Welcome, Guest
Username: Password: Remember me

TOPIC: Επένδυση σε μετοχές Αμερικής

Επένδυση σε μετοχές Αμερικής 06 Feb 2019 21:05 #163

  • CV
  • CV's Avatar
  • OFFLINE
  • Platinum Boarder
  • Posts: 1015
  • Thank you received: 764
  • Karma: 9
Κοίτα και τα επιπλέον σχολια. :woohoo:

Ο δεύτερος σχολιαστης εγραψε:
Σωστος και δεν ειναι μονο αυτο. Λογω μακεδονικου και αλλων παραγοντων η λιανικη αγορα εχει μπερδευτει.΄Εταιριες με επενδυσεις σε Ελληνικη γη "κυνηγιούνται" επειδη δεν μιλανε Ελληνικα. Με απλα λογια η Ελληνικοτητα καποιων προιοντων πουλαει μεχρι να γυρισεις το προιον αναποδα και να διαβασεις οτι το μονο ελληνικο συστατικο τους ειναι το νερο.
Ταυτοχρονα βλεπουμε εταιριες που κανουν επενδυσεις οπως η Αθ.Ζυθοποιία (κριθάρι-μηλίτης) ή ο Παπαστράτος με τα ελληνικα καπνα αλλα και η μισκο με τα ελληνικα σιτηρα που βασιζουν την παραγωγη τους στην Ελληνικη γεωργια στηρίζοντας ταυτοχρονα την ελληνικη οικονομια και χωρις να πουλανε ελληνικοτητα. Ολα αυτα τα αναφερω για να καταλαβουμε καποια στιγμη οτι χρειαζομαστε νεες θεσεις εργασιας απο εταιριες που επενδυουν πραγματικα και οχι αναδιανομη εισαγομενων προιοντων και υπηρεσιων.


Και ο τρίτος το τερματισε:
Αν δεν πληρωσεις δε μαθαινεις....νομος!
The administrator has disabled public write access.

Επένδυση σε μετοχές Αμερικής 06 Feb 2019 21:45 #164

CV wrote:
Κοίτα και τα επιπλέον σχολια. :woohoo:

Αυτά που γράφει ο Παζόπουλος πώς τα αξιολογείς ?
Last Edit: 06 Feb 2019 21:46 by γιώργης (yorgi).
The administrator has disabled public write access.

Επένδυση σε μετοχές Αμερικής 07 Feb 2019 09:00 #165

  • CV
  • CV's Avatar
  • OFFLINE
  • Platinum Boarder
  • Posts: 1015
  • Thank you received: 764
  • Karma: 9
γιώργης (yorgi) wrote:
Αυτά που γράφει ο Παζόπουλος πώς τα αξιολογείς ?

Σχολιασα τους υπολοιπους γιατι αυτα που γραφουν τα πιστευουν.
Αυτος ειναι δημοσιογραφος. Γραφει για να βγαλει το ψωμι του. Δεν ειναι απαραιτητο να πιστευει αυτα που γραφει.

Σαν σχολια στο αρθρο:

Μπορώ να αναφέρω πολλούς λόγους για τους οποίους θα πρέπει να έχετε τουλάχιστον ένα μέρος του χαρτοφυλακίου σας σε μετοχές των αναπτυγμένων αγορών, όπως η αμερικανική. Θα αρκεστώ σε έναν: Αν ζεις ή δραστηριοποιείσαι επαγγελματικά στην Ελλάδα, τότε τυχόν ανάκαμψη της οικονομίας θα σε ωφελήσει έτσι κι αλλιώς.

Αν είσαι υπάλληλος, είναι πιο εύκολο να πάρεις αύξηση ή να μεταπηδήσεις σε μια καλύτερη δουλειά. Αν έχεις επιχείρηση, ο μεγαλύτερος τζίρος θα ανεβάσει τα κέρδη σου. Αν έχεις ακίνητα, θα μπορούν να πουληθούν πιο εύκολα και πιο ακριβά. Όπως και να έχει, θα βγεις ωφελημένος. Δεν εξαρτάται η ευημερία σου από τις ελληνικές μετοχές.

