Welcome, Guest
Username: Password: Remember me

TOPIC: Αφορολογητο με πλαστικο χρημα

Αφορολογητο με πλαστικο χρημα 03 Jan 2017 21:44 #1

  • tsarkalakos
  • tsarkalakos's Avatar
  • OFFLINE
  • Platinum Boarder
  • Posts: 700
  • Thank you received: 52
  • Karma: 12
Καλησπερα σε ολους,τελικα τι ισχυει για το αφορολογητο? Εχει βγει καποια επισημη ανακοινωση? Ποια θα ειναι τα ποσοστα που απαιτουνται αναλογα το εισοδημα του καθενος φορολογουμενο και ποιο θα ειναι το αφορολογητο? Τελος και το πιο σημαντικο εαν καποιος εχει παραπανω απο μια καρτες πρεπει να επιλεξει με ποια θα κανει αγορες ωστε να συγκεντρωνεται το ποσο? Εαν καποιος διατηρει λογαριασμο με συνδικαιουχους τι γινεται σε αυτη την περιπτωση? Και αν ο συνδικαιουχος δεν εχει αλλο λογαριασμο πως θα γνωριζει ο κυρ.Αλεξιαδης ποια νου ειναι οι αγορες του δικαιουχου η του συνδικαιουχου ενος λογαριασμου?
Εξεπλήρωσα τις στρατιωτικές μου υποχρεώσεις εις την Ελληνική Χωροφυλακή υπηρετήσας επί πενταετία με το βαθμό του Ενωμοτάρχου και απεστρατεύθην με το βαθμό του...
The administrator has disabled public write access.

Αφορολογητο με πλαστικο χρημα 03 Jan 2017 22:27 #2

  • batista
  • batista's Avatar
  • OFFLINE
  • Platinum Boarder
  • Posts: 7139
  • Thank you received: 2173
  • Karma: -22 (4)
tsarkalakos wrote:
Καλησπερα σε ολους,τελικα τι ισχυει για το αφορολογητο? Εχει βγει καποια επισημη ανακοινωση? Ποια θα ειναι τα ποσοστα που απαιτουνται αναλογα το εισοδημα του καθενος φορολογουμενο και ποιο θα ειναι το αφορολογητο? Τελος και το πιο σημαντικο εαν καποιος εχει παραπανω απο μια καρτες πρεπει να επιλεξει με ποια θα κανει αγορες ωστε να συγκεντρωνεται το ποσο? Εαν καποιος διατηρει λογαριασμο με συνδικαιουχους τι γινεται σε αυτη την περιπτωση? Και αν ο συνδικαιουχος δεν εχει αλλο λογαριασμο πως θα γνωριζει ο κυρ.Αλεξιαδης ποια νου ειναι οι αγορες του δικαιουχου η του συνδικαιουχου ενος λογαριασμου?

Απ' ότι καταλαβαίνω είναι στο στάδιο του νομοσχεδίου ακόμα. Μην βιάζεσαι όμως. Μέχρι να τελειώσει η φορολογική χρήση, θα κάνουν καμιά εκατοστή αλλαγές και βλέπουμε.

www.madata.gr/epikairotita/economy/528400.html
Μέτρον άριστον
The administrator has disabled public write access.

Αφορολογητο με πλαστικο χρημα 04 Jan 2017 01:16 #3

  • PRS33 (PARIS33)
  • PRS33 (PARIS33)'s Avatar
  • OFFLINE
  • Platinum Boarder
  • Posts: 4891
  • Thank you received: 2044
  • Karma: -9
Μα το λέει και η ιδια λέξη Νομο -σχέδιο γιατί η Ελλάδα ειναι το μοναδικό Κράτος :P που η λειτουργία του :P βασιζόταν και βασίζετε σε Νομο-σχέδια :P .
Ερχετε ο "επόμενος" και ψηφίζει τα αντίθετα απο οτι ψήφισε ο "προηγούμενος" :P :P :P
Επτά (7) χρόνια Κρίσης με Νομο-σχέδια "πηγαίνουμε"....
"Αργότερα" θα ερθουν οι Βο(υ)λευτές και απλά θα κάνουν pay attention here :P "πρόταση Νόμου" και θα το συζητάνε για δέκα (10) χρόνια.
Με τις λέξεις "τα παιδίαν πάιζειν" και απο επάνω πληρώνονται.

Προσωπικά ειμαι να κλείσει η Βουλή των Ελλήνων διότι οταν το Χρέος σου "τσίμπησε" το 180% Α.Ε.Π και ¨πάει" για το 200% δεν χρειάζονται τόσοι χαραμοφάηδες να σου πούν οτι χρωστάς.

