Welcome, Guest
Username: Password: Remember me
Ό,τι δεν ταιριάζει σε άλλη κατηγορία

TOPIC: Μητροπολιτης για τα πανηγυρια.........ο Γρηγόριος του Περιστερίου

Ο σπουδαιότερος στην ιστορία! 17 Apr 2023 22:05 #37

  • PRS33 (PARIS33)
  • PRS33 (PARIS33)'s Avatar
  • OFFLINE
  • Platinum Boarder
  • Posts: 4891
  • Thank you received: 2044
  • Karma: -9
EINSTEIN : Aν κάποιος σου προτείνει κάτι τσάμπα ΝΑ ΞΕΡΕΙΣ ΤΟ ΠΡΟΙΟΝ ΕΙΣΑΙ ΕΣΥ!!!
Να θυμάσαι όταν σου τάζουν «ελευθερία» σημαίνει ότι την εχεις ηδη χάσει!!!
The administrator has disabled public write access.
The following user(s) said Thank You: Καράντη Μαρία (cross)

Ο σπουδαιότερος στην ιστορία! 17 Apr 2023 22:07 #38

  • PRS33 (PARIS33)
  • PRS33 (PARIS33)'s Avatar
  • OFFLINE
  • Platinum Boarder
  • Posts: 4891
  • Thank you received: 2044
  • Karma: -9
Μεγάλυνον, ψυχή μου, τὸν ἐθελουσίως παθόντα καὶ ταφέντα καὶ ἐξαναστάντα τριήμερον ἐκ τάφου.
Φωτίζου, φωτίζου ἡ νέα Ἱερουσαλήμ· ἡ γὰρ δόξα Κυρίου ἐπὶ σὲ ἀνέτειλε. Χόρευε νῦν, καὶ ἀγάλλου Σιών· σὺ δὲ ἁγνή, τέρπου, Θεοτόκε, ἐν τῇ ἐγέρσει τοῦ τόκου σου.

EINSTEIN : Aν κάποιος σου προτείνει κάτι τσάμπα ΝΑ ΞΕΡΕΙΣ ΤΟ ΠΡΟΙΟΝ ΕΙΣΑΙ ΕΣΥ!!!
Να θυμάσαι όταν σου τάζουν «ελευθερία» σημαίνει ότι την εχεις ηδη χάσει!!!
The administrator has disabled public write access.
The following user(s) said Thank You: Καράντη Μαρία (cross)

Ο σπουδαιότερος στην ιστορία! 17 Apr 2023 23:10 #39

  • PRS33 (PARIS33)
  • PRS33 (PARIS33)'s Avatar
  • OFFLINE
  • Platinum Boarder
  • Posts: 4891
  • Thank you received: 2044
  • Karma: -9
Αναστήτω ο Θεός, και διασκορπισθήτωσαν οι εχθροί αυτού και φυγέτωσαν από προσώπου αυτού οι μισούντες αυτόν.

