Welcome, Guest
Username: Password: Remember me

TOPIC: Απ: ΔΟΥ κατοικων εξωτερικου

Απ: Υπερβάλλον εισόδημα εξωτερικού 26 Jan 2013 10:18 #28

  • soto51
  • soto51's Avatar
  • OFFLINE
  • Platinum Boarder
  • Posts: 7024
  • Thank you received: 2270
  • Karma: 200 (94)
Xρεωμένος καταθέτης! wrote:
Άρα δεν πρέπει να δηλώνει τίποτε στην Ελλάδα, καλά δεν τα λέω;
Αυτό, φίλε, δεν είναι συμπέρασμα, είναι αξίωμα.
Απ' αυτό ξεκινάμε, για να προχωρήσουμε σε επόμενους συλλογισμούς.
ΜΑΚΡΥΑ ΑΠ' ΤΙΣ ΤΡΑΠΕΖΕΣ.
The administrator has disabled public write access.
The following user(s) said Thank You: Ψαχνόμενος (ant)

Απ: Υπερβάλλον εισόδημα εξωτερικού 26 Jan 2013 11:05 #29

Δίκιο έχεις αλλά ο φίλος θέλει να ξέρει εν πρώτοις αν είναι απόλυτα νόμιμος, μην του κάτσει καμιά στραβή! Μάλιστα έχουν προβλήματα περιουσιακά με στενό συγγενή και φοβάται μην πάει στην εφορία και του κάνει καταγγελία ότι δεν δηλώνει το εισόδημα από το ακίνητο του εξωτερικού! Όμως όπως είπα το ενοίκιο είναι λίγο χαμηλότερο από το δάνειο, όπότε εισόδημα δεν έχει
Last Edit: 26 Jan 2013 11:09 by Ψαχνόμενος (ant).
The administrator has disabled public write access.

Απ: ΔΟΥ κατοικων εξωτερικου 18 Aug 2019 12:34 #30

  • George (geo821)
  • George (geo821)'s Avatar
  • OFFLINE
  • Platinum Boarder
  • Posts: 963
  • Thank you received: 190
  • Karma: 19
Καλησπερα σε ολους, καιρο εχουμε να τα πουμε! Δεν βρισκω κατι πιο σχετικο στο forum και ειπα να το γραψω στο νημα αυτο.

Εφυγα εκτος Ελλαδος 1η Ιουλιου (εχω μισθωτηριο απο αυτη την ημερομηνια) για χωρα της Ε.Ε οπου ξεκινησα ως μισθωτος απο 15 Ιουλιου (βεβαιωση εργοδοτη απο αυτη την ημερομηνια). Στην Ελλαδα παραιτηθηκα απο την εργασια μου στις 28 Ιουνιου και δεν κατεχω καμια θεση εκτοτε ουτε μπλοκακι κλπ. Μου ειπε ο λογιστης μου οτι επειδη ειμαι οριακα στις 184-185 ημερες κι επειδη η εργασια μου ξεκιναει στις 15 Ιουλιου, παιζει να μου το κοψουν για φετος στη ΔΟΥ κατ. εξωτερικου. Εχει κανεις αναλογη εμπειρια και ξερετε γενικα τι αλλο ζητανε; Διοτι ρευμα-νερο κλπ τα εχω αφησει ως τωρα στο ονομα του ιδιοκτητη ωστε να αποφυγω εγγυησεις κ εξοδα μεταβιβασης.
Last Edit: 18 Aug 2019 12:38 by George (geo821).
The administrator has disabled public write access.

Απ: ΔΟΥ κατοικων εξωτερικου 18 Aug 2019 14:26 #31

  • maria (mb361)
  • maria (mb361)'s Avatar
  • OFFLINE
  • Platinum Boarder
  • Posts: 5234
  • Thank you received: 1687
  • Karma: 35 (-37)
George (geo821) wrote:
Καλησπερα σε ολους, καιρο εχουμε να τα πουμε! Δεν βρισκω κατι πιο σχετικο στο forum και ειπα να το γραψω στο νημα αυτο.

Εφυγα εκτος Ελλαδος 1η Ιουλιου (εχω μισθωτηριο απο αυτη την ημερομηνια) για χωρα της Ε.Ε οπου ξεκινησα ως μισθωτος απο 15 Ιουλιου (βεβαιωση εργοδοτη απο αυτη την ημερομηνια). Στην Ελλαδα παραιτηθηκα απο την εργασια μου στις 28 Ιουνιου και δεν κατεχω καμια θεση εκτοτε ουτε μπλοκακι κλπ. Μου ειπε ο λογιστης μου οτι επειδη ειμαι οριακα στις 184-185 ημερες κι επειδη η εργασια μου ξεκιναει στις 15 Ιουλιου, παιζει να μου το κοψουν για φετος στη ΔΟΥ κατ. εξωτερικου. Εχει κανεις αναλογη εμπειρια και ξερετε γενικα τι αλλο ζητανε; Διοτι ρευμα-νερο κλπ τα εχω αφησει ως τωρα στο ονομα του ιδιοκτητη ωστε να αποφυγω εγγυησεις κ εξοδα μεταβιβασης.

