Welcome, Guest
Username: Password: Remember me
Ό,τι δεν ταιριάζει σε άλλη κατηγορία

TOPIC: Πλαστά πτυχία Ιατρικής!

Πλαστά πτυχία Ιατρικής! 02 Apr 2016 14:52 #10

  • soto51
  • soto51's Avatar
  • OFFLINE
  • Platinum Boarder
  • Posts: 7024
  • Thank you received: 2270
  • Karma: 200 (94)
tsi_160 wrote:
φόβος μήπως και δεν πάει στο διάστημα ο τζίρος της ομερτά των γιατρών και των φαρμάκων.

Φίλε tsi, δεν τα έχεις σκεφτεί καλά.
Εγώ πρέπει (δυστυχώς) να βάζω κάθε μέρα μια σταγόνα σε κάθε μάτι μου από ένα φάρμακο που λέγεται Saflutan.
Είναι πολύ ακριβό, κάθησα και υπολόγισα πόσο πουλιέται (στη συσκευασία του φαρμάκου) η δραστική ουσία του (που είναι μόνο 15 microgramms ανά millilitre), όταν το φάρμακο κάνει λιανική €22,61 (συσκευασία 9ml) στο φαρμακείο.
9ml - €22,61
900ml - €2.261
900.000.000ml - €2.261.000.000
1.000.000.000ml (δηλαδή ένα κυβικό μέτρο) = €2.512.222.222.
Πόση δραστική ουσία περιέχει ένα κυβικό μέτρο φαρμάκου?
15 μικρογραμμάρια επί 1.000.000.000 κάνει 15.000.000.000 μικρογραμμάρια.
Μικρογραμμάριο = εκατομμυριοστό του γραμμαρίου.
Δηλαδή το κυβικό μέτρο φαρμάκου περιέχει [15.000.000.000 : 1.000.000] = 15.000 γραμμάρια. Δηλαδή 15 κιλά.
Επομένως 15 κιλά πουλιώνται €2.512.222.222.
Δηλαδή το κιλό η δραστική ουσία πουλιέται (λιανική, σε συσκευασία φαρμάκου 9ml) €167.481.481.
Ο χρυσός, ξέρεις πόσο πουλιέται το κιλό? €35.000 (σήμερα).
Δηλαδή, αυτό το φάρμακο, είναι 4.785 φορές ΑΚΡΙΒΟΤΕΡΟ από τον χρυσό.
Κόστος κατασκευής του? Προφανώς αμελητέο (μπροστά σε τέτοια νούμερα).
Τι πληρώνουμε όμως? Πληρώνουμε το R & D, δηλαδή το research and development που χρειάστηκε για να βγει το φάρμακο. Το R&D μπορεί να κράτησε και 20 χρόνια (με έρευνες, δοκιμές και πειραματισμούς), που όλα αυτά τα χρόνια κάποιοι δούλευαν πάνω σ' αυτή την υπόθεση, και βέβαια (από κάποιον) αμοιβόντουσαν γι' αυτό.

Βεβαίως, κανείς δεν μπορεί να ξεχωρίσει πόσα απ' τα λεφτά που οι εταιρείες φαρμάκων εισπράττουν έχουν πάει σε R&D, και πόσα πάνε σε μίζες και "δώρα" προς γιατρούς (μέσω των ιατρικών επισκεπτών στη χώρα μας - που κι αυτοί καλά αμοίβονται).
Αλλά τι να κάνεις?
Να σταματήσεις την εξέλιξη των φαρμάκων?
Εγώ αν δεν το έβαζα αυτό (που το βάζω εδώ και 15 χρόνια και θα το βάζω δια βίου) το φάρμακο, θα ήμουν προ πολλού τυφλός.

Δεν είναι λοιπόν τόσο απλό το θέμα, και με ένα "συριζαίικο" αφορισμό να τα ρίχονυμε όλα στην ομερτά, τη διαπλοκή, τα συμφέροντα, κλπ.
Τις λύσεις σε τέτοια θέματα δεν τις βρίσκουν οι διάφοροι θεωρητικολόγοι (που υποστηρίζουν ότι όλα τα ξέρουν). Οι λύσεις βρίσκονται από μόνες τους, όταν αφήνεις την επιστήμη και την οικονομία να δουλέψει.
ΜΑΚΡΥΑ ΑΠ' ΤΙΣ ΤΡΑΠΕΖΕΣ.
The administrator has disabled public write access.
The following user(s) said Thank You: maria (mb361)

