Welcome, Guest
Username: Password: Remember me
  • Page:
  • 1
  • 2

TOPIC: ΑΣΦΑΛΙΣΤΙΚΑ ΜΕΤΡΑ ΕΝΑΝΤΙΩΝ ΤΗΣ ΛΑΙΚΗΣ ΤΡΑΠΕΖΑΣ ΚΑΙ ΤΗΣ ΤΡΑΠΕΖΑΣ ΚΥΠΡΟΥ ΜΕ ΕΔΡΑ ΤΗΝ ΚΥΠΡΟ ΓΙΑ ΤΟΥΣ ΑΝΑΣΦΑΛΣΤΟΥΣ ΚΑΤΑΘΕΤΕΣ!!!!

ΑΣΦΑΛΙΣΤΙΚΑ ΜΕΤΡΑ ΕΝΑΝΤΙΩΝ ΤΗΣ ΛΑΙΚΗΣ ΤΡΑΠΕΖΑΣ ΚΑΙ ΤΗΣ ΤΡΑΠΕΖΑΣ ΚΥΠΡΟΥ ΜΕ ΕΔΡΑ ΤΗΝ ΚΥΠΡΟ ΓΙΑ ΤΟΥΣ ΑΝΑΣΦΑΛΣΤΟΥΣ ΚΑΤΑΘΕΤΕΣ!!!! 04 Apr 2013 14:21 #10

Οπως βλεπεις akis63 to κυπριακο συνταγμα (και οχι μονο) κατοχυρωνει την νομιμοτητα ιδοκτησιας (συμπεριλαμβανομενου και των καταθεσεων) και η βιαιη αφαιρεση σε περιοδο ειρηνης ειναι αντισυνταγματικη.Στο συγκεκριμενο διαταγμα τησ ΚΤ κυπρου και τουΥΠΟΙΚ δεν προβλεπει ουτε καν το ποσοστο αποζημειωσης που δικαιουνται οι "κουρεμενοι" καταθετες.Με λιγα λογια δεν υπαρχει απαντηση στην ερωτηση με το τι θα γινει με τα δεσμευμενα χρηματα.Ασε που τοσο η λαικη οσο και η τραπεζα κυπρου, οπως και η κεντρικη τραπεζα σε υποερωτηση μου για το που θα πανε τα δεσμευμενα χρηματα (δηλαδη εαν θα πανε στην κακη λαικη κτλπ) η μονη απαντηση ηταν "δεν γνωριζουμε".Επισης η δήμευση περιουσίας καταθετών ευρίσκετε σε αντίθεση με την Ευρωπαική Χάρτα Ανθρωπίνων Δικαιωμάτων καθώς παραβιάζουν το δικαίωμα της ιδιοκτησίας όπως αυτό αναγνωρίζεται και προστατεύεται από το πρώτο Πρωτόκολλο με το άρθρο 1 το οποίο είναι θεμελιώδες και αναγνωρισμένο από όλα τα κράτη μέλη της Ε.Ε
Last Edit: 04 Apr 2013 14:29 by georgioskavala (greko_27).
The administrator has disabled public write access.

ΑΣΦΑΛΙΣΤΙΚΑ ΜΕΤΡΑ ΕΝΑΝΤΙΩΝ ΤΗΣ ΛΑΙΚΗΣ ΤΡΑΠΕΖΑΣ ΚΑΙ ΤΗΣ ΤΡΑΠΕΖΑΣ ΚΥΠΡΟΥ ΜΕ ΕΔΡΑ ΤΗΝ ΚΥΠΡΟ ΓΙΑ ΤΟΥΣ ΑΝΑΣΦΑΛΣΤΟΥΣ ΚΑΤΑΘΕΤΕΣ!!!! 04 Apr 2013 14:26 #11

giorge b wrote:
τις πρωτες μερες οταν ανοιξε η λαικη σαν ομιλος πειραιως μου λεγανε τα 100 ειναι εγγυημενα μετα το τοπιο αλλαξε και μου λενε οτι δεν εχουν καμια ενημερωση ακομη μεχρι να ξεκαθαρισει η καταταση στην κυπρο το θεμα ειναι οτι μου το προωθησανε σαν προθεσμιακη με ολες τις εγγυησεις που εχει μια προθεσμιακη καταθεση πενταετης.

Δηλαδη τα χρηματα σου αυτη τη στιγμη βρισκονται σαν προθεσμιακη καταθεση (5 ετης) στην κυπρο εντος λαικης????
The administrator has disabled public write access.

