Welcome, Guest
Username: Password: Remember me
  • Page:
  • 1

TOPIC: Δωρίζω τους πόντους μου Alpha Bonus!

Δωρίζω τους πόντους μου Alpha Bonus! 30 Aug 2017 02:47 #1

Γεια σας,

Δεν είναι κι ο καταλληλότερος χώρος για κάτι τέτοιο, αλλά είναι το καλύτερο που βρήκα.

Έχουμε και λέμε λοιπόν, την Amex την έχω χάσει εδώ & μήνες, είτε έξω είτε κάπου στο χάος του σπιτιού.
Το θέμα είναι ότι έχει μέσα 4113 πόντους, που δεν θέλω να τους τα χαρίσω με τίποτα.
Αύριο μεσημέρι πάω να την ακυρώσω, καθώς γύρω στις 9/9 θα μου τραβούσε την ετήσια συνδρομή των 10€.
Την ακυρώνω γιατί βαρέθηκα να ρωτάω ποιες επιχειρήσεις την δέχονται, κι όσοι τη δέχονται να με κοιτάνε με μισό μάτι,
εξαιτίας της προμήθειας 5%, αντί 3% των υπολοίπων.

Περιμένω τα προσωπικά σας μηνύματα με τον αριθμό της κάρτας bonus σας(όχι το 3ψήφιο-4ψήφιο!), κι αύριο κατά τις 12:30-13:00 θα επιλέξω κάποιον τυχαία για να του στείλω τους πόντους.

Προτείνω για εξαργύρωση την μόνη προσφορά που αξίζει για τους πόντους της, την δωροεπιταγή των 20€ για τα FRIDAYS, με 3000 πόντους!!!
Attachments:
Last Edit: 30 Aug 2017 03:01 by Peter Pan (Kouman).
The administrator has disabled public write access.

Δωρίζω τους πόντους μου Alpha Bonus! 30 Aug 2017 12:17 #2

Peter Pan (Kouman) wrote:
Γεια σας,

Δεν είναι κι ο καταλληλότερος χώρος για κάτι τέτοιο, αλλά είναι το καλύτερο που βρήκα.

Έχουμε και λέμε λοιπόν, την Amex την έχω χάσει εδώ & μήνες, είτε έξω είτε κάπου στο χάος του σπιτιού.
Το θέμα είναι ότι έχει μέσα 4113 πόντους, που δεν θέλω να τους τα χαρίσω με τίποτα.
Αύριο μεσημέρι πάω να την ακυρώσω, καθώς γύρω στις 9/9 θα μου τραβούσε την ετήσια συνδρομή των 10€.
Την ακυρώνω γιατί βαρέθηκα να ρωτάω ποιες επιχειρήσεις την δέχονται, κι όσοι τη δέχονται να με κοιτάνε με μισό μάτι,
εξαιτίας της προμήθειας 5%, αντί 3% των υπολοίπων.

Περιμένω τα προσωπικά σας μηνύματα με τον αριθμό της κάρτας bonus σας(όχι το 3ψήφιο-4ψήφιο!), κι αύριο κατά τις 12:30-13:00 θα επιλέξω κάποιον τυχαία για να του στείλω τους πόντους.

Προτείνω για εξαργύρωση την μόνη προσφορά που αξίζει για τους πόντους της, την δωροεπιταγή των 20€ για τα FRIDAYS, με 3000 πόντους!!!

