Welcome, Guest
Username: Password: Remember me
Ό,τι δεν ταιριάζει σε άλλη κατηγορία

TOPIC: Κόστος ζωής για έναν ενήλικα Αθήνα

Κόστος ζωής για έναν ενήλικα Αθήνα 11 Mar 2019 20:00 #10

  • GSAKKI
  • GSAKKI's Avatar
  • OFFLINE
  • Platinum Boarder
  • Posts: 456
  • Thank you received: 162
  • Karma: 32
ΙΣΩΣ ΦΤΑΝΟΥΝ ΤΑ ΛΕΦΤΑ ΝΑ ΖΗΣΕΙς ΑΛΛΑ ΙΣΩΣ ΔΕ ΦΤΑΝΟΥΝ ΓΙΑ ΝΑ ΓΡΑΦΤΕΙΣ ΓΥΜΝΑΣΤΗΡΙΟ -ΙΣΩΣ ΔΕ ΦΤΑΝΟΥΝ ΓΙΑ ΝΑ ΤΡΩΣ ΕΞΩ ΠΟΥ ΚΑΙ ΠΟΥ-ΙΣΩΣ ΔΕ ΦΤΑΝΟΥΝ ΓΙΑ ΝΑ ΚΕΡΑΣΕΙΣ ΕΝΑ ΦΙΛΟ ...
The administrator has disabled public write access.
The following user(s) said Thank You: γιώργης (yorgi)

Κόστος ζωής για έναν ενήλικα Αθήνα 11 Mar 2019 21:55 #11

  • Καράντη Μαρία (cross)
  • Καράντη Μαρία (cross)'s Avatar
  • OFFLINE
  • Platinum Boarder
  • "χωρίς εμού ου δύνασθε ποιείν ουδέν" Ιωάννην 15:5
  • Posts: 13108
  • Thank you received: 1248
  • Karma: -29 (-1)
GSAKKI wrote:
...ΔΕ ΦΤΑΝΟΥΝ ΓΙΑ ΝΑ ΚΕΡΑΣΕΙΣ ΕΝΑ ΦΙΛΟ ...

Βρε γλυκέ μου, στην Ελλάδα της οικονομικής ύφεσης και συνεχιζόμενης κρίσης, με τα 4.500.000 πολιτών που χρωστούν στην Εφορία, χώρια τα ποσά που χρωστούν στα Ασφαλιστικά Ταμεία/Τράπεζες/συγγενείς/φίλους, ποιος σώφρων άνθρωπος υπολογίζει τα κεράσματα σε φίλους στον τακτικό του οικογενειακό προϋπολογισμό; :S
Σταυρός ο φύλαξ πάσης της Οικουμένης,
Σταυρός η ωραιότης της Εκκλησίας,
Σταυρός βασιλέων το κραταίωμα,
Σταυρός πιστών το στήριγμα,
Σταυρός Αγγέλων η δόξα και...
Last Edit: 11 Mar 2019 21:58 by Καράντη Μαρία (cross).
The administrator has disabled public write access.

Κόστος ζωής για έναν ενήλικα Αθήνα 12 Mar 2019 01:02 #12

  • sosimple
  • sosimple's Avatar
  • OFFLINE
  • Platinum Boarder
  • Posts: 626
  • Thank you received: 498
  • Karma: 56
sonik wrote:
παρατηρηση νουμερο 1. 10 ενοικια?και νοικιαζονται αυτη την εποχη και τα 10 ακινητα που εχεις???

