Welcome, Guest
Username: Password: Remember me
  • Page:
  • 1

TOPIC: Τροχαία Ατυχήματα

Τροχαία Ατυχήματα 03 Mar 2017 01:14 #1

Όποιος θέλει ας γράψει ιδέες για αποφυγή ατυχημάτων στον δρόμο.
Προσωπικά, θα γράψω εμπειρίες μου απο παρολίγον τροχαίων μου ως οδηγό αυτοκινήτου, μοτοσυκλέτας, ποδηλάτου κ ως πεζού..


1) ΑΥΤΟΚΙΝΗΤΟ..

Στο ταξίδι στην εθνική προτιμώ την μεσαία λωρίδα ώστε να έχω δυνατότητα να μετακινηθώ αριστερά ή δεξιά αν χρειαστεί.
Ποτέ δεν σταματώ σε πάρκινγκ, γιατί εκτός του κινδύνου να πέσει άλλο αμάξι πάνω μου, υπάρχει το ενδεχόμενο κάποιος να είναι κρυμμένος εκεί κ να προσπαθήσει να με ληστέψει.
Προτιμώ να σταματώ σε σταθμούς αυτοκινήτων τύπου "Σείριου" , "222" κλπ.
Πίνεις το καφεδάκι σου, πας τουαλέτα κ ξεκουράζεσαι..

Απο Δεκέμβρη ως Απρίλη φοράω χειμερινά λάστιχα τα οποία δεν τα αφήνω για αργότερα γιατί σε υψηλές θερμοκρασίες καταστρέφονται κ χειροτερεύουν την οδική συμπεριφορά κ την απόσταση φρεναρίσματος.
Γενικά τα ελαστικά δεν αντέχουν πάνω απο 40-50.000 km οδήγησης, πριν να αρχίσουν να γλιστράνε επικίνδυνα.
Ειδικά με ψιόβροχο.
Τσιγγουνιές δεν χωράνε εδώ, μόνο έγκαιρη αλλαγή ελαστικών, αλλιώς ρισκάρουμε να "αγοράσουμε οικόπεδο", σύντομα.
Στην έντονη βροχή οι αυλακώσεις των ελαστικών δεν μπορούν να διώξουν όλο το νερό του δρόμου.
Έτσι το αμάξι κινείται σε λεπτό στρώμα νερού (aquaplanning), που σημαίνει πως ουσιαστικά είναι σαν ακυβέρνητο.
Η λύση είναι να μειώσουμε ταχύτητα.

Στους επαρχιακούς δρόμους έχω πάντα στο μυαλό μου πως μπορεί να πεταχτούν ξαφνικά μπροστά μου, κατσίκια, πρόβατα, αγελάδες, βοσκοί, αγροτικά κ τρακτέρ.

Πολύ βασικό, στις αλλαγές λωρίδων βγαζω φλας, κοιταω όλους τους καθρέπτες κ μετα στρίβω.

Απο αξεσουάρ εχω πυροσβεστήρα, ιμαντα ρυμούλκυσης, κροκοδειλακια μπαταρίας, δυνατό φακό κ φουσκωμένη ρεζέρβα, καθως κ αφρό επιδιόρθωσης ελαστικού.


ΜΟΤΟΣΥΚΛΕΤΑ.

Οδηγω με φωτα ακόμη κ την μερα ώστε να είμαι ορατός απο τα προπορευόμενα οχήματα.

Επειδή κ εγω έχω το κακό συνήθειο να οδηγώ αναμεσα στις λωρίδες, προσέχω για πεζούς που περνανε αναμεσα στα σταματημένα οχήματα.

Στη βροχή παω πολύ αργα γιατί το γλίστρημα είναι σίγουρο στο πρώτο απότομο φρενάρισμα.

Περναω όσο το δυνατόν πιο καθετα απο τις γλιστερές ραγες του τραμ(φεύγεις για πλάκα), ενώ πάντα κοιτάω για σαπουνάδες κ λάδια στην άσφαλτο.


ΠΟΔΗΛΑΤΟ.

Αν κ έχω προβολάκι μπροστά 860 lm, αποφεύγω να οδηγω νύχτα, όπως κ αποφεύγω τους δρόμους ταχείας κυκλοφορίας.
Ποτε δεν περναω με κόκκινο...γενικώς.
Στην κατηφόρα επιβραδύνω κ δεν αναπτύσσω μεγάλη ταχύτητα, γιατί αν χρειαστεί να φρενάρω απότομα, τα υδραυλικά δισκόφρενα που που φοράω θα με φέρουν σίγουρα καπάκι.


ΠΕΖΟΙ.

Στο φανάρι, όταν ανάψει πράσινο για τους πεζούς, περιμένουμε πρώτα να σταματήσουν όλα τα αυτοκίνητα κ μετά περνάμε..

