Welcome, Guest
Username: Password: Remember me

TOPIC: Αντλία θερμότητας ή λέβητας συμπύκνωσης πετρελαίου?

Αντλία θερμότητας ή λέβητας συμπύκνωσης πετρελαίου? 01 Aug 2017 20:12 #28

Σώτο μην τα ξαναλέμε, δεν έχει νόημα. Η προσπάθεια να παρέμβεις στην θερμική κ ηχητική αγωγιμότητα ενός υλικού, δεν θα έχει ποτέ το ίδιο αποτέλεσμα όταν το ίδιο το υλικό έχει ην επιθυμητή θερμική κ ηχητική συμπεριφορά. Έχει εξελιχθεί η τεχνολογία, σιγά μην τα σύγχρονα κουφώματα PVC εξαϋλωθούν σε δέκα χρόνια.

ermako εάν το παλιό ξύλινο κούφωμα δεν έχει προσεχθεί και έχει πετσικάρει τότε έχεις δίκιο. Το ίδιο πρόβλημα όμως μπορεί να έχει και το αλουμινίου (ροδάκια, εισροή υδρατμών στο τζάμι, κλπ κλπ). Εκτός εάν ξέρεις κάποιον που αλλάζει τα άλατα μέσα στο πηχάκι κατά τις προβλέψεις του κατασκευαστή. Η συντριπτική πλειοψηφία νομίζουν το έβαλα και δεν θα ασχοληθώ ξανά. Κατά την άποψη μου, ρίξε μία ματιά σε PVC. Δεν είναι χαζοί να τα χρησιμοποιούν σε βόρειες χώρες με θετικά αποτελέσματα. Και μετά κρίνε τι θες να πληρώσεις και τι να βάλεις.

Τέλος θα σου πω κ το εξής: Μεταλλικό κούφωμα ανοιγόμενο με διπλό τζάμι ή τριπλό πάλι με τις ίδιες προδιαγραφές και τα λάστιχα του όπως του αλουμινίου ή αλουμίνιο συρόμενο? Η ερώτηση αφορά την πλειοψηφία των περιοχών της Ελλάδας, όχι την Πίνδο (α ρε μου λειψε ένα κατέβασμα στη Βασιλίτσα)
Last Edit: 01 Aug 2017 20:12 by Γιώργος (ANTI).
The administrator has disabled public write access.

Αντλία θερμότητας ή λέβητας συμπύκνωσης πετρελαίου? 01 Aug 2017 23:04 #29

  • soto51
  • soto51's Avatar
  • OFFLINE
  • Platinum Boarder
  • Posts: 7024
  • Thank you received: 2270
  • Karma: 200 (94)
Γιώργος (ANTI) wrote:
Σώτο μην τα ξαναλέμε, δεν έχει νόημα.

Γιώργο, επιμένεις, και δεν θα το συνέχιζα, αλλά μπορεί να παραπλανείς κόσμο, που δεν τα ξέρει. Κι αυτό δεν είναι σωστό και δεν πρέπει να το κάνεις.

Οι "βόρειες χώρες" έχουν το 1/5 της UV ακτινοβολίας από όση έχουμε εδώ. Επομένως αν εδώ το PVC (με ό,τι πρόσθετα του βάζουν μέσα για να είναι "UV resistant") ζει 12 χρόνια, εκεί ζει 60. Γι' αυτό για τις "βόρειες χώρες" τα κουφώματα PVC είναι καλά, ενώ για μας όχι.

Για τη θερμική αγωγιμότητα δε θα πω άλλα, αρκετά είπα. Όποιος θέλει, ας ρωτήσει.

Δε μιλάω για ΣΥΡΟΜΕΝΑ αλουμινίου (εκεί βεβαίως τα ροδάκια, και οι ράγιες, και οι βούρτσες θα έχουν πρόβλημα με τον καιρό). Μιλάω για ανοιγόμενα. Εσύ ξέρεις να υπάρχουν "παραδοσιακά ξύλινα συρόμενα κουφώματα"? Επομένως τι συγκρίνεις?

Επιμένεις να θέλεις να χρησιμοποιείς αβάκιο, όταν έχουν βγει τα μηχανάκια που κάνουν πράξεις.
Ε, τι να σου κάνω...



Ωραίο είναι το αβάκιο, αλλά μήπως πρέπει να κοιτάξουμε και την εξέλιξη?

