Welcome, Guest
Username: Password: Remember me
Προσφερόμενα επιτόκια, προτάσεις τραπεζικών προϊόντων και ανάλυση αυτών

TOPIC: Προθεσμιακές

Προθεσμιακές 15 Jun 2019 18:25 #145

  • batista
  • batista's Avatar
  • OFFLINE
  • Platinum Boarder
  • Posts: 7139
  • Thank you received: 2173
  • Karma: -23 (4)
sosimple wrote:
Τελοσπαντων.. Η ουσία ειναι απο οτι φαινεται οτι δεν υπαρχει πλεον η απόδοση που ανέφερες. Εγω αυτο βλεπω απο τα λινκ που έδωσες, εκτος και δεν εχω καταλάβει κατι καλα. Αν εχεις καλύτερη πληροφόρηση καποια στιγμη γραψτω, μιας και εκει που εχουν φτάσει τα επιτοκια μπορει να ενδιαφερει καποιους.

Με βάση ότι αναφέρεται στο site τους, φαίνεται ότι δεν υπάρχει. Ενώ το επιτόκιο είναι σχεδόν ίδιο, τα ευρώ επιστροφής που δίνουν είναι πλέον πολύ λιγότερα. Θα ρωτήσω όμως την υπάλληλο που με εξυπηρετεί και μου έστειλε την τελευταία ανανέωση γιατί με ενδιαφέρει και εμένα.
Μέτρον άριστον
The administrator has disabled public write access.
The following user(s) said Thank You: sosimple

Προθεσμιακές 15 Jun 2019 21:36 #146

  • Stefan
  • Stefan's Avatar
  • OFFLINE
  • Platinum Boarder
  • Posts: 642
  • Thank you received: 189
  • Karma: -23
Φιλε μου προσπαθησε να παρακολουθεις τη συζητηση, ώστε να μη γινονται αχρειαστα ποστς.

batista wrote:
Πριν από ένα μήνα έκανα ανανέωση σε τέτοια προθεσμιακή. Δεν μιλάω για πριν έναν χρόνο.

Ρώτησες "Δεν ίσχυε πριν 1 χρόνο;" Και σου απαντησα οτι μιλαμε για τωρα, όχι για πριν χρονο.
Επισης ειπαμε ότι άλλο η ανανεωση υπαρχουσας προθεσμιακης, άλλο να φερεις λεφτα σε επιταγή από άλλη τραπεζα.

batista wrote:
Βασικός κανόνας στην σύγκριση τιμών, είναι η σύγκριση ίδιων ακριβώς προϊόντων. Αλλιώς δεν μπορείς να βγάλεις συμπέρασμα,
..............................................................................................
είναι που χαλάει η μανέστρα όταν προσπαθείς να συγκρίνεις τιμές σε προιόντα που δεν είναι ακριβώς ίδια.

Ξαναλεω αυτό που εγραψα: "Καποια (λιγα) προιοντα υπαρχουν σε όλα τα sm, πχ. ο νεσκαφέ φραπε, αυτος οντως εχει ιδια τιμη παντου οποτε θα παιξουν οι κατά περιοδους εκπτωσεις-προσφορες" και "Για να συγκρινεις την ιδια μαρκα θα πρεπει και να υπαρχει".
Συνεπως δεν προσπαθησα να συγκρινω τιμες σε προϊοντα που δεν είναι ιδια.
Last Edit: 15 Jun 2019 21:40 by Stefan.
The administrator has disabled public write access.

Προθεσμιακές 16 Jun 2019 09:04 #147

  • batista
  • batista's Avatar
  • OFFLINE
  • Platinum Boarder
  • Posts: 7139
  • Thank you received: 2173
  • Karma: -23 (4)
Stefan wrote:
Φιλε μου προσπαθησε να παρακολουθεις τη συζητηση, ώστε να μη γινονται αχρειαστα ποστς.

