Welcome, Guest
Username: Password: Remember me
Ό,τι δεν ταιριάζει σε άλλη κατηγορία

TOPIC: Επιστημη -Τεχνολογια

Επιστημη -Τεχνολογια και απατες.......! 04 Oct 2019 06:34 #127

γιώργης (yorgi) wrote:

Το έστειλα τώρα μόλις.

"Διαδικτυακή απάτη με 5ψήφιο αριθμό.

Στις 15 Αυγούστου το πρωί, ξεκινώντας πρόσφατα να χρησιμοποιώ internet στο κινητό μου frog/cosmote & επιθυμώντας να κατεβάσω για πρώτη φορά τη δωρεάν εφαρμογή επικοινωνίας viber, κάνω αναζήτηση μέσω google & βλέποντας πρώτους στη λίστα τους ιστότοπους viber-free.com & viber-gr.com, μπαίνω, βλέπω 'λήψη viber', πατάω, μου ζητάει τηλ. το δίνω & μετά από εισαγωγή κάποιου κωδικού & νομίζοντας ότι κατεβάζω την εφαρμογή βλέπω με έκπληξη να μου έρχονται κάποια απανωτά sms από τα 5ψήφια 54017 & 54303 & να με ενημερώνουν ότι έχω γραφτεί εν αγνοία μου στη 'συνδρομητική υπηρεσία switch2mob/paydash' & ότι χρεώθηκα '2,08ΕΥΡΩx3SMS=6,24ΕΥΡΩ/ΕΒΔ. ΣΥΝ ΤΥΧΟΝ ΤΕΛΗ ΚΙΝΗΤΗΣ' !
Ζαλισμένος κοίταξα πρώτα τι γίνεται με το υπόλοιπό μου & είδα ότι όντως έχει μειωθεί από 17,37 σε 11 ευρώ ήτοι 6,37 ευρώ απώλεια για το τίποτα & κατόπιν έβαλα γρήγορα φραγή στους συγκεκριμένους 5ψήφιους.

Νομίζω είναι τουλάχιστον ανεπίτρεπτο να χρεωνόμαστε για μηνύματα που λαμβάνουμε & -κυρίως- να υπάρχουν τέτοιου είδους παραπλανητικές καταχωρίσεις φαιδρών & κατάπτυστων απατεώνων & κανείς να μην αντιδράει. Με κάποιους φίλους & φίλες που μίλησα μετά το περιστατικό μου επιβεβαίωσαν ότι & εκείνοι έχουν χάσει με παρόμοιο τρόπο χρηματικά ποσά & μάλιστα ακόμη μεγαλύτερα, ενώ από μία σύντομη σχετική αναζήτηση ανακάλυψα διάφορα πρόσφατα άρθρα σχετικά με διαδικτυακές απάτες μέσω sms.

Αποφάσισα λοιπόν να μην το αφήσω να περάσει έτσι.
Ως εκ τούτου αιτούμαι:
1. Φραγή στο κινητό μου όλων των 5ψήφιων αριθμών.
2. Επιστροφή στο ακέραιο του χρηματικού ποσού που απώλεσα (6,37 ευρώ).
3. Δίωξη των συγκεκριμένων απατεώνων καθώς & όσων χρησιμοποιούν τέτοιου είδους παραπλανητικές διαδικτυακές 'υπηρεσίες' αφαίμαξης χρηματικων ποσών από αρχάριους & αφελείς. Αν δεν μας προστατέψετε εσείς ποιός θα μας προστατέψει ?

Το παρόν αποστέλλεται ταυτόχρονα σε
Cosmote, Διεύθυνση Δίωξης Ηλεκτρονικού Εγκλήματος, Διεθνές Ινστιτούτο για την Κυβερνοασφάλεια, ΕΕΤΤ, ΕΚΠΟΙΖΩ, Συνήγορο του Καταναλωτή, ΙΝΚΑ, newsit.gr."



Απολογισμός:

Μόνο η Cosmote ενδιαφέρθηκε ουσιαστικά.
'Συνήγορος Καταναλωτή': ζητάει ένα σωρό γραφειοκρατίες.
'Διεθνές Ινστιτούτο για την Κυβερνοασφάλεια': "Η φύση του Ινστιτούτου είναι καθαρά ενημερωτική".
'Διεύθυνση Δίωξης Ηλεκτρονικού Εγκλήματος': "Παρακαλούμε όπως επικοινωνήσετε τηλεφωνικά στο 11188 για περισσότερες διευκρινίσεις." Επικοινώνησα & μου είπαν να κάνω μήνυση στο τοπικό αστυνομικό τμήμα.
Οι υπόλοιποι αδιαφορία.