Δεν βλεπω αλλη λυση απο το να τους ρωτησεις επι τοπου. Αυγουστος ειναι λιγο κοσμο θα εχει. Προσπαθησε να μιλησεις με καποιον προυσταμενο της ΔΟΥ κατοικων εξωτερικου (ειναι κοντα στο Μουσειο) .

Εφ' οσον εχεις αδεια μονιμης παραμονης στο εξωτερικο, πρεπει να δηλωσεις μεταβολη απο την Εφορια που ησουν στην ΔΟΥ κατοικων εξωτερικου 'η να ορισεις αντικλητο για να σε εκπροσωπει. Με ακινητα στην κατοχη σου δεν γλυτωνεις το τρεξιμο...
...when the going gets tough, the tough gets going !!!

When the situation gets critical, those who aren't weak-willed, work harder and never give up.
The administrator has disabled public write access.
The following user(s) said Thank You: George (geo821)

Απ: ΔΟΥ κατοικων εξωτερικου 18 Aug 2019 15:20 #32

  • George (geo821)
  • George (geo821)'s Avatar
  • OFFLINE
  • Platinum Boarder
  • Posts: 963
  • Thank you received: 190
  • Karma: 19
maria (mb361) wrote:
Δεν βλεπω αλλη λυση απο το να τους ρωτησεις επι τοπου. Αυγουστος ειναι λιγο κοσμο θα εχει. Προσπαθησε να μιλησεις με καποιον προυσταμενο της ΔΟΥ κατοικων εξωτερικου (ειναι κοντα στο Μουσειο) .

Εφ' οσον εχεις αδεια μονιμης παραμονης στο εξωτερικο, πρεπει να δηλωσεις μεταβολη απο την Εφορια που ησουν στην ΔΟΥ κατοικων εξωτερικου 'η να ορισεις αντικλητο για να σε εκπροσωπει. Με ακινητα στην κατοχη σου δεν γλυτωνεις το τρεξιμο...

Σε ευχαριστω πολυ Μαρια.
Στο ονομα μου ευτυχως δεν εχω τιποτα. Ενα ενοικιαζομενο διαμερισμα που θα το κρατησω σαν δευτερευουσα κατοικια.
Αρα θα ειναι αρκετα ευκολοτερο. Απλα με φοβιζει που ειμαι just 184 ημερες κατοικος εξωτερικου ενω η συμβαση εργασιας μου ξεκιναει 15 μερες αργοτερα.
Επισης απ οτι εχω μαθει υπευθυνη για τη μεταφορα δεν ειναι η ΔΟΥ εξωτερικου αλλα η ΔΟΥ που ανηκεις η οποια θα κρινει με τα δικαιολογητικα που θα εμφανισεις. Κι απο οτι διαβασα η καθε ΔΟΥ ζηταει ο, τι νομιζει...Επισης δεν ειμαι Ελλαδα κι απο το τηλεφωνο (αν απαντησει κανεις) δεν δινει σημασια... Γι αυτο σκεφτηκα μηπως εχει κανεις καλυτερη αποψη απο την εμπειρια του...
Last Edit: 18 Aug 2019 15:22 by George (geo821).
The administrator has disabled public write access.

Απ: ΔΟΥ κατοικων εξωτερικου 18 Aug 2019 17:32 #33

  • maria (mb361)
  • maria (mb361)'s Avatar
  • OFFLINE
  • Platinum Boarder
  • Posts: 5234
  • Thank you received: 1687
  • Karma: 35 (-37)
George (geo821) wrote:
Σε ευχαριστω πολυ Μαρια.
Στο ονομα μου ευτυχως δεν εχω τιποτα. Ενα ενοικιαζομενο διαμερισμα που θα το κρατησω σαν δευτερευουσα κατοικια.
Αρα θα ειναι αρκετα ευκολοτερο. Απλα με φοβιζει που ειμαι just 184 ημερες κατοικος εξωτερικου ενω η συμβαση εργασιας μου ξεκιναει 15 μερες αργοτερα.

Δεν συντρεχει λογος να ανησυχεις.Αντιστοιχες ενεργειες εκανα για συγγενεις μου που ζουσαν χρονια στο εξωτερικο και τα ειχαν παρατησει ολα στην αρχικη τους ΔΟΥ.

Αυτο που ενδεχομενα πρεπει να σε προβληματιζει ειναι αλλο : Η Ελλαδα εχει διμερη συμβση με την χωρα που εχεις παει , ωστε να αποφυγεις την διπλη 'η εστω την διαφορικη φορολογηση του εισοδηματος απο το μισθο σου ?

Μια ιδεα για τους διαφορετικους φορολογικους συντελεστες αρκετων χωρων - ωστε να αντιληφθεις την διαφορα φορολογικων συντελεστων εισοδηματος μεταξυ Ελλαδας και διαφορων αλλων χωρων ανα τον κοσμο - υπαρχει στο παρακατω link :

neuvoo.com/tax-calculator/

Εδω πρεπει να σε βοηθησει και ο Ελληνας φοροτεχνικος σου, που πρεπει να'ναι ενημερωμενος.

