Welcome, Guest
Username: Password: Remember me
Αν θέλουμε να πούμε την εξυπνάδα μας, ας το κάνουμε σε αυτόν τον χώρο, χωρίς κοσμητικά επίθετα και προσωπικές επιθέσεις.

TOPIC: Ρουφιάνοι και λαμόγια

Ρουφιάνοι και λαμόγια 17 Nov 2017 03:39 #1

  • sonik
  • sonik's Avatar
  • OFFLINE
  • Platinum Boarder
  • Posts: 1313
  • Thank you received: 310
  • Karma: 1
soto51 wrote:
Κάνεις λάθος.
Το μηχανογραφικό σύστημα της ΓΓΠΣ έχει πρόσβαση σε όλους τους τραπεζικούς λογαριασμούς, όλων των Ελληνικών τραπεζών, για άντληση πληροφοριών. Ακριβώς όπως εσύ μπαίνεις στο δικό σου ebanking, απλώς αυτοί δεν μπορούν να κάνουν συναλλαγή (μπορούν να κατάσχουν, όμως). Από πλευράς πληροφοριών (υπόλοιπα, κινήσεις, κλπ) βλέπουν τα πάντα.

Επομένως αν γίνει χρήση της πληροφορίας των περσινών τόκων, αυτό θα γίνει είτε επειδή είναι πιο εύκολο, είτε για άλλο λόγο που δεν μπορώ να φανταστώ.
Άλλωστε από το ποσό των τόκων δεν μπορείς να ξέρεις το κεφάλαιο, αν δεν ξέρεις και το επιτόκιο. Και το επιτόκιο δεν είναι ίδιο σε όλες τις περιπτώσεις.


κανεις ενα μικρο λαθος στο ενα κομματι που αφορα το μεσο επιτοκιο που λαμβανουν υποψη.δεν τους ενδιαφερουν οι μικροαποκλισεις στα επιτοκια αλλα το μεσοσταθμικο.
Από την έναρξη του προγράμματος και μέχρι την υποβολή φορολογικών δηλώσεων έτους 2016 το συνολικό ύψος από τόκους καταθέσεων δεν μπορεί να υπερβαίνει τα ποσά που παρατίθενται στον κατωτέρω πίνακα (ο υπολογισμός των τόκων έχει υπολογιστεί λαμβάνοντας υπόψη ότι το μέσο καταθετικό επιτόκιο του έτους 2015 ανήλθε, σύμφωνα με τα στοιχεία της Τράπεζας της Ελλάδος, σε 1,11%).
φυσικα και γνωριζουν τις καταθεσεις. ομως ειδικα στις περιπτωσεις που υπαρχουν συνδικαιουχοι και μαλιστα πολλοι τοτε ειναι απιστευτο μπερδεμα γι΄αυτους.
θα μπορουσα να σου δωσω και παραδειγματα και να ρωτησω αν μπορει καποιος η εσυ να τα επιλυσει πανω σε αυτο το ζητημα για να δεις οτι δεν βγαινει ακρη αλλα σκεφτομαι οτι υπαρχουν ρουφιανοι εδω μεσα οι γνωστοι-αγνωστοι και δεν θελω να καψω κανα φουκαρα που εχει φτωχοποιηθει και εχει αναγκη το μερισμα .το κεα πχ σημειωστε οτι ειναι υποχρεωμενοι απο την ευρωπαικη ενωση να το δωσουν αλλιως εχουν αυστηρες κυρωσεις.δεν μιλω για το μερισμα οτι εχουν κυρωσεις αλλα για το κεα.ομως στις περιπτωσεις αυτες ειτε κεα ειτε μερισμα τα κριτηρια στο κομματι καταθεσεις-τοκοι ειναι τα ιδια. αλλωστε το κεα ηταν ενας μπουσουλας για το μερισμα.
υπαρχουν και αλλα κενα γενικα αλλα δημοσια δεν λεγονται.οι ρουφιανοι καραδοκουν δυστυχως.και επειδη κατεχουν και δημοσια ποστα μπορει να κυνηγησουν και αθωους φουκαραδες που δεν φταινε.
The administrator has disabled public write access.