Φίλε μου, είναι αστείο, αλλά και πολύ κουραστικό ταυτόχρονα να με κατηγορείς ότι δεν παρακολουθώ την συζήτηση.
Εσύ είσαι αυτός που δεν παρακολουθείς την συζήτηση ή στην καλύτερη διαβάζεις τις δημοσιεύσεις αποσπασματικά κρατώντας αυτό που νομίζεις ότι καλύπτει την λανθασμένη εντύπωση που έχεις.
Για παράδειγμα, η ερώτηση που επαναλαμβάνεις συνέχεια, δηλαδή το "Δεν ίσχυε πριν 1 χρόνο", είναι η ερώτηση που σου έκανα, αλλά πετσοκομένη τρελά.
Η πλήρης ερώτηση συνοδευόμενη από μια κρίσιμη επισήμανση ήταν:
batista wrote:
Δεν ισχύει τώρα; Δεν ίσχυε πριν από έναν μήνα; Δεν ίσχυε πριν 1 χρόνο;;; Τι ακριβώς;". Το πρώτο, το είπα και εγώ (δεν έχω ρωτήσει σήμερα αν ισχύει).

ακριβώς για να καλύψω όλες τις χρονικές αποστάσεις από το σήμερα και να καταλάβω ακριβώς τι εννοεί ο ποιητής (εσύ) με το "δεν ισχύει".
Δεν έχω LIVE ενημέρωση για τις προσφορές των τραπεζών και το 1,55% που ανάφερα βασίζεται αποκλειστικά και μόνο στο γεγονός (και το ξεκαθάρισα) ότι έκανα ανανέωση προθεσμιακής με αυτή ακριβώς την απόδοση λιγότερο από έναν μήνα πριν (πολύ πρόσφατα δηλαδή).

Και κάτι επίσης σημαντικό. Μην κάνετε (γενικώς) το λάθος, να μένετε στα δημοσιευμένα σε ότι ειδικά έχει να κάνει όχι με το επιτόκιο (στο οποίο έχουν δεμένα τα χέρια), αλλά σε παράλληλες παροχές (που ανεβάζουν την απόδοση). Κάντε τον κόπο να πάτε σε ένα κατάστημα με μια ζεστή επιταγή και τότε θα δείτε τις πραγματικές προσφορές. Και αν πετύχετε και κανέναν σοβαρό υπάλληλο που γνωρίζει (και έχει όρεξη να ασχοληθεί) με το πως θα βγάλει την μέγιστη απόδοση, ακόμα καλύτερα.

Stefan wrote:
Ξαναλεω αυτό που εγραψα: "Καποια (λιγα) προιοντα υπαρχουν σε όλα τα sm, πχ. ο νεσκαφέ φραπε, αυτος οντως εχει ιδια τιμη παντου οποτε θα παιξουν οι κατά περιοδους εκπτωσεις-προσφορες" και "Για να συγκρινεις την ιδια μαρκα θα πρεπει και να υπαρχει".
Συνεπως δεν προσπαθησα να συγκρινω τιμες σε προϊοντα που δεν είναι ιδια.

Αναγκαστικά θα ξαναγράψω και εγώ αυτό που ήδη έγραψα.

Αναφέρεις ...
Stefan wrote:
Σωστα, με την επισημανση οτι υπαρχει ένα sm που γενικα είναι φτηνοτερο, το lidl.

Εκεί λοιπόν προσπάθησα να εξηγήσω ότι δεν μπορούμε να μιλάμε για "γενικά φθηνότερο' ή "γενικά ακριβότερο" SM όταν δεν υπάρχει η δυνατότητα (για οποιονδήποτε λόγο) να συγκρίνουμε ταυτόσημα προϊόντα, με την πρόσθετη επισήμανση ότι στους λίγους επώνυμους κωδικούς που διαθέτει το Lidl συνήθως τα πράγματα είναι πολύ μοιρασμένα σε σχέση με το ποιος είναι φθηνότερος ή ακριβότερος.
Μέτρον άριστον
Last Edit: 16 Jun 2019 09:21 by batista.
The administrator has disabled public write access.

Προθεσμιακές 16 Jun 2019 12:44 #148

παρακαλώ batista ρώτησε την ερχόμενη εβδομάδα στην τράπεζα και πές μας σε παρακαλώ
είχα κάνει και εγώ τέτοια προεθσμιακή στις 31/1/2019 με καλύτερο επιτόκιο από αυτό που αναγραφόταν στο site της τράπεζας και καλύτερα ευρω επιστροφής

batista wrote:

