Welcome, Guest
Username: Password: Remember me

TOPIC: Γεγονότα που αξίζει να αναφέρουμε και να σχολιάζουμε

Θα τσακιστεί γρήγορα η Ουκρανία σε περίπτωση πολέμου 13 Feb 2022 11:45 #3322

  • maria (mb361)
  • maria (mb361)'s Avatar
  • OFFLINE
  • Platinum Boarder
  • Posts: 5234
  • Thank you received: 1687
  • Karma: 35 (-37)
PRS33 (PARIS33) wrote:
maria (mb361)
Warning: Spoiler! [ Click to expand ]



Εχω κατά καιρούς διαφωνήσει μαζί σου μολονότι γραφεις σωστα πράγματα αλλά δεν καταλαβαίνεις τα απλά πράγματα.

Την «Μύκονο» όπως και την κάθε «Μύκονο» που μακάρι όλα τα νησιά μας να ηταν «Μύκονος» πανάκριβα με €50 την σαλάτα μεαστακό κλπ νατο ξερεις την εχει αναγκη το Κρατος ανεξαρτήτου πολιτικής Mητσοτάκη ΝουΔρουλάκη ΚΙΝ.ΑΛ -ΣΥ.ΡΙΖ.Α και Βαρουφάκη.
Όταν πηγαίνουν στην Καραιβική και Bahamas και πληρώνουν την ιδια σαλάτα με αστακό στα €150 και €300 ……….εκεί είναι καλά; (χώρια οτι το Κρατος εισπράττει Εσοδα......)

Tώρα για τα ένσημα κλπ των εργατών μάλλον ………..ο εργολάβος φταίει που τους ειχε στην δουλειά του και όχι ο ιδιοκτήτης του οικοδομήματος.
Έχεις νοοτροπία «κτυπάω το σαμάρι αντί για το γαιδούρι»!
.

Μαλλον δεν γνωριζεις τιποτε για την εκταση της φοροδιαφυγης στην Μυκονο...Στην Καραβαικη οπως καλα φνωριζεις εκδιδουν παντου και κατι χαρτακια που λεγονται αποδειξεις και που αναφερουν λεπτομερως ποσα πανε για φορους, VAT κ.ο.κ

Δηλαδη, ως ιδιοκτητης εσυ τι ελενχο ασκεις στον εργολαβο που σου χτιζει το σπιτι ? Συναινεις σιωπηρα μαζι του να εισφορο-κλεβει τους εργατες ??? Συναινεις σιωπηρα μαζι του να μην εφαρμοζει κανενα μετρο ασφαλειας ??? Συναινεις μαζι του να μην δηλωνει τυχον εργατικο ατυχημα στον χωρο της οικοδομης σου ??? Συναινεις μαζι του να μην συμμορφωνεται με τις υποδειξεις της Δημοτικης Αστυνομιας ??? Συναινεις μαζι του να παραβιαζει τους πολεοδομικους κανονισμους ??? Συναινεις μαζι του - αλλα να λεει η αδεια οικοδομης - και αλλα να κανει/χτιζει ???

Συναινεις ? Ναι η οχι ?

...when the going gets tough, the tough gets going !!!

When the situation gets critical, those who aren't weak-willed, work harder and never give up.
Last Edit: 13 Feb 2022 12:58 by maria (mb361).
The administrator has disabled public write access.

Γεγονότα που αξίζει να αναφέρουμε και να MHN σχολιάζουμε 13 Feb 2022 15:22 #3323

  • PRS33 (PARIS33)
  • PRS33 (PARIS33)'s Avatar
  • OFFLINE
  • Platinum Boarder
  • Posts: 4891
  • Thank you received: 2044
  • Karma: -9
Ρε συ Μαρία το πρόβλημά σου ειναι αν η παράβαση αφορά βιλα η τσαντήρι;
Καλα κανουν και να σου πω και ενσημα να μην πληρώνει ο αλλος καλά κανει γιατι ο εργολάβος τον πληρώνει ΚΑΙ "μάυρα" επιπλέον παντελόνι απο το να πληρώνει "ενσημο" και να ερχεται η Υπουργάρα με την "Νομοθεσία" του και στα "κουρεύει" και να σε απειλεί.
Καλά κανουν αμφοτεροι cash "hot" money!

Χωρίς παρεξήγηση προσωπικά θα αναφέρω τι έκανα στο «τσαντίρι» μου.

Πρώτα από όλα ανάρτηση στην είσοδο τον Αριθμό της Οικοδομικής Αδείας και της Μηχανικού το ονομα ……το δικό μου το όνομα το ήξεραν αμα ….ρώταγαν στην γειτονιά και χωρια ειναι Προσωπικό Δεδομένο.
Δεύτερον συρματόπλεγμα σφράγιση εισόδου μην ανέβει κανένας κυρίως πιτσιρίκι που ετρεμα μην ανέβει και σκοτωθεί.
Όχι τίποτα άλλο και καλυμμένος νομικά που ήμουν αλλά το μονο που έτρεμα ηταν μην σκοτωθεί άνθρωπος στο μερος που μενω θα είχα φύγει με την μια από το σπίτι -οικόπεδο γιατι «με ξεπερνάει» σε μέρος που άνθρωπος μπορεί να απεβίωσε να διαμένω.