Για να έχεις συνδρομή 10€ ετησίως, έχεις την enter bonus amex.
Δηλ, χρεωστική κάρτα.
Δεν έχει προμήθεια, για τα μαγαζιά, 5% , αλλά 3,5%.
Κ οι επιχειρήσεις, για visa k mastercard δεν χρεώνονται με 3%, αλλά κατά μέσον όρο με 1,5%.
Λες πως δεν δέχονται την κάρτα οι επιχειρήσεις.
Μπες στο site της Alpha κ θα δεις ποιοί την δέχονται.
Κ μόνο ότι τη δέχεται η BP, η Vodafone κ όλα, πλην Lidl, τα soupermarkets, είναι Οκ.
Σου προτείνω να καταργήσεις την enter κ να βγάλεις μια πιστωτική amex, όπου θα κερδίζεις διπλάσιους πόντους ανα συναλλαγή, θα πάρεις 5000 πόντους δώρο κ θα έχεις κ δωρεάν συνδρομή για παντα, αν κάνεις ετήσιες χρεώσεις με αυτήν, πάνω από 2500€ τον χρόνο.
Δεν θες Amex, γιατί δεν την δέχονται όλοι;
Βγάλε visa τότε, με πρόγραμμα bonus κ μετέφερε εκεί τους πόντους.
Τη visa την δέχονται οι πάντες χωρίς διαμαρτυρία.
Λεφτά, στην πραγματικότητα, εχει κάποιος όταν τα έχει όλα δίπλα του.Έξω απο τις τράπεζες.
The administrator has disabled public write access.

Δωρίζω τους πόντους μου Alpha Bonus! 30 Aug 2017 13:23 #3

Η μεταφορά των πόντων έγινε επιτυχώς στο μοναδικό άτομο που ενδιαφέρθηκε! :)

@kampos σε ευχαριστώ για την απάντησή σου, τα διαβάζω και απαντάω αργότερα!
Attachments:
The administrator has disabled public write access.
The following user(s) said Thank You: nkour

Δωρίζω τους πόντους μου Alpha Bonus! 30 Aug 2017 14:43 #4

  • nkour
  • nkour's Avatar
  • OFFLINE
  • Fresh Boarder
  • Posts: 1
  • Karma: 0
σας διαβάζω χρόνια, έκανα γιούζερ με αφορμή τον πητερ παν τον οποίο και χιλιοευχαριστώ!
The administrator has disabled public write access.

Δωρίζω τους πόντους μου Alpha Bonus! 30 Aug 2017 15:53 #5

nkour wrote:
σας διαβάζω χρόνια, έκανα γιούζερ με αφορμή τον πητερ παν τον οποίο και χιλιοευχαριστώ!

Μας διαβάζεις τόσα χρόνια κ δεν έκανες τον κόπο να γραφτείς; :woohoo:

Μόνο οι πόντοι της Amex, -δηλ περίπου 25€, σε δελέασαν; :laugh:

Πλάκα κάνω...
Καλώς ήρθες...
Λεφτά, στην πραγματικότητα, εχει κάποιος όταν τα έχει όλα δίπλα του.Έξω απο τις τράπεζες.
The administrator has disabled public write access.
The following user(s) said Thank You: nkour

Δωρίζω τους πόντους μου Alpha Bonus! 20 Mar 2018 19:16 #6

ΠΑΝΑΓΙΩΤΗΣ (kampos) wrote:
Για να έχεις συνδρομή 10€ ετησίως, έχεις την enter bonus amex.
Δηλ, χρεωστική κάρτα.
Δεν έχει προμήθεια, για τα μαγαζιά, 5% , αλλά 3,5%.
Κ οι επιχειρήσεις, για visa k mastercard δεν χρεώνονται με 3%, αλλά κατά μέσον όρο με 1,5%.
Λες πως δεν δέχονται την κάρτα οι επιχειρήσεις.
Μπες στο site της Alpha κ θα δεις ποιοί την δέχονται.
Κ μόνο ότι τη δέχεται η BP, η Vodafone κ όλα, πλην Lidl, τα soupermarkets, είναι Οκ.
Σου προτείνω να καταργήσεις την enter κ να βγάλεις μια πιστωτική amex, όπου θα κερδίζεις διπλάσιους πόντους ανα συναλλαγή, θα πάρεις 5000 πόντους δώρο κ θα έχεις κ δωρεάν συνδρομή για παντα, αν κάνεις ετήσιες χρεώσεις με αυτήν, πάνω από 2500€ τον χρόνο.
Δεν θες Amex, γιατί δεν την δέχονται όλοι;
Βγάλε visa τότε, με πρόγραμμα bonus κ μετέφερε εκεί τους πόντους.
Τη visa την δέχονται οι πάντες χωρίς διαμαρτυρία.

