Welcome, Guest
Username: Password: Remember me
Προσφερόμενα επιτόκια, προτάσεις τραπεζικών προϊόντων και ανάλυση αυτών

TOPIC: Φορολόγηση τόκων καταθέσεων σε λογαριασμό τράπεζας Κύπρου στην Κύπρο

Φορολόγηση τόκων καταθέσεων σε λογαριασμό τράπεζας Κύπρου στην Κύπρο 28 Nov 2012 21:05 #1

  • kostasgl
  • kostasgl's Avatar
  • OFFLINE
  • Platinum Boarder
  • Posts: 611
  • Thank you received: 54
  • Karma: 2 (9)
Γνωρίζει κάποιος φίλος τι γίνεται αν δεν υποβάλεις το ετήσιο ερωτηματολόγιο περί μόνιμης κατοικίας, που ζητείται από τις κυπριακές τράπεζες;

Οι σχετικές οδηγίες (των κυπριακών τραπεζών) λένε πως αν δεν υποβληθεί, μέχρι συγκεκριμένη ημερομηνία, το εν λόγω ερωτηματολόγιο, μετατρέπονται οι λογαριασμοί (στην Κύπρο) έτσι ώστε να αποκόπτεται η έκτακτη εισφορά για την άμυνα (15%). Σε μια τέτοια περίπτωση οι τόκοι φορολογούνται και στην Ελλάδα (λόγω μόνιμης κατοικίας) ή όχι αφού υπάρχει συμφωνία μεταξύ των δύο χωρών περί απαγόρευσης της διπλής φορολόγησης;

Ευχαριστώ.
Δεν υπάρχει τίποτα πιο άνισο από την ίση μεταχείριση των ανίσων.
(Αριστοτέλης)
Last Edit: 28 Nov 2012 21:07 by kostasgl.
The administrator has disabled public write access.

Φορολόγηση τόκων καταθέσεων σε λογαριασμό τράπεζας Κύπρου στην Κύπρο 28 Nov 2012 22:00 #2

  • rebel
  • rebel's Avatar
  • OFFLINE
  • Gold Boarder
  • Posts: 219
  • Thank you received: 52
  • Karma: 0 (7)
kostasgl wrote:
Γνωρίζει κάποιος φίλος τι γίνεται αν δεν υποβάλεις το ετήσιο ερωτηματολόγιο περί μόνιμης κατοικίας, που ζητείται από τις κυπριακές τράπεζες;

Οι σχετικές οδηγίες (των κυπριακών τραπεζών) λένε πως αν δεν υποβληθεί, μέχρι συγκεκριμένη ημερομηνία, το εν λόγω ερωτηματολόγιο, μετατρέπονται οι λογαριασμοί (στην Κύπρο) έτσι ώστε να αποκόπτεται η έκτακτη εισφορά για την άμυνα (15%). Σε μια τέτοια περίπτωση οι τόκοι φορολογούνται και στην Ελλάδα (λόγω μόνιμης κατοικίας) ή όχι αφού υπάρχει συμφωνία μεταξύ των δύο χωρών περί απαγόρευσης της διπλής φορολόγησης;

Ευχαριστώ.


Το έχουμε ξαναπεί ο φόρος τον τόκων καταβάλλεται στη χωρα που είσαι φορολογικά υπόχρεος
και σε περίπτωση που σου κρατήσουν το 15% στην κύπρο πληρώνεις και εδώ
Γιατί σε οποια χωρα και να έχεις τα λεφτά σου μπορείς να πάρεις απαλλαγή εάν εσύ δεν το κανεις πρόβλημα σου ..
The administrator has disabled public write access.

Φορολόγηση τόκων καταθέσεων σε λογαριασμό τράπεζας Κύπρου στην Κύπρο 28 Nov 2012 22:20 #3

  • Nomader
  • Nomader's Avatar
  • OFFLINE
  • Platinum Boarder
  • Posts: 376
  • Thank you received: 19
  • Karma: 0 (-1)
rebel wrote:
kostasgl wrote:
Γνωρίζει κάποιος φίλος τι γίνεται αν δεν υποβάλεις το ετήσιο ερωτηματολόγιο περί μόνιμης κατοικίας, που ζητείται από τις κυπριακές τράπεζες;

Οι σχετικές οδηγίες (των κυπριακών τραπεζών) λένε πως αν δεν υποβληθεί, μέχρι συγκεκριμένη ημερομηνία, το εν λόγω ερωτηματολόγιο, μετατρέπονται οι λογαριασμοί (στην Κύπρο) έτσι ώστε να αποκόπτεται η έκτακτη εισφορά για την άμυνα (15%). Σε μια τέτοια περίπτωση οι τόκοι φορολογούνται και στην Ελλάδα (λόγω μόνιμης κατοικίας) ή όχι αφού υπάρχει συμφωνία μεταξύ των δύο χωρών περί απαγόρευσης της διπλής φορολόγησης;

Ευχαριστώ.