Τα «υπόλοιπα» :
Αρχικά Ορθόδοξος Ιερέας να ευλογήσει τα θεμέλια και τοποθέτηση Σταυρού στα θεμέλια.


Ο στρίγκλος που έγινε αρνάκι - Σταυρό ρε είπα όχι μαντολίνο!!!



1.Ελεγχο στα σίδερα της οικοδομής παίρνοντας τα «σεντόνια» σχέδια από την Μηχανικό που ήταν άψογη από το Πανεπιστήμιο Θράκης.
Μου εξήγησε τα (Φ) νούμερα στα σίδερα και έπειτα έκανε και η ίδια λεπτομερή έλεγχο στον ξυλότυπο προτού «κλείσουν» τα καλούπια και έπειτα εκανα και εγώ ελεγχο σημειώνοντας την τοποθέτηση τα λεγόμενα “S” τους «συνδέσμους» των σίδερων να είναι καλά ενωμένοι ασφαλισμένοι με σύρμα ώστε να μην «φύγουν» οι σύνδεσμοι από τα σίδερα όταν έρθει η πρέσα με το λάστιχο και πρεσάρει να γεμίζει τα καλούπια μπετόν και επειτα με τον δονητή να απλώσει η μάζα του μπετόν.
Από ότι θυμάμαι ηταν 50cm από πάνω η τοποθέτηση των «S» διασταυρούμενα ένα παρά ένα και μετα στον κέντρο κάθε κολώνας όπως και 50cm στην βάση και τα ιδια στα οριζόντια δοκάρια.

2.Ελεγχο ποιότητας σκληρότητας μπετόν πολλή καλές οι εταιρείες και ήμουν τυχερός το έκτισα πριν αρχίσει το «πανηγύρι» και η διαφθορά στην οικοδομή μια φορα το έκανα στα θεμέλια και ήταν άψογο.
Οι εταιρείες άριστες από τον Τσούμα μπετόν και Παπού μπετόν άψογοι όπως και η πρεσσα.

3.Ελεγχο στον ξυλότυπο για αναμονές ειτε καμινάδες ειτε κεντρικών σωλήνων ύδρευσης αποχέτευσης να μην έχω μετα……..compresser….σπασίματα.


4.Στα σοβαντίσματα εσωτερικά έβαλα Knauf άψογος σοβάς και κάθε τσουβάλι σοβά ειχε ημερομηνία παραγωγής και τοποθεσία εξόρρυξης ορυκτού ενώ η πρέσα ηταν ειδική που δεν αφήνει σβόλους και η εφαρμογή με ειδικές σπάτουλες και σφουγγάρια μεγάλα όπως και γωνιόκρανα στις ακμές (αριστη ηχο-θερμομόνωση).
Γυαλί μιλάμε επιφάνεια το μόνο θέμα που ειχα στην αρχή ηταν ότι οι σοβατζήδες ηταν Ιεχωβάδες και μόλις ήρθαν πήγαν να αρχίσουν «το κατηχητικό» αλλά τους «προσγείωσα» με τον θείο «Αριστοτέλη» και «χάθηκαν» και τον Άγιο Χαράλαμπο που τον έχω μόνιμα στην είσοδο του σπιτιού μου.
(κανένας από την οικογένεια δεν είχε ούτε έχει το όνομα Χαρά-λαμπος αλλά εχω «κολλήσει» με τον Άγιο Χαράλαμπο γιατι με έχει σώσει πολλές φορές όπως και ο Αγιος Ιερόθεος).
Στα εξωτερικά σοβαντίσματα έβαλα θερμοσοβά Αργυρομεταλλευμάτων Βαρυτίνης και στην πρεσσα που γινόταν η ανάμιξη πρόσθετα κάθε μίγμα μισό λίτρο γαλακτοποιητή με ρητινή + τρίχα ρητίνη σαν αλόγου για αντοχή ενώ η τελική επίστρωση ήταν σοβάς Marmoline SV-100 τέλειος λείος.
Εννοείτε στην τοιχοποιία κοίταξα να βάλω μονο Dow μόνωση 35 -40 kg/m3 και τα συνάζια με μπετόβεργες.κλπ.
Μια στραβή βγήκε σε έναν όροφο πιθανόν από τον χειριστή δονητή του μπετόν «έφυγε» η ηλεκτρολογική αναμονή σπιράλ βιομηχανικού τύπου τέντας σε ένα μπαλκόνι.
Πήρα τον ξυλότυπο σχέδιο έκανα την «γεωμετρία» μου και μετα πήρα 50 cm τρυπάνι και τρύπησα από πάνω την πλάκα και «έπεσα» διάνα ακριβώς την αναμονή κατω από την γωνία του μπαλκονιού.
Σε κάθε πλάκα που έπεφτε τοποθετούσα μπεκ ποτίσματος νερού ολο το βράδυ να τρέχει μην πηξει και ρηγματώσει το σκυρόδεμα αν και δεν έχουν ανάγκη λόγω ρητίνης και ρευστοποιητών που βάζουν οι εταιρείες.

