Welcome, Guest
Username: Password: Remember me

TOPIC: Αύξηση του αφορολόγητου ποσού

Αύξηση του αφορολόγητου ποσού 28 Jan 2020 17:54 #1

Καλησπέρα σας. Όντας νέος κ θέλοντας να μάθω 5 πράγματα παραπάνω για τη φορολογία κ το νόμιμη τρόπο αποφυγής αυτης μου δημιουργήθηκε η εξής απορία. Υπάρχει κάποιος ανάλογως τρόπος δήλωσης διάφορων αγορών όπως πχ τα tax write offs που έχουν στην Αμερική ώστε να αποφευχθεί η φορολογία για το ποσό της συγκεκριμένης αγοράς; ή το καλύτερο που μπορούμε να κάνουμε είναι να χτίστουμε το αφορολόγητο μας ( 30% ) κ για τα υπόλοιπα χρήματα πρέπει αναγκαστικά να υποβληθούμε σε φορολογία;
Συγγνώμη αν είναι χαζή η ερώτηση μου, απλώς δεν έχω βρει κάτι που να απαντάει στην ερώτηση μου παρόλο που έχω ψάξει.

Ευχαριστώ εκ των προτέρων!
The administrator has disabled public write access.

Αύξηση του αφορολόγητου ποσού 28 Jan 2020 20:22 #2

  • pka
  • pka's Avatar
  • OFFLINE
  • Expert Boarder
  • Posts: 154
  • Thank you received: 53
  • Karma: 5
ο τροπος που φορολογεισαι, τουλαχιστον ως φυσικο προσωπο, ειναι στα χρηματα που εβγαλες ετησιως, απο οποια πηγη και αν προηλθαν. Με διαφορετικους συντελεστες. Στην πραγματικοτητα, ενω ισχυει αυτο που ειπα, υπαρχει και ενα πλασματικο (τεκμαρτο) ποσο που αντιστοιχει το κρατος στον καθε φορολογουμενο, αναλογα με τη ζωη που κανει ή που εκανε και του εχουν μεινει(αυτοκινητα,πολυτελειες,σπιτια- εστω και απο κληρονομια) με σκοπο να φορολογηθεις με βαση αυτο, ασχετα τι δηλωσες εσυ οτι εβγαλες.
Η καταναλωση δεν μετραει πουθενα. ειτε κανεις αγορες, ειτε σε τεκμηριωμενα εξοδα οπως δανεια,ενοικια κλπ.
Ως ελευθερος επαγγελματιας αλλαζουν τα πραγματα βεβαια, διοτι πια εισαι επιχειρηση που θα εχει καποια εξοδα και αυτα, ειναι λογικο, πρεπει να αφαιρεθουν. Αλλα μαλλον δεν αναφερεσαι σε αυτη την περιπτωση.
Τωρα το 30% που αναφερεις ειναι αλλου παπα ευαγγελιο(του τελευταιου παπα μαλιστα). Ομως, ο τιτλος του θεματος ειναι παραπλανητικος ή δεν εχεις δωσει να καταλαβουμε τι ακριβως εννοεις.
The administrator has disabled public write access.

Αύξηση του αφορολόγητου ποσού 29 Jan 2020 07:58 #3

  • Stefan
  • Stefan's Avatar
  • OFFLINE
  • Platinum Boarder
  • Posts: 642
  • Thank you received: 189
  • Karma: -23
pka wrote:
Τωρα το 30% που αναφερεις ειναι αλλου παπα ευαγγελιο(του τελευταιου παπα μαλιστα)

Mε αυτό το 30% προβλεπω ότι θα κλαψουνε μανουλες :S
The administrator has disabled public write access.

Αύξηση του αφορολόγητου ποσού 29 Jan 2020 11:19 #4

  • pka
  • pka's Avatar
  • OFFLINE
  • Expert Boarder
  • Posts: 154
  • Thank you received: 53
  • Karma: 5
Stefan wrote:
Mε αυτό το 30% προβλεπω ότι θα κλαψουνε μανουλες :S
Εννοειται οτι θα κλαψουνε μανουλες...και το περιεργο ειναι οτι δεν εχει γινει κιχ απο τοτε που βγηκε. Οι περισσοτεροι ειναι ελα μωρε το πιανουμε χαλαρα μονο τα καθημερινα εξοδα να βαλεις.
The administrator has disabled public write access.