Αντίθετα, αν όλα πάνε στραβά -και ποιος στα αλήθεια μπορεί να το αποκλείσει αυτό-, τότε έχεις μια διασφάλιση. Μια διαφορετική πηγή εισοδήματος που δεν επηρεάζεται από τις εγχώριες εξελίξεις. Σκεφτείτε ότι αν είχατε βάλει μόλις το 20% των οικονομιών σας σε αμερικανικές μετοχές το 2010, αυτή τη στιγμή δεν θα ήσασταν χαμένοι αλλά κερδισμένοι! Θα μου πείτε, τώρα μας τα λες; Όχι, δεν τα λέω τώρα. Για την ακρίβεια, από τότε είχα δημοσιοποιήσει αυτές τις εκτιμήσεις.
Ισχυει και ειναι βασικη αρχη αρχη διαφοροποιησης. Ειδικα σε υπαναπτυκτες αγορες. Το εχει παρει απο εδω: www.amazon.co.uk/Investing-Demystified-S...ancial/dp/0273781340
Σε κάποιους, δυστυχώς ελάχιστους, η κρίση βγήκε σε καλό. Ναι, σε καλό. Το χαστούκι τούς ξύπνησε. Άνοιξαν τα μάτια και ξέφυγαν από την παγίδα της εσωστρέφειας. Δυστυχώς, οι περισσότεροι ξύπνησαν αργά. Μέχρι να καταλάβουν τι έγινε, τα χρήματά τους είχαν κάνει φτερά.
Ισχυει. Ξερω ενα σωρο καμμενους.
Οι επιλογές
Πλέον οι τράπεζες έχουν στις επιλογές τους τις αγορές του εξωτερικού. Όμως δεν φτάνει μόνο να δίνεις τη δυνατότητα. Πρέπει να εξηγείς και τον τρόπο. Ας πούμε πως έχεις €50.000 να επενδύσεις σε μετοχές του εξωτερικού. Τι κάνεις; Κλείνεις ραντεβού σε κάποιο γραφείο, με τον πολλά υποσχόμενο τίτλο private banking. Ήδη χαμογελάς υπερήφανα. Η λέξη private μαρτυράει πως είναι έτοιμοι να σου φερθούν με ξεχωριστό τρόπο. Είσαι εκλεκτός πελάτης. Όλη η προσοχή είναι στραμμένη πάνω σου.

Και έρχεται η ώρα του ραντεβού. Με το χαμόγελο στα χείλη, σε συνοδεύει η ευπαρουσίαστη νεαρή υπάλληλος στον κοστουμαρισμένο κύριο. Ένα όμορφο ταμπελάκι κοσμεί το γραφείο του, όπου αναφέρεται η ιδιότητα του επενδυτικού συμβούλου. Ωραία, αρχίζει και γίνεται συναρπαστικό!

Ήρθες στο κατάλληλο σημείο, σου εξηγεί ο επενδυτικός σύμβουλος με το κοστούμι. Σου έχουμε να επιλέξεις αμοιβαία από κορυφαίους επενδυτικούς οίκους. Ανταποδίδεις το χαμόγελο, τα μάτια σου αστράφτουν και τρίβεις τα χέρια με ικανοποίηση. Ενθουσιασμένος, τους ρωτάς πόσα από τα χρήματα που διαθέτεις θα τοποθετηθούν άμεσα. Όλα, βέβαια, σου απαντάνε με ύφος αυθεντίας κατόχου νόμπελ Οικονομικών.

Εκείνη τη στιγμή, όσο νιώθεις κολακευμένος από το ότι ολόκληρο τραπεζικό στέλεχος ασχολείται με σένα και μόνο με σένα, ίσως δεν σου περάσει από το μυαλό μια απλή σκέψη. Όπα, ρε φίλε με το κοστούμι. Τόσο τυχερός είμαι; Με το που πάτησα το πόδι μου στην τράπεζα, έχω πετύχει την ιδανική στιγμή να αγοράσω; Μήπως τα ίδια λένε σε όλους, ανεξαρτήτως χρονικής στιγμής; Γιατί αν είναι έτσι, δεν πρόκειται για κάποια μελετημένη στρατηγική. Δεν είναι ολοκληρωμένη και δομημένη επενδυτική μέθοδος. Είναι γιούργια!
Ισχυει. Σε τραπεζα παω για για να τους δανεισω ή να με δανεισουν. Δεν παω για επενδυσεις.

