Welcome, Guest
Username: Password: Remember me
  • Page:
  • 1
  • 2

TOPIC: Απορία : υπάρχει "διαγραφή οφειλών"

Απορία : υπάρχει "διαγραφή οφειλών" 22 Apr 2020 22:03 #1

Καλησπέρα. Το μακρινό 2011, τέλη Οκτωβρίου διέκοψα τα συμβόλαια σταθερής κ κινητής κοσμοτέ γιατί μετακόμισα στο εξωτερικό. Σήμερα οι γονείς μου μού είπαν ότι έφτασε αλληλογραφία από δικηγόρο για οφειλή 90, 80€. Μίλησα με κοσμοτέ κ μου είπαν ότι είναι, στην ουσία, το penalty για διακοπή συμβολαίου πριν το κλείσιμο του χρόνου. Χρειάστηκε να περάσουν κοντά 10 χρόνια?!!!! για να το πάρουν χαμπάρι κ να με ενημερώσουν? Υπάρχει νόμος / διάταγμα για ανάλογες περιπτώσεις?
The administrator has disabled public write access.

Απορία : υπάρχει "διαγραφή οφειλών" 23 Apr 2020 15:58 #2

  • GREGORYMO
  • GREGORYMO's Avatar
  • OFFLINE
  • Gold Boarder
  • Posts: 284
  • Thank you received: 71
  • Karma: 0
Σταυρούλα (Σταυρούλα) wrote:
Καλησπέρα. Το μακρινό 2011, τέλη Οκτωβρίου διέκοψα τα συμβόλαια σταθερής κ κινητής κοσμοτέ γιατί μετακόμισα στο εξωτερικό. Σήμερα οι γονείς μου μού είπαν ότι έφτασε αλληλογραφία από δικηγόρο για οφειλή 90, 80€. Μίλησα με κοσμοτέ κ μου είπαν ότι είναι, στην ουσία, το penalty για διακοπή συμβολαίου πριν το κλείσιμο του χρόνου. Χρειάστηκε να περάσουν κοντά 10 χρόνια?!!!! για να το πάρουν χαμπάρι κ να με ενημερώσουν? Υπάρχει νόμος / διάταγμα για ανάλογες περιπτώσεις?
Τι εννοείς ?
The administrator has disabled public write access.

Απορία : υπάρχει "διαγραφή οφειλών" 23 Apr 2020 18:09 #3

Εννοώ ότι δε θα έπρεπε να είχαν κάνει σωστά τη δουλειά τους κ να με ενήμερωσουν πιο γρήγορα από 10 χρόνια?! Το 2012 ίσως? Το 2013? Το χρονικό διάστημα που παρηλθε από τον Οκτώβριο, Νοέμβριο του 2011 ως τις αρχές του 2020 δεν είναι αρκετό ώστε να μου επιτρέπει να μην πληρώσω τα χρήματα. Το θέμα δεν είναι το ποσό (γιατί, δόξα τω Θεώ, δεν είναι σημαντικό) αλλά το πώς δουλεύουν κι αν οι πολιτες/πελάτες, πρωην και νυν, πρέπει να ζουν με το φόβο ότι μια ωραία πρωία κάτι θα τους έρθει με το Ταχυδρομείο που θα τους καλεί να πληρώσουν. Στο μεσοδιάστημα μπορεί να είχα αποδήμησε εις τόπους χλοερούς
The administrator has disabled public write access.

Απορία : υπάρχει "διαγραφή οφειλών" 23 Apr 2020 19:25 #4

  • GREGORYMO
  • GREGORYMO's Avatar
  • OFFLINE
  • Gold Boarder
  • Posts: 284
  • Thank you received: 71
  • Karma: 0
Σταυρούλα (Σταυρούλα) wrote:
Εννοώ ότι δε θα έπρεπε να είχαν κάνει σωστά τη δουλειά τους κ να με ενήμερωσουν πιο γρήγορα από 10 χρόνια?! Το 2012 ίσως? Το 2013? Το χρονικό διάστημα που παρηλθε από τον Οκτώβριο, Νοέμβριο του 2011 ως τις αρχές του 2020 δεν είναι αρκετό ώστε να μου επιτρέπει να μην πληρώσω τα χρήματα. Το θέμα δεν είναι το ποσό (γιατί, δόξα τω Θεώ, δεν είναι σημαντικό) αλλά το πώς δουλεύουν κι αν οι πολιτες/πελάτες, πρωην και νυν, πρέπει να ζουν με το φόβο ότι μια ωραία πρωία κάτι θα τους έρθει με το Ταχυδρομείο που θα τους καλεί να πληρώσουν. Στο μεσοδιάστημα μπορεί να είχα αποδήμησε εις τόπους χλοερούς
Δεν γνώριζες, δηλαδή, για την οφειλή ? Δεν σε είχαν ενημερώσει ?
The administrator has disabled public write access.

