Welcome, Guest
Username: Password: Remember me

TOPIC: Τι σημαίνει, στην πράξη Αριστερή διακυβέρνηση;

Τι σημαίνει, στην πράξη Αριστερή διακυβέρνηση; 16 Oct 2015 21:12 #55

  • soto51
  • soto51's Avatar
  • OFFLINE
  • Platinum Boarder
  • Posts: 7024
  • Thank you received: 2270
  • Karma: 200 (94)
ΠΑΝΑΓΙΩΤΗΣ (kampos) wrote:
Κ τώρα, χρεώνει 55.000€ για μια διάλεξή του, στην Ευρώπη...
Παναγιώτη,
Μην τα ισοπεδώνουμε όλα.
ΚΙ ΕΓΩ θα χρέωνα τόσα, αν με φώναζαν και μου τα έδιναν.

Καλά κάνει και τόσα χρεώνει.
Για τι ακριβώς τον μέμφεσαι?
ΜΑΚΡΥΑ ΑΠ' ΤΙΣ ΤΡΑΠΕΖΕΣ.
Last Edit: 16 Oct 2015 21:13 by soto51.
The administrator has disabled public write access.

Τι σημαίνει, στην πράξη Αριστερή διακυβέρνηση; 16 Oct 2015 21:53 #56

soto51 wrote:
Παναγιώτη,
Μην τα ισοπεδώνουμε όλα.
ΚΙ ΕΓΩ θα χρέωνα τόσα, αν με φώναζαν και μου τα έδιναν.

Χίλιες φορές να πήγαινες εσύ για διάλεξη..
Ή, κάποιος απο τους συμφορουμίτες.

Πιό πολλά οικονομικά ξέρετε απο αυτόν..
Λεφτά, στην πραγματικότητα, εχει κάποιος όταν τα έχει όλα δίπλα του.Έξω απο τις τράπεζες.
The administrator has disabled public write access.

Τι σημαίνει, στην πράξη Αριστερή διακυβέρνηση; 17 Oct 2015 14:16 #57

  • batista
  • batista's Avatar
  • OFFLINE
  • Platinum Boarder
  • Posts: 7139
  • Thank you received: 2173
  • Karma: -23 (4)
ΠΑΝΑΓΙΩΤΗΣ (kampos) wrote:
Ζαλίστηκα με το εκατομμύριο του Σταθάκη.
Του το ζήτησε ένας φίλος του πριν χρόνια, για να κάνει μια επένδυση, η επένδυση ακυρώθηκε, του επέστρεψε το μύριο, αυτός, κάπου το φύλαξε κ το ξέχασε ρε παιδί μου...

Λες κ ήταν κανένας λογαριασμός της ΕΥΔΑΠ που κάπου παράπεσε...

Του το θύμισαν όμως, συνάδελφοί του βουλευτές..
Αντί τότε να τους ευχαριστήσει, μάλλον στράβωσε που ξαναβρήκε το μύριο...
Μπελάς μεγάλος ήταν...

Όσοι φτωχοί, άνεργοι κ ιδεολόγοι ψήφισαν Συριζα, ας αναρωτηθούν το εξής...

Έχει τύχει ποτέ να δουν έναν υπουργό της Αριστεράς, πρώην ή νυν, να ψωνίζει στο σούπερ μάρκετ, να φέρνει βόλτα τα ράφια, να κοιτάει προσφορές, να μετράει τα λεφτά του να δεί αν του φτάνουν, να κυκλοφορεί με λεωφορείο, ή με παλιό αμάξι, ή να καταθέτει πινακίδες επειδή δεν έχει να πληρώσει;

Αν όχι, τότε ποιά η διαφορά των, απο τους "κακούς" Δεξιούς;
Πως ψηφίζετε ανθρώπους που δεν σας νιώθουν, γιατί ποτέ δεν είχαν βρεθεί , ούτε κ θα βρεθούν στη δική σας θέση;

Η γραβάτα σας αρέσει;
Που δεν την φοράνε;

Τα εκατομμύρια που έχουν στο εξωτερικό, δεν σας λένε κάτι;
Σας αγαπάνε, νομίζετε;

Πηγαίνετε να τους ζητήσετε έστω κ 1€...να δούμε αν θας σας δώσουν...

Θυμάστε με τον Βαρουφ, που έδωσε 10€ σε έναν τύπο, σε μια συγκέντρωση;
Το έκανε επειδή τον έπαιρναν οι κάμερες..

