Welcome, Guest
Username: Password: Remember me
Ό,τι δεν ταιριάζει σε άλλη κατηγορία

TOPIC: Υγεία

Θανατηφόρα αμορφωσιά! 17 Aug 2017 18:53 #370

  • TEV
  • TEV's Avatar
  • OFFLINE
  • Platinum Boarder
  • Posts: 1400
  • Thank you received: 326
  • Karma: 40
Αληθινό περιστατικό.
Κάνει γνωστός μια σοβαρή εγχείριση.
Του γράφει ο γιατρός έναν μήνα άδεια.
Πάει στο ΙΚΑ και του λένε:
- Θα πάρεις 15 μέρες από μας και για τις άλλες 15, θα περάσεις από επιτροπή.
- ΟΚ. Πότε θα γίνει αυτό;
- Για τρεις εβδομάδες η επιτροπή δε θα συνεδριάσει. Εχουν άδεια οι γιατροί.
- Μα, όταν γυρίσουν θα έχει περάσει το δεύτερο 15ήμερο στο οποίο θα πρέπει να έχω αναρρωτική άδεια. Πως και τι θα ελέγξουν - κατόπιν εορτής - στην περίπτωσή μου;
- Τι να κάνουμε, έτσι είναι τα πράγματα...

Καμία σχέση με τα μπουρδέλα.
Εκεί υπάρχει οργάνωση.
The administrator has disabled public write access.
The following user(s) said Thank You: Καράντη Μαρία (cross)

Θανατηφόρα αμορφωσιά! 18 Aug 2017 01:16 #371

  • soto51
  • soto51's Avatar
  • OFFLINE
  • Platinum Boarder
  • Posts: 7024
  • Thank you received: 2270
  • Karma: 200 (94)
TEV wrote:
Αληθινό περιστατικό.
Κάνει γνωστός μια σοβαρή εγχείριση.
Του γράφει ο γιατρός έναν μήνα άδεια.
Πάει στο ΙΚΑ και του λένε:
- Θα πάρεις 15 μέρες από μας και για τις άλλες 15, θα περάσεις από επιτροπή.
- ΟΚ. Πότε θα γίνει αυτό;
- Για τρεις εβδομάδες η επιτροπή δε θα συνεδριάσει. Εχουν άδεια οι γιατροί.
- Μα, όταν γυρίσουν θα έχει περάσει το δεύτερο 15ήμερο στο οποίο θα πρέπει να έχω αναρρωτική άδεια. Πως και τι θα ελέγξουν - κατόπιν εορτής - στην περίπτωσή μου;
- Τι να κάνουμε, έτσι είναι τα πράγματα...

Καμία σχέση με τα μπουρδέλα.
Εκεί υπάρχει οργάνωση.

Να σου πω ΕΓΩ περιστατικό (να καραφλιάσεις). Δικό μου. όχι "γνωστού". Απλώς, πάνε χρόνια (επί δραχμών).
Αποφασίζω ΕΓΩ να κάνω εγχείρηση. Αποφασίζω να την κάνω στο "Υγεία". Πάω στο ΙΚΑ (Ι.Ε. ήμουν τότε) και τους λέω (με γράμμα, αριθμό πρωτοκόλλου, κλπ):
Θα κάνω αυτή την εγχείρηση, εκεί, τότε. Θα την πληρώσω απ' την τσέπη μου. Πες τε μου:
1) Αν θα μου δώσετε τίποτα λεφτά (είμαι ασφαλισμένος σας) για την εγχείρηση.
2) Πόση άδεια δικαιούμαι μετά την εγχείρηση, και ποιος θα μου τη δώσει (πληρωμένη, εννοείται).

Απάντηση (έγγραφη):
Πηγαίνετε να κάνετε την εγχείρηση, φέρ'τε μας μετά τα δικαιολογητικά, και θα σας δώσουμε ό,τι κάνει να πάρετε.
Για την άδεια, αρμόδιος είναι ο ελεγκτής του ΙΚΑ που έχει έδρα το "Υγεία".

