Welcome, Guest
Username: Password: Remember me

TOPIC: Αντλία θερμότητας ή λέβητας συμπύκνωσης πετρελαίου?

Αντλία θερμότητας ή λέβητας συμπύκνωσης πετρελαίου? 24 Jul 2017 23:20 #1

  • folion2008
  • folion2008's Avatar
  • OFFLINE
  • Gold Boarder
  • Posts: 231
  • Thank you received: 15
  • Karma: 0 (-2)
Καλησπέρα.
Ενόψει του νέου ΕΞΟΙΚΟΝΟΜΩ που θα βγεί το φθινόπωρο (μετά από πολλές αναβολές) ήθελα την γνώμη σας.

Το σπιτι μου θερμαίνεται με λέβητα πετρελαίου 14ετίας με σχετικά μέτρια απόδοση.
Η κατανάλωση πετρελαίου τα τελευταία 5 χρόνια είναι απο 800 λίτρα την καλύτερη χρονιά έως 1.300 την χειρότερη.
Θα έλεγα μέσος όρος 1.100 λίτρα ετησίως άρα με μέση τιμή 0,93 ευρώ μιλάμε για κόστος 1.020 ευρώ.

Ενόψει του προγράμματος έχω 2 επιλογές την αντλία θερμότητας και τον λέβητα συμπύκνωσης πετρελαίου.
Τις υπόλοιπες λύσεις θέρμανσης δεν τις εξετάζω για διάφορους λόγους.Υπόψιν ότι στο πρόγραμμα λογικά θα είμαι στο 70% επιδότηση και δεν θα πάρω δάνειο.

Με τον νέο λέβητα μου λένε για μειωση κατανάλωσης περίπου 25-30%
Για την αντλία λένε για 50-60% (με μεγαλύτερο κόστος αγοράς βέβαια)

Στην αντλία βέβαια πρέπει να υπολογίσω οτι αλλάζω κλίμακα στην ΔΕΗ(δεν έχω επιλογή εναλλακτικού παρόχου στα νησιά). Τωρα καταναλώνω το 4μηνο 1500 ημερήσιο και 700 νυχτερινό. Αν η κατανάλωση αυξηθεί πχ 600 κιλοβάτ θα πάω 2100(1.500+600) στο ημερήσιο,οπου όλα τα κιλοβάτ θα μετρήσουν με την αυξημένη τιμή της ΔΕΗ για κατανάλωση άνω των 2.000 κιλοβατώρων. (το νυχτερινό έχει στανταρ χρέωση)

ΓΝΩΜΕΣ?
The administrator has disabled public write access.

Αντλία θερμότητας ή λέβητας συμπύκνωσης πετρελαίου? 25 Jul 2017 00:30 #2

  • Thanasis (atsi)
  • Thanasis (atsi)'s Avatar
  • OFFLINE
  • Platinum Boarder
  • Posts: 390
  • Thank you received: 164
  • Karma: 12
Η γνώμη μου είναι να αφήσεις τον ίδιο λέβητα και με τα χρήματα αυτά να μονώσεις όσο καλύτερα γίνεται το σπίτι σου.
Lagom
The administrator has disabled public write access.

Αντλία θερμότητας ή λέβητας συμπύκνωσης πετρελαίου? 25 Jul 2017 00:42 #3

  • soto51
  • soto51's Avatar
  • OFFLINE
  • Platinum Boarder
  • Posts: 7024
  • Thank you received: 2270
  • Karma: 200 (94)
Η γνώμη του Θανάση έχει σοβαρή βάση.
Από την άλλη, η θέρμανση με heat pumps είναι σαφώς η φτηνότερη (και καθαρότερη - για όλους, και για σένα) μέθοδος θέρμανσης.

Για τη μόνωση πάντως, είναι ΣΗΜΑΝΤΙΚΟΤΑΤΗ βελτίωση.
Κι εγώ, που το σπίτι μου είναι (σχετικά) καινούριο και καλά μονωμένο, σκέφτομαι να κάνω κάποια βελτίωση σ' αυτήν.
Από 5cm που είναι, να την κάνω 10. Τουλάχιστον στην οροφή, που είναι και πολύ εύκολο.
ΜΑΚΡΥΑ ΑΠ' ΤΙΣ ΤΡΑΠΕΖΕΣ.
The administrator has disabled public write access.