Αύξηση του αφορολόγητου ποσού 29 Jan 2020 13:07 #5

  • nikolaosa
  • nikolaosa's Avatar
  • OFFLINE
  • Junior Boarder
  • Posts: 32
  • Thank you received: 23
  • Karma: 2
pka wrote:
Εννοειται οτι θα κλαψουνε μανουλες...και το περιεργο ειναι οτι δεν εχει γινει κιχ απο τοτε που βγηκε. Οι περισσοτεροι ειναι ελα μωρε το πιανουμε χαλαρα μονο τα καθημερινα εξοδα να βαλεις.

Θα κλαιγανε μανούλες όντως αν το 30% υπολογιζόταν πάνω στο τεκμαρτό. Απ' ότι είπαν όμως (φαντάζομαι δεν άλλαξε κάτι) υπολογίζεται πάνω στο πραγματικό εισόδημα.
Μην είμαστε υπερβολικοί, αυτό δεν είναι πρόβλημα. Θέλετε να μου πείτε ότι κάποιος δε μπορεί να συγκεντρώσει το ποσό; Ε δε γίνεται αυτό. Δε πάει σούπερ μάρκετ ο άλλος; Βενζίνη δε βάζει, ρούχα δεν αγοράζει, service δε κάνει στο αμάξι... δηλαδή δε ξοδεύει καθόλου; Εγώ άνετα το φτάνω και προσπαθώ κιόλας να μη χρησιμοποιώ πολύ την κάρτα. Αν τη χρησιμοποιούσα κιόλας.....
Δε σημαίνει ότι δε το θεωρώ ηλίθιο και απαράδεκτο μέτρο αλλά γενικά δεν επηρεάζει τους περισσότερους. Εξαιρέσεις πάντα υπάρχουν βέβαια
The administrator has disabled public write access.

Αύξηση του αφορολόγητου ποσού 29 Jan 2020 14:38 #6

  • pka
  • pka's Avatar
  • OFFLINE
  • Expert Boarder
  • Posts: 154
  • Thank you received: 53
  • Karma: 5
nikolaosa wrote:
Θα κλαιγανε μανούλες όντως αν το 30% υπολογιζόταν πάνω στο τεκμαρτό. Απ' ότι είπαν όμως (φαντάζομαι δεν άλλαξε κάτι) υπολογίζεται πάνω στο πραγματικό εισόδημα.
Μην είμαστε υπερβολικοί, αυτό δεν είναι πρόβλημα. Θέλετε να μου πείτε ότι κάποιος δε μπορεί να συγκεντρώσει το ποσό; Ε δε γίνεται αυτό. Δε πάει σούπερ μάρκετ ο άλλος; Βενζίνη δε βάζει, ρούχα δεν αγοράζει, service δε κάνει στο αμάξι... δηλαδή δε ξοδεύει καθόλου; Εγώ άνετα το φτάνω και προσπαθώ κιόλας να μη χρησιμοποιώ πολύ την κάρτα. Αν τη χρησιμοποιούσα κιόλας.....
Δε σημαίνει ότι δε το θεωρώ ηλίθιο και απαράδεκτο μέτρο αλλά γενικά δεν επηρεάζει τους περισσότερους. Εξαιρέσεις πάντα υπάρχουν βέβαια
Δεν ειναι μικρο το πληθος για να θεωρειται εξαιρεση.
Επηρεαζει ολα τα μικρα εισοδηματα, διοτι απο αυτο το 30% προσπαθουν να κοψουν ωστε να τους μεινει κατι στην ακρη. Ηδη δινουν πανω απο 60% σε δαπανες που δεν προσμετρουν(βλεπε ενοικια, δανεια κλπ).
Επηρεαζει ολη τη νεα γενια που ενω δουλευουν και μπορει να αμοιβονται καλα, μενουν ακομη με τους γονεις. Στην Ελλαδα ειναι συνιθησμενο κατι τετοιο.
Επηρεαζει ναυτικους που λειπουν 8-10 μηνες το χρονο και συνηθως αμοιβονται καλα. Που να προλαβουν να χαλασουν τετοια ποσα που απαιτουνται μεσα σε 2 μηνες; και αλλοι..
Ολες οι κατηγοριες που ανεφερα δεν ειναι μεσα στο κλασικο σουπερμαρκετ, βενζινη, ρουχα που λενε ολοι.
The administrator has disabled public write access.

