Welcome, Guest
Username: Password: Remember me
Ό,τι δεν ταιριάζει σε άλλη κατηγορία

TOPIC: Ορθόδοξο θρησκευτικό πνεύμα

Ορθόδοξο θρησκευτικό πνεύμα 04 Nov 2021 21:38 #1261

  • PRS33 (PARIS33)
  • PRS33 (PARIS33)'s Avatar
  • OFFLINE
  • Platinum Boarder
  • Posts: 4891
  • Thank you received: 2044
  • Karma: -9
Συμπαιγνία εν όψει συγκυβέρνησης: Συγχαρητήρια Τζίπρα σε… Ιερώνυμο για rapid test πιστών και «αθώωση» Μητσοτάκη!

www.pronews.gr/elliniki-politiki/syriza/...oteinei-ayto-poy-den

Τριγωνική συνεννόηση Κ.Μητσοτάκη, Α.Τσίπρα και Ιερώνυμου προκύπτει από την εξέλιξη των γεγονότων …….Η μεν κυβέρνηση υπό το βάρος της κατακραυγής και του τεράστιου πολιτικού κόστους που ήδη πληρώνει μεταξύ των ψηφοφόρων της για την απαγόρευση πρόσβασης στις εκκλησίες στο πρώτο και στο δεύτερο lockdown, απέφυγε να επιβάλλει άμεσα μέτρα κάτι όμως το οποίο ζήτησε ο Α.Τζίπρας και το έπραξε ο Αρχιεπίσκοπος Ιερώνυμος!

…Δηλαδή ο ένας κόβει και ο άλλος ράβει…….«Με δύο λόγια, η Εκκλησία προτείνει αυτό που δεν τολμά η κυβέρνηση να εφαρμόσει»,..



ΟΣΟ ΓΙΑ ΤΗΝ ....΄΄ΙΕΡΑ...ΣΥΝΟΔΟ΄΄ ΔΕΝ ΑΞΙΖΕΙ ΤΟΝ ΚΟΠΟ.

ΧΡΙΣΤΙΑΝΟΙ ΙΕΧΩΒΑΔΕΣ ΕΙΣΑΣΤΑΝ ΤΟ ΕΣΤΑΥΡΩΜΕΝΟ ΣΤΟΝ ΞΥΛΙΝΟ ΣΤΑΥΡΟ ΠΙΣΩ ΑΠΟ ΤΗΝ ΑΓΙΑ ΤΡΑΠΕΖΑ ΒΓΑΛΑΤΕ αυτο θα σας ένοιαζε;.

Οι μπαρμπάδες χριστιανοι Ιεχωβαδες του ΣΥΡΙΖΑ και λιγοτερο της Νέας Δημοκρατίας εκαναν το θαυμα τους.
EINSTEIN : Aν κάποιος σου προτείνει κάτι τσάμπα ΝΑ ΞΕΡΕΙΣ ΤΟ ΠΡΟΙΟΝ ΕΙΣΑΙ ΕΣΥ!!!
Να θυμάσαι όταν σου τάζουν «ελευθερία» σημαίνει ότι την εχεις ηδη χάσει!!!
The administrator has disabled public write access.

Ορθόδοξο θρησκευτικό πνεύμα 08 Nov 2021 23:57 #1262

  • PRS33 (PARIS33)
  • PRS33 (PARIS33)'s Avatar
  • OFFLINE
  • Platinum Boarder
  • Posts: 4891
  • Thank you received: 2044
  • Karma: -9
Εκκλησια ΧΩΡΙΣ ΦΡΈΝΑ ΣΤΟΝ ΚΑΤΗΦΟΡΟ.

Τὸν τελευταῖο καιρὸ, ἐπιβεβαιώνεται κάθε μέρα ὅλο καὶ περισσότερο, πὼς οἱ Ἐπίσκοποι μεταξύ τους συναγωνίζονται ποιὸς θὰ εἶναι ὁ πιὸ ὑβριστικός, ὁ πιὸ ἀγενὴς, ὁ πιὸ βλάσφημος, ποιὸς θὰ εἶναι αὐτὸς ποὺ θὰ πεῖ τὶς περισσότερες γελοιότητες, ποιὸς θὰ προτείνει τὰ πιὸ σκληρὰ μέτρα γιὰ τοὺς ἱερεῖς τῆς Μητροπόλεώς του, ποιὸς θὰ γίνει ὁ μεγαλύτερος τιμωρὸς σὲ παραδοσιακοὺς ἱερεῖς καὶ πιστοὺς λαϊκούς, ποιὸς θὰ καταφέρει νὰ εἶναι ὁ συμπαθέστερος στὸν ἀνύπαρκτο Ἀρχιεπίσκοπο «Ἐκκλησία», ὅπως τὴν κατάντησαν αὐτὸς καὶ οἱ ὑπόλοιποι ἀνίεροι Ἐπίσκοποι.