Πλαστά πτυχία Ιατρικής! 02 Apr 2016 14:53 #11

  • Καράντη Μαρία (cross)
  • Καράντη Μαρία (cross)'s Avatar
  • OFFLINE
  • Platinum Boarder
  • "χωρίς εμού ου δύνασθε ποιείν ουδέν" Ιωάννην 15:5
  • Posts: 13079
  • Thank you received: 1246
  • Karma: -29 (-1)
soto51 wrote:
...επέρχονται (7.000.000.000 : 70) 100.000.000 θάνατοι κάθε χρόνο.
Απείρως μεγαλύτερο νούμερο από τις 10.000.000 που λέει το άρθρο ότι ΘΑ πηγαίνουν από τέτοιες λοιμώξεις (το 2050).


Λογικό λάθος στην ανάλυση σου: άλλο να πεθαίνουν κάθε χρόνο 100.000.000 κάτοικοι στα βαθιά γεράματα, κι άλλο να πεθαίνουν ετησίως 10.000.000 νεαρές λεχώνες/μικρά παιδάκια με ωτίτιδα/φαντάροι με μηνιγγίτιδα/ασθενείς σε νοσοκομεία/κτλ, από λαμογιές και διαφθορά των δήθεν γιατρών του ΕΣΥ!
Οι δικοί μας έχουν δημιουργήσει τα πιο ανθεκτικά μικροβιακά στελέχη παγκοσμίως, ούτε στα υπόγεια βιολογικά εργαστήρια της ΕΣΣΔ δεν υπήρχαν τόσο εξελιγμένα θανατηφόρα βακτήρια.
Σταυρός ο φύλαξ πάσης της Οικουμένης,
Σταυρός η ωραιότης της Εκκλησίας,
Σταυρός βασιλέων το κραταίωμα,
Σταυρός πιστών το στήριγμα,
Σταυρός Αγγέλων η δόξα και...
Last Edit: 02 Apr 2016 14:57 by Καράντη Μαρία (cross).
The administrator has disabled public write access.

Πλαστά πτυχία Ιατρικής! 02 Apr 2016 14:59 #12

  • soto51
  • soto51's Avatar
  • OFFLINE
  • Platinum Boarder
  • Posts: 7024
  • Thank you received: 2270
  • Karma: 200 (94)
Καράντη Μαρία (cross) wrote:
soto51 wrote:
...επέρχονται (7.000.000.000 : 70) 100.000.000 θάνατοι κάθε χρόνο.
Απείρως μεγαλύτερο νούμερο από τις 10.000.000 που λέει το άρθρο ότι ΘΑ πηγαίνουν από τέτοιες λοιμώξεις (το 2050).

Λογικό λάθος στην ανάλυση σου: άλλο να πεθαίνουν κάθε χρόνο 100.000.000 κάτοικοι στα βαθιά γεράματα, κι άλλο να πεθαίνουν 10.000.000 νεαρές λεχώνες/μικρά παιδάκια με ωτίτιδα/φαντάροι με μηνιγγίτιδα/ασθενείς σε νοσοκομεία/κτλ, από λαμογιές και διαφθορά των δήθεν γιατρών του ΕΣΥ!
Οι δικοί μας έχουν δημιουργήσει τα πιο ανθεκτικά στελέχη, ούτε στα υπόγεια βιολογικά

Είπα:
Τα νούμερα (100 εκ., 70 έτη κλπ) είναι τα ΜΕΣΑ νούμερα του πλανήτη. Προφανώς κάποιος θα ζήσει 105, και κάποιος 45. Αλλά κατά ΜΕΣΟ όρο, τα νούμερα δεν είναι λάθος.

Ο φόβος, προς τι? Είτε από βαθειά γεράματα, είτε από έμφραγμα στα 45, είτε από ωτίτιδα, μηνιγγίτιδα, κλπ., είτε από τροχαίο, ΕΙΤΕ ΑΠΟ ΑΝΘΕΚΤΙΚΑ ΣΤΕΛΕΧΗ, το αποτέλεσμα είναι το ίδιο.
Ο φόβος? Σε ποιον "φόβο" αναφέρεται ο συντάκτης του άρθρου?
ΜΑΚΡΥΑ ΑΠ' ΤΙΣ ΤΡΑΠΕΖΕΣ.
Last Edit: 02 Apr 2016 15:01 by soto51.
The administrator has disabled public write access.