Κ τώρα, χρεώνει 55.000€ για μια διάλεξή του, στην Ευρώπη...
Αυτά...


Ποια αριστερά βρε Παναγιώτη;;; Οι περισσότεροι από αυτούς είναι σαν τους μεγαλοπαπάδες (φωτεινή εξαίρεση ο Αλβανίας) που διδάσκουν τον λόγο του Ιησού Χριστού (ο οποίος κυκλοφορούσε ρακένδυτος) φορώντας 15 κιλά χρυσαφικά επάνω τους. Μόνο με την αξία αυτών που φοράνε, θα τάιζαν καμιά εκατοστή ανθρώπους για κανένα χρόνο και ας με κατηγορήσει κάποιος για ... λαικισμό. Σε αυτή την χώρα (ειδικά), είσαι ότι δηλώσεις.

Όσο για το Βαρούφ, είδες ... επένδυση μεγάλε;;; Παριστάνεις τον υπουργό οικονομικών για οκτώ μήνες, παίρνεις την μισθάρα, διαλύεις μια χώρα και μετά πας ... ταμείο...για όλη σου την ζωή και έχεις και τον ... θαυμασμό όλου του πλανήτη (όσων βέβαια κυρίως δεν έχουν περάσει από τα χέρια σου). Είναι που λένε...."κι αν σου κάτσει;;;;"
Μέτρον άριστον
Last Edit: 17 Oct 2015 14:20 by batista.
The administrator has disabled public write access.
The following user(s) said Thank You: ΠΑΝΑΓΙΩΤΗΣ (kampos)

Τι σημαίνει, στην πράξη Αριστερή διακυβέρνηση; 17 Oct 2015 14:25 #58

  • batista
  • batista's Avatar
  • OFFLINE
  • Platinum Boarder
  • Posts: 7139
  • Thank you received: 2173
  • Karma: -23 (4)
ΠΑΝΑΓΙΩΤΗΣ (kampos) wrote:
soto51 wrote:
Παναγιώτη,
Μην τα ισοπεδώνουμε όλα.
ΚΙ ΕΓΩ θα χρέωνα τόσα, αν με φώναζαν και μου τα έδιναν.

Χίλιες φορές να πήγαινες εσύ για διάλεξη..
Ή, κάποιος απο τους συμφορουμίτες.

Πιό πολλά οικονομικά ξέρετε απο αυτόν..

Οικονομικά, γενικώς και θεωρητικώς είναι δεδομένο ξέρει. Επαφή με την πραγματικότητα δεν έχει και γιατί να έχει;;; Ούτως ή άλλως οι επιπτώσεις της ... παλαβομάρας του, αφορούν μόνο στους ... άλλους. Εκείνος μια χαρά κερδισμένος βγαίνει... Win-win situation είναι γι αυτόν...
Μέτρον άριστον
The administrator has disabled public write access.
The following user(s) said Thank You: soto51

Τι σημαίνει, στην πράξη Αριστερή διακυβέρνηση; 17 Oct 2015 15:23 #59

Είχε πει κάποτε η Θάτσερ, οτι "ο σοσιαλισμός τελειώνει όταν τελειώνουν τα λεφτά των άλλων"..

Το βρίσκω σωστό, ειδικά στη περίπτωσή μας.

Απο το '81 κ μετά, οι "άλλοι", ήταν οι χώρες της Ευρώπης που μας δάνειζαν όσα θέλαμε κ με τα λεφτά εκείνα αυξάνονταν οι ΔΥ, οι μισθοί κ οι συντάξεις, οι οικοδομές κ οι καταθέσεις των πολιτικών..

Οι "άλλοι", ήταν κ καποιοι επιχειρηματίες που απασχολούσαν εργαζόμενους κ πλήρωναν φόρους..

Τώρα, όντως τα λεφτά τελειώνουν..
Συνεπώς, απο που θα βρεθούν χρήματα για να συνεχίσουν να υπάρχουν οι αμέτρητοι θεωρητικοί καθηγητές, οι αιώνιοι φοιτητές, οι κρατικοδίαιτες ΜΚΟ, οι διάφορες κοινωνικές κ οικολογικές οργανώσεις, οι μαϊμού αγρότες με τις τρελλές επιδοτήσεις κλπ;
Τώρα, που καταλαβαίνουμε σιγά-σιγά, οτι, αρκετά με τις θεωρίες, τις υποθέσεις, τις διδασκαλίες κ τις διάφοες "αυθεντίες", επι παντός θέματος..
Ώρα για έργα, πράξεις κ αποτελέσματα..
Κ μετά, βαθμολογία σύμφωνα με τα αποτελέσματα..