Καλημέρα Βασίλη,

Τα Ευρώ επιστροφής που πήρα εγώ μέχρι και την τελευταία ανανέωση, πριν από περίπου έναν μήνα (και στα τρία προηγούμενα εξάμηνα), είναι πολύ περισσότερα από αυτά που εμφανίζει σήμερα το site τους για το ίδιο ποσό.
Επίσης, δεν θυμάμαι τι έγραφε το site τους όταν έκανα για πρώτη φορά την προθεσμιακή, πριν από ενάμιση χρόνο περίπου (με εξαμηνιαίες ανανεώσεις).
Αν δηλαδή και τότε έγραφε λιγότερα από αυτά που μου έδωσαν ή έγραφε τα ίδια με αυτά που μου έδωσαν.
Θεωρώ πολύ πιθανό να έριξαν πλέον την απόδοσή τους (ιδιαίτερα τα Ευρώ επιστροφής), ίσως και λόγω παραπόνων από τις άλλες συστημικές που δεν έφταναν ούτε κοντά σε αυτά που έδινε η Eurobank.
Όπως όμως έγραψα και σε άλλο post, θα ρωτήσω την άλλη εβδομάδα και θα ενημερώσω.
The administrator has disabled public write access.

Προθεσμιακές 16 Jun 2019 14:53 #149

  • sosimple
  • sosimple's Avatar
  • OFFLINE
  • Platinum Boarder
  • Posts: 626
  • Thank you received: 498
  • Karma: 56
Τα ρίξανε ολοι, τι το ψάχνετε.. Αφου ριξαν οι υπόλοιπες τα επιτοκια, τι περιμένατε, να μη ρίξει τα ευρω επιστροφής η Eurobank?

Μια ζωή για τα πανηγύρια ηταν η Eurobank. Οταν οι αλλοι δίνανε λεφτα αυτη μοιραζε "μπόνους" ή ευρω επιστροφής και τετοια για να ειναι κάπως ανταγωνιστικη προς τους υπολοιπους συστημικους. Καλα σε σχέση με μη συστημικους ετσι και αλλιως δεν υπήρχε σύγκριση.
Ουσιαστικά η Eurobank μάζευε κάποιες καταθέσεις οικογενιαρχων με καταθέσεις 50-150χ.
Γιατι παραπανω τι να τα κανεις και τα ευρω επιστροφής κλπ, ποσα να χαλάσεις στα σούπερ μαρκετ.
Οκ κάποιες περιόδους θα έφτανε οντως το 1,55 συνδιαστικα με ευρω επιστροφής.
Προσωπικά 1000 φορές 1,6 που δίνανε άλλες τοτε και τα έκανες οτι θες. Οκ δεν ηταν συστημικεε αυτές και?
Αλλα οκ γούστα ειναι αυτα.
Απο οσες τράπεζες εχω παει (σχεδον ολες) μακράν η χειρότερη τράπεζα σε εξυπηρέτηση. Με ξεραν και με το μικρο μου ονομα, χρονια μεγαλοπελάτης, και καποτε με τη χειροτερη γραφειοκρατία, που ουτε στο χειρότερο δημοσιο δεν μου εχει τυχει με φερανε 10 φορες για μια απλη ανανεωση χρεωστικης καρτας. Καθε φορα και αλλο χαρτι ζηταγανε. Μεχρι που τα πειρα στο κρανιο, εκλεισα το λογαριασμο και για σας, πηγα σε αλλη.
(Σε ολες τις αλλες δεδομενου οτι εχω 220χ+ μονο π@πες δε μου παιρνουν).
Last Edit: 16 Jun 2019 14:59 by sosimple.
The administrator has disabled public write access.

Προθεσμιακές 16 Jun 2019 17:19 #150

  • batista
  • batista's Avatar
  • OFFLINE
  • Platinum Boarder
  • Posts: 7139
  • Thank you received: 2173
  • Karma: -23 (4)
vassilis (Vassilis) wrote:
παρακαλώ batista ρώτησε την ερχόμενη εβδομάδα στην τράπεζα και πές μας σε παρακαλώ
είχα κάνει και εγώ τέτοια προεθσμιακή στις 31/1/2019 με καλύτερο επιτόκιο από αυτό που αναγραφόταν στο site της τράπεζας και καλύτερα ευρω επιστροφής

Είναι πολύ σημαντική, εφόσον θυμάσαι καλά, η παρατήρησή σου φίλε Βασίλη, το ότι δηλαδή πήρες περισσότερα Ευρώ επιστροφής (από τα διαφημιζόμενα στο site) σε προθεσμιακή που έκανες στην αρχή του χρόνου.
To ίδιο αναρωτήθηκα και εγώ σε προηγούμενο post, για την πρώτη φορά που πήρα το 1,55% (συνολικά), χωρίς όμως να μπορέσω να δω τι διαφήμιζε τότε η Eurobank.
Έχω δηλαδή την υποψία ότι το ίδιο συνέβη και στην δική μου περίπτωση, αλλά όχι την βεβαιότητα.
Τέλος πάντων. Θα ρωτήσω και θα επιστρέψω.
Μέτρον άριστον
The administrator has disabled public write access.

