Welcome, Guest
Username: Password: Remember me
Συζητήσεις και εμπειρίες από παροχή υπηρεσιών ADSL και σταθερής τηλεφωνίας
  • Page:
  • 1
  • 2

TOPIC: Φραγή κλήσεων

Φραγή κλήσεων 22 Feb 2022 23:24 #1

  • PRS33 (PARIS33)
  • PRS33 (PARIS33)'s Avatar
  • OFFLINE
  • Platinum Boarder
  • Posts: 4891
  • Thank you received: 2044
  • Karma: -9
Οι πάροχοι "ετοιμοι" ειναι να βαρεσουν κανονάρα τυπου energa ......
Εμένα με ειχαν ζαλίσει για ενα 3μηνο στα τηλέφωνα μια εταιρείες του Βαρδινογιάννη και μια του Μυτηλιναίου και αλλων "περίεργων" του χωρου των παρόχων.
Ωρες που καλούσαν οι "υποπτες" ωρες μεταξύ 13:00 -15:00 που ειναι φαγητού και σου λένε θα τον "πιάσουμε" χαλαρό και θα υπογράψουμε Συμβόλαιο.
Στην αρχή εριχνα τα "σχετικά καντήλια" αλλά μετα "ηρέμησα" και κραταγα τα νούμερα που με καλούσαν για ενα 3μηνο και ειδα οτι ηταν τα "περίεργα" προθέματα νούμερων τηλεφωνικών κέντρων.
Πήρα την εταιρεία που εχω σταθερό και τους εκανα αποκλεισμό να μην μπορούν να με ξαναπάρουν (σταθερό τηλέφωνο δεν μπορείς μονος σου να κανεις αποκλεισμό).
Και ξένοιασα αλλά μια συμβουλή οσοι "την κανατε" και δωσατε τα νούμερα απο τα κινητά τηλέφωνά σας να πατε "σήμερα" να τα αλλάξετε και παρτε βρε αδελφέ Πακιστανικό νούμερο καρτας για αυτές τις μλκ .......αλλά π.ο.τ.έ μην δινεται το Ελληνικό νούμερο κινητου τηλεφώνου που πιθανόν να το εχετε και για phonebanking.......
Oλες οι συσκευές ειναι δίκαρτες ετσι και αλλιώς εγω διατηρώ το νούμερο απο "κάτω" που το εχω απο το 2012.
Ποτέ -ποτέ -ποτέ μην δινεται το Ελληνικό νούμερο κινητού που το εχετε δωσει στην Τράπεζα για phone banking ουτε στον ΕΟΔΥ και ΕΦΚΑ και Εφορίες κλπ.
Τι να το κάνουν;
EINSTEIN : Aν κάποιος σου προτείνει κάτι τσάμπα ΝΑ ΞΕΡΕΙΣ ΤΟ ΠΡΟΙΟΝ ΕΙΣΑΙ ΕΣΥ!!!
Να θυμάσαι όταν σου τάζουν «ελευθερία» σημαίνει ότι την εχεις ηδη χάσει!!!
Last Edit: 22 Feb 2022 23:24 by PRS33 (PARIS33).
The administrator has disabled public write access.
The following user(s) said Thank You: Καράντη Μαρία (cross)

Φραγή κλήσεων 23 Feb 2022 08:13 #2

PRS33 (PARIS33) wrote:
(σταθερό τηλέφωνο δεν μπορείς μονος σου να κανεις αποκλεισμό).
& όμως μπορείς & μόνος σου πλέον να βάλεις φραγή στο σταθερό -όπως & στο κινητό.
Προσωπικά έχω βάλει φραγές μπόλικες (πέρα από τα 5ψήφια) σε αμφότερα.
The administrator has disabled public write access.