Ρουφιάνοι και λαμόγια 17 Nov 2017 13:01 #2

  • batista
  • batista's Avatar
  • OFFLINE
  • Platinum Boarder
  • Posts: 7139
  • Thank you received: 2173
  • Karma: -22 (4)
sonik wrote:

... αλλα σκεφτομαι οτι υπαρχουν ρουφιανοι εδω μεσα οι γνωστοι-αγνωστοι

...αλλα δημοσια δεν λεγονται.οι ρουφιανοι καραδοκουν δυστυχως.και επειδη κατεχουν και δημοσια ποστα μπορει να κυνηγησουν και αθωους φουκαραδες που δεν φταινε.

Για ρουφιάνους με δημόσια πόστα που καραδοκούν δεν ξέρω. Άλλωστε αν υπήρχαν, ίσως και να πήγαινε κανένα λαμόγιο φυλακή, κάτι που δεν συμβαίνει.
Το σίγουρο είναι ότι υπάρχουν πολλοί ... ψεκασμένοι και κάποιοι που το ... παίζουν ... ψεκασμένοι, ως ... προκάλυψη στην ... απύθμενη ... λαμογιά τους.
Μέτρον άριστον
The administrator has disabled public write access.

Ρουφιάνοι και λαμόγια 17 Nov 2017 20:25 #3

  • sonik
  • sonik's Avatar
  • OFFLINE
  • Platinum Boarder
  • Posts: 1313
  • Thank you received: 310
  • Karma: 1
θα μπορουσα να πω πολλα γι΄αυτο το θεμα και να σας το ξεκαθαρισω ωστε να λυθουν μονομιας ολες σας οι αποριες αλλα δεν μπορω.δεσμευομαι απο ρουφιανους,εγκαθετους,σπιουνους,καταδοτες και χαφιεδες του συστηματος που εχουν παρεισφρησει και στο forum δυστυχως.
The administrator has disabled public write access.
The following user(s) said Thank You: Καράντη Μαρία (cross)

Ρουφιάνοι και λαμόγια 17 Nov 2017 20:54 #4

  • batista
  • batista's Avatar
  • OFFLINE
  • Platinum Boarder
  • Posts: 7139
  • Thank you received: 2173
  • Karma: -22 (4)
Δυστυχώς ο ψεκασμός δεν είναι αυτόφωρο έγκλημα ... ακόμα.
Μέτρον άριστον
Last Edit: 17 Nov 2017 20:57 by batista.
The administrator has disabled public write access.

Ρουφιάνοι και λαμόγια 18 Nov 2017 06:38 #5

  • Vladimiros
  • Vladimiros's Avatar
  • OFFLINE
  • Gold Boarder
  • Posts: 195
  • Thank you received: 65
  • Karma: 3
Λοιπόν εδώ συμβαίνει κάτι που μάλλον δεν το έχετε πάρει είδηση. Ούτε οι χρήστες, ούτε οι διαχειριστές του ιστότοπου.

Το έχω παρατηρήσει και παλιότερα σε άλλα γραπτά, αλλά δεν ασχολήθηκα. Επειδή όμως εδώ είναι καθαρό και ξάστερο, θα σας το εντοπίσω.

Αφορά τα ποστ #14 (sonic) και #15 (batista).

Λέει ο sonic:
-Μπέρδεμα για τη φορολογική αρχή το ξεχώρισμα των δικαιούχων σε περίπτωση κοινών λογαριασμών.
-Δεν βγαίνει άκρη, και θα μπορούσα να σου δώσω και παραδείγματα.
-Δεν το κάνω όμως (να δώσω παραδείγματα) γιατί εδώ μέσα (στο site) υπάρχουν και ρουφιάνοι που διαβάζουν, και δεν είναι καλό να τους ανοίγουμε τα μάτια.
-Οι ρουφιάνοι είναι γνωστοί-άγνωστοι (δηλαδή δεν έχουν αποκαλυφτεί, αλλά τους ξέρουμε ποιοι είναι).
-Υπάρχουν κενά στο θέμα ΚΕΑ και μέρισμα, αλλά αυτά δεν πρέπει να τα πω ανοιχτά, γιατί αν το κάνω (ανοίγοντας τα μάτια στο ρουφιάνο) ίσως στερήσω από κάποιο φουκαρά το μέρισμα, που μπορεί να το έχει ανάγκη. Γιατί οι ρουφιάνοι που διαβάζουν είναι σε θέση (απ’ το δημόσιο πόστο που κατέχουν) να περικόψουν το μέρισμα ή το ΚΕΑ του φουκαρά.