Λοιπόν για να μη λέμε μόνο τα στραβά των εταιρειών, η Cosmote/Frog όσες φορές επικ/σα με email απάντησε άμεσα.
Στην προκειμένη περίπτωση όχι μόνο μου επέστρεψε το ποσό που έχασα (οκ δεν ξέρω τι θα γινόταν αν το ποσό δεν ήταν τόσο 'ευτελές'), αλλά μου έδωσε & 2 φορές bonus 'δωράκια' χρόνο ομιλίας & MB.
Ναι εντάξει εταιρεία είναι, το συμφέρον της κοιτάει, αλλά αν θέλω να είμαι δίκαιος οφείλω να αναφέρω & τα θετικά.
(Φυσικά ενεργοποίησα & τη φραγή στα 5ψήφια).

Παρεμπιπτόντως μου ήρθε ενημέρωση για μια νέα δωρεάν υπηρεσία, ενδεχομένως χρήσιμη:
www.cosmote.gr/cs/cosmote/gr/wifi_calling.html
(Στο ασανσέρ πάντως μιλούσα κανονικά χωρίς διακοπές. Η επόμενη δοκιμή θα είναι στο μετρό.)
The administrator has disabled public write access.
The following user(s) said Thank You: Καράντη Μαρία (cross), sosimple

Επιστημη -Τεχνολογια 05 Oct 2019 21:04 #128

  • PRS33 (PARIS33)
  • PRS33 (PARIS33)'s Avatar
  • OFFLINE
  • Platinum Boarder
  • Posts: 4891
  • Thank you received: 2044
  • Karma: -9
Καλα εκανες και εκοψες ολα τα 5-ψηφια μηνυματα αλλα και αλλος τροπος ειναι να το ανοιξετε μια φορα και να τραβηξετε α.π.ο.κ.λ.ε.ι.σ.μ.ο απο αυτο το νουμερο.
Παντα VPN στο smartphone για internet και π.α.ν.τ.α με Chrome για τραπεζικες συναλλαγες (εγω δεν κανω απο Ελλαδα λογω του τα εχω εξω μην με βλεπουν οι Γερμανοι στην ΑΑΔΕ).
Εγω πληρωνω στο ενα νουμερο μηδεν λογαριασμο και στο αλλο αντε οταν μιλαω "κατω" να μου παει στα €3 και το εχω ξεσκισει γιατι εχω στειλει την μητερα μου εδω και καιρο.(whatsupp) και το viber για τα σταθερα νουμερα "κατω" παμφθηνο ειναι γυρω στα €0,03 cents/min.
Μην δινετε mala-σμενα χρηματα για ομιλια γιατι δοξα τον καλο θεουλη παντου υπαρχει δυκτιο σε ολα τα μαγαζια κλπ.


Ο Registry Editor ή στα ελληνικά μητρώο των Windows είναι μία βάση δεδομένων με πληροφορίες για τις ρυθμίσεις και τις επιλογές του λειτουργικού συστήματος και των εφαρμογών. Μέσω αυτού λοιπόν μπορούμε να αφαιρέσουμε το watermark που εμφανίζεται στα Windows 10.

1. Πατήστε Windows + R και πληκτρολογήστε “regedit” και έπειτα πατήστε enter.

2. Αντιγράψτε στην διέθυνση στο πάνω μέρος του παραθύρου “HKEY_CURRENT_USER\Control Panel\Desktop”

3. Στο δεξί παράθυρο εντοπίστε την τιμή “PaintDesktopVersion” και κάντε διπλό κλικ.

4. Αλλάξτε την τιμή “1” με την τιμή “0” και πατήστε ΟΚ.

Κανουμε μετα επανεκκινση του υπολογιστη.
(εγω ειχα βρει απο το facebook μιας γκομενας το κλειδι στο laptop win10 και μου κανει αυτοματα updates απλα να εχετε και ενα stick -ακι μην στραβωσει τιποτα στον υπολογιστη να εχετε παντα τα αρχεια σας.........εοδαλλως gloud.
Μου τα ειχε κλειδωσει μια φορα και ναναι καλα το γκομενακι απο "κατω" μολις τις εγραψα ποια εκδοση Win10 ειχα σε 10 λεπτα μου εστειλε το κλειδι και τρεχει ρολοι.(τωρα εχω βολευτει με τυον "Κινεζο" ενα παμφθηνο tablet στα €75 το εχω παρει και 8 core με 10 inches screen.(εχει καλο ρολοι επεξεργαστη και τρεχει internet οπου το παω).


Δευτερος τροπος

1.Δημιουργήστε ένα νέο έγγραφο κειμένου με το Notepad και αντιγράψτε τον παρακάτω κώδικα.