Υ.Γ:
Στις ερωτήσεις μου δεν απαντάς:
Σε ένα σπίτι που χτίζεται το 2000, γιατί να βάλω κουφώματα τεχνολογίας του 1800?
ΜΑΚΡΥΑ ΑΠ' ΤΙΣ ΤΡΑΠΕΖΕΣ.
The administrator has disabled public write access.

Αντλία θερμότητας ή λέβητας συμπύκνωσης πετρελαίου? 02 Aug 2017 01:17 #30

Το ερώτημα είναι εάν τα υφιστάμενα ξύλινα κουφώματα μου είναι σε καλή κατάσταση, είναι επαρκής ενεργειακή αναβάθμιση το να τους βάλω διπλό τζάμι? Ναι είναι και πολύ κοντά στα θερμοδιακοπτόμενα (εξαρτάται την ποιότητα τους, καθότι από συστολοδιαστολές δύναται να εμφανίσουν πρόβλημα αποκόλλησης των διαφορετικών υλικών οπότε καληνύχτα θερμοδιακοπή) με εμφανώς πολύ μικρότερο κόστος.

Μεταξύ θερμοδιακοπτόμενων και PVC τι να βάλω εάν δεν θέλω να ξεφύγω στο κόστος? PVC

Μεταξύ πεύκου και teak ή μπακιράϊ στη βεράντα τι να βάλω? Εάν είσαι το χαμένο παιδί του Ωνάση ή έχουν περισσέψει από το ιστιοπλοϊκό σου teak, εάν όχι κ σου έχουν έρθει ουρανοκατέβατα κάποια χρηματάκια κ δεν τα πονάς μπακιράϊ, εάν είσαι ένας μέσος άνθρωπος εννοείται πεύκο. Διαφορά ελάχιστα κατανοητή εκτός αν θες να φωνάζεις τους φίλους σου και να τους λες το βλέπεις αυτό είναι teak (κ από μέσα τους να λένε στα @@ μας)

Εγώ ρωτάω το εξής εσένα μαστροΣώτο: Εάν φτιάξω μεταλλικά κουφώματα με διπλό τζάμι και λάστιχα κανονικα, πέρα από το ζόρι στο άνοιγμα κλείσιμο λόγω βάρους οι απώλειες θερμότητας που θα έχω θα είναι μεγάλες?
The administrator has disabled public write access.

Αντλία θερμότητας ή λέβητας συμπύκνωσης πετρελαίου? 02 Aug 2017 02:33 #31

  • soto51
  • soto51's Avatar
  • OFFLINE
  • Platinum Boarder
  • Posts: 7024
  • Thank you received: 2270
  • Karma: 200 (94)
Γιώργος (ANTI) wrote:
Το ερώτημα είναι εάν τα υφιστάμενα ξύλινα κουφώματα μου είναι σε καλή κατάσταση, είναι επαρκής ενεργειακή αναβάθμιση το να τους βάλω διπλό τζάμι? Ναι είναι και πολύ κοντά στα θερμοδιακοπτόμενα (εξαρτάται την ποιότητα τους, καθότι από συστολοδιαστολές δύναται να εμφανίσουν πρόβλημα αποκόλλησης των διαφορετικών υλικών οπότε καληνύχτα θερμοδιακοπή) με εμφανώς πολύ μικρότερο κόστος.

Μεταξύ θερμοδιακοπτόμενων και PVC τι να βάλω εάν δεν θέλω να ξεφύγω στο κόστος? PVC

Μεταξύ πεύκου και teak ή μπακιράϊ στη βεράντα τι να βάλω? Εάν είσαι το χαμένο παιδί του Ωνάση ή έχουν περισσέψει από το ιστιοπλοϊκό σου teak, εάν όχι κ σου έχουν έρθει ουρανοκατέβατα κάποια χρηματάκια κ δεν τα πονάς μπακιράϊ, εάν είσαι ένας μέσος άνθρωπος εννοείται πεύκο. Διαφορά ελάχιστα κατανοητή εκτός αν θες να φωνάζεις τους φίλους σου και να τους λες το βλέπεις αυτό είναι teak (κ από μέσα τους να λένε στα @@ μας)

Εγώ ρωτάω το εξής εσένα μαστροΣώτο: Εάν φτιάξω μεταλλικά κουφώματα με διπλό τζάμι και λάστιχα κανονικα, πέρα από το ζόρι στο άνοιγμα κλείσιμο λόγω βάρους οι απώλειες θερμότητας που θα έχω θα είναι μεγάλες?