Πλαστά πτυχία Ιατρικής! 09 Jun 2017 13:39 #13

  • Καράντη Μαρία (cross)
  • Καράντη Μαρία (cross)'s Avatar
  • OFFLINE
  • Platinum Boarder
  • "χωρίς εμού ου δύνασθε ποιείν ουδέν" Ιωάννην 15:5
  • Posts: 13079
  • Thank you received: 1246
  • Karma: -29 (-1)
www.iefimerida.gr/news/301626/etaze-ptyh...itoyse-hiliades-eyro
www.protothema.gr/greece/article/714434/...diplomatiki-ergasia/
www.protothema.gr/greece/article/686826/...teron-panepistimion/


Και που να δείτε απαξίωση των εγχώρια παρεχόμενων ακαδημαϊκών Τίτλων Σπουδών όταν μάθουν οι ξένοι εργοδότες και Πανεπιστημιακοί πως σε ΑΕΙ της Ελλάδος φοιτητές αγόραζαν μαζικά πτυχιακές εξετάσεις, πληρώνοντας μονάχα 300 ευρώ σε διεφθαρμένους καθηγητάδες.
Μερικοί από αυτούς τους καθηγητάδες απολύθηκαν, αλλά κανείς δεν ερεύνησε ποτέ τα χιλιάδες πελατάκια τους, που αποφοίτησαν με αγορασμένα πτυχία.
Ούτε σε Αφρικανικές Δικτατορίες τέτοια ξεφτιλίκια.
Σταυρός ο φύλαξ πάσης της Οικουμένης,
Σταυρός η ωραιότης της Εκκλησίας,
Σταυρός βασιλέων το κραταίωμα,
Σταυρός πιστών το στήριγμα,
Σταυρός Αγγέλων η δόξα και...
Last Edit: 18 Sep 2017 19:17 by Καράντη Μαρία (cross).
The administrator has disabled public write access.
The following user(s) said Thank You: jim7

Πλαστά πτυχία Ιατρικής! 09 Jun 2017 17:06 #14

  • Scrooge McDuck
  • Scrooge McDuck 's Avatar
  • OFFLINE
  • Junior Boarder
  • Posts: 33
  • Thank you received: 14
  • Karma: 2
Μαρία σαφώς δεν έχεις άδικο σε οσα λες, αλλά εκθέτεις ενα μέρος του προβλήματος δίνοντας βαρύτητα σε κάποιους (ισως κ αρκετους) διεφθαρμένους καθηγητές που σίγουρα υπάρχουν, οπως σ'ολους τους χώρους του δημόσιου τομέα, που σπιλώνουν το ήθος, την ακεραιότητα και το υψηλότατο επίπεδο που εχει η πλειοψηφία καθηγητών σαν επιστήμονες (κ αυτο το δείχνει η ιστορία ποσοι Έλληνες καθηγητές μεγαλουργούν στο εξωτερικό)
Επισημαίνω μόνο οτι η ρίζα του προβλήματος δεν είναι εκεί...
Ειναι στη νοοτροπία μας
Ο διεφθαρμένος ΔΕΝ διαφθείρει εμας τις "παρθένες" αν εμείς δεν ήμασταν εμείς προθυμότατοι να αγοράσουμε αυτό που μας πουλάει. Ετσι ορίζει ο νόμος της αγοράς

Και όλα αυτά τα είπα έχοντας στοιχεία, έχοντας εργαστεί χρόνια στον ιδιωτικό ιατρικό χώρο (Farma) γνωρίζοντας ΠΟΛΛΟΥΣ που αγόρασαν μαϊμού-πτυχίο απο Ίντερνετ με 200-300€
ΠΑΣΙΓΝΩΣΤΩΝ Πανεπιστήμιων της Αμερικής κυρίως και που τώρα έχουν πόστα σε ιδιωτικές εταιρείες, φαρμακευτικές κυρίως.

Αρα το θέμα δεν αφορά μόνο το Δημόσιο τομέα άλλα και τον ιδιωτικό στον ιατρικό-παραϊατρικό χώρο
Αν ανοίγαμε το στόμα μας (αυτοί που ξέρουν κ ειναι παλιοί) θα κάναμε το σκάνδαλο της Νovartis να φαίνεται γελοίο...