@echo off
taskkill /F /IM explorer.exe
explorer.exe
exit

2. Πατήστε “Αποθήκευση Ως” και αποθηκεύστε το αρχείο με την κατάληξη .bat. Το όνομα του αρχείου μπορεί να είναι οποιοδήποτε.
(παραδειγμα activation.bat)

3. Εντοπίστε το αρχείο πατήστε δεξί κλικ και έπειτα “Εκτέλεση ως διαχειριστής” . Η οθόνη σας θα μαυρίσει για μερικά δευτερόλεπτα και έπειτα θα επαναφερθεί.

Επανεκκινήστε τον υπολογιστή σας.

Σε αυτό το σημείο να πούμε ότι υπάρχει πιθανότητα να ξανά εμφανιστεί αυτό το μήνυμα κάποια στιγμή οπότε ίσως χρειαστεί να ακολουθήσετε την ίδια διαδικασία ξανά.

Πηγη :
techblog.gr/software/pos-ginetai-i-afair...quot-ton-windows-10/
EINSTEIN : Aν κάποιος σου προτείνει κάτι τσάμπα ΝΑ ΞΕΡΕΙΣ ΤΟ ΠΡΟΙΟΝ ΕΙΣΑΙ ΕΣΥ!!!
Να θυμάσαι όταν σου τάζουν «ελευθερία» σημαίνει ότι την εχεις ηδη χάσει!!!
The administrator has disabled public write access.

Η Τουρκία είναι πρώτη παγκοσμίως σε αποθέματα Οσμίου. 05 Oct 2019 21:48 #129

  • Καράντη Μαρία (cross)
  • Καράντη Μαρία (cross)'s Avatar
  • NOW ONLINE
  • Platinum Boarder
  • "χωρίς εμού ου δύνασθε ποιείν ουδέν" Ιωάννην 15:5
  • Posts: 13074
  • Thank you received: 1246
  • Karma: -29 (-1)
Η γειτονική μας Τουρκία έχει αποθέματα πολύτιμου Οσμίου 187 κι άλλων ισοτόπων από Όσμιο αξίας 40 τρισεκατομμυρίων δολαρίων!

Αναφορές
1 troy ounce = 31.1034768 grams


www.cs.mcgill.ca/~rwest/wikispeedia/wpcd/wp/o/Osmium.htm
www.britannica.com/science/osmium#ref1030712
trade-metal.com/osmium-187-os-187-99-999-p72539.html
Σταυρός ο φύλαξ πάσης της Οικουμένης,
Σταυρός η ωραιότης της Εκκλησίας,
Σταυρός βασιλέων το κραταίωμα,
Σταυρός πιστών το στήριγμα,
Σταυρός Αγγέλων η δόξα και...
Last Edit: 05 Oct 2019 21:56 by Καράντη Μαρία (cross).
The administrator has disabled public write access.

Η ελληνική εφεύρεση μικροκυματικού ραντάρ! 06 Oct 2019 10:30 #130

  • Καράντη Μαρία (cross)
  • Καράντη Μαρία (cross)'s Avatar
  • NOW ONLINE
  • Platinum Boarder
  • "χωρίς εμού ου δύνασθε ποιείν ουδέν" Ιωάννην 15:5
  • Posts: 13074
  • Thank you received: 1246
  • Karma: -29 (-1)
Ο Μπακόπουλος υπέβαλε το υπόμνημα στο ΓΕΣ που όπως ήταν φυσικό επέδειξε ενδιαφέρον. Συστάθηκε μάλιστα επιτροπή αποτελούμενη από τους καθηγητές του Πανεπιστημίου και του Πολυτεχνείου Γουναράκη, Σαρρόπουλο, Χόνδρο, Αθανασιάδη και των πλοιάρχου Πεζόπουλου, ταγματάρχη Κουρκούλια και επισμηναγού Αβέρωφ.
Η επιτροπή γνωμάτευσε ότι επιστημονικά η προτεινόμενη μέθοδος ήταν ορθή.
Το συγκεκριμένο ραντάρ έδινε τη δυνατότητα του εντοπισμού εχθρικών αεροσκαφών σε αρκετά μεγάλες αποστάσεις σε σχέση με του παλιότερου τύπου ραντάρ που είχαν εμβέλεια μόλις μερικά χιλιόμετρα και ήταν τεράστιες κατασκευές που εύκολα μπορούσαν τα αντίπαλα αεροσκάφη να χτυπήσουν.
Μια εφεύρεση που άλλαξε την εξέλιξη του Β΄ Παγκοσμίου Πολέμου καθώς την τεχνογνωσία διέθετε εκείνη την εποχή μόνο η Μ. Βρετανία καθώς το ΓΕΣ είχε παραδώσει με διαταγή του Μεταξά τα σχέδια για την κατασκευή του.
Έτσι οι συμμαχικές δυνάμεις είχαν ένα τεράστιο πλεονέκτημα στον εντοπισμό των εχθρικών αεροσκαφών και στην άμυνα τους σε σχέση με τις δυνάμεις του άξονα.
Έγινε δυνατός ο εντοπισμός αεροσκάφους από απόσταση έως 150 χλμ. με το μικροκυματικό ραντάρ του καθηγητή της Εφαρμοσμένης Φυσικής Παύλου Σαντορίνη.