Μου τα γράφεις λίγο μπερδεμένα, οπότε δεν μπορώ να σου απαντήσω σε όλα. Δεν τα καταλαβαίνω (έτσι όπως τα γράφεις).

Σε υφιστάμενα ξύλινα κουφώματα μονού τζαμιού, ΔΕΝ μπαίνουν διπλά τζάμια. Διότι: 1) Οι πατούρες υποδοχής του τζαμιού δεν χωράνε το πάχος του διπλού, και 2) Το πλαίσιο δεν θα αντέξει (in the long run) το βάρος του διπλού.

Η θερμοδιακοπή από το υλικό πολυαμίδιο δεν αποκολλάται από το αλουμίνιο. Τα δυο υλικά είναι μηχανικά ενωμένα (δαγκωμένα μεταξύ τους), όχι με κόλλες. Δες τη φωτογραφία.

Το τι ενεργειακή αναβάθμιση θα έχεις σε κάθε περίπτωση (μείωση της αγωγιμότητας), πρέπει να το υπολογίσεις (αν δεν πιστεύεις αυτά που σου λένε οι κατασκευαστές τους). Ξέρεις το "λ" κάθε υλικού, μπορείς να υπολογίσεις το "Κ" του, ξέρεις τις επιφάνειες, μηχανολόγος είσαι, υπολόγισε τα.

ΤΟ PVC ΞΕΧΝΑ ΤΟ στην Ελλάδα. Σου είπα και το λόγο. Δες κουφώματα PVC δεκαετίας (υπάρχουν πολλά PVC παντζούρια), και θα πεισθείς, αν δεν πιστεύεις εμένα.

Προφανώς πρέπει να είσαι Ωνάσης για να βάλεις teak σε βεράντα. Αλλά και να μην είσαι, πεύκο δεν βάζεις. Γιατί πρέπει να έχεις ξύλινο δάπεδο σε βεράντα? Γι' αυτό υπάρχουν οι πλάκες Καρύστου.
Αν η απάντηση σου είναι "Γούστα είναι αυτά, κι εγώ θέλω ξύλο στη βεράντα μου", τότε ΠΡΕΠΕΙ να βάλεις teak. Αν βάλεις πεύκο, σε κάποια χρόνια θα το αλλάξεις.

Όταν λες "μεταλλικά κουφώματα" εννοείς αλουμινίου, ή σιδερένια? (Γιατί υπάρχουν και σιδερένια - με ηλεκτροστατικές βαφές). Εγώ τα σιδερένια θα τα απέκλεια. Έχουν πολλά προβλήματα (ας μην αρχίσουμε νέα κουβέντα τώρα).
Τα αλουμινίου (ανοιγόμενα) δεν έχουν ΚΑΝΕΝΑ πρόβλημα στο άνοιξε-κλείσε, ούτε αποκτούν με το χρόνο, και επί πλέον έχεις τη δυνατότητα να τα κάνεις ανακλινόμενα/ανοιγόμενα, που σου δίνει κι άλλες δυνατότητες (διαμονής).
ΔΕΝ ΣΥΖΗΤΩ για απλά, χωρίς θερμοδιακοπή. Ας μένεις και στην Ιεράπετρα. Με τη θερμοδιακοπή, οι απώλειες θερμότητας που θα έχεις από τα πλαίσια θα είναι ίδιες (ή και μικρότερες) από ότι είναι με τα ξύλινα. Δες τους πίνακες των κατασκευαστών τους, τα λένε όλα, χαρτί και καλαμάρι.
ΜΑΚΡΥΑ ΑΠ' ΤΙΣ ΤΡΑΠΕΖΕΣ.
Last Edit: 02 Aug 2017 02:34 by soto51.
The administrator has disabled public write access.

