Welcome, Guest
Username: Password: Remember me
  • Page:
  • 1

TOPIC: Φόρος Κληρονομιάς

Φόρος Κληρονομιάς 29 Jan 2019 21:38 #1

Φίλοι μου θα ήθελα την συμβουλή σας..
Όταν ήμουν ανήλικος κληρονόμησα ένα ακίνητο..οι γονείς μου έκαναν αποδοχή κληρονομιάς για εμένα..την επικαρπία την είχε η σύζυγος αυτού που μου το έγραψε το διαμέρισμα...εγώ νόμιζα ότι είχε πληρωθεί ο φόρο κληρονομιάς.
μου έρχεται τώρα ένα ραβασάκι 18000 και αδυνατώ να τα πληρώσω..
Να βγάλω όσα χρήματα έχω στην τράπεζα για να μην μου τα κατασχέσουν και να κάνω τον λογαριασμό μισθοδοσίας ακατάσχετο?
Ευχαριστώ.
The administrator has disabled public write access.

Φόρος Κληρονομιάς 29 Jan 2019 23:29 #2

  • gus (gus326)
  • gus (gus326)'s Avatar
  • OFFLINE
  • Platinum Boarder
  • Posts: 1783
  • Thank you received: 693
  • Karma: 36
VANGELISSKG (VANGELISP) wrote:
Φίλοι μου θα ήθελα την συμβουλή σας..
Όταν ήμουν ανήλικος κληρονόμησα ένα ακίνητο..οι γονείς μου έκαναν αποδοχή κληρονομιάς για εμένα..την επικαρπία την είχε η σύζυγος αυτού που μου το έγραψε το διαμέρισμα...εγώ νόμιζα ότι είχε πληρωθεί ο φόρο κληρονομιάς.
μου έρχεται τώρα ένα ραβασάκι 18000 και αδυνατώ να τα πληρώσω..
Να βγάλω όσα χρήματα έχω στην τράπεζα για να μην μου τα κατασχέσουν και να κάνω τον λογαριασμό μισθοδοσίας ακατάσχετο?
Ευχαριστώ.

Ναι αρκεί να μην έχεις και τίποτε άλλο στο όνομα σου κινητό και ακίνητο. Μετά πουλά το άμεσα. Όχι ακίνητα και μετρητά στην Ελλάδα. Εδώ μόνο οι γυφτοι ευημερούν.
The administrator has disabled public write access.

Φόρος Κληρονομιάς 02 Feb 2019 23:42 #3

gus (gus326) wrote:
.... Όχι ακίνητα και μετρητά στην Ελλάδα. Εδώ μόνο οι γυφτοι ευημερούν.

το μονο που αξιζει να ρισκαρεις ειναι να εχεις ενα ακινητο μικρης αξιας. Σε περιπτωση που δε πληρωσω 2+ ΕΝΦΙΑ μενω αστεγος( η ΑΑΔΕ στο κλεβει το σπιτι), αλλα νοικαρης δε λεει.... Το ρισκο να φας εξωση απο τον ιδιοκτητη και τι γκρινια του( θα μου χαλασεις το σπιτι, μη αυτο μη το αλλο....) που τα βαζεις;


(Αυτο το 'αστειακι' με την φορολογιση 1ης κατοικιας πρεπει να κοπει ΜΑΧΑΙΡΙ, γιατι στοχευει απανθρωπα και αντιστυνταγματικα να μας κανει αστεγους).
Last Edit: 02 Feb 2019 23:46 by ψιθιριστής.
The administrator has disabled public write access.

Φόρος Κληρονομιάς 02 Feb 2019 23:47 #4

  • tsarkalakos
  • tsarkalakos's Avatar
  • OFFLINE
  • Platinum Boarder
  • Posts: 700
  • Thank you received: 52
  • Karma: 12
VANGELISSKG (VANGELISP) wrote:
Φίλοι μου θα ήθελα την συμβουλή σας..
Όταν ήμουν ανήλικος κληρονόμησα ένα ακίνητο..οι γονείς μου έκαναν αποδοχή κληρονομιάς για εμένα..την επικαρπία την είχε η σύζυγος αυτού που μου το έγραψε το διαμέρισμα...εγώ νόμιζα ότι είχε πληρωθεί ο φόρο κληρονομιάς.
μου έρχεται τώρα ένα ραβασάκι 18000 και αδυνατώ να τα πληρώσω..
Να βγάλω όσα χρήματα έχω στην τράπεζα για να μην μου τα κατασχέσουν και να κάνω τον λογαριασμό μισθοδοσίας ακατάσχετο?
Ευχαριστώ.
Μετα απο ποσα χρονια ηρθε το ραβασακι?
Εξεπλήρωσα τις στρατιωτικές μου υποχρεώσεις εις την Ελληνική Χωροφυλακή υπηρετήσας επί πενταετία με το βαθμό του Ενωμοτάρχου και απεστρατεύθην με το βαθμό του...
The administrator has disabled public write access.

Φόρος Κληρονομιάς 04 Feb 2019 00:09 #5

To 2011 πέθανε η επικαρπώτρια αλλά δεν έκανα καμία κίνηση καθώς νόμιζα δεν εία εκκρεμότητες..
Τέλη 2018 ήρθε το ραβασάκι..κοντά στα 5 χιλιάρικα είναι προσαυξήσεις κλπ..
Τι να κάνω?
The administrator has disabled public write access.

Φόρος Κληρονομιάς 04 Feb 2019 06:31 #6

VANGELISSKG (VANGELISP) wrote:
To 2011 πέθανε η επικαρπώτρια αλλά δεν έκανα καμία κίνηση καθώς νόμιζα δεν εία εκκρεμότητες..
Τέλη 2018 ήρθε το ραβασάκι..κοντά στα 5 χιλιάρικα είναι προσαυξήσεις κλπ..
Τι να κάνω?

Ή πουλάς το ακίνητο ή κάνεις διακανονισμό.
Καλού κακού ρώτα & κάποιον δικηγόρο.
The administrator has disabled public write access.
  • Page:
  • 1
Time to create page: 0.055 seconds