www.pronews.gr/istoria/809363_i-elliniki...smioy-polemoy-vinteo
slpress.gr/istorimata/to-elliniko-rantar...echasmeno-epiteygma/
Σταυρός ο φύλαξ πάσης της Οικουμένης,
Σταυρός η ωραιότης της Εκκλησίας,
Σταυρός βασιλέων το κραταίωμα,
Σταυρός πιστών το στήριγμα,
Σταυρός Αγγέλων η δόξα και...
Last Edit: 06 Oct 2019 10:37 by Καράντη Μαρία (cross).
The administrator has disabled public write access.

Η ελληνική εφεύρεση εκατοστομετρικού ραντάρ! 07 Oct 2019 21:26 #131

  • Καράντη Μαρία (cross)
  • Καράντη Μαρία (cross)'s Avatar
  • NOW ONLINE
  • Platinum Boarder
  • "χωρίς εμού ου δύνασθε ποιείν ουδέν" Ιωάννην 15:5
  • Posts: 13074
  • Thank you received: 1246
  • Karma: -29 (-1)
Παύλος Σαντορίνης: Έλληνας πολιτικός μηχανικός, φυσικός, και σπουδαίος σύγχρονος εφευρέτης. (Ιούνιος 1893 – 19 Οκτωβρίου 1986)
Το εκατοστομετρικό ραντάρ είναι καθαρά Ελληνική εφεύρεση του καθηγητού του Ε.Μ. Πολυτεχνείου Παύλου Σαντορίνη ο οποίος σπούδασε στην Ελβετία από το 1905 έως το 1919 και ήταν φυσικός του Πανεπιστημίου της Ζυρίχης και πολιτικός μηχανικός του Ομοσπονδιακού Πολυτεχνείου της Ζυρίχης, μαθητής, φίλος και συνεργάτης του Αλβέρτου Αϊνστάιν, κατά την περίοδο εκείνη.
Το 1936 ο Παύλος Σαντορίνης ήταν υφηγητής της Εφηρμοσμένης Φυσικής του Πανεπιστημίου Αθηνών. Κατά την περίοδο αυτή, ο τότε πρωθυπουργός Ιωάννης Μεταξάς πληροφορήθηκε ότι ο Έλληνας επιστήμονας είχε κάνει μία μεγάλη ανακάλυψη, σχετική με την ανίχνευση των αεροπλάνων, οπότε κάλεσε επειγόντως τον Παύλο Σαντορίνη για να του δώσει σχετικές πληροφορίες.
Επειδή αντιλήφθηκε ο Ιωάννης Μεταξάς την σοβαρότητα της εφεύρεσης αυτής για την άμυνα της χώρας, ζήτησε από τον Παύλο Σαντορίνη, να καταθέσει το ταχύτερο δυνατόν, σχετικό υπόμνημα.
Μέσα σε μερικές ημέρες το υπόμνημα κατατέθηκε στην Αντιαεροπορική Άμυνα της χώρας με τίτλο Περί μεθόδου ανιχνεύσεως εχθρικών αεροπλάνων μέσω ηλεκτρομαγνητικών κυμάτων.
Η υπηρεσία αυτή το υπέβαλε στο Γενικό Επιτελείο Στρατού (Γ.Ε.Σ.) οπότε συνεστήθη ειδική επιτροπή τόσο από καθηγητές του Πανεπιστημίου και του Πολυτεχνείου όσο και από τους ανώτερους αξιωματικούς: πλοίαρχο Πεζόπουλο, ταγματάρχη Καρκούλια και επισμηναγό Αβέρωφ.
Η επιτροπή μελέτησε τη μέθοδο του Παύλου Σαντορίνη και βρίσκοντάς την ορθή από επιστημονική άποψη συγκροτεί μία νέα επιτροπή «ελέγχου και δοκιμών» με μέλη τους καθηγητές Χόνδρο και Αθανασιάδη, τον πλοίαρχο Πεζόπουλο, αντισυνταγματάρχη Βάλβη και ταγματάρχη Πάλλη υπό την προεδρία του Ανωτάτου Διοικητού της Αντιαεροπορικής Άμυνας αντιστράτηγου Κ. Μπακόπουλου.
Η επιτροπή αυτή απεφάνθη ότι επειδή η μέθοδος του Παύλου Σαντορίνη είναι ορθή από επιστημονικής πλευράς θα πρέπει να γίνουν πειραματικές δοκιμές της. (Πηγή: Αρ. Πρωτ. Απ. 44/19-9-1936).
Αλλά για τις δοκιμές αυτές χρειάζονταν τα απαραίτητα εξαρτήματα, ιδίως δε οι ειδικές λυχνίες εκπομπής και λήψεως μικροκυμάτων, στα οποία βασιζόταν η μέθοδος.
Όμως επειδή δεν υπήρχαν στην Ελλάδα οι απαραίτητες λυχνίες, καθώς και εξαρτήματα, έπρεπε να προμηθευτεί η Ελλάδα αυτά από το εξωτερικό. Για λόγους επίσης στρατιωτικούς, ήταν πολύ δύσκολη η εξεύρεσή τους. Αποφασίστηκε λοιπόν από το Γ.Ε.Σ. να ταξιδέψει ο Παύλος Σαντορίνης στο εξωτερικό με μεγάλη μυστικότητα, ώστε να προμηθευτεί τις απαραίτητες λυχνίες καθώς και τα άλλα υλικά.