Το έχουμε ξαναπεί ο φόρος τον τόκων καταβάλλεται στη χωρα που είσαι φορολογικά υπόχρεος
και σε περίπτωση που σου κρατήσουν το 15% στην κύπρο πληρώνεις και εδώ
Γιατί σε οποια χωρα και να έχεις τα λεφτά σου μπορείς να πάρεις απαλλαγή εάν εσύ δεν το κανεις πρόβλημα σου ..

Δεν ισχύει αυτό που λές. Διάβασε την σύμβαση αποφυγής διπλής φορολόγησης καλύτερα. Σε περίπτωση οπυ παρακρατηθεί φόρος στη Κύπρο δεν οφείλεις τίποτα εδώ..
The administrator has disabled public write access.

Φορολόγηση τόκων καταθέσεων σε λογαριασμό τράπεζας Κύπρου στην Κύπρο 29 Nov 2012 13:11 #4

  • koukos (koukou)
  • koukos (koukou)'s Avatar
  • OFFLINE
  • Senior Boarder
  • Posts: 75
  • Thank you received: 7
  • Karma: -7 (-6)
έχει δίκιο ο rebel και εγώ που ρώτησα στην εφορία μου είπαν ότι εδώ πρέπει να πληρώνεται ο φόρος
The administrator has disabled public write access.

Φορολόγηση τόκων καταθέσεων σε λογαριασμό τράπεζας Κύπρου στην Κύπρο 29 Nov 2012 13:29 #5

  • Nomader
  • Nomader's Avatar
  • OFFLINE
  • Platinum Boarder
  • Posts: 376
  • Thank you received: 19
  • Karma: 0 (-1)
koukou wrote:
έχει δίκιο ο rebel και εγώ που ρώτησα στην εφορία μου είπαν ότι εδώ πρέπει να πληρώνεται ο φόρος

ο φόρος πρέπει να πληρώνεται εδώ. δε διαφωνώ.. Αν όμως πληρωθεί εκεί δε προκύπτει καμία υποχρέωση να πληρωθεί εδώ.. Η υποχρέωση ΜΗ παρακράτησης του φόρου είναι της τράπεζας. Αν από παρατυπία η τράπεζα παρακρατήσει το ποσό, δεν προκύπτει καμία υποχρέωση να ΞΑΝΑπληρωθεί εδώ. Αυτή είναι και η λογική της αποφυγής της διπλής φορολόγισης.
Άρθρον 10
1. Tόκοι προκύπτοντες εις εν των Συμβαλλομένων Kρατών και καταβαλλόμενοι εις κάτοικον του
ετέρου Συμβαλλομένου Kράτους δύνανται να φορολογηθούν εις το έτερον τούτο Kράτος.
2. Eν τούτοις, τοιούτοι τόκοι δύνανται να φορολογηθούν εν τω Συμβαλλομένω Kράτει εν τω οποίω
ούτοι προκύπτουσι, συμφώνως προς τον νόμον του Kράτους τούτου, αλλά ο ούτως επιβαλλόμενος
φορολογικός συντελεστής δεν θα υπερβαίνη το 10% του ποσού των τόκων
.
Aι αρμόδιαι αρχαί των Συμβαλλομένων Kρατών θα καθορίσουν δι' αμοιβαίας συμφωνίας τας
προϋποθέσεις εφαρμογής του περιορισμού τούτου.


www.gsis.gr/ddos/sadf/FEK_KYPROS.pdf
Last Edit: 29 Nov 2012 13:31 by Nomader.
The administrator has disabled public write access.

Φορολόγηση τόκων καταθέσεων σε λογαριασμό τράπεζας Κύπρου στην Κύπρο 29 Nov 2012 13:40 #6

  • stathis
  • stathis's Avatar
μια ερωτηση και απο μενα.

αφου πληρωσετε ειτε εδω ειτε εκει το 10% η 15% η οσο ειναι μετα ξαναφορολογεισθε γι αυτα τα εσοδα?

δηλαδη μου κραταει εμενα το 105 μετα στην φορολογκη δηλωση πρεπει να τα ξαναδηλωσω και να προστεθουν στα εσοδα μου.
δηλαδη αν εχω 100.000 τον χρονο πρεπει να προσθεσω και αλλα 20.000 απο τοκους? και να φορολογηθω ξανα με 40%?
The administrator has disabled public write access.

Φορολόγηση τόκων καταθέσεων σε λογαριασμό τράπεζας Κύπρου στην Κύπρο 29 Nov 2012 14:32 #7

  • Nomader
  • Nomader's Avatar
  • OFFLINE
  • Platinum Boarder
  • Posts: 376
  • Thank you received: 19
  • Karma: 0 (-1)
stathis wrote:
μια ερωτηση και απο μενα.

αφου πληρωσετε ειτε εδω ειτε εκει το 10% η 15% η οσο ειναι μετα ξαναφορολογεισθε γι αυτα τα εσοδα?