Απορία : υπάρχει "διαγραφή οφειλών" 23 Apr 2020 19:50 #5

Δεν ήξερα τίποτα. Όταν έκανα τη διακοπή συμβολαίου δεν μου είπαν κάτι. Η κοπέλα στην εξυπηρέτηση πελατών κοσμοτέ, με την οποία μίλησα χθες, για να καταλάβω τί είδους οφειλή είναι, μού είπε για το penalty. Μου είπε επίσης ότι το 2014 οι του ΟΤΕ είδαν αυτή την οφειλή αλλά δεν ήμουν πια πελάτης και δεν "μπορούσαν να με βρουν"!!! Έτσι μού είπε. Και τώρα, εν μέσω πανδημίας και μετά από 6 χρόνια από το 2014 και κοντά 10 από το 2011, πώς κατάφεραν και με εντόπισαν? Και μου έστειλαν επιστολή από δικηγορικό γραφείο? Για όνομα του Θεού!
The administrator has disabled public write access.

Απορία : υπάρχει "διαγραφή οφειλών" 23 Apr 2020 19:56 #6

  • maria (mb361)
  • maria (mb361)'s Avatar
  • OFFLINE
  • Platinum Boarder
  • Posts: 5234
  • Thank you received: 1687
  • Karma: 35 (-37)
Σταυρούλα (Σταυρούλα) wrote:
Δεν ήξερα τίποτα. Όταν έκανα τη διακοπή συμβολαίου δεν μου είπαν κάτι. Η κοπέλα στην εξυπηρέτηση πελατών κοσμοτέ, με την οποία μίλησα χθες, για να καταλάβω τί είδους οφειλή είναι, μού είπε για το penalty. Μου είπε επίσης ότι το 2014 οι του ΟΤΕ είδαν αυτή την οφειλή αλλά δεν ήμουν πια πελάτης και δεν "μπορούσαν να με βρουν"!!! Έτσι μού είπε. Και τώρα, εν μέσω πανδημίας και μετά από 6 χρόνια από το 2014 και κοντά 10 από το 2011, πώς κατάφεραν και με εντόπισαν? Και μου έστειλαν επιστολή από δικηγορικό γραφείο? Για όνομα του Θεού!

Πηγαινε στον Συνηγορο του Καταναλωτη και γραψε τους για το συγκεκριμενο θεμα. Δεν θα πληρωσεις τιποτε και θα αναλαβουν αυτοι την υποχρεωση να σε ενημερωσουν.Πιστεψε με οτι κανουν καλα την δουλεια τους.

Η φορμα υποβολης βρισκεται στο site τους.
...when the going gets tough, the tough gets going !!!

When the situation gets critical, those who aren't weak-willed, work harder and never give up.
Last Edit: 23 Apr 2020 19:57 by maria (mb361).
The administrator has disabled public write access.

Απορία : υπάρχει "διαγραφή οφειλών" 23 Apr 2020 20:01 #7

Ευχαριστώ Maria. To θέμα είναι ότι δε μένω πλέον στην Αθήνα. Έκανα τη διακοπή γιατί τα τελευταία δέκα χρόνια κοντά, μένω στο εξωτερικό. Φαντάσου και τη δυσκολία τού να προσπαθείς να βρεις άκρη από άλλη χώρα!!! Βάζοντας στη μέση γονείς μιας κάποιας ηλικίας.
The administrator has disabled public write access.

Απορία : υπάρχει "διαγραφή οφειλών" 23 Apr 2020 21:18 #8

  • maria (mb361)
  • maria (mb361)'s Avatar
  • OFFLINE
  • Platinum Boarder
  • Posts: 5234
  • Thank you received: 1687
  • Karma: 35 (-37)
...when the going gets tough, the tough gets going !!!

When the situation gets critical, those who aren't weak-willed, work harder and never give up.
The administrator has disabled public write access.

Απορία : υπάρχει "διαγραφή οφειλών" 24 Apr 2020 14:01 #9

  • GREGORYMO
  • GREGORYMO's Avatar
  • OFFLINE
  • Gold Boarder
  • Posts: 284
  • Thank you received: 71
  • Karma: 0
Σταυρούλα (Σταυρούλα) wrote:
Δεν ήξερα τίποτα. Όταν έκανα τη διακοπή συμβολαίου δεν μου είπαν κάτι. Η κοπέλα στην εξυπηρέτηση πελατών κοσμοτέ, με την οποία μίλησα χθες, για να καταλάβω τί είδους οφειλή είναι, μού είπε για το penalty. Μου είπε επίσης ότι το 2014 οι του ΟΤΕ είδαν αυτή την οφειλή αλλά δεν ήμουν πια πελάτης και δεν "μπορούσαν να με βρουν"!!! Έτσι μού είπε. Και τώρα, εν μέσω πανδημίας και μετά από 6 χρόνια από το 2014 και κοντά 10 από το 2011, πώς κατάφεραν και με εντόπισαν? Και μου έστειλαν επιστολή από δικηγορικό γραφείο? Για όνομα του Θεού!
Γράφεις, ότι είχες αλλάξει διεύθυνση.
Ε, πως να σε βρουν ?
The administrator has disabled public write access.
  • Page:
  • 1
  • 2
Time to create page: 0.065 seconds