Welcome, Guest
Username: Password: Remember me

TOPIC: Έχω φίλο που δεν έχει χτυπήσει 15 χρόνια εισιτήριο

Έχω φίλο που δεν έχει χτυπήσει 15 χρόνια εισιτήριο 04 Nov 2017 19:59 #28

  • batista
  • batista's Avatar
  • OFFLINE
  • Platinum Boarder
  • Posts: 7139
  • Thank you received: 2173
  • Karma: -22 (4)
mixalis (furbygr) wrote:
... και χρεωση ανα διαδρομη οπως σε ολες τις πολιτισμένες χωρες.

Όπως θα έπρεπε να είναι π.χ. και τα διόδια, αλλά ....
Μέτρον άριστον
The administrator has disabled public write access.

Έχω φίλο που δεν έχει χτυπήσει 15 χρόνια εισιτήριο 15 Dec 2017 19:34 #29

Στην ΕΛ.ΑΣ η φύλαξη ΜΕΤΡΟ και ΗΣΑΠ - Τέλος στις ιδιωτικές εταιρείες
www.dikaiologitika.gr/eidhseis/koinonia/...-idiotikes-etaireies
The administrator has disabled public write access.

Έχω φίλο που δεν έχει χτυπήσει 15 χρόνια εισιτήριο 26 Jan 2019 21:13 #30

Στη Θεσσαλονίκη αν και οι αστικές συγκοινωνίες είναι άθλιες,αυτοί που επικυρώνουν εισιτήριο είναι ελάχιστοι αφού δεν υπάρχουν έλεγχοι κομίστρου..
Θα μου πείτε εδώ δεν είχαν τοποθετήσει μπάρες σε μετρό και ηλεκτρικό στην Αθήνα όπως έχει το μετρό στη Σόφια που το εισιτήριο έχει barcode και περνάς...
The administrator has disabled public write access.

Έχω φίλο που δεν έχει χτυπήσει 15 χρόνια εισιτήριο 27 Jan 2019 11:16 #31

  • GSAKKI
  • GSAKKI's Avatar
  • OFFLINE
  • Platinum Boarder
  • Posts: 456
  • Thank you received: 162
  • Karma: 32
Τωρα ο ελεγχος στα εισιτηρια πως γινεται? Μπαινουν ελεγκτες οπως παλια.? :unsure:
The administrator has disabled public write access.

Έχω φίλο που δεν έχει χτυπήσει 15 χρόνια εισιτήριο 28 Jan 2019 00:40 #32

  • PRS33 (PARIS33)
  • PRS33 (PARIS33)'s Avatar
  • OFFLINE
  • Platinum Boarder
  • Posts: 4891
  • Thank you received: 2044
  • Karma: -9
Το metro ειναι πολυτελης μετακινηση επομενως τα "μισα" εισητηρια οπως και τα "φοιτητικα" (που δεν υπαρχει Πανεπιστημιο σε σταση metro........) τα "μισα" και "ανεργων" θα πρεπει να ισχυουν μονο στα λεωφορεια.
Τι λογικη ειναι αυτη οποιος χρησιμοποιει metro για μια και δυο στασεις να πληρωνει τα ιδια χρηματα με αλλον που το χρησιμοποιει για 10-12 στασεις δεν το καταλαβαινω.
Σε ολον τον κοσμο οι χρεωσεις ειναι αναλογικα τον αριθμο στασεων!
Μηπως πρεπει να σταματησουν τα "μισα" -"ανεργων" να παει που αφου.........ειναι ανεργος και τα "φοιτητικα" αφου δεν υπαρχει σταση ..........διπλα σε Πανεπιστημιο.....…....
Ο ανεργος βιαζετε υποτιθετε να .....παει στην δουλεια.......που δεν εχει?
Μηπως ο "φοιτητης" να παει σε σταση που δεν υπαρχει Πανεπιστημιο και τα μισα δεν δινονται αναλογα Οικογενειακου εισοδηματος!

Η μλκια πια που θα φθασει?

Buying tickets for Bangkok's BTS sky train (διπλα απο την σταση......η τιμη του.........εισητηριου.........)
Παντα Ιδιωτικα security ........…............η αστυνομια τι να κανει?
Να ξεφτυλισετε τους Αστυνομικους "γουσταρετε"?

EINSTEIN : Aν κάποιος σου προτείνει κάτι τσάμπα ΝΑ ΞΕΡΕΙΣ ΤΟ ΠΡΟΙΟΝ ΕΙΣΑΙ ΕΣΥ!!!
Να θυμάσαι όταν σου τάζουν «ελευθερία» σημαίνει ότι την εχεις ηδη χάσει!!!
Last Edit: 28 Jan 2019 00:44 by PRS33 (PARIS33).
The administrator has disabled public write access.

