Welcome, Guest
Username: Password: Remember me

TOPIC: anytime online

Απ: anytime online 13 Nov 2011 15:07 #10

Πάντως από δύο εταιριών νομικά τμήματα μου επιβεβαίωσαν ότι η μήνυση μπορεί να γίνει ή στην ασφάλεια ή στον κάτοχο του αυτοκινήτου. Ο νόμος λέει ότι η αποζημίωση την καταβάλει αυτός που φταίει και η ασφάλεια παίζει αυτόν τον ρόλο να σε καλύψει την αποζημίωση.
Μου είπαν προτιμότερο είναι να γίνει μήνυση στον κάτοχο για να συρθεί στα δικαστήρια και έτσι να πιέσει την ασφαλιστική του. Εμένα δε θα μου στοιχίζει τίποτε.
Πάντως σίγουρα υπάρχει το δικαίωμα να τον στείλεις στα δικαστήρια. Έγινε και σε γνωστό μου σε μικροζημιά και με την ανακοίνωση της μήνυσης εναντίον του έσπευσε να αποζημιώσει από την τσέπη του τον παθόντα.
Άλλα βέβαια νομικά τμήματα δε σου το λένε αυτό για να απογοητευτείς και να μην κάνεις την τζάμπα μήνυση που έχεις δικαίωμα και χάσουν αυτοί χρόνο και παράβολα υποβολής μήνυσης. Πάλι όμως αυτό αφορά κακές ασφάλειες.
Επίσης κινδυνεύεις να κλείσει όπως έκλεισε η Ιντερσαλόνικα και η Άστρα. Στις προβληματικές ήταν και η Υδρόγειος και νόμιζα ότι είχε κλείσει ήδη!
Εμ νομίζετε έξυπνοι είναι όσοι κάνουν παλιοασφάλειες για να μην αποζημιώνουν τον παθόντα και γελούν με την ταλαιπωρία σου;
Εν τω μεταξύ αν ξεκινήσεις να πας σε δικαστήρια, που θα πας αφού δεν πληρώνουν ούτε τα μεγάλα ποσά, θα πας και για διαφυγόντα κέρδη (τον καιρό που έμεινε ακίνητο το αυτοκίνητο) και ζημιές (χρήση ταξί, χάσιμο μερών εργασίας), και για σωματικές βλάβες.
Άρα λοιπόν αν έχεις μεγάλη ασφάλεια ξεμπερδεύεις, αν είσαι μάγκας με χρεοκοπημένη θα πας στα δικαστήρια για πολλά θέματα
The administrator has disabled public write access.

Απ: anytime online 13 Nov 2011 15:15 #11

  • Απορών
  • Απορών's Avatar
Xρεωμένος καταθέτης! wrote:
....
Επίσης κινδυνεύεις να κλείσει όπως έκλεισε η Ιντερσαλόνικα και η Άστρα. Στις προβληματικές ήταν και η Υδρόγειος και νόμιζα ότι είχε κλείσει ήδη!

Πότε έκλεισε η Ιντερσαλόνικα;
The administrator has disabled public write access.

Απ: anytime online 13 Nov 2011 15:53 #12

www.mycarclub.gr/index.php?action=printpage;topic=6389.0

νόμιζα ότι έχει κλείσει εδώ και καιρό. Όμως οι φήμες κυκλοφορούν ακόμα.
The administrator has disabled public write access.

Απ: anytime online 13 Nov 2011 15:57 #13

  • miou
  • miou's Avatar
Πρωτη φορα ακουω μηνυση απο ιδιωτη σε αλλον για προκληση τροχαιου. Αυτη η μηνυση γινετε μονο αυτεπαγγελτως και μονο αν υπαρχουν σωματικες βλαβες η αν ηταν μεθυσμενος η εγκαταληψη. Μηπως εννοειται οτι κανατε αγωγη?
The administrator has disabled public write access.

Απ: anytime online 13 Nov 2011 16:08 #14

Αυτά ξέρω αυτά σας λέω. Από κει και πέρα ρωτήστε δικηγόρο όπως ρώτησα και εγώ και αποφασίστε.
The administrator has disabled public write access.

Απ: anytime online 14 Nov 2011 00:39 #15

Είμαι πελάτης της εν λόγο εταιρίας και είμαι πολύ ευχαριστημένος τουλάχιστον από την τιμή και από αυτά που μου παρέχει, πχ οδική βοήθεια που αλλού την πληρώνεις αδρά. Και το σημαντικότερο είναι ότι μπορείς να φύγεις με μεγάλη ευκολία σε αντίθεση με τον προσωπικό σου ασφαλιστή που θα σε πρήξει να παραμείνεις!!Την συνιστώ ανεπιφύλακτα.
The administrator has disabled public write access.

Απ: anytime online 14 Nov 2011 03:56 #16

  • Ανώνυμος
  • Ανώνυμος's Avatar
Kαλο θα ηταν μαζι με την anytime να κανεις στο αυτονικητο σου και μια νομικη προστασια DAS
The administrator has disabled public write access.