Η ευκαιρία δόθηκε με το Διεθνές Συνέδριο βραχέων και υπερβραχέων κυμάτων στην Βιέννη το καλοκαίρι του 1937. Ο Παύλος Σαντορίνης, λόγω του κύρους και της φήμης του, ήταν πρόεδρος του Τμήματος Υπερβραχέων κυμάτων. Έτσι λοιπόν κατάφερε να προμηθευτεί όλα τα απαραίτητα για το πείραμα της κατασκευής του Ελληνικού ραντάρ.
Οι απαραίτητες για τον σκοπό αυτό λυχνίες, που δεν υπήρχαν τότε, κατασκευάστηκαν με κάθε δυνατή μυστικότητα, με τα σχέδια και τις υποδείξεις του ίδιου του Παύλου Σαντορίνη και ήταν ειδικές λυχνίες τύπου Μάγκνετρον μεγάλης ισχύος εκπομπής εκατοστομετρικών κυμάτων.
Τέλος, τα πειράματα άρχισαν το 1937 στην Αεροπορική βάση του Παλαιού Φαλήρου και συνεχίστηκαν έως το 1939. Τα αποτελέσματα αυτών των πειραμάτων ήταν καταπληκτικά! Μπορούσε το Ελληνικό ραντάρ να εντοπίσει και να παρακολουθεί αεροπλάνα μέχρι απόσταση 160 χιλιομέτρων.
Στις 7 Ιουλίου του 1940, έγινε πειραματική επίδειξη του Ελληνικού ραντάρ σε επιτροπή Άγγλων ειδικών με επικεφαλή τον ταγματάρχη Ρέυγουντ, της Αγγλικής Πρεσβείας Αθηνών.
Κατά την διάρκεια της επίδειξης αυτής διαπιστώθηκε από τις Αγγλικές Στρατιωτικές Αρχές ότι ανιχνεύθηκε από το Ραντάρ Αγγλικό αεροπλάνο πάνω από την Μήλο σε απόσταση περίπου 160 χιλιόμετρα. Μετά από αυτό το αποτέλεσμα ο ταγματάρχης Ρέυγουντ προέβαλε την εντολή του Αρχηγείου του να αποκτήσει την συσκευή, ώστε να την μεταφέρει αεροπορικώς στο Κάιρο.
Ο Έλληνας Πρωθυπουργός ενέκρινε την παράδοση των σχεδίων του ραντάρ στους Άγγλους, αντιτάχθηκε όμως κατηγορηματικά στη μεταφορά των συσκευών στη Μέση Ανατολή επειδή μέχρι την εποχή εκείνη η Ελλάδα ήταν ουδέτερη χώρα στον πόλεμο.
Μετά το τέλος του πολέμου, έγινε γνωστό ότι τα αγγλικά ραντάρ, της Μάχης της Αγγλίας, λειτουργούσαν σε μήκος κύματος άνω του ενός μέτρου, ενώ αντίθετα το Ελληνικό ραντάρ, από το 1939, ήταν εκατοστομετρικό ραντάρ, δηλαδή λειτουργούσε σε μήκη κύματος μεταξύ 40 και 50 εκατοστών του μέτρου. Οι Άγγλοι κατέληξαν στην περιοχή των εκατοστομετρικών κυμάτων μόνο το φθινόπωρο του 1942, δηλαδή δύο χρόνια μετά την επίδειξη της Ελληνικής εφεύρεσης.
Η μεγάλη διαφορά μεταξύ ενός εκατοστομετρικού ραντάρ και ενός ραντάρ που λειτουργεί σε μήκος κύματος άνω του ενός μέτρου είναι ότι με το εκατοστομετρικό ραντάρ μπορούν να ανιχνευτούν αντικείμενα πολύ μικρών γεωμετρικών διαστάσεων όπως π.χ. το snorkel ενός υποβρυχίου, πράγμα αδύνατο για ένα ραντάρ που λειτουργεί με μήκος πάνω από ένα μέτρο.
Σήμερα, όλα τα ραντάρ της Πολεμικής και Πολιτικής Αεροπορίας καθώς και της ρύθμισης κυκλοφορίας των αεροσκαφών από τον πύργο ελέγχου των αεροδρομίων, του Πολεμικού και του Εμπορικού Ναυτικού είναι εκατοστομετρικά ραντάρ.
Όμως ποια ήταν η τύχη του πρώτου αυτού ραντάρ; Αμέσως μετά την εισβολή του Γερμανικού στρατού στη χώρα μας το Γ.Ε.Σ. διέταξε την ολοκληρωτική καταστροφή του, ώστε οι κατακτητές να μη μπορέσουν να ενημερωθούν για τις λεπτομέρειες της κατασκευής του.
Ότι εξαρτήματα απέμειναν, τοποθετήθηκαν σε προσθήκη του Εργαστηρίου Φυσικής ΙΙ του Ε.Μ. Πολυτεχνείου, του οποίου, για πολλά χρόνια, διευθυντής ήταν ο ίδιος ο Παύλος Σαντορίνης.
Δεν υπάρχει συνεπώς αμφιβολία ότι η χώρα μας, παρά τα πενιχρά μέσα, πέτυχε να προηγηθεί στον επιστημονικό τομέα και να δημιουργήσει το εκατοστομετρικό ραντάρ που, δίχως αμφιβολία, είναι μία από τις μεγαλύτερες εφευρέσεις της εποχής μας.