Στα υπολοιπα το χαλαει.
Οι αντιρρησίες
Μια συνηθισμένη ένσταση που συναντώ στις επαφές μου με επενδυτές είναι ότι πιστεύουν πως το αμερικανικό χρηματιστήριο είναι ψηλά, ενώ το ελληνικό έχει δυνατότητες για γρήγορες αποδόσεις. Αν το πιστεύετε, κανένα πρόβλημα. Βάλτε ένα μέρος των χρημάτων σας σε αμερικανικές μετοχές. Αλλά βάλτε!
Ποσα να βαλω;
Που να τα βαλω;
Φορος κληρονομιας;


Προσωπικά, ο ενδοιασμός μου όσον αφορά το ΧΑ είναι ο εξής: Τι παρακινεί τον κόσμο να ασχοληθεί με το χρηματιστήριο; Οι ιστορίες επιτυχίας. Ότι κερδίζει ο φίλος τους, ο γείτονας, ο συνάδελφος στη δουλειά. Γι' αυτό έχει απαξιωθεί το ΧΑ. Δεν είναι μόνο ότι δεν υπάρχουν λεφτά. Δεν υπάρχουν ιστορίες επιτυχίας να εμπνέουν. Να γιατί δεν μπαίνουν νέοι επενδυτές. Και το νέο χρήμα αποτελεί το καύσιμο κάθε ανόδου.
Προσωπικα ο ενδοιασμος μου ειναι οτι απο τη στιγμη που το ΧΑΑ εχει περι το 0.1% της παγκοσμιας κεφαλαιοποιησης, εγω γιατι να βαλω παραπανω;
Δεν βαριέσαι, θα πείτε, θα περιμένω να ανακάμψει. Λάθος. Τεράστιο λάθος. Ο χρόνος είναι ό,τι πιο πολύτιμο έχετε. Παραπάνω χρήματα μπορείτε να βρείτε, έστω και δύσκολα. Παραπάνω χρόνο, αποκλείεται. Πάντοτε θα τελειώνει. Ακόμα και αν είσαι ο... Highlander.
Προκαλει πανικο.
Και όχι, δεν θεωρώ τον S&P ψηλά. Βραχυπρόθεσμα ίσως και να είναι, κανείς δεν ξέρει. Μεσοπρόθεσμα όμως έχει δυνατότητα για πολύ παραπάνω. Δεν υπάρχει οροφή για πολλές αμερικανικές επιχειρήσεις.
Καθε φορα που ανεβαινει τα ιδια λενε ολοι. Οταν αρχισει να πεφτει σταματανε. Που θα φτασει; Στα αστρα;

Ας πάρουμε την Google. Από αυτήν αναμένουμε το όχημα χωρίς οδηγό, το φάρμακο για τη μακροζωία, τα ρομποτικά συστήματα. Όλα είναι σε τελικό στάδιο, λίγο πριν την εμπορική εφαρμογή τους.
Που τα ξερει ολα αυτα; Πηρε τηλ τον Sundar Pichai; Ααναρωτιεμαι γιατι ειμαι σιγουρος οτι το golden boy της Goldman Sachs το κανει καθε βδομαδα.

Ναι, αλλά πριν λίγα μόλις χρόνια, οι τιμές ήταν πιο χαμηλά. Ε, και; Δεν κερδίζει όποιος αγοράζει «φτηνά». Κερδίζει όποιος πουλάει ακριβότερα. Η φράση «είναι ευκαιρία να πάρουμε τώρα γιατί είναι φτηνά», έχει αποδειχτεί για τους επενδυτές η πιο ακριβή στην ιστορία των αγορών.
Σπεκουλα.
Επιπλέον, με τέτοιου τύπου εταιρείες, απολαμβάνουμε το πλεονέκτημα της σιγουριάς. Ακόμα και στην απίθανη περίπτωση να πτωχεύσει η Google, θα το έχουμε πάρει χαμπάρι έγκαιρα και θα έχουμε λάβει τα μέτρα μας. Αποκλείεται να αιφνιδιαστούμε, όπως έγινε με τη Folli. Γιατί; Επειδή την παρακολουθούν καθημερινά χιλιάδες αναλυτές, χρηματιστές, θεσμικοί, ΜΜΕ, από όλο τον πλανήτη.
Ναι καλα. Οπως παρακολουθουσανε την Enron και τη Lehman.
Δεν αποκλειεται τιποτα αγαπητε.

