Welcome, Guest
Username: Password: Remember me
  • Page:
  • 1
  • 2

TOPIC: ΕΓΓΥΗΤΗΣ ΣΕ ΠΙΣΤΩΤΙΚΗ ΚΑΡΤΑ

ΕΓΓΥΗΤΗΣ ΣΕ ΠΙΣΤΩΤΙΚΗ ΚΑΡΤΑ 23 May 2016 22:05 #1

Καλησπέρα σας,

ξέρει κανείς τι γίνετε όταν έχεις υπογράψει σαν εγγυητής σε πιστωτική κάρτα τρίτου προσώπου ;
εν ολίγοις είχα υπογράψει σαν εγγυητής σε κάρτα προ 10 ετών. Μόλις έμαθα ότι η συγκεκριμένη κάρτα χρωστάει πάνω απο 5000 και οι τόκοι τρέχουν. Το άτομο αδυνατεί πλήρως να αντεπεξέλθει στις υποχρεώσεις του και εγώ τις επόμενες ημέρες θα χρειαστώ τραπεζική επιταγή για αγορά γης. Κάποιος μου είπε ότι πρέπει να καταβάλω το ποσόν αυτό για να πάρω επιταγή; τα λεφτά μου δηλαδή. Το πρόβλημα είναι ότι είναι κοντά στο οικογενειακό περιβάλλον και δεν θέλω να κάνω "φασαρία" στο θέμα. Ούτε και θέλω να πάω και να "ξυπνήσω" το θέμα στην τράπεζα, ακόμα τουλάχιστον .
ξέρει κανείς τι προβλέπετε σε τέτοιες περιπτώσεις;
ευχαριστώ εκ των προτέρων
The administrator has disabled public write access.

ΕΓΓΥΗΤΗΣ ΣΕ ΠΙΣΤΩΤΙΚΗ ΚΑΡΤΑ 23 May 2016 23:37 #2

  • soto51
  • soto51's Avatar
  • OFFLINE
  • Platinum Boarder
  • Posts: 7024
  • Thank you received: 2270
  • Karma: 200 (94)
Τα πληρώνεις, Γιάννη μας.
Αυτή είναι και η έννοια του "εγγυητής".
"Εγγυάσαι" ότι αν δεν τα πληρώσει αυτός, θα τα πληρώσεις εσύ.

Δε σου έλεγε η μαμά σου (όταν ήσουν μικρός) ότι την υπογραφή σου και.... (ξέρεις τώρα) πρέπει να προσέχεις που τα βάζεις?
ΜΑΚΡΥΑ ΑΠ' ΤΙΣ ΤΡΑΠΕΖΕΣ.
The administrator has disabled public write access.
The following user(s) said Thank You: maria (mb361), george123, ΓΙΑΝΝΗΣ (ponentis)

ΕΓΓΥΗΤΗΣ ΣΕ ΠΙΣΤΩΤΙΚΗ ΚΑΡΤΑ 23 May 2016 23:57 #3

Μου το έλεγε ! Αυτό που δεν είχε υπολογίσει ήταν ότι ο .. κάτοχος (πρώτος βαθμός συγγενείας) θα έχανε την δουλειά του με τρία παιδιά και δάνειο!
Last Edit: 23 May 2016 23:58 by ΓΙΑΝΝΗΣ (ponentis).
The administrator has disabled public write access.

ΕΓΓΥΗΤΗΣ ΣΕ ΠΙΣΤΩΤΙΚΗ ΚΑΡΤΑ 24 May 2016 02:06 #4

  • Thanasis (atsi)
  • Thanasis (atsi)'s Avatar
  • OFFLINE
  • Platinum Boarder
  • Posts: 390
  • Thank you received: 164
  • Karma: 12
Γιάννη στη θέση σου θα προσπαθούσα να τον βοηθησω να κάνει ενα υποτυπώδη διακανονισμό στη τράπεζα ώστε να μην εχεις προβλήματα με αυτή άμεσα.

Θεωρεις οτι υπάρχει δυνατότητα εξυπηρέτησης του χρέους απο τημερια του; αν όχι πρεπει να δεις πως θα το εξυπηρετήσει γιατί η τράπεζα θα στραφεί σε εσένα.

Αυτονόητο οτι περνεις και καταστρέφεις την κάρτα αυτή και καταστρέφει οποία αλλη έχει.
Lagom
The administrator has disabled public write access.
The following user(s) said Thank You: ΓΙΑΝΝΗΣ (ponentis)

ΕΓΓΥΗΤΗΣ ΣΕ ΠΙΣΤΩΤΙΚΗ ΚΑΡΤΑ 24 May 2016 02:21 #5

η χρέωση δεν έγινε τους τελευταίους μήνες που τον πάει ανάποδα.. ήταν προ ενός έτους ..μέχρι τότε εξυπηρετούσε κανονικά το χρέος και δεν είχε κανένα πρόβλημα. οι τόκοι είναι που ανέβασαν το κεφάλαιο. ρύθμιση έγινε με επιμήκυνση .. σήμερα έτσι και αλλιώς η τράπεζα δεν την δέχεται λόγω χρέους ... θα κάνω υποτυπώδη κανονισμό και βέβαια ... σε ευχαριστω
The administrator has disabled public write access.

