Welcome, Guest
Username: Password: Remember me

TOPIC: Τράπεζα Κύπρου (στην Κύπρο) - Πληροφορίες

Απ: Τράπεζα Κύπρου (στην Κύπρο) - Πληροφορίες 07 Jan 2011 00:59 #37

  • Petross
  • Petross's Avatar
Το λέω γιατί για αποστολή χρημάτων στην κύπρο μέσω καταστήματος της τράπεζας είναι 64 ευρώ περίπου για 50000..
και έλεγα μήπως και από Κύπρο προς Ελλάδα είναι το ίδιο ή και μεγαλύτερο.

Ευχαριστώ για την απάντηση!
The administrator has disabled public write access.

Απ: Τράπεζα Κύπρου (στην Κύπρο) - Πληροφορίες 07 Jan 2011 03:01 #38

  • Nomader
  • Nomader's Avatar
  • OFFLINE
  • Platinum Boarder
  • Posts: 376
  • Thank you received: 19
  • Karma: 0 (-1)
Petross wrote:
Το λέω γιατί για αποστολή χρημάτων στην κύπρο μέσω καταστήματος της τράπεζας είναι 64 ευρώ περίπου για 50000..
και έλεγα μήπως και από Κύπρο προς Ελλάδα είναι το ίδιο ή και μεγαλύτερο.

Ευχαριστώ για την απάντηση!

Απο κύπρο προς Ελλάδα ΚΑΙ το αντίθετο, μπορείς από το ταμείο (οποιασδήποτε των 2 χωρών) να μεταφέρνεις από τον ένα λογαριασμό στον άλλο ΔΩΡΕΑΝ μέχρι 8000 ευρώ την ημέρα..
τώρα μέσω Internet banking ή εμβασματος (απο το ταμείο) μπορείς για
1. κυπρο προς αθήνα να στείλεις μέχρι 1000 ευρω με 3 ευρώ χρέωση, από 1000 μέχρι 50000 με 6 ευρώ χρέωση
2. αθήνα προς κυπρο, να στείλεις μέχρι 3499,99 με 1,5 ευρώ χρέωση, από 3499,99 μέχρι 12500 ευρώ με 10 ευρώ χρέωση

άρα απο το ταμέιο σπαστά ανα 8000 την ημέρα συμφέρει... ή σπαστά ανα 3500 μέσω internet banking
The administrator has disabled public write access.

Απ: Τράπεζα Κύπρου (στην Κύπρο) - Πληροφορίες 07 Jan 2011 15:27 #39

  • Petross
  • Petross's Avatar
Ευχαριστώ, με καλύψατε πλήρως! :)
The administrator has disabled public write access.

Απ: Τράπεζα Κύπρου (στην Κύπρο) - Πληροφορίες 07 Jan 2011 17:44 #40

  • XXX
  • XXX's Avatar
δεν απαντησε κανεις φιλος...εσεις πηγαινετε στην εφορια για το παραμικρο ποσο?θα υπαρχει προβλημα για 1,5ευρω που ειναι το 10% των 15ευρω που μου εβαλαν τοκο?
Ευχαριστω πολυ για τη βοηθεια
The administrator has disabled public write access.

Απ: Τράπεζα Κύπρου (στην Κύπρο) - Πληροφορίες 07 Jan 2011 18:38 #41

  • Nomader
  • Nomader's Avatar
  • OFFLINE
  • Platinum Boarder
  • Posts: 376
  • Thank you received: 19
  • Karma: 0 (-1)
Εγώ στη θέση σου θα πήγαινα
The administrator has disabled public write access.

Απ: Τράπεζα Κύπρου (στην Κύπρο) - Πληροφορίες 07 Jan 2011 19:07 #42

  • tioduuae
  • tioduuae's Avatar
Nomader wrote:
Εγώ στη θέση σου θα πήγαινα

O Λογος?Δηλ αν εγω εχω εξω καποιο ποσο οχι τεραστιο αλλα σιγουρα μεγαλυτερο απο τοκους 15 ευρω και δεν αποδιδω το 10% στην εφορια τι μπορει να μου κανουν?Υποψιν οτι και μεσα δεν θα εχω και τιποτα.
The administrator has disabled public write access.