Συμπέρασμα
Δεν θα σας χρυσώσω το χάπι. Ναι, ήταν λάθος ότι ασχοληθήκατε μόνο με το ελληνικό χρηματιστήριο. Ναι, ήταν λάθος να νομίζετε πως δεν υπάρχουν αλλού ευκαιρίες. Ωστόσο δεν είναι αργά να ξεκινήσετε και τώρα. Αρκεί να το κάνετε με τον σωστό τρόπο.
Ο σωστος τροπος ποιος ειναι; Να γινεις συνδρομητης στο σαιτ του. :laugh:
Αξιοποιήστε την εμπειρία σας. Αναρωτηθείτε, τι σας έκανε να χάσετε; Ποιους συμβουλευτήκατε, πώς παρασυρθήκατε σε λάθος αποφάσεις;

Τι πάει να πει είναι φίλοι σας και δεν μπορείτε να αλλάξετε συμβούλους; Αν σας αρέσει η παρέα τους, βγείτε μαζί τους για μπίρες. Εκεί μπορεί να είναι όντως καλοί.
Ισχυει. Τι να τον κανω τον συμβουλο; Να του πληρωνω τις συνδρομες;
Τι πάει να πει είναι δουλευταράδες ή έχουν φανταχτερές σπουδές; Οι αγορές, όπως και ο αθλητισμός, δεν αποτελούνται από συνηθισμένες δουλειές. Δεν αμείβεσαι με τον χρόνο ή τον κόπο ή τα πτυχία. Αμείβεσαι βάσει αποτελέσματος. Όταν αγοράζεις μια μετοχή, η αγορά δεν ενδιαφέρεται αν έχεις διδακτορικό από το Χάρβαρντ ή αν είσαι απόφοιτος δημοτικού. Αν πήρες την απόφαση μόνος σου ή σε παρασύρανε. Αν είσαι καλόψυχος ή απατεώνας. Αν έχεις βάλει λεφτά που σου περισσεύουν ή αν χάνοντας, τα παιδιά σου δεν θα έχουν να φάνε. Αδιαφορεί.
Ισχυει.
Αλλα επιμενω: απλα πουλαει συνδρομες ο κυριος δημοσιογραφος.
Η αγορά αδιαφορεί. Εσείς όμως;
Εγω αδιαφορω περισσοτερο.
The administrator has disabled public write access.
The following user(s) said Thank You: Καράντη Μαρία (cross), γιώργης (yorgi)

Επένδυση σε μετοχές Αμερικής 10 Feb 2019 20:17 #166

  • CV
  • CV's Avatar
  • OFFLINE
  • Platinum Boarder
  • Posts: 1015
  • Thank you received: 764
  • Karma: 9
Κεφαλαιοποίηση ανά χώρα
The administrator has disabled public write access.
The following user(s) said Thank You: Καράντη Μαρία (cross)

Επένδυση σε μετοχές Αμερικής 15 Feb 2019 21:13 #167

  • CV
  • CV's Avatar
  • OFFLINE
  • Platinum Boarder
  • Posts: 1015
  • Thank you received: 764
  • Karma: 9
The administrator has disabled public write access.
The following user(s) said Thank You: γιώργης (yorgi)

Επένδυση σε μετοχές Αμερικής 10 Apr 2019 17:24 #168

Καλησπέρα σε όλη την κοινότητα του tsig,

Θέλω τη βοήθειά σας, γιατί ακόμα δεν έχω βγάλει άκρη με τη φορολόγηση των μερισμάτων από μετοχές Αμερικής..

Έχω μετοχές Αμερικής στη Degiro και βλέπω ότι ήδη τα μερίσματά τους έχουν φορολογηθεί κατά 30%.

Όταν συμπληρώνω τη φορολογική δήλωση (Ε1) μου βγάζει ότι πρέπει να πληρώσω άλλα 15% φόρο (χωρίς να προσμετράω την εισφορά αλληλεγγύης). :dry:

Οπότε οι ερωτήσεις μου είναι οι εξής:

1) Εφόσον το κάθε μέρισμα είναι ήδη μειωμένο κατά 30% από την Αμερική, γιατί πρέπει να φορολογηθώ και άλλο και να πάει ο συνολικός φόρος στο 45%?

Δε θα πρεπε να είναι 0% ο φόρος της Ελλάδας, από τη στιγμή που η Αμερική έχει ήδη κρατήσει παραπάνω από 15%?

