Welcome, Guest
Username: Password: Remember me
  • Page:
  • 1
  • 2

TOPIC: Βιβλια η βιντεος για αρχαριους ?

Βιβλια η βιντεος για αρχαριους ? 11 Jan 2021 20:10 #1

  • rokono
  • rokono's Avatar
  • OFFLINE
  • Junior Boarder
  • Posts: 22
  • Thank you received: 2
  • Karma: 0
Γεια σας ειμαι 33 ετων, θα ηθελα να μαθω να επενδυω και σκεφτομαι το χρηματιστηριο για πρωτη φαση, τι βιβλια θα μου προτεινατε να διαβασω ? ειμαι εντελως ασχετος οποτε πρωτα με ενδιαφερει να μαθω πραγματα και να μπορω να κρινω καποιες καταστασεις ευκαιριες κτλ και σαν αρχη δεν θα με ενδιεφερε τοσο πολυ το να βγαλω χρημα οσο τον τροπο που σκεφτεται και βγαζει κανενας χρηματα, εχω δει διαφορα βιντεακια στο youtube αλλα δεν καταλαβα και παρα πολλα, οποιος θα ηθελε επισης να συζητησουμε μπορει ειτε να μου στειλει προσωπικο μήνυμα ειτε εδω να στειλει μήνυμα. Επισης ξερω αγγλικα αλλα δεν ειναι και σε επιπεδο ντοπιου Αγγλου ωστε να μπορω να διαβασω ολοκληρο βιβλιο και να το καταλαβω πληρως. (Β2 επιπεδο αγγλικων εχω)

επισης ποσα ηταν τα πρωτα χρηματα που επενδυσατε ?

εβλεπα περισυ την τιμη της μετοχης εθνικη ηταν 90 λεπτα και τωρα ειναι δυο ευρω+
The administrator has disabled public write access.

Βιβλια η βιντεος για αρχαριους ? 12 Jan 2021 18:09 #2

  • CV
  • CV's Avatar
  • OFFLINE
  • Platinum Boarder
  • Posts: 1015
  • Thank you received: 764
  • Karma: 9
Η ΕΤΕ πλακα πλακα παει να σπασει το 2-ευρω. Αν εντυπωσιαστηκες, κοιτα ποσο ειχε το 2007.

Πολυ καλο βιβλιαρακι για αρχη ειναι αυτο.
Εξαιρετικο βιβλιαρακι, λιγο πιο προχωρημενο ειναι αυτο.
Λιστα με ριβιους εδω και εδω.

Βιντεος / ποντκαστς:
www.youtube.com/user/FinancingLife101
www.youtube.com/channel/UCZ64lXVDL9uMdsN-13-dYaA
www.youtube.com/channel/UC9OIwUcx-Uss7xj7s1P5XGw
www.youtube.com/channel/UC1RYKuzT6ic2KYCKWQsScDw
www.youtube.com/user/PR67895
www.youtube.com/channel/UCDXTQ8nWmx_EhZ2v-kp7QxA
animalspiritspod.libsyn.com/
www.youtube.com/user/tsounischris

Τα πιο πολλα αμερικανικα, οποτε οταν διαβαζεις περι tax advantaged accounts κτλ, αγνοεις γιατι δεν υπαρχουν ακομα αυτα τα πραγματα στην Ελλαδα.

Αμα αναφερεσαι σε βιβλια που θα σου μαθουν πως να γινεις τρειντερ, σπεκουλα κτλ, μην ασχοληθεις με τα παραπανω.
The administrator has disabled public write access.

Καμία αξία δεν έχουν οι οδηγίες/συμβουλές οικονομολόγων για μετοχές! 13 Jan 2021 00:20 #3

