Welcome, Guest
Username: Password: Remember me
Προσφερόμενα επιτόκια, προτάσεις τραπεζικών προϊόντων και ανάλυση αυτών

TOPIC: Προθεσμιακές

Προθεσμιακές 17 Jun 2019 04:54 #154

  • sonik
  • sonik's Avatar
  • OFFLINE
  • Platinum Boarder
  • Posts: 1313
  • Thank you received: 310
  • Karma: 1
sosimple

τι σκεφτεσαι να κανεις αν η αττικα δωσει το επιτοκιο που εχει πεσει τωρα στην επομενη ανανεωση της προθεσμιακης?
ειναι στο 1.40 τωρα. και αυτο για νεα κεφαλαια...
μιλωντας με ενα φιλο που πηγε να ανανεωσει και δεν του εδωσαν το 1.4 γιατι αφορουσε παλιο κεφαλαιο που το ειχε κλεισει με 1.6 δεν ιδρωσε το αυτι τους.τα σηκωσε ολα και εφυγε..ουτε καν ο διευθυντης δεν ενδιαφερθηκε.μιλαμε για ποσο γυρω στα 250Κ.

παντως αυτη η αττικα ειναι λιγο μπουρδελο...δεν ετυχε ποτε να μπλεξω με τη συγκεκριμενη τραπεζα γιατι παλια μια φορα που πηγα μου θυμισε μπακαλικο πολυτελειας αλλα απο φιλους τωρα ακουω διαφορα προβληματα γραφειοκρατικα που σε ταλαιπωρουν.τωρα θα μου μπεις ειναι αναλογα και το καταστημα.ε αυτη η πολιτικη τους την κανει ακομη χειροτερη για μενα. ή τηρειται κοινη τραπεζικη πολιτικη ή ας την κλεισουν.τι ειναι μαγαζι με ρουχα να κανεις παζαρι την τιμη?
Last Edit: 17 Jun 2019 04:56 by sonik.
The administrator has disabled public write access.

Προθεσμιακές 17 Jun 2019 08:22 #155

  • JMT
  • JMT's Avatar
  • OFFLINE
  • Platinum Boarder
  • Posts: 380
  • Thank you received: 155

  • Karma: 10 (-2)
sonik wrote:
sosimple

τι σκεφτεσαι να κανεις αν η αττικα δωσει το επιτοκιο που εχει πεσει τωρα στην επομενη ανανεωση της προθεσμιακης?
ειναι στο 1.40 τωρα. και αυτο για νεα κεφαλαια...
μιλωντας με ενα φιλο που πηγε να ανανεωσει και δεν του εδωσαν το 1.4 γιατι αφορουσε παλιο κεφαλαιο που το ειχε κλεισει με 1.6 δεν ιδρωσε το αυτι τους.τα σηκωσε ολα και εφυγε..ουτε καν ο διευθυντης δεν ενδιαφερθηκε.μιλαμε για ποσο γυρω στα 250Κ.

παντως αυτη η αττικα ειναι λιγο μπουρδελο...δεν ετυχε ποτε να μπλεξω με τη συγκεκριμενη τραπεζα γιατι παλια μια φορα που πηγα μου θυμισε μπακαλικο πολυτελειας αλλα απο φιλους τωρα ακουω διαφορα προβληματα γραφειοκρατικα που σε ταλαιπωρουν.τωρα θα μου μπεις ειναι αναλογα και το καταστημα.ε αυτη η πολιτικη τους την κανει ακομη χειροτερη για μενα. ή τηρειται κοινη τραπεζικη πολιτικη ή ας την κλεισουν.τι ειναι μαγαζι με ρουχα να κανεις παζαρι την τιμη?
φίλε μου η Αττικής ανανεώνει τις προθεσμιακες με τα επιτόκια του πίνακα. Ο φίλος σου που δεν του έδωσαν το 1,40 πρέπει να μη σου είπε όλη την αλήθεια. Επίσης η Αττικής ανανεώνει και τηλεφωνικά τις προθεσμιακες μετά από τηλεφωνική επικοινωνία που κάνει η ίδια στο πελάτη της. Η προσωπική μου συνεργασία μέχρι σήμερα είναι η καλύτερη από όλες τις τράπεζες που έχω συνεργαστεί. Αν ξέρεις τα βασικά που ζητούν όλες οι τράπεζες, οι χρόνοι εξυπηρέτησης είναι οι μικρότεροι που μπορεί να έχει ένας πελάτης κυρίως λόγω έλλειψης πολλών πελατών.
The administrator has disabled public write access.