Απ: anytime online 14 Nov 2011 04:11 #17

  • Ανώνυμος
  • Ανώνυμος's Avatar
Εχω και εγω νομικη προστασια στο αυτονικητο μου, μονο με 80 ευρω τον χρονο εχω τα παρακατω

Εσείς και το αυτοκίνητο σας ή το όχημα που χρησιμοποιείτε ως επαγγελματικό εργαλείο αντιμετωπίζετε καθημερινά στους δρόμους μικρούς και μεγάλους κινδύνους που σας κοστίζουν ακριβά και αναστατώνουν τη ζωή και το πρόγραμμα σας.

Με τη Νομική Προστασία D.A.S. απαλλάσσεστε από το άγχος και τα έξοδα για όλες τις απαραίτητες ενέργειες που απαιτούνται για να βρείτε το δίκιο σας και να διεκδικήσετε τις νόμιμες αποζημιώσεις.

Ποιος Καλύπτεται

* Ο Κύριος-Κάτοχος του Οχήματος
* ο εκάστοτε Οδηγός
* οι Επιβαίνοντες
* ο Λήπτης της Ασφάλισης όταν οδηγεί Όχημα που δεν του ανήκει

Που Καλύπτεστε

Οπουδήποτε παρουσιαστεί η ανάγκη, στην Ελλάδα αλλά και σε όλες τις Ευρωπαϊκές και Παραμεσόγειες Χώρες

Καλύψεις
Ανάλογα με το πρόγραμμα που θα επιλέξει ο Ασφαλισμένος μας έχει ένα ευρύ φάσμα καλύψεων:

Διεκδίκηση Αποζημιώσεων

* διεκδίκηση - εξώδικο ή/και δικαστικά - από τρίτους και τις Ασφαλιστικές τους Εταιρίες των νόμιμων
αποζημιώσεων για ζημιές/βλάβες που προκάλεσαν στο ΑσφαλισμένοΌχημα/Οδηγό/Επιβαίνοντες

Υπεράσπιση σε Ποινικά Δικαστήρια

* όταν ο Οδηγός εμπλακεί σε τροχαίο ατύχημα που επιφέρει τραυματισμό ή απώλεια ζωής τρίτων

Διοικητικές προσφυγές

* όταν υπάρξει αφαίρεση άδειας οδήγησης λόγω παραβάσεων του Κώδικα Οδικής Κυκλοφορίας (Σύστημα Ελέγχου Συμπεριφοράς Οδηγών)

Διεκδικήσεις και Αποκρούσεις από Ενοχικές Συμβάσεις

* όταν αποδειχθεί ελαττωματικό το καινούργιο Όχημα που αγοράσατε
* όταν σας προξενήσουν ζημιά σε κάποιο parking
* όταν αντιμετωπίσετε πρόβλημα στη μεταβίβαση ή την ανταλλαγή του παλαιού σας Οχήματος
* εάν γίνει κακή επισκευή του Οχήματος σας στο συνεργείο

Πραγματογνωμοσύνη

* σε περίπτωση ατυχήματος με το Ασφαλισμένο Όχημα - ανεξάρτητα από την υπαιτιότητα - για όλες τις ζημιές άνω των € 400 που συμβούν στην ΑΘΗΝΑ, ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ, ΠΑΤΡΑ & ΒΟΛΟ, αλλά και οπουδήποτε στην Ελλάδα σε περίπτωση ολικής καταστροφής

Διαφορές του Ασφαλισμένου μας με την Ασφαλιστική του Εταιρία

* όταν η Ασφαλιστική του Εταιρία δεν τηρεί τις συμβατικές της υποχρεώσεις από ζημιές, όπως φωτιά, κλοπή κλπ.

Κάλυψη Εξόδων Μετακίνησης, Διανυκτέρευσης και Διατροφής του Ασφαλισμένου Οδηγού και ενός (1) Μάρτυρα του

* στην περίπτωση που δικάζεται σε Ποινικό Δικαστήριο εκτός του τόπου μόνιμης κατοικίας του

Άμεση Πληρωμή Ζημιών που προκαλούνται από Υπαιτιότητα Οδηγού Ανασφάλιστου Οχήματος

* αφού προηγηθεί πραγματογνωμοσύνη, καταβάλλεται αμέσως από τη DA.S. το 70% του κόστους των υλικών ζημιών του Ασφαλισμένου Οχήματος

Αποκρούσεις Αγωγών σε ειδικές περιπτώσεις,

* εάν δεχτείτε αγωγή επανείσπραξης από την Ασφαλιστική σας Εταιρία κά

Προσεπίκληση της Ασφαλιστικής Εταιρίας Αστικής Ευθύνης του Ασφαλισμένου μας

* εάν δεχτείτε αγωγή που στρέφεται μονομερώς εναντίον σας

Εχω νομική προστασία, γιατί να έχω και άλλη;

Γενικά η νομική προστασία των ασφαλιστικών εταιριών δεν καλύπτει παρά μόνον ορισμένες περιπτώσεις, αυτό μπορείτε να το διαπιστώσετε άμεσα διαβάζοντας το ασφαλιστήριο συμβόλαιο σας και να συγκρίνετε τις καλύψεις.