Ἀνίεροι, βλάσφημοι, προκλητικὰ ἀσεβέστατοι, παρανοϊκοὶ καὶ δαιμονισμένοι, ἀνοίγουν τὸ στόμα τους καὶ δὲν ξέρουν τὶ λένε· ἤ μήπως ξέρουν πολὺ καλὰ τὶ κάνουν ;


Βεβαιως ξερουν τι κανουν γιατι ο Αρχιεπισκοπος Αθηνων κ Ιερωνυμος κατα κοσμον Ιωαννης Λιαπης ηρθε σε συμφωνια με τους μπαρμπαδες Χριστιανους Ιεχωβαδες του Συριζα - Νέα Δημοκρατία "Προοδευτικη συμμαχια" και η Υπoυργός Παιδειας και Θρησκευματων κ Κεραμεως διορισε και μονιμοποιησε 14.000 ψαλτες και ιερεις.Ειδικα οι ψαλτες σε ναους εγιναν Χορωδια Τρικαλων.


Την 1η Νοεμβριου γιορταζαν οι Αγ Αναργυροι εκ Ρωμης και βλεπουμε το Δωρεάν ελάβετε, δωρεάν δότε ημίν,πηγε περιπατο.

Οι Άγιοι, Ανάργυροι είναι επίθετο χριστιανών αγίων που δεν δέχονταν πληρωμή για τις αγαθές πράξεις τους,θαύματα. Αυτοί ήταν συνήθως χριστιανοί ιατροί που προσέφεραν χωρίς αμοιβή τις υπηρεσίες τους.Aν(ω)-αργυρος.

Οἱ Ἐπίσκοποι ἀλλὰ καὶ ἁπλοὶ ἱερεῖς, θέλοντας νὰ γίνουν βασιλικότεροι τοῦ Βασιλέως,χαρακτηρίζουν πιστους δαιμονισμένους, ταλιμπάν, ψεκασμένους, τρελλοὺς, πρόσφατα εδωσαν καὶ προαγωγὴ .... ναζιστές.

Μητσοτάκης (3.11.2021): Δεν μπορούμε να επιβάλουμε μέτρα στις εκκλησίες-Αυτά τα ζητάνε οι άθεοι.

Ιερά Σύνοδος (4.11.2021): Επιβάλουμε μέτρα για τους πιστούς.



Βρέθηκε ἄλλο ἕνα μπουμπούκι ἀπὸ τὴν παρέα αὐτῶν τῶν τραγικῶν Ἐπισκόπων, ὁ .... Ἐπίσκοπος ,,,Δωδωνης.

Δαιμονική παράκρουση εἶναι ἤ κάτι ἄλλο;… (Βίντεο)



Το ΤΕΡΜΑΤΙΣΕ ο Πειραιώς: «ΣΧΙΣΜΑΤΙΚΟΙ οι ιερείς που είναι κατά του εμβολίου – Ύβρις κατά του Θεού η αμφισβήτηση της επιστήμης»



Ο Θεός όμως, ο Χριστός, ο Τριαδικός Θεός, τι δουλειά έχει με τα μέτρα που αποφασίστηκαν και το εμβολιο γονιδιακης θεραπειας ;;;

Η Ένωση Δικαστών και Εισαγγελέων ουσιαστικά απαντά και στον Πειραιώς .

dimpenews.com/2021/11/06/%cf%84%ce%b7%ce...-%ce%ba%ce%ac%cf%80/

....Την κάπα του Ιεροεξεταστή φόρεσαν κάποιοι Αρχιερείς και άναψαν την πυρά για τους διαφωνούντες! Καλεί σε λογοκρισία και διώξεις κατά μέσων……

Ο εκπρόσωπος Τύπου της Ιεράς Συνόδου αφήνει άφωνη όλη την Ελλάδα, video



Ὁ Θεὸς νὰ μᾶς ἐλεήσει, διότι μὲ τὸν κατήφορο ποὺ ἔχουμε πάρει, κλῆρος καὶ λαός, δὲν ξέρουμε τί ἄλλο θὰ μᾶς βρεῖ!


