Welcome, Guest
Username: Password: Remember me
Προσφερόμενα επιτόκια, προτάσεις τραπεζικών προϊόντων και ανάλυση αυτών

TOPIC: Προθεσμιακές

Προθεσμιακές 04 Apr 2019 00:40 #28

  • sonik
  • sonik's Avatar
  • OFFLINE
  • Platinum Boarder
  • Posts: 1313
  • Thank you received: 310
  • Karma: 1
μια προσωπικη μου αποψη μετα απο ερευνα προσωπικη.
θεωρω πως την επομενη διετια τα επιτοκια καταθεσεων απο αυτα που τωρα θεωρουνται τα καλυτερα και τα πιο υψηλα θα πεσουν στα επιπεδα του 0.30-0,40%..πχ της αττικα που τωρα εχει 1,6% θα πεσει στο 0.4%.
γενικα τα επιτοκια καταθεσεων θα εξαφανιστουν.η κατασταση ειναι οριστικη και μη αναστρεψιμη.

επειδη μερικοι πιστευουν και τρεφουν ελπιδες πως τα επιτοκια θα ανεβουν σε επιπεδα του 2010 πχ.αποκλειεται τους απαντω.
The administrator has disabled public write access.

Προθεσμιακές 04 Apr 2019 07:13 #29

  • gus (gus326)
  • gus (gus326)'s Avatar
  • OFFLINE
  • Platinum Boarder
  • Posts: 1780
  • Thank you received: 692
  • Karma: 35
sonik wrote:
μια προσωπικη μου αποψη μετα απο ερευνα προσωπικη.
θεωρω πως την επομενη διετια τα επιτοκια καταθεσεων απο αυτα που τωρα θεωρουνται τα καλυτερα και τα πιο υψηλα θα πεσουν στα επιπεδα του 0.30-0,40%..πχ της αττικα που τωρα εχει 1,6% θα πεσει στο 0.4%.
γενικα τα επιτοκια καταθεσεων θα εξαφανιστουν.η κατασταση ειναι οριστικη και μη αναστρεψιμη.

επειδη μερικοι πιστευουν και τρεφουν ελπιδες πως τα επιτοκια θα ανεβουν σε επιπεδα του 2010 πχ.αποκλειεται τους απαντω.

Συμφωνώ. Έτσι βέβαια θα εξαφανιστούν όσοι έχουν αφήσει σοβαρά ποσά για άλλες πολιτείες με αποτέλεσμα το κλείσιμο η συγχώνευση των 4 τραπεζών σε 2.
The administrator has disabled public write access.

Προθεσμιακές 04 Apr 2019 10:24 #30

  • CV
  • CV's Avatar
  • OFFLINE
  • Platinum Boarder
  • Posts: 1015
  • Thank you received: 764
  • Karma: 9
Για το ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ - ΑΡΗΣ καμιά πρόβλεψη?
The administrator has disabled public write access.
The following user(s) said Thank You: γιώργης (yorgi)

Προθεσμιακές 04 Apr 2019 10:33 #31

  • sosimple
  • sosimple's Avatar
  • NOW ONLINE
  • Platinum Boarder
  • Posts: 611
  • Thank you received: 491
  • Karma: 55
sonik wrote:
μια προσωπικη μου αποψη μετα απο ερευνα προσωπικη.
θεωρω πως την επομενη διετια τα επιτοκια καταθεσεων απο αυτα που τωρα θεωρουνται τα καλυτερα και τα πιο υψηλα θα πεσουν στα επιπεδα του 0.30-0,40%..πχ της αττικα που τωρα εχει 1,6% θα πεσει στο 0.4%.
γενικα τα επιτοκια καταθεσεων θα εξαφανιστουν.η κατασταση ειναι οριστικη και μη αναστρεψιμη.