5.Μονώσεις αστο……είμαι ο δεύτερος μετα από μια Βρετανίδα αρχιτεκτόνισσα που πρωτη το εφάρμοσε Ψυχικό σε μια βίλα όπως μου ειπε ο μονωσάς και εφαρμόσαμε την ανεστραμμένη μόνωση στην Ελλάδα κατά την οποία πρώτα στεγανοποιούμαι το μπετόν και έπειτα θερμομονώνουμε την στεγανοποίηση γιατι όλα τα στεγανοποιητικά υλικά «υποφέρουν» και χαλάνε από την ζέστη + ρύσεις προς τα λούκια να μην μένει νερό στην επιφάνεια.
Κανείς δεν μου την ειχε πει απλά έπεσε το μάτι μου σε εξειδικευμένα περιοδικά μηχανικών της Ceresit στο Τατόι και «έπεσε» διάβασμα μέχρι και τα «γωνιάσματα» στα μπαλκόνια πως τα κάνουμε με αριανι και τσιμέντο και στρώσιμο «γώνιασμα» με μπουκάλι.
Μέχρι και τις δίμετρες ζαρντινιέρες των ορόφων έκανα τα μαθηματικά «στρώσιμο» μόνωσης εσωτερικά με μολυβδόφυλλο από Πειραιά χοντρικής και είδα ότι αθελά μου θα «φόρτωνα» το κτήριο με 2.5 τόνους φορτίο και αποφάσισα και τις πέρασα με οπλισμένο πολυεστέρα εσωτερικά αντι για συνδυασμό καουτσούκ και μολύβδοφυλλου.
Εσωτερικά πρώτα διπλό πέρασμα με στεγανοποιητικό τσιμεντοειδές με γαλακτοποιητή και «τριχα» ρητίνη με βούρτσα και μετα από πάνω πέρασμα με οπλισμένο πολυεστέρα.
Μανούριασε ο μονωσας που τον «έτρεχα» αλλά του είπα ανέβα πάνω εσυ ταράτσα με το συνεργείο σου και εγώ θα σου μεταφέρω όλα τα ασφαλτόπανα να κανω και γυμναστική …….

6.Βαψιμο το έκανα αποκλειστικά εγώ «έριξα» συνολικά με τα αστάρια ένα τόνο υγρά σύνολο εμφανών μπετόν και τοιχοποιίας με αστάρι διαλύτου Monox και χρώματα της Renovat άριστα με τον ήλιο ούτε έχουν «κόψει» αλλά και αυτοκαθαριζόμενα.

7.Εσωτερικές επενδύσεις θα με «πήδαγαν» αλλά ήμουν κολόφαρδος πήρα πολλή καλή τιμή τυχαία για αλουμίνια από μια εταιρεία που τυχαία είδα σε ξεκάρφωτη γκομενότσαρκα στην Ερυθραία και είδα μου έδωσε τιμή πολλή παρακάτω για τον ίδιο τύπο βαρεως τύπου αλουμινίου και τζαμιών από την κατώτερη που είχα βρει. (€3.500 φθηνότερα),
Αφου προτού την αναλάβει πέρασα και τον ρώταγα επίμονα ρε φίλε τζάμια ,κλειδαριές και πόμολα όπως και βαρεως τύπου ροδάκια αλουμινίου τα…..έχεις βάλει «μέσα» στην τιμή;
Τις ακριβότερες τιμές ειχα βρει σε αντιπροσωπείες στην Βουλιαγμένης και μάλιστα όταν έδινα την παραγγελία ο «manager» μου έστελνε και γκόμενα με τα μισά βυζια έξω να με ενημερώσει…..τις άφηνα να λενε τις μλκ τους και στο τέλος έλεγα δώσε μου την κάρτα να πάρω τηλέφωνο.
Έβγαινα και στη έξοδο έσκιζα επιδεικτικά την κάρτα στον κάδο απορριμμάτων και έφευγα…….
Τα ίδια και στις κουζίνες όπως και εσωτερικές πόρτες εβαλα Mercedes ιροκο μασίφ άψογες made in Turkey κατασχεμένη ξυλεία που έκαναν από εμπόριο ναρκωτικών…..παμφθηνη ξυλεια +………..αδασμολόγητη……..το κυβικό στο 1/3 της κανονικής τιμής.
Την μόνο μλκ που πήγε να μου κάνει ήταν παρατήρησα μου χρέωνε υπερβολικά τα πόμολα ινοξ κουζίνας αφού του είπα τα αφαιρείς και πήγα τα πήρα στην μισή τιμή από την Βιοmetal σωλήνες ινοξ μοντέρνες και τα τοποθέτησα σε όλες τις κουζίνες μόνος μου.