Και στο μιλητό, μου είπαν ότι θα πάρω 2.000.000 δρχ (γιατί τόσα δίνουν γι' αυτή την εγχείρηση), άσχετα αν αυτή κόστιζε στο Υγεία 3.600.000, συν τα μαύρα του γιατρού (και καλά, αυτά δεν θα τα ζήταγα βέβαια).

Κάνω την εγχείρηση.
Μαζεύω όλα τα σχετικά, και τους τα πάω με αίτημα "να μου δώσουν ό,τι δικαιούμαι".
Απάντηση (έγγραφη):
"Δεν δικαιούσθε τίποτα, γιατί το περιστατικό δεν ήταν επείγον".

Ξανά δικό μου έγγραφο (ειρωνικό), που λέω ότι μου κάνουν πλάκα, και για ποιο επείγον ή μη επείγον μιλάνε, αφού τους είχα ενημερώσει (με χαρτί, αρ. πρωτ. κλπ) ότι θα πάω να την κάνω?

Στο μιλητό, μου είπαν: "Μην ανησυχείτε, θα προσφύγετε στη δευτεροβάθμια επιτροπή, και θα τα πάρετε."
Το οποίο και έγινε, και μου έδωσαν μια επιταγή 2.000.000 δρχ.

Ξέρεις τι συμπέρασμα έβγαλα εγώ τότε TEV?
Ότι όλη αυτή η διαδικασία είναι επίτηδες στημένη έτσι, για να δικαιολογούν οι διάφοροι του ΙΚΑ τις έξτρα αμοιβές που επαιρναν για τη συμμετοχή τους "στις επιτροπές".
Και δε μου το βγάζεις από το μυαλό ότι αυτός ήταν ο λόγος, που να χτυπιέσαι. Και (υποθέτω ότι) ακόμα έτσι είναι, και κανένας Σόϊμπλε και καμία Βελκουλέσκου δεν μπορεί να τα ξεκουνήσει αυτά.

Τα λέω σε άλλο νήμα: Δεν υπάρχει σωτηρία.
ΜΑΚΡΥΑ ΑΠ' ΤΙΣ ΤΡΑΠΕΖΕΣ.
Last Edit: 18 Aug 2017 01:17 by soto51.
The administrator has disabled public write access.
The following user(s) said Thank You: Καράντη Μαρία (cross)

Φθηνή παιδοφιλία στην Ελλάδα! 19 Aug 2017 10:32 #372

  • Καράντη Μαρία (cross)
  • Καράντη Μαρία (cross)'s Avatar
  • OFFLINE
  • Platinum Boarder
  • "χωρίς εμού ου δύνασθε ποιείν ουδέν" Ιωάννην 15:5
  • Posts: 13064
  • Thank you received: 1246
  • Karma: -29 (-1)
Σταυρός ο φύλαξ πάσης της Οικουμένης,
Σταυρός η ωραιότης της Εκκλησίας,
Σταυρός βασιλέων το κραταίωμα,
Σταυρός πιστών το στήριγμα,
Σταυρός Αγγέλων η δόξα και...
Last Edit: 19 Aug 2017 16:12 by Καράντη Μαρία (cross).
The administrator has disabled public write access.

Επίσημες κλινικές οδηγίες κατά της υπέρτασης! 20 Aug 2017 12:46 #373

  • Καράντη Μαρία (cross)
  • Καράντη Μαρία (cross)'s Avatar
  • OFFLINE
  • Platinum Boarder
  • "χωρίς εμού ου δύνασθε ποιείν ουδέν" Ιωάννην 15:5
  • Posts: 13064
  • Thank you received: 1246
  • Karma: -29 (-1)
In the general population aged ≥60 years, initiate pharmacologic treatment to lower blood pressure (BP) at systolic blood pressure (SBP) ≥150 mm Hg or diastolic blood pressure (DBP) ≥90 mm Hg and treat to a goal SBP <150 mm Hg and goal DBP <90 mm Hg. (Strong Recommendation – Grade A)

jamanetwork.com/journals/jama/fullarticle/1791497
Σταυρός ο φύλαξ πάσης της Οικουμένης,
Σταυρός η ωραιότης της Εκκλησίας,
Σταυρός βασιλέων το κραταίωμα,
Σταυρός πιστών το στήριγμα,
Σταυρός Αγγέλων η δόξα και...
The administrator has disabled public write access.