Η χώρα πάσχει γενικώς και κανείς δεν φαίνεται να νοιάζεται...
Του αρκεί μόνο να την βολέψει με όποιο κόστος θα έχει αυτό μακροπρόθεσμα
The administrator has disabled public write access.
The following user(s) said Thank You: Καράντη Μαρία (cross)

Πλαστά πτυχία Ιατρικής! 09 Jun 2017 20:30 #15

  • Thanasis (atsi)
  • Thanasis (atsi)'s Avatar
  • OFFLINE
  • Platinum Boarder
  • Posts: 390
  • Thank you received: 164
  • Karma: 12
Πάντως στην κατάταξη αυή όπως και σε άλλες παρόμοιες οι δείκτες που χρησιμοποιούνται δεν εχει σχέση με τα μαϊμού ή πλαστά πτυχία που κάποιοι απόφοιτοι ή υποψήφιοι απόφοιτοι τους παρουσιάζουν.

Εχει να κάνει με την έρευνα που τα ιδρύματα αυτά κάνουν, την ποιότητα των διδασκόντων, το κατα πόσο είναι διεθνοποιημένο το διδακτικό προσωπικό και οι φοιτητές του κα.
Lagom
The administrator has disabled public write access.

Πλαστά πτυχία Ιατρικής! 09 Jun 2017 23:18 #16

  • PRS33 (PARIS33)
  • PRS33 (PARIS33)'s Avatar
  • OFFLINE
  • Platinum Boarder
  • Posts: 4891
  • Thank you received: 2044
  • Karma: -9
Σαν «κακκός» πελάτης των Ιατρών που ειμαι (εχω πάνω απο 10 χρόνια να πάω η να πάρω το οποιδήποτε ειδος φαρμάκου) αλλά αυτό που μου κάνει εντύπωση ειναι πολλές μαιμουδιές «βλέπει» η «φίλη μας».
Μαιμού πιλότους στην Ινδία αλλά δεν «τρακάρουν» τα αεροπλάνα κλπ το οποίον σημαίνει οτι μαιμούδες και χιμπατζήδες τουλάχιστον στην Υγεία βλέπεις μόνο στην Ζούγκλα.
Λάθη ασφαλώς και γίνονται αλλά δεν ειναι λάθη παρά παραλείψεις στον Ιατρικό -Φαρμακευτικό Εξοπλισμό των Δημόσιων Νοσοκομείων που λόγω οτι εχει εκτιναχθεί ο εσωτερικός δανεισμός της Ελλάδας πάνω απο 1 τρις euros (το εξωτερικό Χρέος «κολλημένο» στα 326 δις euros) τότε «κόβουν» κονδύλια απο την Υγεία και θίγονται οι Ιατροί.
Ποιός μαλά θα διακινδυνεύσει την φήμη του Ιατρικού του Κέντρου /Βιομηχανίας του η Ιατρείου του και θα προσλάβει μαιμού Ιατρό η βοηθό Νοσηλευτικής?
Μήπως εννοείτε του φοιτητές Νοσηλευτικής κυρίως Στρατιωτικών που η φοίτηση ειναι πενταετής και με αλλον ενα χρόνο αμα συνεχίσουν πάιρνουν το Πτυχίο του Ιατρού?
Μήπως εννοείτε «μαιμού Πτυχία» τα online courses η ανοικτά Πανεπιστήμια που «δέχονται» εγγραφές on line?
Μαχαίρια,σύριγγες και νυστέρια πιάνει ο αλλος η συνταγογραφεί φάρμακα που και μισό ml απο μια δόση φαρμάκου «στέλνει» τον αλλον/αλλη «αδιάβαστη».\
Τα ιδια ελεγαν και για τους «μαιμού» η αλμπάνηδες Ιατρούς της Βουλγαρίας που εχει πολλύ καλούς Ιατρούς σαν τους δικούς μας.
Να μου πείτε οτι εχουμε «ρδέλα» Νοσοκομεία λόγω περικοπών της «πρώτης φοράς αριστεράς» και του «αναγκαίου κακκού» του πολιτικά ηλίθιου ξεφτύλα Πάνου Καμένου.
Πάω «paso» γιατί και αυτός ο πολιτικά ξεφτύλας ακροδεξιός και εθνικιστής Πάνος Καμμένος την μητέρα του στο 251 Γ.Ν.Α (Γενικό Νοσοκομείο Αεροπορίας) την πηγαινοφέρνει απο την Βούλα που διαμένει.( οπως και οι Βο(υ)λευτές του Κοινοβουλίου).
Μαρία «κόψε κάτι -κόψε» Ελληνας Ιατρός να κάνει τέτοια πράγματα δεν το πιστεύω να μου πείτε «διεφθαρμένους» των Φαρμακοβιομηχάνων εντάξει συμφωνώ.
Η Εμπορική Ιατρική εχει οντως «φράγκα» γιατί εφθασε μια γέννα να ξεκινάει στα «ιδιωτικά» απο 800-900 euros το «κιλό» του μπέμπη που γεννάτε οπως και οι «βελονιστές» και με τα «καλλυντικά».
Το ξανάγραψα φίλος μου πήγε την 75 χρονη μητέρα του λόγω αβάστακτων πόνων μέσης στο Ιατρικό Αθηνών και το ζήτησαν για εγχείρηση δίσκου μέσης 7.000 euros και τελικά πήγε στην Ινδία και την εκανε με 600 euros αλλά αλλος φίλο με την ιδια πάθηση η μητέρα του (δίσκος) ειχε κλείσει ραντεβού στο θριάσειο Νοσοκομείο (Γενικό Νοσοκομείο Ελευσίνας) και την εκανε δωρεάν.
Μην τα ισοπεδώνουμε ολα!
Το οτι εχουν σηκώσει «μύτη» οι Ιατροί -Δικηγόροι και εχουν γίνει «βεντέτες» αυτό ειναι αλλο πράγμα «δουλειά» τους ειναι να βάζουν τον κόσμο να τσακώνετε οι μέν και οι «δε» να εχουν «πελάτες».