Καλό είναι να πληρώνεσαι για να λες σε κάποιον πως θα κάνει τη δουλειά που κάνει, με καλύτερο τρόπο..

Πιο καλό όμως ειναι, αυτός που διδάσκει τον άλλον, να κάνει κ να εφαρμόσει στην πράξη αυτά που λεει στον μαθητή του.

Έτσι θα γίνουμε καλύτεροι..
Λεφτά, στην πραγματικότητα, εχει κάποιος όταν τα έχει όλα δίπλα του.Έξω απο τις τράπεζες.
The administrator has disabled public write access.

Τι σημαίνει, στην πράξη Αριστερή διακυβέρνηση; 17 Oct 2015 16:15 #60

  • batista
  • batista's Avatar
  • OFFLINE
  • Platinum Boarder
  • Posts: 7139
  • Thank you received: 2173
  • Karma: -23 (4)
ΠΑΝΑΓΙΩΤΗΣ (kampos) wrote:
Τώρα, που καταλαβαίνουμε σιγά-σιγά, οτι, αρκετά με τις θεωρίες, τις υποθέσεις, τις διδασκαλίες ....


Φαντάζομαι Παναγιώτη ότι αναφέρεσαι σε άλλον λαό, όχι στον ελληνικό (ή τουλάχιστον στην μεγάλη πλειοψηφία του);;;;

Μιλάμε για τον λαό που αφού λοιδόρησε το "λεφτά υπάρχουν" του ΓΑΠ (σωστά γατί δεν αποδείχθηκε ικανός, όπως και οι επόμενοι, να τα βρει από τα λαμόγια, την σπατάλη του κράτους και την φοροδιαφυγή) μετά από 5 χρόνια μνημονίων ψήφισε πλειοψηφικά (2 φορές μέσα σε 9 μήνες) τον Αλέξη του "λεφτά υπάρχουν" εις την νιοστή και ξανάβαλε στην βουλή τους ... καμμένους για να του κρατάνε το εξ ακρο-δεξιών ... φανάρι.

Σου κάνει αυτός για λαός που έχει αρχίσει να καταλαβαίνει, έστω και σιγά-σιγά;;;;;
Παρεμπιπτόντως, ο ίδιος λαός, ενίσχυσε ακόμα περισσότερο την εκλογική δύναμη των ναζιστών της Χ.Α.
Μέτρον άριστον
Last Edit: 17 Oct 2015 16:16 by batista.
The administrator has disabled public write access.
The following user(s) said Thank You: Sadeness1990

Τι σημαίνει, στην πράξη Αριστερή διακυβέρνηση; 17 Oct 2015 16:55 #61

batista wrote:


Φαντάζομαι Παναγιώτη ότι αναφέρεσαι σε άλλον λαό, όχι στον ελληνικό (ή τουλάχιστον στην μεγάλη πλειοψηφία του);;;;

Μιλάμε για τον λαό που αφού λοιδόρησε το "λεφτά υπάρχουν" του ΓΑΠ (σωστά γατί δεν αποδείχθηκε ικανός, όπως και οι επόμενοι, να τα βρει από τα λαμόγια, την σπατάλη του κράτους και την φοροδιαφυγή) μετά από 5 χρόνια μνημονίων ψήφισε πλειοψηφικά (2 φορές μέσα σε 9 μήνες) τον Αλέξη του "λεφτά υπάρχουν" εις την νιοστή και ξανάβαλε στην βουλή τους ... καμμένους για να του κρατάνε το εξ ακρο-δεξιών ... φανάρι.

Σου κάνει αυτός για λαός που έχει αρχίσει να καταλαβαίνει, έστω και σιγά-σιγά;;;;;
Παρεμπιπτόντως, ο ίδιος λαός, ενίσχυσε ακόμα περισσότερο την εκλογική δύναμη των ναζιστών της Χ.Α.