Προθεσμιακές 16 Jun 2019 17:50 #151

  • batista
  • batista's Avatar
  • OFFLINE
  • Platinum Boarder
  • Posts: 7139
  • Thank you received: 2173
  • Karma: -23 (4)
sosimple wrote:
Τα ρίξανε ολοι, τι το ψάχνετε.. Αφου ριξαν οι υπόλοιπες τα επιτοκια, τι περιμένατε, να μη ρίξει τα ευρω επιστροφής η Eurobank?

Μια ζωή για τα πανηγύρια ηταν η Eurobank. Οταν οι αλλοι δίνανε λεφτα αυτη μοιραζε "μπόνους" ή ευρω επιστροφής και τετοια για να ειναι κάπως ανταγωνιστικη προς τους υπολοιπους συστημικους. Καλα σε σχέση με μη συστημικους ετσι και αλλιως δεν υπήρχε σύγκριση.
Ουσιαστικά η Eurobank μάζευε κάποιες καταθέσεις οικογενιαρχων με καταθέσεις 50-150χ.
Γιατι παραπανω τι να τα κανεις και τα ευρω επιστροφής κλπ, ποσα να χαλάσεις στα σούπερ μαρκετ.
Οκ κάποιες περιόδους θα έφτανε οντως το 1,55 συνδιαστικα με ευρω επιστροφής.
Προσωπικά 1000 φορές 1,6 που δίνανε άλλες τοτε και τα έκανες οτι θες. Οκ δεν ηταν συστημικεε αυτές και?
Αλλα οκ γούστα ειναι αυτα.
Απο οσες τράπεζες εχω παει (σχεδον ολες) μακράν η χειρότερη τράπεζα σε εξυπηρέτηση. Με ξεραν και με το μικρο μου ονομα, χρονια μεγαλοπελάτης, και καποτε με τη χειροτερη γραφειοκρατία, που ουτε στο χειρότερο δημοσιο δεν μου εχει τυχει με φερανε 10 φορες για μια απλη ανανεωση χρεωστικης καρτας. Καθε φορα και αλλο χαρτι ζηταγανε. Μεχρι που τα πειρα στο κρανιο, εκλεισα το λογαριασμο και για σας, πηγα σε αλλη.
(Σε ολες τις αλλες δεδομενου οτι εχω 220χ+ μονο π@πες δε μου παιρνουν).


Πρώτα απ' όλα θα σου αναφέρω ότι οι απόψεις (με βάση τις εμπειρίες τους) διαφορετικών ανθρώπων με τις τράπεζες προσιδιάζουν σε σημαντικό βαθμό (ως προς την διαφορετικότητά τους) σε αυτές που έχουν, διαφορετικοί άνθρωποι, για μάρκες αυτοκινήτων.
Κάποιος δηλαδή πίνει νερό στο όνομα μιας μάρκας αυτοκινήτου και άλλος μετανιώνει την ώρα και την στιγμή που πήρε την συγκεκριμένη μάρκα. Όλα εξαρτώνται από την εμπειρία του καθενός.