Έχω φίλο που δεν έχει χτυπήσει 15 χρόνια εισιτήριο 09 Mar 2019 22:07 #33

Ποιες αλλαγές έρχονται στα διόδια και στα εισιτήρια των Μέσων Μεταφοράς
www.cnn.gr/news/ellada/story/168198/poie...-ton-meson-metaforas
Last Edit: 09 Mar 2019 23:05 by γιώργης (yorgi).
The administrator has disabled public write access.

Έχω φίλο που δεν έχει χτυπήσει 15 χρόνια εισιτήριο............και πολυ καλα κανει! 27 Mar 2019 00:10 #34

  • PRS33 (PARIS33)
  • PRS33 (PARIS33)'s Avatar
  • OFFLINE
  • Platinum Boarder
  • Posts: 4891
  • Thank you received: 2044
  • Karma: -9
Πώς το μετρό θα βάλει τέλος στους τζαμπατζήδες χωρίς εισιτήριο

Σύμφωνα με ρεπορτάζ της εφημερίδας «Καθημερινή» θέμα ημερών είναι η σημαντική μείωση του «χρόνου κλεισίματος» των πυλών που θα αποτρέψει φαινόμενα εισιτηριοδιαφυγής. Στόχος είναι να μπει φρένο στους τζαμπατζήδες, οι οποίοι εκμεταλλεύονταν τη χρονική διάρκεια που παρέμενε ανοιχτή η πύλη κατά την επικύρωση εισιτηρίου και ακολουθώντας κάποιον άλλο περνούσαν μέσα σε λίγα δευτερόλεπτα χωρίς εισιτήριο. Πληροφορίες αναφέρουν ότι πλέον «οι επίδοξοι τζαμπατζήδες θα καταλάβουν το χρονικό στένεμα και δεν θα μπορούν να περνούν από πύλες που άνοιξε ο προπορευόμενος συνεπής επιβάτης».

Πηγη :
www.lifo.gr/now/greece/231360/pos-to-met...ides-xoris-eisitirio


Απαντηση στον Υπουργο Υποδομων και Μεταφορων κ Στριτζη

Το λαθος δηλαδη την μεγαλη “μπαμπακια” την εκαναν ως…….συνηθως η Νεα Δημοκρατια διοτι.

1.Ο σταθμος Αγια Παρασκευη αφενος ……….δεν ειναι Αγια Παρασκευη ……...αλλα …….μαλλον……..Χαλανδρι……...λογω “κουφαμαρας” του Σουφλια τοτε που ηθελε να κανει τα χατηρια της “τοτε” εκλογικης πελατειας που διεμενε και ο ιδιος Αγια Παρασκευη.

2.Την ως συνηθως παλι χοντρομπαμπακια” την εκαναν οι……..Φελεκηδες του τοτε Νου -Δου Υπουργαρα Βουλγαρακη που διαμενει στην Καντζα και παλι ηθελαν οι μακακες των “εσωτερικων” κεντρικων Στασεων στην Αθηνα που πληρωνουν €1,40 τωρα εισιτηριο για εστω χρηση μια σταση και να πληρωνουν την ιδια τιμη εισιτηριου με τους οντως τζαμπατζηδες των σταθμων Κορωπι (προτελευταια σταση πριν το Ελ Βενιζελος,Παιανια,Καντζα κλπ)

Δηλαδη ο επιβατης πληρωνει για μια στάση τιμη εισιτηριου με αυτον που κατεβαινει μετα απο 12-14 στασεις.
Ειναι λογικο και δικαιο αυτο?
Ασφαλως οχι το ξερετε και το ξερουν απαντες αλλα τους γραφετε στα “μπαμπακια” σας και για αυτο ειχατε και θα εχετε τεραστια προβληματα με τους τζαμπατζηδες των κοντινων αποστασεων που πολυ καλα κανουν και δεν πληρωνουν εισιτηριο.

Προταση

Αλλαξτε τις χρεωσεις οπου ανα τρεις (3) στασεις (διζωνικη ,τριζωνικη ζωνη) η τιμη του εισητηριου να εχει “διακυμανση” δηλαδη να αυξάνεται με τελικο ποσο χρεωσης τα τεσσερα (4) € στους μακρυνους προορισμους.
Οι τιμες να ξεκινανε απο τα €0,80 και οι επιβατες των μακρινων προορισμων να πληρωνουν περισσοτερα και αμα ειναι Ειδικες κατηγοριες τζαμπατζηδων τοτε το Κρατος να τα εισπρατει απο τα χρηματα που δινονται στους Δημους.
Πουθενα στον κοσμο οι γραμμες metro δεν εχουν αυτες τις χρεωσεις οπως τις εχετε στο Athenes Attiko metro.

