Welcome, Guest
Username: Password: Remember me
Ό,τι δεν ταιριάζει σε άλλη κατηγορία
  • Page:
  • 1

TOPIC: Οριστική διακοπή παροχής ΔΕΗ

Οριστική διακοπή παροχής ΔΕΗ 13 Apr 2019 15:23 #1

  • knaison
  • knaison's Avatar
  • OFFLINE
  • Junior Boarder
  • Posts: 20
  • Thank you received: 3
  • Karma: 1
Καλησπέρα.
Εδώ και 5 περίπου χρόνια σε ένα ακίνητο που χρησιμοποιώ ως αποθήκη, είχα διακόψει τη σύνδεση με το δίκτυο της ΔΕΗ, για να γλυτώσω περιττά χαράτσια όπως δημοτικά τέλη και ΕΡΤ, καθώς δεν χρειαζόμουν ηλεκτρικό ρεύμα.
Πριν από μερικές ημέρες η ΔΕΗ μου έστειλε μια επιστολή όπου με καλεί εντός κάποιας να προβώ στην επανασύνδεση με το δίκτυό της διαφορετικά θα μου αφαιρέσει το κιβώτιο με το μετρητή της παροχής.

Ρώτησα κάποιον ηλεκτρολόγο και μου είπε να προβώ στην επανασύνδεση και μετά να ξακάνω διακοπή.

1. Μετά από πόσο καιρό από τη σύνδεση μπορώ να ξανακάνω διακοπή?
2. Πόσο κοστίζει η επανασύνδεση?
3. Συμφέρει να μην κάνουν τίποτα, να πάρουν το ρολόι και αν στο μέλλον χρειαστώ ρεύμα πόσο θα μου κοστίσει? Πρέπει να υποβάλλω από την αρχή τα δικαιολογητικά, όπως οικοδομικές άδειες κ.λ.π.?
Last Edit: 13 Apr 2019 15:24 by knaison.
The administrator has disabled public write access.

Οριστική διακοπή παροχής ΔΕΗ 13 Apr 2019 15:37 #2

  • GREGORYMO
  • GREGORYMO's Avatar
  • OFFLINE
  • Gold Boarder
  • Posts: 284
  • Thank you received: 71
  • Karma: 0
Αν δεν έχεις σκοπό να το ηλεκτροδοτησεις στο ορατό μέλλον, άσε να στο πάρουν!
ΥΓ. ΜΟΝΟ ΤΟΤΕ ΓΛΙΤΩΝΕΙΣ ΤΑ ΧΑΡΑΤΣΙΑ 100%!!!!!!!
The administrator has disabled public write access.
The following user(s) said Thank You: γιώργης (yorgi)

Οριστική διακοπή παροχής ΔΕΗ 27 Apr 2019 01:54 #3

  • Stefan
  • Stefan's Avatar
  • OFFLINE
  • Platinum Boarder
  • Posts: 642
  • Thank you received: 189
  • Karma: -23
Aν καποιος παει σε αλλον παροχο πλην δεη, και αργοτερα στο μελλον αποφασισει να επιστρεψει στη δεη, τι κοστος υπαρχει?
Last Edit: 27 Apr 2019 01:55 by Stefan.
The administrator has disabled public write access.

Οριστική διακοπή παροχής ΔΕΗ 27 Apr 2019 06:45 #4

  • gus (gus326)
  • gus (gus326)'s Avatar
  • OFFLINE
  • Platinum Boarder
  • Posts: 1784
  • Thank you received: 695
  • Karma: 36
knaison wrote:
Καλησπέρα.
Εδώ και 5 περίπου χρόνια σε ένα ακίνητο που χρησιμοποιώ ως αποθήκη, είχα διακόψει τη σύνδεση με το δίκτυο της ΔΕΗ, για να γλυτώσω περιττά χαράτσια όπως δημοτικά τέλη και ΕΡΤ, καθώς δεν χρειαζόμουν ηλεκτρικό ρεύμα.
Πριν από μερικές ημέρες η ΔΕΗ μου έστειλε μια επιστολή όπου με καλεί εντός κάποιας να προβώ στην επανασύνδεση με το δίκτυό της διαφορετικά θα μου αφαιρέσει το κιβώτιο με το μετρητή της παροχής.

Ρώτησα κάποιον ηλεκτρολόγο και μου είπε να προβώ στην επανασύνδεση και μετά να ξακάνω διακοπή.

1. Μετά από πόσο καιρό από τη σύνδεση μπορώ να ξανακάνω διακοπή?
2. Πόσο κοστίζει η επανασύνδεση?
3. Συμφέρει να μην κάνουν τίποτα, να πάρουν το ρολόι και αν στο μέλλον χρειαστώ ρεύμα πόσο θα μου κοστίσει? Πρέπει να υποβάλλω από την αρχή τα δικαιολογητικά, όπως οικοδομικές άδειες κ.λ.π.?

