Welcome, Guest
Username: Password: Remember me
Ό,τι δεν ταιριάζει σε άλλη κατηγορία

TOPIC: Υπάρχει ψυχή;

Υπάρχει ψυχή; 03 Jul 2016 00:47 #1

  • Καράντη Μαρία (cross)
  • Καράντη Μαρία (cross)'s Avatar
  • OFFLINE
  • Platinum Boarder
  • "χωρίς εμού ου δύνασθε ποιείν ουδέν" Ιωάννην 15:5
  • Posts: 13079
  • Thank you received: 1246
  • Karma: -29 (-1)
soto51 wrote:
Δεν πιστεύω σε τίποτα που δεν αποδεικνύεται βάσει των αρχών της λογικής και της επιστήμης.


Οι επιστημονικές, ψυχολογικές, κλινικές έρευνες έχουν αποδείξει περίτρανα, και δημοσιεύσει σε αξιόπιστες Ιατρικές Επιθεωρήσεις, την αφθαρσία/αιωνιότητα/παραμονή/ακεραιότητα της ανθρώπινης ψυχής, μετά θάνατον.
Πάρε τις σχετικές αναφορές, και πάψε λοιπόν να είσαι πλανεμένος Υλιστής/Ανθρωπιστής/Άθεος/Αγνωστικιστής:


www.telegraph.co.uk/science/2016/03/12/f...er-scientific-study/
www.resuscitationjournal.com/article/S03...(14)00739-4/fulltext
www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/25301715
www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/17416449
www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/24994974
worldnewsdailyreport.com/german-scientis...is-life-after-death/
Σταυρός ο φύλαξ πάσης της Οικουμένης,
Σταυρός η ωραιότης της Εκκλησίας,
Σταυρός βασιλέων το κραταίωμα,
Σταυρός πιστών το στήριγμα,
Σταυρός Αγγέλων η δόξα και...
Last Edit: 20 Aug 2017 00:30 by Καράντη Μαρία (cross).
The administrator has disabled public write access.
The following user(s) said Thank You: maria (mb361)

Υπάρχει ψυχή; 03 Jul 2016 00:53 #2

  • soto51
  • soto51's Avatar
  • OFFLINE
  • Platinum Boarder
  • Posts: 7024
  • Thank you received: 2270
  • Karma: 200 (94)
Καράντη Μαρία (cross) wrote:
αφθαρσία/αιωνιότητα/παραμονή/ακεραιότητα της ανθρώπινης ψυχής, μετά θάνατον.


πλανεμένος Υλιστής/Ανθρωπιστής/Άθεος/Αγνωστικιστής.

Σε χαρακτήρισα εγώ?
Εσύ γιατί το κάνεις?
Μπατίστας είσαι?

Πέρα απ' αυτό,
Θα σε απαγοητεύσω:
Δεν πιστεύω ΟΥΤΕ στην ύπαρξη "ψυχής".
Μπορείς να μου δώσεις τον ορισμό της λέξης (όπως εσύ την εννοείς)?
ΜΑΚΡΥΑ ΑΠ' ΤΙΣ ΤΡΑΠΕΖΕΣ.
The administrator has disabled public write access.

Υπάρχει ψυχή; 03 Jul 2016 01:01 #3

  • Καράντη Μαρία (cross)
  • Καράντη Μαρία (cross)'s Avatar
  • OFFLINE
  • Platinum Boarder
  • "χωρίς εμού ου δύνασθε ποιείν ουδέν" Ιωάννην 15:5
  • Posts: 13079
  • Thank you received: 1246
  • Karma: -29 (-1)
soto51 wrote:
Σε χαρακτήρισα εγώ?


Να με συγχωράς αδερφέ, δεν ήθελα με κανέναν τρόπο να σε προσβάλω, λέω απλά τα πράγματα με το όνομα τους: όλοι οι επιστήμονες συμφωνούν οτι συνεχίζουμε να υπάρχουμε μετά θάνατον (άλλοι σε άλλες Διαστάσεις-άλλοι σε άλλα Σύμπαντα-άλλοι σε άλλες Ενεργειακές Μορφές-άλλοι σε άλλες Υλικές Οντότητες-ακόμη το ψάχνουν), κι εσύ μου γράφεις αυθαίρετα-αντιεπιστημονικά οτι δεν πιστεύεις στη μετά θάνατον ύπαρξη, στην άϋλη άφθαρτη πνευματική ανθρώπινη οντότητα, κτλ.