Απο την αρχή της Κρίσης ημουν υπέρ να ερχόντουσταν οι Γερμανοί στην Ελλάδα και "στεγνά" να εφάρμοζαν Μεταρρυθμίσεις.
Κόβουν,ράβουν,ξηλώνουν εισοδήματα νομοταγών πολιτών σύν το γελείο που εκανε ο κόκκινος φασισμός ΣΥ.ΡΙΖ.Α να προσθέτει τις συντάξεις Συνταξιούχων (χαμηλών) προκειμένου να τους κόψουν ενα μικροεπίδομα που λαμβάνουν το Ε.ΚΑ.Σ.
Αντί να κάνουν οντως Μεταρρυθμιση οπως χρόνια κάνει η Ολλανδία.
Σε ζευγάρια εργαζομένων οταν αμφότεροι οι σύζυγοι εργάζονται ΠΡΟΣΤΙΘΕΝΤΕ ΤΑ ΕΙΣΟΔΗΜΑΤΑ ΚΑΙ ΦΟΡΟΛΟΓΟΥΝΤΑΙ Ε.Ν.Ι.Α.Ι.Α και οχι ξ.ε.χ.ω.ρ.α :evil: οπως στην Ελλάδα οπου "υποβάλλονται" και τα δύο ανδρός -γυναικός προκειμένου να καλύψουμε μια δαπάνη (αγορά).
Σήμερα πληρώνει ο μαλά με 15.000 -20.000 euros η μεσαία τάξη και φοροδιαφεύγουν εισοδήματα ανδρός -γυναικός 50.000 -80.000 euros.

Αλλο γιατί στην Ιταλία το αφορολόγητο ειναι στα 28.000 euros?

Γιατί ο Ιταλός Τσίπρας Mr Matteo Rentzi προτού φύγει πρόλαβε και μείωσε στο 24% την φορολογία των επιχειρήσεων και ο Ελληνας κ Αλέξης Τσίπρας .....κάνει τον Αλέκο? :P :P :P

Γιατί ο Ιταλός Τσίπρας αυξησε κατά 26 euros τις συντάξεις και εδώ ο Ελληνας Τσίπρας κόβει μέχρι το Ε.ΚΑ.Σ. χαμηλοσυνταξιούχων ΑΝΤΙ ΝΑ ΠΡΟΣΘΕΣΕΙ ΤΑ ΟΙΚΟΓΕΝΕΙΑΚΑ ΕΙΣΟΔΗΜΑΤΑ ΣΕ ΖΕΥΓΑΡΙΑ ΠΟΥ ΕΡΓΑΖΟΝΤΑΙ?.
Σημείωση οι Συντάξεις στην Ιταλία δεν εχουν μειωθεί ολη την διάρκεια της Κρίσης και μιλάμε μέχρι και 1500 euros ισως και παραπάνω οπως και οι μισθοί των εργαζομένων.

Ειναι και αλλες "λεπτομέρειες" αλλά μια και ειναι θέμα των ημερών τα καύσιμα να γράψω κάτι που χρόνια γίνετε στην γειτονική μας Ιταλία.
Κάθε Σαββατοκύριακο οι Βενζινάδες ρίχνουν κατά 30% την βενζίνη κατόπιν Κρατικών Εισηγήσεων προκειμένου οι πολίτες να διευκολύνται στις μετακινήσεις τους και το Κράτος να εχει κατανάλωση να πληρώνται οι φόροι καυσίμων.
Οπως και αν πάς και βάλεις βενζίνα μόνος σου σε Βενζινάδικα (αφού εχεις πληρώσει στο Ταμείο) σου λένε παράδειγμα να πάς στην μάνικα 4 και αμα βάλεις μόνος σου η τιμή ειναι 10% φθηνότερη απο την αναγραφόμενη.
Ετσι λειτουργούν οι αγορές και τα πολιτισμένα Κράτη και μην ακούω μαλά για Χρέος γιατί της Ιταλίας το Χρέος ειναι δύο (2) τρις euros αλλά αμα πάτε θα το δείτε ο κόσμος "δεν ειναι στην τσίτα" οπως οι παπάρηδες στην Ελλάδα εκαναν τους Ελληνες να παραμιλούν και να τσακώνονται.

Χώρια η ελεύθερη οπλοφορία των πολιτών στα σπίτα τους ομως για αυτοάμυνα και οι ιδιοι οι Carabinieri (εχουν και την Policia αλλά οι Carabinieri εχουν τα ηνία κάτι σαν την παλιά Χωροφυλακή στην Ελλάδα) οι ιδιοι οι Carabinieri λένε στον Κόσμο αμα 'φάτε" κανέναν περίεργο εξω απο την πόρτα του σπιτιού σας να τον σύρετε μέσα να εχετε κάλυψη του Νόμου.