Αύξηση του αφορολόγητου ποσού 29 Jan 2020 14:45 #7

  • batista
  • batista's Avatar
  • OFFLINE
  • Platinum Boarder
  • Posts: 7139
  • Thank you received: 2173
  • Karma: -22 (4)
nikolaosa wrote:
Θα κλαιγανε μανούλες όντως αν το 30% υπολογιζόταν πάνω στο τεκμαρτό. Απ' ότι είπαν όμως (φαντάζομαι δεν άλλαξε κάτι) υπολογίζεται πάνω στο πραγματικό εισόδημα.
Μην είμαστε υπερβολικοί, αυτό δεν είναι πρόβλημα. Θέλετε να μου πείτε ότι κάποιος δε μπορεί να συγκεντρώσει το ποσό; Ε δε γίνεται αυτό. Δε πάει σούπερ μάρκετ ο άλλος; Βενζίνη δε βάζει, ρούχα δεν αγοράζει, service δε κάνει στο αμάξι... δηλαδή δε ξοδεύει καθόλου; Εγώ άνετα το φτάνω και προσπαθώ κιόλας να μη χρησιμοποιώ πολύ την κάρτα. Αν τη χρησιμοποιούσα κιόλας.....
Δε σημαίνει ότι δε το θεωρώ ηλίθιο και απαράδεκτο μέτρο αλλά γενικά δεν επηρεάζει τους περισσότερους. Εξαιρέσεις πάντα υπάρχουν βέβαια

Πρώτον, αυτά που λένε περί πραγματικού είναι μούφα. Μόνο την εισφορά αλληλεγγύης αφαιρούν από το φορολογητέο, άρα για ποιο πραγματικό μιλάμε;
Δεύτερον, όταν μιλάμε για 30% επί MH πραγματικού διαθέσιμου ποσού, μιλάμε για μεγάλο ποσοστό, το οποίο πολύ δύσκολα μπορούν να συγκεντρώσουν άνθρωποι π.χ. που ζουν μόνοι και έχουν εισοδήματα πάνω από π.χ. 30-35 k.

Ασχέτως όλων των παραπάνω, είμαστε μια γελοία χώρα και σίγουρα η μόνη η οποία επιβάλλει (1000% αντισυνταγματική και το ξέρουν, αλλά το ... γράφουν στο ... μπουρδέλο που ζούμε) ελάχιστη υποχρεωτική κατανάλωση, αλλιώς ... ποινή :woohoo: .
Το ίδιο βέβαια ίσχυε και με τα προηγούμενα, μικρότερα ποσοστά, αλλά σε εκείνες τις περιπτώσεις πράγματι ήταν πολύ πιο εύκολο να συγκεντρωθεί το ποσό, άρα έχανε το νόημα η όλη συζήτηση. Και ακόμα και τότε βέβαια υπήρξαν πολίτες που πλήρωσαν πρόστιμο.
Μέτρον άριστον
The administrator has disabled public write access.

Αύξηση του αφορολόγητου ποσού 29 Jan 2020 15:33 #8

  • pka
  • pka's Avatar
  • OFFLINE
  • Expert Boarder
  • Posts: 154
  • Thank you received: 53
  • Karma: 5
Ο νομος αναφερει το πραγματικο, οχι τεκμαρτο. θα ηταν και παραλογο μιας και στο τεκμαρτο ηδη σου αναθετει 3500€ τεκμηριο διαβιωσης, δηλ οτι το ποσο αυτο θα το ξοδεψεις μεσα στο ετος για να ζησεις.
The administrator has disabled public write access.

Αύξηση του αφορολόγητου ποσού 29 Jan 2020 15:45 #9

  • sosimple
  • sosimple's Avatar
  • OFFLINE
  • Platinum Boarder
  • Posts: 611
  • Thank you received: 491
  • Karma: 55
Οταν εχεις ηδη 0 αφορολόγητο σε επηρεαζει καθόλου ?
Εγω που εχω εισοδήματα απο ενοίκια μονο, φορολογουμαι ηδη απο το 1ο ευρω. Ξέρει κανείς ή να ρωτήσω λογιστη?
Ευχαριστώ .
The administrator has disabled public write access.
Time to create page: 0.070 seconds