Λέω εγώ:
Ούτε συμφωνώ ούτε διαφωνώ για το αν υπάρχουν (εδώ μέσα) ρουφιάνοι που διαβάζουν. Δεν το εξετάζω αυτό τώρα. Αυτή είναι του sonic η άποψη, ας την έχει. Άλλο συμβαίνει:

Λέει ο batista:
-Δεν ξέρω αν υπάρχουν εδώ μέσα ρουφιάνοι που κατέχουν δημόσια πόστα.
-Αν υπήρχαν όμως, αυτό θα φαινόταν, γιατί ίσως (και μάλλον) θα είχαν πάει κανένα λαμόγιο μέσα.
-Σίγουρα υπάρχουν ψεκασμένοι, και άλλοι που κάνουν τους ψεκασμένους ώστε έτσι να καλύπτουν τη λαμογιά τους.
-Που μάλιστα είναι απύθμενη.

ΠΡΟΦΑΝΩΣ ο batista εννοεί ότι κάποιοι από εδώ μέσα είναι λαμόγια.
Και ότι (συμπερασματικά) δεν υπάρχουν ρουφιάνοι, γιατί αν υπήρχαν θα είχαν μεριμνήσει ώστε αυτά ΤΑ ΛΑΜΟΓΙΑ (που σίγουρα υπάρχουν εδώ μέσα) να είχαν πάει φυλακή.

Υπάρχει λοιπόν ένας χρήστης (ο batista), που ξεκάθαρα λέει ότι άλλοι χρήστες (χωρίς να λέει ποιοι) ΕΙΝΑΙ ΛΑΜΟΓΙΑ, και ότι αυτά τα λαμόγια θα έπρεπε να πάνε φυλακή (πράμα που δε γίνεται).

Δε θα ασχοληθώ να τον ρωτήσω: “Ποιοί χρήστες είναι λαμόγια, batista?” γιατί δεν είναι δουλειά μου να το κάνω. Και γιατί και να τον ρωτήσω, δεν θα μου απαντήσει.
Και δεν θα τον ρωτήσω και για το ποιους χρήστες θεωρεί ψεκασμένους, ή συμπεριφερόμενους σαν ψεκασμένους (ενώ στην πραγματικότητα είναι λαμόγια).
Μήπως όμως θα έπρεπε να τον ρωτήσει κάποιος υπεύθυνος?

Και αναρωτιέμαι πως άλλοι χρήστες ΑΝΕΧΟΝΤΑΙ να υπάρχει κάποιος εδώ μέσα (ο batista) που τους κατηγορεί λέγοντας “Μερικοί από σας είστε λαμόγια”.

Δηλαδή τι θα έπρεπε να κάνω εγώ σαν χρήστης, να του πω: “Όχι κύριε μπατίστα, εγώ δεν είμαι λαμόγιο, πιστέψτε με!” ?

Νομίζω ότι το μέτρο έχει χαθεί σε μεγάλο βαθμό με αυτά που γράφονται και που περνάνε “στο ντούκου”.

Υ.Γ: προς τους συντονιστές:
Αν θεωρήσετε ότι αυτό το ποστ πρέπει να πάει σε τίποτα “αντιπαραθέσεις”, τότε να πάτε μαζί και τα άλλα δύο που αναφέρω, τα #14 και #15. Αλλιώς δεν θα βγαίνει νόημα.

Έχω την άποψη πάντως ότι το θέμα που θίγω είναι πολύ μεγαλύτερης σημασίας από ότι θα ήταν μια απλή “αντιπαράθεση”. Είναι θέμα προσβλητικού χαρακτηρισμού (λαμόγιο) και απειλών (φυλακή) από έναν χρήστη προς άλλους χρήστες.
The administrator has disabled public write access.
The following user(s) said Thank You: Καράντη Μαρία (cross)

Ρουφιάνοι και λαμόγια 18 Nov 2017 12:02 #6

Tους ρουφιάνους είναι εύκολο να
τους αναγνωρίσει κάποιος.
Είναι αυτοί που κολακεύουν τους ανώτερους τους.
Στο σχολείο, στο στρατό, στη δουλειά.
Αυτοί που δείχνουν τεράστιο ενδιαφέρον αν το χρυσόψαρο του διευθυντή τους έχει διάρροια, αν το γατάκι του προϊσταμένου τους έχει πυρετό κλπ.
Είναι οι γνωστοί γλύφτες που κουτσομπολεύουν τους πάντες.
Λεφτά, στην πραγματικότητα, εχει κάποιος όταν τα έχει όλα δίπλα του.Έξω απο τις τράπεζες.
The administrator has disabled public write access.
The following user(s) said Thank You: Καράντη Μαρία (cross)