Η Ιταλία πιστεύω οτι αμα τελικά φύγει πρώτη απο την Ευρωπαική Ενωση του euro και τελικά ηγηθεί των Χωρών του Νότου (Μεσογειακή Ενωση η αλλιώς Mediterranean Club οπως αποκαλούν οι Γερμανοί) κτυπάει σε ανταγωνιστικότητα την Κίνα και χώρια οτι αλλο φεύγω μόνος μου και αλλο με διώχνεις απο μια Ενωση με δικούς σου ορους.
Πιστεύω οτι αυτήν την στιγμή "ζούμε" ενα πόλεμο Ιταλίας και Γαλλίας ποια θα ηγηθεί της Ενωσης των Χωρών του Νότου ενώ οι Γερμανοί τρέμουν μην φύγει η Γαλλία και κατηγορηθούν οτι επιδιώκουν Γερμανική Ενωση.



Οταν ημουν μικρός μόνο ξύλο δεν ειχα πάιξει με Ιταλούς......γιατί ερχόντουσταν με τα μοντέρνα brand names ντυσίματα και μας "ετρωγαν" τις γκόμενες στην Σαντορίνη που ημουν για τρία (3) χρόνια.
Αλλά ζώντας τους στην Χώρα τους "τους γουστάρω" γιατί εχουν αλλη νοοτροπία απο οτι στην Ελλάδα οι μαλά-πίτουρες που ολο φωνές ειναι και λεκτικά "νταηλίκια".
Απο την μια δεν υπάρχει πιό υποτιμητικό στην Ιταλία να λές οτι πήρα Δάνειο για σπίτι και εδώ ειναι το οξύμορο που μου κάνει εκπληξη οτι η Ιταλία εχει τα υψηλότερα Στεγαστικά Δάνεια....."κρατάω επιφυλάξεις"....
Αλλά και απο την αλλη αμα ειχε γίνει οπως αυτό που εκαναν σε φτωχούς ανθρώπους το κούρεμα Ομολόγων που βγαίνουν στους "δικούς" τους "δημοσιογράφους" και κλαίγονται και τους δουλεύουν.
Ο Ιταλός εχει αλλη νοοτροπία ακόμα και 1 cents να του κουρέψεις στην κατάθεσή του βουτάει την καραμπίνα (γεμάτη απο οπλα ειναι ολη η Ιταλία) και πάει "να καθαρίσει".
Δεν μπορώ να τους πώ εγκληματίες γιατί εχουν αλλη επαναλαμβάνω νοοτροπία γιατί σου λένε "αυτό που μου εκοψες απο την κατάθεσή μου το πάιρνεις απο το στόμα των παιδιών μου".
Στεγνά την καραμπίνα θα βουτήξει ο Ιταλός και θα πάει να καθαρίσει "δεν μασάει".

Πάνω απο ολα η οικογένειά του ,τα παιδιά του! :) :) :)
EINSTEIN : Aν κάποιος σου προτείνει κάτι τσάμπα ΝΑ ΞΕΡΕΙΣ ΤΟ ΠΡΟΙΟΝ ΕΙΣΑΙ ΕΣΥ!!!
Να θυμάσαι όταν σου τάζουν «ελευθερία» σημαίνει ότι την εχεις ηδη χάσει!!!
Last Edit: 04 Jan 2017 01:45 by PRS33 (PARIS33).
The administrator has disabled public write access.
The following user(s) said Thank You: Καράντη Μαρία (cross)

Αφορολογητο με πλαστικο χρημα 04 Jan 2017 12:42 #4

  • batista
  • batista's Avatar
  • OFFLINE
  • Platinum Boarder
  • Posts: 7139
  • Thank you received: 2173
  • Karma: -22 (4)
PARIS33 wrote:
Απο την αρχή της Κρίσης ημουν υπέρ να ερχόντουσταν οι Γερμανοί στην Ελλάδα και "στεγνά" να εφάρμοζαν Μεταρρυθμίσεις.

Απλά θα έπρεπε να γίνει με κάποιας μορφής ... πεφωτισμένης ... κατοχής άρα και με την ... υποστήριξη ... πεφωτισμένων ... στρατευμάτων.
Γιατί αλλιώς θα τους έβρισκαν (τους Γερμανούς) από τα ... κουμπιά και οι δικοί μας πολιτικοί θα παρακολουθούσαν από ένα παράθυρο και θα ... υπερθεμάτιζαν κιόλας πετώντας και τον τελευταίο ... λίθο.
Λόγω του ... SciFi χαρακτήρα όμως του προαναφερόμενου, νομίζω ότι υπάρχει μια άλλη πιο απλή λύση.
Πρέπει (επιτέλους) να μας ... ψεκάσουν, με ... κάτι, μήπως και γίνουμε άνθρωποι.
Μέτρον άριστον
The administrator has disabled public write access.