Κυριοι Ιεραρχες :

Ο Αληθινός προσκυνητής Είναι αυτός που το σώμα του είναι και έγινε “ναός του Αγίου Πνεύματος ” Αυτός που δεν έχει πλέον ανάγκη ναούς ,για να “προσκυνήσει “ τον Θεό,το κάνει παντού αδιαλείπτως . Αυτός δεν χρειάζεται ναούς ,είναι ο ίδιος ναός

Με την ασεβή αχάριστη συμπεριφορά και την στάση ΟΛΩΝ ΜΑΣ βλασφημούμε αυτή την ιδιότητα ,μασκοφορεμένοι ,όλοι σχεδόν ,λαϊκοί και κληρικοί .Περιμένουμε τον Θεό να μας ανέχεται επ αόριστον ,δεν νομίζω ….

Oσο για εμας τους λαικους συμφωνω με τα μετρα της Ιεραρχίας οχι ομως τους χαρακτηρισμους :

Για να καταλάβουμε ΟΛΟΙ τι είχαμε και τι χάσαμε ,έως να Τον ζητήσουμε …“Ιδοὺ ἀφίεται ὑμῖν ὁ οἶκος ὑμῶν ἔρημος.
EINSTEIN : Aν κάποιος σου προτείνει κάτι τσάμπα ΝΑ ΞΕΡΕΙΣ ΤΟ ΠΡΟΙΟΝ ΕΙΣΑΙ ΕΣΥ!!!
Να θυμάσαι όταν σου τάζουν «ελευθερία» σημαίνει ότι την εχεις ηδη χάσει!!!
The administrator has disabled public write access.
The following user(s) said Thank You: Καράντη Μαρία (cross)

Πνευματική αφύπνιση διάσημου ηθοποιού 11 Nov 2021 21:29 #1263

  • Καράντη Μαρία (cross)
  • Καράντη Μαρία (cross)'s Avatar
  • OFFLINE
  • Platinum Boarder
  • "χωρίς εμού ου δύνασθε ποιείν ουδέν" Ιωάννην 15:5
  • Posts: 13066
  • Thank you received: 1246
  • Karma: -29 (-1)
Ο Σαμουράι του Χόλιγουντ Cary-Hiroyuki Tagawa βαπτίστηκε Χριστιανός Ορθόδοξος και ονομάζεται πλέον Παντελεήμων.
www.vimaorthodoxias.gr/diethni-2/o-samoy...i-pleon-panteleimon/

1_2021-11-11.jpg
Σταυρός ο φύλαξ πάσης της Οικουμένης,
Σταυρός η ωραιότης της Εκκλησίας,
Σταυρός βασιλέων το κραταίωμα,
Σταυρός πιστών το στήριγμα,
Σταυρός Αγγέλων η δόξα και...
Last Edit: 11 Nov 2021 21:34 by Καράντη Μαρία (cross).
The administrator has disabled public write access.