8.Ενσημα εργατών εργολάβων έπαιρνα το Βιβλίο από το ΙΚΑ και το computer και εκανα τα μαθηματικά τα πήγαινα πλήρωνα και έπαιρνα απόδειξη.

9.Για τα μεροκάματα θα γίνω αγενείς….
I don’t give a shit γιατί «εγώ» σαν ιδιοκτήτης εργολαβικά δίνω την δουλειά και το πόσο ο εργολάβος πληρώνει τον εργάτη δεν με αφορά σαν «τρίτο».
Το μόνο που πρόσεχα ήταν να μην πάρουμε φωτιά με τόσα ξύλα το κτήριο και τα τσιγάρα που κάπνιζαν οι εργάτες και εγω (τότε) γιατί σε κάθε πλάκα έπεφτε ένας ντενεκές λαδι οικοδομής στα ξύλα για να ξεκολλάνε μετα το ξεκαλούπωμα.
Τρία μεταμεσονύκτια «περίπολα» με φακό έκανα κάθε βράδυ για αυτόν τον λόγο και τροφή για σκύλους να εχω στο ισόγειο για ασφάλεια μάζευα όλους τους σκύλους στην είσοδο της οικοδομής να με φυλάνε.
Πυρ -γυνή και θάλλαττα είπε το «αφεντικό» μην τα κάνετε …..fuck up!
(και τα τρια εινα θυληκού γενους.......)
EINSTEIN : Aν κάποιος σου προτείνει κάτι τσάμπα ΝΑ ΞΕΡΕΙΣ ΤΟ ΠΡΟΙΟΝ ΕΙΣΑΙ ΕΣΥ!!!
Να θυμάσαι όταν σου τάζουν «ελευθερία» σημαίνει ότι την εχεις ηδη χάσει!!!
Last Edit: 13 Feb 2022 15:44 by PRS33 (PARIS33).
The administrator has disabled public write access.
The following user(s) said Thank You: Καράντη Μαρία (cross), maria (mb361)

Γεγονότα που αξίζει να αναφέρουμε και να σχολιάζουμε 15 Feb 2022 23:11 #3324

  • maria (mb361)
  • maria (mb361)'s Avatar
  • OFFLINE
  • Platinum Boarder
  • Posts: 5234
  • Thank you received: 1687
  • Karma: 35 (-37)
PRS33 (PARIS33) wrote:
Ρε συ Μαρία το πρόβλημά σου ειναι αν η παράβαση αφορά βιλα η τσαντήρι;
Καλα κανουν και να σου πω και ενσημα να μην πληρώνει ο αλλος καλά κανει γιατι ο εργολάβος τον πληρώνει ΚΑΙ "μάυρα" επιπλέον παντελόνι απο το να πληρώνει "ενσημο" και να ερχεται η Υπουργάρα με την "Νομοθεσία" του και στα "κουρεύει" και να σε απειλεί.
Καλά κανουν αμφοτεροι cash "hot" money!

Αν και εχω επιφυλαξεις στο τι συμπερασματα μπορουν να βγουν για τους εργολαβους οικοδομων και τους Μυκονιατες καφρους ''επιχειρηματιες''...

cibum.gr/nea/kainotomia-taseis/mystery-s...peirias-ton-pelaton/
...when the going gets tough, the tough gets going !!!

When the situation gets critical, those who aren't weak-willed, work harder and never give up.
The administrator has disabled public write access.