παρατηρηση νουμερο 2. ο συσχετισμος εισοδηματων με ανευρεση γυναικας μου αρεσε. :ohmy: εγω μια περιοδο που ημουν ανεργος μια χαρα εβρισκα σχεδον οποια μου αρεσε γιατι πολυ απλα ειχα την πολυτελεια να αφιερωνω χρονο προς αυτη την κατευθυνση.οσο δουλευα πολυ λιγοτερες επιτυχιες ειχα.ασε που θεωρω οτι οι γυναικες που κοιτουν το αντρικο πορτοφολι πεφτουν σε ασχημους αντρες και συμβιβαζονται.αυτο δεν μπορεις να το αποκαλεσεις φυσικα σχεση αλλα εταιρικη συναλλαγη.μια επιχειρηση δηλαδη αμφοτερων..
Για την ακρίβεια 11 ενοίκια, αλλά μη φανταστείς. Τα 8 ειναι μικρές γκαρσονιερες. Ολα σε μια πολυκατοικία δικια μου που έφτιαξα με σκοπό την ενοικιαση. Καλα με εχει πάει σχετικά. Σπανια πλέον εχω κατι ανοικιαστο, ασπουμε αυτη τη στιγμη κανένα.
Σε περίπου 14 χρονια που νοικιάζω, εχω βαλει κοντά στα 250-300 άτομα και εχω δείξει μπορεί και σε 1000 . Εχω βάψει απειρες φορες, ,φτιαχνω τα περισσοτερα πραγματα μονος μου , εισπρατω στο χερι τα παντα και σχεδον ποτε σε τραπεζα, βγαζω κοινοχρηστα μονος μου τα εκτυπώνω τα παω, εισπρατω ο ίδιος, συν νερα που πληρώνω ολα και τα παίρνω κλπ. Στην πραξη ειναι σχεδον αδυνατον να κανεις και αλλη δουλεια ετσι.
Αλλα μονο αυτο, συνηθως ειναι λιγο, πλην των περιπτωσεων που εχω ανοικαστα και πρακτικα ειμαι standby ολη μερα και δειχνω..
Στην πραγματικοτητα δεν αξιζει τον κοπο παρολο που βγαζω 2-3 φορες το βασικο μισθο καποιου που δουλευει.
Δεδομενου τον κεφαλαιων που εδωσα για να κανω κατι τετοιο, και τον χρηματων που χανω, καθως αν δεν ειχα κανει αυτο θα δουλευα. Παντως ζω απο αυτο και εχω βαλει και στην ακρη καπου 250χ. Ακουγεται καλα αλλα ουτε αποσβεση δεν θεωρω οτι εχω κανει ακομα και αν τα πουλησω ολα. Τα εχω μονιμως νοικιασμενα οταν στην πολη μου σχεδον ολοι εχουν αρκετα ανοικιαστα.
Για να το πετυχω αυτο, ειμαι ο φθηνοτερος απο ολους και τα προβαλω σε σιτε, ταμπελες, fb, εφημεριδες, γενικα το κυνηγαω οσο ακομα μπορω. Μαλλον ειμαι οφτοπικ απλα ενημερωτικα με αφορμη το σχολιο σου..
Στο θεμα των γυναικων, παιζουν πολλα, αναλογως τι ηλικια εχεις κλπ. Σε αυτο που γραφεις, οτι εχεις το συν του ελευθερου χρονου ισχυει, αλλα επιμενω οτι απο μια ηλικια και μετα ειναι οπως τα λεω. Ας το αφησουμε ομως γιατι ειναι ασχετο με το θεμα, κακως το ανεφερα.
Κυριως το ανεφερα γιατι ο φιλος σκεφτεται να αφησει τη δουλεια του , και οπως ολοι (και εγω καποτε) το ν1 που σε νοιαζει τοτε ειναι αν θα βγαινεις οικονομικα πχ μονο με εισοδηματα απο ενοικια. Υπαρχουν και αλλοι παραγοντες που πρεπει κανεις να εξετασει οταν σκεφτει κατι τετοιο, κοινωνικοι κλπ που στην πορεια θα καταλαβεις οτι ειναι εξισου σημαντικοι. Το να αποκτησεις ξαφνικα πολυ χρονο ελευθερο, απο μια ηλικια και μετα, αν δεν φτιαξεις τη ζωη σου καταλληλα, μπορει να σε κανει να περνας χειροτερα απο αν δουλευες. Δυσκολα το πιστευει καποιος αυτο, αλλα κατι ξερω για να το λεω. Και επειδη κανω παρεα με κοσμο που εχει λυσει τα οικονομικα του απο νωρις χωρις να δουλευει, οι περισσοτεροι δεν περνανε καλα. Δε μιλαω δηλαδη μονο απο προσωπικη μου εμπειρια, που θα μπορουσε να ειναι εντελως τυχαιο.
The administrator has disabled public write access.