Εγω που πηγαινοερχομαι στο αεροδρομιο π.ο.τ.ε δεν εχω πληρωσει τα €10 +€10 επιστροφη.
Βγαζω εισιτηριο μεχρι Κορωπι και στο αεροδρομιο “περναω” ……...να πατε και τον χρονο στο μηδεν (0) sec.
Δεν μπορει να πληρωνω αεροπορικα εισητηρια €12, €15, €20,€30 και να θελω metro αλλα €20 γιατι ειστε χοντρομπαμπακες εσεις.
Χωρια οτι στα εκδοτηρια των εισιτηριων τα 2\3 ειναι τζαμπατζηδες ανεργοι,και μισα με αποκορυφωμα την ηλιθιομαρα σας τα “φοιτητικα” μισα εισιτηρια και το τζαμπα των ανεργων οταν:

1.Δεν υπαρχει σταθμος metro διπλα σε Πανεπιστημιο και αφηνουμε το Οικογενειακο Μικτο Εισοδημα ……….

2.Ο ανεργος βιαζεται υποτίθεται και κανει χρηση του metro …...αφου ειναι ανεργος……..!

Τα μισα και τα ελευθερας στα λεωφορεια και τρολευ γιατι το metro ειναι Πολυτελης Μεταφορα Επιβατη.

3.Τα ιδια αφορουν και τους λαθρομεταναστες Βαλκανιους -Αραβες κλπ. οπου με “καρτα” το βλαχαντερο λαθρομεταναστης “ξεβλαχεψε” και θελει να παει τζαμπα και μιση τιμη εισητηριου με metro οταν υπαρχουν τα λεωφορεια.


Bangkok και Kuala Lumpur που πηγαινω οι χρεωσεις ειναι αναλογα στασεων δηλαδη οσο πιο μακρια μενεις απο το Κεντρο που στην προκειμενη περιπτωση για εμας ειναι Σταθμος Συνταγματος τοσο περισσοτερα οι επιβατες πληρωνουν.
Δεν υπαρχει λαθρεπιβιβαση γιατι υπαρχει στην εξοδο Security με δικοχο για “πηδηχτη” κλπ χωρια οτι το εισιτηριο το “κραταει” το μηχανημα ελεγχου κατα την εξοδο.

Διορθωστε τα στραβα και τα αναποδα τα δικα σας……….για να εξαλειφθεί η λαθρεπιβιβαση.

Σας βαζω και link να δειτε πως γινεται η χρεωση στους “υποαναπτυκτους” Bangkokians

Διπλα απο τον καθε “κυκλο” ειναι η τιμη του εισιτηριου οχι χαβαλε ολα ενιαια………
Ανοιξτε την στραβωμαρα σας και δειτε τα και για αυτο οι πολιτες σέβονται το Βασιλειο της Thailand -αρας.
Εσεις ταξιδευετε δ.ω.ρ.ε.α.ν στον Ευρωπαικο τσαντηρομαχαλα ……...εμεις απο τους “υποαναπτυκτους” πρεπει να σας τα προβάλλουμε?
(Αμερικη Washington εχουν απαγορευσει παντου και εξω απο μαγαζια και πιο πολλους δρομους και πλατειες το καπνισμα και τους σκυλους με Νομο που λεει να τους κουβαλάτε στον σακο σας)............!

Bangkok B.T.S (Bangkok Mass Transit System) εναεριο metro




Αλλη μια γραμμη metro υπογεια το underground M.R.T (Metropolitan Region Thailand).
(υποχρεωτικα το περασμα απο το “ΠΙ” Ασφαλειας με Security και στο 2,10 sec η χρεωση αναλογα την σταση οχι…….χαβαλε ενιαια……….).



Με 45 baht στο €1,20 -€1,25 η τιμη του εισιτηριου απο το Suvarnabhumi airport στο κεντρο περιοχη Siam Paragon Mall εγω διεμεινα μια σταση πριν μεταξυ Chit Lom και Ploen Chit station σε “φιλαρακια special origin”......!
Οχι €10 +€10 = €20 να πληρωνουμε στην Ελλαδα τους τσαμπατζηδες των τοπικων (βρωμο) κοινωνιων Κορωπι,Καντζα ,Παιανια κλπ.

EINSTEIN : Aν κάποιος σου προτείνει κάτι τσάμπα ΝΑ ΞΕΡΕΙΣ ΤΟ ΠΡΟΙΟΝ ΕΙΣΑΙ ΕΣΥ!!!
Να θυμάσαι όταν σου τάζουν «ελευθερία» σημαίνει ότι την εχεις ηδη χάσει!!!
The administrator has disabled public write access.
Time to create page: 0.079 seconds