Γεγονότα που αξίζει να αναφέρουμε και να ΜΗΝ σχολιάζουμε 16 Feb 2022 00:10 #3325

  • PRS33 (PARIS33)
  • PRS33 (PARIS33)'s Avatar
  • OFFLINE
  • Platinum Boarder
  • Posts: 4891
  • Thank you received: 2044
  • Karma: -9
Στο "αχτι" εχεις ολον τον κόσμο ρε συ Μαρία καταλαβε πια τα απλά πράγματα και θα σου φερω και αλλο παράδειγμα απο την Αυστρία που εχουν εκτιναχθεί τοσο η αγορα κατοικίας οσο και τα ενοίκια.
Για πρωτη φορα οι Αυστριακοί θα εχουν πληθυσμό πάνω απο 9.000.000 εκατ. κυρίως λόγω μεταναστών Ευρωπάιων αλλά και τα "σόγια" των λαθρομεταναστών που θελουν να κρυβονται στους λευκούς ..........
Κορόιδα δεν ειναι απο την μια με μηδενικά επιτόκια εχουν πάει ολο το Real Estate και αγορασε τα πάντα και τα κρατάνε κλειστά να εκτοξεύσουν και αλλο τις τιμές στο Real State αγορά και ενοίκια.
Φαγανε στην "μαπα" και αλλα €28.000.000.000 λόγω πανδημίας να πληρώνουν Υγειονομικούς "υπερωρίες" και Διευθυντές τρεχαγύρευε και εκτοξευσαν και αλλο το Χρεος €331.000.000.000.
Μετα διαμαρτύρονται γιατι ακριβηνε η κάπσουλα coffee κατά €0.50 cents και παλι παράδεισος ειναι και απο οτ τους βλέπω θα βαλουν γυναίκα Καγκελάριο να τα "μαλακώσει"......
Τωρα για την Μύκονο καλά κάνουν οι Μυκονιάτες σε οποιον δεν του αρέσει δεν πάει..........δεν ειναι για τον απλό κόσμο αλλά για την elit και θα πέσουν και αλλά € δις μαρίνες κλπ.

Μην ακούς τι λένε η μαλλον γραφουν .....αλλά κοίτα τι κάνουν.....

www.turnofftheinternet.com/#
EINSTEIN : Aν κάποιος σου προτείνει κάτι τσάμπα ΝΑ ΞΕΡΕΙΣ ΤΟ ΠΡΟΙΟΝ ΕΙΣΑΙ ΕΣΥ!!!
Να θυμάσαι όταν σου τάζουν «ελευθερία» σημαίνει ότι την εχεις ηδη χάσει!!!
The administrator has disabled public write access.
The following user(s) said Thank You: Καράντη Μαρία (cross)

Γεγονότα που αξίζει να αναφέρουμε και να σχολιάζουμε 16 Feb 2022 23:56 #3326

  • maria (mb361)
  • maria (mb361)'s Avatar
  • OFFLINE
  • Platinum Boarder
  • Posts: 5234
  • Thank you received: 1687
  • Karma: 35 (-37)
PRS33 (PARIS33) wrote:
Στο "αχτι" εχεις ολον τον κόσμο ρε συ Μαρία ...

Τωρα για την Μύκονο καλά κάνουν οι Μυκονιάτες σε οποιον δεν του αρέσει δεν πάει..........δεν ειναι για τον απλό κόσμο αλλά για την elit και θα πέσουν και αλλά € δις μαρίνες κλπ.

Στο αχτι, εχω τα λαμογια. Εργολαβοι και Μυκονιατες ειναι τα λαμπροτερα παραδειγματα...Αν για σενα αυτοι ειναι ''ολος ο κοσμος'' δικαιωμα σου ! ''Οι κοσμοι μου'' ειναι αλλοι...

Και την ''αναπτυξη'' που επαγγελεσαι - οχι μονο εσυ προσωπικα, αλλα και τα υπολοιπα 300 +1 καθικια που ''κυβερνανε'' ενναλασσομενα ανα 4ετια - δεν θα παψω να την αμφισβητω.

Οι διαπιστώσεις του Πόρτερ για την Ελλάδα του 1947, όπως τις διαβάζουμε στο ημερολόγιο, την Έκθεση και τα άρθρα του, προκαλούν ανατριχίλα: όχι για το πώς ήταν η Ελλάδα τότε, αλλά για το πόσο επίκαιρες παραμένουν σήμερα, 70 χρόνια μετά.

«Εδώ δεν υφίσταται κράτος σύμφωνα με τα δυτικά πρότυπα. Αντ’ αυτού υπάρχει μια χαλαρή ιεραρχία ατομιστών πολιτικών, μερικοί από τους οποίους είναι χειρότεροι από τους άλλους. Είναι τόσο απασχολημένοι με τον προσωπικό τους αγώνα για την εξουσία, ώστε δεν έχουν χρόνο να αναπτύξουν οικονομική πολιτική, ακόμα και αν υποθέσουμε ότι είχαν την ικανότητα».

«Είναι προφανές ότι αυτοί οι υπουργοί έχουν απορροφηθεί τόσο πολύ από τις καθημερινές κρίσεις και τα προσωπικά τους ζητήματα, που δεν έχουν το χρόνο για μακροπρόθεσμο σχεδιασμό ακόμη και αν είχαν την ικανότητα».

«Κάθε οικονομική συζήτηση εμπλέκεται με την πολιτική φάση και καταλήγει κανείς να συμπεραίνει ότι η ανασυγκρότηση της Ελλάδας βρίσκεται στο επίκεντρο της διαμάχης για προσωπική εξουσία μεταξύ ενός μεγάλου αριθμού πολιτικών».
...when the going gets tough, the tough gets going !!!

When the situation gets critical, those who aren't weak-willed, work harder and never give up.
Last Edit: 17 Feb 2022 00:13 by maria (mb361).
The administrator has disabled public write access.