Screening με PSA κατά καρκίνου προστάτη? 22 Aug 2017 07:43 #374

  • Καράντη Μαρία (cross)
  • Καράντη Μαρία (cross)'s Avatar
  • OFFLINE
  • Platinum Boarder
  • "χωρίς εμού ου δύνασθε ποιείν ουδέν" Ιωάννην 15:5
  • Posts: 13064
  • Thank you received: 1246
  • Karma: -29 (-1)
Πολλά λάθη κι ανακρίβειες με το test PSA για ανίχνευση καρκίνου προστάτη!



Σταυρός ο φύλαξ πάσης της Οικουμένης,
Σταυρός η ωραιότης της Εκκλησίας,
Σταυρός βασιλέων το κραταίωμα,
Σταυρός πιστών το στήριγμα,
Σταυρός Αγγέλων η δόξα και...
The administrator has disabled public write access.
The following user(s) said Thank You: ΠΑΝΑΓΙΩΤΗΣ (kampos)

Υγεία 25 Aug 2017 07:17 #375

Θέσεις Εργασίας στον Παγκόσμιο Οργανισμό Υγείας
socialpolicy.gr/2017/08/%ce%b8%ce%ad%cf%...3%ce%b1%ce%bd-2.html
The administrator has disabled public write access.

Δαπάνες Υγείας και θνησιμότητα ασθενών 26 Aug 2017 12:15 #376

  • Καράντη Μαρία (cross)
  • Καράντη Μαρία (cross)'s Avatar
  • OFFLINE
  • Platinum Boarder
  • "χωρίς εμού ου δύνασθε ποιείν ουδέν" Ιωάννην 15:5
  • Posts: 13064
  • Thank you received: 1246
  • Karma: -29 (-1)
Πόσο ξοδεύουν, διάφορα Κράτη, κατά κεφαλήν, ετησίως, για υγειονομική περίθαλψη των πολιτών τους, και πόσο αντίστοιχα μειώνεται η θνησιμότητα των ασθενών:



HealthexpenditureandmortalityinvariousCountries.jpg
Σταυρός ο φύλαξ πάσης της Οικουμένης,
Σταυρός η ωραιότης της Εκκλησίας,
Σταυρός βασιλέων το κραταίωμα,
Σταυρός πιστών το στήριγμα,
Σταυρός Αγγέλων η δόξα και...
Last Edit: 26 Aug 2017 12:17 by Καράντη Μαρία (cross).
The administrator has disabled public write access.

