Welcome, Guest
Username: Password: Remember me

TOPIC: Τζήμερος

Τζήμερος 09 Jan 2018 22:12 #1

  • TEV
  • TEV's Avatar
  • OFFLINE
  • Platinum Boarder
  • Posts: 1400
  • Thank you received: 326
  • Karma: 40
batista wrote:

Εγώ που είμαι ... κηφήνας ΔΥ, περίμενα να έχω καλύτερη αντιμετώπιση από το ... καθεστώς που ... εκθειάζω κάθε μέρα..

Οι κηφηνες είναι μόνο με την πάρτη τους.
Και την τσέπη τους.
Αν αύριο ο Τζημερος τους υποσχεθεί διπλασιασμό αποδοχών, εφάπαξ, δώρα Χριστουγέννων κλπ., στις επόμενες εκλογές έχει βγει πανηγυρικά.
The administrator has disabled public write access.

Τζήμερος 09 Jan 2018 22:53 #2

  • maria (mb361)
  • maria (mb361)'s Avatar
  • OFFLINE
  • Platinum Boarder
  • Posts: 5234
  • Thank you received: 1687
  • Karma: 35 (-37)
Εχει την καλωσυνη καποιος να μου εξηγησει τι σημαινει το παρακατω ¨?

Οι φορείς κοινωνικής ασφάλισης (Ενιαίος Φορέας Κοινωνικής Ασφάλισης-ΕΦΚΑ και Ενιαίο Ταμείο Επικουρικής Ασφάλισης και Εφάπαξ Παροχών-ΕΤΕΑΕΠ) απέδωσαν, για πρώτη φορά, το 2017, στον ΕΟΠΥΥ το 100% των εισφορών που εισέπραξαν για λογαριασμό του, οι οποίες ανήλθαν στα 4,77 δισ. ευρώ.
...when the going gets tough, the tough gets going !!!

When the situation gets critical, those who aren't weak-willed, work harder and never give up.
The administrator has disabled public write access.

Τζήμερος 09 Jan 2018 23:28 #3

  • Thanasis (atsi)
  • Thanasis (atsi)'s Avatar
  • OFFLINE
  • Platinum Boarder
  • Posts: 390
  • Thank you received: 164
  • Karma: 12
maria (mb361) wrote:
Εχει την καλωσυνη καποιος να μου εξηγησει τι σημαινει το παρακατω ¨?

Οι φορείς κοινωνικής ασφάλισης (Ενιαίος Φορέας Κοινωνικής Ασφάλισης-ΕΦΚΑ και Ενιαίο Ταμείο Επικουρικής Ασφάλισης και Εφάπαξ Παροχών-ΕΤΕΑΕΠ) απέδωσαν, για πρώτη φορά, το 2017, στον ΕΟΠΥΥ το 100% των εισφορών που εισέπραξαν για λογαριασμό του, οι οποίες ανήλθαν στα 4,77 δισ. ευρώ.

αυτοι οι φορείς εισπράττουν εκτός απο τις συνταξιοδοτικές και τις εισφορές που εχουν να κάνουν με την υγειονομική κάλυψη, τις οποίες αν αληθεύει η ανακοίνωση ποτέ δεν απέδωσαν εξ ολοκλήρου στον ΕΟΠΠΥ.

Βέβαια όλα αυτά μια τσέπη είναι, οπότε δεν βλέπω τι θα αλλάξει προς το καλύτερο για την καθημερινότητα των ανθρώπων.
Lagom
The administrator has disabled public write access.

Τζήμερος 09 Jan 2018 23:33 #4

maria (mb361) wrote:
Εχει την καλωσυνη καποιος να μου εξηγησει τι σημαινει το παρακατω ¨?

Οι φορείς κοινωνικής ασφάλισης (Ενιαίος Φορέας Κοινωνικής Ασφάλισης-ΕΦΚΑ και Ενιαίο Ταμείο Επικουρικής Ασφάλισης και Εφάπαξ Παροχών-ΕΤΕΑΕΠ) απέδωσαν, για πρώτη φορά, το 2017, στον ΕΟΠΥΥ το 100% των εισφορών που εισέπραξαν για λογαριασμό του, οι οποίες ανήλθαν στα 4,77 δισ. ευρώ.