2) Μήπως πρέπει να δηλώσω τα ποσά σε κάποιο άλλο κουτάκι στη φορολογική δήλωση;

Συγκεκριμένα στους κωδικούς 659-660 (δηλαδή περιπτώσεις που δεν έχει δικαίωμα φορολόγησης η Ελλάδα και τα εισοδήματα είναι αφορολόγητα και δηλώνονται) αντί για τους κωδικούς 683-684 (περιπτώσεις που παρακρατήθηκε φόρος στην αλλοδαπή στα εισοδήματα (μερίσματα, τόκους και δικαιώματα) και έχει δικαίωμα φορολόγησης και η Ελλάδα)

- Η ερώτηση στην ουσία πιστεύω συμπυκνώνεται στο εάν έχει δικαίωμα φορολόγησης και η Ελλάδα στα μερίσματα μετοχών Αμερικής (διορθώστε με αν κάνω λάθος)

Όποιος γνωρίζει παρακαλώ ας με διαφωτίσει γιατί η διαφορά μεταξύ 30% και 45% είναι σημαντική και διαβάζοντας το thread εδώ δεν έβγαλα άκρη, γιατί κάποιες απαντήσεις και περιστατικά ήταν αντιφατικά. Μελέτησα και τη ΣΑΔΦ, αλλά πάλι δεν έβγαλα άκρη, καθώς γίνεται αναφορά για το ανάποδο (Αμερικάνου πολίτη που παίρνει μερισματα από Ελληνική εταιρεία).

Ευχαριστώ και πάλι
The administrator has disabled public write access.

Επένδυση σε μετοχές Αμερικής 10 Apr 2019 19:52 #169

  • CV
  • CV's Avatar
  • OFFLINE
  • Platinum Boarder
  • Posts: 1015
  • Thank you received: 764
  • Karma: 9
Δεν είναι 30+15%. Είναι 30% που έχεις ήδη πληρώσει.

Διαβασε αυτό: www.taxheaven.gr/laws/circular/view/id/7160

Μετά αυτό: www.ourwallet.gr/pos-forologountai-ependyseis/#foreign

Και μετά πούλα τες και αγόρασε UCITS ETFs.
The administrator has disabled public write access.
The following user(s) said Thank You: Ef (et_fromspace)

Επένδυση σε μετοχές Αμερικής 10 Apr 2019 23:42 #170

Ευχαριστώ πολύ για την άμεση απόκρισή σου :)

Μελέτησα το υλικό που έστειλες, αλλά και πάλι πιστεύω κάποια σημεία είναι ακόμα μπερδεμένα στο μυαλό μου.

Πιο συγκεκριμένα:

Αναφορικά με το 1ο άρθρο που έστειλες:


Από την παράγραφο 1 καταλαβαίνω ότι (παρόλο που δεν υπάρχει στη ΣΑΔΦ διάταξη που να ρυθμίζει τον τρόπο φορολόγησης μερισμάτων που πληρώνει αμερικάνικη εταιρία σε Έλληνα φορολογικό κάτοικο, ισχύουν οι διατάξεις της εσωτερικής νομοθεσίας εκάστου κράτους...θα εφαρμοσθεί η μέθοδος της πίστωσης..) η εφορία θα πρέπει να επιστρέψει το έξτρα 15% κάποια στιγμή μελλοντικά.

Πράγμα που με οδηγεί στην παρακάτω ερώτηση:

1) Αυτή η διαδικασία λογικά γίνεται αυτόματα και θα περίμενα να δω να αναγράφεται το επιστρεφόμενο ποσό στο Ε1, κατά την οριστικοποίησή του, σωστά; Γιατί από όσο θυμάμαι δεν είδα κάτι τέτοιο.


Αναφορικά με το 2ο άρθρο:

Χρησιμοποιώ για Broker τους ΙΒ (Interactive Brokers) και κατά την εγγραφή συμπλήρωσα την φόρμα W8-BEN, με βάση την οποία (σύμφωνα με το παραπάνω άρθρο) το IRS (η αμερικάνικη εφορία) ενημερώνεται ότι ο επενδυτής δεν είναι κάτοικος ΗΠΑ, και ως εκ τούτου υποτίθεται ότι πρέπει να μειωθεί η αυτόματη παρακράτηση φόρου από 30% σε 15% στα κέρδη τους.

Όμως από ότι βλέπω οι ΙΒ μου έχουν κρατήσει το 30% των μερισμάτων (το ίδιο είδα κάνει και η Degiro). Οπότε: τί μπορώ να κάνω σε αυτή την περίπτωση αναφορικά με το Ε1; Σύμφωνα με το άρθρο: "Στην συνέχεια, αφού σιγουρευτείτε ότι έχετε επιβαρυνθεί παραπάνω από όσο θα έπρεπε, πρέπει υποχρεωτικά να δηλώσετε στην φορολογική σας δήλωση την παρακράτηση αυτή"..