Δαπάνες Υγείας και θνησιμότητα ασθενών 28 Aug 2017 00:24 #377

  • PRS33 (PARIS33)
  • PRS33 (PARIS33)'s Avatar
  • OFFLINE
  • Platinum Boarder
  • Posts: 4891
  • Thank you received: 2044
  • Karma: -9
Δεν ξερω και μου ειναι αδιαφορο ποσα χρηματα ξοδευουν οι λαοι για Υγειονομικη καλυψη αυτο που ξερω να γραψω ειναι ποσο κοστισε μια Κολονοσκοπηση σε Ιδιωτικο Νοσοκομειο προσφατα σε φιλο μου (γεροι ολοι να ειμαστε αλλα εχω να........εισελθω σε αυτά τά .…...μαγαζια ..….…τα κτηρια με Κοκκινο σταυρο και λευκες ρομπες πανω απο 20 χρονια οπως και να παρω φαρμακα).
Τοπος ΑΘηναι καπου στην Κηφησιας.
Ονομα Νοσοκομειου Υγεια.
Ειδος Εξετασης Κολονοσκοπηση (ο φιλος ειδε λιγο αιμα οταν ενεργηθηκε και αντι νά σκεφτει το καλο .…το μυαλο του πηγε μην εχει την επαρατο νοσο).
Εγω του ειπα ρε φιλε αμα δεις καπνο άπο γοπα τσιγαρου φωναζεις την Πυροσβεστικη να την σβησει?
Τελος παντων του κοστισε συνολικα 450 euros αφου πρωτα ο Ιάτρος τον εβαλε στο γραφειο του να......τον προσεξει και να τον γραψει σε "οικονομικο προγραμμα" (καλος μαλα ....οχι ο "επιστημονας" αλλα ο φιλος μου. (για την ακριβεια παρεα φιλος άλλου φιλου μου γιατι τους μαλα...…και τους μαζωχες τους αποφευγω διοτι κάι τά δυο δεν τα αποκτας ...…αλλά ειναι εμφυτα ..….γεννιεσαι).
Η ειρωνεια ειναι οτι στην αποδειξη που πηρε απο το Λογιστηριο ξερετε τι ανεφερε σαν "αμοιβη Ιατρου"?
Απο συνολο 450 euros ........."o επιστημονας Ιατρος" ελαβε. ..….3 euros.
O Κυριακος της νεας Νεα Δημοκρατιάς τα διαβαζει?
Δεν ειναι λυση η Ιδιωτικη Ασφαλιση ...…...μην γινουμε "Αμερικη" που για τους ασχετους τα γραφω.
Ο αλλος απο Ελλαδα πηγε για Μεταπτυχιακο κια μάλιστα επειδη θα καθοταν πολλυ διαστημα και μετα.....ανάγκαστηκε....και παντρευτηκε προκειμενου να ασφαλιστει Νομιμα και η γυναικα του.
Στο 6 μηνο κατι επαθε η γυναικα του (οχι σοβαρο μια ενδειξη στα νεφρα) και οι Αμερικανικες Ιδιωτικες Ασφαλειες …....εκαναν.......τον Κινεζο και αυτο αφορα και τους πολιτες οπου αμα ειναι σοβαρη ασθενεια η συμπτωμα δεν δεχονται οι Ιδιωτικες και .....δεν "ακουνε τα τηλεφωνα" .
Απο την αλλη αλλος φιλος φιλου μου εκανε εγχειρηση περιφερειακο ανευρισμά στο δεξι ποδι οπου η εγχειρηση σε Δημοσιο Νοσοκομειο κρατησε πανω απο 10 ωρες και ο Ιατρος με τον Αναισθησιολογο οχι μονο δεν δεχθηκαν άμοιβη αλλα μολις πηγαν να τους απομονωσουν να τους δωσουν χρηματα (ασχετα άν το ποσο ειναι μικρο η μεγαλο η πραξη μετραει).
Οι Ιατροι Χειρουργος και Αναισθησιολογος τραβηχτηκαν στην αιθουσα των Ιατρων που ηταν παροντες και αλλοι Ιατροι για νά φερουν σε δυσκολη θεση τον φιλο και να μην παρουν χρηματα.
Τελος παντων σημειωσαμε τα ονοματα τους οπως και ενα αλλο ονομα ενος μεγαλου Ιατρου στο Αττικο Νοσοκομειο που ειναι άπο οτι μαθαμε θρησκος και εχει 7 παιδια αμα πανε Αμερικη για Πτυχιακο η Μεταπτυχιακο εχουμε ακρες τον ξαδελφο μου Διδακτωρ και τουλαχιστον για 1-2 χρονια δεν θα τον αφησουμε να πληρωσει τιποτα.
Ολα εδω πληρωνονται Συγχαρητηρια για την τιμιοτητα και το ηθος τους που μερικοι Ιατροι επιδεικνυουν οτι "δεν ειμαστε ολοι ιδιοι".
EINSTEIN : Aν κάποιος σου προτείνει κάτι τσάμπα ΝΑ ΞΕΡΕΙΣ ΤΟ ΠΡΟΙΟΝ ΕΙΣΑΙ ΕΣΥ!!!
Να θυμάσαι όταν σου τάζουν «ελευθερία» σημαίνει ότι την εχεις ηδη χάσει!!!
Last Edit: 28 Aug 2017 00:31 by PRS33 (PARIS33).
The administrator has disabled public write access.