ΑΣΦΑΛΙΣΤΙΚΑ ΜΕΤΡΑ ΕΝΑΝΤΙΩΝ ΤΗΣ ΛΑΙΚΗΣ ΤΡΑΠΕΖΑΣ ΚΑΙ ΤΗΣ ΤΡΑΠΕΖΑΣ ΚΥΠΡΟΥ ΜΕ ΕΔΡΑ ΤΗΝ ΚΥΠΡΟ ΓΙΑ ΤΟΥΣ ΑΝΑΣΦΑΛΣΤΟΥΣ ΚΑΤΑΘΕΤΕΣ!!!! 04 Apr 2013 23:45 #12

georgioskavala wrote:
giorge b wrote:
τις πρωτες μερες οταν ανοιξε η λαικη σαν ομιλος πειραιως μου λεγανε τα 100 ειναι εγγυημενα μετα το τοπιο αλλαξε και μου λενε οτι δεν εχουν καμια ενημερωση ακομη μεχρι να ξεκαθαρισει η καταταση στην κυπρο το θεμα ειναι οτι μου το προωθησανε σαν προθεσμιακη με ολες τις εγγυησεις που εχει μια προθεσμιακη καταθεση πενταετης.

Δηλαδη τα χρηματα σου αυτη τη στιγμη βρισκονται σαν προθεσμιακη καταθεση (5 ετης) στην κυπρο εντος λαικης????

φιλε μακαρι να ηξεραν και αυτοι να μου πουνε και εμενα μεχρι στιγμης αυτο που μου ειπε ο διευθυντης του καταστηματος ειναι οτι κανεις δεν ξερει τιποτα, αυτο το προιον ειναι ασφαλιστικο προιον επενδυμενο σε ομολογο το οποιο διαχειριζεται στο λουξεμβουργο.Στην προσπαθεια μου να το εντοπισω στο διαδικτυο με τον διακριτικο του τιτλο (τον οποιο εμαθα τωρα ) μου το δινει σαν κατηργημενο απο τις 27/03/2013 .
The administrator has disabled public write access.

ΑΣΦΑΛΙΣΤΙΚΑ ΜΕΤΡΑ ΕΝΑΝΤΙΩΝ ΤΗΣ ΛΑΙΚΗΣ ΤΡΑΠΕΖΑΣ ΚΑΙ ΤΗΣ ΤΡΑΠΕΖΑΣ ΚΥΠΡΟΥ ΜΕ ΕΔΡΑ ΤΗΝ ΚΥΠΡΟ ΓΙΑ ΤΟΥΣ ΑΝΑΣΦΑΛΣΤΟΥΣ ΚΑΤΑΘΕΤΕΣ!!!! 04 Apr 2013 23:47 #13

giorge b wrote:
georgioskavala wrote:
giorge b wrote:
τις πρωτες μερες οταν ανοιξε η λαικη σαν ομιλος πειραιως μου λεγανε τα 100 ειναι εγγυημενα μετα το τοπιο αλλαξε και μου λενε οτι δεν εχουν καμια ενημερωση ακομη μεχρι να ξεκαθαρισει η καταταση στην κυπρο το θεμα ειναι οτι μου το προωθησανε σαν προθεσμιακη με ολες τις εγγυησεις που εχει μια προθεσμιακη καταθεση πενταετης.

Δηλαδη τα χρηματα σου αυτη τη στιγμη βρισκονται σαν προθεσμιακη καταθεση (5 ετης) στην κυπρο εντος λαικης????

φιλε μακαρι να ηξεραν και αυτοι να μου πουνε και εμενα μεχρι στιγμης αυτο που μου ειπε ο διευθυντης του καταστηματος ειναι οτι κανεις δεν ξερει τιποτα, αυτο το προιον ειναι ασφαλιστικο προιον επενδυμενο σε ομολογο το οποιο διαχειριζεται στο λουξεμβουργο.Στην προσπαθεια μου να το εντοπισω στο διαδικτυο με τον διακριτικο του τιτλο (τον οποιο εμαθα τωρα ) μου το δινει σαν κατηργημενο απο τις 27/03/2013 .
#ομολογο της λαικης τραπεζας κυπρου
The administrator has disabled public write access.

ΑΣΦΑΛΙΣΤΙΚΑ ΜΕΤΡΑ ΕΝΑΝΤΙΩΝ ΤΗΣ ΛΑΙΚΗΣ ΤΡΑΠΕΖΑΣ ΚΑΙ ΤΗΣ ΤΡΑΠΕΖΑΣ ΚΥΠΡΟΥ ΜΕ ΕΔΡΑ ΤΗΝ ΚΥΠΡΟ ΓΙΑ ΤΟΥΣ ΑΝΑΣΦΑΛΣΤΟΥΣ ΚΑΤΑΘΕΤΕΣ!!!! 05 Apr 2013 12:18 #14

giorge b wrote:
giorge b wrote:
georgioskavala wrote:
giorge b wrote:
τις πρωτες μερες οταν ανοιξε η λαικη σαν ομιλος πειραιως μου λεγανε τα 100 ειναι εγγυημενα μετα το τοπιο αλλαξε και μου λενε οτι δεν εχουν καμια ενημερωση ακομη μεχρι να ξεκαθαρισει η καταταση στην κυπρο το θεμα ειναι οτι μου το προωθησανε σαν προθεσμιακη με ολες τις εγγυησεις που εχει μια προθεσμιακη καταθεση πενταετης.

