Welcome, Guest
Username: Password: Remember me

TOPIC: Αγοράζοντας on-line

Αγοράζοντας on-line 13 Oct 2010 16:48 #1

Πάντως το πρώτο πράγμα που λένε όλοι στο ίντερνετ μη βάζεις πιστωτική! Προπληρωμένη ή χρεωστική που έχει μικρό ποσό στο λογαριασμό.
περιμένεις να βρεις το δίκιο σου αν σου κλαπούν οι ηλεκτρονικοί κωδικοί;;; Αυτοί θα κάνουν πάρτι από την κατακόρυφη άνοδο των λογαριασμών σου! Αν δεν έχεις και λεφτά να κάνεις άμεση αποπληρωμή (αφού θα χρεωθείς το όριο της πιστωτικής) θα πανηγυρίσουν κιόλας.
Λένε βέβαια ότι μπορείς να αμφισβητήσεις την ηλεκτρονική χρέωση. Δεν ξέρω τι γίνεται σε αυτή την περίπτωση.
Ξέρω όμως τρεις περιπτώσεις κλοπής από καθαρίστριες της πιστωτικής στην εργασία, που το πήραν χαμπάρι την άλλη μέρα. Έγινε φουλ χρέωση σε κοσμηματοπωλεία και οι κάτοχοι υποχρεώθηκαν να τα πληρώσουν όλα και μετά να πάνε δικαστικά. Άντε τώρα να πάς μάρτυρα κατηγορίας τον καταστηματάρχη, θα σου πει δεν θυμάμαι.
Last Edit: 13 Oct 2010 16:49 by Ψαχνόμενος (ant).
The administrator has disabled public write access.

Απ: Αγοράζοντας on-line 13 Oct 2010 22:50 #2

  • tioduuae
  • tioduuae's Avatar
Loulis Loulakis wrote:
makis wrote:
Αλήθεια φίλε Louli Loulaki, γιατί κρατάς την κάρτα της Eurobank (με συνδρομή) ενώ υπάρχουν άλλες δωρεάν κάρτες και με επιστροφές (π.χ. Dynamic 3% στα super market, Affinity 2,5%);

1) Γιατί ήταν ιστορικά η πρώτη που απέκτησα & τώρα πλέον έχω τεράστιο μηνιαίο ποσό το οποίο μπορώ να της χρεώσω.
2) Γιατί όταν την απέκτησα ήταν η μοναδική (ίσως είναι και τώρα) της οποίας οι κινήσεις συνδέονται με το ebanking, πράγμα που μου δίνει κάποια ασφάλεια καθώς κάνω πάρα πολλές αγορές (δεν εννοώ καζίνο, paypal, etc.) over the net το μήνα και
3) Γιατί για κάποιο άγνωστο σε μένα λόγο ορισμένα site δε δέχονται όλες τις πιστωτικές κάρτες. Αυτή είναι η μόνη με την οποία δεν είχα πρόβλημα ως τώρα.

Προφανώς έχω πολλές κάρτες χωρίς συνδρομή, αλλά καμμία που να πληροί όλα τα παραπάνω.

Φιλε Loulis Loulakis υπαρχει η χρεωστικη της αλφα και της κυπρου που ειναι για συναλλαγες μεσω ιντερνετ καθως και της μαρφιν (την οποια δεν εχω δοκιμασει) απο πρωσοπικη εμπειρια δεν ειχα ποτε προβλημα με τις συναλαγες μεσω ιντερνετ με αυτες τις καρτες.Θα σου προτεινα αν εχεις πιστωτικη στην eurobank να πας σε ενα καταστημα και να απαιτησεις να μην σου χρεωνουν καθολου συνδρομη η αλλιως διεκοψε την.Μονο οπισθοδρομικες τραπεζες χρεωνουν ακομα συνδρομη και οσες εχουν βρει κοροιδα.Μην ντρεπεσε η συνδρομη ειναι καταχρηστικη χρεωση.
και κατι ακομα δ νομιζω να υπαρχει κατι πιο οικονομικο και ασφαλες απο τις χρεωστικες που σ προανεφερα (εννοειτε θα εχεις τον λογαριασμο αδειο και θα βαζεις λεφτα μονο οταν θες να αγορασεις κατι) τωρα οσον αφορα τις λεγομενες προπληρωμενες καρτες (χωρις να εχω χρησημοποιησει)πιστευω οτι ειναι ακομα μια εφευρεση για να παιρνουν προμηθειες και μαλιστα μεγαλες και δεν βλεπω τον λογο να χρησημοποιες μια.Ειχα ρωτησει στην κυπρου γιατι να προτιμησω την προπληρωμενη τους αντι τις χρεωστικης και μου ειπαν οτι εχει μεγαλυτερη ασφαλεια.ΧΑΧΑΧΑ
Last Edit: 17 Oct 2010 18:44 by Ο Τσιγκούνης (T$ig). Reason: Αλλαγή θέματος
The administrator has disabled public write access.