Θα πρέπει να υποβάλεις στο Δήμο υπεύθυνη δήλωση ότι δεν το χρησιμοποιείς για να απαλλαγείς από Δημοτικα τέλη. ΤΑΠ θα πληρώνεις έστω και αναδρομικά όταν χρειαστείς βεβαίωση από το Δήμο. Αν κάποια στιγμή γίνει έλεγχος και βρεθεί ότι χρησιμοποιείται θα πληρώσεις τα τέλη αναδρομικά με πρόστιμο και τόκους. Πρόσεξε.
The administrator has disabled public write access.

Οριστική διακοπή παροχής ΔΕΗ 27 Apr 2019 07:24 #5

knaison wrote:
Καλησπέρα.
Εδώ και 5 περίπου χρόνια σε ένα ακίνητο που χρησιμοποιώ ως αποθήκη, είχα διακόψει τη σύνδεση με το δίκτυο της ΔΕΗ, για να γλυτώσω περιττά χαράτσια όπως δημοτικά τέλη και ΕΡΤ, καθώς δεν χρειαζόμουν ηλεκτρικό ρεύμα.
Πριν από μερικές ημέρες η ΔΕΗ μου έστειλε μια επιστολή όπου με καλεί εντός κάποιας να προβώ στην επανασύνδεση με το δίκτυό της διαφορετικά θα μου αφαιρέσει το κιβώτιο με το μετρητή της παροχής.

Ρώτησα κάποιον ηλεκτρολόγο και μου είπε να προβώ στην επανασύνδεση και μετά να ξακάνω διακοπή.

1. Μετά από πόσο καιρό από τη σύνδεση μπορώ να ξανακάνω διακοπή?
2. Πόσο κοστίζει η επανασύνδεση?
3. Συμφέρει να μην κάνουν τίποτα, να πάρουν το ρολόι και αν στο μέλλον χρειαστώ ρεύμα πόσο θα μου κοστίσει? Πρέπει να υποβάλλω από την αρχή τα δικαιολογητικά, όπως οικοδομικές άδειες κ.λ.π.?

Άστο να σου κόψουν το ρεύμα, να σου πάρουν κ το ρολόι.
Αν στο μέλλον χρειαστείς περιστασιακά ρεύμα, πάρε μία φορητή γεννήτρια να κάνεις τη δουλειά σου.
Λεφτά, στην πραγματικότητα, εχει κάποιος όταν τα έχει όλα δίπλα του.Έξω απο τις τράπεζες.
The administrator has disabled public write access.
The following user(s) said Thank You: γιώργης (yorgi)

Οριστική διακοπή παροχής ΔΕΗ 27 Apr 2019 12:01 #6

  • maria (mb361)
  • maria (mb361)'s Avatar
  • OFFLINE
  • Platinum Boarder
  • Posts: 5234
  • Thank you received: 1687
  • Karma: 35 (-37)
ΠΑΝΑΓΙΩΤΗΣ (kampos) wrote:
Άστο να σου κόψουν το ρεύμα, να σου πάρουν κ το ρολόι.
Αν στο μέλλον χρειαστείς περιστασιακά ρεύμα, πάρε μία φορητή γεννήτρια να κάνεις τη δουλειά σου.

Κnaison,

Φροντισε μονο να ενδιαφερθεις απο μονος σου και πληρωνεις εγκαιρα στον Δημο το ΤΑΠ (Τελος Ακινητης Περιουσιας)....Μην περιμενεις να σε ειδοποιησουν ! Εδω στο Banana Republic - κατα πλειοψηφια - δεν στελνουν ειδοποιητηρια. Προτιμουν να τα αυγατιζουν με φορους και προσαυξησεις 200% για να πληρωνουν τους κοπριτες που διοριζουν !
...when the going gets tough, the tough gets going !!!

When the situation gets critical, those who aren't weak-willed, work harder and never give up.
Last Edit: 27 Apr 2019 12:26 by maria (mb361).
The administrator has disabled public write access.

Οριστική διακοπή παροχής ΔΕΗ 27 Apr 2019 13:25 #7

  • gus (gus326)
  • gus (gus326)'s Avatar
  • OFFLINE
  • Platinum Boarder
  • Posts: 1784
  • Thank you received: 695
  • Karma: 36
maria (mb361) wrote:
Κnaison,

Φροντισε μονο να ενδιαφερθεις απο μονος σου και πληρωνεις εγκαιρα στον Δημο το ΤΑΠ (Τελος Ακινητης Περιουσιας)....Μην περιμενεις να σε ειδοποιησουν ! Εδω στο Banana Republic - κατα πλειοψηφια - δεν στελνουν ειδοποιητηρια. Προτιμουν να τα αυγατιζουν με φορους και προσαυξησεις 200% για να πληρωνουν τους κοπριτες που διοριζουν !

Μην ξεχνάτε τη δήλωση μη χρήσης γιατί εκεί είναι τα πολλά λεφτά στα δημοτικά τέλη. Το γνωρίζω καλά έξαντικειμενου.
The administrator has disabled public write access.

Οριστική διακοπή παροχής ΔΕΗ 28 Jun 2019 22:39 #8

Φύγετε και Σώστε (τη ΔΕΗ)
allazorevma.gr/main/post/453
The administrator has disabled public write access.
  • Page:
  • 1
Time to create page: 0.077 seconds