Αντλία θερμότητας ή λέβητας συμπύκνωσης πετρελαίου? 02 Aug 2017 11:40 #32

Σώτο ξέρεις πόσο συμπαθώ τον τρολίστα μπατσοιστάκο αλλά σε ένα πράγμα έχει δίκιο. Είσαι ισχυρογνώμων. Σου εξήγησα ότι πεύκο εμποτισμένο για εξωτερικό χώρο είναι όλα τα ντεκ που βλέπεις. Εάν επίσης η βάση που το έχεις βιδώσει είναι γαλβανιζέ και έχεις προβλέψει τα κενά μεταξύ του δεν έχει κανένα πρόβλημα. Γιατί να το αλλάξεις σε κάποια χρόνια? Θα σπάσει? Θα πετσικάρει? Θα εξαϋλωθεί και αυτό? Θέλει το λαδάκι του, όπως οτιδήποτε ξύλινο σε εξωτερικό χώρο για να δείχνει κουκλί. Απλούστατα εγώ έχω επιλέξει και έχω βάλει σε εξωτερικό χώρο ξύλινο δάπεδο σε γαλβανιζέ σκελετό γτ από κάτω περνάνε σωληνώσεις ηλιακών

Σε πληροφορώ ότι σε κάποια ανοιγόμενα μονά που δεν ήθελα να έχω αλουμινίου (πχ μπάνια) έχω βάλει PVC. Θα σε ενημερώσω εάν σε δέκα χρόνια έχουν εξαϋλωθεί ή όχι.

Οι συστολοδιαστολές δεν ρωτάνε πως έχουν ενωθεί τα υλικά. Θα το βάλεις, θα το πληρώσεις χρυσό και ενδέχεται να διακοπεί η διακοπή και δεν θα το πάρεις χαμπάρι. Επιπλέον στα αλουμίνια, μόλις τερματίσει ο χρόνος ζωής της αφύγρανσης που υπάρχει μέσα στο πηχάκι και δεν έχει προλάβει να στεγνώσει θα πετάξει υγρασία μέσα στο τζάμι. Πόσο κόστος να αλλάξεις τζάμια? Και, και, και χίλια δυο. Τέλος πάντων, έχουν πλεονεκτήματα σαφώς αλλά η θεοποίηση τους έχει γίνει από την κλίκα των αλουμινάδων γιατί αφήνουν πολύ μεγάλο κέρδος με πολύ εύκολη δουλειά. Καμμία σχέση με τη τέχνη του ξυλουργού ή το ζόρι του σιδερά.

ΥΓ: Κάνε μου μία απλή χάρη. Όταν πιάσει κρύο μέτρησε με ένα θερμόμετρο υπερύθρων θερμοκρασία από μέσα σε έναν μονωμένο τοίχο σου, στο εσωτερικό τζάμι και στο κούφωμα
The administrator has disabled public write access.

Αντλία θερμότητας ή λέβητας συμπύκνωσης πετρελαίου? 02 Aug 2017 20:25 #33

  • soto51
  • soto51's Avatar
  • OFFLINE
  • Platinum Boarder
  • Posts: 7024
  • Thank you received: 2270
  • Karma: 200 (94)
Γιώργο,
Στα πράγματα που γνωρίζω καλά, είμαι ισχυρογνώμων.
Έχει δίκιο ο μπατιστάκος (σ' αυτό), δεν έχει σε όλα όσα λέει άδικο. Το ότι δεν του μιλάω είναι γιατί με εκνευρίζει, όχι ότι λέει (σε όλα) ανοησίες.
Δεν έχεις πει τίποτα που να αντικρούει αυτά που έχω γράψει.
Το πεύκο (λες), "θέλει το λαδάκι του" (σα δημόσιος υπάλληλος ένα πράμα).
Ακριβώς αυτές τις φροντίδες είναι που εγώ προτρέπω τον κόσμο να αποφύγει. Διότι σήμερα, φέτος, στην πενταετία, έχεις κέφι και το κάνεις (ή πληρώνεις να στο κάνουν). Σε 10 χρόνια θα το έχεις? Σε 20? Και θα έχεις να αγοράζεις τα λαδάκια?

Τα διπλά τζάμια ΔΕΝ μπάζουν υγρασία. Η μέθοδος σφράγισης το εξασφαλίζει αυτό. Να κάτσω τώρα να στην περιγράψω κι αυτήν? Να σου εξηγήσω γιατί μπαίνουν τα άλατα στα πηχάκια? Χαμένος κόπος. Δε θα σε πείσω.

Δε μου απαντάς όμως:
Γιατί σε ένα σπίτι του 2000, να βάλω κουφώματα τεχνολογίας του 1800. Ωραία είναι, δε λέω. Αλλά ποιος θα τρέχει?

Και ένα αυτοκίνητο του 1906 (με μανιβέλλα αντί για μίζα) πολύ ωραίο είναι. Να πάρω τέτοιο να κυκλοφορώ?

ΜΑΚΡΥΑ ΑΠ' ΤΙΣ ΤΡΑΠΕΖΕΣ.
The administrator has disabled public write access.