Θα αντιδρούσα το ίδιο, αν μου έγραφες πως η Γη είναι μεγαλύτερη από τον Ήλιο και μικρότερη από τη Σελήνη.

Είναι κοινά αποδεκτές επιστημονικές θέσεις πλέον, δεν επιδέχονται αμφισβήτησης.

Όλη η προπαγάνδα των Άθεων/Αγνωστικιστών καταρρέει παταγωδώς, με επιστημονικές έρευνες.

Πέρα από επιστήμονας, είμαι και θρησκευόμενο άτομο, οπότε θα πάρω πόντους στους Ουρανούς αν καταφέρω τελικά να σώσω την αθάνατη Ψυχή σου, έστω κι αν εσύ ακόμη δεν έχεις πειστεί πως έχεις.

Το ήξερες πως υπάρχουν Πανεπιστήμια στην Ιταλία, χρηματοδοτούμενα από το Βατικανό, που αποκλειστικό σκοπό έχουν την έρευνα και τις συνθήκες των Δαιμονισμών;
Ο,τι δε μπορούν να διαχειριστούν οι Ψυχίατροι το στέλνουν εκεί, και τα καταφέρνουν οι πιστοποιημένοι Εξορκιστές.
Λες να μην υπάρχουν Ψυχές;


www.theguardian.com/commentisfree/belief...erence-devils-demons
Σταυρός ο φύλαξ πάσης της Οικουμένης,
Σταυρός η ωραιότης της Εκκλησίας,
Σταυρός βασιλέων το κραταίωμα,
Σταυρός πιστών το στήριγμα,
Σταυρός Αγγέλων η δόξα και...
Last Edit: 03 Jul 2016 01:15 by Καράντη Μαρία (cross).
The administrator has disabled public write access.

Υπάρχει ψυχή; 03 Jul 2016 01:53 #4

  • soto51
  • soto51's Avatar
  • OFFLINE
  • Platinum Boarder
  • Posts: 7024
  • Thank you received: 2270
  • Karma: 200 (94)
Καράντη Μαρία (cross) wrote:
1) δεν ήθελα με κανέναν τρόπο να σε προσβάλω,

2) λέω απλά τα πράγματα με το όνομα τους

3) Θα αντιδρούσα το ίδιο, αν μου έγραφες πως η Γη είναι μεγαλύτερη από τον Ήλιο και μικρότερη από τη Σελήνη.

4) δεν επιδέχονται αμφισβήτησης.

5) η προπαγάνδα των Άθεων/Αγνωστικιστών

6) είμαι και θρησκευόμενο άτομο,

7) θα πάρω πόντους στους Ουρανούς αν καταφέρω τελικά να σώσω την αθάνατη Ψυχή σου,

8) εσύ ακόμη δεν έχεις πειστεί πως έχεις.

9) υπάρχουν Πανεπιστήμια στην Ιταλία, χρηματοδοτούμενα από το Βατικανό,

10) Λες να μην υπάρχουν Ψυχές;
Ου, πολύ πράμα:

1) Ούτε εγώ έχω τέτοια πρόθεση. Οπότε μην με χαρακτηρίζεις (με επίθετα/έννοιες που ΓΙΑ ΣΕΝΑ είναι) αρνητικά. Εγώ το κάνω?

2) Τον ορισμό που σου ζήτησα όμως, δεν μου τον έδωσες.

3) Αν βάλουμε τα νούμερα στη σειρά, αυτή προκύπτει αυτόματα:

Ήλιος: Ακτίνα σφαίρας = 695.700km, όγκος = 1,41x1018km3, μάζα = 1,98855×1030kg.

Γη: Ακτίνα σφαίρας = 6.371km , όγκος = 1.08321×1012km3, μάζα = 5.97237×1024kg

Σελήνη: Ακτίνα σφαίρας = 1.737 km, όγκος = 2,1958×1010km3, μάζα = 7,342×1022kg

Τι να σου πω επομένως για τα μεγέθη τους? Τα νούμερα, μιλάνε. Εγώ θα τα βάλω σε σειρά? Ο καθένας μπορεί να το κάνει.