επειδη μερικοι πιστευουν και τρεφουν ελπιδες πως τα επιτοκια θα ανεβουν σε επιπεδα του 2010 πχ.αποκλειεται τους απαντω.
Αν αναφέρεσαι σε εμένα, επειδή οντως εχω γραψει οτι μπορει να μείνουν πάνω κάτω σταθερά των μη συστημικων, περισσότερο το ελπίζω.. Οσο πέφτουν τα επιτοκια με τα οποια δανειζεται η Ελλάδα, θα επηρεασουν και τα εμπορικά επιτοκια που παίρνουμε εμείς.
Τα παντα ειναι πιθανά, δύσκολο να προβλεψεις. Αν και πιστευω/ελπιζω οτι δε θα πανε στα επίπεδα που λες για μεγάλα ποσα ανω των 200χ και μικρές μη συστημικες τράπεζες. Πιστευω 1% θα το παιρνεις σε αυτες τις συνθηκες στη 2ετια, χωρίς να αποκλείω και αυτο που λες ομως.. Μια πτώση και εγω τη θεωρώ το πιθανότερο σενάριο πλεον.
Για να ανεβουν σε επιπεδα 2010 πολυ αργοτερα και αν. Μετα απο 10-20 χρονια οπως παει η Ευρωπη.
Γενικα το φαινομενο να προβλεψεις μακροχρονια τα επιτοκια ειναι χαοτικο επομενως οπως γραφει και ο CV θα επρεπε να εχεις "κληρονομικο χαρισμα", οποτε θα τα βγαζαμε απ το στοιχημα..
Last Edit: 04 Apr 2019 10:35 by sosimple.
The administrator has disabled public write access.

Προθεσμιακές 04 Apr 2019 11:35 #32

  • gus (gus326)
  • gus (gus326)'s Avatar
  • OFFLINE
  • Platinum Boarder
  • Posts: 1780
  • Thank you received: 692
  • Karma: 35
CV wrote:
Για το ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ - ΑΡΗΣ καμιά πρόβλεψη?

13-9
The administrator has disabled public write access.

Προθεσμιακές 04 Apr 2019 12:18 #33

  • sonik
  • sonik's Avatar
  • OFFLINE
  • Platinum Boarder
  • Posts: 1313
  • Thank you received: 310
  • Karma: 1
sosimple οχι δεν εννοω προσωπικα εσενα.η συγκεκριμενη ελπιδα-προσδοκια-πεποιθηση ηταν και ειναι πολλων σκεψη.μεχρι πριν απο εναμιση ετος το πιστευα και εγω για να ειμαι ειλικρινης οτι θα παρεμεναν εστω σταθερα τα επιτοκια καταθεσεων.αλλα η κατρακυλα θα συνεχιστει και σχετικα γρηγορα πιστευω.σε βαθος 5ετιας πιστευω δεν θα ξεπερνουν σε οποιαδηποτε τραπεζικο ιδρυμα το 0,2% ακομη και για ποσα των 200Κ-300Κ.
φυσικα στα ιδια επιπεδα θεωρω οτι θα κυμανθουν τα επιτοκια και στα επομενα 10-20 χρονια απο τωρα.ισως και σε χαμηλοτερα επιπεδα απο αυτα που προανεφερα.
Last Edit: 04 Apr 2019 12:23 by sonik.
The administrator has disabled public write access.

Προθεσμιακές 04 Apr 2019 13:45 #34

  • CV
  • CV's Avatar
  • OFFLINE
  • Platinum Boarder
  • Posts: 1015
  • Thank you received: 764
  • Karma: 9
gus (gus326) wrote:
13-9
Πανικος :ohmy:
The administrator has disabled public write access.

Προθεσμιακές 04 Apr 2019 13:58 #35

  • sosimple
  • sosimple's Avatar
  • NOW ONLINE
  • Platinum Boarder
  • Posts: 611
  • Thank you received: 491
  • Karma: 55
CV wrote:
Για το ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ - ΑΡΗΣ καμιά πρόβλεψη?
Μπασκετ ή ποδοσφαιρο θες?
:)
The administrator has disabled public write access.

Προθεσμιακές 04 Apr 2019 18:26 #36

  • sosimple
  • sosimple's Avatar
  • NOW ONLINE
  • Platinum Boarder
  • Posts: 611
  • Thank you received: 491
  • Karma: 55
Και ένα σημερινό σχετικο με τα επιτόκια. Κατα βαθος η ΕΚΤ θέλει να τα αυξήσει. Απλα αναγκάζεται και τα κρατα χαμηλά γιατί ενα σωρο χωρες μελη είναι υπερχρεωμένα..
Αλλα αμα αρχίσουν να φεύγουν καταθέσεις για αλλες χωρες με αλλα νομίσματα (πχ δολαριο) θα δειτε πλήρη αντιστροφή στα επιτόκια . Απλα αυτό δε συνεβει μέχρι στιγμής και έχουν βολευτεί όλοι με τα μηδενικα επιτόκια.
www.in.gr/2019/04/04/economy/diethnis-oi...a-xamilon-epitokion/
The administrator has disabled public write access.
The following user(s) said Thank You: CV
Time to create page: 0.064 seconds