Αντλία θερμότητας ή λέβητας συμπύκνωσης πετρελαίου? 25 Jul 2017 08:18 #4

  • folion2008
  • folion2008's Avatar
  • OFFLINE
  • Gold Boarder
  • Posts: 231
  • Thank you received: 15
  • Karma: 0 (-2)
Thanasis (atsi) wrote:
Η γνώμη μου είναι να αφήσεις τον ίδιο λέβητα και με τα χρήματα αυτά να μονώσεις όσο καλύτερα γίνεται το σπίτι σου.

Σκέφτομαι και την θερμομόνωση ταυτόχρονα στο 40% της εξωτερικής επιφάνειας.
Και τις 2 παρεμβάσεις δηλαδή μέσω του ΕΞΟΙΚΟΝΟΜΩ

Αρα τι γνώμη έχεις για αντλία ή αλλαγή λέβητα?

ΣΗΜΕΙΩΣΗ ΚΟΣΤΟΥΣ ΑΠΟ ΠΡΟΣΦΟΡΕΣ=8.100 ΑΝΤΛΙΑ ΠΟΛΥ ΚΑΛΗΣ ΠΟΙΟΤΗΤΑΣ ΚΑΙ 2.500 Ο ΛΕΒΗΤΑΣ
The administrator has disabled public write access.

Αντλία θερμότητας ή λέβητας συμπύκνωσης πετρελαίου? 25 Jul 2017 08:20 #5

  • folion2008
  • folion2008's Avatar
  • OFFLINE
  • Gold Boarder
  • Posts: 231
  • Thank you received: 15
  • Karma: 0 (-2)
soto51 wrote:
Η γνώμη του Θανάση έχει σοβαρή βάση.
Από την άλλη, η θέρμανση με heat pumps είναι σαφώς η φτηνότερη (και καθαρότερη - για όλους, και για σένα) μέθοδος θέρμανσης.

Για τη μόνωση πάντως, είναι ΣΗΜΑΝΤΙΚΟΤΑΤΗ βελτίωση.
Κι εγώ, που το σπίτι μου είναι (σχετικά) καινούριο και καλά μονωμένο, σκέφτομαι να κάνω κάποια βελτίωση σ' αυτήν.
Από 5cm που είναι, να την κάνω 10. Τουλάχιστον στην οροφή, που είναι και πολύ εύκολο.

soto51 , πως λές να υπολογίσω οικονομοτεχνικά ποιά από τις 2 λύσεις να προτιμήσω?

ΥΓ= Πιθανόν θα κάνω και ένα μέρος θερμομόνωσης
ΥΓ2= Από υπολογισμούς που έκανα σε 3 διαφορετικούς λογαριασμούς το πραγματικό μου κόστος στην ΔΕΗ είναι 0,24 ευρώ/KW (τελικό ποσό) .Ολες οι μετρήσεις βέβαια με ημερήσια κατανάλωση κάτω των 2.000 kw το τετράμηνο
Με την αντλία θα περάσω αρκετά φαντάζομαι τα 2000 kw.
Η τιμή της ΔΕΗ είναι +29% πρακτικά αν περάσεις τα 2.000 kw και περίπου 36% άν περάσεις τα 3.000 kw
Last Edit: 25 Jul 2017 08:55 by folion2008.
The administrator has disabled public write access.

Αντλία θερμότητας ή λέβητας συμπύκνωσης πετρελαίου? 25 Jul 2017 15:49 #6

  • Thanasis (atsi)
  • Thanasis (atsi)'s Avatar
  • OFFLINE
  • Platinum Boarder
  • Posts: 390
  • Thank you received: 164
  • Karma: 12
Δεν είμαι ειδικός αλλά θα υποστηρίξω ότι με το να αλλάξεις απλώς τη μέθοδο θέρμανσης χωρίς σοβαρή μόνωση δεν θα κερδίσεις αλλά θα χάσεις.

Οι παρακάτω υπολογισμοί είναι μπακαλιστικοι και αν και πιστεύω ότι ισχύουν καλό είναι να τους επιβεβαίωσει ή διαψεύσει κάποιος ειδικός.

Κάνοντας μια γρήγορη αναζήτηση στο ιντερνέτ βρήκα ότι ένα λίτρο πετρελαίου αποδίδει κατά μέσο όρο 9 kwh.
Το σπίτι σου χρειάζεται 1100*9 = 9900 kwh για να ζεσταθεί όπως σήμερα.

Η αντλία θερμότητας θα προσφέρει την ίδια θέρμανση "καταναλώνοντας" 5000 kwh.
Αν η kwh κοστίζει 0,24 ευρώ η θέρμανση σου θα κοστίσει 1200 ευρώ με την αντλία θερμότητας
Lagom
Last Edit: 25 Jul 2017 15:50 by Thanasis (atsi).
The administrator has disabled public write access.