4) Αυτό (για τις ψυχές) είναι ΔΙΚΗ ΣΟΥ άποψη. Εγώ την αμφισβητώ. Επομένως το "δεν επιδέχονται αμφισβήτηση" δεν ισχύει. Επιδέχονται. Να, από μένα π.χ.. Κι από άλλους (όπως ίσως ξέρεις).

5) Καμία προπαγάνδα. Ούτε προσυλητισμός. Αυτά που πιστεύω (ή δεν πιστεύω) λέω. Δεν προσπαθώ να σε πείσω για κάτι. Δεν έχω και κανένα συμφέρον, άλλωστε. Εσύ βλέπεις να έχω?

6) Με γειά σου με χαρά σου. Δεν είναι κακό αυτό. Και δεν το κατακρίνω. Μπορείς (όπως και όλοι) να πιστεύεις ό,τι θέλεις, και σε ό,τι θέλεις.

7) Αν μπορώ να βοηθήσω σε κάτι, ευχαρίστως.

8) Σαφώς και δεν έχω πειστεί. Ή μάλλον κάποια στιγμή της ζωής μου πείστηκα ότι δεν έχω. Δε μου πήρε και πολύ από τη στιγμή που άρχισα να το ψάχνω!

9) Μόνο στην Ιταλία? Υποθέτω σε πολλά μέρη του κόσμου. Ίσως κι εδώ.

10) Ναι, ακριβώς αυτό λέω. Καμία. Και περιμένω τον ορισμό της "ψυχής".

:whistle:
ΜΑΚΡΥΑ ΑΠ' ΤΙΣ ΤΡΑΠΕΖΕΣ.
The administrator has disabled public write access.

Υπάρχει ψυχή; 03 Jul 2016 02:13 #5

  • maria (mb361)
  • maria (mb361)'s Avatar
  • OFFLINE
  • Platinum Boarder
  • Posts: 5234
  • Thank you received: 1687
  • Karma: 35 (-37)
soto51 wrote:
Και περιμένω τον ορισμό της "ψυχής".

:whistle:

el.wikipedia.org/wiki/%CE%A8%CF%85%CF%87%CE%AE
...when the going gets tough, the tough gets going !!!

When the situation gets critical, those who aren't weak-willed, work harder and never give up.
The administrator has disabled public write access.
The following user(s) said Thank You: soto51

Υπάρχει ψυχή; 03 Jul 2016 02:30 #6

  • soto51
  • soto51's Avatar
  • OFFLINE
  • Platinum Boarder
  • Posts: 7024
  • Thank you received: 2270
  • Karma: 200 (94)
maria (mb361) wrote: Ευχαριστώ.
Εγώ δεν συμφωνώ με πολλά από αυτά που γράφει (στο 212 λέξεων αρχικό κείμενο).
Εσύ συμφωνείς?

Η δε σύνδεση με την αναπνοή είναι εντελώς ατυχής. Ως γνωστόν, η αναπνοή σταματάει, όταν πεθάνεις.

Μ' αρέσει όμως η διευκρίνιση, "οι ορισμοί που υπάρχουν είναι τουλάχιστον δεκάδες".
Ό,τι βολεύει τον καθένα.
ΜΑΚΡΥΑ ΑΠ' ΤΙΣ ΤΡΑΠΕΖΕΣ.
The administrator has disabled public write access.

Υπάρχει ψυχή; 03 Jul 2016 03:11 #7

  • Καράντη Μαρία (cross)
  • Καράντη Μαρία (cross)'s Avatar
  • OFFLINE
  • Platinum Boarder
  • "χωρίς εμού ου δύνασθε ποιείν ουδέν" Ιωάννην 15:5
  • Posts: 13079
  • Thank you received: 1246
  • Karma: -29 (-1)
soto51,

Για όλες τις λεπτομέρειες έγραψες εκτενείς απαντήσεις.
Για τις δημοσιευμένες επιστημονικές/ιατρικές μελέτες που παρέθεσα, τουμπεκί.