Έχεις 1000€ κατανεμημένα σε 4 τσέπες.
Δύο τσέπες στο παντελόνι έχουν από 250€ κ δύο τσέπες στο μπουφάν, από 250€ κ αυτές, έκαστη.
Βγάζεις από τη δεξιά τσέπη του μπουφάν 200€ κ από την αριστερή στο παντελόνι 150€.
Τα 350€ που μάζεψες τα τοποθετείς στην αριστερή τσέπη του μπουφάν .
Τώρα, έχεις πλεόνασμα στον αριστερή τσέπη!
Θαύμα..
Συγκέντρωσες 600€, αντί για 250€ που ήταν πρίν! :laugh:

Βέβαια, κανείς δεν μας λέει ότι για να γεμίσει η μία τσέπη, σχεδόν άδειασαν δύο άλλες.
Κ επίσης, δεν ξέρω αν πρόσεξες πως το συνολικό ποσό που έχεις τώρα, έχει παραμείνει σταθερό, στα 1000€.
Απλά, άλλαξες θέση στα λεφτά που είχες.

Το πρόβλημα είναι, τι θα γίνει όταν δεν θα μπορείς να ανακυκλώνεις αυτά τα 1000€ πια, γιατί δεν θα υπάρχουν έσοδα.. :angry:
Λεφτά, στην πραγματικότητα, εχει κάποιος όταν τα έχει όλα δίπλα του.Έξω απο τις τράπεζες.
Last Edit: 09 Jan 2018 23:34 by ΠΑΝΑΓΙΩΤΗΣ (kampos).
The administrator has disabled public write access.

Τζήμερος 09 Jan 2018 23:37 #5

TEV wrote:

Αν αύριο ο Τζημερος τους υποσχεθεί διπλασιασμό αποδοχών, εφάπαξ, δώρα Χριστουγέννων κλπ., στις επόμενες εκλογές έχει βγει πανηγυρικά.

Αν τα υποσχεθεί αυτά ο Τζήμερος, πρώτον κανείς δεν θα πιστέψει πως λέει αλήθεια κ δεύτερον, απλά δεν θα είναι ο Θάνος που όλοι ξέρουμε κ υποστηρίζουμε, αλλά... κάποιος άλλος...
Λεφτά, στην πραγματικότητα, εχει κάποιος όταν τα έχει όλα δίπλα του.Έξω απο τις τράπεζες.
The administrator has disabled public write access.

Τζήμερος 10 Jan 2018 00:46 #6

  • TEV
  • TEV's Avatar
  • OFFLINE
  • Platinum Boarder
  • Posts: 1400
  • Thank you received: 326
  • Karma: 40
ΠΑΝΑΓΙΩΤΗΣ (kampos) wrote:
Αν τα υποσχεθεί αυτά ο Τζήμερος, πρώτον κανείς δεν θα πιστέψει πως λέει αλήθεια κ δεύτερον, απλά δεν θα είναι ο Θάνος που όλοι ξέρουμε κ υποστηρίζουμε, αλλά... κάποιος άλλος...

Δεν έχει σημασία (για την κουβέντα που κάνουμε) τι θα είναι ο Τζήμερος.
Δεύτερον, μη βάζεις το χέρι σου στη φωτιά ότι "κανείς δε θα πιστέψει πως λέει αλήθεια".
Δηλαδή εσύ λες ότι δε θα μπει στη Βουλή;
The administrator has disabled public write access.
The following user(s) said Thank You: Καράντη Μαρία (cross)

Τζήμερος 10 Jan 2018 01:06 #7

  • soto51
  • soto51's Avatar
  • OFFLINE
  • Platinum Boarder
  • Posts: 7024
  • Thank you received: 2270
  • Karma: 200 (94)
TEV wrote:
Δεν έχει σημασία (για την κουβέντα που κάνουμε) τι θα είναι ο Τζήμερος.

Παίδες,

Είχα να κάνω μια δουλειά, αρκετές ώρες, που όμως μου επέτρεπε να δεσμεύω και ένα μέρος της προσοχής μου αλλού.