ΕΓΓΥΗΤΗΣ ΣΕ ΠΙΣΤΩΤΙΚΗ ΚΑΡΤΑ 24 May 2016 03:12 #6

  • ermakos
  • ermakos's Avatar
  • OFFLINE
  • Platinum Boarder
  • Posts: 789
  • Thank you received: 180
  • Karma: 12 (1)
Λογικά ακόμα εσυ δε θα έχεις πρόβλημα, αλλοιώς θα είχες ενημερωθεί απο τη τράπεζα και θα είχε απαιτήσει απο εσένα τα χρήματα. Το θέμα είναι λεπτό, λαθώς θα μπορούσε να ζητήσει διαγραφή χρέους ή μείωση κλπ εφόσων ειναι αποδεδειγμένα άνεργος, απλά σε αυτή τη περίπτωση που υπάρχει εγγυητής μου φαίνεται λογικά οτι μετά θα στραφούν σε εσένα.
The administrator has disabled public write access.

ΕΓΓΥΗΤΗΣ ΣΕ ΠΙΣΤΩΤΙΚΗ ΚΑΡΤΑ 24 May 2016 04:12 #7

  • soto51
  • soto51's Avatar
  • OFFLINE
  • Platinum Boarder
  • Posts: 7024
  • Thank you received: 2270
  • Karma: 200 (94)
ΓΙΑΝΝΗΣ (ponentis) wrote:
η χρέωση δεν έγινε τους τελευταίους μήνες που τον πάει ανάποδα.. ήταν προ ενός έτους ..μέχρι τότε εξυπηρετούσε κανονικά το χρέος και δεν είχε κανένα πρόβλημα. οι τόκοι είναι που ανέβασαν το κεφάλαιο. ρύθμιση έγινε με επιμήκυνση .. σήμερα έτσι και αλλιώς η τράπεζα δεν την δέχεται λόγω χρέους ... θα κάνω υποτυπώδη κανονισμό και βέβαια ... σε ευχαριστω

Εάν εσύ είσαι «αξιόπιστος» οφειλέτης για την Τράπεζα, δεν θα τη γλυτώσεις (στο τέλος).
Εάν η τράπεζα το ξέρει αυτό, δεν πρόκειται να υποχωρήσει σε κανένα διακανονισμό, γιατί ξέρει ότι στο τέλος θα τα πάρει τα λεφτά της. Και με τόκους, και με τα έξοδα (που πιθανόν να χρειαστεί να κάνει) σε περίπτωση που φτάσετε σε αντιδικίες.

Μαθαίνω ιστορίες για ανθρώπους που κινδυνεύουν ακόμα και τα σπίτια τους σήμερα, επειδή πριν 10, 15, 20 χρόνια «έβαλαν μια υπογραφή» για να βοηθήσουν / «εξυπηρετήσουν» το φίλο, το συγγενή, τον οποιοδήποτε. Σε οποιαδήποτε μορφή υπογραφής: Για κάρτα, για δάνειο, για δόσεις σε αμάξι/μηχανή, όπου θες. Η εμπλοκή σου είναι δεδομένη, αυτή δεν αποφεύγεται.

Αν ΔΕΝ είσαι αξιόπιστος (δηλαδή κι εσύ ΔΕΝ έχεις τι να σου πάρει η τράπεζα / οι δικηγόροι της) τότε θα το πολεμήσεις μαζί του, αλλά πάντα (για την τράπεζα) το να έχει δύο να κυνηγάει είναι καλύτερο από το να έχει μόνο έναν.

Πάμε στην Α’ ουσία τώρα:
Το ‘χεις το τάλληρο (περισσευάμενο)?
Αν ναι, δώσ’ το να πάει στο διάολο, να ξεμπλέξεις, και να σταματήσεις να το σκέφτεσαι κι όλας. Μ’ ένα σπάρο δυο τρυγόνια είναι αυτό, γατί το ένα τρυγόνι είναι ότι ξεμπλέκεις, και το άλλο τρυγόνι είναι ότι «βοηθάς» τον ξάδερφο.
Αν όχι, τι να σου πω... Έχεις μπλέξει.
Εννοείται ότι (δεν ξέρω πως γίνονται τυπικά αυτά - ρώτα δικηγόρο) με το που πληρώνεις «παίρνεις την υπογραφή σου πίσω», δηλαδή φροντίζεις να πάρεις σαφή διαβεβαίωση από την τράπεζα ότι λήγει η οποιαδήποτε υποχρέωση σου απέναντι της. Αυτοί δεν το έχουν τίποτα να σε μπλέξουν κι άλλο, δεν ξέρω που και πως, αλλά μην το αφήσεις έτσι.