Κάτσε να δεις τι θα γίνει σε λιγους μήνες, που θα έρθει ο λογαριασμός για τους φόρους, τις περικοπές, την μείωση των επιδοτήσεων...
Τότε, θα πέσει ο Τσίπρας κ θα ενισχυθούν η ΧΑ κ ο Λάφας..
Που, πλέον δεν θα είναι ο πρόεδρος της ΛΑΕ, αλλα θα είναι η Κωνσταντοπούλου...
Λεφτά, στην πραγματικότητα, εχει κάποιος όταν τα έχει όλα δίπλα του.Έξω απο τις τράπεζες.
The administrator has disabled public write access.

Τι σημαίνει, στην πράξη Αριστερή διακυβέρνηση; 17 Oct 2015 17:46 #62

  • soto51
  • soto51's Avatar
  • OFFLINE
  • Platinum Boarder
  • Posts: 7024
  • Thank you received: 2270
  • Karma: 200 (94)
batista wrote:
Ο λαός που αφού λοιδόρησε το "λεφτά υπάρχουν" του ΓΑΠ (σωστά γατί δεν αποδείχθηκε ικανός, όπως και οι επόμενοι, να τα βρει από τα λαμόγια, την σπατάλη του κράτους και την φοροδιαφυγή)....

Και μετά μου λες εμένα, ότι δεν έχω επαφή με την πραγματικότητα.

Έ ρε, κούνια που σε κουνάει!

Σημ (χρειάζεται διευκρίνιση):
Άλλαξε τη λέξη "σπατάλη" με τη λέξη "μέγεθος" και ειδικά σ' αυτό, θα συμφωνήσω.
ΜΑΚΡΥΑ ΑΠ' ΤΙΣ ΤΡΑΠΕΖΕΣ.
The administrator has disabled public write access.

Τι σημαίνει, στην πράξη Αριστερή διακυβέρνηση; 17 Oct 2015 22:41 #63

  • batista
  • batista's Avatar
  • OFFLINE
  • Platinum Boarder
  • Posts: 7139
  • Thank you received: 2173
  • Karma: -23 (4)
soto51 wrote:
batista wrote:
Ο λαός που αφού λοιδόρησε το "λεφτά υπάρχουν" του ΓΑΠ (σωστά γατί δεν αποδείχθηκε ικανός, όπως και οι επόμενοι, να τα βρει από τα λαμόγια, την σπατάλη του κράτους και την φοροδιαφυγή)....

Και μετά μου λες εμένα, ότι δεν έχω επαφή με την πραγματικότητα.

Έ ρε, κούνια που σε κουνάει!

Σημ (χρειάζεται διευκρίνιση):
Άλλαξε τη λέξη "σπατάλη" με τη λέξη "μέγεθος" και ειδικά σ' αυτό, θα συμφωνήσω.


Άστο μεγάλε δεν μασάμε. Στο έχω ξαναπεί. Η φοροδιαφυγή (διαχρονική και πέρα για πέρα αντικοινωνική), όσες δήθεν νομιμοποιητικές βάσεις και να μας παρουσιάσεις, είναι μέρος του συνολικού προβλήματος της χώρας και όχι της οποιασδήποτε λύσης. Έχεις βέβαια αποδείξει με τις τοποθετήσεις σου σε διάφορα θέματα ότι είσαι φανατικός οπαδός του ατομικισμού ασχέτως επιπτώσεων (εκεί βέβαια βασίζεται και η συγκεκριμένη ιδεολογία) άρα δεν κάνουν καμία εντύπωση αυτά που πρεσβεύεις.

Όσο για το "σπατάλη" ή "μέγεθος" στο έχω ξαναπεί και αυτό. Το ότι το κράτος είναι σε μεγάλο βαθμό σπάταλο και αναποτελεσματικό δεν έχει καμία απευθείας σύνδεση με το μέγεθός του, όπως πολύ απλοικά παρουσιάζεις για τον απλούστατο λόγο ότι υπάρχουν υπηρεσίες του που για πελατειακούς λόγους έχουν πληθώρα αραχτών παρασίτων και άλλες που είναι υποστελεχωμένες σε απίστευτο βαθμό. Το που θα μπορούσε να καταλήξει το πράγμα, ως προς το ισοζύγιο, θα το δούμε αν ποτέ φτιαχτεί ένα αποτελεσματικό και ποιοτικό κράτος με αποκλειστικά αξιοκρατικά κριτήρια.
Μέτρον άριστον
The administrator has disabled public write access.
Time to create page: 0.081 seconds