Απ: Τράπεζα Κύπρου (στην Κύπρο) - Πληροφορίες 07 Jan 2011 22:21 #43

  • Nomader
  • Nomader's Avatar
  • OFFLINE
  • Platinum Boarder
  • Posts: 376
  • Thank you received: 19
  • Karma: 0 (-1)
tioduuae wrote:
Nomader wrote:
Εγώ στη θέση σου θα πήγαινα

O Λογος?Δηλ αν εγω εχω εξω καποιο ποσο οχι τεραστιο αλλα σιγουρα μεγαλυτερο απο τοκους 15 ευρω και δεν αποδιδω το 10% στην εφορια τι μπορει να μου κανουν?Υποψιν οτι και μεσα δεν θα εχω και τιποτα.

ρε φίλος δες το μηνυμα μου πιο πάνω που εξειγώ οτι κατα πάσα πιθανότητα το κράτος (της ΕΕ) που διατηρείς λογαριασμό ενημερώνει το κράτος κατοικίας σου για το ύψος των καταθεσεων σου..
Εγώ δε θα ήθελα να βρεθώ σε καμια λιστα με φοροφυγάδες που το δικό τους 10% ανέρχεται σε πολλα ευρώ και τα λεφτά τους είναι μαυρα.
Δε θα το ήθελα αυτο για 1,5 ευρώ.

Αν τα λεφτά σου είναι νόμιμα τι φοβάσαι? Αν τα λεφτά σου είναι μαυρα, εύχομαι να σε πιάσουν και να σε βάλουν μεσα.
The administrator has disabled public write access.

Απ: Τράπεζα Κύπρου (στην Κύπρο) - Πληροφορίες 07 Jan 2011 22:36 #44

  • kostasgl
  • kostasgl's Avatar
Και εγώ θα πήγαινα ΔΟΥ και για 1 Ευρώ φόρο. Δεν καταλαβαίνω τη λογική του μικρού ποσού και της μη καταβολής του φόρου γι'αυτό το λόγο. Γίνεται καμιά διάκριση στο νόμο; Δίνεις τα 1, 3, 5 Ευρώ και έχεις το κεφάλι σου ήσυχο. Δηλαδή κολλάμε στα 2 Ευρώ και όχι στα 2000 ας πούμε; Εκτός αν σκεφτόμαστε να αποφύγουμε την καταβολή του φόρου, ανεξαρτήτως ποσού, οπότε πάμε αλλού.
The administrator has disabled public write access.

Απ: Τράπεζα Κύπρου (στην Κύπρο) - Πληροφορίες 07 Jan 2011 22:42 #45

  • Nomader
  • Nomader's Avatar
  • OFFLINE
  • Platinum Boarder
  • Posts: 376
  • Thank you received: 19
  • Karma: 0 (-1)
kostasgl wrote:
Και εγώ θα πήγαινα ΔΟΥ και για 1 Ευρώ φόρο. Δεν καταλαβαίνω τη λογική του μικρού ποσού και της μη καταβολής του φόρου γι'αυτό το λόγο. Γίνεται καμιά διάκριση στο νόμο; Δίνεις τα 1, 3, 5 Ευρώ και έχεις το κεφάλι σου ήσυχο. Δηλαδή κολλάμε στα 2 Ευρώ και όχι στα 2000 ας πούμε; Εκτός αν σκεφτόμαστε να αποφύγουμε την καταβολή του φόρου, ανεξαρτήτως ποσού, οπότε πάμε αλλού.

Δε νομίζω οτι είναι αυτό.
Ο μόνος λόγος που κάποιος δε θέλει να καταβάλει το 10% στη ΔΟΥ είναι οτι φοβάται μη καρφωθεί μόνος του οτι έχει καταθέσεις έξω γιατι απλά δε τα δικαιολογεί..
Οι τελευταίοι (αν και δε θα πρεπε να τους συμβουλεύω) καλύτερα να τα βγάλουν εκτός ΕΕ νομίζω
The administrator has disabled public write access.
Time to create page: 0.078 seconds