Πάμε στην Β’ ουσία:
Απ’ αυτά που γράφεις αντιλαμβάνομαι ότι ο ξάδερφος είναι σε δεινή (οικονομική) θέση.
Αν είσαι σε θέση να τον «βοηθήσεις/βοηθάς», και θέλεις, κάν’ το, βεβαίως. Αλλά ΑΠΟ ΑΠΟΣΤΑΣΗ.
Κάπου αλλού γράφτηκαν (εδώ μέσα) τρόποι βοηθείας για τέτοιες περιπτώσεις, και (πολύ έξυπνο μου φάνηκε αυτό) π.χ. ΜΗΝ του δίνεις λεφτά στο χέρι. Πλήρωνε υποχρεώσεις του.
Σουπερμάρκετ, σχολεία, φροντιστήρια, ρούχα, δαπάνες διάφορες. Έτσι θα έχεις και κάποιον έλεγχο περί του που πάνε αυτά που εσύ ξοδεύεις.
Αν δεν είσαι... Good luck στον ξάδερφο (ή μάλλον «Kalo kourayio» που είπε και ο Oli Ren κάποτε - και φαίνεται πως είχε δίκιο).

ΜΑΚΡΥΑ ΑΠ' ΤΙΣ ΤΡΑΠΕΖΕΣ.
Last Edit: 24 May 2016 04:15 by soto51.
The administrator has disabled public write access.

ΕΓΓΥΗΤΗΣ ΣΕ ΠΙΣΤΩΤΙΚΗ ΚΑΡΤΑ 24 May 2016 05:44 #8

  • starmaker
  • starmaker's Avatar
  • OFFLINE
  • Platinum Boarder
  • Posts: 476
  • Thank you received: 190
  • Karma: 21 (2)
Καλησπερα Γιαννη,

συμφωνω με τους προλαλησαντες. Απο την αλλη το καλο ειναι οτι ο δανειοληπτης δεν ειναι δολιος και εχει διαθεση να αποπληρωσει το δανειο οταν μπορεσει. Επομενως μπορεις να πληρωσεις το δανειο και να κανεις καποια συμφωνια με τον ξαδελφο να στο ξεπληρωσει καποια στιγμη εκεινος.

Προσωπικα ειχα την εξης περιπτωση. Το 2006, ενα ατομο στην παρεα ηθελε δανειο και μου ζητησε εμενα και καποιου αλλου να μπω εγγυητης. Εγω αρνήθηκα και ξεσπασε ενας μικρος εμφυλιος σε εκεινη την παρεα που τελικα διαλυθηκε. Οι δυο που μπηκαν εγγυητες ακομη κλαινε τα λεφτα τους ενω ο δανειοληπτης ηταν απο τους πονηρους που ουτε εχασαν την δουλεια τους απο την κριση ουτε τιποτα. Το καλο ειναι οτι παντα θεωρουσα οτι εγγυητης=πονηρος ορος των τραπεζων για την εννοια τελικος δανειστης/αποπληρωτης. Παιδια σοβαρα τωρα, εγγυητης σε κανεναν, δολιο ή αδολο, γιατι το κοστος οικονομικο, ψυχικο, πνευματικο μεταφερεται παντα στον εγγυητη.

ΕΓΓΥΗΤΗΣ = ΤΕΛΙΚΟΣ ΠΛΗΡΩΤΗΣ (αλλος μαμαει αλλος πληρωνει)
The administrator has disabled public write access.

ΕΓΓΥΗΤΗΣ ΣΕ ΠΙΣΤΩΤΙΚΗ ΚΑΡΤΑ 24 May 2016 12:58 #9

  • Loukas
  • Loukas's Avatar
  • OFFLINE
  • Gold Boarder
  • Posts: 262
  • Thank you received: 78
  • Karma: 4 (-13)
Όλοι μας έχουμε μπει εγγυητές στα μη-εξυπηρετούμενα δάνεια των συμπολιτών μας. Πώς?
Μα αυτοί μαμήσαν (που λέει παραπάνω) και δεν πληρώσαν τις τράπεζες.
Οι τράπεζες τα πήραν απο ΕΕ-ΔΝΤ και εμείς πληρώνουμε αυτούς (μέσω ΕΝΦΙΑ, ΦΠΑ, φορολόγηση, κτλ).
Έτσι απλά.

Τι πάει να πει διαγραφή κόκκινων δανείων? Επιμήκυνση? Κούρεμα?
Όταν η τράπεζα υπογράφει δάνειο με κάποιον, τότε είναι ρίσκο και για την ίδια. Αν δεν μπορέσει να το αποπληρώσει ο κάποιος, τότε απλά να χάσει τα χρήματά της. Αλλά όχι! Εδώ έχουμε πάντα ένα δίχτυ ασφαλείας για τις τράπεζες που δεν χάνουν ποτέ! Απλά τα παίρνουν από τα δάνεια της Ελλάδας (το έχετε ακούσει, τα ΜΜΕ το λένε γλυκά ανακεφαλαιοποίηση τραπεζών).
The administrator has disabled public write access.
The following user(s) said Thank You: vortex
  • Page:
  • 1
  • 2
Time to create page: 0.068 seconds