Φραγή κλήσεων 23 Feb 2022 16:25 #3

  • PRS33 (PARIS33)
  • PRS33 (PARIS33)'s Avatar
  • OFFLINE
  • Platinum Boarder
  • Posts: 4891
  • Thank you received: 2044
  • Karma: -9
γιώργης (yorgi)

Δυστυχώς δεν υπάρχει φραγή κλήσεων σε σταθερή γραμμή αμα σε καλούν συγκεκριμένα άλλα νούμερα τηλεφώνων και μάλιστα οι πάροχοι το εχουν κανει ετσι ωστε να χρεώνουν extra υπηρεσία......
Αντι αυτού …….υπάρχει η φραγή γενικά ΟΛΩΝ των κλήσεων εισερχομένων η εξερχομένων αντίστοιχα. (απασχολημένο κλπ.).
Φίλε μέχρι και συσκευή τηλέφωνο skype πήγα να πάρω να τους «ξεφορτωθώ» όπως και να καταργήσω την σταθερή γραμμή και με €10 τον μήνα απεριόριστα data στο κινητό.
Έκανα και «τράμπα» μεταγωγή στο κινητό και τα πέρασα για φραγή αλλά «τσού» μόλις το «γύρναγα» σε σταθερό πάλι τα ίδια………(και το σταθερό νούμερο μόνο ο παροχος το εχει και κανένας άλλος…..).
Μιλάμε για αλητεία με έπαιρναν έβλεπα το σταθερό νούμερο κλήσης και καλούσα «καπάκι» να τους πω τι θέλετε ρε παιδιά κλπ ……….και ξέρεις τι απάντηση εβαζαν;
«To τηλέφωνο ………..δεν αντιστοιχεί σε συνδρομητή» στο 95% των περιπτώσεων και τα αλλα …… «ο συνδρομητής που καλέσατε το τηλέφωνο…………είναι απασχολημένο».
Μια επισήμανση:
Ποτέ -ποτέ -ποτέ μην σηκώνεται το τηλέφωνο και λετε «Ναι» εστω και βαριεστημένα………..μπορεί και να εχουν κάνει σύμβαση για τηλεφωνικό Συμβόλαιο.
Θα λέτε οσο «ξερά» και ψυχρά μπορείτε «Παρακαλώ……»
Γράφω και τα νούμερα που κάποιος «θα ξέφυγε» προχθές και σήμερα με πήραν και όταν τους κάλεσα….. «ο αριθμός δεν αντιστοιχεί σε συνδρομητή»…………… «ο αριθμός που καλέσατε δεν λειτουργεί……..προσωρινά….» κλπ.
Σημερινή κλήση από 210—2203034 ώρες κλήσεις ότι έχω ξαναγράψει 13:00 -15:00 εμένα η πρώτη κλίση έγινε πριν τέσσερις (4) ημέρες στις 14:00 και η δεύτερη σήμερα στις 14:25 (πριν από 5λεπτο).

Γράφει η «μαυρομάτα» το στυλό και ένα χαρτάκι στο γραφείο με τα «νούμερα»…….

Εννοείτε όταν φεύγω για «κάτω» με σορτς λαικής και κοντομάνικο και μια τσάντα «τσακαλώτου» στον ώμο να μην «δίνω στόχο» και έφευγα πάντα ανεξαρτήτου ώρα πτήσης πριν από τις 06:00 να μην με δεί κανένας και check στον δρόμο…..
Το «τσαντίρι» μου είναι απαραβίαστο check-αρισμένο γιατι μια φορά κάπου μου έπεσαν τα κλειδιά (πιθανόν από την μηχανή τσαντάκι) και κυριολεκτικά το «μούτρο» ο κλειδαράς που έφερα να ανοίξει την θωρακισμένη κλειδαριά ………..έφαγε 8ωρο και μιλάμε τώρα «σκηνικά» με τροχό να κοπούν τα κάγκελα στα παράθυρα και ………να κάνω τον tiramola «πέρασα» από το παράθυρο (έχω σε όλα ανάκληση και δεν άνοιγαν) μπήκα σπίτι μήπως είχα τα δεύτερα κλειδιά αλλά «τσού» ………………σύνολο 8ωρο και καταϊδρωμένος ο μάστορας με super εργαλεία και τροχάκια……(η κλειδαριά δεν τρυπιόταν ειναι ατσαλένια γύρω- γύρω από το σημείο εγκατάστασης).
Γράφω και όλα τα νούμερα που τους «τράβηξα» αποκλεισμό μέσω παρόχου πάντα. (δεν με χρεωσαν πάντως....)
Ξέρω τι θα λέτε ρε φίλε αργόσχολος είσαι και τα έγραψες όλα αυτά τα νούμερα;
Oχι αλλά για λόγους καθαρά ασφαλείας επειδή τακτικά πηγαίνω εξωτερικό είπα κάτσε γιατί μπορεί να είναι «check» πότε ο μακάκας είναι στο «τσαντίρι» του να κάνουμε «ντού»…… (εχω σημειώσει Ημερομηνίες και ωρα κλήσης και δεν τις αναρτώ)
Επιπροσθέτως διαστημα 2 μηνο πολλαπλασιάστε την καθε κλήση επι τουλάχιστον 10 -15 φορές...............