Θαυματουργή εικόνα Παναγίας στη Μεσσηνία! 13 Nov 2021 15:16 #1264

  • Καράντη Μαρία (cross)
  • Καράντη Μαρία (cross)'s Avatar
  • OFFLINE
  • Platinum Boarder
  • "χωρίς εμού ου δύνασθε ποιείν ουδέν" Ιωάννην 15:5
  • Posts: 13066
  • Thank you received: 1246
  • Karma: -29 (-1)
Παναγία Βουλκανιώτισα: Όταν μετακόμισα μόνιμα στη Μεσσηνία, μου μίλησαν πολλοί για την θαυματουργή εικόνα της Παναγίας της Βουλκανιώτισας,στη Μεσσήνη. Η Παναγία βγαίνει από το “θρόνο Της” στις 19 Σεπτεμβρίου προς 20 κάθε έτους, σε ανάμνηση ενός θαύματος της Παναγίας που έσωσε τους κατοίκους της Μεσσήνης αλλά και της γύρω περιοχής από την φοβερή αρρώστια της χολέρας που είχαν μεταφέρει Αγαρηνοί πειρατές, ξεκινά από την Ιερά Μονή Βουλκάνου και διανύει μια απόσταση 25 χιλιομέτρων. Η διαδρομή από το μοναστήρι μέχρι το κέντρο της Μεσσήνη που θα “φιλοξενήσει” την Παναγία, γίνεται με πόδια. Όσοι αγαπούν την Παναγία λοιπόν την “συνοδεύουν”. Μένει για λίγες μέρες και μετά πάλι με τον ίδιο τρόπο ανεβαίνει πεζή ξανά, στα χέρια μοναχών, για το μοναστήρι και το “θρόνο” Της. Κάθε φορά που πήγαινα άκουγα για τα θαύματά Της, από ανθρώπους που τα είχαν βιώσει. Έβλεπα δε και πολλές γυναίκες και άντρες να κάνουν τη διαδρομή αυτοί ξυπόλυτοι.. πραγματικά τους θαύμαζα. Γιατί είναι πολλά τα χιλιόμετρα,υπάρχουν σημεία με χαλίκι...
Μία απ' αυτές τις φορές λοιπόν, μου πέρασε σαν ιδέα απ το μυαλό,να ανέβω κι εγώ στη χάρη Της τη διαδρομή αυτή ξυπόλυτη, υπέρ υγείας για την οικογένειά μου. Στο δρόμο συνάντησα ένα πολύ ξεχωριστό ζευγάρι, είχαν έρθει από τον Πειραιά για την Παναγία. Η γυναίκα είχε περάσει καρκίνο, τη βοήθησε η Παναγία και ο σύζυγος την συνόδευε. Καλές ψυχές, υπέροχοι άνθρωποι. Ο σύζυγος μου μιλούσε για την εμπειρία του, όταν γνώρισε τον Άγιο Γέροντα Πορφύριο. Με είδε η γυναίκα αυτή ξυπόλυτη και με ρώτησε αν έχω κάλτσες στην τσάντα μου να της δώσω να βγάλει κι εκείνη τα παπούτσια της. Είχα όντως στην τσάντα μου ένα ζευγάρι για όταν θα έφτανα πάνω,να τις φορέσω και να βάλω τα παπούτσια μου. Δεν το σκέφτηκα καθόλου, της τις έδωσα με μεγάλη μου χαρά. Όταν φτάσαμε στο μοναστήρι μετά από 6,5 -7 ώρες περίπου, γύρισε και μου είπε πως ήρθε και έκανε τη διαδρομή αυτή επειδή της είπαν πως αν έκανε τη διαδρομή με πίστη κι αγάπη στην Παναγία, ο,τι και να ζητούσε από Εκείνη θα της το πραγματοποιούσε. Ενώ όπως προείπα εγώ απλά υπέρ υγείας το έκανα, ασυναίσθητα είπα από μέσα μου “Παναγία μου συγχώρεσέ με για τις αμαρτίες μου, αν με θεωρείς άξια, χάρισέ μου ένα παιδάκι." Χαιρετηθήκαμε με το ζευγάρι αυτό και ευχηθήκαμε να ειδωθούμε ξανά την επόμενη χρονιά. Έμεινα έγκυος και τη μέρα που η Παναγία τον επόμενο χρόνο θα ανέβαινε ξανά στο μοναστήρι Της, εγώ έμπαινα στον 9ο μήνα της εγκυμοσύνης μου και εννοείται πως ο γιατρός μου δεν μου επέτρεψε να κάνω τη διαδρομή αυτή, πήγα όμως και Την προσκύνησα, με δάκρυα στα μάτια. Με αξίωσε να έχω μια κορούλα περίπου 2 ετών σήμερα! Δοξασμένο το όνομά Της!! 5 χρόνια μένω εδώ, τα 4 χρόνια έχω αξιωθεί και να ανέβω και να κατέβω μαζί Της (μόνο όταν ήμουν έγκυος δεν έκανα τη διαδρομή αυτή). Πέρυσι λοιπόν καθώς ανέβαινα πάλι προς το μοναστήρι, άκουσα κάποια γυναίκα να φωνάζει το όνομά μου, γυρίζω και βλέπω με μεγάλη μου χαρά τη γυναίκα εκείνη και το σύζυγό της. Πόση χαρά ένιωσα!!! Τους είπα για την κόρη μου και πως ο Θεός την έστειλε εκείνη τη μέρα δίπλα μου!! Αν δεν μου έλεγε αυτό(πως ήρθε και έκανε τη διαδρομή αυτή επειδή της είπαν πως αν έκανε τη διαδρομή με πίστη κι αγάπη στην Παναγία, ο,τι και να ζητούσε από Εκείνη θα της το πραγματοποιούσε), δε θα ζητούσα τίποτε από την Παναγία! Εκείνη πάλι μου είπε πως έλεγε από μέσα της αν βρω κάποια να μου δώσει καλτσάκια θα κάνω τη διαδρομή χωρίς παπούτσια,αλλιώς θα την κάνω κανονικά και βρέθηκα εγώ στο δρόμο της. Πόσο θαυμαστά τα φέρνει έτσι ο Θεός…Δώσαμε ραντεβού για φέτος πρώτα ο Θεός να' μαστε καλά! Ευγνώμων είναι το λιγότερο που μπορώ να είμαι απένταντι στην Παναγία, μου χάρισε ο,τι πολυτιμότερο έχω στη ζωή μου.