Δηλαδη τα χρηματα σου αυτη τη στιγμη βρισκονται σαν προθεσμιακη καταθεση (5 ετης) στην κυπρο εντος λαικης????

φιλε μακαρι να ηξεραν και αυτοι να μου πουνε και εμενα μεχρι στιγμης αυτο που μου ειπε ο διευθυντης του καταστηματος ειναι οτι κανεις δεν ξερει τιποτα, αυτο το προιον ειναι ασφαλιστικο προιον επενδυμενο σε ομολογο το οποιο διαχειριζεται στο λουξεμβουργο.Στην προσπαθεια μου να το εντοπισω στο διαδικτυο με τον διακριτικο του τιτλο (τον οποιο εμαθα τωρα ) μου το δινει σαν κατηργημενο απο τις 27/03/2013 .
#ομολογο της λαικης τραπεζας κυπρου

Καταλαβα....οπως και τα δεσμευμενα χρηματα των ανασφαλιστων καταθετων...πχ στα δικα μου αναγραφετε ο αρ αποφασης, το ποσο που δεσμευτηκε, με ημερομηνια δεσμευσης την 27/3/2013...κατα πασα πιθανοτητα σε θεωρουν ομολογιουχο της λαικης τρ, αρα ισχυει οτι ισχυει για ολους τους ομολογιουχους της λαικης μετα την αποφαση της ΚΤΚ...οποτε με λιγα λογια τα χρηματα σου ισως χαθηκαν οπως και των αλλων ομολογιουχων....ψαξ το καλυτερα ομως....εμενα με μπερδευει οτι ειναι διαχειριζομενο στο λουξεμβουργο.
The administrator has disabled public write access.

ΑΣΦΑΛΙΣΤΙΚΑ ΜΕΤΡΑ ΕΝΑΝΤΙΩΝ ΤΗΣ ΛΑΙΚΗΣ ΤΡΑΠΕΖΑΣ ΚΑΙ ΤΗΣ ΤΡΑΠΕΖΑΣ ΚΥΠΡΟΥ ΜΕ ΕΔΡΑ ΤΗΝ ΚΥΠΡΟ ΓΙΑ ΤΟΥΣ ΑΝΑΣΦΑΛΣΤΟΥΣ ΚΑΤΑΘΕΤΕΣ!!!! 05 Apr 2013 15:36 #15

  • akis63
  • akis63's Avatar
  • OFFLINE
  • Gold Boarder
  • Posts: 209
  • Thank you received: 22
  • Karma: 0 (3)
georgioskavala wrote:
Οπως βλεπεις akis63 to κυπριακο συνταγμα (και οχι μονο) κατοχυρωνει την νομιμοτητα ιδοκτησιας (συμπεριλαμβανομενου και των καταθεσεων) και η βιαιη αφαιρεση σε περιοδο ειρηνης ειναι αντισυνταγματικη.Στο συγκεκριμενο διαταγμα τησ ΚΤ κυπρου και τουΥΠΟΙΚ δεν προβλεπει ουτε καν το ποσοστο αποζημειωσης που δικαιουνται οι "κουρεμενοι" καταθετες.Με λιγα λογια δεν υπαρχει απαντηση στην ερωτηση με το τι θα γινει με τα δεσμευμενα χρηματα.Ασε που τοσο η λαικη οσο και η τραπεζα κυπρου, οπως και η κεντρικη τραπεζα σε υποερωτηση μου για το που θα πανε τα δεσμευμενα χρηματα (δηλαδη εαν θα πανε στην κακη λαικη κτλπ) η μονη απαντηση ηταν "δεν γνωριζουμε".Επισης η δήμευση περιουσίας καταθετών ευρίσκετε σε αντίθεση με την Ευρωπαική Χάρτα Ανθρωπίνων Δικαιωμάτων καθώς παραβιάζουν το δικαίωμα της ιδιοκτησίας όπως αυτό αναγνωρίζεται και προστατεύεται από το πρώτο Πρωτόκολλο με το άρθρο 1 το οποίο είναι θεμελιώδες και αναγνωρισμένο από όλα τα κράτη μέλη της Ε.Ε

Διαφορετικά πράγματα.
Άλλο πράγμα η προστασία της ιδιοκτησίας και η άλλο η πράγμα η αναφερόμενη από σένα συνταγματική κατοχύρωση της τραπεζικής πίστης.
Για το πρώτο δεν αμφιβάλλει κανείς και μακάρι να ευδοκιμήσει η απόφαση του Ανώτατου Συνταγματικού Δικαστηρίου για δέσμευση ίσως μεν αλλά με αντάλλαγμα.
Για το δεύτερο όμως που έκανες λόγος δεν υπάρχει κάτι.
Ενδεχομένως συγχέεις τα δυο πράγματα εννοώντας το πρώτο σαν το δεύτερο B)
Last Edit: 05 Apr 2013 19:50 by akis63.
The administrator has disabled public write access.