6971901827…………………………….2118804372……………………….2155306248
2170009460…………………………….2170004463 (αυτός μου εδειξε viber ονομα Τahim Wasm) δεν το εχω περασμένο ....
2170004540…………………………….2111054354……………………….2311256670
2314439536…………………………….211902942………………………….2170006286
2182189639…………………………….2130396700……………………….2130180210
6970564872……………………………2170009464………………………..2130095843
6953034261……………………………6953034245………………………..6986609417
2102884356……………………………2182189403………………………..2118804372
6970619834…………………………..2170009462…………………………23117006726

Αμα μπορεί η Επιτροπή Τηλεπικοινωνιών να κανει παρέμβαση στους παρόχους ωστε αυτή η υπηρεσία φραγής εισερχομένων κλήσεων να ειναι και αχρέωτη αλλά και να την ενεργοποιεί ο καταναλωτής .
Ολα τα αγνωστα νούμερα που σας καλούν σπίτι παιδια να τα καταγράφετε μολύβι και στυλό .........!
Βάζω και link απο μια την Vodafone μια χαρα υπηρεσία και οι τεχνικοί της αψογοι!
(στα €19 τον μήνα αφαίρεσα χαμηλότερες κλησεις εξωτερικού αφου εχω τον "κινέζο" viber τι να τις κάνω και πάλι το σκέφτομαι γιατί με €10 τον μηνα η cosmote δινει απεριόριστα data.....)

www.vodafone.gr/ypostirixi/proionta/stat...kes-eukolies/?d=null
EINSTEIN : Aν κάποιος σου προτείνει κάτι τσάμπα ΝΑ ΞΕΡΕΙΣ ΤΟ ΠΡΟΙΟΝ ΕΙΣΑΙ ΕΣΥ!!!
Να θυμάσαι όταν σου τάζουν «ελευθερία» σημαίνει ότι την εχεις ηδη χάσει!!!
Last Edit: 23 Feb 2022 16:44 by PRS33 (PARIS33).
The administrator has disabled public write access.
The following user(s) said Thank You: Καράντη Μαρία (cross)

Φραγή κλήσεων 24 Feb 2022 11:34 #4

PRS33 (PARIS33) wrote:
γιώργης (yorgi)
Δυστυχώς δεν υπάρχει φραγή κλήσεων σε σταθερή γραμμή αμα σε καλούν συγκεκριμένα άλλα νούμερα τηλεφώνων

Μήπως φίλε μου έχεις παλιό τηλέφωνο ?
(Μιλάω για φραγή που βάζεις μόνος σου από τη συσκευή του τηλεφώνου, όχι από την εταιρεία -όπως δηλ. γίνεται & από τη συσκευή του κινητού).
Στο δικό μου λοιπόν μια χαρά γίνεται η φραγή σε κάθε νούμερο ξεχωριστά που θα επιλέξω (& στην 'απόκρυψη') είτε σταθερό είτε κινητό.
& δεν έχω & καμιά σπουδαία συσκευή.
Ασύρματο panasonic των 20€.
Η φραγή του πάντως είναι δοκιμασμένη & δουλεύει 2 χρόνια τώρα.
Ψάξ'το & μόνος σου, μην είσαι απόλυτος.
Το λέω για διευκόλυνση δική σου, καθώς & όσων τυχόν μας διαβάζουν.
Αλλά μην με βάλεις πάλι να γράφω τα ίδια.
Φιλικά.
The administrator has disabled public write access.
The following user(s) said Thank You: Καράντη Μαρία (cross)