Αναρωτηθήκατε ποτέ τι θα συμβεί αν εμπλακείτε σε ατύχημα με όχημα, το οποίο είναι ασφαλισμένο στην ίδια εταιρία με τη δική σας;

Θα απαιτήσετε από την ασφαλιστική σας εταιρία χρηματοδοτήσει την αγωγή και να στραφεί εναντίον του εαυτού της;


Ποιά η διαφορά από τη νομική προστασία των άλλων εταιριών ειδικά στην ασφάλιση Νομική Προστασία Οχήματος και Οδηγού;

1. Αν έχετε κάποιο συμβάν επικοινωνείτε με την D.A.S.-HELLAS και η εταιρία αναλαμβάνει την υπόθεσή σας, χωρίς εσείς να ασχοληθείτε με επαφές ή διαπραγματεύσεις με την άλλη εταιρία.
2. Σε περίπτωση διαφοράς σας με την δική σας ασφαλιστική εταιρία η D.A.S.-HELLAS θα αναλάβει να σας στηρίξει.
3. Σας υπερασπίζετε σε ποινικά δικαστήρια και για τροχαίες παραβάσεις
4. Η κάλυψη της D.A.S.-HELLAS σας καλύπτει και ως οδηγό άλλου οχήματος (π.χ. ενοικιασμένου ή οχήματος που δεν σας ανήκει)
5. Σας παρέχεται ανεξάρτητη πραγματογνωμοσύνη , άσχετα αν φταίτε ή όχι.
6. Σας καταβάλλει τα έξοδα μετάβασης, διανυκτέρευσης και επιστροφής σε περίπτωση που κλιθείτε να δικαστείτε σε ποινικό δικαστήριο εκτός του τόπου μόνιμης διαμονή σας.
7. Σας διασφαλίζει ακόμη και αν έχετε ατύχημα με άλλον ασφαλισμένο της ίδιας ασφαλιστικής εταιρίας με την δική σας (λόγω έλλειψης οποιασδήποτε σύγκρουσης συμφέροντος της D.A.S.-HELLAS).

Ενδεικτικά Παραδείγματα

1. Μετά από ένα ατύχημα ο υπαίτιος οδηγός δεν κάνει δήλωση αποδοχής ευθύνης ώστε να αποζημιωθείτε εξώδικα από την εταιρία του.
2. Ο υπαίτιος οδηγός αμφισβητεί την ευθύνη του παρά το γεγονός ότι βάσιμα ευθύνεται και η ασφαλιστική του εταιρία δεν σας αποζημιώνει.
3. Η υπαίτια ασφαλιστική εταιρία αποδέχεται την ευθύνη της αλλά προσφέρει λιγότερα από την πραγματική σας ζημιά.
4. Για το ατύχημα που προκαλέσατε, ο αντίδικος ανυπαίτιος οδηγός ελπίζετε πως θα αποζημιωθεί από την ασφαλιστική σας εταιρία. Λόγω του τραυματισμού του όμως, μην ξεχνάτε, πως στο μέλλον θα αντιμετωπίσετε κατά κανόνα κάποιο ποινικό δικαστήριο. Επομένως χρειάζεσθε εξειδικευμένους δικηγόρους να σας υπερασπιστούν.
5. Το καινούριο αυτοκίνητο που αγοράσατε παρουσιάζει προβλήματα και σας λένε ότι η εγγύηση δεν σας καλύπτει. Το παλιό σας αυτοκίνητο που επισκευάσατε, παρουσιάζει κακοτεχνίες και ελαττώματα. Τί θα κάνετε αν δεν αναλάβει την υποθέσει σας κάποιος έμπειρος και ειδικός δικηγόρος;
6. Από πτώση σε λακκούβα που υπάρχει στην μέση του οδοστρώματος καλυμμένη από τα νερά της βροχής πέφτοντας το αυτοκίνητο σας παθαίνει μικρή ή μεγάλη ζημιά. Χωρίς την DAS πώς θα αντιμετωπίσετε τα πανάκριβα και χρονοβόρα διοικητικά δικαστήρια;
7. Ο ασφαλισμένος της DAS διεκδικεί αποζημίωση όταν το αυτοκίνητο του υποστεί ζημιά: από πτώση σε λακκούβα του οδοστρώματος, από καθίζηση οδοστρώματος, από έργα ΔΕΗ, ΟΤΕ, ΕΥΔΑΠ, από φωτιά σε φυλασσόμενο χώρο, από κλοπή, από δόλιες ή κακόβουλες ενέργειες τρίτων.
The administrator has disabled public write access.

Απ: anytime online 23 Jan 2012 03:09 #18

  • Ανώνυμος
  • Ανώνυμος's Avatar
Υπάρχει και προσφορά στην αγορά on-line νομικής προστασίας αυτοκινήτου μόνο με 62,40 τον χρόνο

εδω www.tooeasylaw.gr/default.aspx
The administrator has disabled public write access.
Time to create page: 0.084 seconds