www.ekklisiaonline.gr/nea/to-thavma-tis-...axiothika-na-ziso-3/
www.ekklisiaonline.gr/nea/i-panagia-voulkaniotissa/
www.askitikon.eu/agiologio/theomitorikes...ptemvriou-e-e-36363/
www.orthodoxianewsagency.gr/ieres-mones/...tissa-stin-messinia/
arxon.gr/2018/09/laothalassa-piston-xeprovodise-tin-pa/
Σταυρός ο φύλαξ πάσης της Οικουμένης,
Σταυρός η ωραιότης της Εκκλησίας,
Σταυρός βασιλέων το κραταίωμα,
Σταυρός πιστών το στήριγμα,
Σταυρός Αγγέλων η δόξα και...
Last Edit: 13 Nov 2021 15:58 by Καράντη Μαρία (cross).
The administrator has disabled public write access.

Επικίνδυνες Ανατολικές Θρησκείες 15 Nov 2021 14:33 #1265

  • Καράντη Μαρία (cross)
  • Καράντη Μαρία (cross)'s Avatar
  • OFFLINE
  • Platinum Boarder
  • "χωρίς εμού ου δύνασθε ποιείν ουδέν" Ιωάννην 15:5
  • Posts: 13066
  • Thank you received: 1246
  • Karma: -29 (-1)
Πρώην Ινδουιστής μοναχός και νυν Ορθόδοξος Χριστιανός Ιερέας και Μοναχός, ο πατήρ Ιωάννης Μεγγούλης, αποκαλύπτει πως όλες οι τότε ικανότητες του οφείλονταν σε συνεργαζόμενα δαιμόνια, πως ο Άγιος Γέροντας Παϊσιος έσπασε μπροστά του έναν τεράστιο βράχο με το σημείο του Σταυρού, πως συνεισέφερε με τις προσευχές του στη μεταστροφή του στο Χριστιανισμό ο Άγιος Γέροντας Πορφύριος, πως πριν τη νέα του μύρωση δέχτηκε επίθεση στο κελί του από έναν τεράστιο βρωμερό μαύρο δαίμονα, πως τον έσωσε μετά από επίκληση ο ίδιος ο Ταξιάρχης Μιχαήλ, κτλ.

Σταυρός ο φύλαξ πάσης της Οικουμένης,
Σταυρός η ωραιότης της Εκκλησίας,
Σταυρός βασιλέων το κραταίωμα,
Σταυρός πιστών το στήριγμα,
Σταυρός Αγγέλων η δόξα και...
Last Edit: 15 Nov 2021 14:50 by Καράντη Μαρία (cross).
The administrator has disabled public write access.

Άγιος Εφραίμ της Αριζόνα! 15 Nov 2021 15:03 #1266

  • Καράντη Μαρία (cross)
  • Καράντη Μαρία (cross)'s Avatar
  • OFFLINE
  • Platinum Boarder
  • "χωρίς εμού ου δύνασθε ποιείν ουδέν" Ιωάννην 15:5
  • Posts: 13066
  • Thank you received: 1246
  • Karma: -29 (-1)
3 Στεφάνια Θείας επιβράβευσης-αναγνώρισης απέκτησε ο Γέροντας Ηγούμενος Εφραίμ της Αριζόνα, αυτό του Οσίου, αυτό του Μάρτυρα (λόγω πολυετούς υπομονής στις συκοφαντίες ζηλόφθονων), κι εκείνο του Ισαποστόλου (λόγω ίδρυσης 20 Ορθόδοξων Χριστιανικών Μοναστηριών στη Βόρεια Αμερική)! Σύντομα θα αποκτήσει και το Θείο Στεφάνι του Προφήτη, όταν επιβεβαιωθούν τα λεγόμενα του περί απώλειας παγκόσμιας κυριαρχίας των Η.Π.Α., οικονομικής καταστροφής, κτλ.