Φραγή κλήσεων 24 Feb 2022 12:35 #5

  • PRS33 (PARIS33)
  • PRS33 (PARIS33)'s Avatar
  • OFFLINE
  • Platinum Boarder
  • Posts: 4891
  • Thank you received: 2044
  • Karma: -9
Ti να ψάξω και πού;
Η ιδια η εταιρεία στο αναωτερω link το αναφέρει φραγή μονο για ΟΛΕΣ τις εισρχόμενες η εξερχόμενες κλήσεις αν και τους ξαναρώτησα τους τεχνικούς καιμου ειχαν πει οτι ενεργοποιείτε μόνο απο την Vodafone.
Πιθανόν να ειναι ισως και επιλογή ασύρματης συσκευής εχω Panasonic αλλά ειναι 10ετίας και εκτιμώ μπορεί να μην το εχει το menu γιατι το εψαξα και Ρυθμίσεις βασεις η ακουστικού.
Εχει σαχλαμάρες sms και ενταση .....κουδουνιού.
Ξερω τους κωδικούς για μεταγωγή "τράμπα" σε αλλο τηλέφωνο *21* και αριθμό κλπ αλλά για αποκλεισμό για να το λές θα ειναι απο την συσκευή.
el.wikipedia.org/wiki/%CE%95%CE%BA%CF%84...83%CE%B5%CF%89%CE%BD
EINSTEIN : Aν κάποιος σου προτείνει κάτι τσάμπα ΝΑ ΞΕΡΕΙΣ ΤΟ ΠΡΟΙΟΝ ΕΙΣΑΙ ΕΣΥ!!!
Να θυμάσαι όταν σου τάζουν «ελευθερία» σημαίνει ότι την εχεις ηδη χάσει!!!
The administrator has disabled public write access.

Φραγή κλήσεων 25 Feb 2022 10:42 #6

Ακριβώς, αυτό είπα, ότι είναι από τη συσκευή.
Πιθανότατα η 10ετίας συσκευή που έχεις να μην διαθέτει αυτή τη δυνατότητα.
Ευκαιρία λοιπόν για μια μικρή αναβάθμιση με μικρό κόστος (τα ασύρματα ευτυχώς φτηνά είναι, στο 20άρικο, όχι στο 200άρικο & βάλε που έχουν τα κινητά), ώστε να έχεις & το κεφάλι σου ήσυχο.
Απλά δες ή ζήτα, ώστε να είσαι σίγουρος, στο μενού του τηλεφώνου που τυχόν πάρεις, να υπάρχει & η δυνατότητα της φραγής.
& για να σε βοηθήσω ακόμη πιο πολύ, σου παραθέτω link με ασύρματα που διαθέτουν δυνατότητα φραγής, από το φτηνότερο στο ακριβότερο.
www.skroutz.gr/c/292/asyrmata-tilefwna-d...icevat&order_dir=asc
Όπως βλέπεις οι επιλογές είναι μπόλικες.
B)
The administrator has disabled public write access.
The following user(s) said Thank You: Καράντη Μαρία (cross)