("καρφί" το ανωτέρω μετα την Ανάσταση που φεύγουν σχεδόν αμμέσως ο κόσμος απο τις εκκλησίες.......Εγω πάντως και φέτος εμεινα τελευταίως και Κοινώνησα την Αγία Κοινωνία τ.ε.λ.ε.υ.τ.α.ί.ω.ς και ουτε κόλλησα κοροϊδοιό......μια χαρά ημουν και ειμαι δόξα τον θεό.
Αψογος ο Ιερέας και ηταν νεαρός γ.μ.τ σεβάσμιος ενω γύρισα συνολικά 10 εκκλησίες να δώ να εχουν τον Εσταυρωμένο Ιησού στον ξύλινο Σταυρό πίσω απο την Αγία Τράπεζα γιατί τον εχουν αφαιρέσει και το εκλαμβάνουν σαν "αντικείμενο" που θα το βγάζουμε τις γιορτές μόνο.....
Μίλησα μετον Ιερέα ο οποίος με ευχαρίστησε που το παρατήρησα και μου ειπε κόσμια να τα λέτε στον Μητροπολίτη ενω μου εκανε τρομακτική εντύπωση η ειλικρίνειά του (ασχετη ενορία ημουν αγνωστος) να τα λέτε αυτα γιατί οταν τα λέτε τοτε και εμείς οι Ιερείς που σας ακούμε να τα ζητάτε ευχαριστιόμαστε γιατι δεν μπορούμε να μιλήσουμε.
Τον διαβεβαίωσα "κόσμια" θα του τα πώ του Μητροπολίτη θα ακούσει "τον εξαψαλμο"......
Τελος πάντων εχω παραγγείλει σε αγιογράφο για αγιογραφία σε ενα εκκλησάκι του Αποστόλου Αγίου Ιούδα του Θαδδάιου του αδελφόθεου την προσωπογραφία Του αλλά ετσι και δώ μακακίες απο τον Μητροπολίτη κατα του Σταυρού θα πάρω την αγιογραφία του Αποστόλου Αγίου Ιούδα του Θαδδάιου στο σπίτι μου να την προσκυνώ.
Δεν ειμαστε στα καλά μας εδω Bangkok που γινεται της "τάνας" το καγκελο μεσα σε δρόμους με bars και πολλυ -brothels εβλεπα τα φωτομοντέλα και παμπλουτους ιδιοκτήτες μισού malls εξω απο τα τεράστια Malls να γονατίζουν με λιβανια και να κλαίνε μπροστα απο προσκυνητάρια του Budha και να γινεται στους δρόμους της "πόπης" απο κόσμο αλλά αυτοι μιλάμε δεν καταλάβαιναν τιποτα.
Τωρα μιλάω να τους δείτε να φερνουν τα δυό χερια παλάμες με τα λιβάνια κεριά ενωμένα στο πρόσωπο και και να ακούτε λυγμούς και κλαμμα ασταμάτητο που "ψαρρωσα".
Μιλάμε για ομορφόπαιδα παμπλουτα και καραγκομενάρες πανέμορφες οποιον ηθελαν ειχαν στο "τσεπάκι" τους ενώ τους δυο τους ηξερα ειχαν "εργαλείο" Rolls-Royce εκει που εμενα στην Bangkok με πήγαιναν σε μια δουλειά που εργαζόμουν σχεδόν κάθε πρωί.
Εχω καθίσει ωρες και μιλησα μαζί τους και λόγω γλώσσας αλλα και νοοτροπίας σκέψης ενω λόγοι σεβασμού και εκτίμησης των προσώπων δεν μου επιτρέπετε να γραψω τι μου εκμυστηρεύτηκαν............
Αυτά τα πράγματα η τα καταλαβαίνεις ανεξαρτήτου Χώρας η δεν τα καταλαβαίνεις ......"καλύτερα" αστο γιατί "την ακούς" απο παμπλουτους να "στην λένε".......αλλαξε πορεία μ.λ.κ οσο "τρεχεις" θα "λαχανιάσεις".......]
Συνοπτικά μην πας Ομόνοια μεσω Λειβαδειάς ......παρε την Αγία Γραφή που ειναι πηγή ζωής να πας κατευθείαν........στον προορισμό σου.
Παρεπιμπτόντως εχω διαμείνει στην Bangkok και σε Βουδιστικό μοναστήρι αλλα και σε Ινδικό μοναστήρι με Ιερείς και αισθανόμουν α.ν.ε.τ.α.......
Και αμφότερους τους ευχαριστώ και ευγνωμονώ !


Πάσχα ιερόν ημίν, σήμερον αναδέδεικται, Πάσχα καινόν, Άγιον Πάσχα μυστικόν, Πάσχα πανσεβάσμιον, Πάσχα Χριστός ο λυτρωτής, Πάσχα άμωμον, Πάσχα μέγα, Πάσχα των πιστών, Πάσχα το πύλας υμίν, του Παραδείσου ανοίξαν, Πάσχα πάντας αγιάζον Πιστούς.

EINSTEIN : Aν κάποιος σου προτείνει κάτι τσάμπα ΝΑ ΞΕΡΕΙΣ ΤΟ ΠΡΟΙΟΝ ΕΙΣΑΙ ΕΣΥ!!!
Να θυμάσαι όταν σου τάζουν «ελευθερία» σημαίνει ότι την εχεις ηδη χάσει!!!
Last Edit: 17 Apr 2023 23:41 by PRS33 (PARIS33).
The administrator has disabled public write access.

Οι δυνατοί άνθρωποι δεν βάζουν τους αλλους κάτω..... 21 Apr 2023 21:27 #40

  • PRS33 (PARIS33)
  • PRS33 (PARIS33)'s Avatar
  • OFFLINE
  • Platinum Boarder
  • Posts: 4891
  • Thank you received: 2044
  • Karma: -9
EINSTEIN : Aν κάποιος σου προτείνει κάτι τσάμπα ΝΑ ΞΕΡΕΙΣ ΤΟ ΠΡΟΙΟΝ ΕΙΣΑΙ ΕΣΥ!!!
Να θυμάσαι όταν σου τάζουν «ελευθερία» σημαίνει ότι την εχεις ηδη χάσει!!!
The administrator has disabled public write access.
The following user(s) said Thank You: Καράντη Μαρία (cross)

Χρόνια Πολλά στον Γιώργο και στην Γεωργία 23 Apr 2023 13:24 #41

  • PRS33 (PARIS33)
  • PRS33 (PARIS33)'s Avatar
  • OFFLINE
  • Platinum Boarder
  • Posts: 4891
  • Thank you received: 2044
  • Karma: -9
EINSTEIN : Aν κάποιος σου προτείνει κάτι τσάμπα ΝΑ ΞΕΡΕΙΣ ΤΟ ΠΡΟΙΟΝ ΕΙΣΑΙ ΕΣΥ!!!
Να θυμάσαι όταν σου τάζουν «ελευθερία» σημαίνει ότι την εχεις ηδη χάσει!!!
The administrator has disabled public write access.
The following user(s) said Thank You: Καράντη Μαρία (cross)
Time to create page: 0.057 seconds