Welcome, Guest
Username: Password: Remember me
  • Page:
  • 1

TOPIC: Πρόγραμμα παροχής εγγύησης σε τιτλοποιήσεις πιστωτικών ιδρυμάτων Ηρακλης

Πρόγραμμα παροχής εγγύησης σε τιτλοποιήσεις πιστωτικών ιδρυμάτων Ηρακλης 12 Jan 2020 23:31 #1

  • maria (mb361)
  • maria (mb361)'s Avatar
  • OFFLINE
  • Platinum Boarder
  • Posts: 5234
  • Thank you received: 1687
  • Karma: 35 (-37)
Μπορειτε να μου εξηγησετε με απλα λογια τι ειναι το Ηρακλης (Πρόγραμμα παροχής εγγύησης σε τιτλοποιήσεις πιστωτικών ιδρυμάτων) ?

Αντε και τιτλοποιηθηκαν τα κοκκινα δανεια και απαλλαχτηκαν οι Τραπεζες απο αυτα...

Μετα ο Ηρακλης απο ποιον και πως θα παρει πισω την αξια των τιτλοποιημενων δανειων ?
...when the going gets tough, the tough gets going !!!

When the situation gets critical, those who aren't weak-willed, work harder and never give up.
Last Edit: 13 Jan 2020 00:02 by maria (mb361).
The administrator has disabled public write access.

Πρόγραμμα παροχής εγγύησης σε τιτλοποιήσεις πιστωτικών ιδρυμάτων Ηρακλης 13 Jan 2020 00:49 #2

Η αλήθεια είναι πως το πρόγραμμα είναι αρκετά σύνθετο.
Προσωπικά δεν ξέρω κ πολλά πράγματα, επειδή δεν έχω δανειστεί ποτέ μου, το οτιδήποτε.
Επειδή όμως μου έστειλες μήνυμα κ με ρώτησες, βρήκα ένα ενδιαφέρον άρθρο που ίσως σε βοηθήσει.

www.euro2day.gr/news/economy/article/170...shedioy-hraklhs.html.

Νομίζω πως δεν μπορεί κάποιος να στο εξηγήσει με απλά λόγια, γιατί δεν ξέρουμε στην πράξη πως δουλεύει κ αν έχει κάποια επιτυχία.
Στο τέλος πιστεύω πως πάλι το κράτος θα ζημιωθεί....
Λεφτά, στην πραγματικότητα, εχει κάποιος όταν τα έχει όλα δίπλα του.Έξω απο τις τράπεζες.
The administrator has disabled public write access.
The following user(s) said Thank You: maria (mb361)

Πρόγραμμα παροχής εγγύησης σε τιτλοποιήσεις πιστωτικών ιδρυμάτων Ηρακλης 13 Jan 2020 17:59 #3

  • CV
  • CV's Avatar
  • OFFLINE
  • Platinum Boarder
  • Posts: 1015
  • Thank you received: 764
  • Karma: 9
Ψάξε στο YouTube "collateralized debt obligations".
Σύνθετο μεν, αλλά το κονσεπτ είναι απλό.
The administrator has disabled public write access.
The following user(s) said Thank You: maria (mb361), γιώργης (yorgi)

Πρόγραμμα παροχής εγγύησης σε τιτλοποιήσεις πιστωτικών ιδρυμάτων Ηρακλης 14 Jan 2020 00:14 #4

  • maria (mb361)
  • maria (mb361)'s Avatar
  • OFFLINE
  • Platinum Boarder
  • Posts: 5234
  • Thank you received: 1687
  • Karma: 35 (-37)
ΠΑΝΑΓΙΩΤΗΣ (kampos) wrote:
Η αλήθεια είναι πως το πρόγραμμα είναι αρκετά σύνθετο.
Προσωπικά δεν ξέρω κ πολλά πράγματα, επειδή δεν έχω δανειστεί ποτέ μου, το οτιδήποτε.
Επειδή όμως μου έστειλες μήνυμα κ με ρώτησες, βρήκα ένα ενδιαφέρον άρθρο που ίσως σε βοηθήσει.

www.euro2day.gr/news/economy/article/170...shedioy-hraklhs.html.

Νομίζω πως δεν μπορεί κάποιος να στο εξηγήσει με απλά λόγια, γιατί δεν ξέρουμε στην πράξη πως δουλεύει κ αν έχει κάποια επιτυχία.
Στο τέλος πιστεύω πως πάλι το κράτος θα ζημιωθεί....

Σε ευχαριστω Παναγιωτη,

Αυτο που καταλαβα εγω ειναι οτι καποιες εισπρακτικες - εκτος Τραπεζων - θα αναλαβουν την εισπραξη των κοκκινων δανειων. Το ερωτημα ειναι τι θα καταφερουν (κατα μεγαλη πλειοψηφια ''ουκ αν λαβεις παρα του μη εχοντος''.

Για να καταληξω στο δικο σου συμπερασμα : στο τέλος πάλι το κράτος θα ζημιωθεί ....
...when the going gets tough, the tough gets going !!!

When the situation gets critical, those who aren't weak-willed, work harder and never give up.
Last Edit: 14 Jan 2020 00:27 by maria (mb361).
The administrator has disabled public write access.