Απ: Αγοράζοντας on-line 14 Oct 2010 00:04 #3

Δυστυχώς μόνο αυτές οι χρεωστικές που ανέφερες (όπως επίσης της Πειραιώς λένε) λειτουργούν για συναλλαγές μέσω ίντερνετ οι υπόλοιπες όχι! ΑΤΕ πχ όχι
Οι προπληρωμένες επίσης είναι κλέψιμο, αφού για κάθε γέμισμα σου παίρνουν ένα ευρώ!!!
Επίσης άσχετο αν χρησιμοποιείς τη χρεωστική στο ίντερνετ: αν τη χάσεις μπορεί να αγοράσει όποιος τη βρει αυθημερόν το σύνολο της κατάθεσης σου σε κοσμηματοπωλείο χωρίς ΡΙΝ! (τα μεγάλα καταστήματα ζητούν μόνο το ΡΙΝ, δεν είναι υποχρεωτικό ούτε αυτό ούτε η ταυτότητα) Άρα μόνο τα αναγκαία χρήματα σε λογαριασμό με χρεωστική
Last Edit: 17 Oct 2010 18:45 by Ο Τσιγκούνης (T$ig). Reason: Αλλαγή θέματος
The administrator has disabled public write access.

Απ: Αγοράζοντας on-line 14 Oct 2010 00:34 #4

  • Ανώνυμος
  • Ανώνυμος's Avatar
1 ευρω?Εγω γιατι νομιζω θελει 3 να την φορτισεις?Τις Πειρεως λενε οτι δουλειει στο ιντερνετ?Ποιος το λεει?Εγω παντως την εχω δοκιμασει και αυτην δ δουλειει.
Last Edit: 17 Oct 2010 18:45 by Ο Τσιγκούνης (T$ig). Reason: Αλλαγή θέματος
The administrator has disabled public write access.

Απ: Αγοράζοντας on-line 15 Oct 2010 16:01 #5

Ένα ευρώ θέλει η φόρτιση στην Πειραιώς. αν ήταν 3 θα ήμασταν σούπερ κορόιδα ενώ τώρα είμαστε απλά!
Φίλος χρησιμοποιεί τη χρεωστική Πειραιώς χωρίς κανένα πρόβλημα. Τη χρησιμοποίησα και εγώ και μου τη δέχθηκε, περιμένω τα πράγματα. Και στην Πειραιώς μου είπαν η χρεωστική χρησιμοποιείται κανονικά στο ιντερνετ
Last Edit: 17 Oct 2010 18:45 by Ο Τσιγκούνης (T$ig). Reason: Αλλαγή θέματος
The administrator has disabled public write access.

Απ: Αγοράζοντας on-line 15 Oct 2010 18:55 #6

  • tham
  • tham's Avatar
αν και με κινδυνο να βρεθω εκτος θεματος θελω να πω (επειδη μου συμβει και σε μενα και σε συγγενικο μου προσωπο) οτι πολυ ευκολα γινεται η αμφισβητηση συναλλαγης για χρεωση πιστωτικης μεσω ιντερνετ και δικαιωνεσαι πολυ ευκολα.
αν την χασεις (η στην κλεψουν) και δεν εχεις μαζι την ταυτοτητα η το pin παλι αχρηστη ειναι για οποιον την βρει, μεγαλυτερο προβλημα ειναι η απωλεια ταυτοτητας παρα πιστωτικης.
δυστυχως φτανουμε στο σημειο οπου η μη χρηση πιστωτικης θα δημιουργει περισσοτερο προβληματα, απλως χρειαζεται συνετη χρηση και τα ωφελη ειναι πολυ περισσοτερα απο τη χρηση της.
Last Edit: 17 Oct 2010 18:46 by Ο Τσιγκούνης (T$ig). Reason: Αλλαγή θέματος
The administrator has disabled public write access.