Είναι σαν να σου δείχνει ένας επιστήμονας τη Σελήνη στο τηλεσκόπιο, κι εσύ να αρνείσαι να δεις το Πλανητικό Σώμα, επιμένοντας πως είναι φωτεινός Δράκος.

Απελπισία.
Σταυρός ο φύλαξ πάσης της Οικουμένης,
Σταυρός η ωραιότης της Εκκλησίας,
Σταυρός βασιλέων το κραταίωμα,
Σταυρός πιστών το στήριγμα,
Σταυρός Αγγέλων η δόξα και...
Last Edit: 03 Jul 2016 03:14 by Καράντη Μαρία (cross).
The administrator has disabled public write access.

Υπάρχει ψυχή; 03 Jul 2016 04:59 #8

  • soto51
  • soto51's Avatar
  • OFFLINE
  • Platinum Boarder
  • Posts: 7024
  • Thank you received: 2270
  • Karma: 200 (94)
Καράντη Μαρία (cross) wrote:
soto51,

Για όλες τις λεπτομέρειες έγραψες εκτενείς απαντήσεις.
Για τις δημοσιευμένες επιστημονικές/ιατρικές μελέτες που παρέθεσα, τουμπεκί.

Είναι σαν να σου δείχνει ένας επιστήμονας τη Σελήνη στο τηλεσκόπιο, κι εσύ να αρνείσαι να δεις το Πλανητικό Σώμα, επιμένοντας πως είναι φωτεινός Δράκος.
Απελπισία.

Στη Σελήνη το 1969 (τέτοια εποχή - Ιούλιος) πήγαν άνθρωποι (και αργότερα, νομίζω το 1973 'η 75 σταμάτησε το πρόγραμμα "Απόλλων").
Τράβηξαν φωτογραφίες και βίντεο, φύτεψαν σημαίες, και έφεραν πίσω πετρώματα από την επιφάνεια.
Παρ' όλα αυτά, υπάρχουν και σήμερα μερικοί (αρκετοί μάλιστα) που υποστηρίζουν ότι "όλα αυτά είναι παραμύθια".
Δεν είμαι απ' αυτούς, επομένως δεν θα σου πω ότι είναι φωτεινός δράκος το ουράνιο σώμα. "Σώμα" είναι, και το μέγεθος του στο έδωσα με ακρίβεια στο προηγούμενο ποστ μου.
Δεν καταλαβαίνω λοιπόν γιατί με παραλληλίζεις με αυτόν που πιστεύει ότι είναι δράκος.

Στον πλανήτη υπάρχουν 6.5~7 δις άνθρωποι.
Μέσα σε 70-75 χρόνια (κατά μέσο όρο) όλοι αυτοί πεθαίνουν. Άλλος ζει 100 (ίσως και 110) άλλος όμως μόνο 40 χρόνια. Ο μέσος όρος πάντως είναι 71 (παγκοσμίως, το 2015).
Αυτό σημαίνει (7.000.000.000 : 71) 98.600.000 θάνατοι κάθε χρόνο. 270.000 την ημέρα, ή 11.250 την ώρα. 3,12 θάνατοι το δευτερόλεπτο δηλαδή.
Από τους (περίπου) 100 εκ. θανάτους κάθε έτους, κάποιοι (πολύ λίγοι, αλλά σε κάποιους συμβαίνει) τυχαίνει να βρεθούν σε ένα περιβάλλον που τους θεωρεί πεθαμένους, πριν έρθει η ώρα τους. Ακόμα και ιατρικό περιβάλλον. Όταν τα νούμερα είναι τόσο μεγάλα (100 εκ) ένα ελάχιστο ποσοστό να μην ακολουθήσει την "κανονική" διαδικασία το απόλυτο νούμερο που προκύπτει είναι μετρήσιμο.
Επομένως αν οι συνθήκες "βολέψουν" να υπάρξει μια "περίεργη" μαρτυρία για κάποιον σαν το ότι "πέθανε και ξανάζησε", θα βρεθούν (σε παγκόσμια κλίμακα) αρκετοί που υποτίθεται ότι πέρασαν από μια τέτοια φάση.
Θέλω να πω ότι ακόμα και σε ποσοστό 0,00015% να υπάρξουν τέτοιες μαρτυρίες για τους θανάτους που συμβαίνουν ετήσια, θα προκύψουν 150 "περιστατικά" στα οποία θα υπάρχει "πιστοποίηση" ότι ο τύπος "είχε πεθάνει, αλλά μετά ξαναζωντάνεψε".
Στα 3 χρόνια, μαζεύεις (αν ασχοληθείς) 400-500.
Αυτό κάνουν αυτές οι μελέτες (που μου λες ότι "τουμπέκιασα").
Ψάχνουν και βρίσκουν τέτοια περιστατικά, και βάζουν τους ανθρώπους (που σίγουρα δεν είναι και σε mint κατάσταση) να "αφηγηθούν τις εμπειρίες τους" από την περίοδο που "είχαν εγκαταλείψει τα εγκόσμια".
Ποιοί τις κάνουν τις μελέτες?