Ορισμένες από τις σημαντικότερες επινοήσεις και κατασκευές του ήταν:
1. Η επινόηση και κατασκευή του απορροφομικρομετρικού ζυγού, που θεωρήθηκε ο ευπαθέστερος ζυγός της Φυσικής. Για την επινόησή του αυτή βραβεύτηκε το 1935 από την Ακαδημία του Παρισιού.
2. Επινόησε και κατασκεύασε πρώτος το «Ελληνικό ραντάρ», εμβέλειας 130 χλμ. και που αργότερα αποδείχθηκε ως το πρώτο εκατοστομετρικό ραντάρ του κόσμου, (1936-1939).
3. Επίσης το 1936 επινόησε και κατασκεύασε τον «ραδιοπυροσωλήνα», που 8 χρόνια αργότερα, το 1944 εφευρέθηκε από τους Αμερικανούς και που τον ονόμασαν τότε το «2ο μυστικό όπλο της Αμερικής».
4. Το 1942 εφεύρε (του αναγνωρίσθηκαν δύο πρωτοπορίες – προνόμια) τον ηλεκτρονικό εγκέφαλο «Η» ως αυτόματος πιλότος πυραύλου κατ΄ εναντίον άλλου εχθρικού. Την ίδια περίπου διάταξη της επινόησης αυτής εφεύραν οι Αμερικανοί 9 χρόνια μετά, το 1951 όπου και από τότε έχει ευρεία εφαρμογή.


www.pronews.gr/epistimes/582661_paylos-s...li-elliniki-efeyresi
Σταυρός ο φύλαξ πάσης της Οικουμένης,
Σταυρός η ωραιότης της Εκκλησίας,
Σταυρός βασιλέων το κραταίωμα,
Σταυρός πιστών το στήριγμα,
Σταυρός Αγγέλων η δόξα και...
Last Edit: 07 Oct 2019 21:37 by Καράντη Μαρία (cross).
The administrator has disabled public write access.

Επιστημη -Τεχνολογια 07 Oct 2019 23:04 #132

  • PRS33 (PARIS33)
  • PRS33 (PARIS33)'s Avatar
  • OFFLINE
  • Platinum Boarder
  • Posts: 4891
  • Thank you received: 2044
  • Karma: -9
Η Google διέθεσε ένα νέο πειραματικό χαρακτηριστικό στο Chrome Canary το οποίο δίνει στους χρήστες τη δυνατότητα να διαγράψουν τα cookies τρίτων από το πρόγραμμα περιήγησης.

Όλα τα μεγάλα προγράμματα περιήγησης διαθέτουν ελέγχους για τα cookies. Τα περισσότερα επιτρέπουν στους χρήστες να αποκλείουν τα cookies τρίτων, ενώ ορισμένα διαθέτουν επιπλέον επιλογές. Ο Firefox για παράδειγμα διαθέτει μια επιλογή για να επιτρέπονται τα cookies τρίτων μόνο για την περίοδο περιήγησης.