Κόστος ζωής για έναν ενήλικα Αθήνα 12 Mar 2019 08:20 #13

  • sonik
  • sonik's Avatar
  • OFFLINE
  • Platinum Boarder
  • Posts: 1313
  • Thank you received: 310
  • Karma: 1
sosimple ναι εχεις δικιο σε αυτα που λες.
τωρα για τον βασικο μισθο που λες.αν πχ ειναι 600 ευρω,ισως λεω και πολλα και βγαζεις 1200-1500 ευρω το μηνα αξιζει τον κοπο φυσικα να τρεχεις κλπ.
ισως εισαι σε περιοχη-νομο και σε σημειο με ζητηση.
γιατι εγω παρατηρωντας το τι γινεται βλεπω πανω απο το 70% των ακινητων να ειναι ανοικιαστα.λογικο αφου ο κοσμος δεν εχει λεφτα.

εισαι τυχερος.ξερω πχ ατομο που εχει 10 ακινητα απο σπιτια εως καταστηματα και με παρα πολλες προσπαθειες εχει νοικιασμενα τα 4 αυτη τη στιγμη.και μπαινει μεσα,γιατι του τρωνε οι φοροι τα υπολοιπα,βαλε ζημιες και διαφορα προβληματα ουσιαστικα δεν εχει κερδος.

σιγουρα ειναι μια λυση αναγκης αυτο που κανεις απο τη στιγμη που εισαι ανεργος.το θεμα ειναι τι γινεται αν μεινουν ολα ανοικιαστα και αναγκαζεσαι να τρως απο τα ετοιμα.εκει παμε στο αντιθετο ακρο.
και ειναι και το θεμα της συνταξης.οκ τωρα βιοποριζεσαι.μετα απο καποια χρονια αν μεινουν ολα ανοικιαστα και σου τελειωνουν και τα αποθεματικα τι κανεις?πως θα ζεις οταν εχεις να βαλεις πολλα χρονια ενσημα?
θα μου πεις μπορει να πεθανω πριν φτασω σε ηλικια συνταξιοδοτησης.κανεις δεν το ξερει αυτο.ειναι και αυτο μια σκεψη.αλλα αν φτασεις σε ηλικια συνταξιοδοτητης ομως και δεν πηγαν καλα τα εσοδα απο εισοδηματα τοτε τι κανεις?
αν φτιαξουν πχ το περιουσιολογιο δεν το εχουν σε τιποτα αυτοι απο την σουμα που θα κανουν σε καταθεσεις-προθεσμιακες-ακινητα να σου παρουν τα μισα....για πλακα.

φιλοσοφικα μιλωντας τωρα.θα σε ρωτουσα κατι αλλο.αν πχ αυριο ειχες ενα μυριο στην ακρη και μονο αυτο,δηλαδη οχι την πολυκατοικια ουτε κατι αλλο και σκεφτοσουν τι να το κανεις τι θα εκανες? δεδομενου οτι πολυκατοικια αποκλειεται να εχτιζες αφου η οικοδομη εχει πεθανει τα τελευταια 10 χρονια σχεδον.οι προθεσμιακες εχουν ευτελισει τα επιτοκια οποτε επισης δεν συμφερει να τα βαλεις μεσα σε τραπεζα και αν τα βαλεις σε λιγο με το φορο περιουσιας θα στα φανε κανονικα .το να ανοιξεις μια καφετερια ή κατι αλλο ο κινδυνος να παει απατο ειναι μεγαλος για να μην πω σιγουρο σχεδον.αν ειχες λοιπον ενα εκατομμυριο ευρω τι σκεψεις θα εκανες ωστε να τα αυγατιζες και να ζουσες απο αυτο?αν αυτος ηταν ο σκοπος σου φυσικα.