Έβαλα λοιπόν στο Youtube search "τζήμερος", και το άφησα να παίζει. Ξέρετε, το youtube αν δεν το πειράξεις παίζει διαδοχικά διάφορα θέματα σχετικά με το request σου.

Άκουσα διάφορες ομιλίες του, κυρίως σε ραδιόφωνα.
Δεν βρήκα ψεγάδι σ' αυτά που λέει.
Προφανώς θα τον ψηφίσω.
Σ' αυτούς που λένε "χαμένη ψήφος" απαντώ ότι προτιμώ ΝΔ με 145 και ΔΞ με 8, παρά ΝΔ (σκέτη) με 153.
Μέσα μου, δεν πιστεύω (ποτέ δεν πίστεψα) ότι ο εχθρός του εχθρού θα πρέπει να είναι επιλογή συμμαχίας. Και αρνούμαι να υποκύψω στον εκβιασμό "Ψήφισε μητσοτάκη για να μη ξαναβγεί ο τσίπρας". Ας ξαναβγεί, αν ο κόσμος είναι τόσο ηλίθιος.

Ανάμεσα σ' αυτά που άκουσα είναι κι αυτό, αλλά είναι 3 ώρες:



Μιλάνε και άλλοι δύο. Ποτάμι και ένωση λεβέντη. Καλοί όμως.
ΜΑΚΡΥΑ ΑΠ' ΤΙΣ ΤΡΑΠΕΖΕΣ.
The administrator has disabled public write access.
The following user(s) said Thank You: Καράντη Μαρία (cross)

Τζήμερος 10 Jan 2018 02:27 #8

Θεωρώ τον Τζήμερο ως τον καλύτερο πολιτικό αυτή τη στιγμή, παρόλο που έχει μια θέση που εμένα, ως ΙΥ δεν με συμφέρει.
Αυτό όμως είναι άλλο θέμα συζήτησης.

ΤΕV, δυστυχώς δεν πιστεύω πως δεν θα μπει στη Βουλή για έναν κ μόνο λόγο:


Δεν λέει ψέματα στον κόσμο

Κ ως γνωστόν, ο κόσμος μόνο ψέμματα θέλει ν'ακουει..
Λεφτά, στην πραγματικότητα, εχει κάποιος όταν τα έχει όλα δίπλα του.Έξω απο τις τράπεζες.
The administrator has disabled public write access.

Τζήμερος 10 Jan 2018 04:51 #9

  • soto51
  • soto51's Avatar
  • OFFLINE
  • Platinum Boarder
  • Posts: 7024
  • Thank you received: 2270
  • Karma: 200 (94)
ΠΑΝΑΓΙΩΤΗΣ (kampos) wrote:
Θεωρώ τον Τζήμερο ως τον καλύτερο πολιτικό αυτή τη στιγμή, παρόλο που έχει μια θέση που εμένα, ως ΙΥ δεν με συμφέρει.

ΤΕV, δυστυχώς δεν πιστεύω πως δεν θα μπει στη Βουλή

Γιατί δεν σε συμφέρει (οι θέσεις του τζήμερου) ως ΙΥ?
Σε τι από όσα υποστηρίζει, θεωρείς ότι η θέση των ΙΥ θα επιδεινωθεί?

Δεν υπάρχει θέμα ""καλού πολιτικού", ¨καλύτερου πολιτικού", "κακού πολιτικού" κλπ με τον Τζήμερο.
Για τον απλό λόγο ότι ο άνθρωπος ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΠΟΛΙΤΙΚΟΣ.
Και το λέει. Και φαίνεται.
Η δικιά μου επιφύλαξη είναι μήπως (στην πορεία) γίνει τέτοιος.
Αλλά δε θα το μάθουμε ποτέ, αν δεν τον βγάλουμε, πρώτα.
ΜΑΚΡΥΑ ΑΠ' ΤΙΣ ΤΡΑΠΕΖΕΣ.
The administrator has disabled public write access.
The following user(s) said Thank You: Καράντη Μαρία (cross)
Time to create page: 0.102 seconds