Προθεσμιακές 17 Jun 2019 11:07 #156

  • sosimple
  • sosimple's Avatar
  • NOW ONLINE
  • Platinum Boarder
  • Posts: 612
  • Thank you received: 491
  • Karma: 55
JMT wrote:
φίλε μου η Αττικής ανανεώνει τις προθεσμιακες με τα επιτόκια του πίνακα. Ο φίλος σου που δεν του έδωσαν το 1,40 πρέπει να μη σου είπε όλη την αλήθεια. Επίσης η Αττικής ανανεώνει και τηλεφωνικά τις προθεσμιακες μετά από τηλεφωνική επικοινωνία που κάνει η ίδια στο πελάτη της. Η προσωπική μου συνεργασία μέχρι σήμερα είναι η καλύτερη από όλες τις τράπεζες που έχω συνεργαστεί. Αν ξέρεις τα βασικά που ζητούν όλες οι τράπεζες, οι χρόνοι εξυπηρέτησης είναι οι μικρότεροι που μπορεί να έχει ένας πελάτης κυρίως λόγω έλλειψης πολλών πελατών.
Δεν είναι στάνταρ η πολιτική καμιας τραπεζας. Αναλογως τον υπάλληλο, τη μερα κλπ μπορει να δωσει ιδιο επιτόκιο με νεα κεφάλαια στην ανανεωση μπορεί και όχι. Και μενα μου εχει τυχει να μη μου το δωσουν και να φυγω. Στο 80% μετα απο παζαρια μεχρι τελους, φεύγοντας δηλαδή, το έπαιρνα πάντως.
@JMT πραγματικά δεν ξερω. Η λογική λεει οτι πας σε οποια τραπεζα δινει το μεγαλύτερο επιτοκιο. Αν δεν το δίνει η Αττική πας σε αλλη.
Μονο που πλεον εχουν ξεφτιλιστει τοσο τα επιτόκια που ολοι το ψάχνουμε μηπως επενδύσουμε σε κατι αλλο. Για την ωρα δεν εχω βρει εναλλακτική. Προσωπικά για κανα 6μηνο ακόμα παιρνω το 1.6 στην επαρχιακη που τα εχω. Αν δε μου δώσουν 1.4 στη ληξη, που δίνει η Αττικής (αν το δίνει ακομα τοτε) θα τα παω στην Αττικής.
The administrator has disabled public write access.

Προθεσμιακές 17 Jun 2019 13:56 #157

Sosimple

Το 1,4 απο που πηγάζει ; Εγω εχω 1,6 και τον αλλον μηνα λήγει , και απο οτι ειδα στο σιτε τους εχει πλεον 1,1 , μεικτά μιλαω παντα! Και δεν ξερω τι να κανω! Να στραφώ σε επένδυση με συνδυασμό σε α/κ οπως της πειραιως μέγας που μπορει να φτάσει απο 1,5-2
The administrator has disabled public write access.

Προθεσμιακές 17 Jun 2019 14:29 #158

  • sosimple
  • sosimple's Avatar
  • NOW ONLINE
  • Platinum Boarder
  • Posts: 612
  • Thank you received: 491
  • Karma: 55
PANAGIOTIS (panagiotis3) wrote:
Sosimple