Τύποι σαν τα "Resuscitation Councils" είναι επιστήμονες γιατροί που ασχολούνται με την καρδιακή ανάνηψη/αναζοωγόνηση (αν δεν σου είναι γνωστό, μια καρδιά που σταματάει για 1, 2, ή και 3 λεπτά δεν είναι υποχρεωτικό ότι πάντα θα επιφέρει ανεπανόρθωτες βλάβες σε ένα ζωντανό οργανισμό. Γι αυτό και έχουν εφευρεθεί οι απινιδωτές, που την ξαναβάζουν να λειτουργήσει).

Καμία αντίρηση σ' αυτό, αλλά κοντά σ' αυτούς κολλάνε και διάφοροι "παραεπιστήμονες" που από τέτοια περιστατικά πάνε να βγάλουν στήριξη στις δικές τους (απίθανες) θεωρίες.
Με λίγο "σπρώξιμο", με δεδομένη την χαμηλού επιπέδου (συνήθως) μόρφωση των "ασθενών", με την κατάλληλη προετοιμασία και με την κατάλληλη καθοδήγηση δεν είναι δύσκολο μέσα σ' αυτά τα 200, 300, 500 περιστατικά (σου είπα πιο πάνω πως βγαίνει το νούμερο) να "βγάλουν" μια "μελέτη".

Αλλά (για να μη σε αδικώ κι όλας) απ' όλα τα λινκ που παράθεσες, ποιο είναι ακριβώς το σημείο που θα έπρεπε να μου καταδείξει ότι "επιστημονικά έχει αποδειχτεί ότι υπάρχει ψυχή"? Κάνε copy-paste σε παρακαλώ το κείμενο (και το λινκ) γιατί μπορεί να μου διέφυγε.

Δεν αξίζει να απελπίζεσαι για μια δικιά μου παραδρομή.
ΜΑΚΡΥΑ ΑΠ' ΤΙΣ ΤΡΑΠΕΖΕΣ.
The administrator has disabled public write access.
The following user(s) said Thank You: Καράντη Μαρία (cross)

Υπάρχει ψυχή; 03 Jul 2016 11:03 #9

  • batista
  • batista's Avatar
  • OFFLINE
  • Platinum Boarder
  • Posts: 7139
  • Thank you received: 2173
  • Karma: -22 (4)
soto51 wrote:
Σε χαρακτήρισα εγώ?
Εσύ γιατί το κάνεις?
Μπατίστας είσαι?

Να την κάνεις ignore παμέγιστε.....

Παρεμπιπτόντως, αυτά που γράφεις (φοροδιαφυγή, οπλοκατοχή, ... φανάρια, κ.λπ, κ.λπ.) σε χαρακτηρίζουν. Αξονική τομογραφία σου κάνουν. Εγώ δεν χρειαζόταν να ... κτυπήσω ούτε ένα πλήκτρο παλικάρι μου.
Έτσι κι αλλιώς, για να μην προβληματίζεσαι άδικα, όλοι κρινόμαστε τελικά από αυτά που γράφουμε και όχι από αυτά που μας προσάπτει ο καθένας, οπότε εγώ και οποιοσδήποτε άλλος είμαστε το μικρότερο ... πρόβλημα για εσένα. Το ... πληκτρολόγιο σου να προσέχεις.
Μέτρον άριστον
The administrator has disabled public write access.
Time to create page: 0.078 seconds