Καλησπέρα! :)

Μήνες πέρασαν, αλλά εφόσον θέλω να θίξω άλλο θέμα σε νέα μου συζήτηση, θα ήταν αγένεια να μην απαντήσω στον @ΠΑΝΑΓΙΩΤΗΣ (kampos) για τις συμβουλές που μου προσέφερε, τον οποίο κι ευχαριστώ.

Όντως λοιπόν, είχα στην κατοχή μου την Enter Bonus Amex η οποία είναι χρεωστική. Για την ακρίβεια όλες μου οι 6 κάρτες απ'τις 4 κύριες τράπεζες που έχω λογαριασμούς είναι χρεωστικές καθώς ποτέ δεν εργάστηκα νόμιμα (άτιμη ανεργία), εκτός από έναν χρόνο εν μέσω Capital Controls.. Οι τράπεζες δεν προσφέρουν πιστωτικές κάρτες σε ανέργους στα χαρτιά, για να διαφυλάξουν τα συμφέροντά τους. Οπότε εάν είχα τη δυνατότητα, να είσαι σίγουρος ότι θα είχα προτιμήσει Visa ή Master με το πρόγραμμα Enter Bonus!

Έχω διακόψει εδώ και ένα χρόνο οποιαδήποτε σχέση μου με την Alpha bank, και συνεχίζω μόνο να διατηρώ λογαριασμούς και κάρτες για να τους χρεώνω χωρίς να τους προσφέρω κέρδος. Τόσο εχθρό με κάνανε απέναντί τους.

1) Πλήρωνα στο ebay μέσω καρτών Alpha bank, και μετά από κάθε σχεδόν συναλλαγή λείπανε μικροποσά της τάξης 0,10 με 0,90€, ανάλογα το ποσό που είχα πληρώσει στο ebay. Αυτά δεν προστίθεντο ξανά στο υπόλοιπο του λογαριασμού στο τέλος του μήνα. Με τις υπόλοιπες 3 κύριες τράπεζες, δεν έχω αντιμετωπίσει ΚΑΝΕΝΑ τέτοιο θέμα.

2) Έκανα μια αγορά μέσω Paypal σε μαγαζί εξωτερικού. Τα 31€ δεσμεύτηκαν-τραβήχτηκαν απ'το Paypal αλλά τελικά το e-shop είχε έλλειψη στο προϊόν, κι έκανε επιστροφή χρημάτων. Μετά από αρκετές μέρες τα αναζήτησα, έστειλα μήνυμα στο Paypal κι αυτοί μου απάντησαν ότι τα χρήματα έχουν φύγει από αυτούς και να μιλήσω πλέον με την τράπεζά μου. Σε επικοινωνία με την Alpha bank, με ενημέρωσαν ότι χρειάζονται 35 εργάσιμες ημέρες για να φανούν τα χρήματα στο λογαριασμό. Για καλό και για κακό πήρα screenshot απ'το e-banking με τον αριθμό αναφοράς(reference id) της συναλλαγής για να είμαι καλυμμένος. Μετά από 3 μήνες κι ακόμη τα χρήματα άφαντα στο λογαριασμό. Ξαναπήρα τηλέφωνο, τα χρήματα δεν πάρθηκαν ποτέ απ'το λογαριασμό μου λένε, κι αν θέλω να πάω σε κατάστημα. Πήγα σε κατάστημά τους, έκανα φασαρία με αποτελέσμα την αντιμετώπιση τρελού απ'τον υπάλληλο με υφάκι, λέγοντας μου κι αυτός ότι δεν μπορεί να κάνει κάτι γιατί δε φαίνεται κάποια συναλλαγή! Τους απείλησα, φώναξα, έκανα, έδειξα αλλά καμία αλλαγή στην αντιμετώπιση.

