Welcome, Guest
Username: Password: Remember me
Προσφερόμενα επιτόκια, προτάσεις τραπεζικών προϊόντων και ανάλυση αυτών

TOPIC: ΤΑΜΕΙΟ ΠΑΡΑΚΑΤΑΘΗΚΩΝ & ΔΑΝΕΙΩΝ

ΤΑΜΕΙΟ ΠΑΡΑΚΑΤΑΘΗΚΩΝ & ΔΑΝΕΙΩΝ 28 Jan 2016 10:27 #73

Εγώ όλες αυτές τις ερωτήσεις για τράπεζες (στην Ελλάδα, σήμερα) και άλλα "πιστωτικά ιδρύματα" (σαν το ΤΠΔ) δεν τις καταλαβαίνω.

Δηλαδή δεν καταλαβαίνω πως είναι δυνατό να υπάρχουν άνθρωποι που ΠΡΟΒΛΗΜΑΤΙΖΟΝΤΑΙ αν πρέπει να πάνε και να αφήσουν λεφτά εκεί μέσα.
Που θα σου τα πάρουν (ευχαρίστως) οι τύποι, και μετά θα σου πουν "Θα τα παίρνεις όμως 420-420 κάθε βδομάδα".

Είναι δηλαδή σα να πάω το αμάξι μου σε ένα συνεργείο ή ένα παρκινγκ για να μου κάνουν μια δουλειά, και μετά να μου πει το συνεργείο ή το παρκινγκ:
"Πάρ' το τώρα να το οδηγήσεις και να φύγεις, δικό σου είναι, αλλά σου απαγορεύω να κάνεις περισσότερα από 40 χιλιόμετρα τη βδομάδα μ' αυτό. Μόλις κάνεις 39,5 θα μου το ξαναφέρνεις να μένει εδώ".
Χώρια απ' αυτό, να ξέρω κι ότι θα το μυρίζουν μέσα, κι αν μυρίζει άρωμα γυναίκας ή βρίσκουν ξανθιές τρίχες στο κάθισμα θα με καρφώνουν και στη γυναίκα μου (που είναι μελαχροινή).
Θα το πήγαινα ποτέ σε ένα τέτοιο μαγαζί?

Δε γίνονται αυτά τα πράματα.
The administrator has disabled public write access.

ΤΑΜΕΙΟ ΠΑΡΑΚΑΤΑΘΗΚΩΝ & ΔΑΝΕΙΩΝ 28 Jan 2016 23:30 #74

Βασικά ο προβληματισμός μου δεν είναι να πάω (επιπλέον) χρήματα εκεί, αλλά τα χρήματα που ήδη έχω παρκαρισμένα εκεί τα τελευταία χρόνια, αν θα είναι καλύτερο να τα αφήσω εκεί ή να τα μεταφέρω αλλού.
The administrator has disabled public write access.

ΤΑΜΕΙΟ ΠΑΡΑΚΑΤΑΘΗΚΩΝ & ΔΑΝΕΙΩΝ 29 Jan 2016 00:27 #75

γιώργης (yorgi) wrote:
Βασικά ο προβληματισμός μου δεν είναι να πάω (επιπλέον) χρήματα εκεί, αλλά τα χρήματα που ήδη έχω παρκαρισμένα εκεί τα τελευταία χρόνια, αν θα είναι καλύτερο να τα αφήσω εκεί ή να τα μεταφέρω αλλού.

Το risk country είναι κοινό για όλους τους"οίκους ....." στην Ελλάδα, στο ΠΑΡΑΚΑΤΑΘΗΚΏΝ ισχύει ότι και για την Κύπρο, έχει γίνει ήδη κούρεμα φυσικών προσώπων με τα ομόλογα [κρατικό το μαγαζί], η πιθανότητα να γίνει δεύτερο κούρεμα είναι μηδενική, θα είναι δε ξεφτίλα να κουρευτεί μόνο το "υποκατάστημα" της Τραπέζης Ελλάδος που ελέγχει όλους τους άλλους "οίκους ....", μόνο η πτώχευση του ελληνικού κράτους η πραγματική [μάλλον τυπική, γιατί η πραγματική έχει γίνει] είναι ο κίνδυνος, αλλά αν συμβεί αυτό, θα πάρει αμπάριζα πρώτα όλους τους άλλους "οίκους .....".

Η λογική λέει λοιπόν, [ να τα βγάλεις έξω είναι αδύνατον με τα cc, να τα μπαουλιάσεις αδύνατον για τους ίδιους λόγους] , άστα εκεί, έχεις μεγαλύτερες πιθανότητες να μη χάσεις [ειδικά με τους νέους κανονισμούς ανακεφαλαιοποίησης τραπεζών στην ΕΕ], αν αποφασίσεις να πράξεις αλλιώς, άσε ένα μικρό ποσό, μη κλείνεις την πόρτα, γιατί δεν ανοίγουν πια καινούριους κωδικούς.

ΥΓ. Για την ευθύνη της τελικής απόφασης είσαι υπεύθυνος εσύ και μόνον εσύ... ;)
Last Edit: 29 Jan 2016 02:05 by ΔΗΜΗΤΡΗΣ (magna).
The administrator has disabled public write access.
The following user(s) said Thank You: γιώργης (yorgi)

ΤΑΜΕΙΟ ΠΑΡΑΚΑΤΑΘΗΚΩΝ & ΔΑΝΕΙΩΝ 29 Jan 2016 01:34 #76

  • pocopicos
  • pocopicos's Avatar
  • OFFLINE
  • Fresh Boarder
  • Posts: 12
  • Thank you received: 1
  • Karma: 0
Ξέρει κανείς το ποσοστό των μη εξυπηρετούμενων δανείων στο ΤΠΔ ;Λογικά δεν πρέπει να είναι μεγάλο αφού δανείζει δημ.υπαλλήλους και δήμους οπότε τα παίρνει στην πηγή.
The administrator has disabled public write access.