Αντλία θερμότητας ή λέβητας συμπύκνωσης πετρελαίου? 02 Aug 2017 21:08 #34

Γιατί Σώτο, έχεις την εντύπωση ότι το teak ή το μπακιράϊ δεν θέλει το λαδάκι του? Anyway

ΣΟΥ ΑΠΑΝΤΩ: Ανάλογα με το γούστο και το πορτοφόλι του καθενός. Οι Αμερικάνοι στα ακριβά σπίτια βάζουν ξύλινα κουφώματα και στα μοτέλια ψευταλουμίνια. :)

ΩΣ ΕΚ ΤΟΥΤΟΥ ΕΠΑΝΑΛΑΜΒΑΝΩ Κ ΚΛΕΙΝΟΥΜΕ ΕΔΩ ΓΤ ΕΧΟΥΜΕ ΚΑΝΕΙ HIJACK ΣΤΟ ΝΗΜΑ ΤΟΥ ΑΝΘΡΩΠΟΥ:

Εάν έχεις ήδη ξύλινα κουφώματα σε καλή κατάσταση (που δεν μπάζουν δλδ από το πετσικάρισμα) βάλε διπλό τζάμι
Εάν θέλεις καλή λύση και δεν σε απασχολεί η θερμομόνωση βάλε αλουμίνιο απλό
Εάν θέλεις καλή λύση σε μεγάλα ανοίγματα και φοβάσαι ότι θα σου πετσικάρει ή θα κιτρινίσει ή θα εξαφανιστεί το PVC βάλε συρόμενο ή ανοιγόμενο (πολλαπλάσιο κόστος) αλουμινίου με θερμιδιακοπή (με την προϋπόθεση ότι κάποια στιγμή αυτό που πλήρωσες μπορεί να εξαφανιστεί - η θερμοδιακοπή δλδ -)
Εάν έχεις λεφτά κ είσαι μερακλής πάρε έναν καλό ξυλουργό (αν βρεις ακόμα) και βάλε καλά ξύλινα

Απέφυγε λύσεις απομίμησης ξύλου είτε με το φιλμ (εντελώς μάπα) είτε με τα μπάνια τύπου woodall, την ξέρεις φαντάζομαι με τα ανάγλυφα τύπου ξύλου, πολύ κιτσαριό.

Όβερ εντ άουτ κ όταν το χειμώνα μετρήσεις θερμοκρασίες έτσι όπως σου είπα ενημέρωσε!
The administrator has disabled public write access.

Αντλία θερμότητας ή λέβητας συμπύκνωσης πετρελαίου? 02 Aug 2017 22:18 #35

  • batista
  • batista's Avatar
  • OFFLINE
  • Platinum Boarder
  • Posts: 7139
  • Thank you received: 2173
  • Karma: -22 (4)
soto51 wrote:
Γιώργο,
Στα πράγματα που γνωρίζω καλά, είμαι ισχυρογνώμων.
Έχει δίκιο ο μπατιστάκος (σ' αυτό), δεν έχει σε όλα όσα λέει άδικο. Το ότι δεν του μιλάω είναι γιατί με εκνευρίζει, όχι ότι λέει (σε όλα) ανοησίες.

Αμοιβαία τα ... αισθήματα. Απλά κριτής της ... ανοησίας άσε να είναι κανένας άλλος (και σίγουρα κάποιος που δεν κρίνει με βάση την δική σου κοσμοθεωρία).
Μέτρον άριστον
The administrator has disabled public write access.

Αντλία θερμότητας ή λέβητας συμπύκνωσης πετρελαίου? 02 Aug 2017 23:25 #36

  • soto51
  • soto51's Avatar
  • OFFLINE
  • Platinum Boarder
  • Posts: 7024
  • Thank you received: 2270
  • Karma: 200 (94)
batista wrote:
Αμοιβαία τα ... αισθήματα.

Λάθος.
Εκ του αποτελέσματος το λέω.
Εγώ δεν ασχολούμαι με το τι γράφεις. Ακόμα κι όταν απευθύνεσαι σε μένα.
Ενώ εσύ δε χάνεις ευκαιρία, και όλο μου κωλοτρίβεσαι.

Με την επιθυμία θα μείνεις.
ΜΑΚΡΥΑ ΑΠ' ΤΙΣ ΤΡΑΠΕΖΕΣ.
The administrator has disabled public write access.
Time to create page: 0.067 seconds