Το 1,4 απο που πηγάζει ; Εγω εχω 1,6 και τον αλλον μηνα λήγει , και απο οτι ειδα στο σιτε τους εχει πλεον 1,1 , μεικτά μιλαω παντα! Και δεν ξερω τι να κανω! Να στραφώ σε επένδυση με συνδυασμό σε α/κ οπως της πειραιως μέγας που μπορει να φτάσει απο 1,5-2
Βασικά είχα δει τα επιτόκια στην κεντρικη σελιδα του φόρουμ όπου λεει 1.4 για εξαμηνη και δεν το έψαξα παραπέρα, το θεωρησα δεδομένο οτι υπαρχει. Παταω βέβαια στο link, και τα γραφει περιεργα, οπότε δεν ξέρω αν οντως ισχύει ακομα.
www.atticabank.gr/el/individuals/deposit...attica-double-profit
Γιατι εδω, δείχνει μεν 1.4% για πανω απο 80χ, αλλα 1.1% για κατω. Και αν το καταλαβαίνω καλα (θελει ερώτηση στην τράπεζα), τοτε δεν ισχυει οντως.
Αν ισχυει για όλο το ποσο το 1.4 τοτε ειμαστε οκ εφόσον εχεις 80χ και πανω. Αν δεν εχεις, προφανώς δεν μπορείς να πάρεις αυτο το επιτόκιο.
Αν ομως, όπως λεει η λογική (συνηθως ετσι ειναι) παει κλιμακωτά, δηλ :
Αν εχεις 100χ τα πρώτα 80χ τοκιζονται με 1.1, και τα υπολοιπα 20χ με 1.4, προφανώς τοτε εχουν αλλαξει τα επιτόκια και θα πρέπει να γινει update στον πινακα.
Μονο ο tsig μπορει να μας διαφωτίσει αν ξέρει ή εαν και οταν μαθει. Ή κάποιος αλλος που να πηγε πολυ προσφατα.
Στον ιδιο προβληματισμό θα έρθουμε ολοι πολυ σύντομα καθως τα επιτόκια συνθλιβονται..
Πολλοι γράφουν διαφορά σε εναλλακτικες επενδύσεις αλλα η ουσία ειναι οτι κανεις δεν εχει προτείνει πραγματικά κατι να αξιζει.

Η τράπεζα χανιων δινει 1.4 για >100χ.
www.chaniabank.gr/el/the-group/tools/int...s/time-deposits.aspx

Οποιος είναι κοντα εκει μπορεί να τα παει. Όποιος δεν είναι, μπορει να χρησιμοποιήσει την πληροφορία ως διαπραγμάτευτικο οπλο για καλύτερο επιτοκιο στην νυν.
Πες έχω εξοχικό στα Χανιά και αν δεν πλησιασετε εστω αυτο το επιτόκιο παω εκει. Αν το κάνουν οκ. Αν δεν το κανουν παρτα και πηγαίνε τα σε αλλη με το αμεσως καλύτερο επιτόκιο. Θα αλλάξεις και τράπεζα και στην επόμενη θα μπορεις να επιστρέψεις ως νεα κεφάλαια, παίρνοντας μεγαλύτερο επιτοκιο τοτε. Αν τα κρατήσεις στην ιδια με χαμηλο επιτοκιο, θα πάρεις ακομα λιγοτερο σε νεα ανανεωση..
Αν δεν εισαι αποφασισμένος να φυγεις, παίρνοντας ακομα μικρότερο επιτόκιο σε αυτη την περίπτωση, δε θα σου δώσουν το 1.4
Μονο οταν πας να φυγεις οντως, σου κόψουν και την επιταγή μπορει να βαρεσει το τηλέφωνο και να το πάρεις..
Μου εχει συμβεί πολλες φορες. Κάποιες οχι και εφυγα.
Last Edit: 17 Jun 2019 14:48 by sosimple.
The administrator has disabled public write access.

Προθεσμιακές 17 Jun 2019 14:48 #159

  • JMT
  • JMT's Avatar
  • OFFLINE
  • Platinum Boarder
  • Posts: 380
  • Thank you received: 155