Δεν είναι τόσο εύκολο να ασχοληθούμε με τα cookies τρίτων αφού έχουν τοποθετηθεί στο σύστημα και οι περισσότεροι περιηγητές δεν κάνουν διάκριση μεταξύ cookies πρώτου και τρίτου μέρους όταν διαγράφουν τα δεδομένα.

Cookies: Βρείτε τι είδους cookies σερβίρει η κάθε ιστοσελίδα

Το εργαλείο «Clear browsing data» του Chrome έχει σχεδιαστεί για να διαγράφει όλα τα cookies και άλλα δεδομένα ιστότοπων. Όμως οι προγραμματιστές του browser φαίνεται ότι άλλαξαν το εργαλείο στο τελευταίο πρόγραμμα περιήγησης που υπάρχει στο κανάλι Chrome Canary. Το κανάλι Canary είναι για την τελευταία έκδοση του Google Chrome και περιλαμβάνει λειτουργίες που συχνά δεν είναι έτοιμες για κυκλοφορία στη σταθερή έκδοση του browser της Google.

Η λειτουργία θα πρέπει να ενεργοποιηθεί. Εδώ θα πρέπει να αναφέρουμε ότι όλα τα πειραματικά flags μπορεί να καταργηθούν ανά πάσα στιγμή. Ορισμένα από αυτά όμως μπορεί να τα δούμε αργότερα στην σταθερή έκδοση του Chrome.

Ακολουθήστε την διαδρομή για να ενεργοποιήσετε τη νέα λειτουργία:

Ανοίξτε την εσωτερική διεύθυνση chrome://flags/, και αναζητήστε για την ενεργοποίηση του flag Enable removing SameSite=None cookies
Ορίστε το flag στο enabled και επανεκκινήστε τον Google Chrome.

Το flag θα βρείτε ανοίγοντας την εσωτερική διεύθυνση:

chrome://settings/siteData

Φυσικά μπορείτε να πάτε και από το Menu – Settings – Privacy and Security – Site Settings – Cookies and site data – See all cookies and site data.

chrome://flags/#enable-removing-all-third-party-cookies

Ενεργοποιήστε την λειτουργία διαγραφής cookies τρίτων. Ο Chrome θα σας εμφανίσει ένα παράθυρο ενεργοποίησης που αναφέρει παραπάνω πληροφορίες για το εργαλείο.


Η νέα επιλογή φαίνεται να είναι πρακτική για τους χρήστες του Chrοme που δεν έχουν αποκλείσει οριστικά τα cookies τρίτων. Μπορείτε να τα αποκλείσετε εντελώς από την εσωτερική διεύθυνση: chrome://settings/content/cookies.

Όμως πριν τα αποκλείσετε, θα πρέπει να γνωρίζετε ότι ορισμένες ιστοσελίδες μπορεί να μην λειτουργούν σωστά. Φυσικά μπορείτε πάντα να προσθέσετε εξαιρέσεις για να επιτρέψετε σε αυτούς τους ιστότοπους να σερβίρουν τα cookies που χρειάζονται να λειτουργήσουν

Πηγη:
www.secnews.gr/199734/chrome-third-party-cookies/
EINSTEIN : Aν κάποιος σου προτείνει κάτι τσάμπα ΝΑ ΞΕΡΕΙΣ ΤΟ ΠΡΟΙΟΝ ΕΙΣΑΙ ΕΣΥ!!!
Να θυμάσαι όταν σου τάζουν «ελευθερία» σημαίνει ότι την εχεις ηδη χάσει!!!
The administrator has disabled public write access.
The following user(s) said Thank You: Καράντη Μαρία (cross)

Επιστημη -Τεχνολογια και απατες.......! 10 Oct 2019 05:51 #133

γιώργης (yorgi) wrote:
Παρεμπιπτόντως μου ήρθε ενημέρωση για μια νέα δωρεάν υπηρεσία, ενδεχομένως χρήσιμη:
www.cosmote.gr/cs/cosmote/gr/wifi_calling.html
(Στο ασανσέρ πάντως μιλούσα κανονικά χωρίς διακοπές. Η επόμενη δοκιμή θα είναι στο μετρό.)