Όταν περπατάμε σε ερημικούς δρόμους, νύχτα, πάντα έχουμε φακό μαζί μας κ περπατάμε στην αριστερή πλευρά του δρόμου ώστε να βλέπουνε τα αυτοκίνητα που έρχονται προς τα εμάς.


Αυτά τα λίγα...
Λεφτά, στην πραγματικότητα, εχει κάποιος όταν τα έχει όλα δίπλα του.Έξω απο τις τράπεζες.
Last Edit: 03 Mar 2017 01:42 by ΠΑΝΑΓΙΩΤΗΣ (kampos).
The administrator has disabled public write access.
The following user(s) said Thank You: batista, vortex, sonik, Thanasis (atsi), Gynaika38

Τροχαία Ατυχήματα 03 Mar 2017 15:33 #2

  • Gynaika38
  • Gynaika38's Avatar
  • OFFLINE
  • Senior Boarder
  • Posts: 51
  • Thank you received: 17
  • Karma: 1
Έχω δυο αυτοκίνητα. Το παλιό για το κέντρο, που μου το έχουν ήδη χτυπήσει και δεν με ενδιαφέρει τί θα του συμβεί. Το άλλο καλό, που το κυκλοφορώ σε μέρη με πάρκινγκ.
Σε μακρινές αποστάσεις επιλέγω άλλο μεταφορικό μέσο. Δεν ταξιδεύω μέρες αιχμής, υψηλού κινδύνου. Ούτε ταξιδεύω μόνη.
Έχω ένα ποδήλατο,αχρησιμοποίητο, που δεν το χρησιμοποιώ ποτέ, γιατί είναι σε περίπτωση ακραία, εαν εξαφανιστεί η βενζίνη από την αγορά.
Τί άλλο πετάω στο αμάξι πίσω
Γάντια μιας χρήσης.φακός καλός (Lumen), που να μη χρειάζεται να τον κρατάς με τα χέρια, αδιαβροχο, κάποια έξτρα χρήματα μαζί. Ειδικό μεταφορικό με ρόδες, που διπλώνει, αν αγοράσω κάτι που δεν μπορώ να μεταφέρω. (ψώνια)
The administrator has disabled public write access.

Τροχαία Ατυχήματα 04 Mar 2017 02:18 #3

  • soto51
  • soto51's Avatar
  • OFFLINE
  • Platinum Boarder
  • Posts: 7024
  • Thank you received: 2270
  • Karma: 200 (94)
Gynaika38 wrote:
εαν εξαφανιστεί η βενζίνη από την αγορά.

550 λίτρα στα τεπόζιτα του φουσκωτού.
+85 λίτρα σε τσερικαν.
=17~18 γεμίσματα στο 1.000ράκι μου.
=8.000km.

Ε, του πούστη.
Πόσο θα κρατήσει η εξαφάνιση?
ΜΑΚΡΥΑ ΑΠ' ΤΙΣ ΤΡΑΠΕΖΕΣ.
The administrator has disabled public write access.

Τροχαία Ατυχήματα 04 Mar 2017 02:41 #4

  • sonik
  • sonik's Avatar
  • OFFLINE
  • Platinum Boarder
  • Posts: 1313
  • Thank you received: 310
  • Karma: 1
τσερικαν? τι ναι τουτο ωρε? μπιτονι?
Last Edit: 04 Mar 2017 02:43 by sonik.
The administrator has disabled public write access.

Τροχαία Ατυχήματα 04 Mar 2017 04:30 #5

  • soto51
  • soto51's Avatar
  • OFFLINE
  • Platinum Boarder
  • Posts: 7024
  • Thank you received: 2270
  • Karma: 200 (94)
sonik wrote:
τσερικαν? τι ναι τουτο ωρε? μπιτονι?

Jerry Can λέγεται κανονικά.
Σίγουρα θα έχεις δει τέτοιο.



www.sportsmansguide.com/product/index/na...1-4-gallon?a=1712161
ΜΑΚΡΥΑ ΑΠ' ΤΙΣ ΤΡΑΠΕΖΕΣ.
The administrator has disabled public write access.

Τροχαία Ατυχήματα 04 Mar 2017 09:09 #6

  • TEV
  • TEV's Avatar
  • OFFLINE
  • Platinum Boarder
  • Posts: 1400
  • Thank you received: 326
  • Karma: 40
soto51 wrote:

Πόσο θα κρατήσει η εξαφάνιση?

Μέχρι να φθάσουν τα τάνκερ που θα στείλει ο σύντροφος Μαδούρο.
The administrator has disabled public write access.
  • Page:
  • 1
Time to create page: 0.059 seconds