Welcome, Guest
Username: Password: Remember me
  • Page:
  • 1
  • 2

TOPIC: CAPITAL CONTROLS

CAPITAL CONTROLS 11 Feb 2016 18:47 #1

CAPITAL CONTROLS.
Έχω μετοχές εξωτερικού (σε ξένα χρηματιστήρια). Τώρα με την πτώση των χρηματιστηρίων θέλω να ρευστοποιήσω και να επανατοποθετηθώ αργότερα. Επειδή ρευστοποιώντας τα χρήματα μου θα μπουν σε λογαριασμό εδώ θα μπορέσω να τα επενδύσω εκ νέου σε μετοχές εξωτερικού σε χρηματιστήρια εξωτερικού? Η΄ όχι λόγω capital controls?
TOMASO
The administrator has disabled public write access.

CAPITAL CONTROLS 11 Feb 2016 20:58 #2

  • soto51
  • soto51's Avatar
  • OFFLINE
  • Platinum Boarder
  • Posts: 7024
  • Thank you received: 2270
  • Karma: 200 (94)
TOM (TOMASO) wrote:
θα μπουν σε λογαριασμό εδώ.

θα μπορέσω να τα επενδύσω εκ νέου σε μετοχές εξωτερικού σε χρηματιστήρια εξωτερικού?

Α-χα-χα-χα-χα-χα!!!!
ΜΑΚΡΥΑ ΑΠ' ΤΙΣ ΤΡΑΠΕΖΕΣ.
The administrator has disabled public write access.
The following user(s) said Thank You: Καράντη Μαρία (cross), Kakabouras

CAPITAL CONTROLS 11 Feb 2016 22:36 #3

Το ποσό που προκύπτει από ρευστοποίηση προϊόντων εξωτερικού (μετοχές - ομόλογα κλπ) δύναται να επαναεπενδυθεί στο εξωτερικό. Στην Εθνική Χρηματιστηριακή που συνεργάζομαι τα ποσά αυτά τα καταθέτεις σε ένα ειδικό λογαριασμό (free money). Αν εσείς συνεργάζεστε με άλλη Χρηματιστηριακή και αποφασίσετε να ρευστοποιήσετε μετοχές εξωτερικού, να παρακολουθείτε την πορεία κατάθεσης των αντίστοιχων ποσών.
The administrator has disabled public write access.

Re:CAPITAL CONTROLS 12 Feb 2016 01:43 #4

Γεωργίου wrote:
Το ποσό που προκύπτει από ρευστοποίηση προϊόντων εξωτερικού (μετοχές - ομόλογα κλπ) δύναται να επαναεπενδυθεί στο εξωτερικό. Στην Εθνική Χρηματιστηριακή που συνεργάζομαι τα ποσά αυτά τα καταθέτεις σε ένα ειδικό λογαριασμό (free money). Αν εσείς συνεργάζεστε με άλλη Χρηματιστηριακή και αποφασίσετε να ρευστοποιήσετε μετοχές εξωτερικού, να παρακολουθείτε την πορεία κατάθεσης των αντίστοιχων ποσών.
Ισχύει και για αμοιβαία κεφάλαια εξωτερικού και συγκεκριμένα Λουξεμβούργου?
The administrator has disabled public write access.

Re:CAPITAL CONTROLS 12 Feb 2016 11:16 #5

  • costantinos
  • costantinos's Avatar
  • OFFLINE
  • Expert Boarder
  • Posts: 120
  • Thank you received: 16
  • Karma: -1 (-4)
ναι ισχυει για ολα
The administrator has disabled public write access.

Re:CAPITAL CONTROLS 12 Feb 2016 12:03 #6

  • batista
  • batista's Avatar
  • OFFLINE
  • Platinum Boarder
  • Posts: 7139
  • Thank you received: 2173
  • Karma: -22 (4)
Αλήθεια, συγχωρέστε με που έχω χάσει κάποια επεισόδια, αλλά τι έγινε με τα πολύ δημοφιλή, προ CC, αμοιβαία των ελληνικών τραπεζών με θεματοφύλακα εξωτερικού (π.χ. Λουξεμβούργο); Έχουν κάποιους περιορισμούς λόγω CC (π.χ. μετά από ρευστοποίηση);;
Μέτρον άριστον
Last Edit: 12 Feb 2016 12:05 by batista.
The administrator has disabled public write access.

Re:CAPITAL CONTROLS 12 Feb 2016 13:38 #7

  • Nozomi
  • Nozomi's Avatar
  • OFFLINE
  • Gold Boarder
  • Posts: 281
  • Thank you received: 112
  • Karma: 13
Κανονικά δεν θα έπρεπε να υπάρχει πρόβλημα, καθώς ρευστοποιούνται στην ξένη Τράπεζα που θα τους υποδείξεις.
The administrator has disabled public write access.

Re:Re:CAPITAL CONTROLS 12 Feb 2016 16:21 #8

Nozomi wrote:
Κανονικά δεν θα έπρεπε να υπάρχει πρόβλημα, καθώς ρευστοποιούνται στην ξένη Τράπεζα που θα τους υποδείξεις.
Είναι σίγουρο αυτό? Μέχρι πρόσφατα που είχα ρωτήσει δεν μπορούσα τα εξαγορασω και στην συνέχεια να στείλω τα χρήματά στο εξωτερικό.

Έχει αλλάξει?
The administrator has disabled public write access.

Re:CAPITAL CONTROLS 12 Feb 2016 18:36 #9

  • Filoxrimatos
  • Filoxrimatos's Avatar
  • OFFLINE
  • Platinum Boarder
  • Posts: 882
  • Thank you received: 294
  • Karma: 18 (-1)
Nozomi wrote:
Κανονικά δεν θα έπρεπε να υπάρχει πρόβλημα, καθώς ρευστοποιούνται στην ξένη Τράπεζα που θα τους υποδείξεις.

Αν μιλάμε για της Eurobank, εμένα μου είχαν πει τότε ότι ρευστοποιούνται στον ελληνικό λογαριασμό του πελάτη (μιας και δεν σου άνοιγε λογαριασμό έξω). Γι'αυτό και δεν το προχώρησα.
The administrator has disabled public write access.
  • Page:
  • 1
  • 2
Time to create page: 0.076 seconds