Πρόγραμμα παροχής εγγύησης σε τιτλοποιήσεις πιστωτικών ιδρυμάτων Ηρακλης 14 Jan 2020 07:34 #5

maria (mb361) wrote:
Για να καταληξω στο δικο σου συμπερασμα : στο τέλος πάλι το κράτος θα ζημιωθεί ....

& τι είναι το κράτος ?
Οι τσέπες των φορολογούμενων.
The administrator has disabled public write access.

Πρόγραμμα παροχής εγγύησης σε τιτλοποιήσεις πιστωτικών ιδρυμάτων Ηρακλης 14 Jan 2020 09:46 #6

  • batista
  • batista's Avatar
  • OFFLINE
  • Platinum Boarder
  • Posts: 7139
  • Thank you received: 2173
  • Karma: -22 (4)
Το βασικό ζητούμενο παραμένει το να ξεχωρίσουν οι αντικειμενικά έχοντες ανάγκη προστασίας, από τους συστηματικούς μπαταχτσήδες. Και όχι σε σχέση με τα κόκκινα δάνεια, αλλά και σε σύνδεση με την εκάστοτε επιδοματική πολιτική, πολλοί από τους πόρους της οποίας καταλήγουν σε χέρια μπαταχτσήδων που κρύβονται πίσω από τους πραγματικά αναξιοπαθούντες, με αποτέλεσμα, ούτε αυτοί οι τελευταίοι να ενισχύονται όσο χρειάζεται.
Μέτρον άριστον
The administrator has disabled public write access.
The following user(s) said Thank You: γιώργης (yorgi)

Πρόγραμμα παροχής εγγύησης σε τιτλοποιήσεις πιστωτικών ιδρυμάτων Ηρακλης 14 Jan 2020 19:47 #7

  • sosimple
  • sosimple's Avatar
  • OFFLINE
  • Platinum Boarder
  • Posts: 611
  • Thank you received: 491
  • Karma: 55
Νομίζω αυτο ειναι ποιο επεξήγηματικο:
www.protothema.gr/blogs/g-x-papagewrgioy...okkinon-daneion/AMP/

Σε αλλο άρθρο διαβάσα οτι οι τράπεζες έχουν στείλει επιστολες προσφέροντας κούρεμα 40% αν συνεχίσουν να πληρώνουν κανονικά.
Αρα τα δάνεια που θα "διώξουν" είναι αυτα, και λογικά απο την ολη ιστορία οι τράπεζες θα εισπράξουν λιγότερο του 40%.
Η εισπρακτικές εταιρείες που θα πάρουν τα δάνεια προσδοκούν να βγάλουν κατι παραπάνω απο αυτο, που θα ειναι το κέρδος τους.
Δημιουργούνται ομολογα με καλυψη του κράτους, που θα αποπληρωνονται απο οτι θα εισπράττουν οι εισπρακτικές.
Αυτες θα κανουν πληστηριασμους κλπ ώστε να εισπράττουν.
Για την εγγύηση που θα δωσει το κράτος μάλιστα αναμένεται να εχει και κέρδος 200 εκ το έτος.
Κατι κερδίζουν ολοι, κατι χάνουν όλοι. Εκει που φτάσανε τα πράγματα ακούγεται ως ενας λογικος συμβιβασμος ολων..
Αυτός που δεν εχει φραγκο, το σπιτι θα χασει στο τέλος, δεν αλλάζει αυτο..
The administrator has disabled public write access.

Πρόγραμμα παροχής εγγύησης σε τιτλοποιήσεις πιστωτικών ιδρυμάτων Ηρακλης 15 Jan 2020 21:47 #8

  • CV
  • CV's Avatar
  • OFFLINE
  • Platinum Boarder
  • Posts: 1015
  • Thank you received: 764
  • Karma: 9
sosimple wrote:
Δημιουργούνται ομολογα με καλυψη του κράτους, που θα αποπληρωνονται απο οτι θα εισπράττουν οι εισπρακτικές.

Οχι ακριβως. Εδω ειναι το κολπο γκροσο των CDO.

Δημιουργουνται 3 βαθμιδες ομολογων:
1. Senior, με χαμηλό επιτόκιο και εγγύηση του κράτους. Εγγύηση του ελληνικού κράτους δεν σημαίνει τίποτα για τους διεθνής επενδυτές. Σημαίνει όμως ότι θεσμικοί επενδυτές (π.χ. το ΕΦΚΑ) θα μπορούν να τα αγοράσουν.
2. Mezzanine, με μέσο επιτόκιο, χωρίς εγγύηση.
3. Equity, με υψηλό επιτόκιο, χωρίς εγγύηση.

Από τα έσοδα που θα μαζεύει η εισπρακτική, πληρώνονται πρώτα τα senior. Αν περισσέψουν λεφτά, πληρώνονται τα mezzanine και τέλος τα equity.

Αν τα λεφτά που μαζεύονται δεν επαρκούν για τα senior, πληρώνει ο εγγυητής (αν εχει).

Από τη στιγμή που βγάζεις ομόλογα, έπεται ότι θα βγουν και παράγωγα βασισμένα σε αυτά.

Την τελευταία φορά που στραβωσε η δουλειά με CDOs, είχαμε την παγκόσμια χρηματοπιστωτική κρίση του 2008.

Υ.Γ. προφανώς, ο φτωχός θα χάσει το σπίτι.
The administrator has disabled public write access.
The following user(s) said Thank You: sosimple, pka
  • Page:
  • 1
Time to create page: 0.118 seconds