Welcome, Guest
Username: Password: Remember me

TOPIC: Αύξηση του αφορολόγητου ποσού

Αύξηση του αφορολόγητου ποσού 07 Jul 2020 15:38 #55

  • pka
  • pka's Avatar
  • OFFLINE
  • Expert Boarder
  • Posts: 154
  • Thank you received: 53
  • Karma: 5
batista wrote:
Τι θα πει αγαπητέ μου το "αν δεν έχεις άλλες δαπάνες"; Σου βρήκα απλά δύο απλά παραδείγματα για να "δημιουργήσεις" δαπάνες που δεν είναι "προγραμματισμένες" και θα τις ... ευχαριστηθείς :) (σίγουρα την μια από τις δύο).
Σίγουρα επίσης, για τον καθένα ξεχωριστά, που γνωρίζει τις τρέχουσες αλλά και τις μελλοντικές του ανάγκες, μπορεί να υπάρχουν και άλλα παραδείγματα, που δεν έχει κάτσει να σκεφτεί.

Και επίσης, σε ποιον "σχολιασμό" (περί χρησιμότητας ή μη), ποιου "μέτρου" αναφέρεσαι;
Δεν έγραψα πουθενά για την "χρησιμότητα" ή μη του μέτρου. Ότι είναι κάργα και αυτονόητα 100% αντισυνταγματικό έγραψα και αυτό το έγραψα στην πρώτη μου τοποθέτηση όπου σε ρώτησα και πως υπολογίζεις το "όφελος" του να πληρώσεις την ποινή του 22%. Μου επιτρέπεις φυσικά να σχολιάζω (σχετικά με το θέμα) πέρα από το να απαντάω επί αυτού ακριβώς που έγραψες, έτσι (που το έκανα και αυτό);;;

Ξανα-υπογραμμίζω λοιπόν και εγώ, ότι δεν υπάρχει μεγαλύτερη κοροϊδία από το να πληρώσεις κερατιάτικο 22% για δαπάνη που ούτε καν έκανες. Είναι ΞΕΦΤΙΛΑ. Οποιαδήποτε εναλλακτική είναι καλύτερη. Φάτα στις π@υτ@....(που λέει ο λόγος) αν δεν υπάρχει άλλος τρόπος.Η διαφορά του ποσού άλλωστε (των συναλλαγών που έχεις κάνει σε σύγκριση με αυτές που ζητάνε οι μ@λ@...) δεν θα είναι και καμιά περιουσία.
Οτι ειναι αντισυνταγματικο το εχω αναφερει παλιοτερα, οπως και πολλα αλλα πραγματα στην Ελλαδα. Δεν βρισκω λογικο ομως, καθε επιχειρημα (στο να εφαρμοσω αυτο που θεωρειται αντισυνταγματικο, γιατι περι αυτου γινεται λογος) να το αιτιολογω με την καραμελα του αντισυνταγματικου. Στο τελος τελος, ο ανθρωπος ρωτησε πως να διαχειριστει τις δαπανες του. Του απαντησα και επιχειρηματολογησα μεσα στα νομιμα πλαισια. Αν πιστευεις στην αντισυνταγματικοτητα του και δεν θελεις να εφαρμοσεις το δεοντα, προσπερασε το, εφαρμοσε τις φορολογικες υποχρεωσεις σου κατα το δοκουν.
The administrator has disabled public write access.

Αύξηση του αφορολόγητου ποσού 07 Jul 2020 19:41 #56

  • batista
  • batista's Avatar
  • OFFLINE
  • Platinum Boarder
  • Posts: 7139
  • Thank you received: 2173
  • Karma: -22 (4)
pka wrote:
Οτι ειναι αντισυνταγματικο το εχω αναφερει παλιοτερα, οπως και πολλα αλλα πραγματα στην Ελλαδα. Δεν βρισκω λογικο ομως, καθε επιχειρημα (στο να εφαρμοσω αυτο που θεωρειται αντισυνταγματικο, γιατι περι αυτου γινεται λογος) να το αιτιολογω με την καραμελα του αντισυνταγματικου. Στο τελος τελος, ο ανθρωπος ρωτησε πως να διαχειριστει τις δαπανες του. Του απαντησα και επιχειρηματολογησα μεσα στα νομιμα πλαισια. Αν πιστευεις στην αντισυνταγματικοτητα του και δεν θελεις να εφαρμοσεις το δεοντα, προσπερασε το, εφαρμοσε τις φορολογικες υποχρεωσεις σου κατα το δοκουν.

Ποια "καραμέλα" και ποια "δέοντα" αγαπητέ μου; Το μέτρο είναι αντισυνταγματικό, τελεία και παύλα. Ούτε ως επιχείρημα για την μη εφαρμογή ... οποιονδήποτε ... "δεόντων" χρησιμοποιήθηκε, ούτε για τίποτα παρόμοιο. Αναφέρθηκε απλά ως γεγονός, εκτός, επαναλαμβάνω, αν ... δεν μας το επιτρέπεις.
Όσο για την ερώτηση του ανθρώπου, έδωσες εσύ τις επιλογές σου, έδωσα και εγώ τις δικές μου και τέλος. Ας κρίνει ο καθένας. Και αν δεν θεωρεί ο οποιοσδήποτε ως μεγαλύτερη ΞΕΦΤΙΛΑ το να πάει να πληρώσει 22% επί αέρα κοπανιστού, ας πάει να το πληρώσει. Δικαίωμά του είναι.
Μέτρον άριστον
Last Edit: 07 Jul 2020 19:41 by batista.
The administrator has disabled public write access.
Time to create page: 0.055 seconds