Σταυρός ο φύλαξ πάσης της Οικουμένης,
Σταυρός η ωραιότης της Εκκλησίας,
Σταυρός βασιλέων το κραταίωμα,
Σταυρός πιστών το στήριγμα,
Σταυρός Αγγέλων η δόξα και...
Last Edit: 15 Nov 2021 15:21 by Καράντη Μαρία (cross).
The administrator has disabled public write access.

"Οι Ιεράρχες της Ελλάδος, στρατηγέ Στρόοπ, δεν τουφεκίζονται, απαγχονίζονται. Σας παρακαλώ να σεβασθήτε αυτήν την παράδοσιν". 15 Nov 2021 21:15 #1267

  • maria (mb361)
  • maria (mb361)'s Avatar
  • OFFLINE
  • Platinum Boarder
  • Posts: 5234
  • Thank you received: 1687
  • Karma: 35 (-37)
el.wikipedia.org/wiki/%CE%91%CF%81%CF%87...B7%CE%BD%CF%8C%CF%82



Ο Δαμασκηνός προς τον Γερμανό πληρεξούσιο, ζητώντας να ανακληθεί η απόφαση πολιτικής επιστράτευσης Ελλήνων με σκοπό να εργαστούν στη Γερμανία (1943)

«… εγώ ο Αρχιεπίσκοπος Αθηνών και Πάσης Ελλάδος, θα πώ να σημάνουν τα σήμαντρα της πανελληνίου εξεγέρσεως και μαζί με τις γενικές απεργίες, θα φέρω με όλους τους πολιτικώς στρατευσίμους ένοπλα τα βήματά μου προς τα ελεύθερα ελληνικά βουνά.»



Αντιτάχθηκε στην απόφαση της Γερμανίας να κάνει πολιτική επιστράτευση Ελλήνων με σκοπό να εργαστούν στη Γερμανία (Φεβρουάριος – Μάρτιος 1943). Μάλιστα μετέβη ο ίδιος στο γραφείο του Άλτενμπουργκ (πληρεξούσιου του Γ Ράιχ στην Ελλάδα) - μαζί με τον καθηγητή Ι. Γεωργάκη ως διερμηνέα - και δήλωσε πως εάν δεν ματαιωνόταν η απόφαση πολιτικής επιστράτευσης οι καμπάνες όλων των εκκλησιών θα χτυπούσαν ώσπου να πέσει και ο τελευταίος που θα είναι σε θέση να τραβάει τα σχοινιά, δήλωση που θορύβησε τον Άλτενμπουργκ και συνέβαλε στην ακύρωση της απόφασης

Μάλιστα, οι διαπραγματεύσεις κράτησαν μια ολόκληρη ημέρα. Οι Γερμανοί και οι Ιταλοί ζητούσαν ανταλλάγματα, μεταξύ των οποίων ήταν η αποκήρυξη της αντίστασης ή του κομμουνισμού.

Ο Δαμασκηνός αρνήθηκε λέγοντας «αυτούς που θέλουν την ελευθερία του τόπου τους δεν τους ξεχωρίζω σε καλούς και κακούς. Προσεύχομαι για όλους».




Επί τη βάσει της υπό του Φύρερ και Ανωτάτου Αρχηγού των Ενόπλων Δυνάμεων χορηγηθείσης μοι εξουσιοδοτήσεως διατάσσω τα κάτωθι:

Αρθρον 1ον. Εκαστος κάτοικος της Ελλάδος, ηλικίας από 16 μέχρι 45 ετών είναι υποχρεωμένος, εάν το απαιτήσουν αι περιστάσεις, ν’ αναλάβη υποδεικνυομένην εις αυτόν εργασίαν διά γερμανικάς ή ιταλικάς υπηρεσίας. Ιδίως είναι υποχρεωμένος να παρουσιάζεται με ακρίβειαν εις την εργασίαν, να τηρή τας ώρας εργασίας και να παρέχη απόδοσιν εργασίας, ανταποκρινομένην προς τας σωματικάς του δυνάμεις. Οι άνδρες είναι υποχρεωμένοι να εργάζονται έξω του τόπου της μονίμου κατοικίας των συγκεκροτημένοι εις συμβιωτικάς ομάδας στρατοπέδου, εάν απαιτηθή το τοιούτον.

