Welcome, Guest
Username: Password: Remember me
  • Page:
  • 1
  • 2

TOPIC: Πιστωτικό όριο

Πιστωτικό όριο 02 Nov 2015 20:28 #1

  • Filoxrimatos
  • Filoxrimatos's Avatar
  • OFFLINE
  • Platinum Boarder
  • Posts: 882
  • Thank you received: 294
  • Karma: 18 (-1)
Απορία φίλου μου.
Έχει στην Alpha Bank 3 πιστωτικές κάρτες Visa (Χ, Υ και Ζ), με πιστωτικά όρια 2.500, 6.000 και 4.000 αντίστοιχα.
Όταν τους ζήτησε το σύνολο του πιστωτικού του ορίου (12.500) να μεταφερθεί στην κάρτα Χ (με κατάργηση των καρτών Υ και Ζ) του το αρνήθηκαν.
Όταν τους ζήτησε να αυξηθεί το πιστωτικό όριο της Χ κάρτας και να μειωθούν αντίστοιχα τα όρια των Υ και Ζ πάλι του το αρνήθηκαν.

Παρόμοια και σε ανάλογο αίτημα στην Eurobank. Εξήγηση βέβαια δεν δίνεται από καμία τράπεζα, απλά απόρριψη του αιτήματος.

Υπάρχει κάποια λογική εξήγηση για την άρνηση αυτή ; Έτσι κι αλλιώς διατηρώντας τις κάρτες δεν έχει το σύνολο του πιστωτικού ορίου; Τι τους πειράζει αν είναι όλο σε μία κάρτα ;
The administrator has disabled public write access.

Πιστωτικό όριο 02 Nov 2015 21:02 #2

Filoxrimatos wrote:
Απορία φίλου μου.
Έχει στην Alpha Bank 3 πιστωτικές κάρτες Visa (Χ, Υ και Ζ), με πιστωτικά όρια 2.500, 6.000 και 4.000 αντίστοιχα.
Όταν τους ζήτησε το σύνολο του πιστωτικού του ορίου (12.500) να μεταφερθεί στην κάρτα Χ (με κατάργηση των καρτών Υ και Ζ) του το αρνήθηκαν.
Όταν τους ζήτησε να αυξηθεί το πιστωτικό όριο της Χ κάρτας και να μειωθούν αντίστοιχα τα όρια των Υ και Ζ πάλι του το αρνήθηκαν.

Παρόμοια και σε ανάλογο αίτημα στην Eurobank. Εξήγηση βέβαια δεν δίνεται από καμία τράπεζα, απλά απόρριψη του αιτήματος.

Υπάρχει κάποια λογική εξήγηση για την άρνηση αυτή ; Έτσι κι αλλιώς διατηρώντας τις κάρτες δεν έχει το σύνολο του πιστωτικού ορίου; Τι τους πειράζει αν είναι όλο σε μία κάρτα ;

Λογική εξήγηση, μην περιμένεις.
Κάποιες υποθέσεις που κάνω, είναι οι εξής..

1) ..καταργώντας δυο κάρτες κ κρατώντας μία μόνο, η τράπεζα χάνει λεφτά απο την ετήσια συνδρομή.

2)...διατηρώντας χαμηλά τα όρια στις δυο πιστωτικές, σημαίνει οτι ο πελάτης θα ψωνίζει αποκλειστικά με την κάρτα με το υψηλότερο όριο.
Συνεπώς, θα έχει πιο ξεκάθαρη εικόνα των εξόδων του, θα είναι πιο προσεκτικός με τις αγορές του κ θα εξοφλεί στην ώρα του την κάρτα.
Φυσικά, αυτό δεν το θέλει η τράπεζα..


Το πράγμα δεν κολλάει.
Τι διάολο, έβαλαν c.c κ στις πιστωτικές;;;
Λεφτά, στην πραγματικότητα, εχει κάποιος όταν τα έχει όλα δίπλα του.Έξω απο τις τράπεζες.
The administrator has disabled public write access.

Πιστωτικό όριο 02 Nov 2015 21:12 #3

  • George (geo821)
  • George (geo821)'s Avatar
  • OFFLINE
  • Platinum Boarder
  • Posts: 963
  • Thank you received: 190
  • Karma: 19
Filoxrimatos wrote:
Απορία φίλου μου.
Έχει στην Alpha Bank 3 πιστωτικές κάρτες Visa (Χ, Υ και Ζ), με πιστωτικά όρια 2.500, 6.000 και 4.000 αντίστοιχα.
Όταν τους ζήτησε το σύνολο του πιστωτικού του ορίου (12.500) να μεταφερθεί στην κάρτα Χ (με κατάργηση των καρτών Υ και Ζ) του το αρνήθηκαν.
Όταν τους ζήτησε να αυξηθεί το πιστωτικό όριο της Χ κάρτας και να μειωθούν αντίστοιχα τα όρια των Υ και Ζ πάλι του το αρνήθηκαν.

Παρόμοια και σε ανάλογο αίτημα στην Eurobank. Εξήγηση βέβαια δεν δίνεται από καμία τράπεζα, απλά απόρριψη του αιτήματος.