Οπότε:

2) Στο Ε1 δήλωσα τη παρακράτηση (του 30% των μερισμάτων από πλευράς Αμερικής) στο κουτακι 683 αλλά και πάλι μου έβγαλε ότι πρέπει να πληρώσω άλλα 15%..έπρεπε να βάλω άλλο κουτάκι;

3) Σύμφωνα με το άρθρο: "Εάν (η παρακράτηση) είναι υψηλότερη από το ποσοστό που ισχύει στην Ελλάδα, η εφορία υποχρεούται να σας επιστρέψει την διαφορά μέσω συμψηφισμού στο εκκαθαριστικό σας. Από την άλλη εάν είναι χαμηλότερη, θα πληρώσετε μόνο την διαφορά.". Αν ίσχυε αυτό θα έπρεπε το taxisnet να έβγαζε πιστωτικό αντί για χρεωστικό αποτέλεσμα, σωστά;



Κάτι που επίσης μου δημιουργεί εντύπωση:

Στην αντίστοιχη σελίδα των IB για τη φορολόγηση των μερισμάτων Αμερικής με τα άλλα κράτη, δεν αναφέρεται πουθενά η Ελλάδα! Πηγή: ibkr.info/article/861


Σε ευχαριστώ για τη συμβουλή με τα accumulating ETFs, είχαν πέσει στην υπόληψή μου και παλαιότερα. Θα τα ξαναμελετήσω. Απλά η όλη στρατηγική μου αφορά το dividend reinvesting και έχω κάνει μεγάλη έρευνα για να επιλέξω Αμερικάνικες εταιρείες, οπότε θα στεναχωριόμουνα αν όλος ο κόπος μου πήγαινε τσάμπα.


Ευχαριστώ και πάλι για το χρόνο σου

EDIT: Το θέμα μου είναι ότι δε θέλω να μου κρατάν συνολικά φόρο 45% στα μερίσματα (30% +15%). Με το 30% δεν έχω πρόβλημα. Οπότε ψάχνω το σωστό τρόπο να τα δηλώνω και να μη με φορολογεί έξτρα η Ελλάδα.

Επίσης, δε θα ήθελα να με καλέσουν για έλεγχο, γιατί θα είναι χρονοβόρα και ψυχοφθόρα διαδικασία. Επίσης σε κάποια άρθρα, διάβασα ότι αν μαζί με τη δήλωση προσκομίσω έγγραφα από τη φορολογική αρχή της Αλλοδαπής που να φαίνεται η παρακράτηση του φόρου, σφραγισμένα από προξενείο, τότε θα πιστωθεί πίσω ο Ελληνικός φόρος. (www.kathimerini.gr/973848/article/oikono...allodaphs-proeleyshs) Όμως αυτό σημαίνει ότι θα γίνει έλεγχος και θα τα ελέγξουν γραμμή προς γραμμή. Σωστά;
Last Edit: 11 Apr 2019 12:40 by Ef (et_fromspace).
The administrator has disabled public write access.

Επένδυση σε μετοχές Αμερικής 11 Apr 2019 18:30 #171

  • CV
  • CV's Avatar
  • OFFLINE
  • Platinum Boarder
  • Posts: 1015
  • Thank you received: 764
  • Karma: 9
Ef,
στο κύριο ερωτημα σου που αφορα πως θα συμπληρωσεις τη δηλωση, δεν μπορω να σε βοηθησω. Συνιστω να απευθυνθεις σε λογιστη. Ποτε δεν εκλαψα λεφτα που έδωσα στον λογιστη μου.

Επιπλεον ουτε ειχα ουτε εχω μετοχες ή Α/Κ ΗΠΑ, για τον απλουστατο λογο οτι δεν συμφερει φορολογικα.

Η ΣΑΔΦ ΗΠΑ-Ελλαδας υπαρχει, αλλα δεν μειωνει το Αμερικανικο συντελεστη φορολογιας/παρακρατησης μερισματων. Συνεχιζει και ειναι 30%.
Αντιθετα, η ΣΑΔΦ ΗΠΑ-Ιρλανδιας τον μειωνει στο 15%. Αν εχεις Α/Κ Ιρλανδιας δηλαδη, το Α/Κ πληρωνει μονο 15% παρακρατηση στην Αμερικη, χρησιμοποιωντας τη φορμα W8-BEN. Γι'αυτο και τα πιο πολλα Α/Κ έχουν εδρα Ιρλανδια.
Για φορολογικο κατοικο Ελλαδας δηλαδη, η φορμα W8-BEN δεν εχει καποια χρησιμοτητα.