Αρθρον 2ον. Η πρόσκλησις προς ανάληψιν εργασίας γίνεται υπό των γερμανικών αρχών απ’ ευθείας ή υπό των εντεταλμένων προς τούτο ελληνικών αρχών, ιδίως, Επιθεωρήσεων εργασίας, δημάρχων.

Αρθρον 3ον. Αι γερμανικαί υπηρεσίαι παρέχουν ανάλογον προς τας συνθήκας αποζημίωσιν και, εφ’ όσον τούτο είναι δυνατόν, και τροφήν.

Αρθρον 4ον. Ο μη συμμορφούμενος προς τας εκ των άρθρων 1 και 2 απορρέουσας υποχρεώσεις, τιμωρείται με: 1) χρηματικήν ποινήν απεριορίστως ή 2) φυλάκισιν ή ειρκτήν ή 3) στρατόπεδον καταναγκαστικών έργων.

Αρθρον 5ον. Η παρούσα διάταξις τίθεται εν ισχύι από της ημέρας της κοινοποιήσεως αυτής.

Δια του Διοικητού της Νοτιανατολικής Ευρώπης εντεταλμένου ταυτοχρόνως με την αρχηγίαν του στρατού Στρατηγού Σπάϊντελ ».
...when the going gets tough, the tough gets going !!!

When the situation gets critical, those who aren't weak-willed, work harder and never give up.
Last Edit: 15 Nov 2021 23:04 by maria (mb361).
The administrator has disabled public write access.

"Ορθόδοξο" θρησκευτικό "νεύμα" 16 Nov 2021 00:57 #1268

  • PRS33 (PARIS33)
  • PRS33 (PARIS33)'s Avatar
  • OFFLINE
  • Platinum Boarder
  • Posts: 4891
  • Thank you received: 2044
  • Karma: -9
“ΒΟΜΒΑ” ΑΠΟ ΤΟΥΣ ΑΓΙΟΥΣ ΤΟΠΟΥΣ:
ΕΠΕΤΡΑΠΗ ΣΕ ΚΑΘΟΛΙΚΟΥΣ ΙΕΡΕΙΣ ΝΑ ΚΟΙΝΩΝΟΥΝ ΟΡΘΟΔΟΞΟΥΣ – ΙΣΧΥΕΙ ΚΑΙ ΣΤΗΝ ΚΥΠΡΟ

www.ekklisiaonline.gr/nea/vomva-apo-tous...schyi-ke-stin-kypro/
EINSTEIN : Aν κάποιος σου προτείνει κάτι τσάμπα ΝΑ ΞΕΡΕΙΣ ΤΟ ΠΡΟΙΟΝ ΕΙΣΑΙ ΕΣΥ!!!
Να θυμάσαι όταν σου τάζουν «ελευθερία» σημαίνει ότι την εχεις ηδη χάσει!!!
The administrator has disabled public write access.

Χάρη Θεού προς τους Ορθόδοξους Μοναχούς 17 Nov 2021 21:40 #1269

  • Καράντη Μαρία (cross)
  • Καράντη Μαρία (cross)'s Avatar
  • OFFLINE
  • Platinum Boarder
  • "χωρίς εμού ου δύνασθε ποιείν ουδέν" Ιωάννην 15:5
  • Posts: 13066
  • Thank you received: 1246
  • Karma: -29 (-1)
Άγιον Όρος: Δείτε την ευκαμψία του Γέροντα Πολυκάρπου από το κελί του “Αγίου Νικολάου του τροχαλά” στο Βατοπέδι, 24 ώρες μετά την κοίμηση του! Οι Ορθόδοξοι Μοναχοί δε γνωρίζουν νεκρική ακαμψία.

Σταυρός ο φύλαξ πάσης της Οικουμένης,
Σταυρός η ωραιότης της Εκκλησίας,
Σταυρός βασιλέων το κραταίωμα,
Σταυρός πιστών το στήριγμα,
Σταυρός Αγγέλων η δόξα και...
Last Edit: 17 Nov 2021 21:45 by Καράντη Μαρία (cross).
The administrator has disabled public write access.
Time to create page: 0.108 seconds