Welcome, Guest
Username: Password: Remember me
  • Page:
  • 1

TOPIC: Φορολογείται ή όχι το εισόδημα μου από τη Μαλτα;

Φορολογείται ή όχι το εισόδημα μου από τη Μαλτα; 23 May 2020 01:21 #1

Καλησπέρα! Ελπίζω να μη σας διχάσω!!! Είμαι Έλληνας φορολογικός κάτοικος Ελλάδας ιπτάμενος και το 2019 απέκτησα εισόδημα από αεροπορική εταιρεία με έδρα τη Μάλτα. Για το εν λόγω εισόδημα έχω φορολογηθεί στη Μάλτα. Τώρα είναι να κάνω τη φορολογική μου δήλωση και δε ξέρω αν το ποσό που θα δηλώσω στη φορολογική μου δήλωση είναι φορολογητέο ή απαλλάσσεται από φόρο και εισφορά αλληλεγγυότης.

Υπάρχει ΣΑΔΦ Μεταξύ Ελλάδας και Μάλτας Νόμος 3681/2008 - ΦΕΚ 144/Α/16-7-2008

Στο άρθρο 15 μεταξύ άλλων κάνω copy paste τις παραγράφους 1 και 3

1. Με την επιφύλαξη των διατάξεων των άρθρων 16, 18 και 19, μισθοί, ημερομίσθια και άλλες παρόμοιες αμοιβές που αποκτά κάτοικος ενός Συμβαλλόμενου Κράτους για εξαρτημένη απασχόληση φορολογούνται μόνο σ΄ αυτό το Κράτος, εκτός αν η απασχόληση ασκείται στο άλλο Συμβαλλόμενο Κράτος. Αν η απασχόληση ασκείται έτσι η αμοιβή που αποκτάται από αυτήν μπορεί να φορολογείται στο άλλο Κράτος.

3. Ανεξάρτητα από τις προηγούμενες διατάξεις αυτού του `Αρθρου, αμοιβή που αποκτάται από εξαρτημένη απασχόληση που ασκείται σε πλοίο ή αεροσκάφος σε διεθνείς μεταφορές, μπορεί να φορολογείται στο Συμβαλλόμενο Κράτος στο οποίο τα κέρδη από την εκμετάλλευση του πλοίου ή του αεροσκάφους φορολογούνται σύμφωνα με τις διατάξεις του `Αρθρον 8.


Τελικά τι ισχύει; Θα φορολογηθώ ή όχι; Κάποιοι λένε ναι και κάποιοι όχι. Αναφέρομαι σε λογιστές και εφοριακούς. Οι απόψεις διίστανται. Κάποιος για παράδειγμα μου είπε ότι πρέπει να φορολογηθώ επειδή η λέξη κλειδί είναι στη λέξη "ΜΠΟΡΕΙ" που αναφέρεται εννοώντας ότι φορολογείται και στη Μάλτα και στην Ελλάδα.

Ποια η άποψη σας;
The administrator has disabled public write access.

Φορολογείται ή όχι το εισόδημα μου από τη Μαλτα; 23 May 2020 08:31 #2

  • Thanasis (atsi)
  • Thanasis (atsi)'s Avatar
  • OFFLINE
  • Platinum Boarder
  • Posts: 390
  • Thank you received: 164
  • Karma: 12
Το κομβικό σημείο είναι οτι είσαι φορολογικός κάτοικος Ελλάδας.
Επομένως το ελληνικό δημόσιο έχει δικαίωμα φορολογίας του παγκοσμίου εισόδημάτος σου και εσύ την υποχρέωση δήλωσης του.
Βέβαια ο φόρος που εχεις ηδη πληρώσει στην Μάλτα θα αφαιρεθεί απο τον φόρο που θα κληθεις να πληρωσεις στην Ελλάδα.
Γνωμη μου ειναι οτι ο πιο ασφαλης δρομος ειναι η αλλαγή φορολογικής κατοικίας. Στην Μάλτα δουλευεις,υπάρχουν πολλοί ειδικοί εκει να σε συμβουλεύσουν πως μπορεί να γίνει και αν σε συμφέρει.
Lagom
Last Edit: 23 May 2020 08:34 by Thanasis (atsi).
The administrator has disabled public write access.
The following user(s) said Thank You: maria (mb361)

Φορολογείται ή όχι το εισόδημα μου από τη Μαλτα; 23 May 2020 09:54 #3

  • CV
  • CV's Avatar
  • OFFLINE
  • Platinum Boarder
  • Posts: 1015
  • Thank you received: 764
  • Karma: 9
Οταν σε φορολογουσε η Μαλτα θα μπορουσες να τους πεις οτι λογω ΣΑΔΦ επιθυμεις να μη φορολογηθεις εκει καθολου και να πληρωσεις μονο στην Ελλαδα μιας και εκει εισαι φορολογικος κατοικος. Τοτε η Μαλτα θα σου ελεγε οτι κανεις λαθος γιατι συμφωνα με τη ΣΑΔΦ, "αμοιβή που αποκτάται από εξαρτημένη απασχόληση που ασκείται σε πλοίο ή αεροσκάφος σε διεθνείς μεταφορές, μπορεί (=επιτρεπεται) να φορολογείται στο Συμβαλλόμενο Κράτος (=Μαλτα) στο οποίο τα κέρδη από την εκμετάλλευση του πλοίου ή του αεροσκάφους φορολογούνται σύμφωνα με τις διατάξεις του `Αρθρον 8". Η Μαλτα δηλαδη δεν ειναι υποχρεωμενη να σε φορολογησει, αλλα αν θελει μπορει να το κανει. Κοινως, επραξε συμφωνα με τη ΣΑΔΦ.

Στο επομενο βημα, πας στην Ελληνικη φορολογικη νομοθεσια που σου λεει οτι φορολογικος κατοικος Ελλαδας φορολογειται στην Ελλαδα για το παγκοσμιο εισοδημα του. Φορος που εχει ηδη πληρωθει στο εξωτερικο σε χωρα με την οποια υπαρχει ΣΑΔΦ, εκπιπτει, αρα φορολογεισαι μονο για το εξτρα. Π.χ. Αν η Μαλτα σε φορολογεισαι με 10% και στην Ελλαδα το ιδιο εισοδημα φορολογειται με 15%, θα πληρωσεις μονο το 15-10=5%.

Υ.Γ. Λογισταδες και εφοριακοι, οσον αφορα φορολογικα θεματα κατοικων εξωτερικου, εχουν μαυρα μεσανυχτα δυστυχως. Ο λογιστης γιατι βαριεται να ασχοληθει σοβαρα οταν του ερχονται μονο 2-3 παρομοιες υποθεσεις το χρονο και ο εφοριακος γιατι ειναι δημοσιος υπαλληλος και αρα στα π"π"ρια του.
The administrator has disabled public write access.
The following user(s) said Thank You: batista, maria (mb361)

Φορολογείται ή όχι το εισόδημα μου από τη Μαλτα; 23 May 2020 11:01 #4

  • gus (gus326)
  • gus (gus326)'s Avatar
  • OFFLINE
  • Platinum Boarder
  • Posts: 1783
  • Thank you received: 693
  • Karma: 36
Σωστά τα είπε ο cv. Εφόσον είσαι φορολογικός κάτοικος Ελλάδας και υπάρχει ΣΑΔΦ πληρώνεις τη διαφορά. Το ίδιο κανω χρόνια τώρα.
The administrator has disabled public write access.
The following user(s) said Thank You: maria (mb361)
  • Page:
  • 1
Time to create page: 0.060 seconds