Γεγονότα που αξίζει να αναφέρουμε και να MHN σχολιάζουμε 17 Feb 2022 23:12 #3327

  • PRS33 (PARIS33)
  • PRS33 (PARIS33)'s Avatar
  • OFFLINE
  • Platinum Boarder
  • Posts: 4891
  • Thank you received: 2044
  • Karma: -9
Ο κόσμος προχωράει μπροστα............ο Διευθύνων Σύμβουλος της Booking.com, Glenn Fogel εν μέσω σχεδίων αναδιοργάνωσης, απέλυσε 2.700 υπαλλήλους εξυπηρέτησης πελατών μέσω videocall την Παρασκευή, . Η εταιρεία μεταφέρει σχεδόν όλες τις υπηρεσίες πελατών της στον κολοσσό εξωτερίκευσης Majorel το δεύτερο τρίμηνο του έτους.
Oι υπαλληλοι τιθενται σε διαθεσημότητα για ενα 6μηνο απο το παράρτημα στο Luxemburg και μετα .....σπίτι.

Πηγή:
Booking.com fires thousands via video message
The travel website laid off nearly all of its customer service employees
www.rt.com/business/549195-booking-fires-thousands-via-video/

Πηγη:
Booking.com to cut thousands of workers in new reorganization
nltimes.nl/2022/02/10/bookingcom-cut-tho...s-new-reorganization

Mε μισθούς €28.000 τον μήνα εκαστος των τριών CEO καλά κανουν πανε και να "τσιμπήσουν" το "πακέτο" απο το παίζουμε κοροϊδοιό" εδω το πήραν τα καταστήματα "Μήτσος βουλανιζατέρ" κορόιδα ειναι οι Ολλανδοί;
Προσθέστε και το 25% προμήθεια απο το καθε Booking που 'τσιμπάνε".......αν και πιστεύω τα ξενοδοχεία θα εχουν ριξει τις τιμές με τον κοροϊδοιό στα ιδια επίπεδα.
Πάμε για αλλες ¨πολιτείες" τα τηλεφωνκά Κεντρα θα αντκατασταθουν με την τεχνολογία servers καθε επιχείρησης και οι Τράπεζες θα το "γυρίσουν" only phone banking ......

Τράπεζα Πειραιώς: "Μισθός 190 ευρώ ή… απόλυση" -Σε ποιους θέτει δίλημμα - Aftodioikisi.gr
www.aftodioikisi.gr/ergasiaka-asfalistik...ioys-thetei-dillima/
EINSTEIN : Aν κάποιος σου προτείνει κάτι τσάμπα ΝΑ ΞΕΡΕΙΣ ΤΟ ΠΡΟΙΟΝ ΕΙΣΑΙ ΕΣΥ!!!
Να θυμάσαι όταν σου τάζουν «ελευθερία» σημαίνει ότι την εχεις ηδη χάσει!!!
Last Edit: 17 Feb 2022 23:16 by PRS33 (PARIS33).
The administrator has disabled public write access.
The following user(s) said Thank You: maria (mb361)

Γεγονότα που αξίζει να αναφέρουμε και να MHN σχολιάζουμε 19 Feb 2022 00:28 #3328

  • maria (mb361)
  • maria (mb361)'s Avatar
  • OFFLINE
  • Platinum Boarder
  • Posts: 5234
  • Thank you received: 1687
  • Karma: 35 (-37)
PRS33 (PARIS33) wrote:
Ο κόσμος προχωράει μπροστα............ο Διευθύνων Σύμβουλος της Booking.com, Glenn Fogel εν μέσω σχεδίων αναδιοργάνωσης, απέλυσε 2.700 υπαλλήλους εξυπηρέτησης πελατών μέσω videocall την Παρασκευή, . Η εταιρεία μεταφέρει σχεδόν όλες τις υπηρεσίες πελατών της στον κολοσσό εξωτερίκευσης Majorel το δεύτερο τρίμηνο του έτους.
Oι υπαλληλοι τιθενται σε διαθεσημότητα για ενα 6μηνο απο το παράρτημα στο Luxemburg και μετα .....σπίτι.

Πηγή:
Booking.com fires thousands via video message
The travel website laid off nearly all of its customer service employees
www.rt.com/business/549195-booking-fires-thousands-via-video/

Πηγη:
Booking.com to cut thousands of workers in new reorganization
nltimes.nl/2022/02/10/bookingcom-cut-tho...s-new-reorganization

Mε μισθούς €28.000 τον μήνα εκαστος των τριών CEO καλά κανουν πανε και να "τσιμπήσουν" το "πακέτο" απο το παίζουμε κοροϊδοιό" εδω το πήραν τα καταστήματα "Μήτσος βουλανιζατέρ" κορόιδα ειναι οι Ολλανδοί;
Προσθέστε και το 25% προμήθεια απο το καθε Booking που 'τσιμπάνε".......αν και πιστεύω τα ξενοδοχεία θα εχουν ριξει τις τιμές με τον κοροϊδοιό στα ιδια επίπεδα.
Πάμε για αλλες ¨πολιτείες" τα τηλεφωνκά Κεντρα θα αντκατασταθουν με την τεχνολογία servers καθε επιχείρησης και οι Τράπεζες θα το "γυρίσουν" only phone banking ......