  • Καράντη Μαρία (cross)
  • Καράντη Μαρία (cross)'s Avatar
  • OFFLINE
  • Platinum Boarder
  • "χωρίς εμού ου δύνασθε ποιείν ουδέν" Ιωάννην 15:5
  • Posts: 12976
  • Thank you received: 1238
  • Karma: -30 (-1)
Εξακολουθείτε να εμπιστεύεστε υψηλόβαθμους τραπεζικούς, εξειδικευμένους Οικονομολόγους, χρηματιστές, brokers, για συμβουλές σχετικά με καλύτερες αποδόσεις των επενδυτικών σας κεφαλαίων/αποταμιεύσεων/καταθέσεων;
Μετά το παρακάτω ρεζίλεμα που υπέστησαν σε Νορβηγικό πείραμα, μάλλον θα αλλάξετε οριστικά γνώμη.
Οι ερευνητές επέλεξαν μερικές από τις διάσημες μετοχές μεγάλων εταιριών, bluechips εισηγμένων στο Νορβηγικό χρηματιστηριακό δείκτη, και ζήτησαν ακριβείς προβλέψεις για τη μελλοντική πορεία τους, ξεχωριστά, από 2 έμπειρους οικονομικούς αναλυτές, από έναν αστρολόγο, από 2 σχολιαστές σε blog καλλυντικών και μόδας, και από μία ομάδα 5 αγελάδων.
Οι αγελάδες επέλεγαν μετοχές σε ένα λιβάδι, αφήνοντας τυχαία τα κόπρανα τους σε υποδιαιρέσεις του που ανήκαν σε 25 διαφορετικές μετοχές.
Μετά από μήνες, οι μετοχές που επιλέχθηκαν από τις διαφορετικές ομάδες πουλήθηκαν, ώστε να διαπιστωθεί ποιοι πέτυχαν τα μεγαλύτερα κέρδη.
Παραδόξως, οι αφοδεύουσες αγελάδες πέτυχαν ίδιες αποδόσεις μετοχών με την ομάδα των έμπειρων οικονομικών αναλυτών, ο αστρολόγος ήταν λίγο πιο κάτω στα κέρδη, και νικητές αναδείχθηκαν οι bloggers μόδας.

www.dailymail.co.uk/sciencetech/article-...gian-experiment.html
www.moneycontrol.com/news/business/marke...who-won-4836601.html
www.ft.com/content/563d61dc-3b70-11ea-a01a-bae547046735
Σταυρός ο φύλαξ πάσης της Οικουμένης,
Σταυρός η ωραιότης της Εκκλησίας,
Σταυρός βασιλέων το κραταίωμα,
Σταυρός πιστών το στήριγμα,
Σταυρός Αγγέλων η δόξα και...
Last Edit: 13 Jan 2021 00:28 by Καράντη Μαρία (cross).
The administrator has disabled public write access.
The following user(s) said Thank You: γιώργης (yorgi)

Καμία αξία δεν έχουν οι οδηγίες/συμβουλές οικονομολόγων για μετοχές! 17 Jan 2021 16:03 #4

  • rokono
  • rokono's Avatar
  • OFFLINE
  • Junior Boarder
  • Posts: 22
  • Thank you received: 2
  • Karma: 0
αρα δεν αξιζει με τιποτα καποιος να επενδυσει στο χρηματιστηριο ?
The administrator has disabled public write access.

Βιβλια η βιντεος για αρχαριους ? 17 Jan 2021 16:04 #5

  • rokono
  • rokono's Avatar
  • OFFLINE
  • Junior Boarder
  • Posts: 22
  • Thank you received: 2
  • Karma: 0
ευχαριστω πολυ, στα Ελληνικα υπαρχει κανενα βιβλιο ? γιατι με τα αγγλικα λιγο ζοριζομαι...
The administrator has disabled public write access.

Βιβλια η βιντεος για αρχαριους ? 17 Jan 2021 16:37 #6

  • rokono
  • rokono's Avatar
  • OFFLINE
  • Junior Boarder
  • Posts: 22
  • Thank you received: 2
  • Karma: 0
ποια η διαφορα του trader με καποιον που πουλαει και αγοραζει μετοχες και βγαζει κερδος ?
ειμαι ασχετος και δεν ξερω ακομα τον τροπο που θελω να τα πετυχω, θελω να εχω μια μεγαλυτερη οικονομικη ανεση...
The administrator has disabled public write access.

Καμία αξία δεν έχουν οι οδηγίες/συμβουλές οικονομολόγων για μετοχές! 17 Jan 2021 19:47 #7

  • CV
  • CV's Avatar
  • OFFLINE
  • Platinum Boarder
  • Posts: 1015
  • Thank you received: 764
  • Karma: 9
rokono wrote:
αρα δεν αξιζει με τιποτα καποιος να επενδυσει στο χρηματιστηριο ?
Έχεις γενικά 2 επιλογές όταν επενδύεις:
1. Να επενδύσεις στην δικιά σου επιχείρηση
2. Να επενδύσεις στην επιχείρηση αλλου.
Αν πας με το 2, καλό είναι να επενδύεις μέσω οργανωμένης αγοράς, ήτοι χρηματιστήριο.
The administrator has disabled public write access.