Για να μη λέμε ανακρίβειες, άκυρο -προς το παρόν- αυτό με το ασανσέρ.
Είχα μεν σήμα, αλλά η φίλη στην άλλη άκρη της γραμμής μου είπε ότι δεν με άκουγε καθαρά.
Άρα, ας περιμένουμε λίγο ακόμη να δούμε αν η εν λόγω -πολυδιαφημισμένη νομίζω- υπηρεσία βελτιώνει όντως την ποιότητα της επικοινωνίας.
The administrator has disabled public write access.
The following user(s) said Thank You: Καράντη Μαρία (cross)

Επιστημη -Τεχνολογια και απατες.......! 10 Oct 2019 08:05 #134

  • sosimple
  • sosimple's Avatar
  • OFFLINE
  • Platinum Boarder
  • Posts: 626
  • Thank you received: 498
  • Karma: 56
γιώργης (yorgi) wrote:
Για να μη λέμε ανακρίβειες, άκυρο -προς το παρόν- αυτό με το ασανσέρ.
Είχα μεν σήμα, αλλά η φίλη στην άλλη άκρη της γραμμής μου είπε ότι δεν με άκουγε καθαρά.
Άρα, ας περιμένουμε λίγο ακόμη να δούμε αν η εν λόγω -πολυδιαφημισμένη νομίζω- υπηρεσία βελτιώνει όντως την ποιότητα της επικοινωνίας.
Δεν είναι νεα υπηρεσία αυτη, υπάρχει χρόνια. Και σίγουρα δεν προσφέρεται για τέτοια χρήση, ασανσέρ κλπ.
Εκει που προσφέρεται είναι σπίτι σου ΑΝ εχεις wifi ΚΑΙ δεν έχεις καλο σημα. Οποτε χρησιμοποιει το wifi του σπιτιού. Θελει να είσαι σε σταθερο σημειο, δηλαδή, σπιτι σου ή οπου έχεις το router. Συχνα έχεις και καλύτερη αυτονομία στην μπαταρια καθως η σύνδεση στο wifi καταναλώνει πολυ λιγοτερο απο τον πομποδεκτη του κινητού.
Πολυδιαφημισμενη υπηρεσία για μάρκετινγκ κυρίως με αστάθεια (1 δουλευει σωστα, 1 δε δουλευει) . Εφόσον εχετε εστω μετριο σημα, μην ασχολείστε καν..
The administrator has disabled public write access.
The following user(s) said Thank You: Καράντη Μαρία (cross), γιώργης (yorgi)

Επιστημη -Τεχνολογια και απατες.......! 10 Oct 2019 11:07 #135

sosimple wrote:
Δεν είναι νεα υπηρεσία αυτη, υπάρχει χρόνια. Και σίγουρα δεν προσφέρεται για τέτοια χρήση, ασανσέρ κλπ.
Εκει που προσφέρεται είναι σπίτι σου ΑΝ εχεις wifi ΚΑΙ δεν έχεις καλο σημα. Οποτε χρησιμοποιει το wifi του σπιτιού. Θελει να είσαι σε σταθερο σημειο, δηλαδή, σπιτι σου ή οπου έχεις το router. Συχνα έχεις και καλύτερη αυτονομία στην μπαταρια καθως η σύνδεση στο wifi καταναλώνει πολυ λιγοτερο απο τον πομποδεκτη του κινητού.
Πολυδιαφημισμενη υπηρεσία για μάρκετινγκ κυρίως με αστάθεια (1 δουλευει σωστα, 1 δε δουλευει) . Εφόσον εχετε εστω μετριο σημα, μην ασχολείστε καν..

Δεν αντιλέγω σε όσα λες.
Σχετικά με τη διαφήμιση, προσωπικά μόλις μου ήρθε (πρόσφατα) η σχετική ενημέρωση ασχολήθηκα να μάθω σχετικά. & είδα & ένα σωρό διαφημίσεις στο δρόμο (tv δεν βλέπω).
Σήμα έχω σχετικά καλό στο σπίτι. Οι ίδιοι όμως αν δεις εδώ www.cosmote.gr/cs/cosmote/gr/wifi_calling.html ισχυρίζονται τα εξής:
"..Χάρη στην πρωτοποριακή τεχνολογία Voice Over WiFi μπορείς να πραγματοποιείς και να δέχεσαι κλήσεις και SMS από οποιοδήποτε σημείο εσωτερικού, εξωτερικού ή υπόγειου χώρου, ακόμα και όταν το σήμα είναι πολύ περιορισμένο, αρκεί να έχεις πρόσβαση σε κάποιο δίκτυο WiFi.
Τώρα έχεις κάλυψη σε περισσότερα σημεία από ποτέ γιατί, εκτός από το WiFi δίκτυο στο σπίτι σου, η υπηρεσία WiFi Calling αξιοποιεί και το δίκτυο COSMOTE WIFI που σου δίνει αυτόματα πρόσβαση σε 1.000.000 σημεία στην Ελλάδα.." (κλπ)
Άρα, προφανώς δεν αναφέρονται μόνο στο οικιακό wifi.
Τώρα κατά πόσον ισχύουν (ή θα ισχύσουν) όσα ευαγγελίζονται, μένει να αποδειχτεί.
The administrator has disabled public write access.
Time to create page: 0.090 seconds