EINSTEIN : Aν κάποιος σου προτείνει κάτι τσάμπα ΝΑ ΞΕΡΕΙΣ ΤΟ ΠΡΟΙΟΝ ΕΙΣΑΙ ΕΣΥ!!!
Να θυμάσαι όταν σου τάζουν «ελευθερία» σημαίνει ότι την εχεις ηδη χάσει!!!
The administrator has disabled public write access.

Πλαστά πτυχία Ιατρικής! 10 Jun 2017 22:46 #17

  • Jasmine
  • Jasmine 's Avatar
  • OFFLINE
  • Fresh Boarder
  • Posts: 1
  • Thank you received: 1
  • Karma: 1
Πρώτα από όλα να να πω οτι βρίσκω το site σας εξαιρετικό για την ανταλλαγή απόψεων και γνώσεων όντας αναγνώστρια λίγους μήνες τώρα.
Δεν χρειάστηκε μέχρι στιγμής να ποστάρω άποψη, μέχρι που είδα αυτό το θέμα το οποίο με έχει αγγίξει βαθύτατα καθώς προσβάλλει τη νοημοσύνη και το ήθος μου εδώ και χρόνια.
Η αιτία αυτού του συναισθήματος που πραγματικά σε σκοτώνει σιγά-σιγά είναι η κατάφωρη αδικία αυτής της κατάστασης.
Η ιστορία/καταγγελία μου έχει εν ολίγοις ως εξής και όλοι έχετε ακούσει λίγο-πολύ για τέτοια περιστατικά .
Εργάζομαι στον ιδιωτικό τομέα, σε μεγάλη εταιρεία στον τομέα της οικονομικής διοίκησης. Δεν θέλω να την ονομάσω για ευνόητους λόγους.
Μια ωραία πρωία (πριν αρκετό καιρό), μας ανακοίνωσε ο τομεάρχης του τμήματος μου, ότι ένα νέο σχετικά στέλεχος θα αναλάβει καθήκοντα ενός κενού πόστου (management) που ειχε προκύψει.
Σε αντίθεση με ότι συμβαίνει συνήθως κάνεις δεν είδε τον νέο ως απειλή ή με ζηλοφθονία. Καλωσόρισαμε το νέο στέλεχος και με αλτρουισμό του υποδειξαμε οι υπόλοιποι τα καθήκοντά του....
Ελα που όμως που κατι "βρωμούσε" εξ'αρχής....
Πολύ σύντομα διαπίστωσα οτι ο συνάδελφος (συνομήλικος μου) δεν είχε την παραμικρή ιδέα για βασικές έννοιες του μάνατζμεντ και των οικονομικών....
Μου "μπήκαν ψυλλοι στα αυτιά" και άρχισα να ερευνώ μέσω γνωστής μου, στο HR της εταιρείας "πούθεν κρατάει η σκούφια" του κυρίου.
Είχε προσληφθεί μέσω γνωστού της διοίκησης (όπως παρα πολλοί άλλοι- ας μην κρυβόμαστε) απο μια άλλη μικρότερη εταιρεία όπου κατείχε κατώτερο πόστο και εντελώς διαφορετικό από οικονομικά και μάνατζμεντ.
Συνεχίζοντας να ψάχνω διαπίστωσα οτι ο εν λόγω κύριος δήλωνε κάτοχος οικονομικού διπλώματος ενός πασίγνωστου πανεπιστημίου εξωτερικού στο CV του. Το ξέρω, θα μου πείτε ότι αυτό που έκανα είναι στα όρια της νομιμότητας, ψάχνωντας βιογραφικό τρίτου χωρίς εξουσιοδότηση, αλλά όταν βλέπεις το επίπεδο της ανιδεότητας π.χ. στην χρήση ενός κοινού Excel δεν μπορεί και δεν πρέπει να κάνεις πλέον τα στραβά μάτια.
Ολοκληρώνοντας την έρευνα και με την βοήθεια άλλου ικανού συναδέλφου, χωρίς να αναφέρουμε το γεγονός στη διοίκηση της εταιρίας, ήρθαμε σε επαφή με το εν λόγω Πανεπιστήμιο το οποίο (μέσω διαδικασίας) τελικά μας έκανε γνωστό ότι ουδέποτε ο εν λόγω κύριος αποφοίτησε από εκεί.