για χρυσο δεν το αναφερω γιατι και εκει υπαρχει ο κινδυνος φορων σε αγοραπωλησιες και επισης μπορει να συμβει κατι και να μην μπορεις να πουλησεις τιποτα σε περιπτωση πχ μεγαλης οικονομικης καταστροφης της χωρας οπου πολλα παγωνουν.και οι εξαγωγες επισης.
The administrator has disabled public write access.
The following user(s) said Thank You: Καράντη Μαρία (cross), sosimple, Thanasis (atsi)

Κόστος ζωής για έναν ενήλικα Αθήνα 12 Mar 2019 10:50 #14

  • KAss (Kass)
  • KAss (Kass)'s Avatar
  • OFFLINE
  • Fresh Boarder
  • Posts: 18
  • Thank you received: 1
  • Karma: -1
Θα με ενδιέφερε κάτι παραπανω για τους κοινωνικούς παράγοντες και πως υπάρχει περίπτωση να μην περνάω καλά ενώ κάθομαι.
The administrator has disabled public write access.

Κόστος ζωής για έναν ενήλικα στην Ταϊλάνδη 12 Mar 2019 11:29 #15

  • Καράντη Μαρία (cross)
  • Καράντη Μαρία (cross)'s Avatar
  • OFFLINE
  • Platinum Boarder
  • "χωρίς εμού ου δύνασθε ποιείν ουδέν" Ιωάννην 15:5
  • Posts: 13108
  • Thank you received: 1248
  • Karma: -29 (-1)
sonik wrote:
αν αυριο ειχες ενα μυριο στην ακρη τι θα εκανες?

Δείτε τη ζωάρα που κάνει αυτός ο Αυστραλός στη φθηνή Ταϊλάνδη, και πάρτε ιδέες.

www.youtube.com/channel/UCPT43WW03XSalWXyWY3iuEg/videos
Σταυρός ο φύλαξ πάσης της Οικουμένης,
Σταυρός η ωραιότης της Εκκλησίας,
Σταυρός βασιλέων το κραταίωμα,
Σταυρός πιστών το στήριγμα,
Σταυρός Αγγέλων η δόξα και...
Last Edit: 12 Mar 2019 11:35 by Καράντη Μαρία (cross).
The administrator has disabled public write access.

Κόστος ζωής για έναν ενήλικα Αθήνα 12 Mar 2019 17:33 #16

  • sosimple
  • sosimple's Avatar
  • OFFLINE
  • Platinum Boarder
  • Posts: 626
  • Thank you received: 498
  • Karma: 56
sonik wrote:
sosimple ναι εχεις δικιο σε αυτα που λες.
τωρα για τον βασικο μισθο που λες.αν πχ ειναι 600 ευρω,ισως λεω και πολλα και βγαζεις 1200-1500 ευρω το μηνα αξιζει τον κοπο φυσικα να τρεχεις κλπ.
ισως εισαι σε περιοχη-νομο και σε σημειο με ζητηση.
γιατι εγω παρατηρωντας το τι γινεται βλεπω πανω απο το 70% των ακινητων να ειναι ανοικιαστα.λογικο αφου ο κοσμος δεν εχει λεφτα.

εισαι τυχερος.ξερω πχ ατομο που εχει 10 ακινητα απο σπιτια εως καταστηματα και με παρα πολλες προσπαθειες εχει νοικιασμενα τα 4 αυτη τη στιγμη.και μπαινει μεσα,γιατι του τρωνε οι φοροι τα υπολοιπα,βαλε ζημιες και διαφορα προβληματα ουσιαστικα δεν εχει κερδος.