Φραγή κλήσεων 25 Feb 2022 15:54 #7

  • PRS33 (PARIS33)
  • PRS33 (PARIS33)'s Avatar
  • OFFLINE
  • Platinum Boarder
  • Posts: 4891
  • Thank you received: 2044
  • Karma: -9
Το πρόβήμα δεν ειναι οι συσκευές γιατι τωρα 10 ετίας ασυρματο δεν ειναι και παλιό μην τρελλαθούμε αφου τα κινητά τα κρατάμε για πλάκα 7 χρόνια plus.
Το πρόβλημα ειναι οι ιδιες οι εταιρείες πάροχοι που εκτιμώ η ενεργοποίηση "φραγή εισερχομένων κλήσεων" θα ειναι συνάρτηση του πακέτου σύνδεσης ανάλογα δηλαδή το πρόγραμμα.
Προσωπικά ειχα παλια σύνδεση απο το 2004 Hellas onLine την οποια εξαγόρασε η Vodafone και απο τα €14 πληρωνω τώρα €19 .
Σε ακριβά προγράμματα πιθανόν η υπηρεσία "φραγή" να ειναι δωρεάν αλλά σε εμένα δεν ηταν και πηγα σε κατάστημα Vodafone και τους εστειλα το "κατεβατο" τα νούμερα για αποκλεισμό.
Οι συσκευές απο το skroutz που ειδες να γραφουν φραγή;
Ειναι extra υπηρεσία η φραγή κλήσεων στα φθηνά προγράμματα παιδια και απλά εχουν αφήσει την "τραμπα" σε αλλο τηλέφωνο (εκτροπή κλπ) δωρεάν.Στα φθηνα μπορείς να την κάνεις αλλά πιθανόν να μην ειναι δωρεάν..............
Με βλέπω να πηγαίνω στην Cosmote €10 τον μηνα απεριόριστα data αλλα θα το ψαξω και απο Ινδούς σιγά μην πληρώνουν €20 το κινητό για internet.
EINSTEIN : Aν κάποιος σου προτείνει κάτι τσάμπα ΝΑ ΞΕΡΕΙΣ ΤΟ ΠΡΟΙΟΝ ΕΙΣΑΙ ΕΣΥ!!!
Να θυμάσαι όταν σου τάζουν «ελευθερία» σημαίνει ότι την εχεις ηδη χάσει!!!
The administrator has disabled public write access.

Φραγή κλήσεων 26 Feb 2022 08:21 #8

Φίλε μου κάνε ό,τι καταλαβαίνεις.
Νομίζω το εξάντλησα το θέμα της φραγής.
Δες αν θες πιο προσεκτικά αυτά που έχω γράψει & παραθέσει, για να μην γινόμαστε & κουραστικοί για τους υπόλοιπους.
Μην κάνουμε την τρίχα τριχιά.
Έτσι & αλλιώς παρένθεση ήταν όλο αυτό, για άλλο θέμα συζητούσαμε αρχικά.
Καλή τύχη.
The administrator has disabled public write access.

Φραγή κλήσεων 26 Feb 2022 09:47 #9

  • gus (gus326)
  • gus (gus326)'s Avatar
  • OFFLINE
  • Platinum Boarder
  • Posts: 1784
  • Thank you received: 695
  • Karma: 36
PRS33 (PARIS33) wrote:
Το πρόβήμα δεν ειναι οι συσκευές γιατι τωρα 10 ετίας ασυρματο δεν ειναι και παλιό μην τρελλαθούμε αφου τα κινητά τα κρατάμε για πλάκα 7 χρόνια plus.
Το πρόβλημα ειναι οι ιδιες οι εταιρείες πάροχοι που εκτιμώ η ενεργοποίηση "φραγή εισερχομένων κλήσεων" θα ειναι συνάρτηση του πακέτου σύνδεσης ανάλογα δηλαδή το πρόγραμμα.
Προσωπικά ειχα παλια σύνδεση απο το 2004 Hellas onLine την οποια εξαγόρασε η Vodafone και απο τα €14 πληρωνω τώρα €19 .
Σε ακριβά προγράμματα πιθανόν η υπηρεσία "φραγή" να ειναι δωρεάν αλλά σε εμένα δεν ηταν και πηγα σε κατάστημα Vodafone και τους εστειλα το "κατεβατο" τα νούμερα για αποκλεισμό.
Οι συσκευές απο το skroutz που ειδες να γραφουν φραγή;
Ειναι extra υπηρεσία η φραγή κλήσεων στα φθηνά προγράμματα παιδια και απλά εχουν αφήσει την "τραμπα" σε αλλο τηλέφωνο (εκτροπή κλπ) δωρεάν.Στα φθηνα μπορείς να την κάνεις αλλά πιθανόν να μην ειναι δωρεάν..............
Με βλέπω να πηγαίνω στην Cosmote €10 τον μηνα απεριόριστα data αλλα θα το ψαξω και απο Ινδούς σιγά μην πληρώνουν €20 το κινητό για internet.

Ποιο προγραμμα έχει 10€ απεριόριστα data?
The administrator has disabled public write access.
  • Page:
  • 1
  • 2
Time to create page: 0.071 seconds