Τελικά αποφάσισα να διακόψω σχέσεις μαζί τους, κι έκανα πολύ καλά τελικά!

Και οι υπόλοιποι κοροϊδεύουν, αλλά όχι τόσο ΞΕΔΙΑΝΤΡΟΠΑ!!!
The administrator has disabled public write access.

Δωρίζω τους πόντους μου Alpha Bonus! 22 Mar 2018 01:46 #7

Φίλε μου, για αγορές στο εξωτερικό μην χρησιμοποιείς τίποτα άλλο πλην της Revolut.
Υπάρχει εδώ το σχετικό νήμα.
Λεφτά, στην πραγματικότητα, εχει κάποιος όταν τα έχει όλα δίπλα του.Έξω απο τις τράπεζες.
The administrator has disabled public write access.

Δωρίζω τους πόντους μου Alpha Bonus! 22 Mar 2018 11:49 #8

  • vbm
  • vbm's Avatar
  • OFFLINE
  • Fresh Boarder
  • Posts: 2
  • Thank you received: 3
  • Karma: 3
Peter Pan (Kouman) wrote:

2) Έκανα μια αγορά μέσω Paypal σε μαγαζί εξωτερικού. Τα 31€ δεσμεύτηκαν-τραβήχτηκαν απ'το Paypal αλλά τελικά το e-shop είχε έλλειψη στο προϊόν, κι έκανε επιστροφή χρημάτων. Μετά από αρκετές μέρες τα αναζήτησα, έστειλα μήνυμα στο Paypal κι αυτοί μου απάντησαν ότι τα χρήματα έχουν φύγει από αυτούς και να μιλήσω πλέον με την τράπεζά μου. Σε επικοινωνία με την Alpha bank, με ενημέρωσαν ότι χρειάζονται 35 εργάσιμες ημέρες για να φανούν τα χρήματα στο λογαριασμό. Για καλό και για κακό πήρα screenshot απ'το e-banking με τον αριθμό αναφοράς(reference id) της συναλλαγής για να είμαι καλυμμένος. Μετά από 3 μήνες κι ακόμη τα χρήματα άφαντα στο λογαριασμό. Ξαναπήρα τηλέφωνο, τα χρήματα δεν πάρθηκαν ποτέ απ'το λογαριασμό μου λένε, κι αν θέλω να πάω σε κατάστημα. Πήγα σε κατάστημά τους, έκανα φασαρία με αποτελέσμα την αντιμετώπιση τρελού απ'τον υπάλληλο με υφάκι, λέγοντας μου κι αυτός ότι δεν μπορεί να κάνει κάτι γιατί δε φαίνεται κάποια συναλλαγή! Τους απείλησα, φώναξα, έκανα, έδειξα αλλά καμία αλλαγή στην αντιμετώπιση.

Τελικά αποφάσισα να διακόψω σχέσεις μαζί τους, κι έκανα πολύ καλά τελικά!

Και οι υπόλοιποι κοροϊδεύουν, αλλά όχι τόσο ΞΕΔΙΑΝΤΡΟΠΑ!!!

Είσαι απόλυτα σίγουρος οτι το paypal πρόλαβε να τραβήξει τα λεφτά από την alpha; Αν η χρέωση ήταν σε κατάσταση "πρόβλεψης" και έγινε η επιστροφή από το paypal, μπορεί πολύ απλά τα λεφτά να μην έφυγαν ποτέ από την alpha, όπως σου λένε...
The administrator has disabled public write access.
  • Page:
  • 1
Time to create page: 0.071 seconds