δηλαδη μου κραταει εμενα το 105 μετα στην φορολογκη δηλωση πρεπει να τα ξαναδηλωσω και να προστεθουν στα εσοδα μου.
δηλαδη αν εχω 100.000 τον χρονο πρεπει να προσθεσω και αλλα 20.000 απο τοκους? και να φορολογηθω ξανα με 40%?
οχι η φορολόγηση είναι αυτοτελής. δε ξανα φορολογείσαι
The administrator has disabled public write access.

Φορολόγηση τόκων καταθέσεων σε λογαριασμό τράπεζας Κύπρου στην Κύπρο 29 Nov 2012 15:17 #8

  • kostasgl
  • kostasgl's Avatar
  • OFFLINE
  • Platinum Boarder
  • Posts: 611
  • Thank you received: 54
  • Karma: 2 (9)
- Γι'αυτό που ρώτησε ο Στάθης νομίζω ότι οι τόκοι δηλώνονται σαν εισόδημα προαιρετικά, αν π.χ. θέλεις να δικαιολογήσεις το τεκμήριο κάποιας μελλοντικής αγοράς (και δε σου φτάνει το υπόλοιπο εισόδημα που έχεις). Αν βέβαια δηλωθούν, αυξάνουν το φορολογητέο εισόδημα και την παρακράτηση της έκτακτης εισφοράς.

- Όσο αφορά τη δική μου ερώτηση, έχει κάποιος να αντιλέξει κάτι σε αυτό που έγραψε ο Nomader; Κυρίως αν έχει κάποια εμπειρία σχετικά με την αντίδραση των αρμόδιων ελληνικών αρχών για το συγκεκριμένο θέμα; Ή αν υπάρχει κάτι καινούργιο πέραν της σύμβασης αποφυγής διπλής φορολόγησης μεταξύ των δύο χωρών, που δεν γνωρίζουμε; Και ευχαριστώ και πάλι για τις απαντήσεις.
Δεν υπάρχει τίποτα πιο άνισο από την ίση μεταχείριση των ανίσων.
(Αριστοτέλης)
Last Edit: 29 Nov 2012 15:25 by kostasgl.
The administrator has disabled public write access.

Φορολόγηση τόκων καταθέσεων σε λογαριασμό τράπεζας Κύπρου στην Κύπρο 29 Nov 2012 18:13 #9

  • rebel
  • rebel's Avatar
  • OFFLINE
  • Gold Boarder
  • Posts: 219
  • Thank you received: 52
  • Karma: 0 (7)
Επαναλαμβάνω την στιγμή που ο καταθέτης είναι υποχρεωμένος να καταβάλει τον φόρο από τους τόκους στην χωρα διαμονής του δεν τίθεται θέμα διπλής φορολόγησης αν του έχει παρακρατηθεί ποσοστό επί τον τόκων από την τράπεζα τις αλλοδαπής
Δεν υπάρχει περίπτωση να πας στην εφορία και να πεις ξέρεις έχω κατάθεσεις στην κύπρο αλλά πληρώνω εκεί το 15% άρα δεν πληρώνω εδώ Αυτό δεν το δέχονται πηγαίνετε και ρωτήστε αυτό που θα σας πουν είναι ότι
έχετε υποπέσει σε φορολογική παράβαση κτλ ..

Αυτό όμως είναι το τελευταίο εγώ θεωρώ ότι τουλάχιστον τα μετρητά δεν πρέπει να τα δηλώνουμε ούτε τα μαύρα ούτε τα άσπρα το αύριο σε αυτή τι χώρα είναι αβέβαιο έχουμε την υψηλότερη φορολογία στην Ευρώπη θα διαλύσουν τα πάντα έτσι που το πάνε οι προδότες κυβερνώντες, βρίσκονται σε ένα τεντωμένο σκοινί τον άλλο μίνα θα πρέπει πάλι να πάρουν καινούργια μέτρα δεν ξέρουν να κάνουν και τίποτα άλλο. Είναι πολύ πιθανό να πέσει η κυβέρνηση κομμουνιστές και Χρυσαυγητες είναι στο 50%
για φανταστείτε τον γλέζο υπουργό οικονομικών !!!
Σε κάθε περίπτωση είμαστε τελειωμένη η Βουλγαρία θα είναι παράδεισος σε σχέση με την Ελλάδα έτσι που θα μας καταντήσουν
σε λίγο κανείς δεν θα πληρώνει το να δηλώνει λοιπόν κάποιος ότι έχει μετρητά δεν θα έλεγα ότι είναι και πολύ σοφό
Τα ομόλογα τα φάγανε τα ακίνητα επίσης τα κινητά θα τους ξεφύγουν ??? δεν νομίζω ...
Last Edit: 29 Nov 2012 18:14 by rebel.
The administrator has disabled public write access.
Time to create page: 0.084 seconds