Ευχομαι καλη αρχη στην νεα σου δουλεια.

Καλο θα ηταν καποτε να μας γραψεις τις εντυπωσεις σου.
...when the going gets tough, the tough gets going !!!

When the situation gets critical, those who aren't weak-willed, work harder and never give up.
Last Edit: 18 Aug 2019 17:48 by maria (mb361).
The administrator has disabled public write access.

Απ: ΔΟΥ κατοικων εξωτερικου 18 Aug 2019 17:45 #34

  • Thanasis (atsi)
  • Thanasis (atsi)'s Avatar
  • OFFLINE
  • Platinum Boarder
  • Posts: 390
  • Thank you received: 164
  • Karma: 12
Γνώμη μου είναι ότι ο λογιστής σου έχει δίκιο. Το ότι παραιτήθηκες από εδω και ότι θα ξεκινήσεις δουλειά στο εξωτερικό δεν σε κάνει αυτόματα κάτοικο εξωτερικού.
Ξεκίνησε με το καλό και του χρόνου κάνεις την μεταφορά.
Lagom
The administrator has disabled public write access.

Απ: ΔΟΥ κατοικων εξωτερικου 18 Aug 2019 18:41 #35

  • George (geo821)
  • George (geo821)'s Avatar
  • OFFLINE
  • Platinum Boarder
  • Posts: 963
  • Thank you received: 190
  • Karma: 19
Thanasis (atsi) wrote:
Γνώμη μου είναι ότι ο λογιστής σου έχει δίκιο. Το ότι παραιτήθηκες από εδω και ότι θα ξεκινήσεις δουλειά στο εξωτερικό δεν σε κάνει αυτόματα κάτοικο εξωτερικού.
Ξεκίνησε με το καλό και του χρόνου κάνεις την μεταφορά.

Σωστα. Οπως και να χει του χρονου θα πρεπει να προσπαθησω να κανω τη μεταφορα (για το φορολογικο ετος 2019). Συμφωνα με τη νομοθεσια για να θεωρηθεις κατοικος εξωτερικου πρεπει να ζεις στην εκει χωρα για 183 ημερες ή περισσοτερες και να αποδειξεις πως σε αυτη την εκει χωρα εχεις τα ζωτικα σου συμφεροντα (οικογενειακα-οικονομικα). Το θεμα μου ειναι οτι στο ελλαδισταν οταν πας με στοιχεια που δειχνουν οτι ησουν εξωτερικο για184 μερες αντι για 200 ενω εισαι νομιμος μπορει να αρχισουν να ζητανε τη μανα τους κ τον πατερα τους για να δειξουν πως δεν ησουν 184 αλλα 180. Γι αυτο ψαχνω απο τωρα τι χρειαζεται ωστε να ειμαι προετοιμασμενος οταν πρεπει.
The administrator has disabled public write access.

Απ: ΔΟΥ κατοικων εξωτερικου 18 Aug 2019 18:47 #36

  • George (geo821)
  • George (geo821)'s Avatar
  • OFFLINE
  • Platinum Boarder
  • Posts: 963
  • Thank you received: 190
  • Karma: 19
maria (mb361) wrote:
Δεν συντρεχει λογος να ανησυχεις.Αντιστοιχες ενεργειες εκανα για συγγενεις μου που ζουσαν χρονια στο εξωτερικο και τα ειχαν παρατησει ολα στην αρχικη τους ΔΟΥ.

Αυτο που ενδεχομενα πρεπει να σε προβληματιζει ειναι αλλο : Η Ελλαδα εχει διμερη συμβση με την χωρα που εχεις παει , ωστε να αποφυγεις την διπλη 'η εστω την διαφορικη φορολογηση του εισοδηματος απο το μισθο σου ?

Μια ιδεα για τους διαφορετικους φορολογικους συντελεστες αρκετων χωρων - ωστε να αντιληφθεις την διαφορα φορολογικων συντελεστων εισοδηματος μεταξυ Ελλαδας και διαφορων αλλων χωρων ανα τον κοσμο - υπαρχει στο παρακατω link :

neuvoo.com/tax-calculator/

Εδω πρεπει να σε βοηθησει και ο Ελληνας φοροτεχνικος σου, που πρεπει να'ναι ενημερωμενος.

Ευχομαι καλη αρχη στην νεα σου δουλεια.

Καλο θα ηταν καποτε να μας γραψεις τις εντυπωσεις σου.

Μαρια, εχει ΣΑΔΦ αλλα υπαρχει μεγαλη διαφορα στους συντελεστες και το θεμα ειναι να μην πληρωνω (παλι) στην Ελλαδα λεφτα που βγαζω και ενω ζω μονιμα στο εξωτερικο. Βεβαια απο το 2020 θα ειμαι σιγουρα ενταξει - εφοσον θα ζω εξω ολη τη χρονια. Αλλα καλο θα ηταν να αποφυγω και του 2019.
The administrator has disabled public write access.
Time to create page: 0.067 seconds