Το κονσεπτ της νομοθεσιας ειναι:
1. Εχεις παρει μερισμα 100 ευρω.
2. Η ΗΠΑ σου εχει κανει παρακρατηση 30%, ήτοι 30 ευρω
3. Στην Ελλαδα δηλωνεις τα 100 ευρω και σε φορολογουν 15%, ήτοι 15 ευρω.
4. Στην ιδια δηλωση ομως δηλωνεις ότι έχεις ηδη πληρωσει 30 ευρω που με βαση τη ΣΑΔΦ πρεπει να γινει συμψηφισμος φορου.
5. Συμψηφισμος = 15 που ειναι να πληρωσεις στην Ελλαδα μειον 30 που εχεις πληρωσει ηδη = -15 (αρνητικο = 0)
6. Ο συμψηφισμος δεν μπορει να ειναι αρνητικος, γινεται μεχρι του ποσου που πληρωσες στην Ελλαδα. Σου μειωνουν το φορο των 15 ευρω στο μηδεν.
7. Αποτελεσμα: στη δηλωση σου δεν πρεπει να πληρωσεις τιποτα.
(Εισφορα αλληλεγγυης πληρωνεις - αλλο θεμα αυτο)

Σχολια σε αυτα που γραφεις:
Ef (et_fromspace) wrote:
Από την παράγραφο 1 καταλαβαίνω ότι (παρόλο που δεν υπάρχει στη ΣΑΔΦ διάταξη που να ρυθμίζει τον τρόπο φορολόγησης μερισμάτων που πληρώνει αμερικάνικη εταιρία σε Έλληνα φορολογικό κάτοικο, ισχύουν οι διατάξεις της εσωτερικής νομοθεσίας εκάστου κράτους...θα εφαρμοσθεί η μέθοδος της πίστωσης..) η εφορία θα πρέπει να επιστρέψει το έξτρα 15% κάποια στιγμή μελλοντικά.

Πράγμα που με οδηγεί στην παρακάτω ερώτηση:

1) Αυτή η διαδικασία λογικά γίνεται αυτόματα και θα περίμενα να δω να αναγράφεται το επιστρεφόμενο ποσό στο Ε1, κατά την οριστικοποίησή του, σωστά; Γιατί από όσο θυμάμαι δεν είδα κάτι τέτοιο.
Η ελληνικη εφορια δεν σου επιστρεφει τιποτα. Απλα δεν σε φορολογει εξτρα. Πως ακριβως γινεται λογιστικα δεν εχω ιδεα.
Ef (et_fromspace) wrote:
Χρησιμοποιώ για Broker τους ΙΒ (Interactive Brokers) και κατά την εγγραφή συμπλήρωσα την φόρμα W8-BEN, με βάση την οποία (σύμφωνα με το παραπάνω άρθρο) το IRS (η αμερικάνικη εφορία) ενημερώνεται ότι ο επενδυτής δεν είναι κάτοικος ΗΠΑ, και ως εκ τούτου υποτίθεται ότι πρέπει να μειωθεί η αυτόματη παρακράτηση φόρου από 30% σε 15% στα κέρδη τους.

Όμως από ότι βλέπω οι ΙΒ μου έχουν κρατήσει το 30% των μερισμάτων (το ίδιο είδα κάνει και η Degiro). Οπότε: τί μπορώ να κάνω σε αυτή την περίπτωση αναφορικά με το Ε1; Σύμφωνα με το άρθρο: "Στην συνέχεια, αφού σιγουρευτείτε ότι έχετε επιβαρυνθεί παραπάνω από όσο θα έπρεπε, πρέπει υποχρεωτικά να δηλώσετε στην φορολογική σας δήλωση την παρακράτηση αυτή"..
Οπως εγραψα παραπανω, οποιον μπροκερ και να εχεις, το W8-BEN για κατοικο Ελλαδας δεν μειωνει την παρακρατηση απο 30% σε 15%.
Ef (et_fromspace) wrote:
2) Στο Ε1 δήλωσα τη παρακράτηση (του 30% των μερισμάτων από πλευράς Αμερικής) στο κουτακι 683 αλλά και πάλι μου έβγαλε ότι πρέπει να πληρώσω άλλα 15%..έπρεπε να βάλω άλλο κουτάκι;