Βιβλια η βιντεος για αρχαριους ? 17 Jan 2021 19:57 #8

  • CV
  • CV's Avatar
  • OFFLINE
  • Platinum Boarder
  • Posts: 1015
  • Thank you received: 764
  • Karma: 9
rokono wrote:
ευχαριστω πολυ, στα Ελληνικα υπαρχει κανενα βιβλιο ? γιατι με τα αγγλικα λιγο ζοριζομαι...
Ελληνικά δεν το έχω ψάξει. Μπορεί να βρεις ίσως κανενα μεταφρασμένο.
Ίσως βολευτείς και με κανα μπλογκ. Αυτό είναι καλο: www.ourwallet.gr/
The administrator has disabled public write access.

Βιβλια η βιντεος για αρχαριους ? 17 Jan 2021 20:33 #9

  • CV
  • CV's Avatar
  • OFFLINE
  • Platinum Boarder
  • Posts: 1015
  • Thank you received: 764
  • Karma: 9
rokono wrote:
ποια η διαφορα του trader με καποιον που πουλαει και αγοραζει μετοχες και βγαζει κερδος ?
ειμαι ασχετος και δεν ξερω ακομα τον τροπο που θελω να τα πετυχω, θελω να εχω μια μεγαλυτερη οικονομικη ανεση...
Κατά μια έννοια, άπαντες είναι τρειντερς, με τη λογική ότι ολοι όσοι αγοράζουν μετοχες κάποια στιγμή θα τις πουλήσουν (μερικοι ενδεχεται και να τις δωρίσουν). Υπάρχουν όμως διαφορες στο χρόνο διακράτησης που σχετίζονται με το τι θέλει να πετύχει ο καθένας.
Υπάρχουν π.χ. οι high frequency traders που αγοράζουν και πουλάνε σε κλάσματα δευτερολεπτου. Μετά πανε οι swing traders που αγοράζουν και πουλάνε μια μετοχή σε λίγες μέρες ή και την ίδια μέρα. Κ.ο.κ μέχρι που φτάνεις στους buy and hold που αγοράζουν σημερα για να πουλήσουν μετά από 20-50 χρόνια και αν.

Παλιότερα ο μέσος χρόνος διακράτησης μιας μετοχής ήταν μερικα χρόνια. Σήμερα που ο κόσμος γενικά ψάχνει το εύκολο χρημα αγοραζει και πουλαει για πλάκα. Σαφώς την ευθύνη φέρουν οι χρηματοοικονομικοι σύμβουλοι, μπροκερς, τράπεζες και λοιποί παρατρεχαμενοι που βγάζουν λεφτα από προμήθειες (τον μπροκερ τον συμφέρει να κάνεις συναλλαγές συχνά, τον σύμβουλο τον συμφέρει να παρουσιάζει τα πράγματα πολύπλοκα κτλ).

Ένα ακομα θέμα με το συχνο trading: Ο ιδιώτης γενικά επενδυει με βάση ότι διαβαζει στην εφημερίδα, το περιοδικό και το internet (εξου και ο όρος dumb money). Ο θεσμικός, πριν αποφασίσει να βαλει λεφτα, βαζει την ομάδα του να πάει και κανει μίτινγκ με τη διοίκηση της εταιρείας, ελέγχει τις εγκαταστάσεις, μιλάει με πελάτες και προμηθευτές της εταιρείας (smart money). Οι ιδιώτες επενδυτές είναι μικρό κομμάτι της αγοράς, το μεγαλύτερο κομμάτι είναι θεσμικοί επενδυτές. Άρα οταν ο ιδιώτης πουλάει μια μετοχη επειδή πιστεύει ότι είναι ακριβή το πιο πιθανό είναι να την αγοραζει ένας θεσμικός που πιστεύει ότι είναι φτηνή.
The administrator has disabled public write access.
The following user(s) said Thank You: γιώργης (yorgi)
  • Page:
  • 1
  • 2
Time to create page: 0.072 seconds