικος υπουργος?

Και τι μας νοιαζει που γλεντουσε η φρουρα με πορνες?
The administrator has disabled public write access.

Κατέβασε την σημαία ο Γλεζος μαζι με τον Λακη Σαντα; 02 Jul 2014 23:30 #42

Theophilos wrote:
Αν αναφέρεσαι στο παραπάνω δημοσίευμα, έχω εξηγήσει ήδη γιατί δεν μας λέει τίποτα ουσιαστικό για το τυπικό. Κάποιο δημοσίευμα που να λέει «η σημαία κυματίζει επί 24ώρου» δεν έχω δει. Από την άλλη εξακολουθείς να εικάζεις, όπως κι εγώ... αν δεν δούμε κάποια διαταγή «η επί της Ακροπόλεως πολεμική σημαία εξαιρείται της βραδυνής υποστολής» ή το αντίθετο, ή αν δεν βρούμε κάποια μαρτυρία «εγώ τη θυμάμαι κάθε βράδυ ψηλά», απλώς εικάζουμε!


Μη λεμε ολο τα ιδια, το δημοσιευμα ειναι ντοκουμεντο της εποχης. Η σημασια κυματιζε, λεει.
Απο κει και περα, εισαι ελευθερος να κανεις τις εικασιες σου :)

Theophilos wrote:
Μήπως γι' αυτό χαρακτηρίζεται «υπεξαίρεση» αντί «κλοπής»; Υπάρχει και η εκδοχή ότι ενεπλάκη και μία γυναίκα (ή περισσότερες)...

Tι διαφορα εχει η υπεξαιρεση απο τη κλοπη? Παιζοντας με τις λεξεις δεν αλλαζει η ουσια του πραγματος.

Theophilos wrote:
Το ίδιο λέμε, αλλά δεν απάντησες στην ερώτησή μου...

Απαντησα, για αλλους η πραξη αυτη ειναι ενα συν, για αλλους ειναι αδιαφορη. Ποιες θεσεις κατελαβε, του βουλευτη και του ευρωβουλευτη? Φιλε μου, εδω βουλευτες και ευρωβουλευτες συνηθως βγαινουν ατομα οτι να'ναι...


euro wrote:
Χωρίς κανένα στοιχείο, πώς αποδεικνύεται ότι αυτοί οι τύποι βούτηξαν τη σημαία;
Στο μυαλό του μέσου Έλληνα όμως, όποιος αμφισβητεί την εκδοχή των Σάντα-Γλέζου και δεν αμφισβητεί την υπόθεση του Κουκίδη είναι τουλάχιστον πλανημένος!

Στο μεταξυ εμαθα οτι η υποθεση Κουκιδη ηταν ενα αντιβαρο που εμπνευστηκαν ακροδεξιοι για να αντισταθμισουν την υποθεση της σημαιας.
Στο μυαλο του μεσου ελληνα εχει περασει ως αληθινη η πραξη των Σαντα-Γλεζου ενω την υποθεση Κουκιδη τη γνωριζουν ελαχιστοι, αν μαλιστα δεν υπαρχει και πτωμα οπως λες, προφανως ειναι μουσι :)
Last Edit: 02 Jul 2014 23:35 by euro (kolokythas).
The administrator has disabled public write access.

Κατέβασε την σημαία ο Γλεζος μαζι με τον Λακη Σαντα; 03 Jul 2014 17:13 #43

euro wrote:
Στο μυαλο του μεσου ελληνα εχει περασει ως αληθινη η πραξη των Σαντα-Γλεζου

Με αποτέλεσμα αυτό που μπορείς να ακούσεις εδώ:


File Attachment:

File Name: PordiGlezou.mp3
File Size: 210 KB
The administrator has disabled public write access.
The following user(s) said Thank You: Vladimiros

Κατέβασε την σημαία ο Γλεζος μαζι με τον Λακη Σαντα; 03 Jul 2014 20:15 #44

  • Theophilos
  • Theophilos's Avatar
  • OFFLINE
  • Fresh Boarder
  • Posts: 10
  • Karma: 1
euro wrote:
Η σημασια κυματιζε, λεει.
Δεν λέει ακριβώς αυτό, σου το εξήγησα ήδη στο σχόλιο 17.
euro wrote:
Tι διαφορα εχει η υπεξαιρεση απο τη κλοπη?
Σου απάντησα ήδη στο σχόλιο 22.
euro wrote:
Απαντησα, για αλλους η πραξη αυτη ειναι ενα συν, για αλλους ειναι αδιαφορη. Ποιες θεσεις κατελαβε, του βουλευτη και του ευρωβουλευτη? Φιλε μου, εδω βουλευτες και ευρωβουλευτες συνηθως βγαινουν ατομα οτι να'ναι...
Δεν διαφωνώ... Πολλοί είναι οι βουλευτές και ευρωβουλευτές που εκλέγονται για λόγους άσχετους με το πραγματικό τους έργο. Ο Γλέζος εξαργύρωσε αυτήν την υπόθεση (ενώ ο Σάντας όχι).
euro wrote:
Στο μεταξυ εμαθα οτι η υποθεση Κουκιδη ηταν ενα αντιβαρο που εμπνευστηκαν ακροδεξιοι για να αντισταθμισουν την υποθεση της σημαιας.
Ναι, όλοι τους γνωστοί ακροδεξιοί, όπως η Daily Mail, το ΚΚΕ, η Δ.Ι.Σ. και μάλιστα, ως προνοητικοί, εμπνεύστηκαν το αντίβαρο μερικά χρόνια πριν διεκδικήσει κάποιος την ευθύνη της υπόθεσης της γερμανικής σημαίας... Διάβασες αυτά που σου πρότεινε η maria;
euro wrote:
Στο μυαλο του μεσου ελληνα εχει περασει ως αληθινη η πραξη των Σαντα-Γλεζου ενω την υποθεση Κουκιδη τη γνωριζουν ελαχιστοι,
Και ως γνωστόν, ό,τι υπάρχει στο μυαλό του μέσου Έλληνα είναι αληθές, ενώ ό,τι γνωρίζουν ελάχιστοι είναι ψευδές...
euro wrote:
αν μαλιστα δεν υπαρχει και πτωμα οπως λες, προφανως ειναι μουσι :)
«αν μάλιστα δεν υπάρχει και σημαία όπως λες, προφανώς είναι μούσι»! Εγώ προτιμώ να μην βγάζω τέτοια αβίαστα συμπεράσματα, αλλά απλώς να δηλώνω τους προβληματισμούς μου για τα κενά και τις ασυνέπειες της «επίσημης» εκδοχής, είτε των Γλέζου-Σάντα, είτε του Κουκίδη...
Last Edit: 03 Jul 2014 20:15 by Theophilos.
The administrator has disabled public write access.

Κατέβασε την σημαία ο Γλεζος μαζι με τον Λακη Σαντα; 10 Jul 2014 07:18 #45

Άγιον Πνεύμα wrote:
euro wrote:
Στο μυαλο του μεσου ελληνα εχει περασει ως αληθινη η πραξη των Σαντα-Γλεζου

Με αποτέλεσμα αυτό που μπορείς να ακούσεις εδώ:


File Attachment:

File Name: PordiGlezou.mp3
File Size: 210 KB

Δε δουλευει το λινκ, δουλευει ομως το αρνητικο καρμα που μου εβαλες :laugh:
Σοβαρα βαζεις αρνητικο σε οποιον δε πιστευει οτι ειναι μουφα η υποθεση του Γλεζου?
The administrator has disabled public write access.
Time to create page: 0.083 seconds