Για την Eurobank θα σου πω ότι έχω ζήσει όλα τα ήδη των εμπειριών.
Από αγενείς ή άσχετους υπάλληλους, μέχρι ευγενέστατους και εξαιρετικά καταρτισμένους υπαλλήλους. Και νομίζω ότι το έχουμε καταλάβει πολλοί, ότι και σε ότι αφορά στις τράπεζες (και όχι μόνο), η εντύπωση που διαμορφώνεις, εξαρτάται σε πολύ μεγάλο βαθμό, από τον υπάλληλο με τον οποίο θα συνεργαστείς.
Αυτό το κατάλαβα, μεταξύ πολλών άλλων περιπτώσεων, την πρώτη φορά που πήρα αυτό το περιβόητο 1,55% από έναν υπάλληλο ΓΑΤΟ (του Personal Banking), την ίδια στιγμή που σε άλλα καταστήματα της ίδιας τράπεζας μου έλεγαν άλλα λόγια ν' αγαπιόμαστε.
Είχα την εντύπωση, κυριολεκτικά, ότι πήγα σε διαφορετικές τράπεζες :P .
Στο θέμα τώρα της απόδοσης, η Eurobank τον τελευταίο χρόνο δίνει (έστω και με συνδυαστικό τρόπο) μακράν την καλύτερη απόδοση σε σχέση με τις άλλες συστημικές και πίστεψέ με, έχω σχετικά δεδομένα για όλες τις συστημικές τράπεζες, γατί έχω περάσει από όλες.
Να ξεκαθαρίσω επίσης, ότι δεν έχω κανένα θέμα με τις μη συστημικές (π.χ. Attica) και έχω (και τώρα) προθεσμιακή στην Attica (με το 1,6 μέχρι τώρα). Υπάρχει όμως και το θέμα της στοιχειώδους διασποράς, άρα πρέπει να έχεις τουλάχιστον δύο ... προορισμούς.

Επίσης, δεν καταλαβαίνω την αναφορά σου σε σχέση με τα Ευρώ επιστροφής σε σούπερ μάρκετ. Το σούπερ μάρκετ είναι το μέρος όπου χαλάει, ο περισσότερος κόσμος, τα περισσότερα χρήματα.
Άρα Ευρώ επιστροφής για σούπερ μάρκετ είναι (ουσιαστικά) μετρητά. Σίγουρα θα τα εξαργυρώσεις κάποια στιγμή, χωρίς να ζοριστείς.
Μέτρον άριστον
Last Edit: 16 Jun 2019 18:06 by batista.
The administrator has disabled public write access.

Προθεσμιακές 16 Jun 2019 18:23 #152

  • sosimple
  • sosimple's Avatar
  • OFFLINE
  • Platinum Boarder
  • Posts: 626
  • Thank you received: 498
  • Karma: 56
batista wrote:

Πρώτα απ' όλα θα σου αναφέρω ότι οι απόψεις (με βάση τις εμπειρίες τους) διαφορετικών ανθρώπων με τις τράπεζες προσιδιάζουν σε σημαντικό βαθμό (ως προς την διαφορετικότητά τους) σε αυτές που έχουν, διαφορετικοί άνθρωποι, για μάρκες αυτοκινήτων.
Κάποιος δηλαδή πίνει νερό στο όνομα μιας μάρκας αυτοκινήτου και άλλος μετανιώνει την ώρα και την στιγμή που πήρε την συγκεκριμένη μάρκα. Όλα εξαρτώνται από την εμπειρία του καθενός.

Για την Eurobank θα σου πω ότι έχω ζήσει όλα τα ήδη των εμπειριών.
Από αγενείς ή άσχετους υπάλληλους, μέχρι ευγενέστατους και εξαιρετικά καταρτισμένους υπαλλήλους. Και νομίζω ότι το έχουμε καταλάβει πολλοί, ότι και σε ότι αφορά στις τράπεζες (και όχι μόνο), η εντύπωση που διαμορφώνεις, εξαρτάται σε πολύ μεγάλο βαθμό, από τον υπάλληλο με τον οποίο θα συνεργαστείς.
Αυτό το κατάλαβα, μεταξύ πολλών άλλων περιπτώσεων, την πρώτη φορά που πήρα αυτό το περιβόητο 1,55% από έναν υπάλληλο ΓΑΤΟ (του Personal Banking), την ίδια στιγμή που σε άλλα καταστήματα της ίδιας τράπεζας μου έλεγαν άλλα λόγια ν' αγαπιόμαστε.
Είχα την εντύπωση, κυριολεκτικά, ότι πήγα σε διαφορετικές τράπεζες :P .
Στο θέμα τώρα της απόδοσης, η Eurobank τον τελευταίο χρόνο δίνει (έστω και με συνδυαστικό τρόπο) μακράν την καλύτερη απόδοση σε σχέση με τις άλλες συστημικές και πίστεψέ με, έχω σχετικά δεδομένα για όλες τις συστημικές τράπεζες, γατί έχω περάσει από όλες.
Να ξεκαθαρίσω επίσης, ότι δεν έχω κανένα θέμα με τις μη συστημικές (π.χ. Attica) και έχω (και τώρα) προθεσμιακή στην Attica (με το 1,6 μέχρι τώρα). Υπάρχει όμως και το θέμα της στοιχειώδους διασποράς, άρα πρέπει να έχεις τουλάχιστον δύο ... προορισμούς.