σιγουρα ειναι μια λυση αναγκης αυτο που κανεις απο τη στιγμη που εισαι ανεργος.το θεμα ειναι τι γινεται αν μεινουν ολα ανοικιαστα και αναγκαζεσαι να τρως απο τα ετοιμα.εκει παμε στο αντιθετο ακρο.
και ειναι και το θεμα της συνταξης.οκ τωρα βιοποριζεσαι.μετα απο καποια χρονια αν μεινουν ολα ανοικιαστα και σου τελειωνουν και τα αποθεματικα τι κανεις?πως θα ζεις οταν εχεις να βαλεις πολλα χρονια ενσημα?
θα μου πεις μπορει να πεθανω πριν φτασω σε ηλικια συνταξιοδοτησης.κανεις δεν το ξερει αυτο.ειναι και αυτο μια σκεψη.αλλα αν φτασεις σε ηλικια συνταξιοδοτητης ομως και δεν πηγαν καλα τα εσοδα απο εισοδηματα τοτε τι κανεις?
αν φτιαξουν πχ το περιουσιολογιο δεν το εχουν σε τιποτα αυτοι απο την σουμα που θα κανουν σε καταθεσεις-προθεσμιακες-ακινητα να σου παρουν τα μισα....για πλακα.

φιλοσοφικα μιλωντας τωρα.θα σε ρωτουσα κατι αλλο.αν πχ αυριο ειχες ενα μυριο στην ακρη και μονο αυτο,δηλαδη οχι την πολυκατοικια ουτε κατι αλλο και σκεφτοσουν τι να το κανεις τι θα εκανες? δεδομενου οτι πολυκατοικια αποκλειεται να εχτιζες αφου η οικοδομη εχει πεθανει τα τελευταια 10 χρονια σχεδον.οι προθεσμιακες εχουν ευτελισει τα επιτοκια οποτε επισης δεν συμφερει να τα βαλεις μεσα σε τραπεζα και αν τα βαλεις σε λιγο με το φορο περιουσιας θα στα φανε κανονικα .το να ανοιξεις μια καφετερια ή κατι αλλο ο κινδυνος να παει απατο ειναι μεγαλος για να μην πω σιγουρο σχεδον.αν ειχες λοιπον ενα εκατομμυριο ευρω τι σκεψεις θα εκανες ωστε να τα αυγατιζες και να ζουσες απο αυτο?αν αυτος ηταν ο σκοπος σου φυσικα.