Δαπάνες Υγείας και θνησιμότητα ασθενών 28 Aug 2017 11:56 #378

PARIS33 wrote:
Δεν ξερω και μου ειναι αδιαφορο ποσα χρηματα ξοδευουν οι λαοι για Υγειονομικη καλυψη αυτο που ξερω να γραψω ειναι ποσο κοστισε μια Κολονοσκοπηση σε Ιδιωτικο Νοσοκομειο προσφατα σε φιλο μου (γεροι ολοι να ειμαστε αλλα εχω να........εισελθω σε αυτά τά .…...μαγαζια ..….…τα κτηρια με Κοκκινο σταυρο και λευκες ρομπες πανω απο 20 χρονια οπως και να παρω φαρμακα).
Τοπος ΑΘηναι καπου στην Κηφησιας.
Ονομα Νοσοκομειου Υγεια.
Ειδος Εξετασης Κολονοσκοπηση (ο φιλος ειδε λιγο αιμα οταν ενεργηθηκε και αντι νά σκεφτει το καλο .…το μυαλο του πηγε μην εχει την επαρατο νοσο).
Εγω του ειπα ρε φιλε αμα δεις καπνο άπο γοπα τσιγαρου φωναζεις την Πυροσβεστικη να την σβησει?
Τελος παντων του κοστισε συνολικα 450 euros αφου πρωτα ο Ιάτρος τον εβαλε στο γραφειο του να......τον προσεξει και να τον γραψει σε "οικονομικο προγραμμα" (καλος μαλα ....οχι ο "επιστημονας" αλλα ο φιλος μου. (για την ακριβεια παρεα φιλος άλλου φιλου μου γιατι τους μαλα...…και τους μαζωχες τους αποφευγω διοτι κάι τά δυο δεν τα αποκτας ...…αλλά ειναι εμφυτα ..….γεννιεσαι).
Η ειρωνεια ειναι οτι στην αποδειξη που πηρε απο το Λογιστηριο ξερετε τι ανεφερε σαν "αμοιβη Ιατρου"?
Απο συνολο 450 euros ........."o επιστημονας Ιατρος" ελαβε. ..….3 euros.
O Κυριακος της νεας Νεα Δημοκρατιάς τα διαβαζει?
Δεν ειναι λυση η Ιδιωτικη Ασφαλιση ...…...μην γινουμε "Αμερικη" που για τους ασχετους τα γραφω.
Ο αλλος απο Ελλαδα πηγε για Μεταπτυχιακο κια μάλιστα επειδη θα καθοταν πολλυ διαστημα και μετα.....ανάγκαστηκε....και παντρευτηκε προκειμενου να ασφαλιστει Νομιμα και η γυναικα του.
Στο 6 μηνο κατι επαθε η γυναικα του (οχι σοβαρο μια ενδειξη στα νεφρα) και οι Αμερικανικες Ιδιωτικες Ασφαλειες …....εκαναν.......τον Κινεζο και αυτο αφορα και τους πολιτες οπου αμα ειναι σοβαρη ασθενεια η συμπτωμα δεν δεχονται οι Ιδιωτικες και .....δεν "ακουνε τα τηλεφωνα" .
Απο την αλλη αλλος φιλος φιλου μου εκανε εγχειρηση περιφερειακο ανευρισμά στο δεξι ποδι οπου η εγχειρηση σε Δημοσιο Νοσοκομειο κρατησε πανω απο 10 ωρες και ο Ιατρος με τον Αναισθησιολογο οχι μονο δεν δεχθηκαν άμοιβη αλλα μολις πηγαν να τους απομονωσουν να τους δωσουν χρηματα (ασχετα άν το ποσο ειναι μικρο η μεγαλο η πραξη μετραει).
Οι Ιατροι Χειρουργος και Αναισθησιολογος τραβηχτηκαν στην αιθουσα των Ιατρων που ηταν παροντες και αλλοι Ιατροι για νά φερουν σε δυσκολη θεση τον φιλο και να μην παρουν χρηματα.
Τελος παντων σημειωσαμε τα ονοματα τους οπως και ενα αλλο ονομα ενος μεγαλου Ιατρου στο Αττικο Νοσοκομειο που ειναι άπο οτι μαθαμε θρησκος και εχει 7 παιδια αμα πανε Αμερικη για Πτυχιακο η Μεταπτυχιακο εχουμε ακρες τον ξαδελφο μου Διδακτωρ και τουλαχιστον για 1-2 χρονια δεν θα τον αφησουμε να πληρωσει τιποτα.
Ολα εδω πληρωνονται Συγχαρητηρια για την τιμιοτητα και το ηθος τους που μερικοι Ιατροι επιδεικνυουν οτι "δεν ειμαστε ολοι ιδιοι".