  • Karma: 10 (-2)
sosimple wrote:
Βασικά είχα δει τα επιτόκια στην κεντρικη σελιδα του φόρουμ όπου λεει 1.4 για εξαμηνη και δεν το έψαξα παραπέρα, το θεωρησα δεδομένο οτι υπαρχει. Παταω βέβαια στο link, και τα γραφει περιεργα, οπότε δεν ξέρω αν οντως ισχύει ακομα.
www.atticabank.gr/el/individuals/deposit...attica-double-profit
Γιατι εδω, δείχνει μεν 1.4% για πανω απο 80χ, αλλα 1.1% για κατω. Και αν το καταλαβαίνω καλα (θελει ερώτηση στην τράπεζα), τοτε δεν ισχυει οντως.
Αν ισχυει για όλο το ποσο το 1.4 τοτε ειμαστε οκ εφόσον εχεις 80χ και πανω. Αν δεν εχεις, προφανώς δεν μπορείς να πάρεις αυτο το επιτόκιο.
Αν ομως, όπως λεει η λογική (συνηθως ετσι ειναι) παει κλιμακωτά, δηλ :
Αν εχεις 100χ τα πρώτα 80χ τοκιζονται με 1.1, και τα υπολοιπα 20χ με 1.4, προφανώς τοτε εχουν αλλαξει τα επιτόκια και θα πρέπει να γινει update στον πινακα.
Μονο ο tsig μπορει να μας διαφωτίσει αν ξέρει ή εαν και οταν μαθει. Ή κάποιος αλλος που να πηγε πολυ προσφατα.
Στον ιδιο προβληματισμό θα έρθουμε ολοι πολυ σύντομα καθως τα επιτόκια συνθλιβονται..
Πολλοι γράφουν διαφορά σε εναλλακτικες επενδύσεις αλλα η ουσία ειναι οτι κανεις δεν εχει προτείνει πραγματικά κατι να αξιζει.
φίλε μου όταν λέει επιτόκιο για +80.000 εννοεί για ολόκληρο το ποσό. Αν το ποσό είναι 81.000 τότε αφορά και στις 81.000 και όχι κλιμάκωση. Αυτό σε όλες τις τράπεζες. Η Αττικής λοιπόν έχει σήμερα 1.4 % για πόσα +80.000 και δεν δίνει ειδικές τιμές (dealing room). Ειδικές τιμές δεν δίνουν όλες πλέον οι Τράπεζες (χωρίς να ξέρω για τις Κρητικές).
The administrator has disabled public write access.

Προθεσμιακές 17 Jun 2019 14:56 #160

  • sosimple
  • sosimple's Avatar
  • NOW ONLINE
  • Platinum Boarder
  • Posts: 612
  • Thank you received: 491
  • Karma: 55
JMT wrote:
φίλε μου όταν λέει επιτόκιο για +80.000 εννοεί για ολόκληρο το ποσό. Αν το ποσό είναι 81.000 τότε αφορά και στις 81.000 και όχι κλιμάκωση. Αυτό σε όλες τις τράπεζες. Η Αττικής λοιπόν έχει σήμερα 1.4 % για πόσα +80.000 και δεν δίνει ειδικές τιμές (dealing room). Ειδικές τιμές δεν δίνουν όλες πλέον οι Τράπεζες (χωρίς να ξέρω για τις Κρητικές).
Αν το ξερεις οκ.
Στάνταρ παντως δεν είναι αυτο. Για να πω μια, στην τράπεζα Κύπρου όταν υπηρχε, όπου εγραφε τετοια ηταν πάντα κλιμακωτα, δεν το εδινε σε ολο το ποσο. Το ιδιο για 3-4 αλλες τραπεζες που θυμαμαι. Δεν υπάρχει καμία απο αυτες πλέον.
The administrator has disabled public write access.

Προθεσμιακές 17 Jun 2019 15:19 #161

  • Stefan
  • Stefan's Avatar
  • OFFLINE
  • Platinum Boarder
  • Posts: 642
  • Thank you received: 189
  • Karma: -23
batista wrote:

Φίλε μου, είναι αστείο, αλλά και πολύ κουραστικό ταυτόχρονα να με κατηγορείς ότι δεν παρακολουθώ την συζήτηση.
Εσύ είσαι αυτός που δεν παρακολουθείς την συζήτηση ή στην καλύτερη διαβάζεις τις δημοσιεύσεις αποσπασματικά κρατώντας αυτό που νομίζεις ότι καλύπτει την λανθασμένη εντύπωση που έχεις.
Για παράδειγμα, η ερώτηση που επαναλαμβάνεις συνέχεια, δηλαδή το "Δεν ίσχυε πριν 1 χρόνο", είναι η ερώτηση που σου έκανα, αλλά πετσοκομένη τρελά.
Η πλήρης ερώτηση συνοδευόμενη από μια κρίσιμη επισήμανση ήταν:
batista έγραψε:
Δεν ισχύει τώρα; Δεν ίσχυε πριν από έναν μήνα; Δεν ίσχυε πριν 1 χρόνο;;; Τι ακριβώς;". Το πρώτο, το είπα και εγώ (δεν έχω ρωτήσει σήμερα αν ισχύει).

ακριβώς για να καλύψω όλες τις χρονικές αποστάσεις από το σήμερα και να καταλάβω ακριβώς τι εννοεί ο ποιητής (εσύ) με το "δεν ισχύει".