ΤΑΜΕΙΟ ΠΑΡΑΚΑΤΑΘΗΚΩΝ & ΔΑΝΕΙΩΝ 29 Jan 2016 02:04 #77

pocopicos wrote:
Ξέρει κανείς το ποσοστό των μη εξυπηρετούμενων δανείων στο ΤΠΔ ;Λογικά δεν πρέπει να είναι μεγάλο αφού δανείζει δημ.υπαλλήλους και δήμους οπότε τα παίρνει στην πηγή.

Το μόνο που γνωρίζω είναι ότι από πολύ νωρίς άρχισαν το ξεσκαρτάρισμα εκεί... το δημοσίευμα είναι παλιό...και η κίνηση εξυγίανσης χαρτοφυλακίου έγινε από το 2006.

www.money-money.gr/news/erimin-ton-danio...thikon-ke-danion/306
Last Edit: 29 Jan 2016 02:08 by ΔΗΜΗΤΡΗΣ (magna).
The administrator has disabled public write access.

ΤΑΜΕΙΟ ΠΑΡΑΚΑΤΑΘΗΚΩΝ & ΔΑΝΕΙΩΝ 02 Mar 2019 09:59 #78

Το ΤΠΔ απέκτησε πλέον & αυτό web banking
www.tpd.gr/wp-content/uploads/2019/deltio_typou_web_banking.pdf
www.tpd.gr/?p=4188
The administrator has disabled public write access.
The following user(s) said Thank You: Καράντη Μαρία (cross), vortex

ΤΑΜΕΙΟ ΠΑΡΑΚΑΤΑΘΗΚΩΝ & ΔΑΝΕΙΩΝ 06 Mar 2019 16:31 #79

  • sonik
  • sonik's Avatar
  • OFFLINE
  • Platinum Boarder
  • Posts: 1313
  • Thank you received: 310
  • Karma: 1
το ΤΠΔ μειωσε και παλι το επιτοκιο των προθεσμιακων και ταμιευτηριου.που σημαινει οτι θα ακολουθησουν και οι υπολοιποι.

δυστυχως οι πτωτικες τασεις εξακολουθουν με αμειωτο ρυθμο. φαινεται οτι δεν τους ενδιαφερουν τα αποθεματικα τους αλλα τα μνημονια που υπεγραψαν.ακουγεται παραλογο αλλα η πραγματικοτητα ειναι αδιαψευστος μαρτυρ.

αν υπαρχει εξηγηση αλλη γι΄αυτο το φαινομενο και θελει καποιος να το αναλυσει με χαρα να τον ακουσουμε!

και με αδειες τραπεζες μηδενικα επιτοκια θα εφαρμοζουν στο τελος
The administrator has disabled public write access.

ΤΑΜΕΙΟ ΠΑΡΑΚΑΤΑΘΗΚΩΝ & ΔΑΝΕΙΩΝ 06 Mar 2019 17:34 #80

  • sosimple
  • sosimple's Avatar
  • OFFLINE
  • Platinum Boarder
  • Posts: 626
  • Thank you received: 498
  • Karma: 56
sonik wrote:
το ΤΠΔ μειωσε και παλι το επιτοκιο των προθεσμιακων και ταμιευτηριου.που σημαινει οτι θα ακολουθησουν και οι υπολοιποι.

δυστυχως οι πτωτικες τασεις εξακολουθουν με αμειωτο ρυθμο. φαινεται οτι δεν τους ενδιαφερουν τα αποθεματικα τους αλλα τα μνημονια που υπεγραψαν.ακουγεται παραλογο αλλα η πραγματικοτητα ειναι αδιαψευστος μαρτυρ.

αν υπαρχει εξηγηση αλλη γι΄αυτο το φαινομενο και θελει καποιος να το αναλυσει με χαρα να τον ακουσουμε!

και με αδειες τραπεζες μηδενικα επιτοκια θα εφαρμοζουν στο τελος
Και γιατι να μη το κανει οταν οι συστημικες τράπεζες εχουν το μισο επιτόκιο απο το ΤΠΔ?
Παλι πλεονέκτημα εχει.
The administrator has disabled public write access.
The following user(s) said Thank You: Καράντη Μαρία (cross), γιώργης (yorgi)

ΤΑΜΕΙΟ ΠΑΡΑΚΑΤΑΘΗΚΩΝ & ΔΑΝΕΙΩΝ 07 Mar 2019 10:03 #81

  • sonik
  • sonik's Avatar
  • OFFLINE
  • Platinum Boarder
  • Posts: 1313
  • Thank you received: 310
  • Karma: 1
sosimple wrote:
Και γιατι να μη το κανει οταν οι συστημικες τράπεζες εχουν το μισο επιτόκιο απο το ΤΠΔ?
Παλι πλεονέκτημα εχει.

σωστο ειναι αυτο και αυτονοητο.

δεν εξηγει ομως το γεγονος των αποθεματικων του τραπεζικου συστηματος που τεινει στο μηδεν και παραλληλα πανε και τα επιτοκια στο μηδεν.

δεν θα επρεπε να συμβαινει το αντιθετο για να προσελκυσουν κεφαλαια?
The administrator has disabled public write access.
Time to create page: 0.099 seconds