για χρυσο δεν το αναφερω γιατι και εκει υπαρχει ο κινδυνος φορων σε αγοραπωλησιες και επισης μπορει να συμβει κατι και να μην μπορεις να πουλησεις τιποτα σε περιπτωση πχ μεγαλης οικονομικης καταστροφης της χωρας οπου πολλα παγωνουν.και οι εξαγωγες επισης.
Αυτα που λες φιλε μου, περνανε πολυ συχνα απο το μυαλο μου ως προβληματισμος. Ανετα θα μπορουσα να τα ειχα γραψει εγω.
Καποια βεβαια τα εχω τακτοποιησει στο μυαλο μου. Παλαιοτερα σκοπευα να κανω καποια ασφαλεια ζωης και συνταξιοδοτικο καποια στιγμη. Αυτη η στιγμη , με την οικονομικη κριση περασε.. Καθως επελεξα καλως ή κακως να το αναβαλω.
Το βασικοτερο απο οσα ειπες, οτι εχεις 2 βασικα ανχη:
1. Δεν ξερεις τι θα σου ξημερωσει αυριο σε αυτη τη χωρα. Το χ λαικιστικο μπ@υρδελοκομα, προσλαμβανει σωρηδων σχολικους τροχονομους, συμβασιουχους κλπ δωροδοκοντας στην ουσια και εξαγοραζοντας ψηφους και το λογαρισμο πληρωνουν κοινωνικες ομαδες ως θυματα ανεβαζοντας τους τη φορολογια στο 80-120% . Απλα στα τετοια τους. Συμβαινει καθε μερα. Και μη νομιζετε τα γραφω μονο για τη νυν κυβερνηση, ακριβως τα ιδια καναν και οι προηγουμενες. Μου εχει συμβει και εμενα φοροι κλπ να ειναι περισσοτερα απο οσα εβγαζα...
2. Δεν ξερεις αν θα βγαζεις φραγγο αυριο ακομα και αν βγαζεις σημερα.
Με λιγα λογια η ανασφαλεια ειναι τεραστια. Συχνα εχω 2000€ εισπραξεις το μηνα. Μη νομιζει κανεις οτι ειναι σοβαρα λεφτα αυτα.
Αν αφαιρεσεις χαρατσια, ενερ πιστοποιητικα, πιστ δεη, εμεσους φορους ζημιες , απληρωτα ενοικια , κοινοχ κλπ τι νομιζετε οτι μενει τελικα? Για σκεψου να δινεις και 200€ το μηνα για συνταξη/ασφαλεια..
Και σε λενε και πλουσιο ο καθε μπιπ δημ υπαλληλος που τα ξυνει (δε λεω οτι τα ξυνουν ολοι, λεω οτι το ακουω συχνα απο πολους που αποδεδειγμενα τα ξυνουν).
Η περιοχη που νοικιαζω δεν την λες καλη, ειναι εκτος κεντρου κατι που σημαινει σχεδον 0 φοιτητες και ενοικια στη μιση τιμη σε σχεση με κεντρο.
Δεν υπαρχει περιπτωση με τετοια εξοντωτικη φορολογια στα ακινητα να βγαλεις φραγκο τηροντας 100% τους νομους. Και το γραφει καποιος που προ κρισης τηρουσε 100% τα παντα.
Με πολλα κολπα λοιπον και κινδυνο να φας προστιμα, μονο ετσι μπορεις να βγαλεις ενα εισοδημα της προκοπης.
Προσωπικα βγαζοντας καλα λεφτα μια 10ετια, και εχοντας λεφτα στην ακρη, αν σκεφτεις οτι με τους πενιχρους τοκους (και ρισκαροντας και αυτα τα λεφτα στην ουσια) βγαζοντας και 250€/ μηνα απο τοκους καταφερνω να καλυπτω χαρατσια κλπ και κανοντας τα παντα μονος μου, συχνα εχω εισοδημα 1400-1800 σχεδον καθαρο.. Δεν το λες καθολου κακο για τετοια εποχη.
Αλλα πολυ ευκολα αυριο μπορει να μπεις και μεσα.. Παιρνοντας ως πιστοποιητικα για τα παντα ενα χαρτι της πλακας χωρις να ελενξει ποτε κανεις τιποτα.. Μονο για την εφορια.. Ειπαμε, στα ορια της νομιμοτητας παντου. Δε γραφω περισσοτερα .. Και πολλα εγραψα βασικα. Το σιγουρο ειναι οτι δεν το θες ολο αυτο γιατι θα εισαι μεσα στο ανχος.
Αν ειχα 1 εκ ευρω προ κρισης πολλα θα σου προτεινα. Τωρα ουτε με σφαιρες δεν επενδυα στην Ελλαδα και αυτο ακριβως ειναι το προβλημα της χωρας. Οπου και να επενδυσεις, οσο καλη και να ειναι η επενδυση την ωρα που την κανεις, τα λεφτα σου τελικα θα πανε για διορισμους στο δημοσιο καθαριστριων, σχ τροχονομων, φυλακων, κλπ κλπ.
Θα φορολογηθεις τοσο πολυ για να πληρωθουν ολοι αυτοι που ΔΕΝ θα βγαλεις φραγκο η στην καλυτερη θα παιδευεσαι 30 χρονια απλα για να παρεις τα λεφτα σου πισω.
Σε 1η φαση θα τα εστελνα στο εξωτερικο σε 3-4 σοβαρες τραπεζες και θα επενδυα σε σοβαρες χωρες σε οτι εκρινα κατα καιρους οτι συμφερει. Κρατωντας 300χ στην ακρη σε προθ καταθεσεις η κατι παρομοιο ακινδυνο.
Πλην εξαιρεσεως, κυριως αν σου τυχει καποια ευκαιρια κυριως σε τουριστικο τομεα. Πχ αν εχεις τροπο να αποκτησεις φτηνα οικοπεδο/κτηριο στη Σαντορινη, δε λες οχι. Αλλα αυτα σπανιζουν. Οτι αξιζει ειναι πανακριβο και τωρα. Αλλα παντα υπαρχουν ευκαιριες, αν σου τυχει τετοια και την πιστευεις, προχωρα το. Απλα αντι για busines plan, θα πρεπει να σκεφτεις αν εχεις τροπο αντιμετωπησης αν σου πανε τους φορους στο 100%.. Συχνα υπαρχουν λυσεις και γι αυτο.
@Kass: Δεν εγραψες τι ηλικια εχεις. Αν εισαι μικρος και η δουλεια που ηδη εχεις ειναι της πλακας, μην ανχωνεσαι ιδιαιτερα. Σταματωντας τη δουλεια σου θα τα δεις μονος σου και θα κρινεις. Καθε περιπτωση ειναι διαφορετικη.
Και οι στοχοι του ανθρωπου και οι αναγκες του αλλαζουν με την ηλικια. Αν εισαι λοιπον κατω των 30 και με ασχημη δουλεια, οποτε θες αν δεν εισαι ευχαριστημενος, ξανα πιανεις δουλεια.
Προσωπικα εκανα δουλεια καριερας. Υπηρχαν προοπτικες , σε σοβαρη εταιρια οικονομολογος. Αν ειμουν πχ σερβιτορος θα ειχα παραιτηθει προ πολου.. Οποτε ειμουν σε μεγαλο δηλημα να παρατησω τη δουλεια μου, μιας και δε θα την ξανα εβρισκα.
Ηρθαν ετσι τα πραγματα που επρεπε να γλυψω για να μη μπει αλλος στη θεση μου κατι που δεν εκανα.. Και θεωρουμουν κορυφη, ο ποιο σιγουρος στην επιχειρηση :) Βαρεθηκα να ακουω ποσο σημαντικος ειμουνα, και πως αν υπηρχαν αλλοι 2 εκει μεσα θα εκτοξευοταν η επιχειρηση.. :)
Last Edit: 12 Mar 2019 17:51 by sosimple.
The administrator has disabled public write access.