Υπάρχει κάποια λογική εξήγηση για την άρνηση αυτή ; Έτσι κι αλλιώς διατηρώντας τις κάρτες δεν έχει το σύνολο του πιστωτικού ορίου; Τι τους πειράζει αν είναι όλο σε μία κάρτα ;

Το αιτημα το εκανε ηλεκτρονικά/ τηλεφωνικά ή σε κάποιο κατάστημα;
The administrator has disabled public write access.

Πιστωτικό όριο 02 Nov 2015 21:26 #4

  • ΣΤΑΜΑΤΗΣ
  • ΣΤΑΜΑΤΗΣ's Avatar
  • OFFLINE
  • Platinum Boarder
  • Posts: 2231
  • Thank you received: 1096
  • Karma: 97 (23)
Η κάθε πιστωτική λογίζεται σαν ένας χρεωστικος λογαριασμος σε περιοδο cc πως να σου εγκρίνει τέτοιο πράγμα? Απαγπρευεται. Να λεει καλα που τις εχει κιολας ανοιχτες ακομα .
The administrator has disabled public write access.

Πιστωτικό όριο 02 Nov 2015 22:07 #5

  • Filoxrimatos
  • Filoxrimatos's Avatar
  • OFFLINE
  • Platinum Boarder
  • Posts: 882
  • Thank you received: 294
  • Karma: 18 (-1)
Διευκρινίσεις:

1. Δεν πληρώνει συνδρομή για καμία κάρτα, άρα η τράπεζα δεν έχει να χάσει κάτι
2. Χρησιμοποιεί αποκλειστικά σχεδόν την κάρτα Χ με το μικρότερο όριο
3. Τα αιτήματα έγιναν σε κατάστημα, τηλεφωνικά δεν το δέχονται, σε παραπέμπουν σε κατάστημα
4. Η προσπάθεια στην Alpha είχε γίνει πριν τα C.C., άρα δεν είναι αυτό.
5. Ο φίλος μου είναι καλοπληρωτής, πληρώνει πάντα στην ώρα του, δεν χρωστάει σε κανένα κι έχει και καταθέσεις 6ψήφιες στην Alpha Bank. Είναι πελάτης τους από την εποχή της Alpha Τράπεζας Πίστεως.
The administrator has disabled public write access.

Πιστωτικό όριο 03 Nov 2015 00:13 #6

  • ermakos
  • ermakos's Avatar
  • OFFLINE
  • Platinum Boarder
  • Posts: 789
  • Thank you received: 180
  • Karma: 12 (1)
Δεν υπάρχει εξήγηση. Απλά στις καινούριες κάρτες τα όρια απο κάποια στιγμή και μετά ειναι μειωμένα γενικά. Οπότε αν έτυχε και έχεις κάρτα με μεγάλο όριο, απλά μένει. Πολιτική της κάθε τράπεζας πές το..
The administrator has disabled public write access.

Πιστωτικό όριο 03 Nov 2015 01:49 #7

  • kathrine
  • kathrine's Avatar
  • OFFLINE
  • Platinum Boarder
  • Posts: 1270
  • Thank you received: 527
  • Karma: 77
Οι ελληνικές τράπεζες είναι πολύ χαμηλής πιστοληπτικής διαβάθμισης και δεν μπορούν να δίνουν πια μεγάλα καταναλωτικά δάνεια ή υψηλά πιστωτικά όρια στις πιστωτικές κάρτες...
Οι καιροί ου μενετοί...
The administrator has disabled public write access.

Πιστωτικό όριο 03 Nov 2015 02:01 #8

Εμένα, την Παρασκευή μου έστειλαν την Energy card(Alpha bank), με πιστωτικό όριο μολις 1500€..
Εγκρίθηκε αμέσως, χωρίς πρόβλημα..
Δεν ξέρω αν θα μου ανέβαζαν το όριο, αν τους το ζητούσα.

Πάντως, Fil, θα πρότεινα στον φίλο σου να απευθυνθεί σε ανώτερα στελέχη της Alpha, μπας κ κάνει τη δουλειά του..
Αδιανόητο να του φέρονται έτσι, ειδικά με τόσες καταθέσεις στην τράπεζά τους..
Λεφτά, στην πραγματικότητα, εχει κάποιος όταν τα έχει όλα δίπλα του.Έξω απο τις τράπεζες.
The administrator has disabled public write access.

Πιστωτικό όριο 03 Nov 2015 11:16 #9

  • Filoxrimatos
  • Filoxrimatos's Avatar
  • OFFLINE
  • Platinum Boarder
  • Posts: 882
  • Thank you received: 294
  • Karma: 18 (-1)
ΠΑΝΑΓΙΩΤΗΣ (kampos) wrote:
Εμένα, την Παρασκευή μου έστειλαν την Energy card(Alpha bank), με πιστωτικό όριο μολις 1500€..
Εγκρίθηκε αμέσως, χωρίς πρόβλημα..
Δεν ξέρω αν θα μου ανέβαζαν το όριο, αν τους το ζητούσα.

Πλήρωνε την στην ώρα της για 3-4 λογαριασμούς και μετά στείλε τους ένα επίσημο αίτημα (με φαξ) για αύξηση του ορίου με αιτιολογία την αγορά πετρελαίου θέρμανσης. Αν η αύξηση που ζητήσεις είναι λογική (π.χ. να πάει στα 2.500) λογικά θα το κάνουν.
The administrator has disabled public write access.
  • Page:
  • 1
  • 2
Time to create page: 0.060 seconds