Ρουφιάνοι και λαμόγια 18 Nov 2017 12:32 #7

  • TEV
  • TEV's Avatar
  • OFFLINE
  • Platinum Boarder
  • Posts: 1400
  • Thank you received: 326
  • Karma: 40
Αυτή η απάντηση είναι ως ΠΑΝΑΓΙΩΤΗΣ ή ως moderator;
The administrator has disabled public write access.
The following user(s) said Thank You: Καράντη Μαρία (cross)

Ρουφιάνοι και λαμόγια 18 Nov 2017 13:03 #8

  • batista
  • batista's Avatar
  • OFFLINE
  • Platinum Boarder
  • Posts: 7139
  • Thank you received: 2173
  • Karma: -22 (4)
Vladimiros wrote:
Λοιπόν εδώ συμβαίνει κάτι που μάλλον δεν το έχετε πάρει είδηση. Ούτε οι χρήστες, ούτε οι διαχειριστές του ιστότοπου.

Το έχω παρατηρήσει και παλιότερα σε άλλα γραπτά, αλλά δεν ασχολήθηκα. Επειδή όμως εδώ είναι καθαρό και ξάστερο, θα σας το εντοπίσω.

Αφορά τα ποστ #14 (sonic) και #15 (batista).

Λέει ο sonic:
-Μπέρδεμα για τη φορολογική αρχή το ξεχώρισμα των δικαιούχων σε περίπτωση κοινών λογαριασμών.
-Δεν βγαίνει άκρη, και θα μπορούσα να σου δώσω και παραδείγματα.
-Δεν το κάνω όμως (να δώσω παραδείγματα) γιατί εδώ μέσα (στο site) υπάρχουν και ρουφιάνοι που διαβάζουν, και δεν είναι καλό να τους ανοίγουμε τα μάτια.
-Οι ρουφιάνοι είναι γνωστοί-άγνωστοι (δηλαδή δεν έχουν αποκαλυφτεί, αλλά τους ξέρουμε ποιοι είναι).
-Υπάρχουν κενά στο θέμα ΚΕΑ και μέρισμα, αλλά αυτά δεν πρέπει να τα πω ανοιχτά, γιατί αν το κάνω (ανοίγοντας τα μάτια στο ρουφιάνο) ίσως στερήσω από κάποιο φουκαρά το μέρισμα, που μπορεί να το έχει ανάγκη. Γιατί οι ρουφιάνοι που διαβάζουν είναι σε θέση (απ’ το δημόσιο πόστο που κατέχουν) να περικόψουν το μέρισμα ή το ΚΕΑ του φουκαρά.

Λέω εγώ:
Ούτε συμφωνώ ούτε διαφωνώ για το αν υπάρχουν (εδώ μέσα) ρουφιάνοι που διαβάζουν. Δεν το εξετάζω αυτό τώρα. Αυτή είναι του sonic η άποψη, ας την έχει. Άλλο συμβαίνει:

Λέει ο batista:
-Δεν ξέρω αν υπάρχουν εδώ μέσα ρουφιάνοι που κατέχουν δημόσια πόστα.
-Αν υπήρχαν όμως, αυτό θα φαινόταν, γιατί ίσως (και μάλλον) θα είχαν πάει κανένα λαμόγιο μέσα.
-Σίγουρα υπάρχουν ψεκασμένοι, και άλλοι που κάνουν τους ψεκασμένους ώστε έτσι να καλύπτουν τη λαμογιά τους.
-Που μάλιστα είναι απύθμενη.

ΠΡΟΦΑΝΩΣ ο batista εννοεί ότι κάποιοι από εδώ μέσα είναι λαμόγια.
Και ότι (συμπερασματικά) δεν υπάρχουν ρουφιάνοι, γιατί αν υπήρχαν θα είχαν μεριμνήσει ώστε αυτά ΤΑ ΛΑΜΟΓΙΑ (που σίγουρα υπάρχουν εδώ μέσα) να είχαν πάει φυλακή.

Υπάρχει λοιπόν ένας χρήστης (ο batista), που ξεκάθαρα λέει ότι άλλοι χρήστες (χωρίς να λέει ποιοι) ΕΙΝΑΙ ΛΑΜΟΓΙΑ, και ότι αυτά τα λαμόγια θα έπρεπε να πάνε φυλακή (πράμα που δε γίνεται).