Απ: Αγοράζοντας on-line 15 Oct 2010 19:10 #7

tham wrote:
θελω να πω (επειδη μου συμβει και σε μενα και σε συγγενικο μου προσωπο) οτι πολυ ευκολα γινεται η αμφισβητηση συναλλαγης για χρεωση πιστωτικης μεσω ιντερνετ και δικαιωνεσαι πολυ ευκολα.
αν την χασεις (η στην κλεψουν) και δεν εχεις μαζι την ταυτοτητα η το pin παλι αχρηστη ειναι για οποιον την βρει, μεγαλυτερο προβλημα ειναι η απωλεια ταυτοτητας παρα πιστωτικης.
δυστυχως φτανουμε στο σημειο οπου η μη χρηση πιστωτικης θα δημιουργει περισσοτερο προβληματα, απλως χρειαζεται συνετη χρηση και τα ωφελη ειναι πολυ περισσοτερα απο τη χρηση της.

Συμφωνώ απολύτως. 10 χρόνια κάνω συναλλαγές με πιστωτικές κάρτες, ποτέ δεν είχα πρόβλημα εκτός από μια φορά που χρεώθηκα τρεις φορές για online αγορά (πάτησα το κουμπι purchase τρεις φορές γιατί βαριόμουν να περιμένω lol ΜΗΝ ΤΟ ΚΑΝΕΤΕ ΠΟΤΕ ΑΥΤΟ!!). Και οι συναλλαγές επεστράφησαν από την τράπεζα μετά από αίτημά μου (όχι αυτόματα), αλλά επεστράφησαν. Σε επίπεδο ασφάλειας, δεν πιστεύω ότι υπάρχει πρόβλημα εκτός κι αν δημοσιεύσεις τα στοιχεία της πιστωτικής σου κάρτας στην homepage του φόρουμ (αλλά και πάλι θα το σβήσει άμεσα κάποιος moderator :laugh: ). Προχωρήστε άφοβα σε ηλεκτρονικές συναλλαγές. Αρκεί να υπάρχει η στοιχειώδης κοινή λογική. Τώρα εάν προτιμάτε προπληρωμένες και να πληρώνετε νταβατζίδικα 1 έως 3 ευρώ για να τις γεμίζετε, νομίζω ότι αυτό είναι λάθος. Πάρτε μια κανονική πιστωτικη (με bonus ή με επιστροφή εάν γίνεται), κάντε την να έχει χαμηλό όριο (ώστε εάν 1 στο 1000000 συμβεί στραβή να είναι μικρό το κακό, που δεν θα συμβεί), και προχωρήστε σε online συναλλαγές.
Last Edit: 17 Oct 2010 18:47 by Ο Τσιγκούνης (T$ig). Reason: Αλλαγή θέματος
The administrator has disabled public write access.

Απ: Αγοράζοντας on-line 17 Oct 2010 18:58 #8

Προσθέτοντας και την δική μου εμπειρία από την χρήση πιστωτικών καρτών μέσω ίντερνετ, θέλω να πω ότι ποτέ δεν είχα απώλεια χρημάτων από αυτές τις συναλλαγές. Αντιθέτως, εκτός από το κέρδος το οποίο έχει ο καθένας όταν αγοράζει τα φθηνότερα προϊόντα από το διαδίκτυο, είχα επιπλέον τις επιστροφές (5% ή 2,5%) από τις πιστωτικές κάρτες που προσφέρουν επιστροφή.
Στο μόνο πρόβλημα που είχα κάποτε με μια συναλλαγή από το εξωτερικό όπου το προϊόν δεν έφτασε ποτέ, έστειλα ένα φαξ στην τράπεζα και επέστρεψαν στο ακέραιο το ποσό της χρέωσης.
Προσωπικά δεν έχω κανένα ενδοιασμό να χρησιμοποιήσω την κανονική πιστωτική μου κάρτα στο διαδίκτυο.
Γνῶθι σαὐτόν
The administrator has disabled public write access.