Αντλία θερμότητας ή λέβητας συμπύκνωσης πετρελαίου? 25 Jul 2017 17:40 #7

  • DragonHD
  • DragonHD's Avatar
  • OFFLINE
  • Senior Boarder
  • Posts: 47
  • Thank you received: 10
  • Karma: -2 (-3)
folion2008 εχεις παρει τιμες απ οεταιριες που θα ειναι στο προγραμμα;Αν ναι τι τιμη πηρες το τμ για μονωση κελυφους κ.λ.π;Οταν λες οτι εισαι στο 70% επιδοτηση και οτι δεν θα χρειαστει να παρεις δανειο ,εννοεις οτι αν το κοστος βγαινει πχ 17500 που ειναι το 70% του συνολικου 25.000 στα καλυπτει το προγραμμα χωρις να βαλεις τιποτα απ οτην τσεπη σου;Εχω την εντυπωση οτι σου καλυπτει το 70% του κοστους
The administrator has disabled public write access.
The following user(s) said Thank You: folion2008

Αντλία θερμότητας ή λέβητας συμπύκνωσης πετρελαίου? 26 Jul 2017 08:23 #8

  • folion2008
  • folion2008's Avatar
  • OFFLINE
  • Gold Boarder
  • Posts: 231
  • Thank you received: 15
  • Karma: 0 (-2)
DragonHD wrote:
folion2008 εχεις παρει τιμες απ οεταιριες που θα ειναι στο προγραμμα;Αν ναι τι τιμη πηρες το τμ για μονωση κελυφους κ.λ.π;Οταν λες οτι εισαι στο 70% επιδοτηση και οτι δεν θα χρειαστει να παρεις δανειο ,εννοεις οτι αν το κοστος βγαινει πχ 17500 που ειναι το 70% του συνολικου 25.000 στα καλυπτει το προγραμμα χωρις να βαλεις τιποτα απ οτην τσεπη σου;Εχω την εντυπωση οτι σου καλυπτει το 70% του κοστους


1) Οι τιμές είναι από εταιρίες που συμμετέχουν στο πρόγραμμα
2) Εχω πάρει τιμές για κέλυφος. Μαζί με υλικά περίπου 40 ευρώ/τμ . Αυτό είναι άλλο θέμα βέβαια.
3) Θα είμαι στο 70% επιδότηση και 30% εγώ.Εννοώ πως δεν θα εχω χρηματοοικονομικό κόστος από τυχόν δάνειο
The administrator has disabled public write access.

Αντλία θερμότητας ή λέβητας συμπύκνωσης πετρελαίου? 26 Jul 2017 08:25 #9

  • folion2008
  • folion2008's Avatar
  • OFFLINE
  • Gold Boarder
  • Posts: 231
  • Thank you received: 15
  • Karma: 0 (-2)
Thanasis (atsi) wrote:
Δεν είμαι ειδικός αλλά θα υποστηρίξω ότι με το να αλλάξεις απλώς τη μέθοδο θέρμανσης χωρίς σοβαρή μόνωση δεν θα κερδίσεις αλλά θα χάσεις.

Οι παρακάτω υπολογισμοί είναι μπακαλιστικοι και αν και πιστεύω ότι ισχύουν καλό είναι να τους επιβεβαίωσει ή διαψεύσει κάποιος ειδικός.

Κάνοντας μια γρήγορη αναζήτηση στο ιντερνέτ βρήκα ότι ένα λίτρο πετρελαίου αποδίδει κατά μέσο όρο 9 kwh.
Το σπίτι σου χρειάζεται 1100*9 = 9900 kwh για να ζεσταθεί όπως σήμερα.

Η αντλία θερμότητας θα προσφέρει την ίδια θέρμανση "καταναλώνοντας" 5000 kwh.
Αν η kwh κοστίζει 0,24 ευρώ η θέρμανση σου θα κοστίσει 1200 ευρώ με την αντλία θερμότητας


1) Οπως είπα θα κάνω και μόνωση περίπου στο 40% της εξωτερικής επιφάνειας
2) Τρομερά ενδιαφερον ο τροπος υπολογισμού σου. Μπορεί να μας τον κρίνει κανείς άλλος συνάδελφος από το φόρουμ?
The administrator has disabled public write access.
Time to create page: 0.066 seconds