Τράπεζα Πειραιώς: "Μισθός 190 ευρώ ή… απόλυση" -Σε ποιους θέτει δίλημμα - Aftodioikisi.gr
www.aftodioikisi.gr/ergasiaka-asfalistik...ioys-thetei-dillima/

Καλησπερα,

Tετοια σχεδια ''reorganization'' να ποσταρεις και να δεις που θα φθασουν τα μεροκαματα εργαλαβοι και ξενοδοχοι... Παραδιπλα, στα "Μήτσος-Κητσος-Μπιτσος βουλανιζατέρ'' βαλε και τα ελληνικα σαραφικα (sorry, Τραπεζες εννοουσα !) ":sick:
...when the going gets tough, the tough gets going !!!

When the situation gets critical, those who aren't weak-willed, work harder and never give up.
Last Edit: 19 Feb 2022 00:35 by maria (mb361).
The administrator has disabled public write access.

Σαν σήμερα το 1978, η Κύπρος συνταράσσεται από ενδοαραβικές συγκρούσεις, ενόψει της ισραηλινο-αιγυπτιακής προσέγγισης. 19 Feb 2022 11:58 #3329

  • maria (mb361)
  • maria (mb361)'s Avatar
  • OFFLINE
  • Platinum Boarder
  • Posts: 5234
  • Thank you received: 1687
  • Karma: 35 (-37)
www.gazzetta.gr/plus/2090279/makeleio-st...oi-komantos-dielysan

Ο ηγέτης της Αιγύπτου Ανουάρ Ελ Σαντάτ αποφασίζει τη διακοπή των διπλωματικών σχέσεων της Αιγύπτου με την Κύπρο, με τις έντονες επικρίσεις να τον «βαραίνουν» για το γεγονός ότι διέταξε επιδρομή σε ξένη χώρα χωρίς την άδεια των αρχών της. Αποκάλεσε μάλιστα τον Πρόεδρο της Κύπρου «νάνο» και τον απείλησε ότι «θα πληρώσει για την προδοτική του απόφαση, που κατέληξε στο θάνατο μερικών από τα παιδιά μου».

Οι διπλωματικές σχέσεις Κύπρου και Αιγύπτου αποκαταστάθηκαν στις 30 Μαΐου 1984, επί προεδρίας Χόσνι Μουμπάρακ.

Τα παραλειπομενα...

vimeo.com/334663096
...when the going gets tough, the tough gets going !!!

When the situation gets critical, those who aren't weak-willed, work harder and never give up.
Last Edit: 19 Feb 2022 13:47 by maria (mb361).
The administrator has disabled public write access.
The following user(s) said Thank You: Καράντη Μαρία (cross)

Ποια ανεργία; Στην Ελλάδα έχουμε μονάχα αεργία και τεμπελιά! 20 Feb 2022 11:37 #3330

  • Καράντη Μαρία (cross)
  • Καράντη Μαρία (cross)'s Avatar
  • OFFLINE
  • Platinum Boarder
  • "χωρίς εμού ου δύνασθε ποιείν ουδέν" Ιωάννην 15:5
  • Posts: 13066
  • Thank you received: 1246
  • Karma: -29 (-1)
Κάθε χρόνο, στην Ελλάδα, χρειάζονται επιπλέον 144.000 αλλοδαποί εργάτες!
www.pronews.gr/elliniki-politiki/kyverni...-me-pakistan-edioxan
www.sofokleousin.gr/ta-apotelesmata-ton-...akistan-kai-mpangkla
www.skai.gr/news/greece/mitarakis-se-pak...-mnimonio-katanoisis
www.protothema.gr/politics/article/12106...mnimonio-katanoisis/
migration.gov.gr/en/n-mitarakis-i-chora-...inikis-oikonomias-e/
www.a-pella.gr/2022/02/blog-post_60.html

Με μηνιαίους μισθούς Αξιωματικών Εμπορικού Ναυτικού ύψους 5.000-10.000 ευρώ καθαρά, από τα 22 τους χρόνια, μέσα στην οικονομική κρίση, οι μισοί σπουδαστές σε Ναυτικές Ακαδημίες παρατούν τις σπουδές τους.
"1 στους 2 σπουδαστές που εισάγεται στις ΑΕΝ εγκαταλείπει τις σπουδές του."
«Σε 5.000 ελληνόκτητα πλοία δεν υπηρετούν ούτε πέντε Έλληνες!»

