Welcome, Guest
Username: Password: Remember me
  • Page:
  • 1
  • 2

TOPIC: ΕΓΓΥΗΤΗΣ ΣΕ ΠΙΣΤΩΤΙΚΗ ΚΑΡΤΑ

ΕΓΓΥΗΤΗΣ ΣΕ ΠΙΣΤΩΤΙΚΗ ΚΑΡΤΑ 24 May 2016 23:46 #10

  • vortex
  • vortex's Avatar
  • OFFLINE
  • Platinum Boarder
  • Posts: 343
  • Thank you received: 132
  • Karma: 15
Loukas wrote:
Εδώ έχουμε πάντα ένα δίχτυ ασφαλείας για τις τράπεζες που δεν χάνουν ποτέ! Απλά τα παίρνουν από τα δάνεια της Ελλάδας (το έχετε ακούσει, τα ΜΜΕ το λένε γλυκά ανακεφαλαιοποίηση τραπεζών).

Και προσεχώς από τους καταθέτες - πελάτες τους.
The administrator has disabled public write access.

ΕΓΓΥΗΤΗΣ ΣΕ ΠΙΣΤΩΤΙΚΗ ΚΑΡΤΑ 11 Mar 2018 21:50 #11

  • Υπήκοος (Υπηκοος)
  • Υπήκοος (Υπηκοος)'s Avatar
  • OFFLINE
  • Expert Boarder
  • Μακρυα απο τραπεζες, τουλαχιστον 50 ν. μιλια.
  • Posts: 132
  • Thank you received: 64
  • Karma: 3 (9)
Το νημα ειναι παλιο, δεν ξερω αν ισχυει ακομα το χρεος και αν το θεμα ειχε καλο τελος ή οχι. Κριμα που δεν το ειχα δει πριν γιατι εχω ζησει απο σποντα (κληρονομια) το θεμα της εγγυησης. Σε μενα το αρχικο κεφαλαιο που χρεωθηκε το 1981 εφτασε να εχει πολλαπλασιαστει επι 600(!) οταν μου το ζητησαν μετα τον θανατο του οφειλετη πατερα μου και η τρελλλη αυτη αυξηση ηταν λογω πανωτοκιων (τα θυμαστε? Εγω ναι, αποκλειται να τα ξεχασω, θα πεταγαν εν ψυχρω τρεις οικογενειες μαζι με τη γρια μανα μου στο δρομο μονο με τα σωβρακα, σε διαβεβαιω δεν εχει καθολου πλακα).
Και αυτο που πληρωσα τελικα ηταν χοντρο νουμερο αλλα ηταν το 1/600 αυτου που ζηταγε η τραπεζα που εγω εκτοτε τις ονομαζω "Νομιμους Ληστες Τουπαμαρος"
Καταφερα να γλυτωσω -σχετικα φτηνα- μαθαινοντας απ εξω κι ανακατωτα ολον τον Αστικο και Ποινικο Κωδικα και τη μιση Δικονομια σχεδον ετοιμος για εξετασεις νομικης.

Λοιπον:

Αρθρο 1. ΠΟΤΕ δεν μπαινεις εγγυητης. Καλυτερα δανεισου τα εσυ και δωστα στον ξαδερφο βαζοντας τον αυτον εγγυητη. Θα εχεις εσυ το κουμαντο ενω ως εγγυητης μεχρι να σου ρθει η κεραμιδα δεν ξερεις που παν τα τεσσερα. Και οταν σουρθει δεν ειναι πλεον μονο κεραμιδα, ειναι ολη η στεγη.
Ακομα καλυτερα μη δωσεις τιποτα, μην εγγυηθεις. Θα τσακωθεις μια κι εξω χωρις χασουρα αλλιως θα τσακωθεις με δοσεις και χασουρα. Παντως σε καλο σπανια βγαινει.

Αρθρο 2 (και κυριοτερο): Αν παρολαυτα βρεθεις εγγυητης οπως εγω εκ κληρονομιας, α) θωρακιζεις τη ηδη υπαρχουσα προσωπικη σου περιουσια ζητωντας απο τον Γραμματεα Πρωτοδικων να κληρονομησεις με το ευεργετημα της απογραφης και β) (που ειναι η δικη σου περιπτωση) ψαχνεις να δεις μηπως το χαρτι που εχει την υπογραφη σου δεν σε περιγραφει ρητα ως τοκοφορο εγγυητη. Δηλαδη υπαρχει περιπτωση να μπορεις να αποδειξεις οτι εγγυηθηκες μονο για το πεντοχιλιαρο και ουδεποτε υπεγραψες για τυχον αυξησεις, τοκους, νεες καταβολες και παει λεγοντας. Σε αυτη τη περιπτωση δινεις το 5χιλιαρο, αποχωρεις ασπιλος και ο ξαδερφος πληρωνει τα υπολοιπα. Ετσι συνεβει σε μενα, η διαφορα ειναι οτι πληρωσα 11 εκατομμυρια (δρχ) και τα υπολοιπα επι 600 (πανω απο 6 δις) η τραπεζα τα εψαχνε στο νεκροταφειο οπου ευρισκετο πλεον ο πρωτοφειλετης πατερας μου.

Ειναι λογικος ο νομος που τα καθοριζει αυτα: Εσυ εγγυασαι ενα ποσο και μετα πας σπιτι σου και δεν εχεις ελεγχο αυτου. Αρα εγγυασαι αυτο και μονο και οχι τι θα γινει εξω απο τη βουληση σου στη πορεια. Αν ομως υπογραψεις οτι αποδεχεσαι και τη τοκοφορια τοτε αστο. Πρεπει ομως να αναφερεται ρητα η αναγνωριση σου των τυχον μελλοντικων επιβαρυνσεων του δανειου, μη αναφορα της κανονικα σε απαλλασει απο ολα τα επι πλεον.

Ολα τα ανωτερω με μια μικρη επιφυλαξη γιατι η δικη μου εμπειρια ειναι προ κρισης και εκτοτε το νομοθετικο πλαισιο εχει αλλαξει σημαντικα. Ευτυχως δεν μου χρειαστηκε να ενημερωθω γι αυτες τις αλλαγες, αλλα στα γραφω αυτα μηπως και σου δωσουν καποια ιδεα - αν οπως απευχομαι δεν εχεις ακομα λυσει το προβλημα.
ΟΛΕΣ ΟΙ ΠΙΝΑΚΙΔΕΣ ΤΩΝ ΚΑΤΑΣΤΗΜΑΤΩΝ ΤΡΑΠΕΖΩΝ ΠΡΕΠΕΙ ΠΛΕΟΝ ΝΑ ΓΡΑΦΟΥΝ ΚΑΤΩ ΑΠΟ ΤΗΝ ΕΠΩΝΥΜΙΑ ΤΟΥΣ "ΕΔΩ ΥΠΟΚΑΤΑΣΤΗΜΑ ΔΟΥ"
The administrator has disabled public write access.
The following user(s) said Thank You: miou (ΜΑΝΘΟΣ)
  • Page:
  • 1
  • 2
Time to create page: 0.046 seconds