Για να μην σας κουράσω άλλο με την ιστορία που σίγουρα δεν είναι σπάνια ούτε εδώ αλλά ούτε στο εξωτερικό κλείνω λέγοντας οτι ο κύριος αυτός όχι μόνο δεν έχει απολυθεί και φυλακιστεί οπως θα έπρεπε, γιατί σύμφωνα με τον νόμο έχει υποπέσει σε ποινικό αδίκημα αλλά, όντας "κολλητάρι", υψηλότερων στελεχών είναι αυτή τη στιγμή προϊστάμενος μου....

Και έρχομαι στο "δια ταύτα" και στις ακόλουθες λογικές ερωτήσεις:


1. Ποιός θα προστατεύσει τον κόπο μου, το μόχθο των γονιών μου, τον πόνο τους, την αγωνία χρονών για ενα πτυχίο σε Ελληνικό Πανεπιστήμιο?
Όταν το κάθε λαμόγιο αγοράζει με 2 κατοστάρικα πτυχίο-μαϊμού εξωτερικού απ'το Internet και στο τρίβει και στη μούρη....?

2. Ποιός θα μου αναπληρώσει τον χρόνο που αφιέρωσα στα ελληνικά θρανία που δεν είναι σίγουρα τα καλύτερα αλλά είναι σίγουρα καλύτερα από το μισάωρο που αφιέρωσε το κάθε λαμόγιο που το αγοράζει με 2 κατοστάρικα απο το Internet και στο τρίβει και στη μούρη....?

3. Ποιός θα μου επιστρέψει την αξιοπρέπεια μου κάθε φορά που λογοδοτώ σε αυτόν, την αξιοπιστία μου και θα υπερασπιστεί την αξιοκρατία οταν το κάθε λαμόγιο το αγοράζει με 2 κατοστάρικα απο το Internet και στο τρίβει και στη μούρη....?

4. Ποιός θα μου επιτρέψει την ΠΕΡΙΟΥΣΙΑ που ξόδεψα για να πάρω αυτό το πτυχίο όταν το κάθε λαμόγιο το αγοράζει με 2 κατοστάρικα απο το Internet και στο τρίβει και στη μούρη....?

5. Που είναι το Κράτος κύριοι του ΔΟΑΤΑΠ όταν έχετε χιλιάδες καταγγελίες και δεν κάνετε ΤΙΠΟΤΑ?

6. Σε μια χώρα που καταρρέει οικονομικά, πολιτικά, ηθικά ποιος μπορεί να μου εγγυηθεί ενα ψίγμα μονο ακεραιότητας σήμερα για να εχω μια ακτίνα ελπίδας μόνο, για το αύριο και το μέλλον των παιδιών μου?

7 . Μήπως τελικά όλοι εμείς που σπάσαμε τα κεφάλια μας για να μορφωθούμε είμαστε ολίγον-τι μ@λ@κες για το Μπανανιστάν και να αρχίσουμε τις παραγγελίες πτυχίων?
"Πιάσε ενα bachelor απο London school of Economics και ρίξε και λίγο master απο Cambridge...."