Προσπαθεις με πολύ μπλαμπλα να αλλαξεις τα δεδομενα, ρωτησες αναμεσα σε αλλα αν ίσχυε πριν 1 χρόνο, και σου απαντησα οτι μιλαμε για τωρα, όχι για πριν χρονο.
Αυτό ειναι ολο και δε χρειαζεται να πλατυαζεις με σαλτσες.

batista wrote:
Εκεί λοιπόν προσπάθησα να εξηγήσω ότι δεν μπορούμε να μιλάμε για "γενικά φθηνότερο' ή "γενικά ακριβότερο" SM όταν δεν υπάρχει η δυνατότητα (για οποιονδήποτε λόγο) να συγκρίνουμε ταυτόσημα προϊόντα, με την πρόσθετη επισήμανση ότι στους λίγους επώνυμους κωδικούς που διαθέτει το Lidl συνήθως τα πράγματα είναι πολύ μοιρασμένα σε σχέση με το ποιος είναι φθηνότερος ή ακριβότερος.

Βαζεις το quote οπου λεω αυτο ακριβως, ότι είναι ΓΕΝΙΚΑ φτηνοτερο, όχι ειδικα. Δηλαδη όχι σε συγκριση με συγκεκριμενες μαρκες.
Οποιος θελει λοιπον πχ. να αγορασει φτηνοτερο φρεσκο ψαρι ή κρεας ασχετως μαρκας θα παρει απ το Λιντλ γιατι τα εχει σχεδον μιση τιμη απο τα αλλα sm.
Last Edit: 17 Jun 2019 15:20 by Stefan.
The administrator has disabled public write access.

Προθεσμιακές 17 Jun 2019 15:20 #162

  • CV
  • CV's Avatar
  • OFFLINE
  • Platinum Boarder
  • Posts: 1015
  • Thank you received: 764
  • Karma: 9
PANAGIOTIS (panagiotis3) wrote:
Sosimple

Το 1,4 απο που πηγάζει ; Εγω εχω 1,6 και τον αλλον μηνα λήγει , και απο οτι ειδα στο σιτε τους εχει πλεον 1,1 , μεικτά μιλαω παντα! Και δεν ξερω τι να κανω! Να στραφώ σε επένδυση με συνδυασμό σε α/κ οπως της πειραιως μέγας που μπορει να φτάσει απο 1,5-2

Το κοιταξα. Πειραιως Μεγας.

Επιτοκια εδω.

Εστω οτι πας και κανεις 12μηνη με ομολογιακο Α/Κ, που θεωρητικα ειναι πιο ασφαλες, ΠΚ 50%-ΑΚ 50% που σου δινουν επιτοκιο 1.5%. Εστω οτι επιλεγεις με διεθνη κρατικα αμολογα, που θεωρητικα παλι, ειναι πιο ασφαλες απο τα Ελληνικα ομολογα.

Βλεπεις απο το προσπεκτους με τις βασικες πληροφοριες οτι:
Προμήθεια διάθεσης 2,00%
Προμήθεια εξαγοράς 2,00%
Τρέχουσες επιβαρύνσεις 1,54%

Εστω σου λεω εγω οτι δεν θα σε χρεωσουνε προμηθεια διάθεσης και εξαγοράς. Δεν το γνωριζω, αλλα εστω. Το 1.54% το ετος ομως θα το πληρωσεις, δεν γινεται να το γλιτωσεις.
Αρα στο 50% των χρηματων που εχεις βαλει σε Προθεσμιακη, σου δινουν 1.5% και στο αλλο που εχεις βαλει σε ΑΚ σου παιρνουν 1.54%.
Αν σε χρεωσουν και τις προμηθειες, τοτε απο την ΠΚ παιρνεις 1.5% και απο το ΑΚ σου παιρνουν 5.54%. :laugh:

Αντιλαμβανεσαι οτι αυτα τα προϊοντα κοροϊδευουν τον κοσμο?

Υ.Γ. Στα ανωτερω δεν συμπεριλαμβανω τον κινδυνο διακυμανσης τιμης του ΑΚ. Πας και κανεις προθεσμιακη να παρεις 1.5% και το ΑΚ μπορει να παει συν-πλην 20% στο ετος.
The administrator has disabled public write access.
The following user(s) said Thank You: sosimple, γιώργης (yorgi)
Time to create page: 0.075 seconds