Δε θα ασχοληθώ να τον ρωτήσω: “Ποιοί χρήστες είναι λαμόγια, batista?” γιατί δεν είναι δουλειά μου να το κάνω. Και γιατί και να τον ρωτήσω, δεν θα μου απαντήσει.
Και δεν θα τον ρωτήσω και για το ποιους χρήστες θεωρεί ψεκασμένους, ή συμπεριφερόμενους σαν ψεκασμένους (ενώ στην πραγματικότητα είναι λαμόγια).
Μήπως όμως θα έπρεπε να τον ρωτήσει κάποιος υπεύθυνος?

Και αναρωτιέμαι πως άλλοι χρήστες ΑΝΕΧΟΝΤΑΙ να υπάρχει κάποιος εδώ μέσα (ο batista) που τους κατηγορεί λέγοντας “Μερικοί από σας είστε λαμόγια”.

Δηλαδή τι θα έπρεπε να κάνω εγώ σαν χρήστης, να του πω: “Όχι κύριε μπατίστα, εγώ δεν είμαι λαμόγιο, πιστέψτε με!” ?

Νομίζω ότι το μέτρο έχει χαθεί σε μεγάλο βαθμό με αυτά που γράφονται και που περνάνε “στο ντούκου”.

Υ.Γ: προς τους συντονιστές:
Αν θεωρήσετε ότι αυτό το ποστ πρέπει να πάει σε τίποτα “αντιπαραθέσεις”, τότε να πάτε μαζί και τα άλλα δύο που αναφέρω, τα #14 και #15. Αλλιώς δεν θα βγαίνει νόημα.

Έχω την άποψη πάντως ότι το θέμα που θίγω είναι πολύ μεγαλύτερης σημασίας από ότι θα ήταν μια απλή “αντιπαράθεση”. Είναι θέμα προσβλητικού χαρακτηρισμού (λαμόγιο) και απειλών (φυλακή) από έναν χρήστη προς άλλους χρήστες.

:laugh: :silly: :sick:
Δεν ξέρω αν πρέπει να γελάσω ή να κλάψω με αυτά που διαβάζω. Έχω ... συνηθίσει βέβαια στο ... μαύρο που γίνεται ... άσπρο, στον θύτη που γίνεται ... θύμα, άρα μάλλον ο ... κλαυσίγελος ταιριάζει καλύτερα.
Επί του προκείμενου τώρα.
Όταν θα απαντήσει (λες και χρειάζεται :whistle: ) ο sonic (αυτός που έγραψε πρώτος θα απαντήσει και πρώτος) ποια nicknames χαρακτηρίζει (μέσα στο φόρουμ) ... "ρουφιάνους με κυβερνητικές θέσεις" παρουσιάζοντας, όχι κάποιες αποδείξεις με ονόματα και στοιχεία (γιατί αυτά απλά δεν υπάρχουν), αλλά απλά δημοσιεύσεις που να παραπέμπουν έστω ... κατά προσέγγιση σε αυτό (δεν θα το χαρακτηρίσω) που γράφει, τότε θα απαντήσω και εγώ σε ποιους αναφέρομαι όταν γράφω για λαμόγια που πρέπει να μπουν φυλακή (για όποιον έχει ακόμα ... απορίες μετά από 6 χρόνια και 3886 δημοσιεύσεις).
Μέτρον άριστον
Last Edit: 18 Nov 2017 13:04 by batista.
The administrator has disabled public write access.

Ρουφιάνοι και λαμόγια 18 Nov 2017 14:19 #9

TEV wrote:
Αυτή η απάντηση είναι ως ΠΑΝΑΓΙΩΤΗΣ ή ως moderator;

Δεν έγραψα απάντηση σε κάποιον, αλλά μια γενική άποψη.
Κ φυσικά είναι προσωπική μου άποψη.
Όταν ανέλαβα ως moderator ρώτησα τον Tsig αν θα έπρεπε να σταματήσω να γράφω προσωπικές απόψεις κ να συμμετέχω σε συζητήσεις.
Μου απάντησε να συνεχίσω να γράφω τις προσωπικές μου απόψεις, όπως έκανα πάντα.

Σε ενόχλησε κάτι;
Διαφωνείς κάπου;
Λεφτά, στην πραγματικότητα, εχει κάποιος όταν τα έχει όλα δίπλα του.Έξω απο τις τράπεζες.
Last Edit: 18 Nov 2017 14:20 by ΠΑΝΑΓΙΩΤΗΣ (kampos).
The administrator has disabled public write access.
Time to create page: 0.089 seconds