Κόστος ζωής για έναν ενήλικα Αθήνα 14 Mar 2019 18:44 #17

  • CV
  • CV's Avatar
  • OFFLINE
  • Platinum Boarder
  • Posts: 1015
  • Thank you received: 764
  • Karma: 9
sosimple wrote:
Παλαιοτερα σκοπευα να κανω καποια ασφαλεια ζωης και συνταξιοδοτικο καποια στιγμη. Αυτη η στιγμη , με την οικονομικη κριση περασε.. Καθως επελεξα καλως ή κακως να το αναβαλω.

Η οικονομικη κριση εβγαλε κι ενα καλο. :lol:
The administrator has disabled public write access.
The following user(s) said Thank You: Καράντη Μαρία (cross), sosimple

Κόστος ζωής για έναν ενήλικα στην Ταϊλάνδη 14 Mar 2019 18:49 #18

  • CV
  • CV's Avatar
  • OFFLINE
  • Platinum Boarder
  • Posts: 1015
  • Thank you received: 764
  • Karma: 9
Καράντη Μαρία (cross) wrote:
Δείτε τη ζωάρα που κάνει αυτός ο Αυστραλός στη φθηνή Ταϊλάνδη, και πάρτε ιδέες.

www.youtube.com/channel/UCPT43WW03XSalWXyWY3iuEg/videos

Μια βολτιτσα απο την περιοχη, ανεμβολιαστη, θα σε πεισει: wwwnc.cdc.gov/travel/destinations/clinician/none/thailand
The administrator has disabled public write access.
The following user(s) said Thank You: Καράντη Μαρία (cross), γιώργης (yorgi)
Time to create page: 0.089 seconds