Κάνεις κάποια λάθη φίλε μου.
Πρώτον, για να γίνει μια κολονοσκόπηση πρέπει να πληρωθεί ο γαστρεντερολογος, τα αναλώσιμα, ο αναισθησιολογος, τα φάρμακα κ τα αναλώσιμα αναισθησίας συν την παραμονή στο νοσοκομείο.
Είναι πολλά τα 450€;
Όχι απλά πολλά, εξωφρενικά θα έλεγα..
Ο φίλος σου πήγε όμως στο ακριβότερο νοσοκομείο της Ελλάδας.
Αναμενομενο να το πληρώσει.
Σε κάποιο άλλο ιδιωτικό νοσοκομείο της Αθήνας, αυτή η εξέταση κοστίζει 150€.
Ας το έψαχνε..

Δεύτερον, γραφεις πως για μία επέμβαση που έγινε στο "Αττικό", ο χειρουργός κ ο αναισθησιολογος δεν ζήτησαν αμοιβή.
Αυτό δεν ισχύει.
Οι γιατροί στο ΕΣΥ είναι ΔΥ κ πληρώνονται με σταθερό μισθό κάθε μήνα, ανεξάρτητα των αριθμό επεμβάσεων, ή γενικά των ιατρικών πράξεων που θα κάνουν.
ΟΠΟΙΑΔΗΠΟΤΕ ΠΡΟΣΘΕΤΗ ΑΜΟΙΒΗ ΖΗΤΗΣΟΥΝ ΕΙΝΑΙ ΦΑΚΕΛΑΚΙ.
Δεν υπάρχει πρόσθετη αμοιβή ιατρού.
Αν δεν το πιστεύετε τότε ζητηστε του να σας κόψει μια απόδειξη για αμοιβή χειρουργείου.
Δεν θα μπορέσει, γιατί δεν έχει το δικαίωμα.
Οι μόνοι που μπορούν να το κάνουν είναι οι καθηγητές, αλλά μόνον για απογευματινή επίσκεψη στα ιατρεία τους εκτός νοσοκομείου.
Εκεί κόβουν απόδειξη, με ένα ποσοστό να πηγαίνει στο πανεπιστήμιο.
Τώρα, αν κάποιος ευχαριστηθεί πολύ από το χειρουργείο, μπορείς να δώσει ότι θέλει στον ιατρό, χωρίς όμως να είναι απαραίτητο κ απαιτητό.
Οι γιατροί του ΕΣΥ, το ξαναγράφω, πληρώνονται μηνιαίως, έχουν δεν έχουν δουλειά, κάνουν-δεν κάνουν χειρουργεία.
Λεφτά, στην πραγματικότητα, εχει κάποιος όταν τα έχει όλα δίπλα του.Έξω απο τις τράπεζες.
The administrator has disabled public write access.
The following user(s) said Thank You: Καράντη Μαρία (cross)
Time to create page: 0.338 seconds