foititikanea.gr/%CF%86%CE%BF%CE%B9%CF%84...BF%CE%BB%CE%AD%CF%82
m.naftemporiki.gr/story/1513303/enas-sto...egkataleipei-tis-aen
www.neopolis.gr/dyskola-ta-pragmata-enas...s-ellinikes-scholes/
www.protothema.gr/greece/article/651819/...-ploia-me-1800-euro/
www.vice.com/el/article/ez4z5p/etsi-eina...n-neo-ellina-nautiko


Απελπιστικές οι εκπαιδευτικές-μορφωτικές επιδόσεις των νέων στην Ελλάδα: το 30% δεν ξέρει ούτε να διαβάζει!
www.protothema.gr/economy/article/797138...etai-oute-spoudazei/
ec.europa.eu/eurostat/statistics-explain...by_country,_2015.png
ec.europa.eu/eurostat/statistics-explain...25_share)_BYIE18.png
ec.europa.eu/eurostat/statistics-explain...25_share)_BYIE18.png
ec.europa.eu/eurostat/statistics-explain...25_share)_BYIE18.png
ec.europa.eu/eurostat/statistics-explain...ducation_or_training
www.tsig.gr/media/kunena/attachments/672/1_2020-09-24.png
www.tsig.gr/media/kunena/attachments/672...cjqzH9_bYDiEGa-E.jpg

To 2025 η Γερμανία θα χρειάζεται 2.900.000 περισσότερους εξειδικευμένους εργαζόμενους από όσους θα έχουν ήδη μεταναστεύσει εκεί!
www.protothema.gr/economy/article/869407...menous-ergazomenous/
www.capital.gr/diethni/3399876/se-anazit...kou-apo-trites-xores
www.dw.com/el/%CF%83%CE%B5-%CE%B1%CE%BD%...pital-11783-xml-mrss
www.washingtonpost.com/world/europe/germ...1801936b8_story.html

Λόγω υπογεννητικότητας και τραγικών ελλείψεων εργατών στις επιχειρήσεις, στη Γερμανία χρειάζονται απελπισμένα 400.000 ξένους μετανάστες ετησίως, για να αποφύγουν οικονομική ύφεση.
www.dw.com/en/germanys-workforce-in-desp...or-agency/a-58974377
www.thelocal.de/20210824/germany-needs-4...y-year-to-fill-jobs/
apnews.com/article/europe-business-germa...f64f781793d9ea659c59
www.dailysabah.com/business/economy/runn...00-immigrants-a-year
www.thelocal.de/20210623/germany-despera...rs-to-plug-shortage/
www.thelocal.de/20150327/study-germany-u...ly-needs-immigrants/
service.destatis.de/bevoelkerungspyramide/#!y=2060&v=3&l=en
www.rt.com/news/244873-germany-economy-immigrant-workforce/
www.dw.com/en/germany-needs-more-immigra...tudy-says/a-18344745
www.handelsblatt.com/english/politics/wo...y-year/23566718.html
www.reuters.com/article/uk-germany-immig...dUKKBN0MN1T820150327
www.bruegel.org/2015/09/europes-true-imm...s-green-card-system/
www.dw.com/el/%CE%BD%CE%AD%CE%B1-%CF%85%...%89%CE%BD/a-52419185
www.dw.com/el/%CF%83%CE%B5-%CE%B1%CE%BD%...%B5%CF%82/a-51703110
www.iefimerida.gr/news/444882/den-vrisko...foyskonoyn-tis-times
www.dw.com/el/%CE%B3%CE%B5%CF%81%CE%BC%C...%B5%CF%82/a-45523745
www.dw.com/en/german-skilled-trades-boom...ot-on-tap/a-45517717

2.000.000 επιπλέον νοσηλευτές/νοσηλεύτριες θα χρειαστεί η Γερμανία μέχρι το 2060!
www.dw.com/en/germanys-aging-population-...re-nurses/a-44902695

Οι χρόνιες ελλείψεις οδηγών νταλίκας στην Ευρώπη, που οδήγησαν σε άδεια ράφια στα σούπερ μάρκετ, ανάγκασαν τις κυβερνήσεις να επιτρέψουν στις εταιρίες να μισθώνουν φυλακισμένους για οδηγούς των φορτηγών!
www.independent.co.uk/news/business/labo...n-jobs-b1913631.html
www.thelondoneconomic.com/business-econo...-day-release-287177/
www.bbc.com/news/57810729
www.lbc.co.uk/news/dominic-raab-ex-prisoners-staff-shortages/
www.trucks.com/2017/07/24/trucking-industry-felon-drivers/
Σταυρός ο φύλαξ πάσης της Οικουμένης,
Σταυρός η ωραιότης της Εκκλησίας,
Σταυρός βασιλέων το κραταίωμα,
Σταυρός πιστών το στήριγμα,
Σταυρός Αγγέλων η δόξα και...
Last Edit: 20 Feb 2022 13:30 by Καράντη Μαρία (cross).
The administrator has disabled public write access.
Time to create page: 0.444 seconds