Αφορολογητο με πλαστικο χρημα 09 Jan 2017 20:01 #5

  • tsarkalakos
  • tsarkalakos's Avatar
  • OFFLINE
  • Platinum Boarder
  • Posts: 700
  • Thank you received: 52
  • Karma: 12
Καλησπερα εαν θελω να πληρωσω με λογαριασμο τον οποιο εχω σε δευτερη επιλογη στην καρτα αναληψεως μου εχω αυτη την δυνανοτητα? επειδη στην καρτα αναληψεως εχω 2 λογαριασμους υπαρχει αυτη η δυνανοτητα? η μονο απο τον πρωτο λογαριασμο?
Εξεπλήρωσα τις στρατιωτικές μου υποχρεώσεις εις την Ελληνική Χωροφυλακή υπηρετήσας επί πενταετία με το βαθμό του Ενωμοτάρχου και απεστρατεύθην με το βαθμό του...
The administrator has disabled public write access.

Αφορολογητο με πλαστικο χρημα 09 Jan 2017 20:05 #6

  • sonik
  • sonik's Avatar
  • OFFLINE
  • Platinum Boarder
  • Posts: 1313
  • Thank you received: 310
  • Karma: 1
tsarkalakos wrote:
Καλησπερα εαν θελω να πληρωσω με λογαριασμο τον οποιο εχω σε δευτερη επιλογη στην καρτα αναληψεως μου εχω αυτη την δυνανοτητα? επειδη στην καρτα αναληψεως εχω 2 λογαριασμους υπαρχει αυτη η δυνανοτητα? η μονο απο τον πρωτο λογαριασμο?


αφου εχει εγκριθει απο την τραπεζα και μαλιστα στο βιβλιαριο εισαι συνδικαιουχος γιατι να μην μπορεις?? δεν μου εχει τυχει αλλα λογικα οταν σου περασουν τη καρτα μαλλον θα σε ρωτησουν απο ποιον λογαριασμο θες να σου αφαιρεθει το ποσο.μπορεις και πριν το κανεις να τους πεις θελω απο τον νουμερο δυο λογαριασμο να αφαιρεθει το ποσο.

αλλοι εχουν στη καρτα 6 και 7 λογαριασμους συνδεδεμενους.
The administrator has disabled public write access.

Αφορολογητο με πλαστικο χρημα 09 Jan 2017 22:40 #7

  • tsarkalakos
  • tsarkalakos's Avatar
  • OFFLINE
  • Platinum Boarder
  • Posts: 700
  • Thank you received: 52
  • Karma: 12
εγω ρωταω αν εχει την επιλογη αυτος που εχει το pos να διαλεγει απο ποιον λογαριασμο μπορει να πληρωθει
Εξεπλήρωσα τις στρατιωτικές μου υποχρεώσεις εις την Ελληνική Χωροφυλακή υπηρετήσας επί πενταετία με το βαθμό του Ενωμοτάρχου και απεστρατεύθην με το βαθμό του...
The administrator has disabled public write access.

Αφορολογητο με πλαστικο χρημα 10 Jan 2017 00:44 #8

  • trobocop
  • trobocop's Avatar
  • OFFLINE
  • Junior Boarder
  • Posts: 28
  • Thank you received: 12
  • Karma: 0
tsarkalakos wrote:
εγω ρωταω αν εχει την επιλογη αυτος που εχει το pos να διαλεγει απο ποιον λογαριασμο μπορει να πληρωθει

Δεν την έχει. Το Pos δεν ειναι σαν το ΑΤΜ που βλέπει παραπάνω λογαριασμούς και σου δίνει επιλογή, βλέπει μόνο ένα , τον πρώτο, τον βασικό , γι' αυτό φρόντισε να έχει υπόλοιπο αυτός.
The administrator has disabled public write access.
The following user(s) said Thank You: tsarkalakos, γιώργης (yorgi)

Αφορολογητο με πλαστικο χρημα 10 Jan 2017 01:33 #9

  • tsarkalakos
  • tsarkalakos's Avatar
  • OFFLINE
  • Platinum Boarder
  • Posts: 700
  • Thank you received: 52
  • Karma: 12
οκ ευχαριστω πολυ φιλε να εισαι καλα!
Εξεπλήρωσα τις στρατιωτικές μου υποχρεώσεις εις την Ελληνική Χωροφυλακή υπηρετήσας επί πενταετία με το βαθμό του Ενωμοτάρχου και απεστρατεύθην με το βαθμό του...
The administrator has disabled public write access.
Time to create page: 0.087 seconds