3) Σύμφωνα με το άρθρο: "Εάν (η παρακράτηση) είναι υψηλότερη από το ποσοστό που ισχύει στην Ελλάδα, η εφορία υποχρεούται να σας επιστρέψει την διαφορά μέσω συμψηφισμού στο εκκαθαριστικό σας. Από την άλλη εάν είναι χαμηλότερη, θα πληρώσετε μόνο την διαφορά.". Αν ίσχυε αυτό θα έπρεπε το taxisnet να έβγαζε πιστωτικό αντί για χρεωστικό αποτέλεσμα, σωστά;
Δεν το εχω με τα κουτακια, γι'αυτο σου λεω να πας σε λογιστη. Αλλα η δηλωση πρεπει σιγουρα να βγαλει μηδεν.
Ef (et_fromspace) wrote:
Στην αντίστοιχη σελίδα των IB για τη φορολόγηση των μερισμάτων Αμερικής με τα άλλα κράτη, δεν αναφέρεται πουθενά η Ελλάδα! Πηγή: ibkr.info/article/861
Αφου η ΣΑΔΦ δεν μειωνει τη φορολογια, δεν εχει νοημα να αναφερεται η Ελλαδα. Κοιτα και εδω για ολες τις χωρες: www.bogleheads.org/wiki/Nonresident_alie...icile_decision_table
Ef (et_fromspace) wrote:
Σε ευχαριστώ για τη συμβουλή με τα accumulating ETFs, είχαν πέσει στην υπόληψή μου και παλαιότερα. Θα τα ξαναμελετήσω. Απλά η όλη στρατηγική μου αφορά το dividend reinvesting και έχω κάνει μεγάλη έρευνα για να επιλέξω Αμερικάνικες εταιρείες, οπότε θα στεναχωριόμουνα αν όλος ο κόπος μου πήγαινε τσάμπα.
Δεν καταλαβαινω τι εννοεις "dividend reinvesting". Αν εννοεις οτι προτιμας εταιρειες με μεγαλα μερισματα για να τα επανεπενδυεις, τοτε αυτο που κανεις δεν εχει νοημα. Παρε ETF Ιρλανδιας να μειωσεις την παρακρατηση απο 30% σε 15% και να σου μενουν μεγαλυτερα μερισματα...
Ef (et_fromspace) wrote:
EDIT: Το θέμα μου είναι ότι δε θέλω να μου κρατάν συνολικά φόρο 45% στα μερίσματα (30% +15%). Με το 30% δεν έχω πρόβλημα. Οπότε ψάχνω το σωστό τρόπο να τα δηλώνω και να μη με φορολογεί έξτρα η Ελλάδα.
Με τα αμοιβαια κεφαλαια Ιρλανδιας, ο φορος/παρακρατηση μερισματων ειναι 15%. Επιπλεον δεν ασχολεισαι με την παρακρατηση γιατι γινεται εσωτερικα μεταξυ Α/Κ και ΗΠΑ. Και ο ελληνικος φορος μερισματων ειναι μηδεν σε UCITS Α/Κ. Αντιλαμβανεσαι τη διαφορα...
Ef (et_fromspace) wrote:
Επίσης σε κάποια άρθρα, διάβασα ότι αν μαζί με τη δήλωση προσκομίσω έγγραφα από τη φορολογική αρχή της Αλλοδαπής που να φαίνεται η παρακράτηση του φόρου, σφραγισμένα από προξενείο, τότε θα πιστωθεί πίσω ο Ελληνικός φόρος. Επίσης, δε θα ήθελα να με καλέσουν για έλεγχο, γιατί θα είναι χρονοβόρα και ψυχοφθόρα διαδικασία. (www.kathimerini.gr/973848/article/oikono...allodaphs-proeleyshs) Όμως αυτό σημαίνει ότι θα γίνει έλεγχος και θα τα ελέγξουν γραμμή προς γραμμή. Σωστά;
Γενικα, εισαι υπευθυνος για οσα δηλωνεις στη φορολογικη σου δηλωση. Δεν σου ζηταει κανενας χαρτια που να αποδεικνυουν οσα ισχυριζεσαι οταν καταθετεις τη δηλωση. Απλα, σε περιπτωση ελεγχου, τα χαρτια θα σου ζητηθουν και εαν δεν τα εχεις επισημα σφραγισμενα, μεταφρασμενα κτλ, τον ηπιες. Αν σε καλεσουν για ελεγχο για να δουν τα χαρτια, προφανως θα κοιταξουν και τα υπολοιπα στοιχεια της δηλωσης.


Αυτα
The administrator has disabled public write access.
The following user(s) said Thank You: Ef (et_fromspace)
Time to create page: 0.127 seconds