Επίσης, δεν καταλαβαίνω την αναφορά σου σε σχέση με τα Ευρώ επιστροφής σε σούπερ μάρκετ. Το σούπερ μάρκετ είναι το μέρος όπου χαλάει, ο περισσότερος κόσμος, τα περισσότερα χρήματα.
Άρα Ευρώ επιστροφής για σούπερ μάρκετ είναι (ουσιαστικά) μετρητά. Σίγουρα θα τα εξαργυρώσεις κάποια στιγμή, χωρίς να ζοριστείς.
Ετσι ειναι, λογικα επεσα σε εντελως μ@λ@κα υπαλληλο. Εχω και φιλους διευθυντες στη eurobank (σπουδαζαμε μαζι την ιδια σχολη) που ειναι μια χαρα παιδια.
Απλα ειχα αυτη την εμπειρια. Θα μπορουσε να ειχε συμβει και αλλου. Παντως εκει συνεβηκε. Εντελως τυχαιο δεν ειναι. Προσελαβε παρα πολλους παντελως ασχετους με το αντικειμενο, για να δωσει χαμηλοτερους μισθους. Αν και δεν ειναι παλι η μονη τραπεζα που το εκανε. Η συγκεκρημενη υπαλληλος, καθολου τυχαια, τετοια ειναι. Αμορφωτη που καποιος γνωστος την εχωσε να τη βοηθησει.
Φιλος μου που το συζηταγαμε, αρχισε να μου λεει παρομοια εμπειρια για την ιδια τραπεζα (σε αλλη πολη). Μαλιστα αυτος εστειλε και επιστολη διαμαρτυριας στα κεντρικα. Οπου λιγο πολυ του ειπαν εχετε δικιο, με πολιτικο βυσμα προσεληφθη η συγκεκιμενη.. (αλλη οχι η ιδια που λεω εγω).
Συμπτωση επαναλαμβανωμενη.. Παρολα αυτα χρησιμοποιω το ebanking της συγκεκριμενης τραπεζας. Οσο δεν εχεις επαφη με υπαλληλους της, ειναι μια χαρα.
Last Edit: 16 Jun 2019 18:27 by sosimple.
The administrator has disabled public write access.
The following user(s) said Thank You: batista, γιώργης (yorgi)

Προθεσμιακές 16 Jun 2019 22:28 #153

να προσθέσω ότι είχε γίνει τότε συζήτηση εδω στον tsig για αυτήν την διαφορα΄- δεν θυμάμαι σε πιό θέμα
επίσης, αυτό που εκανα ήταν για νέα μετρητα στην Τράπεζα
να πώ επίσης ότι κάποια φορά πήρα και εγώ στην Eurobank 1.55% για 6-μηνο αλλά όταν τέλειωσε το εξάμηνο (έχεικαιρό) μου είπαν ότι δεν μπορούν να μου ξανα-δώσουν αυτό το επιτόκιο
εχω παρατηρήσει και εγώ ότι τα προσφερόμενα προϊόντα εξαρτώνται από τον υπάλληλο που μιλάς - επιβεβαιώθηκα με αυτά που λέτε

batista wrote:
Είναι πολύ σημαντική, εφόσον θυμάσαι καλά, η παρατήρησή σου φίλε Βασίλη, το ότι δηλαδή πήρες περισσότερα Ευρώ επιστροφής (από τα διαφημιζόμενα στο site) σε προθεσμιακή που έκανες στην αρχή του χρόνου.
To ίδιο αναρωτήθηκα και εγώ σε προηγούμενο post, για την πρώτη φορά που πήρα το 1,55% (συνολικά), χωρίς όμως να μπορέσω να δω τι διαφήμιζε τότε η Eurobank.
Έχω δηλαδή την υποψία ότι το ίδιο συνέβη και στην δική μου περίπτωση, αλλά όχι την βεβαιότητα.
Τέλος πάντων. Θα ρωτήσω και θα επιστρέψω.
The administrator has disabled public write access.
Time to create page: 0.101 seconds