Απ: Αγοράζοντας on-line 17 Oct 2010 19:03 #9

tham wrote:
αν και με κινδυνο να βρεθω εκτος θεματος θελω να πω (επειδη μου συμβει και σε μενα και σε συγγενικο μου προσωπο) οτι πολυ ευκολα γινεται η αμφισβητηση συναλλαγης για χρεωση πιστωτικης μεσω ιντερνετ και δικαιωνεσαι πολυ ευκολα.
αν την χασεις (η στην κλεψουν) και δεν εχεις μαζι την ταυτοτητα η το pin παλι αχρηστη ειναι για οποιον την βρει, μεγαλυτερο προβλημα ειναι η απωλεια ταυτοτητας παρα πιστωτικης.
δυστυχως φτανουμε στο σημειο οπου η μη χρηση πιστωτικης θα δημιουργει περισσοτερο προβληματα, απλως χρειαζεται συνετη χρηση και τα ωφελη ειναι πολυ περισσοτερα απο τη χρηση της.
Για απώλεια πιστωτικής:
Αν χάσεις την πιστωτική δεν χρειάζεται εν πρώτης PIN για να την χρεώσει αυτός που θα τη βρει. Δεν χρειάζεται επίσης ταυτότητα για να χρησιμοποιηθεί. Ταυτότητα ζητούν μόνο τα μεγάλα μαγαζιά, είναι προαιρετική η χρήση. Αν λοιπόν τη χάσεις μπορεί αυτός που τη βρει να εξαντλήσει το όριό της, συνήθως σε μικρά μαγαζιά. Μόλις την χάσεις πρέπει να την μπλοκάρεις! Όπως είπα σε δύο περιπτώσεις γνωστών μου, υποχρεούσαι να πληρώσεις και να θες κάνεις δικαστήριο στο μαγαζί και σε αυτόν που υποπτεύεσαι. Και οι δύο φίλοι μου τα πλήρωσαν και άκρη δεν βρήκαν!

Στο ίντερνετ πράγματι έχω ακούσει ότι εύκολα αρνείσαι τη συναλλαγή, αλλά δεν έχω εμπειρία προσωπική ή δικών μου ανθρώπων. Μου φαίνεται περίεργο μόνο να υπάρχει τόση ευκολία στην περίπτωση του ιντερνετ να αρνηθείς τη συναλλαγή, ενώ εκτός να την πληρώνεις και να λες και ένα τραγούδι

Για απώλεια χρεωστικής:
Αν το μαγαζί είναι μικρό (συνήθως κοσμηματοπωλείο) και δεν υποχρεούται να χρησιμοποιεί το ειδικό δίκτυο και τότε δεν χρειάζεται το PIN. Η ταυτότητα επίσης είναι προαιρετική. Εκεί θα σε χρεώσουν αν στην κλέψουν, στο σύνολο της κατάθεσης που έχεις εκείνη τη στιγμή. Για αυτό να αφήνεις μέσα μικρό ποσό.

Επίσης πολύ σημαντικό αν χάσετε κάρτα ή ταυτότητα πρέπει να δηλωθεί στο σύστημα Τειρεσίας των τραπεζών. Η δήλωση στην αστυνομία δεν σε εξασφαλίζει σε τίποτε!

ΥΓ πάντως ξαναλέω ότι μου φαίνεται τελικά ασφαλής η χρήση της πιστωτικής στο ίντερνετ, ιδιαίτερα με αυτά που διάβασα στο φόρουμ. Όμως αν την χάσεις και δε το δηλώσεις ή στην κλέψουν και το πάρεις χαμπάρι την άλλη μέρα, κλάφτα Χαράλαμπε!
Last Edit: 17 Oct 2010 19:27 by Ψαχνόμενος (ant).
The administrator has disabled public write access.
Time to create page: 0.067 seconds