ΑΣΦΑΛΙΣΤΙΚΑ ΜΕΤΡΑ ΕΝΑΝΤΙΩΝ ΤΗΣ ΛΑΙΚΗΣ ΤΡΑΠΕΖΑΣ ΚΑΙ ΤΗΣ ΤΡΑΠΕΖΑΣ ΚΥΠΡΟΥ ΜΕ ΕΔΡΑ ΤΗΝ ΚΥΠΡΟ ΓΙΑ ΤΟΥΣ ΑΝΑΣΦΑΛΣΤΟΥΣ ΚΑΤΑΘΕΤΕΣ!!!! 07 Apr 2013 18:51 #16

  • xristos g
  • xristos g's Avatar
  • OFFLINE
  • Platinum Boarder
  • Posts: 925
  • Thank you received: 176
  • Karma: 1 (-184)
The administrator has disabled public write access.

ΑΣΦΑΛΙΣΤΙΚΑ ΜΕΤΡΑ ΕΝΑΝΤΙΩΝ ΤΗΣ ΛΑΙΚΗΣ ΤΡΑΠΕΖΑΣ ΚΑΙ ΤΗΣ ΤΡΑΠΕΖΑΣ ΚΥΠΡΟΥ ΜΕ ΕΔΡΑ ΤΗΝ ΚΥΠΡΟ ΓΙΑ ΤΟΥΣ ΑΝΑΣΦΑΛΣΤΟΥΣ ΚΑΤΑΘΕΤΕΣ!!!! 07 Nov 2014 17:29 #17

Κύριοι, με ενημέρωσε ένας πελάτης μου, ομολογιούχος Ελληνικού Δημοσίου, ότι μέσω του site σας υπάρχουν πολλοί ενδιαφερόμενοι γιά μείζονα θέματα προστασίας καταθέσεων-επενδύσεων στην Ελλάδα και αλλού. Πιό συγκεκριμένα επικοινωνώ ώστε να ενημερώσετε τους τυχόν ενδιαφερόμενους γιά Διεθνή Νομική Προστασία, ότι είμαστε αποκλειστικοί εκπρόσωποι τωνν Δικηγορικών Γραφείων Grant & Eisenhofer στις ΗΠΑ και ότι διατηρούμε γραφείο ώς KYROS LAW OFFICES στην Βοστώνη και στην Αθήνα. www.apozimiosi.gr, www.kyroslawoffices.gr, www.kyroslawoffices.com.

Ηδη, όπως ίσως γνωρίζετε έχουμε προσφύγει κατά της ΚΥΠΡΟΥ στην Διεθνή Διαιτησία στην Washington. Οσοι ενδιαφέρεσθε, σπεύσατε, η προθεσμία λήγει στις 31/12/2014

Σας ευχαριστούμε εκ των προτέρων γιά την σχετική ειδοποίηση των ενδιαφερομένων
The administrator has disabled public write access.

ΑΣΦΑΛΙΣΤΙΚΑ ΜΕΤΡΑ ΕΝΑΝΤΙΩΝ ΤΗΣ ΛΑΙΚΗΣ ΤΡΑΠΕΖΑΣ ΚΑΙ ΤΗΣ ΤΡΑΠΕΖΑΣ ΚΥΠΡΟΥ ΜΕ ΕΔΡΑ ΤΗΝ ΚΥΠΡΟ ΓΙΑ ΤΟΥΣ ΑΝΑΣΦΑΛΣΤΟΥΣ ΚΑΤΑΘΕΤΕΣ!!!! 13 Feb 2018 16:28 #18

icsid.worldbank.org/en/Pages/cases/cased...aspx?caseno=ARB/15/4
Σας θυμίζω ότι η προσφυγή καταθετών που ζημιώθηκαν κατά κρατών υποβάλλεται στο ICSID.Ηδη τα γραφεία μας τρέχουν την πρωτη που έχει υποβληθεί από τον Δεκέμβριο του 2015 κατα του Κυπριακού Κράτους και λόγω της προδιαγεγραμμένης επιτυχίας της θα ξεκινήσουμε 2η διαδικασία υποβολής. Εάν θέλετε καλέστε για ενημέρωση στο 210.3633104 ή στείλτε mail στο This e-mail address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it
The administrator has disabled public write access.
  • Page:
  • 1
  • 2
Time to create page: 0.080 seconds