Το φαινόμενο των πτυχίων-μαϊμού έχει πάρει διαστάσεις επιδημίας απο όσο έχω ενημερωθεί απο γνωριμίες που έχω και σε αλλες εταιρείες και όλοι οι εμείς που πήραμε το δύσκολο δρόμο ΔΕΝ ΝΟΕΙΤΑΙ να καθόμαστε και να κοιτάζουμε αδράνεις τα λαμόγια να παρελαύνουν απτόητα.

Οι εταιρείες θα πρέπει να αρχίσουν να έρχονται σε επαφή με τα Πανεπιστήμιακα ιδρύματα που αναφέρονται στο βιογραφικό των υποψηφίων που είναι προς πρόσληψη και να επιβεβαιώνουν την φοίτηση.
Στην Αγγλία ήδη υπάρχει online υπηρεσία για εργοδότες για αυτόν τον σκοπό και θα έπρεπε να γίνει το ίδιο και εδώ αν θέλουμε να φτιάξουμε κάτι σωστό σ'αυτόν τον τόπο.



Υ.Γ.
Για να προλάβω και την κακεντρεχεια ισως κάποιων πριν προτρέξουν και πουν οτι ο κύριος αυτός έγινε προϊστάμενος σου γιατί είναι ικανότερος σου το μονο που τους απαντώ ότι ΝΑΙ είναι σαφώς ικανότερος μου, στο να πουλάει μπαρούφες και PR αλλά και ένας στραβός θα έβλεπε την έλλειψη γνώσεων σε ένα απαιτητικό πεδίο εργασίας.
Προφανώς δεν γνωριζουν όντας και αυτοι αδαείς τι επίπεδο γνώσεων σου παρέχει ένα Πανεπιστήμιο. Δεν πουλάμε φύκια για μεταξωτές κορδέλες κύριοι, δεν είμαστε λαμόγια και τα επιχειρήματα τους ειναι και θα παραμείνουν αίολα
Προφανώς δεν γνωρίζουν τι εστί Πανεπιστήμιο


παλιό καλό άρθρο της Ζούγκλας που παραμένει επίκαιρο:
www.zougla.gr/greece/article/plasta-ptix...-spoudon-me-ena-klik
The administrator has disabled public write access.
The following user(s) said Thank You: Καράντη Μαρία (cross)

Πλαστά πτυχία Ιατρικής! 11 Jun 2017 12:19 #18

  • Καράντη Μαρία (cross)
  • Καράντη Μαρία (cross)'s Avatar
  • OFFLINE
  • Platinum Boarder
  • "χωρίς εμού ου δύνασθε ποιείν ουδέν" Ιωάννην 15:5
  • Posts: 13079
  • Thank you received: 1246
  • Karma: -29 (-1)
ΕΡΩΤΗΣΗ

Προς: Υπουργό Υγείας
Υπουργό Παιδείας


Σύμφωνα με πρόσφατα δημοσιεύματα ο Ρουμάνος βουλευτής κ. Silviu Prigoana κατήγγειλε ότι Ιατρικές και Οδοντιατρικές Σχολές Πανεπιστημίων της Ρουμανίας χορηγούσαν, σε Έλληνες ενδιαφερόμενους φοιτητές πτυχία, έναντι 10.000 ευρώ.

Οι εξασφαλίζοντες ένα τέτοιο πτυχίο αναζητούσαν, μετέπειτα, θέσεις στο ΕΣΥ και άδειες ιδιωτικών ιατρείων.


ΕΡΩΤΩΝΤΑΙ οι αρμόδιοι Υπουργοί:

1. Εάν είναι ενήμεροι για την καταγγελία;
2. Τι πρόκειται να πράξουν προκειμένου να διερευνηθεί πλήρως το θέμα;


Αθήνα 3-4-2009
Ο Ερωτών Βουλευτής


Νάσος Αλευράς
Σταυρός ο φύλαξ πάσης της Οικουμένης,
Σταυρός η ωραιότης της Εκκλησίας,
Σταυρός βασιλέων το κραταίωμα,
Σταυρός πιστών το στήριγμα,
Σταυρός Αγγέλων η δόξα και...
Last Edit: 11 Jun 2017 12:23 by Καράντη Μαρία (cross).
The administrator has disabled public write access.
Time to create page: 0.085 seconds